Bressiaans vissersschip gekapseisd en gezonken Bulldozers en draglines moeten schip uitgraven Spontaan gebaar van Duitse jeugdgroep Zeerovsch Dagblad NIEUWE RAMP OP WESTERSCHELDE Zestienjarige schippersknecht uit Hoofdplaat vermoedelijk verdronken Gestrande Pax nog niet vlot Bazelse professor gaf kollege BAND VERSLETEN: HONDERD GULDEN BOETE GEËIST Werken in Haamstede Axel uniek Taptoe voor Zeeuwsch-Vlaanderen gebeuren Voorspelling Nieuwland kreeg fraai Groene- Kruis'gebouw Raad Ellewoutsdijk Geslaagden aan huishoudschool JONGENS LOSSEN ERESCHULD IN Matige belangstelling voor Jan Corduwener Garnalenkoningin in Breskens Attraktie Kantongerecht Middelburg Duitse ruiteréquipe voor CHIO-Rotterclam Ford verhoogt het kwartaaldividend OP DONDERDAG 21 JULI IJsco-karretje Aanleg loswal te Gorishoek Nutsspaarbank te Middelburg Dodelijk ongeluk Hondentenloonstellinff Bromfietser door auto gegrepen en gedood Mulo-Bergen op Zoom Donderdag 14 juli 1960 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 3 Protestants-Christelijk "FEN groep mensen meent dat van- daag de wereld zal vergaan. Men meent dat nauwkeurig te kunnen be rekenen. Een geïllustreerd weekblad in ons land heeft aan de groep, die het eind der wereld heeft voorspeld, zelfs een artikel gewijd. Er wordt over ge sproken en lezers hebben er ons over geschreven. In deze krant is weinig aandacht be steed aan de voorspelling betreffende de ondergang van de wereld. Er is geen enkele reden voor ons om dat wel te doen, want de Bijbel zegt ons dat niemand de dag en het uur weet. Er zijn in de loop der eeuwen al vaker voorspellingen geweest over het einde der wereld. Ze zijn nooit uitge komen. Konden ook niet uitkomen, want Gods Woord zegt immers, dat zelfs de Engelen van dat tijdstip geen kennis dragen. De bijbel zegt ons, dat wij moeten waken, omdat wij niet weten op wel ke dag de Here komt. Het antwoord op de vraag, wanneer het einde der wereld komt is voor ons niet belangrijk. Wij moeten ant woord geven op de vraag of wij be reid zijn de Heer te ontmoeten. Besef van zonde en schuld en gebed om ge nade en verlossing doet de vrees wij ken voor overrompeling door het ein de der wereld. Nogmaals: wij weten de dag en het uur niet en Christus heeft de toorn van God tegen de zonde niet gedragen om de Zijnen bij het eind der wereld te doen ondergaan in de chaos. NIEUWLAND. De onlangs tot al* gemeen penningmeester van het Neder landse Rode Kruis benoemde kringcom missaris voor Zeeland, mr. J. A. Heijse, verrichtte gistermiddag: de officiële ope ning van het nieuwe wijkgebouw van het Groene Kruis in de Beatrixlaan. Dochtertjes van bestuursleden, Marian Janse en Ria Knuyt, boden hen de sleu tel aan, waarna mr. Heijse het in Ita liaanse stijl opgetrokken gebouw, dat met zijn heldere kleuren en grote ra men een frisse en luchtige indruk maakt, ontsloot. In zijn openingswoord merkte mr. Heijse op, dat hij van 1956 af ingescha keld was bij de bestedingen van de Ita liaanse Rode-Kruisgelden en omdat de bouw van het wijkgebouw o.m. door een gift van twintigduizend gulden van het Italiaanse Rode Kruis mogelijk werd ge maakt, verklaarde hij blij te zijn deze opening te mogen verrichten. „Verder verheugt het mij, dat dit gebouw, dat het eigendom van het Groene Kruis is, ook aangewend zal worden voor de op slag van materialen en het geven van instructie door het Rode Kruis uit Sou burg. Ik hoop dat het samenspel tussen de twee Kruisverenigingen een zegen zal zijn." De voorzitter van het provinciale Groene Kruis. jhr. R. J. H. Q. Röell, bood naast zijn gelukwensen een klok als geschenk aan, die volgens hem, ge heel met zijn tijd mee gaat. Burgemeester mr. F. S. K. J. Graaf van Randwijck zag geen verschil tussen mensen met rode of groene neuzen en was blij dat de gemeente, door het schenken van de grond alsmede een gift van zevenduizend gulden, daadwerkelijk mee had geholpen met de tot standko- ming van het wijkgebouw. VLISSINGEN Woensdagmorgen omstreeks kwart voor negen is voor de buitenhaven van Vlissingen het vissersschip BR 9, de ,,Sara Magdalena" uit Breskens, gekapseisd en gezonken. Twee van de drie opvarenden werden gered, de derde, de zestienjarige Frans de Krijger uit Hoofdplaat, wordt nog vermist. Men neemt aan dat hij is verdronken. Na het dramatische gebeuren met de kustvaarder „Pax" heeft zich dus op de Westerschelde een nieuwe tragedie afgespeeld. Dit keer evenwel was het leven van een schip persknecht ermee gemoeid. Schipper C. Kosten uit Bres kens bevond zich woensdagmor gen met de „Sara Magdalena" tussen de Vlissingse buitenhaven en „De Schone Waardin", een voormalig botenhuis van de Pol der Walcheren ter hoogte van Ritthem. Hij viste met beide netten overboord. Plotseling raakte een van de netten vast aan een zich onder het rivier oppervlakte bevindend wrak. Daar de BR 9 midden in de zeer sterke stroming voer was het lot van het fragiele scheepje snel beslist. Weldra werd het door de zuigende golven omgetrokken. Ternauwernood slaagden de op varenden, Schipper Kosten en zijn knechtjes Jan Meijer uit Breskens en Frans de Krijger uit Hoofdplaat, erin overboord te springen. Het was op dit ogen blik, dat schipper Kosten een laatste glimp opving van de on gelukkige Frans de Krijger, die zich op een afstand van het wrak in het water bevond. De schipper klauterde daarna op de kiel van zijn snel zinkend vaartuig, waar hij zich in allerijl van zijn bovenkleren ontdeed. Inmiddels hadden de Neder landse kustvaarders „Stella Prima" en de „Kuby" koers gezet naar de plaats des onheils. De in het vrij ruwe water zwemmende Jan Meyer was de eerste die gered werd door de „Stella Prima", van welk schip men getuige was geweest van de ramp. De „Ruby" merkte op het laatste ogenblik schipper Kosten op, het geen ongetwijfeld diens behoud is ge weest. Geen letsel De beide drenkelingen werden daarna door de reddingsboot „President J. V. Wiersma uit Breskens en een afhaalboot van het loodswezen van de kustvaarders overgenomen en in Vlissingen aan land gezet. Onmiddellijk onerwierp men de beide vissers aan een doktersonderzoek, dat uitwees dat de Bressiaanders, hoewel zeer ontdaan, toch geen lichamelijk let sel hadden ogelopen. De reddingsboot bracht toen de schipper en zijn knecht naar de thuishaven Breskens. Inmiddels stelden alle in de buurt zijnde en beschikbare schepen een mas sale speurtocht in naar de vermiste Frans de Krijger. De tenders, rede-af- haalboten van het Nederlandse en Bel gische loodswezen, een bergingsvaartuig, een politieboot en vele andere schepen koersten onophoudelijk over het woe lige Westerscheldewater. Om half tien gistermorgen ontdekte een fietsende kantonnier van de Pol der Walcheren, de heer C. Knuyt uit Nieuwland, op de rivier een drijvende omgekeerde boot, waarop zich een man bevond, die „help! help!" riep. Terstond reed de heer Knuyt naar een botenhuis van de Polder op de dijk bij Rammekens, waar een boot gestation- neerd was en waarmee hij de Wester schelde wilde opvaren. Hij slaagde ev echter niet in de boot in het water te krijgen. Op dat moment kwam ook opzichter Korstanje van de Polder Walcheren aangereden, die onmiddel lijk het Loodswezen waarschuwde. Pe loodsboten zijn daarop uitgevaren. Geen enkel spoor Va een gehele morgen van naarstig speuren naar de zestienjarige schippers knecht was helaas nog geen enkel spoor van de ongelukkige visser waargenomen, zodat moet worden aangenomen dat Frans de Krijger na wellicht enige tijd gepoogd te hebben zich boven water te houden, door de strom is meegetrokken naar de dipete. De beide kustvaarders die enkele uren bij het opsporingswerk hadden geassis teerd, vervolgden aan het einde van de morgen hun reis. Namens schipper Kosten vertelde men ons, dat alles op de BR 9 zo vlug in zijn werk was gegaan, dat hij geen meer kreeg om naar de zender te lopen. Het was reeds de derde keer voor hem, dat hij schipbreuk leed. De eerste maal stootte hij eveneens op een wrak en de keer daarna kapseisde zijn boot door de kracht van de storm. ELLEWOUTSDIJK. Tijdens de gis- gadering werd de rekening van de dienst 1958 voorlopig vastgesteld. De gewone dienst vermeldt een nadelig saldo van 2326 gulden en de kapitaaldienst een na delig saldo van 48.637 gulden. In de vacature van wethouder J. de Dreu werd na stemming benoemd de heer J. Plat- schorre. De heer Platschorre had vier stemmen, teg ende heer Bosselaar twee. De gemeenschappelijke regeling be treffende het instituut ziektekosten-voor zining voor ambtenaren in Zeeland werd overeenkomstig het voorstel van het be stuur der stichting gewijzigd. Een ver zoek van het Leger des Heils om subsidie voor haar reclasseringswerk werd afge wezen. Evenzo een verzoek cm beschik baarstelling van een bijdrage of medaille voor de Zuidbevelandse rundveefokdag. De federatie van verpleeginrichtingen voor langdurige zieken zal yoor 1961 een subsidie ontvangen. De raad ging akkoord met een veror dening waarbij het gemeentepersoneel een huurcompensatie zal worden toege kend. Eveneens werd overeenkomstig een circulaire van de minister van bin nenlandse zaken een verordening vast gesteld tot wijziging van de kinderbij slag. De kindertoelage werd vastgesteld op drie procent van de wedde. WATERLEIDING IN Z.-VLAANDEREN MIDDELBURG. Ged. Staten heb- ben aan Prov. Staten medegedeeld dat 24.290 van de 26.200 woningen in op het waterleidingnet. Dat is 93 pro cent. In 1947 hadden 13.400 huizen in Zeeuwsch-Vla anderen een aansluiting op het waterleidingnet. MULO-EXAMENS GOES GOES. Het a-diploma behaalden op de gisteren gehouden examens: N. Schouls, Zierikzee, J. Riemens, Baar land, J. van Willegen, Kapelle, G. Pai- roux, Goes, P. Sonke, Wemeldinge, A. Spaans, Zierikzee, C. de Schipper, Ka pelle, J. Timmerman, Kloetinge, E. L. Schrier, Kapelle, L. Verschuur, Zoute- lande, J. Poppe, Veere, M. Roelink, Serooskerke (w), L. v. d. Ouden, Zierik zee. C. Brouwer, Vlissingen, J. Kaljouw, Souburg, P. Snoep en H. Bol, Yersefee, M. Tieleman, Nieuwerkerk, E. van Ber gen en B. Jonker, Middelburg, J. Ie Grand, Oostburg, J. Marinussen, St. Laurens, E. Izeboud, Serooskerke (w), M. Koster, Zierikzee, C. Zegers (m), Terneuzen, J. van Schaik (m), Terneu- zen. H. Paauwe (m), P. Ponse (m) en P. Post, Kortgene, M. v. d. Velde (m), Brouwershaven, J. van Wanrooy (m), Zierikzee, S. Bruinoge (m), Kapelle, J. Kloosterman (m), Kapelle, M. Over- beeke (m), Kats. Voor het b-diploma slaagde J. Conse- mulder te Middelburg. Met de aandui ding M zijn tevens geslaagd voor het middenstandsexamen. Zes kandidaten werden afgewezen. TERNEUZEN. De diploma-uitrei king van de landbouwhuishoudschool „De Leeuwtjes" vond plaats in het Her vormd jeugdgebouw De Schakel. De voorzitter van de commissie voor land- bouwUuishoud-onderwijs van de Z.L.M. burgemeester B. H. G. Ter Haar Ro- meny besprak in zijn inleidend woord de vele mogelijkheden die >de opleiding voor de meisjes biedt. Deze scholen zijn in de loop van de tijd een onmisbaar instrument geworden voor de Zeeuw se boerenstand. Nafat hij dank had gebracht aan de directrice en de medewerkers, overhan digde hij de diploma's aan de gelukki ge leerlingen. Namens de commissie van toezicht werd voorts het woord ge voerd door mevr. J. Scheele-Van Hoe ve. Zij sprak haar gelukwensen uit en gaf de meisjes de raad het geleerde ook in praktijk te brengen. NNa een kort woord van de heer Kos ter namens de kring Axel van de Z.L. M. sprak de directrice. Zij noemde de ze diplomadag een hoogtij-gebeurtenis isn het leven van de leerlingen. Overi gens, zo zei ze, is een diploma alleen niet voldoende. In de toekomst zal het vooral ook aankomen op het tonen van karakter. Als dank voor de goede geest die zij in hun klas verspreidden bood zij een viertal meisjes geschenken aan. Het waren uit 2 A: Marijke Lokerse en Beppie Rouw, uit 2 B: Loes Doorns en uit 2 C: Oorry Buyse. De middag werd verder door de leer lingen gevuld met zang, dans, toneel, muziek en met een modeshow. UDl naar Krabbendijke BERGEN OP ZOOM. De turnvereniging UDI zal zaterdag naar Krabbendijke gaan waar de vereniging luister bij zal zetten ana het jubileum van de Krabbendijkse turnver eniging Sparta. Udi doet mee in de vierkam- pem dames en heren en aan de grote open luchtuitvoering. De heer B. Gerritsen, onderwijzer aan de Chr. School te Bruinisse is be noemd tot tijdelijk hoofd aan die shcool, de heer J. P. Bom te Nieuwerkerk is benoemd tot tijdelijk onderwijzer. VLISSINGEN. In het festival stadion trad gisteravond het befaam de ballroomorkest van Jan Corduwener op. Het ensemble deed haar naam eer aan in een programma van gestroom lijnde muziek in strikt danstempo. Ook deze avond bleef de publieke belang stelling beneden de verwachtingen. Al thans rekening houdend met het feit dat aanvankelijk zelfs aan een nog groter stadion werd gedacht. Vanavond zullen de harmonie „Oefe ning kweekt kunst' en een dameskoor, beiden uit Westkapelle. BRESKENS. Nu Goes jarenlang een fruitfee heeft wil men in Breskens niet achterblijven. Naar wij vernemen zal tijdens de visserijfeesten, die 13, 14 en 15 augus tus worden gehouden een „garnalen- koningin" worden gekozen. Of dit een meisje met een staart wordt is no-g niet bekend, maar het zou eventueel een idee kuniriA zijn. De verkiezing zal plaats vinden tij dens het congres van de Zevibel. De nieuwe koningin zal in elk geval tot taak krijgen om meer luister bij te zetten aan het feest. Zij zal de traditio nele praalwagenoptocht opV2%. Evenals het vorig jaar zal de vissers vloot weer voor het publiek uitvaren, waarbij een ieder die belangstelling heeft de gelegenheid krijgt mee te varen. Kijkavond kleuterschool OOSTERLAND Voor de kijkavond van het werk der leerlingen in de chr, kleuterschool „Radda Barnen" bestond als naar gewoonte, grote belangstelling. Er waren mooie werkstukken te zien en vooral het teken-, vlecht-, borduur- en schilderwerk trokken de aandacht. Een dertigtal kleuters verlaat de school, teneinde deze te verwisselen voor de lagere school. WESTKAPELLE. Met bull dozers en draglines zal vandaag worden getracht de gestrande Groningse coaster „Pax" wat uit het zand te lichten, waarna op nieuw pogingen in het werk zul len worden gesteld de coaster vlot te trekken. Ook de vierde bergingspoging, die van woens dagmiddag, is namelijk mislukt. In alle vroegte arriveerden woensdag morgen voor de kust de sleepboten „Scaldis" uit Vlissingen en „Burge meester van Damme" uit Zeebrugge. alsook het bergingsvaartuig „Bruinvis" uit Vlissingen en de reddingsboot „Pre sident J. V. Wiersma" uit Breskens. De „Pax" kram toen het water op zijn hoogst was meer in beweging, maar doordat de sleeptros losraakte konden de sleepboten niet in aktie komen, de reddingboot heeft nog geprobeerd de gezonken kabel op te vissen. Kapitein Vleugels, wiens vrouw inmiddels weer aan boord is gekomen, en zijn mannen moesten daarna met lede ogen aanzien hoe de bergingsvloot weer koers zette naar de thuishavens. In de loop van woensdag' hebben ber gingsdeskundigen opnieuw een onder zoek ter plaatse ingesteld en plannen beraamd om bij het volgend tij de kust vaarder weer te trachten vlot te krij gen. Doch ook de pogingen van woens dagmiddag bleven vruchteloos. Op het schip had daarna opnieuw een bespre king op „hoog niveau" plaats. Daarna schijnt het besluit te zijn genomen bull dozers en draglines in te zetten. De op de veiling Walcheren aange voerde hoeveelheid zwarte bessen be droeg vijftien ton. De prijs voor de eerste kwaliteit bedroeg 2,342,35. Tweede kwaliteit: 2,18. MIDDELBURG. Een landbouwer, G. de J., werd gisteren door de Middelburg se kantonrechter tot een boete van 7,50 of een dag hechtenis veroordeeld, nadat er 10 of twee dagen tegen hem was ge- eist. Met zyn bromfiets had hij in Ka pelle niet op het verplichte rijwielpad ge reden. Volgens het proces-verbaal had hij verklaard zeer weinig verstand van verkeersborden te hebben; ter zitting bracht hij naar voren, dat hij sinds 1918 niet meer in Kapelle was geweest. „In 42 jaar kan er veel veranderen", vond hij. Verder zei hij geen elgd te hebben: „Ik ga liever zitten". De kantonrechter, mr. J. Moolenburgh, antwoordde daarop: Dat is toch nonsens, u krijgt dat geld wel bij elkaar". In de aangehouden zaak tegen W. H. de V., fruitteler uit Schore, werd als ge- tuige-deskundige een ambtenaar van de arbeidsinspectie gehoord. Deze verklaar- Omsireeks het middaguur arriveerde gisteren in de haven van Vlissingen de Noorse tanker „Hadrian", die 31.044 ton meet. Voor de Vlissingse haven be tekent dit wederom een recordwant de Hadrian" is het grootste schip dat ooit de haven binnenliep. rjAAMSTEDE heeft als eerste gemeente van Zeeland een uitermate sympathiek en verras send aanbod ontvangen van de zijde van de Duitse jeugd. Jongens van de Evangelische Jugendge- meinschaft uit Witen-Annen in het Roergebied willen drie dagen van hun vakantie voor de gemeen te Haamstede komen werken om iets goed te maken van wat de oudere generatie in de oorlogs jaren heeft misdaan. In een schrijven, gericht tot de heer Peene, administrateur van het jeugdgebouw „Koebel", die vorig jaar reeds een groep van de Evangelische Jugendgemeinschaft in „De Koebel" had ontvangen en nog contacten onderhoudt met hen, deelden zij mede, dat zij dit be schouwden als een vorm van „boete". Het betreft bier 45 jongens die veelal de achttienjarige leeftijd nog niet hebben bereikt Hieruit valt te concluderen dat er ook vele ouderen in Duitsland zijn, die de jongste geschiedenis geenszins ver zwijgen. De jongens zijn overigens ge heel op eigen initiatief met het idee ge komen Toe te juichen valt dat hun lei ders de uitvoering van het plan hebben gestimuleerd. Het gemeentebestuur van Haamstede heeft nog niet besloten wat voor werk zij de jongelui zullen laten verrichten. Over wogen wordt verder om de groep een officiële ontvangst op bet gemeentehuis te bereiden. Omdat de „Koebel" op het ogenblik niet over de accomodatie be schikt om de Duitse gasten onder te bren gen. zullen zjj op het kampeercentrum „Ginsterveld" verblijven. Scheepvaart Vlissingen VLISSINGEN. Aangekomen 12 juli: Ly ra, Ned.: Dinkel. Ned.; Wumme. Dts.; 13 ju li: Wasaborg, Fin: Galloway, Am.: Jonet, Ned.; Teresia Buss, Dts.; Dinkelstroom, Ned Vertrokken 13 juli: Lyra, Ned.; Dinkel, Ned.; Wasaborg, Fin. Gepasseerd naar Antwerpen (Ned. sche pen) 12 juli: Roland, Pygmalion. Riouw, Castor: 13 juli: Da Costa. Diemerdijk, Ami go. Marguerite, Stella Prima. Ruby, Ysel. Gepasseerd naar zee (Ned. schepen) 12 ju li: Haskerland, Modjokerto. Diploma-uitreiking aan landbouwhuishoudschool SCHOONDIJKE. Aan de landbouwhuis houdschool .Prinses Marijke" slaagden voor tweede jaars primaire opleiding: Adrie Aarnoudse, Brina de Feijter, Marjan i de Munck, allen te Aardenburg; Marie Aar- noutse, Betsy Bossand, Betsy Hamelink, Koos Meijers, Anneke de Putter, Lenie Verschuur, allen te Oostburg; Corrie Boekhout, Suus de Hulster. Dina Wille, allen te Zuidzande; Riet de Feijter, Nellie du Fossé, Lies Lucieer, al len te Sluis: Maatje Willemsen, St. Kruis; Ineke Faas, Jo Fenijn. Theuni v d Heuvel, Anneke Morel, Jeannette Praas, Lieneke Ver- duijn. Coby Vergouwe, Anneke Vermeulen, Jennie Verstraaten, allen te Breskens; Willy de Hulster, Anny Hough, Sarie Verduijn, al len te Groede; Elly Hough, Nieuwvliet; Suus de Back, IJzendijke, Jennie Desein, Cora Ne- lis, Hannie Quist, Riet Suwijn, Ineke Beeke, Sarie Dekker. Jennie Ocké, allen te IJzendij ke; Neeltje von Hout, Jennie Mareels, Sarie de Meijer. Marie Verplanke, Tonny Wisse, Addy v. d. Linde, allen te Biervliet; Annie Poisonnier, Waterlandkerkje; Leentje Schip pers, Nieuwvliet; Hannie Faas, Oostburg; Paulien Verkest, Retranchement. Afgewezen werden 6 leerlingen van de Twee de jaars primairen. Geslaagden assistenten diploma: Marga Bot, Anneke de Putter, Ineke Schee- Ie, allen te Oostburg; Joke du Burck, Zuidzan de; Rina v d Wege, Oostburg; Betsy Ritico, Zuidzande; Mety Enzerink, Oostburg; Anne ke Fortrie, Breskens; Magda de Looze, Bres kens; Jozien Pilaat. Hoofdplaat; Lenie Schil ders, IJzendijke; Koos Dees, Zuidzande; Ma rina Dees, IJzendijke; Lien van Sorgen. IJ zendijke; Rie Jacobse, Hoofdplaat; Anneke Ve hage. Oostburg; Afgewezen geen. Geslaagden vormingsklasse: Jennie Aarnoutse, Groede; Marian Boo gaard, Terneuzen; Hillie Scholten. Terneuzen; Nellie v d Reepe, Zuidzande; Nellie Dees. BONN (A.N.P.). In het internatio naal concours-hippique, dat van 3 tot en met 7 augustus te Rotterdam wordt ge houden, zal Duitsland vertegenwoordigd worden door Rolf Bartels met Axel en Markant, Klaus Pade met Fröhlich en Raubautz, Magnes von Bugwaldt met Servus, Anna Clement met Nico en Da- nina en Walter Gunther met Domherr, Asta en Astral of Hermelin. VCK-„De Schelde" MIDDELBURG. Vrijdagavond om kwart over zeven wordt op het VCK- terrein te Koudekerke een voetbalwed strijd gespeeld tussen VCK 1 en een eif- tal samengesteld uit personeel van de timmerfabriek van de K.M. ,.De Schel de" te Vlissingen. Dit laatste elftal is als volgt samengesteld: doel C. de Rid der (Zeeland Sport), achter A. Cysouw (RCS) en C. Marijs (Zeeland Sport), midden: A. van Luyk (P.V.S.), J. van Belzen (Arnemuiden) en K. v. d. Gruy- tei (Zeeland Sport), voor: H. Ley dek ker (Walcheren), C. de Kayser (Vlis singen), A. de Nooyer (VAW), A. de Nooyer (Vlissingen) en L. Vader (RCS). De opbrengst is ten bate van „Sport DETROIT (Reuter) Ford Motor Company zal over het komende kwar taal een dividend van 0.75 uitkeren. In voorgaande kwartalen werd 0,60 be taald. In juni vorig jaar werd het kwar taaldividend verhoogd van 0,40 tot 0,60. Met de stakers, die een groot deel van de produktie van Ford hebben verlamd, is een voorlopige overeenkomst gesloten. Behoudens goedkeuring hiervan door de vakbond van arbeiders in de auto-indus trie verwacht men, dat het werk bij de acht stilliggende assemblagebedrijven vrijdag zal worden hervat. Ten bate van het Anjerfonds, waar voor leden van de chr. meisjesvereniging met kaarten langs de huizen trokken, werd in Oosterland opgehaald de som van ƒ37,25. Er werden 149 kaarten verkocht. Voor het mulo-examen slaagden te Bergen op Zoom voor het diploma A. G. de Hooghe uit St. Jansteen, A. Kaas, L. Krieckaart en R. Noet uit Sas van Gent, E. Zegels uit Terneuzen, A. Mahu uit Graauw en F. Martinet uit Westdorpe. De collecte voor de stichting christe lijke blindenhulp „De fakkels bijeen" heeft in Middelburg ƒ934,53 opgebracht. Zaamslag; Nel Haartsen. Schoondljke: Sarry Lako< Schoondijke; Maps Ramondt, Sluiskil; Tineke de Smit, Biervliet. Afgewezen 2 De ouden van dagen uit Zonnemaire hebben zaterdagmiddag jl. met volle teugen genoten van een rondrit door Schouwen-Duiveland. De te Colijnsplaat gehouden busjes collecte voor de Vereniging Kinderzorg te Middelburg bracht over het tweede kwartaal van 1960 129,02 op. Te Utrecht slaagde voor het kandi daatsexamen in de rechtswetenschap burgemeester J. van den Bos uit Sint- Annaland. De heer A. Moeilijker Sz. te Brui nisse is aangesteld als leerling-secretarie ambtenaar te Dinteloord. AXEL De taptoe Axel 1960, die op donderdag 21 juli a.s. wordt ge houden belooft een uniek gebeuren te worden voor Zeeuwsch-Vlaande ren. Voor deze taptoe blijkt een enorme belangstelling te bestaan; de kaartverkoop loopt bijzonder druk Meer dan 100 meewerkenden, al len in het kostbare kleurige ceremo niële tenue werken aan deze taptoe mee. Twee uur lang zal de Marinierska pel van de Koninklijke Marine optre den met een muzikaal en excercitie- programma. Onder een sfeervolle verlichting op het Szydlowskiplein zal deze taptoe worden gehouden. Niet constant als een vlakke, witte verlichting, maar in een boeiend spel van wisseling en kleur steeds variatie brengend in het toch al zo bont geklede korps. Na de taptoe biedt de stichting „Streekcentrum Axel" de bezoekers een schitterend vuurwerk. Extra bussen zorgen na afloop van dit eve nement voor vervoer naar alle rich tingen. De taptoe wordt uitgevoerd door de marinierskapel, de tamboers en pijpers en een excercitie-peloton van het korps Mariniers. Behalve de specifieke Nederlandse marsmuziek wordt ook muziek van Engelse en Amerikaanse korpsen uitgevoerd. De Marinierskapel der Koninklijke Marine, direct na de bevrijding in 1945 opgericht, bestaat uit 55 man beroepspersoneel en staat onder lei ding van de kapitein H. C. van Lijn- schooten. De tamboers en pijpers, hoewel vaak samend optredend met de kapel, maken daarvan geen deel uit. maar hebben een eigen plaats in het korps Mariniers. De „Pax" heeft ondertussen de bad plaats Westkapelle weer aan een toe ristische attraktie meer geholpen. Elke dag bestaat er bijzonder grote belangstelling voor het gestrande schip, wordt verteld dat het in Vlis singen al eens aan de ketting is ge legd wegens het niet betalen van de gebruikte olie. De badgasten beschou wen de belevenissen rondom de „Pax" nu als een avontuurtje. Ook bur gemeester Th. de Meester, een oud marine officier, is veel bij het vaar tuig te vinden. Hij mag de drukte wel en i,s nu bo vendien in zijn nopjes bericht te hebben ontvangen van de Maatschappij tot het redden van drenkelingen. Deze maat schappij schreef namelijk, dat er vol gende week in WestkapeÜe een reddings- vlet zal worden gestationeerd. Deze zal echter alleen in .het zomerseizoen be schikbaar zijn. De bemanning zal be staan uit drie personen, die komende week eerst gaan oefenen om met de vlet vertrouwd te raken. Het apparaat is verder uitgerust met een buiten boordmotor. De vlet zal evenwel niet worden In gezet bij het stranden van schepen. Daarvoor is het plastic voorwerp niet gebouwd. Ook ontbreekt er een des kundige bemanning om zich in ruwe zee te begeven. Niettemin is er voor Westkapelle een lang gekoesterde wens in vervulling gegaan. Hebben de toeristen alleen maar nieuwsgierigheid in het hele geval, zake lijke belangstelling heeft de Westka- pelse middenstand. Een boerenvrouwtje uit het dorp heeft van de nood reeds een deugd gemaakt. Zij plaatste haar ijscokarretje in de onmiddellijke omge ving van het schip, dat hierdoor voor de badgasten een nog grotere trek pleister werd. Onder de vele belangstellenden die gis teren rondzwierven op het strand was ook een hoogleraar aan de universiteit van Bazel, die met twintig studenten in Westkapelle was neergestreken. Hij stelde zich van de stand van zaken op de hoogte en gaf daarna college aan zijn jongens, die waarschijnlijk voor het de dat de cirkelzaagmachine welke De V. gebruikte om blokken hout te zagen, onvoldoende beschermd was en een bron van ongevallen vormde. De tanden van de zaag waren open en bloot en er was gevaar voor wegspattend hout. De eis luidde: 50 of tien dagen, het vonnis 35 of acht dagen. Een buschauffeur, A. de K., uit Mid delburg, haalde een wielrijdster en een bromfietser in, waarna hij de laatste „sneed" en een aanrijding veroorzaakte. eerst van hun leven een stranding zagen. Hij werd tot 17,50 of vier dagen ver oordeeld, nadat er 20 of vier dagen was geëist. Op 7 maart was A. G. v. D., meubelfa brikant uit Tilburg, met een personen auto op de Badhuisstraat in Vlissingen tegen de achterzijde van een stilstaande voorsorterende leswagen opgereden. D., zei, dat de lesauto plotseling en zonder richting aan te geven, stilstond. Het von nis was conform de eis: 15of drie da gen. Twee feiten werden H. O. B„ landbou wer uit Driewegen, ten laste gelegd, hij had op 5 april in Kloetinge een vracht auto ingehaald terwijl een tegenligger naderde. Bij controle bleek ook de hand rem niet in orde te zijn. De eis was 40 of acht dagen en 10 of twee dagen. Het vonnis luidde conform. Een zware straf eiste de officier van justitie, mr. T. Lehret, tegen de trans portondernemer E. uit Middelburg, na melijk 100 of twintig dagen, omdat een band van een van zjjn auto's volkomen versleten was en hele stukken rubber ontbraken. E. werd bij. verstek tot 75 of vijftien dagen veroordeeld. SCHERPENISSE. Als gevolg van de eis tot versterking van de zeeweringen en het doen verdwijnen van zwakke plekken zijn o.a. de havens van Scher- penisse en St. Maartensdijk opgeheven. Er zijn nog slechts modderpoelen over, die t.z.t. gedicht zullen worden. De beide gemeenten 'hopen echter bin nenkort de beschikking te krijgen over een loswal te Gorishoek. Tussen de ge meentebesturen is reeds overleg ge voerd en met rijkswaterstaat is contact opgenomen. Rijkswaterstaat is bereid medewer king te verlenen. De exploitatie van de loswal, die op grondgebied van St. Maar tensdijk komt te liggen, zal door beide gemeenten geschieden, nadat hiervoor een regeling is getroffen. Eind augus tus is het plan klaar en in het najaar zal de aanbesteding plaats vinden. Men hoopt in de beide gemeenten dat Goris hoek op de duur 0ok aantrekkelijk zal worden als jachthaven. Examenresultaten aan de ind. en huishoudschool VLISSINGEN. De examens aan de gemeentelijke industrie- en huishoud school hebben de volgende resultaten op geleverd: Geslaagden in 11 a, Ineke van Akkeren, Nel Alewijnse. Ria van Brugh, Cobj Doense, Catharina Huizinga. Sylvia Hutzer (lof), Cobi Johanssen, Renie Kra mer, Eily Murk, Corrie Rijnberg. Joke Cles._ Jeanke Swint, Dineke Tisserand, Henme v.d. Velde, afgewezen 2. Geslaagd in lid: Hennie Bouwman, Joke de Feyter Lies de Keijzer, Els Lako, Ria Mevers', Ineke Piaddet, Ans Schroevers (lof) Renske de Smit, Ingrid Snijdelaar, Han- vd- ?Jel, Ereen van Vliet, Anneke Willemsteijn, Rina Zandee, afgewezen 6. Geslaagd in 11 c: Ria Bakker, Elonka van Daele, Sterntje van Eijkeren, Ilse Faber, Francien van Gemert. Hes Groen, Paula Kusse, Agnes Maes, Mattie Marijs, Suzie Moens, Grma de Nooijer. Ria van Om- tergen Ada Trimpe (lof), Lenie Ver- hoeff, Carrien Verschoor, Els van Zaaien. Margje Kasse, afgewezen 4, Geslaagd in 11 e: Els Braam. Suus de Buck. Lenie Bijster. Francien Faas, An- nemiek Florusse, Willy Groen, Lenie Herrebout (lof), Anneke Jongepier, Joke Lagace, Hennie v.d. Linde, Elis Maas, Kitty v.d. Meule, Jean de Nooyer, Han- neke Reijnhoudt, Riet Seijnstra, Trijnie Valkier. Afgewezen 3. Assistenten: Geslaagd: Ans Schiliemans, Ali d'Hondt (lof), Lenie Gun ter. Gerda van Eenennaam, Lieneke van Zweden, Ankie de Smit, Ina v.d. Kop, Anneke Scherpenisse, Willy Post, Paula Kosten, Anthoinette Suurmond, Thea v.d. Kette rij. Afgewezen 3. Naaisters: geslaagd, Ctans de Keijzer, Nel Lorier, Suzan O- reel, Adeline Tahitu, Gerda Verkaart, Fia Withagen. Afgewezen geen. Leerling-verkoopster: Geslaagd: Ina Maas. Ria Joziasse, Anneke Abbink, Iet Wileinga, Corrie de Jager. Anneke v.d. Berg, Els Post. Ine Suurmond (lof), Wil ly Holtkamp, Maria Antheunisse, Sientje Heijboer, Elke Oelers. Afgewezen geen. Kostumieres: Geslaagd: Lenie Kamer mans (lof), Coosje Mommaas (lof), Leida Posthuma, Ingrid Piek (lof). Afgewezen geen. MIDDELBURG. Blijkens het maandoverzicht over juni van de Mid delburgse Nutsspaarbank was er op het eind van de maand een tegoed van 16.595.947,24: tegoed bij het begin van de maand 16.413.745,35; ingelegd werd 828.578,50 en terugbetaald werd 646.376,61. Over 1959 waren deze cij fers resp. 14.841.572,08. 14.730.406,07, inleg 841.250,49 en terugbetaling 730.084,48. Kantoor Middelburg: tegoed bij begin ƒ13.732.900.73, tegoed bij einde 13.952.405,91, inleg 721.622,88 en te rugbetaling 502.117.70. Aantal rekenin gen begin 12.656, nieuwe 70. afbetaalde 53, rekeningen op het eind 12.673. Bijkantoor Oostburg: tegoed bij begin 2.648.990,22. inleg 101.542.35. terugbe taling 139.858,91, tegoed bij einde 2.610.673,66. Aantal rekeningen begin 1915, nieuwe 12. afbetaalde 16, rekenin gen op het einde 1911, Zitdag Oostkapelle: inleg ƒ5.321.85, te rugbetaling 2.378,77. Aantal nieuwe en afbetaalde rekennigen nihil. Agentschap Kruiningen: tegoed bij be gin ƒ31.854,40, inleg ƒ5.413,27. terugbe taling 4.400. tegoed bij einde 32.867,67. Aantal rekeningen begin 50, nieuwe 1, afbetaalde geen. rekeningen einde 51. Sehoolsparen: tegoed bij begin 63.848,86, inleg 1.891.96. terugbetaling ƒ1.323,20, tegoed bij einde ƒ64.417,62. Aantal rekeningen begin 1433, afgeslo ten rekeningen 11, rekennigen bij einde 1422. I totaal werden 21 babyboekjes afge geven. Op het eind van de maand wa ren voorts 1503 spaarbusjes in omloop. BERGEN OP ZOOM. Omstreeks 11 uur dinsdagavond is op de Parallelweg een ernstig ongeluk gebeurd waarvan de 75-jarige L. Ha ver mans het slacht offer is geworden. De heer Havermans kwam van de richting Stalen Brug gereden en wilde bij het viaduct de rijbaan oversteken, waarbij hij echter niet op het verkeer lette. Hij werd aangereden door een scooter. De heer Havermans werd zeer ernstig gewond. Hij kreeg een schedel- basisfractuur en werd in zorgwekkende toestand per ziekenauto naar het Alge meen Burger Gasthuis vervoerd. De heer G., de scooterbestuurder, liep een hersenschudding op en werd eveneens naar het gasthuis overgebracht. In de loop van de nacht is de heer Havermans aan de verwondingen overleden. c5 GOES. Op de te 's-Hertogenboseh gehouden internationale hondententoon stelling werden door Zeeuwse inzenders de volgende resultaten behaald: De heer en mevrouw Bracke-Neufcour, IJzen dijke, langh. teckels. 2 x le u., J. C. van Dixhoorn. Terneuzen, cockerspaniël u. ir. A. E. Bruijning, Goes, cockerspa- niel, 2 x zg. J. Wisse, Yerseke, bouvier, 3e zg, G. J. Dockheer, St. Laurens, Duitse dog. 3e zg, J. F. de Mey, Aar denburg, Mechelse herder, le zg, J. A. Luteyn, Yerseke. dobbermannpincher, zg. Jac. J. Maat, Terneuzen, Duitse herder, g. 's-HEER ARENDSKERKE. De 76- jarige bromfietser J. de K. is gister morgen omstreeks acht uur, gegrepen door een personenauto en werd op slag gedood. De bromfietser stak plotseling de rijksweg over naar de Noordweegse- weg. Op de rijksweg naderde uit Mid delburg met volle snelheid een perso nenauto, bestuurd door J. M. vertegen woordiger uit Middelburg. Hij kon de bromfietser niet meer ontwijken. BERGEN OP ZOOM. Voor het mulo examen slaagden: D. de Moor. R. de Mul, M. de Raaij. J, van der Snappen en A. Verschuuren te Terneuzen D Pe ters te Sluiskil, J. Uitdewilligen en M Wijnacker, Sas van Gent, T. de Zoete' Westdorpe, J. van der Borgt, Hans! weert, J. Driedijk, Baarland en F Geus Kwadendamme, P. Pieters, Goes.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 3