Moskou klaagt Amerika, bij Veiligheidsraad aan Peking eist excuses van Djakarta TWEEDE K AMER TILDE ZWAAR AAN DE SPORTNOTA Net aan het verkeerde adres Aanwezigheid van vluchtelingen „explosief gevaar 7 in buurlanden Goochelende Tingel-Tangel PHILIPS programma's Anna Blaman jverleden mwmi Een fris geluid tijdens slome debatten Donderdag 14 juli 1960 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 5 Over het boven open zee neergeschoten vliegtuig Het democratische partij congres SPANNING TOT HET LAATSTE MOMENT Curasao krij gt nieuw bestuurscollege Britse en Russische schepen in aanvaring RUSSISCH SCHIP SPIONEERDE .V Vakantlegenof gegarandeerd iSiiiessii Insentenverdelger GEEN DEMAGOGIE ROND AVRO DRAADLOZE TOUR IN HET KORT (radio Franse ambassadeur tot de Belgische regering: SCHEPEN MOEILIJK Oostenrijk vergoedt schade aan oliemiien 1 televisie"! Eigen nieuwsdienst NEW ORK. De Sowjetunie heeft om een onmiddellijke bij eenkomst van de Veiligheidsraad gevraagd om de kwestie van het op 1 juli boven de Barentszee neergeschoten Amerikaanse verkennings vliegtuig R.B.-47 te bespreken. In het Russische ver zoek wordt gerept van „nieuwe agressieve da den door de Amerikaan se luchtmacht tegen de Sowjetunie, die een ge. vaar voor de wereldvre de betekenen". Moskou verwacht van de Veilig heidsraad dat hij alle nodige maatregelen treft om deze daden een halt toe te roepen. Voor het Russische verzoek aan de Veilig heidsraad, door middel van een telegram van minister Gromyko bij de volkerenorganisatie bin nenkwam, werd op het Russische ministerie van buitenlandse zaken in Moskou de Amerikaanse nota in verband met het incident met de R.B.47 overhandigd. Daarin wordt zoals wij gisteren reeds meldden op felle wijze tegen het neerschieten van het toestel gepro testeerd. Voorts eist Amerika onmiddel lijke vrijlating van de twee leden van de bemanning van het vliegtuig, die het Incident hebben overleefd, uitlevering van het lijk van de gezagvoerder van de R.B.47 en schadevergoeding wegens het verloren gaan van het vliegtuig. De Verenigde Staten blijven volhouden dat het verkenningsvliegtuig door de Russen boven- open zee is neergeschoten en niet, zoals het Kremlin wil doen ge loven, boven Russische territoriale wa teren. Het nieuwe vliegincident dat de be trekkingen tussen Amerika en Rusland tot een nieuw dieptepunt heeft gevoerd, Twee leden van de door de Russen neergeschoten Amerikaanse RB-47 zullen in de Sowjetunie moeten te recht staan. Zij zijn de enige van de zes bemanningsleden die het in cident hebben overleefd. Per para chute verlieten zij het vliegtuig en werden na enige uren uit volle zee opgepikt. Links luitenant Freeman B. Olmstead (24), rechts de 28-ja- rige luitenant John R. Mc Kone. werd gisteren uitvoerig door het Britse kabinet besproken. Dit geschiedde niet alleen met het doel een Brits antwoord op te stellen in verband met de Russi sche beschuldigingen inzake medeplich tigheid van Engeland, maar ook met het oog op de sterke druk die er door de Britse publieke opinie op de regering wordt uitgeoefend. Bezorgdheid Steeds meer Britten vragen zich met bezorgdheid af of hun regering niet meer zeggenschap moet hebben bij ope raties van de Amerikaanse luchtmacht van Britse bases af. Zoals bekend ge bruiken de Amerikanen deze bases op grond van afspraken die destijds door de regering-Attlee met president Truman werden gemaakt. Genoemde operaties kunnen volgens velen wel eens gevaar lijke consequenties hebben. Nauwkeuriger Premier Macmillan heeft al aangekon digd met Washington te zullen bespre ken of de afspraken over de bases niet gewijzigd dienen te worden. Men neemt in Londen aan dat hij de voorwaarden waarop Amerikaanse vlietuigen vlieg velden in Engeland mogen gebruiken nauwkeuriger omschreven wil hebben. Naar verluidt wil Macmillan een ver zekering van de Verenigde Staten, dat er van Groot Britannië uit alleen ver- kenningsvluchten door de Amerikaanse luchtmacht zullen worden gemaakt, na dat daarover uitgebreid overleg is ge pleegd met de Britse regering. Men verwacht in Londen niet dat Mac millan in verband met deze kwestie voor overleg met president Elsenhower naar Washington zal gaan. Er zijn daarover geruchten geweest. Dit is de man die volgens de Sowjetunie op 1 juli het Ameri kaanse verkenningsvliegtuig RB- 47 neerschoot: de piloot van de Rode luchtmacht Wassily Poljakof. Hij ontving een hoge onderschei ding na het neerschieten van het toestel. Eigen nieuwsdienst LOS ANGELES Enkele uren voor het begin van de eerste stemming in het Democratische partijcongres stond'het gisteren nog allerminst vast dat senator John Kennedy zou worden gekozen als kandidaat voor het pre sidentschap. Wel kwam hij nog maar enige tien tallen stemmen te kort, maar er scheen een storm van acties ten gunste van de grote outsider, Adlai Stevenson, op te zul len steken die de spanning er wellicht tot het laatste ogenblik in zou houden. Tegen veler verwachtingen in schaarde de 81 stemmen rijke delegatie van Cali- fornië zich niet achter Kennedy. Met de kleinst mogelijke meerderheid besloot de delegatie Stevenson te steunen. De beste man Ook de delegatie van Minnesota scheen niet meer onverdeeld achter Kennedy te staan. Senator Hubert Humphrey (Minne sota) deelde ten minste mede dat hij op Stevenson zou stemmen omdat die „in een tiid waarin de veiligheid van het land op het spel staat" volgens hem de beste man in het Witte Huis zou zijn. Later kreeg Kennedy echter 31% van de 41 stemmen van de delegatie van New Jersey toegezegd. Dat was ruimschoots compensatie voor zijn teleurstelling dat niet hij maar senator Lyndon Johnson de 11 stemmen van de delegatie van Dela ware zou krijgen, stemmen waarop hij gerekend had. Linde verkondigd Even leek het dat Kennedy iets van zijn grote zelfvertrouwen zou verliezen. Dat was toen hij verklaarde: Het ziet er niet naar uit dat de beslissing al bij de eerste stemming zal vallen. Tot dusverre had hij met die mogelijkheid wel ernstig rekening gehouden en dat ook luide ver kondigd De tegenstanders van Kennedy onder namen al het mogelijke om zijn verkiezing bij de eerste stemming te verhinderen. Zii deden dat in de hoop dat Kennedy bij de tweede stemming terrein zou gaan verliezen en dat andere kanshebbers dan sterker naar voren zouden kunnen komen. Eigen nieuwsdienst DEN HAAG De uitzonderingstoe stand op» Curasao zal worden opgeheven zodra een nieuw bestuurscollege voor het eilandsgebied is gekozen, aldus is gis teren in Den Haag bekend gemaakt. Zo men weet werd op 30 januari het bestuurscollege van Curacao naar huis gestuurd. Zijn bevoegdheden en plichten werden opgedragen aan de gezaghebber. De maatregel werd afgekondigd door de Koninkrijksregering omdat een con flict tussen het bestuurscollege en de op ponerende meerderheid van de eilands raad het eiland volslagen onbestuurbaar had gemaakt. Het zittende bestuurscolle ge weigerde af te treden omdat hét naar zijn inzicht voor de hele zittingsperiode was gekozen. Volgende week De Koninkrijksregering heeft nu be paald dat de uitzonderingstoestand weer kan worden opgeheven nadat een nieuw college voor de rest van de zittingspe riode is gekozen. Verwacht wordt dat de eilandsraad daartoe volgende week woensdag bijeen zal komen. Aangezien meerderheid en minderheid in de raad sinds 30 januari nog tot geen enkel ak koord hebben kunnen komen is het vrij wel zeker dat het nieuwe college zal be staan uit leden van de Democratische partij en van de Konstructieve volkspar tij en dat de oude gedeputeerden, die tot de samenwerkende partijen behoorden, niet zullen terugkeren. De laatste groepering had sinds januari aangedrongen op verkiezingen voor een nieuwe eilandsraad. LONDEN (Reuter). Een gecompli ceerde aanvaring waarbij drie Engelse en twee Russische schepen waren be trokken. heeft zich gisterochtend nabij Erith, bij Londen voorgedaan. De Russische schepen waren de Unja (1.432 ton) en de Kara (2.325 ton). De Unja liep midscheeps aan bakboordzij de zware averij op; van de drie Engelse schepen die bij de aanvaring waren be trokken, de Coral River (7.775 ton), de Bearwood (3.395 ton) en de Foreland (1.870 ton) is slechts de Coral River licht beschadigd. Eigen uleuwsdinest AMSTERDAM „Nu de Tweede Ka mer op zomerreces gaat, is het „kabi net" Tingel-Tangel in grote moeilijkhe den gekomen", beweerde Sieto Hoving, de leider van dit bekende cabaretgroep je woensdagmiddag tijdens een kort ge sprek. Wij ontmoetten hem in het gezellige zaaltje aan de Nieuwe Zijds Voorburg wal in Amsterdam, waarin hij nu al ge durende twee jaar met blijvend succes zijn „satiriek en vermakelijk program ma" brengt. „Want", zo vroeg hij zich af „als er geen Tweede Kamer is, geen gemeente raad en geen Y-tunnelkwesties, waar moet Tingel-Tangel dan zijn pijlen op richten?" Daarom zal het groepje gedurende de zomer zelf non-actief zijn en zullen ver maarde goochelaars hun plaats innemen. Verscheidene soorten van magie; micro- en macro en mentale toverkunst worden tentoongespreid. Wij hebben gisteren al een voorproef, je gekregen van het programma vol on waarschijnlijkheden, dat morgenavond in première gaat. De collecte voor de stichting chr. blindenhulp „De fakkels bijeen" bracht in Zoutelande 65,63 op. Advertentie WASHINGTON (AP) Reuter De Russische treiler Wega, die op 26 april voor de Amerikaanse kust verscheen toen proeven werden genomen met de reactor-onderzeeër George Washington, was een spionagevaartuig dat met elf verschillende antennes op elke golflengte radiouitzendingen kon afluisteren. Dit was gisteren de reactie van de Ame rikaanse marine op de duistere Russische mededelingen over het neerschieten van een Amerikaans verkenningsvliegtuig bo ven de Barentszee. Enige tijd later, aldus de bekendmaking van de marine, kruiste de Wega op slechts 19 kilometer van de Amerikaanse kust in de buurt van de vlootbasis Cape Henry, in de staat Virginia. De „treiler" kwam echter de Ameri kaanse territoriale wateren niet binnen. Verslaap hem niet,die stralen de morgen van elke nieuwe vakantiedag; neem zo'n handig reiswekkertje mee, maar dan een, waar u van op aan kunt; die vindt u alléén bij de vak man... uw eigen horloger. ■MHia tVCWVZ, wereldmerk voor reiswekkers Advertentie P. van der Meulen: HILVERSUM. Woensdag heeft het aangekondigde gesprek plaatsgevonden tussen de directeur van de A.V.R.O., de heer D. Repko (49) eu de heer P. van der Meulen (39), een economisch adviseur uit Naarden. Dit gesprek moet beschouwd worden als een ver volg meer nog een Gevolg van de emotionele A.V.R.O.-jaarvergadering in Assen vorige week zaterdag. Het is een prettig vertrouwelijk onderhoud geworden, aldus werd na afloop medegedeeld, waarbij ook uit drukkelijk gesteld werd dat de heer Van der Meulen niet namens een groep Gooise zakenmensen is opgetreden doch louter en alleen namens zichzelf. De heer Van der Meulen heeft ons ver zekerd het liefst niets over zijn stap gepubliceerd te zien. „Het zou het beste zijn als men rond de A.V.R.O. een jaar het stilzwijgen zou weten te bewaren." Het is een kwestie van zich geërgerd hebben aan de „vertoning" in Assen, de A.V.R.O. onwaardig. Nog vóór zijn gesprek met de heer Repko verklaarde de heer Van der Meulen ons, dat er zijns inziens geen onherstelbare fouten door de A.V.R.O.-leiding zijn gemaakt en dat gepoogd moet worden met constructief overleg en niet met demagogie iets te bereiken. De .heer Van der Meulen heeft zelf de A.V.R.O.-jaarvergadering in Assen niet bijgewoond. Tour de France DONDERDAG: ra dio: Hilversum I na 16.00, om 19.50 en om 23.00. Televisie Nederland: om 16.00 directe reportage en na afloop van toneelstuk 's avonds: televisie Vlaan deren: om 16.00 en om 20.30. VRIJDAG 15 JULI 1960 HILVERSUM I. 402 M. ochtend VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.30 V. d. jeugd. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 Gram. (9.35-9.4° Waterst.) VPRO: 10.00 Dit en het andere, lezing. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Metropoïe-ork. 11.00 V. d. kleuters. 11.15 Klavecimbel-recital. 11.40 Orgelspel. middag AVRO: 12.00 Lichte muz. 12.20 Regerings- uitz.: Uitz. v. d. landb. 1.230 Land- en tuinb. mede. 12.33 Sport en prognose. 12.50 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Meded. en gram. 13.25 Lichte muz. 13.55 Beursber. 14.00 Pia- NOKECITAL. 14.30 Boekbespr. 14.50 Holland Festival 1960: Carillonbespeling. 15.05 Ge- var. progr. VARA: 16.00 Grepen uit de mu ziekgeschiedenis, muzik. lezing. 16.30 V. de zieken. 17.00 Vragenbeantw. v. d. jeugd. 17.25 V. d. toeristen. 17. 50 Act. avond 18.00 Nws. 18,15 Polit. praatje 18.25 Tour de France. 18.35 Lichte muz. 19.00 V. d. kind. 19.10 Lichte muz. VPRO: De stad nu, reportage. 19.45 Op bezoek bij an deren, vraaggespr. 20.00 Nwa. 20.05 Intern. Union of Lib. Christian Woman, lezing. 20.10 Verborgen eenheid, lezing. 20.20 Zang en piano. 20.35 De mens en zijn werk, le zing. 20.50 Benelus, lezing. VARA: 21.00 Tour de France. 21.10 Vakantieprgr. 22.15 Buitenl. weekoverz. 22.30 Nws. VPRO: 22.40 Zorg om de mens, gesprek. VARA: 23.00 Soc.n ws. in Esperanto. 23.10 Gram. 23.55- 24.00 Nws. HILVERSUM II. 298 M. NCRV: 7.00 Nws. 7.13 Gram. 7.30 Een woord voor de dag. 7.40 Gram. 8.00 Nws. 8.15 Radiokrant. 8.35 Gram.9.00 V. d. zie ken. 9.30 Gram. 9.40 V. d. vrouw. 10.15 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 11.15 Voor de oudere luisteraars. middag Eigen nieuwsdienst BRUSSEL De vijandige houding idie de inheemse bevolking van de aan Congo grenzende gebieden aanneemt tegen de blanke vluchtelingen uit Congo dwingt de overheden daar aan te dringen op bespoediging van de repatriëring van de vluchtelingen. De vijandige houding is ten dele het gevolg van het ophitsende optreden van telkens de grens overkomende Congolese agitatoren. Het is al voorge komen dat dergelijke agitatoren inheemse troepen, bij voorbeeld in Brazza ville, trachtten over te halen het voorbeeld van de Congolese strijdmacht te volgen en te gaan rebelleren. - De Franse ambassadeur in Brussel, Raymond Bousquet, heeft zich daarom tot de Belgische regering gericht met het verzoek zoveel mogelijk het vertrek van Belgische vluchtelingen uit Brazza ville te versnellen. Hij zou zijn verzoek hebben gemotiveerd met de mededeling Chinesen wreed gedood" TOKIO (AP). Communistisch China heeft geëist dat de Indonesische rege ring zich „openlijk verontschuldigt" voor het „wreed doden" van twee Chi nese vrouwen in Tjimahi op West-Java door Indonesische militairen. Het heeft dat gedaan in een protestnota, die op 11 juli aan de Indonesische ambassa deur in Peking werd overhandigd en waarvan de tekst gisteren door radio Peking bekend werd gemaakt. Het pro test is gericht tegen het incident van 3 juli te Tjimahi, waarbij Indonesische militairen het vuur openden op zestig Chinezen, die zich verzetten tegen hun gedwongen evacuatie. Twee vrouwen werden gedood, twee Chinezen gewond en een aantal gearresteerd. In de nota wordt geëist dat de daders streng wor den gestraft. Voorts eist de Chinese regering schadeloosstelling voor de na bestaanden, vrijlating van de gearres teerden en maatregelen ter voorkoming van herhaling van dit soort incidenten. In de nota wordt gezegd dat het inci dent bij het Chinese volk felle veront waardiging heeft gewekt, waardoor de betrekkingen tussen beide landen ernstig worden beïnvloed. De Indonesische mi nister van buitenlandse zaken, Suban- drio, heeft gisteren verklaard dat zijn regering van plan is het probleem van de Chinezen in Indonesië opnieuw in stu die te nemen „in het kader van de Indo- nesisch-Chinese vriendschap". Hij zei dat na een onderhoud van een uur met de Chinese ambassadeur in Djakarta. Van onze parlementaire redacteur DEN HAAG. De Nederlandse jeugd moet meer gehard worden, heeft staatssecretaris drs. Stubenrouch gisteren in de Tweede Kamer in zijn ver dediging van de Sportnota gezegd. Wij moeten wat meer gebruik maken van ons klimaat vond hij, en de kinderen laten wandelen en fietsen en ook in de sneeuw en op het ijs laten oefenen. De sport en de lichamelijke vor ming zouden meer in de open lucht bedreven moeten worden. Dit frisse geluid klonk verrassend op uit de nogal slome debatten over de Sportnota, die voor het overige noch de volksvertegenwoordigers noch de bewinds lieden ertoe kon brengen om de spor tieve vaart en vaardigheid te betrachten, die het onderwerp mocht doen verwach ten. Indien de ernst van de betogen was bedoeld om aan te tonen hoe zwaar ka binet en parlement aan de lichamelijke vorming en de sport tillen, dan is men daar gisteren en eergisteren voortreffe lijk in geslaagd. Bouwvolume Tweede Kamer en regering zijn het er gisteren over eens geworden, dat de ge moeten hebben. Wat voor bijzondere baden dat zijn is niet gebleken. Gymnastieklokalen Dit terrein van gemeentelijke bemoei ing zal volgens mr. Scholten stap voor stap moeten worden betreden en hij deed de toezegging dat dit zal gebeuren in nauw overleg met de nationale sportor ganisaties, niet alleen de Nederlandse sportfederatie, maar ook de protestants christelijke organisaties, met inschake ling van de Vereniging van Nederlandse gemeenten. De staatssecretaris zal zich hiermee persoonlijk bezighouden. Drs meentelijke kassen zal doen vloeien, dat die velden en die hallen daaruit best Stubenrouch vulde dit nog aan met de kunnen worden betaald. Staatssecretaris mededeling, dat de nieuwe richtlijnen mr. Scholten sprak zelfs van een ver dubbeling. Hoe dit allemaal zal uitpakken in de toekomst is nu zelfs niet bij benadering aan te duiden, maar blijkbaar was er bij deze eerste stap over de drempel naar het nieuwe sportieve regeringsbeleid be hoefte aan een daad van goede wil, voor al ten behoeve van de gemeenten. voor de bouw en inrichting van gymnas tieklokalen gereed zijn. Van specialisatie bij het lager onder wijs moet deze staatssecretaris blijkbaar niet veel hebben. Hij sprak nogal zuur over de neiging om voor vakken als lichamelijke vorming, tekenen, zingen en handenarbeid al maar meer vakonder wijzers aan te stellen. Een weinig geluk kige ontwikkeling, vond hij, waardoor het platteland er helemaal niet meer aan te pas komt. Zijn voorkeur blijft uitgaan naar de gewone klasse-onderwijzer die ook in Zwembaden De zwembaden geven nog de meeste zorg. zei staatssecretaris mr. Scholten, „„..o «- maar er begint nu gelukkig wel wat meenten moeten zorgen voor sportvelden schot in te komen. In de afgelopen ze- staat is om zijn kinderen gymnastiekles en sporthallen, maar ten besluite van het ventien nr mden zijn er zeventien bouw-[te geven. Als consequentie daarvan zal debat heeft de Kamer het toch nog nodig vergdnnir afgegeven en gedurende er niet alleen aan het onderwijs op de gevonden om als hahr uitdrukkelijke het laatste half jaar drie voor sporthallen, kweekscholen het een en ander moeten wens uit te spreken, dat de regering dan Veel hangt af van de gemeenten zelf veranderen, maar ook aan de instelling de gemeenten moet helpen, met geld zo- en mr. Scholten haalde als voorbeeld van de onderwijzers. Maatregelen zijn wel als met bouwvolume. Van zijn kant zijn voorganger mr. Höppener aan, die voor de kweekschoolopleiding m bewer- kon minister Cals wel meegaan met deze nauwelijks een jaar burgemeester van king, aldus deelde hij mee, maar van een uitspraak, neergelegd in een motie van Roermond is en nu al een vergunning de K.V.P.-er Kleisterlee, die door de vijf grotere fracties werd gesteund. Minister Cals had al eerder laten we ten, dat de nieuwe regeling voor de fi nanciële verhouding tussen het rijk en de gemeenten wel zoveel geld in de ge- voor een sporthal heeft weten te verwer ven. Het was moeilijk uit te maken of de staatssecretaris hier schertste. Ernstig bedoeld was in ieder geval zijn uitlating, dat bij het vergunningenbeleid school- en instructiebaden voorrang aktenbeloning wilde hij afzonderlijke niets weten. De Sportnota werd zonder hoofdelijke stemming voor kennisgeving aangenomen met aantekening van de staatkundig ge reformeerde fractie, dat deze tegen was en zo ging het ook met de motie. dat de aanwezigheid van die vluchtelin gen een „explosieve toestand" dreigt te veroorzaken. uit het land gevlucht. De uittocht duurt overal, met uitzondering van Katanga waarheen de vluchtelingen terugkeren, voort. Het zal België moeilijk vallen aan dat verzoek te voldoen. België heeft al hulp van buitenlandse luchtvaartmaatschap pijen, onder meer de K.L.M., in moeten roepen en is niet bij machte het vervoer door de lucht van vluchtelingen naar Europa te versnellen. Van de ongeveer 80.000 Europeanen die in Congo woonden zijn nu zeker 20.000 Het adverteren per televisie is een in ons land nog nimmer gesignaleerd verschijnsel. De filmregisseur Fons Ra demakers maakte op deze regel gister avond een merkwaardige uitzondering. In de V.A.R.A.-rubriek Spiegel dei- Kunsten deed hij een weinig gecamou fleerd beroep op het televisiepubliek hem een acteur van dertien jaar te le veren voor zijn derde speelfilm die „Het Mes" zal heten. Rademakers zal vandaag graag van 4 tot 8 uur in het Domhotel te Utrecht langharige, fijngevoelige en naar bin nen gekeerde jongetjes ontvangen. Ouders van sollicitanten dienen echter wel te bedenken, dat hun pupillen be slist van „goeden huize" moeten komen. Dat wel. Enfin, wij zullen maar hopen dat Fons succes heeft. Beter beviel ons in deze rubriek de sobere maar daardoor juist treffende herdenking van de schrijfster Anna Blaman door haar Rotterdamse collega Alfred Kossman. De cabaretière Connie Stuart en de schrijfster Annie Schmidt brachten ons na het sombere N.T.S.- joumaal over Congo drie kwartier in een uitbundige stemming. Een voor- treffelijk.programma met flair gebracht (ook in de regie) en met verrukkelijke tekst en liedjes, die helaas in ons tele visielandje tot de zeldzaamheden beho ren. De charmante eigen stijl van Connie Stuart werd nog eens op plezierige wij. ze bevestigd. Een woord van lof ook voor de sprankelende muziekjes van Harrie Bannink. S. WENEN (Reuter) Oostenrijk zal de Shell Oil Company en de Mobil Oil Company een schadevergoeding betalen van 356 miljoen schillingen (ca. 52 mil joen) voor exploitatierechten, die de ondernemingen verloren toen Oostenrijk in 1938 door Duitsland werd geannexeerd. De overeenkomst geeft uitvoering aan een memorandum van 1955, waarin Oostenrijk toezegde de maatschappijen schadeloos te stellen. De maatschappijen zijn overeengeko men de helft van dit bedrag te investeren in een Oostenrijkse oliemaatschappij en met haar het gebruik te delen van de nieuwe raffinaderij in Schwechat bij Wenen, Advertentie De Belgische regering heeft de Belgi sche koopvaardijschepen die varen ir het zuidelijke deel van de Atlantische Oceaan verzocht koers te zetten naar de havens van de Portugese kolonie Ango la en naar Point Noire in de Franse re publiek Congo om vluchtelingen aan boord te nemen. Het Amerikaanse vliegdekschip Wasp kreeg gisteren opdracht van het Ameri kaanse ministerie van marine, koers te zetten naar het zuidelijke deel van de Atlantische Oceaan om desgewenst Ame rikaanse vluchtelingen uit Congo in vei ligheid te brengen. LONDEN (AP) De Londense correspondent van de Prawda deed een ongelukkige greep toen hij de 64- jarige advocaat in ruste Robert Tar rant opbelde om te horen hoe het En gelse volk gereageerd had op het neerschieten van een Amerikaans ver kenningsvliegtuig van het type RB-47. De keus viel op Tarrant omdat hij enkele kilometers van Brize Norton woont, de vliegbasis in Engeland vanwaar het toestel voor zijn vlucht boven de Barentszee opsteeg. Het telefonische vraaggesprek ont wikkelde zich aldus: VRAAG: Staat de gedachte u aan dat de Amerikanen zo vlak in de buurt agressieve vluchten aanvan gen? TARRANT: Het is moeilijk te ge loven dat iemand in een onbewa pend en enigszins verouderd toestel een agressieve vlucht zou kunnen maken. VRAAG: Staat het u aan dat er bij u in de buurt een Amerikaanse basis is? TARRANT: Natuurlijk niet, want al die vliegtuigen maken een enorm lawaai; maar zolang we gedwongen worden tot een koude oorlog zijn we ook gedwongen die uit te hou den. VRAAG: Wat is de plaatselijke reactie op de agressieve vlucht? TARRANT: Die is er niet. Er wordt hier weinig over gesproken. VRAAG: Maar het vliegtuig werd toch neergeschoten boven de Rus sische wateren! Wat denken de mensen daarvan? TARRANT: Volgens de berichten is het vliegtuig 14 mijl uit de Rus sische kust neergeschoten. Volgens internationale afspraken ligt de grens van de Russische territoriale wateren 12 mijl uit de kust. Men zou dus denken dat het vliegtuig in volle zee werd neergeschoten. VRAGENSTELLER: Wij hebben onze grens onlangs verplaatst. TARRANT: Wij hebben geen res pect voor lieden die uit propagan distische overwegingen internationa le afspraken schenden. Mensen die ons een poets proberen te bakken en daarin niet slagen vinden wij niet erg slim. Waarom hebben de Rus sen tien dagen gewacht voordat zij bekend maakten dat het vliegtuig was neergeschoten? VRAGENSTELLER: Daar zal wel een reden voor zijn geweest. TARRANT: Waarom hebben jullie dan een schip uitgezonden om het vermiste vliegtuig te helpen zoeken? Zonder die laatste vraag te beant woorden brak de correspondent van de Russische Prawda het gesprek af. Rijksweg 17 doorgetrokken Van onze parlementaire redacteur DEN HAAG. Rijksweg no. 17 zal worden doorgetrokken, zodat hij van Roosendaal tot aan de Moerdijk komt te lopen. Dit nieuws maakte minister drs. Korthals van verkeer en waterstaat, gis teren in de Tweede Kamer bekend. Het veggedeelte zal in 1962 gereed zijn. 12.00 Pianorecital. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Gram. 12.53 Gram. of act. 33.00 Nws. 13.15 Blaasork. 13.45 Gram. 14.05 Schoolradio. 14.25 Gram. 14.50 Filharm. ork. 15.15 Voordr. 15.35 Gram. 15.45 Metropole- ork. 16.30 Kamermuz. 17.00 Voordr. 17.20 Vokaal ens. 17.40 Beursber. 17.45 Gram. 18.00 Gewijde muz. 18.20 Licht progr. 18.50 Regerihgsuitz.Sociale actualiteiten door J. C. Visser, hoofd afdeling voorlics- ting van het Ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid. 19.00 Nws. en weerber. avond 19,10 Huismuz. 19.30 Radiokrant. 19.50 Hol land Festival 1960: Concertgebouw ork., koor en sol. 22.15 Rep. Eur. Oecumenische Jongeren Conf. te Lausanne. 22.30 Nws. en S.O.S.-ber. 22.40 Gram. 22.45 Avondover denking. 23.00 Kunstbeschouwing. 23.55-24.00 Nws. NEDERLAND NTS: 20.00 Weekoverz. AVRO: 20.30 D« toestand in de wereld, lezing. 20.45 Film- progr. 21.00 Progr. over de Koninklijke Ma rine. 21.30 Amerikaans amus. progr. DUITSLAND 17.00 V. d. kind. 17.15-18.00V. d. jeugd. (Regionaalprogr.: 18.45 NDR: Die Nord- schau; WDR: Hier und Heute. 19.25 NDR: Mike Nelson Avontuur onder water; WDR: Intiem theater). 20.00 Nws. 20.20 De firma Hesselbach. 21.05 Rep. over Is raël. VLAAMS BELGÏë 19.30 Nws. 20.00 Filmfragm. en filmnws. 2°.30 Eurovisie: Tour de France. 20.40 TV-spel. 22.15 Nws. en journ. FRANS BELGIë 19.30 Kathol, uitz. 20.00 Journ. 20.30 Tour de France. 20.40 Beschouwing Festi val Aix-en-Provence. 20.45 Eurovisie Aix- en-Provence: Le médicin malgré lui, opera. 22.15 Journ. ROTTERDAM De romanschrijf ster Anna Blaman is gisternacht op 54-jarige leeftijd plotseling overleden tengevolge van een hersenbloeding. In Anna Blaman (pseudoniem voor Johanna Petronella Vrugt) verliest de Nederlandse literatuur een van haar markantste en begaafdste vertegen woordigers en de Rotterdamse kring van auteurs een van haar oprichtsters en vooraanstaande leden. Anna Blaman werd voor het onderwijs opgeleid. Na het behalen van de akte l.o. studeerde zij Frans aan de Haagse School voor taal en letterkunde en werd zij lerares in haar geboortestad. In de eerste jaargang van het tijdschrift Criterium (1940), dat verscheen onder redactie van Cola Debrot, Han Hoekstra en Ed Hoornik debuteerde zij eerst met enkele gedichten en daarna met korte verhalen o.a. de navrante novelle Con flict Balthasar, waarin korte zinnen la Bordewijk het trieste, eenzame leven zonder liefde van de leraar De Vries tekenen. VROUW EN VRIEND REEDS een jaar later verscheen haar eerste roman Vrouw en Vriend. Daarin toonde zij zich reeds onmiddellijk een talentvol romanschrijfster, die in gedurfde techniek waagde door te drin gen in de zielelevens van haar hoofd personen: drie mannen en drie vrouwen. In zeven hoofdstukken beschrijft zij zeven dagen uit de levens van die zes mensen, de vamp, de minnares en de moeder naast mannen die al even grote tegenstellingen zijn. Deze eerste roman, de tragedie van lage lusten, maar ook van edele vervoe ring, trok onmiddellijk de belangstelling van de critici, doch ook het publiek zag met spanning nieuw werk van de schrijf ster tegemoet. Maar in 1942 verdween onder dwang van de beruchte Kultuurkamer het tijd schrift Criterium, en het werk van de dichters kon slechts „in het verborgene" worden gedrukt. EENZAAM AVONTUUR TT ET duurde tot 1948 voordat een nieuwe roman van Anna Blaman verscheen: Eenzaam avontuur. Veel grootser opgezet dan Vrouw en" Vriend romantiseerde ook Eenzaam avontuur het thema van een zaamheid in de liefde, die het eenzame avontuur is van de figuren, die het boek bevolken. de ingewikkelde compositie van twee verhalen door elkaar vertelt Anna Blaman het trieste liefdesavontuur van Alide, die haar man in de steek laat om de minnares te worden van de kapper Peps, die zij eigenlijk haat en veracht. Eenzaam avontunr werd bewonderd, maar ook verafschuwd. En tot verwon dering van de schrijfster werd het een bestseller. De Van der Hoogtprjjs, die haar werd toegekend, weigerde zij, omdat ook in de jury wèl het literaire talent erkend werd, maar niet de waarde van ie romantisch-realistische verbeelding van de tragiek der zinnen. ERKENNING A AN erkenning heeft het Anna Blaman z* ook daarna echter niet ontbroken. En terecht, want in haar roman Op leven en dood en vooral in de novelle De Kruisvaarder en de verhalenbundels Ram Homa en Overdag bevestigde zij haar grote schrijverschap. De stad Amsterdam bekroonde in 1949 Eenzaam avontuur, het ministerie van o„ k. en w. gaf de schrijfster in 1950 de reisprijs voor Op leven en dood, en in 1948 kreeg zij de P. C. Hooftprijs, de staatsprijs voor letterkunde, voor haar gehele oeuvre. In het kunstleven van haar geboorte stad nam Anna Blaman een voorname plaats in. Zij was o.a. een der oprichters van de Rotterdamse Kring van auteurs waarvoor zij nog pas enkele weken ge leden voorlas uit de roman De Verliezers waaraan zij toen bezig was in opdracht van het ministerie van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen. Zij heeft dit werk niet kunnen afmaken, want hoewel zij een zwakke gezondheid rad, heeft de dood haar toch onverwachts getroffen. Precies zoals zijzelf dichtte in een van de verzen, waarmee zij twintig jaar geleden in Criterium debuteerde: Ik ben gestorven zonder het te weten want anders had ik me toch wel verzet.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 5