Eisenhower: Het vliegtuig werd boven open zee neergeschoten Gevacolor Chefariste.4 Kroesjtsjef: Verwarring stichten doel van late openbaarmaking Spoed met IJ-tunnel DE KAREL DOORMAN OP EIGEN KRACHT GEMEERD Amerika moet initiatief op Moskou heroveren Betaaldag wordt met grote angst tegemoetgezien QELEZEN Gouden Esso Extra Motor Oil Woensdag 13 juli 1960 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 7 4-voudige combinatie, een wetenschappelijk succes! Politieke partijen worden speelbal van Soekarno Chinese ambassade in Djakarta bewaakt Ammoniakdampen boven haven van IJmuiden Zeer vaag Maatregelen Samenwerken Niets waard Hoop voor ontvoerd Australisch kind EERSTE KAMER: Spiegel der kunsten in Singermuseum KLEURENFOTO'S /GEVACOLOR\ Staaltje van magnifiek zeemanschap EIS DEMOCRATISCH PARTIJCONGRES: televisie Knoop dit in uw VAN NELLE's „Afternoon" theebuiltjes 98 ct Premier Moise Tsjombe van de nu alge- scheiden Congolese provincie Katanga had ul tijdens de ronde-tafelconferentie in Brus sel het standpunt verdedigddat Congo een losse federatie moest uorden, met nauwe banden aan België verbonden. Zijn opvat tingen over de autonomie van de provin cies gingen zo ter, dat het volgens hem I mogelijk moest zijndat de provinciale besturen directe verdragen van bijstand met België konden sluiten. Zijn tegenstem- j ders en ook de Belgische linkse pers be schuldigden hem er echter van de belangen tan de Lhtion Minière te verdedigen. Al i De Belgische radio heeft een aan- tijdenx de Brusselse conferentie kwam i grijpend verslag uitgezonden van een Tsjombe herhaaldelijk in botsing met de Franse journalist die zondag met de huidige premier van Congo, Loemoemba, parachutisten in Loeloeaburg is aan- I Vervolg van pag. 1 die hem verweet te handelen in opdracht van de Société Générale in Brusselde voornaamste deelnemer in het kapitaal van de Union Minière. Tsjombe, geboren in 1919 bij Kapanga in Katanga, behoort lot een rijke familie van koopliedenplanters, hoteliers en win keliers. Hij volgde de lagere en een mid delbare school in Elisabethstad en werd daarna opgeleid tol handelscorrespondent. Bij de verkiezingen van 1959 werd hij gemeenteraadslid van Elisabethstad. Advertentie Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar endoen wonderen1 Een belangrijke ontdekking op geneeskun dig gebied is „synergismus". Hiermede Wordt bedoeld de wederzijdse versterking van de werking van verschillende genees middelen. De vier middelen verenigd in Che(arine„4"- elk afzonderlijk al beroemd - werken tezamen nog beter. Ze helpen vaak ook dan, wanneer andere middelen falen en doen werkelijk wonderen 1 BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET Tsger» pijnen en griep. Geschikt voor de gevoeligste maag. «rent dis wordt beschermd door het bestanddeel Chefarox. £0 taW. 10.80. Voordelige gezinsverpakkingtOQ (abt. (3»5Q DJAKARTA (Reuter) De Indone sische regering heeft regelingen getrof fen. die hel lot van alle politieke partij en in het land in haar handen leggen. President Soekarno had in januari al la ten weten dat de regering daartoe zou j rend de arbeiders op om overgaan. Volgens de bepalingen worden partij en, opgericht na de terugkeer (op 5 ju li 1959) tot de revolutionaire grondwet van 1945. verboden. Partijen van minder dan 150.000 leden zullen niet worden er kend. Erkende partijen moeten voor 31 de cember 1960 aan de president rapport uitbrengen over haar statuten, leden, steun en algemene omstandigheden. Elk half jaar moet opnieuw rapport worden uitgebracht. Geen partij mag buiten landse leden hebben. Alle partijen moeten om verbod te ont gaan het politieke manifest van de pre sident, de grondwet van 1945, de presi dentiële theorieen over „geleide demo cratie", „Indonesisch socialisme", „Indo nesische identiteit" en de Panlja sila (geloof in God. mensheid, nationalisme, democratie en sociale rechtvaardigheid) als grondslagen van de staat erkennen. DJAKARTA (Reuter). Het garni zoenscommando van Djakarta heeft gis teren een gewapend militair kordon om de ambassade van de Chinese volksre publiek gelegd. Van de zijde van de re gering werd meegedeeld dat er geruch ten waren over plannen voor demon straties bij de ambassade. De betrekkingen tussen Indonesië en communistisch China zijn al enige tijd gespannen door het Indonesische verbod aan Chinezen om handel te drijven op het platteland. gekomen. De reportage geeft een beeld van de stemming onder de blan ken die kenschetsend lijkt voor alle centra waar muiterijen onder de troe pen een paniek hebben veroorzaakt. De Franse journalist had zijn micro foon opgesteld in de grote loods van het vliegveld op vijf kilometer van de stad. De Belgen waren daarheen ge vlucht nadat zij door de parachutisten waren ontzet. Zij werden toegespro ken door de Belgische vice-consul, die hen bezwoer in Loeloeaburg te blijven en niet overhaast naar België terug te keren. De vice-consul zei, dat president Kasa- voeboe en minister-president Loemoemba hem met klem gevraagd hadden de Bel gen tot blijven aan te sporen. Zij hadden daarom toegezegd, dat de parachutisten twee maanden in Loeloeaburg kunnen blijven en ook de provinciale autoriteiten hadden tegenover de vice-consul de vei ligheid der blanken gewaarborgd. Vlucht niet meteen, hoorden wij de consul uit roepen. Er is geen gevaar meer! Laat niet alles achter! Geef uw werk niet op! Heb twee maanden tijd om de toestand te bezien! Twee maanden tijd om uw oor deel te vormen en een besluit te nemen! De toespraak van de consul werd her haaldelijk onderbroken door opgewonden kreten. Naar België, naar België! riepen de overspannen mensen die tot geen an dere gedachte waren te brengen. Kenschetsend voor de stemming onder de blanken in Congo is ook, dat op het vliegveld van Boekavoe, waar een grote massa Belgen bijeen was, twee leden van de Belgische Senaat het vliegtuig naar België wilden nemen. Toen men achter hun identiteit kwam, werden ze door de Belgen uitgejouwd. Met achter lating van hun bagage moesten ze van het vliegveld wegvluchten. In Leopoldstad maken de nog overge bleven Europeanen zich bijzonder onge rust over de nadering van de vijftiende van deze maand. De vijftiende is nl. betaaldag en de Congolese minister van arbeid heeft een algemene verhoging van de minimumlonen met 30 pet. goedge vonden. De meeste werkgevers weten, dat zij dit niet kunnen betalen. Er zijn bedrijven waarin de arbeiders honderd procent loonsverhoging eisen, in andere nemen zij genoegen met 30 pet., maar dan soms met terugwerkende kracht tot 1955! De Congolese regering roept voortdu- weer aan het werk te gaan, doch tot dusverre met weinig resultaat. Vele middenstanders, Belgen, Portugezen, Grieken, verkopen de inhoud van hun winkels voor een appel en een ei om nog zoveel mogelijk geld bijeen te brengen en dan naar Europa terug te keren. Van onze correspondent IJMUIDEN Stinkende ammoniak dampen verspreidden zich gistermiddag over het havengebied van IJmuiden. In de machinekamer van het koelhuis Frigo aan de Trawlerkade was een leiding ge sprongen, waardoor de bij het vriespro ces een noodzakelijke ammoniak zich een uitweg door het gebouw en de wijde om geving kon banen. De brandweer van Velsen zette de ma chinekamer onder water, zodat de am moniak kon verdampen. Na een uur kon den met zuurstofmaskers toegeruste brandweerlieden het gebouw betreden. Zij wisten de afsluiters te bereiken en de ammoniakstroom een halt toe te roe pen. Zij werden daarbij geholpen door het personeel, dat een deel van het dek had weggebroken. De koperen helmen en uniformknopen van de spuitgasten kwamen groen-uit- geslagen uit de ammoniakdampen te voorschijn. Eigen nieuwsdienst LONDEN Op bijzonder scherpe wijze reageerden de Verenigde Staten gisteravond op de Russische bekendmaking omtrent het neerschieten van het Amerikaanse verkennings vliegtuig R.B.-47 op 1 juli. Er is geen sprake van, aldus een verklaring van het Witte Huis, dat het toestel boven Russische territoriale wateren vloog toen het werd neergeschoten Het incident geschiedde boven open zee. Op geen enkel tjjdstip vloog de R.B.-47 boven Rus sisch gebied, Russische terri toriale watere: of in het lucht ruim van de Sowjetunie. Dit alles zei Eisenhowers pers chef James Hagerty gisteren namens de Amerikaanse pre sident. Het neerschieten van het Ameri kaanse vliegtuig werd door het Witte Huis betiteld als een „opzettelijke en roekeloze poging een internatio naal incident te veroorzaken". Elke poging de vlucht van dit toestel in verband te brengen met die van de U-2 van 1 mei is van elke grond ontbloot", aldus de Amerikaanse verklaring, „en de Russische auto riteiten weten dat." Premier Kroesjtsjef hield gistermorgen op een drukbezochte persconferentie in het Kremlin vol, dat het Amerikaanse verkenningsvliegtuig boven Russische wateren in de Barentszee was gesignaleerd en vervolgens neergescho ten. Bovendien hadden de twee over levenden van de bemanning na hun gevangenneming verklaard dat het toestel een spionageopdracht uitvoerde, beweerde Kroesjtsjef. Het viel op dat de Russische premier, ook bij het beantwoorden van de vra gen der journalisten, weinig bijzonder heden gaf over het nieuwe incident in de lucht. Waarnemers in Londen was het al eerder opgevallen dat er veel onwaarschijnlijks in de Russische versie van het gebeurde met de R.B.-47 schuilt. Men vraagt zich o.a. af waar het vliegtuig precies werd neergeschoten: boven wat de Russen onder territoriale wateren verstaan, dat wil zeggen een zone met een breedte van twaalf zee mijlen of boven een gebied van drie zeemijlen uit de kust, zoals de Britse opvatting luidt omtrent territoriale wateren. In Londen meent men, even als in Washington, dat het toestel boven open zee werd neergeschoten. Het is in Londen verder opgevallen dat de Sowjetunie anders dan des tijds met de U-2 thans ook Groot- Britannië volledig verantwoordelijk stelt voor het incident. KroSjtsjef noemde Engeland gisteren „de mede plichtige van de Verenigde Staten bij deze nieuwe provocatie van de Sowjet unie". Hoewel Engeland zich volledig ach ter Amerika's protest tegen het neer schieten van de R.B.-47 schaart, bleek dinsdag toch dat de twee Amerikaans- Russische luchtincidenten en de wijze waarop de Sowjetunie deze uitbuit in de koude oorlog, hun uitwerking op Engeland niet hebben gemist. Premier Macmillan kondigde namelijk1 in het Lagerhuis aan, dat hij overleg pleegt met president Eisenhower over de vraag of de overeenkomst betref fende de Amerikaanse bases in Enge land niet moet worden gewijzigd. Mac millan zei dit in antwoord op tal van kritische vragen over de Amerikaan se spionagevluchten met de U-2 en het nieuwe incident boven de Barentszee. Macmillan sprak van „wijzigingen of verbeteringen" in de bestaande over eenkomsten inzake het gebruik van Britse bases door de Amerikanen. „Natuurlijk zijn er mensen die de aanwezigheid van Amerikaanse bases in dit land als een bedreiging van onze nationale veiligheid zien", zei de Britse premier. „Maar", zo ging hij verder, „ik ben geneigd te zeggen dat er mijns inziens veel meer zijn die hun afwezig heid als een nog grotere bedreiging zouden beschouwen." In dit verband wees Macmillan ook nog eens op de wijze waarop de Rus sen verkenningsvluchten uitvoeren, soms tot zeer dicht bij de Britse kust. Hij onderstreepte voorts opnieuw de noodzaak van de nauwst mogelijke samenwerking met Amerika en alle andere bondgenoten in de Navo. Er was Kroesjtsjef op zijn persconfe rentie in Moskou gisteren o.a. gevraagd waarom de Russen niet onmiddellijk tot vergeldingsaanvallen waren over gegaan op de basis waar het Ameri kaanse vliegtuig vandaan kwam. Dat hadden zij immers na het incident met de U-2 gedreigd. „Omdat al meteen bij het begin een eind aan het binnen dringen werd gemaakt", luidde zijn antwoord. Een andere vraag: „Waarom wachtte de Sowjetunie tien dagen voor het nieuws over het neerschieten van de R.B.-47 werd openbaar gemaakt?" Kroesjtsjef: „Wij brachten de Ameri kanen op 1 mei (de U-2) in verwarring en we dachten, waarom niet op 1 juli?" Het voortzetten van spionagevluchten door de westelijke landen kan volgens Kroesjtsjef tot het uitlokken van een ernstig oorlogsconflict leiden. Het duidt er bovendien op, meende hij, dat president Eisenhouwers be lofte ze stop te zetten „geen cent waard is". Volgens de Russische pre mier behoort het incident met de R.B.-47 in de Veiligheidsraad en daar na in de Algemene Vergadering der Verenigde Naties behandeld te worden. (OVER DE STRIJD IN CONGO) In de New York Herald Tribune Het was velen al lang duidelijk dat Congo veel minder gereed was voor de onafhankelijkheid dan andere Afrikaanse landen. In de Daily Mirror (Londen Engeland en andere mogendheden die beschikken over troepen in de omliggen de gebieden dienen te verklaren dat zij beschikbaar zijn. Het moet duidelijk wor den gemaakt dat die troepen op aanwij zingen van de Verenigde Naties en op verzoek van de Congolese regering naar Congo kunnen gaan en Congo pas weer zullen verlaten wanneer de Verenigde Naties en de Congolese regering er ze ker van zijn dat de toestand in het land zulks gedoogt. In de Daily Telegraph (Londen) Het onderdrukken van een muiterij ter ondersteuning van een regering die volkomen onaanvaardbaar is voor een groot deel van het Congolese volk Ka- tanga schijnt zich volledig te hebben af gescheiden is geen taak voor de Ver enigde Naties. (OVER HET NIEUWE VLIEGTUIGIN- CIDENT) In de New York Herald Tribune De Sowjetunie heeft officieel geprotes teerd en put zich naar aanleiding van deze kwestie uit in beschuldigingen maar de tot nu toe beschikbaar gekomen fei ten brengen beslist alleen maar de be handeling van deze kwestie door het Kremlin in diskrediet en wekken de in druk dat vier Amerikanen van het leven werden beroofd opdat een Russisch pro- pagandasucces kon worden behaald. In de Washington Post Waarschijnlijk werd nimmer een schip uitgestuurd om mee te helpen zoeken; de Russen wisten immers dat het vlieg tuig vernietigd was! Kennelijk werd een valse radioboodschap uitgezonden om de Verenigde Staten wat betreft het lot van vliegtuig en bemanning op een dwaal spoor te brengen. In de Paris-Jour Het schijnt het oogmerk van het Krem lin te zijn verwarring te stichten onder het Amerikaanse volk vlak voor de ver kiezingscampagneWaarom anders gewacht met het onthullen van een feit dat op 1 juli gebeurde tot het begin van het Democratische partijcongres? In de Daily Express (Londen) De Russen leggen een spervuur van propaganda naar aanleiding van het neerschieten van een Amerikaans vlieg tuig. Zij doen dit met slechts onverholen leedvermaak. Hun doel is duidelijk: ver deeldheid zaaien tussen Engeland en Amerika. Zij zullen niet slagen. De Russen hebben niet beweerd dat het vliegtuig boven Russisch grondge bied vloog. Zij hebben ook niet bewezen dat het boven de Russische territoriale wateren vloog. De Russen maken zelf veel tochten tot dicht bij het grondgebied van andere landen, niet alleen met vliegtuigen, maar ook met onderzeeboten en treilers. Het minst van allen hebben zij het recht van dit ongelukkige incident een in ternationale crisis te maken. SYDNEY (Reuter) De hoop op het levend terugvinden van de ontvoerde Australische jongen Graeme Thome, zoon van een eersteprijswinnaar uit een loterij, is opgevlamd in Sydney, waar de ouders naar het schijnt contact met de ontvoerders hebben gehad. De Thornes zijn bereid de losprijs twee ton te betalen, maar de politie hoopt de ont voerders nog bijtijds te kunnen grijpen. Een schermutseling tussen politie en een woedende menigte in de Indische plaats Dohad heeft gisteren het leven gekost aan een betoger en zes mensen verwondingen opgeleverd. Vervolg' van pagina 1 „Het is met de IJ-tunnel sinds zeven jaar niets dan misère. Dam na dam wordt opgeworpen om de tunnelbouw te verhinderen", zo klaagde tenslotte mr. Van Hall, Eerste-Kamerlid voor de socialisten en burgemeester van Am sterdam. Met het marine-etablissement is het een droeve geschiedenis. Na de beslissing van de regering in 1957 om waterstaat en gemeente samen een pro ject te laten uitwerken, heeft het acht maanden geduurd eer de marine onze ingenieurs op haar terrein toeliet. Amsterdam heeft nooit van de mari ne vernomen dat zij tegen het thans ontworpen plan bezwaren heeft. De marine heeft een aantal eisen gesteld, die worden verwezenlijkt. De minister schrijft nu: „het lijkt een vergissing van de zijde van Amsterdam om te stellen dat er met de marine een overeen komst is getroffen". (Minister Korthals zei hierop in zijn verdediging: „Er is wel overeenstemming, maar geen overeen komst Al deze argumenten wogen bij de meerderheid van de Eerste-Kamerle- den zo zwaar, dat de motie-Vos het met vlag en wimpel haalde. De Kamer keurde de begroting van verkeer en waterstaat zonder hoofdelijke stemming goed en minister Korthals moest toch nog handen schudden. Een van die handen behoorde aan burgemeester Van Hall. die nog een heel kort onderonsje met de bewindsman had. Misschien het begin van een betere verstandhouding tussen Waterstaat en Amsterdam. DEN HAAG De regering zal morgen in de Tweede Kamer aanmerkelijk beter in staat zijn haar beslissing inzake de IJ-tunnel te verdedigen dan gisteren het geval was in de Eerste Kamer. Dit zal dan kunnen gebeuren bij de interpellatie van de socialistische af ge va ar-"-"ie Den Uyl, die ook voorzitter is var. -» Am sterdamse raadsfractie van de P.v.d.a. Dan zal nl. niet alleen minister Korthals voor zijn aandeel in deze zaak optreden, maar ook minister Zijlstra om de finan ciële kant van de kwestie in het geheel van de gestelde prioriteiten toe te lich-i ten en minister Van Aartsen om de si tuatie van de arbeidsmarkt in het bouw bedrijf te bespreken. Tenslotte kan, indien nodig, minister Toxopeus nog de facetten van de ge meentelijke zelfstandigheid belichten. Advertentie Bescherm uw motor als hij loopt en als hij stilstaat POSTUUM MET ESSO BENT U BETER UIT! LAREN Vara's televisieregisseur Milo Anstadt heeft zijn Spiegel der kunsten vanavond voor het eerst in de geschiedenis van dit artistiek verant woorde programma neergezet in het La- rense Singermuseum. De vorige Spie gels stonden steeds in een der Bussum- se t.v.-studio's. De reden van deze tijdelijke logeer partij in het Singermuseum is, dat er de ze zomer een boeiende tentoonstelling wordt gehouden over de Vlaamse schil derkunst. „Van realisme tot expressio nisme". Rondom deze hoofdschotel heeft Milo Anstadt ook nog diverse andere kunst- gerechten van zijn Spiegel gegroepeerd. Advertentie vergroot formaat Gevacolor kleurenfoto's 9 x 9 cm* 9x13 cm. vroeoer 1.6{y J2CAO nü 85 et. 90 et. Gevacolor rolfilms A x 6,5 cm. 6 x 6 en 6 x 9 cm. 3 2.80 2 95 Gevacolor klelnbeeldfilma 20 opnamen 36 opnamen 3.80 s.eo Ontwikkelen 1.80 duizendmaal mooier I COM 6074 FREMANTLE (Reuter, A.P.). De boycot van de Karei Doorman, de Groningen-en de Limburg, die de Australische vakbond van zeelieden had gelast, is gisteren opgeheven zo laat echter, dat de drie schepen op eigen kracht in Fremantles haven moesten meren. Dat is gebeurd en het meren dat van de Karei Door man vooral is zo'n indrukwekken de demonstratie van magnifiek zee manschap geworden, dat het een me nigte; op de wal tot luide toejuichin gen bracht. „Zijn gemeerd Fremantle" met dit lakonieke telegrammetje werd de mari nestaf in Den Haag door de comman dant van smaldeel V op de hoogte ge- Eigen nieuwsdienst LOS ANGELES In de laatste ja ren hebben de Republikeinen een zo slecht politiek beleid gevoerd dat de gemiddelde burger overal in de we reld gelooft dat op het gebied van de wetenschap de Sowjetunie aan de top staat. Die indruk werd vooral gewekt dank zij de prestaties van de Sowjet unie op het gebied van de ruimte vaart. Van het geweldige prestige dat Amerika overal in de wereld enkele jaren geleden nog had is vrijwel niets overgebleven. Deze jammerklachten, geuit in de ope ningsvergadering van het Democratische partijcongres dat een candidaat voor het presidentschap moet kiezen, hebben hun neerslag gevonden in het verkiezings programma van de Democratische partij dat gisteren werd opgesteld. Indien men de voornaamste redenaars mag geloven is dat alles eigenlijk alleen de schuld van president Eisenhower. Een van hen sprak ten minste ronduit van „acht jaren golfspelen en gestuntel". De Democraten willen het, indien zij de presidentsverkiezingen winnen, beter gaan doen. Hun verkiezingsprogramma bestaat in hoofdzaak uit deze punten: Oprichting van een nationale dienst ter bevordering van de vrede, die de regering moet helpen de gedragslijn te bepalen die zij in internationale onder handelingen over het ontwapenings- vraagstuk zal volgen; Reorganisatie van de militaire paraat- heid, opdat het land de beschikking zal krijgen over een zo uitgebreid arse naal van moderne mobiele wapens dat een eventuele vijand er voor zal terug deinzen zowel kleine als grote oorlogen te beginnen; 3 Opstelling van een nieuwe politieke gedragslijn die Amerika in staat moet stellen internationaal in alle opzichten het initiatief te heroveren; 4 Blijvend verzet tegen toelating van de Chinese Volksrepubliek als lid van de Verenigde Naties; j Bevordering van directe vredesonder handelingen tussen Israël en de Ara bische landen; Bevordering van uitbreiding van de wereldhandel in de ruimste zin; ■7 Opheffing van discriminerende be palingen in de immigratiewetten. De belangrijkste taak van een Demo cratische president van het land zou moeten zijn: streven naar het doorbreken van de impasse in het ontwapenings- overleg met de Sowjetunie. De papieren van senator John Kennedy, de voornaamste kanshebber, stegen gis teren weer verder. Volgens de laatste onofficiële telling van de stemmen zou hij kunnen rekenen op 688(4 stemmen. Hij heeft er ten minste 761 nodig. Senator Johnson, Kennedy's voornaamste tegen- stander, kon rekenen op 30454 stemmen. steld van de veilige aankomst in de Westaustralische haven. SPANNEND Aan het verzenden van dat telegram waren enkele spannende uren voorafge gaan. De boycot was gelast omdat, vol gens de plaatselijke bonden van zeelie den de reis van de Karei Doorman en de twee onderzeebootjagers naar Nieuw- Guinea tot oorlog kan leiden. Dat betekende dat de Karei Doorman op eigen kracht moest meren. De loods kapitein J. S. Burns had zich niets van de boycot aangetrokken en was in een privébootje naar het vliegkampschip ge gaan. Dank zij zijn hulp kon het schip de haven binnenlopen. Toen begon eigen lijk de moeilijke taak pas. GELUKT Op stroom liet de Doorman het anker vallen. Vier Grumman Avenger vliegtui gen lieten de propellers draaien om de wendbaarheid van het schip te vergro- ten. Het lukte prachtig. Het schip zwaai de rond, waarna eigen personeel van de Doorman de trossen vastmaakte. Kort daarna meerden ook de Gronin gen en de Limburg zonder ongelukken. Later op de dag werd de boycot opge heven. Deze beslissing werd genomen na een bespreking tussen D. H. Dans, de secretaris van de vakbond van zee lieden en de president van het hof van arbitrage. De drie Nederlandse schepen blij ven zes dagen in Fremantle. Dan varen zij door naar Nieuw-Guinea. vandaag WOENSDAG. Via de Eurovisie kimt u vanmiddag te gast zijn bij een Oecumenische kerkdienst in Lausanne (16.0017.00). Voor de kinderen is er daarna de Verrekijker (17.00) en Om nibus, de televisiekrant van de Vpro. 's Avonds zendt de Vara uit: 20.20 Achter het nieuws, 20.30 Spiegel der kunsten en om 21.00 een programma van Conny Stuart, Wat kan me ge beuren, op tekst van Annie Schmidt en muziek van Harry Bannink. Om 21.40 volgt Welbeschouwd, het forum. 4 Vlaanderen neemt 's avonds om 20.20 een operaprogramma van de Duitse televisie over en zendt om 21.30 het programma voor de vrouw uit. Om 22.00 Tour de France. 4 Frans België heeft om 20.30 de Tour de France, en om 20.40 de onlangs door de Nederlandse t.v. uitgezonden film Western Union. 4 Reich mir die Hand mein Leben, deze regel uit een bekend lied is tevens de titel van een zang- en danspro- gramma vol aria's over de liefde dat de Duitse televisie vanavond om 20.20 laat horen en zien. Daarna om 21.30 zien we een documentaire over de Mongoolse Volksrepubliek. Om 22.05 zwemwedstrijden. In het Kort DONDERDAG 14 JULI ("radio HILVERSUM I. 402 m. AVRO: 7.00 Nws; 7.10 Gym; 7.20 Gram; VPRO: 7.50 Dagopening; AVRO: 8.00 Nws; 8.15 Gram- 8.30 V d kind; 8.40 Gram; 9.00 Gym v d vrouw; 9.10 De groenteman; 9.15 Gram; 9.35 Waterst; 9.40 Morgenwijding; 10.00 Gram; 10.50 V d kleuters; 11.00 Kook- praatje; 11.15 Zangrecital; 11.45 V d vrouw. 12.00 Gram; 12.30 Land- en tuinb. meded; 12.33 Lichte muz; 13.00 Nws; 13.15 Meded of gram; 13.20 Lichte muz; 13.55 Beursber; 14.00 Viool en piano; 14.30 Licht progr; 15.00 Pianoduo: 15.30 V d vrouw; 16.00 Tour de France; 17.00 V d jeugd; 17.30 Metropole- ork. 18.00 Nws; 18.15 Orgel- en pianospel; 18.45 Journ; 19.00 Gram en Lezing over AVRO's Nationale Foto Competitie; 19.45 Gesproken brief; 19.50 Tour de France; 20.00 Nws; 20.05 Opera-conc; 21.15 Gedrukt in Neder land, lezing; 21.30 Pianorecital; 21.50 Tour de France; 23.10 Dagboek van een Gram; 22.00 Lichte muz; 22.30 Nws, beurs ber en S.O.S.-ber; 22.45 Gitaarmuz; 23.00 Grootvader, hoorsp; 23.45 Gram; 23.55 24.00 Nws. HILVERSUM II. 298 m KRO: 7.00 Nws; 7.15 Gram; 7.45 Morgen gebed en overweging; 8.00 Nws; 8.15 Gram; 8.55 Inleiding Hoogmis; 9.00 Plechtige Hoog mis. NCRV: 10.00 Gram; 10.30 Morgen dienst; KRO: 11.00 V d zieken; 11.45 Ge wijde muz. 12.00 Middagklok - noodklok; 12.03 Gram, 12.25 Wij van het land, praatje; 12.35 Land en tuinb. meded; 12.38 Gram; 12.55 Act; 13.00 Nws; 13.15 Zonnewijzer; 13.20 Piano spel; 13.35 Lichte muz; NCRV: 14.00 Omr ork; 14.50 Gram; 15.35 Vokaal ens; 16.00 Bijbeloverdenking; 16.20 Kamermuz; 17.00 V d jeugd; 17.30 Gram; 17.10 Beursber; 17.45 Gram. 18.00 Lichte muz; 18.15 Gewijde muz: 18.50 Rep Eur Oecumenische Jongeren Conf te Lausanne; 19.00 Nws en weerber; 19.10 Klass en moderne muz; 19.30 Radiokrant; 19.50 Pol lezing; 20.00 Gevar prpgrx 21.20 Gram; 21.30 Lichte muz; 22.00 Periodieken parade; 22.10 Gram; 22.30 Nws en S.O.S.- ber; 22.40 Gram; 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Intern. orgelimprovisatieconcours Haarlem 1960; 23.40 Gram; 23.55—24.00 Nws. j TELEVISIE" NEDERLAND NTS: 16.0017.00 Eurovisie: Tour de France; 20.00 Journ en weeroverz; KRO: 20.20 Documentaire; 20.30 Interviews; 21.00 De Fluwelen Handschoen (The velvet glove) TV-spel. DUITSLAND 17.00 V d Jeugd; 17.35—18.00 Marionetten spel (Regionaalprogr: 18.45 NDR: Die Nord- schau; WDR: Hier und Heute; 19.25 NDR; Noorse schetsen; WCR: Zeg de waarheid); 20.00 Nws; 20.20 Natuurkunde in het dage* ïljkse leven; 20.55 TV-spel; 21.35 Film v d Oostenrijkse TV.; 22.00 Selectie-zwemwed strijden voor de Olymp. Spelen te Leipzig. BELGIë VLAAMS 16.00—17.00 Eurovisie: Tour de France; 19.30 Nws; 20.00 V d jeugd; 20.30 Eurovi sie Tour de France; 20.40 BaBetilm; 20.50 Amusementsprogr v d NTS; 22.00 Dans- cursus; 22.30 Nws en journ. BELGIë FRANS 16.0017.00 Eurovisie: Tour de France; 19.30 Vd jeugd; 20.00 Journ; 20.30 Tour de France; 21.05 Festival v Carcassonne: TV* spel; 23.10 Journ. T our-radio-lv Tonr de France WOENSDAG: radio: Hilversum I na 16.00, om 18.20, 20.45 en om 22.10; televisie: na het Vara-programma, Vlaan deren om 22.00. Advertentie Met één Van Nelle's „After noon" theebuiltje (groot formaat) zet u 'n flinke pot heerlijke, krach tige thee voor heel de familie. Ook buiten, op vacantie, in de tent, op de boot: zó gemakkelijk! Neem ze vooral mee! (groot formaat) doos van 20 stuks l

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 7