Excuses aan Belgen wegens Duitsers aan ingetrokken KORTE STRIJD OP VLIEGVELD Verrassende opmars ter bescherming van vluchtelingen Krijsende kraaien plukken Ouwehands kamelen kaal ENKELE VERKLARINGEN WERPEN NIEUW LICHT OP AFFAIRE-SMEETS ARKS Jongen (6) dronken op autoped PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Donderdag 14 juli 1960 Loco-burgemeester Velsen: Russen klagen Verklaring Geen interpellatie over IJ-tunnel Werken in vakantie als boetedoening PANIEK IN PARLEMENT Agent knoeide met kentekenbewijs LAATSTE NIEUWS Dierenpark door plaag ontwricht In Rusland wel hogere producties, maar de kwaliteit verminderde Prins Bernhard reikte weer zilveren anjers uit Zuid-Molukken willen Tsjombe helpen EXECUTIE VAN WELDOENER De Bilt: Bewolkt GEWONDE VLIEGER LANDDE VEILIG Het weer overal Beoétflpwitow: €000, L. Vorytstraat 90, Postbus 4, Giro 11MM, telefoon Directie en administratie 01100- Wt. Redactie: 01100-2817, bij geen gehoor Chef- Kdactte 01100-3991. Bijkantoren: Middelburg. Korte Delft 50, tel. 01180-2009, bij geen gehoor: 01180-4604. Postbus 26, Vlissingen, Kieuwendijk S3, tel. 01184-3224, Postbus 24. Terncozen, Kieuwstraat 36, teL 01150-3189; Zierikzee, Havenpark 24, UI. 01110-2991. r: JACQ DE SMFT; Chefred.G. J. BREUKEB Zeeuwscli Dagblad Loose nummers 1'3 cent. Abonnementsprijs 0,56 per week, 7,per kwartaal' Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouter» 7 cent per woord met een minimum van 1,—. 16e JAARGANG No. 4603 PARA'S BEZETTEN LEOPOLDSTAD Van een onzer verslaggevers In een ontstellend hoog tempo heeft zich gis teren in en rondom Congo een reeks gebeurte nissen voltrokken waaruit blijkt dat de chaos zijn hoogtepunt zeker nog niet heeft bereikt. VELSEN. Voor een propvolle pu blieke tribune en na een kort on welzijn van loco-burgemeester H. de De belangrijkste feiten zijn: Boer -de spanning was kennelijk te gTOot hebben de voorzitters van de Velsense raadsfracties gis teravond onze publikaties rondom het afscheid van oud-burgemeester mr. M. M. Kwint zowel in een ver klaring *1» in een motie behandeld. "*e verklaring werd afgelegd door de heer J. Nuyens. fractievoorzitter van de K.V.P., die ook de motie indiende. De motie wilde namens de zes fractie voorzitters constateren dat een zeer, respectabele houding van het college en de raad er toe heeft geleid dat degenen die zich in deze aangelegen heid fatsoenlijk hebben gedragen, in een verkeerd daglicht zijn gesteld. Voort# word aangedrongen op een be ëindiging van da campagnes tegen de loco-burgemeester en de meerderheid van de raad. maar men distantieerde zich van de uitlating van de heer De Boer tijdens het tweede bezoek van jongeren uit Bergisch-Gladbach. Tijdens dat bezoek bood de heer De Boer zijn excuses aan voor een vroegere „onbe-1 schofte" behandeling door mr. Kwint, j De heer De Boer reageerde hierop met een persoonlijke verklaring over de sfeer die, naar hij zei, ontstond na onze publikaties en de regen van inge- zonden stukken in de plaatselijke bladen tegen het beleid van het college (deze reacties golden niet alleen het excuus aan de Duitsers, maar ook het gebrek aan fatsoen bij het afscheid van de oud-burgemeester). Overgenomen Over xijn uitlating tegenover de Duitse jongeren zei- de heer De Boer dat niet de burgemeester, noch het college j excuses heeft aangeboden, maar in f eerste instantie de raad. Niettemin be tuigde hij zijn spijt voor zijn excuses i in tweede instantie, zodat hij de motie van de raad namens het college zelf meende te kunnen overnemen. De hamer van de voorzitter viel zo snel dat de WD nauwelijks kon opmerken dat zij tegen de motie stemde, die zij in eerste instantie zelf mede had ingediend. Van onze parlementaire redacteur DEN HAAG - De Tweede Kamer is gisteravond op reces gegaan tot september zonder dat het tot een in terpellatie over de IJ-tunnel is geko men. De socialist drs. Den Uyl, die deze zou houden, vond dat er na de behandeling van de IJ-tunnelmotie in de Eerste Kamer toch niet meer op heldering van de regering^ zou zijn te verwachten, zodat hij de interpella tie maar introk. Wel kondigde hij namens zijn fractie aan op de kwestie terug te zullen ko men als zou blijken dat de regering de motie niet uitvoert. Daar dat vol gens minister Korthals inderdaad niet het geval zal zijn is dus over enkele maanden wel weer een interpellatie- aanvraag te verwachten. Van «nm correspondent HAAMSTEDE Vijf en veertig Duitse jongens hebben het gemeente bestuur van Haamstede aangeboden in hun vakantie voor het gemeentebe stuur te komen werken als „boetedoe ning voor wat een oudere generatie in de oorlogsjaren in Nederland heeft misdaan". Het zijn jongens van de Evange lische Jugendgemeinschaft te Witen- Annen in het Ruhrgebied, die al eens eerder met vakantie in Haamstede zijn geweest. Het initiatief tot dit gebaar is van de jongens allen jonger dan achttien jaar zelf uitgegaan. Leopoldstad werd bezet door Belgische para chutisten eerst het vliegveld, dat tevoren gesloten was door de Congolese autoriteiten, en daarna de Europese wijken van de stad. De havenstad Matadi bevindt zich nog steeds in handen van de Congolezen. Er staan ben zinevoorraden in brand. Schepen vol vluchte lingen liggen er op de rede. Ghana heeft militaire hulp aangeboden, die door de Congolese regering is aanvaard „om de Belgische agressie het hoofd te bieden". De Sowjetunie heeft België ervan beschul digd dat het, te zamen met de Verenigde Staten, Groot-Britannië, Frankrijk en West- Duitsland zich heeft schuldig gemaakt aan militaire interventie in Congo. Nieuwe Belgische troepen zijn gisteren per vliegtuig naar Congo vertrokken. Zij zullen de Belgische strijdkrachten daar op een sterkte van omstreeks 7000 man brengen. De Veiligheidsraad zou gisteravond (Neder landse tijd: half een in de nacht) te New York bijeenkomen om de crisis in Congo te bespre ken. België heeft zich achter het Congolese verzoek om hulp van de Verenigde Naties geplaatst. Congo echter heeft telegrafisch een klacht ingediend tegen België wegens agressie. Hammarskjoeld, de secretaris-generaal var. de Verenigde Naties, heeft een plan in drie fazen opgesteld voor hulp aan Congo, be staande uit het zenden van bestuursambte naren, militaire adviseurs, voedsel en een internationale troepenmacht. In Katanga, waar het leven weer bijna nor maal is en waar tachtig procent van de in heemse arbeiders het werk heeft hervat, heeft premier Tsjombe verklaard dat hij er niet aan denkt de afscheiding ongedaan te maken. Onze Brusselse correspondent telefoneerde ons gis teravond: Belgische parachutisten hebben gisterochtend Ndjili, het vliegveld van Leopoldstad, bezet en zijn in de mid dag de Europese wijken van de hoofdstad binnenge drongen. Volgens de laatste berichten is daarbij nau welijks gevochten. De actie van de parachutisten tegen het op 25 kilo meter van de hoofdstad gelegen vliegveld moet zijn voortgekomen uit de wens van generaal Geysen om eeri einde te maken aan het voortdurend onderbreken van de evacuatiemaatregelen door Congolese soldaten. Hij wenste dit aanvankelijk op vreedzame wijze te doen. Het is echter tot een gevecht gekomen toen een vliegtuig met vier gewonde parachutisten uit Loeloea- burg aan boord geland was en Congolese soldaten on hebbelijk tegen deze gewonden optraden. Twee Belgen die het vliegtuig waren binnengegaan om de gewonden te helpen werden gearresteerd. Een ogenblik later landde een vliegtuig uit de basis Kito- na waarin parachutisten zaten die zich met het geval gingen bemoeien. Wie het eerst geschoten heeft is niet bekend maar op een gegeven ogenblik sloegen de ko gels in de muren van het grote stationsgebouw, waar binnen vrouwen en kinderen, maar ook gevlucht Congolees personeel van de luchthaven een goed heen komen had gezocht en, zo ze de moed daartoe opbrachten, de actie konden gadeslaan. Het gevecht duur de een half uur. Een Congolese sol daat is gedood en een andere zwaar gewond. Twee vrouwen, die op pas sage wachtten werden door ver dwaalde kogels getroffen. Generaal Geysen heeft voor zijn actie Baan kwijt en boete Van onze correspondent GRONINGEN. Met dienstmateriaal had de toenmalige politie-agent H. de L. uit Stadskanaal het kentekenbewijs van zijn tweedehands auto vervalst. Hij had het bouwjaar in een meer recent veranderd en de wagen zo voordelig van de hand kunnen doen. Toen de nieu we eigenaar daar achter kwam diende hij een aanklacht tegen de agent in. Die werd daarop uit de dienst ont slagen. De politierechter te Groningen veroordeelde de 37-jarige man boven dien tot zestig gulden boete en het be talen van honderdvijftig gulden schade vergoeding aan de koper van de auto. Vertel me eens iets over jezelf: hoe- veel zakgeld krijg je, hoe besleed je het en op welke dag wordt het uitbetaald? TOKIO (AP) Een toestel van de Northwest airlines, met 58 passagiers aan boord, is gisteravond op weg van Okinawa naar Manilla in brand gevlogen. De piloot zou trachten voor de kust van de Phi- Iippijnen op zee te landen. Hoe blü de Belgen wel zijn die levend nit de hel van Congo wisten te ontsnappen, ondervond koning Boudewijn gistermorgen. Hij bezocht toen het vliegveld bij Brussel waar juist weer een groep vluchtelingen was aangekomen, helsde hem spontaan. Een jong Belgisch meisje rende op de koning af en om- Van onze correspondent RHENEN Ouwehands dieren park te Rhenen wordt geteisterd door duizenden kraaien. De vogels hebben zich gevestigd in het Schaapskooibos op de Grebbeberg. In dichte zwermen storten zij zich vandaar op de akkers in de buurt die zij kaal vreten. De kraaien hebben het echter vooral op het dierenpark voorzien. Zij zijn zo brutaal dat zij zich met tientallen te gelijk op de ruggen van de kamelen zetten, die zij de wol voor hun nesten uit de vacht pikken. Zij vreten de voe derbakken leeg van de lama's, de ze bra's, van ganzen en eenden, die ©r eenvoudig niet meer aan te pas komen. ZON VERDUISTERD Vijftig krijsende en nijdig pikkende kraaien, met elkaar vechtend om het mooiste plaatsje op de voederbak, kun nen zelfs een kameel en een zebra af schrikken. In het dierenpark is men na de avond- schoonmaak van het park verplicht de vuilnisbakken meteen te legen. Anders ligt de volgende morgen de inhoud van de bakken opnieuw over het hele park verspreid. In de hoge boomtoppen van het Schaapskooibos is het zwart van de kraaienesten. Als de vogels opvliegen wordt de zon verduisterd. Voor de mens is het angstaanjagend als de zwerm ergens wil neerstrijken. Dat gaat met donderend geweld, dat kin deren aan het huilen brengt en de wilde dieren in het dierenpark onrustig doet worden. SCHIETEN Voor het gemeentebestuur van Rhenen is de kraaienplaag een'groot probleem. Ten einde raad heeft het een beroep op de rijkspolitie gedaan om de vogels neer te schieten. Ook zullen particu lieren met een jachtakte worden inge schakeld bij het schieten van de kraaien. Advertentie MOSKOU (Reuter) De industrië le produktie in de Sow jet-Unie was in de eerste helft van dit jaar tien pro cent hoger dan in de overeenkomstige periode van het vorige jaar. Dit blijkt uit een verslag van het Sowjetrussi- sche bureau voor de statistiek, dat gisteren is gepubliceerd en waarin over het algemeen een rooskleurig beeld van de Russische economie wordt gegeven. Zoals gewoonlijk was het met de agra rische produktie niet zo goed gesteld, voornamelijk als gevolg van het slechte weer in de lente en in de winter. De om vang van de veestapel was toegenomen en ook was de produktie van tractoren In een commentaar op het verslag schreef het communistische dagblad Prawda, dat hoewel de industrie-arbei ders met succes een stijging van de produktiviteit tot stand hebben gebracht, in een aantal gevallen hun aandacht met betrekking tot de kwaliteit van de pro- dukten is verslapt". Een snelle verbe tering van de kwaliteit van de industri ële goederen is volgens het blad een taak van de eerste orde. HOOGEVEEN (ANP) Op de Koe- vorderstraatweg te Hoogeveen is de vijfjarige Arend Kroezen aangereden door een auto en gedood. Een zwaarbeladen veerboot is dinsdag De manier waarop de uit Congo gevluchte blanken in Brazzaville, de hoofdstad van de vroegere Franse Congo, worden behandeld verschilt wel hemelsbreed met wat hen in de vroegere Belgische kolonie ten deel valt. Daarvan getuigt deze foto onomwonden: Twee zwarte soldaten in Brazzaville helpen een Belgische moeder die haar twee spruiten niet tegelijk kan dragen. de gehele troepenmacht waarover hij beschikte, nl. vijfhonderd man, ge bruikt. Deze troepen lagen al enige da gen in een kamp in de nabijheid van Leopoldstad. De generaal verklaarde eerst gehandeld te hebben. „Later zal ik me wel met de Belgische ambassa deur in verbinding stellen". Versterkt met parachutisten uit Ki- tona begonnen de Belgische troepen tegen de middag de weg naar Leopold stad in te slaan. Onderweg kwamen zij vrachtauto's met Congolese soldaten tegen zonder dat deze ontmoetingen tot incidenten leidden. De komst van de zware vrachtauto's boordevol Belgische soldaten, die begeleid werden door jeeps wekte verbazing in de straten AMSTERDAM. Prins Bernhard heeft gisteren als voorzitter van het Prins Bernhardfonds tijdens een plech tige bijeenkomst in het gebouw van de Nederlandse Handel-Maatschappij weer de. jaarlijkse Zilveren anjers uitgereikt aan drie Nederlanders, die zich op cul tureel terrein hebben onderscheiden. - J Deze keer de tiende maal sinds van het Europese stadsdeel van de 1950, toen de .zilveren anjers voor het hoofdstad. Om half vier was de be- j zetting een feit. Van onze speciale verslaggever MAASTRICHT. Gisteren zijn* in de zaak-Smeets enkele verklaringen ter tafel gekomen, die van groot belang kunnen zijn voor het verdere verloop van deze geruchtmakende affaire. De rijksrecherche heeft een automonteur te Maastricht gehoord. Hij heeft ver teld, dat hij op een avond in februari, de dag na de arrestatie van Marcel Smeets, mevrouw Smeets over de te lefoon heeft horen zeggen: „Maar dat is toch onzinnig. Hoe kan hij nu bekennen?" Het was op de avond dat mevrouw Smeets een telefoongesprek had met jhr. De Beaufort, de leider van het politie-onderzoek tegen haar man. Vol gens haar, en zij verklaarde dit uit drukkelijk onder ede op de terecht zitting, zou jhr. De Beaufort toen heb ben gezegd, dat haar echtgenoot be kend had. Jhr. De Beaufort bestreed de verklaring van mevrouw Smeets eveneens onder ede. De rijksrecherche stelt nu, zoals wij gis teren berichtten, een onderzoek in naar deze tegenstrijdigheid. Eergisteren werd behalve mevrouw Smeets een vriend van de familie gehoord, die evenals de gisteren verhoorde auto monteur de verklaring van mevrouw Smeets ondersteunde. NOG TWEE Twee andere verklaringen, afgelegd tegenover twee particuliere recher cheurs, werpen een licht op de figuur van de kroongetuige in de zaak- Smeets, de vlieger Carl Heckmann te Sittard. Deze op schrift gestelde mede delingen berusten bij de raadsman van Marcel Smeets, jhr. mr. Van Sasse van Ysselt. Zij zijn afkomstig van mensen, die enkele dagen voor de terechtzitting met de heer Heckmann een gesprek hebben gevoerd. Bij die gelegenheid zou de kroongetuige hebben gezegd, dat hij niet geloofde dat Marcel Smeets de Fokker S-ll had laten wegbrengen, maar dat hij hem desalniettemin „de nek zou om draaien". Op de zitting verklaarde Carl Heckmann onder ede dat Marcel Smeets hem had gevraagd de Fokker S-ll in de Middellandse Zee te laten verongelukken ten einde de verzeke ringspenningen te kunnen innen. Smeets zou hem 10.000 voor zijn dien sten hebben geboden. Na het proces zei deze getuige tegen de oud-restaurateur van het vliegveld Zuid-Limburg dat hij beter zijn mond had kunnen houden. DEN HAAG (ANP). Dr. J. P. Ni- kijuluw en ir. J. A. Manusama, resp. gevolmachtigde en minister van de af gekondigde republiek Zuid-Molukken, hebben een telegram gezonden aan pre mier Tsjombe van Katanga in Congo. Daarin uitten zij gevoelens van war me sympathie voor het opkomen voor de rechten van de mens tijdens het uitbreken van muiterij tegen de blan ken in Congo. Het telegram vervolgt: „Als Zuidmolukkers, die tien jaar gele den hun republiek uitriepen om te voor komen met Indonesië in het verderf te worden gestort, begrijpen wij de procla matie van de republiek Katanga en zijn bereid aan Tsjombe alle mogelijke hulp te verschaffen". eerst werden uitgereikt was de on derscheiding voor de heren D. J. Kam- Volgens de laatste berichten bekijken Belgische en Congolese soldaten elkaar met wantrouwen, doch gaat overigens allej zo goed als men maar kan wensen. Een Belgische aalmoezenier moet erin geslaagd zijn een aantal Belgische of ficieren die gevangen zaten in het Con golese legerkamp in vrijheid te doen stellen Het gericht dat de parachutisten op weg waren naar Leopoldstad veroor zaakte een paniek in het Congolese parlement. De zitting van de Kamer was juist opgeheven APELDOORN. Kolendampvergifti- minga uit Dokkum, Johan G. Wertheim uit Laren en W. A. F. Maas uit Biltho- ven. De 75-jarige boekhandelaar-uitgever D. J. Kamminga ontving de onderschei ding wegens het uitnemende en veelzij dige werk ten bate van tiet plaatselijke en gewestelijke culturele leven, waar van o.a. het stimuleren van Friese volks kunst en van het Friese boek. De vijftigjarige heer Maas kreeg de anjer, omdat hij in 1945 de stichting Gaudeamus oprichtte, waarvan hij on afgebroken directeur is geweest en waardoor hij veel gedaan heeft voor de kennis van de hedendaagse muziek. De 62-jarige beeldhouwer Johan G. HONGKONG (AP) De communisti sche Chinezen hebben dezer dagen de politieke leider van Woehan, een stad in centraal China, terechtgesteld omdat hij aan hongerige dorpelingen meer voedsel verkocht dan van overheidswe ge was toegestaan. Het bericht is af komstig van het communistische provin cieblad Jangtse. Zes ondergeschikten die meegeholpen hadden het teveel aan rijst en olie te ver kopen, kregen gevangenisstraffen van vijf tot vijftien jaar. Het toegestane Wij Zeeuwen eten beschuit Arkè tracteert op de „Ruyter vruchten hagelslagVraag uw winkelier. Het K.N.M.I. in De Bilt bericht te ons gisteravond om 23.15 uur: Half tot zwaar bewolkt met plaatselijk enige regen. Weinig verandering in temperatuur. Ma tige tot krachtige zuidwestelijke wind. MIESJE; Dan maar thuis een plaatje draaien. 15 juli. Zon op 4.37, onder 20.54. Maan op onder 12.58. DEN HAAG (ANP) De 21-jarige re serve-sergeant vlieger van de Koninklij ke Luchtmacht G. Schuur uit Putten, gestationeerd op de vliegbasis Volkel, heeft gisteren uit handen van commo dore A. L. Cox. commandant der tac tische luchtstrijdkrachten, een tevreden heidsbetuiging ontvangen. Hij kreeg deze onderscheiding omdat hij onlangs onder moeilijke omstandig heden een straaljager veilig op de ba sis Volkel-aan de grond wist te zetten. Tijdens een oefening in West-Duitsland was het toestel in botsing gekomen met een vogel, waardoor het windscherm werd beschadigd. De vlieger kreeg glas in de ogen, maar slaagde er toch in zijn toestel veilig en wel naar Vol kel terug te brengen. max. neersl. temp. 719 in uur weer wind gr. C. in mm Os'lo onweer NNW 20 0 Kopenth. 1. bew. Z w 0 Aberdeen, regen z 18 l Londen regen zzw 17 1 A'dam regen stil 20 0,1 Brussel h. bew. Z 21 0 Luxemb. 1. bew. ZW 21 0 Parijs h. bew. ZZW 23 0 Bordeaux onbew. WNW 27 0 Grenoble zwbew. NW 25 0 Nice onbew. zo 25 0 Berlijn onbew. WNW 22 0 Framkf. zw. bew. z 22 0 Münch-en onbew. stil 21 0 Zürich 1. bew. N 22 0 Genève 1. bew. O 212 0 Locarno onbew. stil 25 0 Wenen zw. bew. w 19 7 Innsbr, 1. bew. O 23 0 Belgrado zw. bew. w 21 0 Athene onbew. w 34 0 Rome onbew. NNW 31 0 Majorca onbew. ZW 30 0 Lissabon onbew. NNW 29 0 j ging heeft in Apeldoorn het leven ge- Wertheim, initiatiefnemer en secretaris i rantsoen is 6 ons rijst per volwassene weer gestegen, nadat" in het afgelopen op de Amazone nabij Belem. de hoofd-} eist van de 79-jarige mejuffrouw B. Vis-|van de Stichting Openbaar Kunstbezit, |per dag en 4 ons per kind. De loco jaar een daling was ontstaan door het stad van de Braziliaanse staat Para, om- omschakelen naar nieuwe typen, aldus geslagen; 32 mensen kwamen om het het verslag. leven. ser. Bewoners van de Loseweg troffen j verwierf de onderscheiding voor sprei- burgemeester van Woehan had gezegd haar gistermiddag dood in haar woning |ding van de belangstelling voor oudeidat de mannen zich hadden laten leiden en hedendaagse beeldende kunst. 'door „kleinburgerlijk humanisme". Van onze correspondent VENLO Zwaar onder invloed van alcohol bracht een zesjarige jongen gistermiddag het verkeer op de Leutherweg te Venlo in gevaar. Zijn autoped beschreef de wonderlijkste bochten, zodat zijn vriendjes besloten zonder de diagnose te kunnen stellen de jongen naar zijn moeder terug te brengen. Het ouderlijk onderzoek bracht aan het licht, dat de jongen stilletjes een halve liter anisette had opgedronken. Onder toezicht van zijn moeder mocht hij weleens meer een slokje uit de fles nemen als hij buikpijn of krampen had, Volgens zijn moeder was hel een probaat geneesmiddel.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 1