Pogingen Groningse coaster vlot te krijgen mislukt Vlissinger bezit de wereld staat zwart op wit i jfnsnnnfl* 1 ZEEUWSE, badgasten worden eerste zondag in augustus geteld Verzameling dagbladen zelfs uit de dagen van Mozes Aanbesteding van grondwerken journalist heeft thans eigen krant Woensdag 13 juli 1960 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 3 Zeeuwsch Dagblad Lawaai Scheepvaartinspectie stelt onderzoek in Polder Walcheren constateerde beschadiging aan strekdam H'. Geslaagden MULO en IJDELE HOOP TE WEINIG WATER C.P.B. St. Philipsland Concert te Oostkapelle Chr. Geref. kerkgebouw weer in gebruik Maandcijfers Boeren leenbank „Goes" Scheepvaart Vlissingen Oriëiitatierit door West-Brabant Gymnastiek-avond in Festival Stadion Bejaarden hadden pech Meningen in Zeeland zeer verdeeld Cadzand: waarde telling zeer betrekkelijk Uitreiking diploma's huishoudschool Protestant protest tegen clausule in ziekenhuis-reglement EERSTE MOSSELEN AANGEVOERD Protestants-Christelijk WIJ KUNNEN ons in deze tijd bijna niet meer indenken dat het leven van de mens is begonnen in alle rust en zonder enig lawaai. De paradijse lijke rust is ons vreemd geworden. Langzaam maar zeker is die rust ver stoord. Het is begonnen op het werk; het kwam echter ook in huis, ja zells als men werk en huis in de steek laat om recreatie te zoeken, is ook daar vaak lawaai aanwezig. Velen onder ons kunnen niet meer zonder lawaai: op het werk, in huis en tijdens de weekends of vakanties buitenshuisnacht van maandag op dins- zoekt men een passende begeleiding, dag de kleine uurtjes waren iets wat geluid, of nog liever wat la- al ingegaan de Westkappe- waai produceert, De radio is daar bij laars nog volop kermis vierden, uitstek voor geschikt en welk lawaai priemde een scherp zoeklicht, af- WESTKAPELLE. Terwijl in er dan wordt geproduceerd doet er niet zo veel toe. Velen horen het niet eens of er muziek, zang dan wel ge sproken woord uit de luidspreker komt. Het kan zijn dat een deel van wat de radio brengt een passende begelei komstig van het bergingsvaar tuig „Bruinvis" uit Vlissingen, zich door wind en golven, duis ternis en rust, in de richting van de Walcherse kust om te pogen de kort tevoren gestrande Gro- ding van het werk betekent. Wij moe- j nïngse kustvaarder „Pax" te ten daarbij echter niet vergeten dat vangen. Van de dijk af volgden de smaken verschillen en dat allen veel belangstellenden, toeristen hetzelfde moeten aanhoren. Daarnaast, en dorpsbewoners, de verrichtin- zij het dan meestal in weer andere be- gen van de zoekers. Onder hen drijfstakken, is de mechanische arbeid bevond zich ook de burgemeester dermate lawaa.veroorzakend. dat zij van Westkapelle, de heer Th. de die werkzaam ziin in vele bedriifstak- I a j w ken, tijdens hun werk vrijwel altijd Meester, een oud-marme-officier, aan lawaai zijrf blootgesteld. De rust stranding van het schip van de omgeving:, die zo voortreffelijk i pogingen om het vaartuig kan inspireren tijdens het rusteloze' weer vlot te krijgen, een prach- werk, ontbreekt. tige gelegenheid zag om zijn in- Thuis is het voor velen hetzelfde,middels door gemeentezaken hoewel we wel onderscheid willenverdrongen zeevaartkennis weer maken tussen de stad en het platte-j een beetje op te frissen, land. Met name in Zeeland is er ge lukkig in vele huizen nog wel iets De burgemeester had zich, nadat de over gebleven van de rust, die de mens zo nodig heeft. Toch verandert er ook hier wel wat. De grotere plaat sen kennen hun flatgebouwen, Een huis is niet meer het thuis, maar een deel van een huis. In dat huis zijn de zeden en gewoonten aan het veran deren. De Zeeuwse Muziekschool trekt vele leerlingen, hetgeen betekent dat al die kinderen thuis oefenen. De platen- draaier heeft een enorme vlucht ge nomen en wie heeft geen radio? Maar al die lawaaiveroorzakende instrumenten produceren hun geluid voor alle huisgenoten en voor de bu ren Zij die op andere tijden dan de nachtelijke uren moeten slapen kun nen dat vaak niet meer. Lawaai in de huizen èn buiten de huizen. Zij j nen vinden de toename van het motoriseerde vervoer een aanslag op TJTJC U7 de rust die zij thuis zoeken. Tenslotte, LI Do DPrgCll Op iO0111 bemanning wat op verhaal was gekomen, met de kapitein aan boord begeven. Daar wachtte hij, evenals de mensen van de kustwacht die met een wippertoestel verbinding hadden gemaakt, gespannen op de dingen die komen zouden. Maar weinig Westkappelaars sliepen die eer ste uren van de nacht. Talrijken, de kermis moe, namen nog een kijkje op het strand aan het*-einde van de Zuid straat, omdat ten slotte een gestrande coaster geen dagelijkse vertoning is. Bij het opkomen van de vloed, tegen dinsdagmorgen, schoof het vaartuig tegen stroom en wind steeds meer naar zee. Even leek het er op of liet karwei voor de bergers een peuleschilletje zou wor den, Tegen één uur visten de mannen van de kustwacht, geholpen door de Rijkspolitie, een boei op waaraan een verbindingslijn was bevestigd. De wel bekende stuurlui-aan-de-wal voorspelden toen dat het hele geval met een half uurtje wel bekeken zou zijn. Maar zodra bleek dat de verbindingslijn was gebro ken daalde de stemming aanmerkelijk. Ondertussen bonkte de „Pax" steeds heviger op de strekdam. Een verbinding bleef uit. Vanaf het bergingsvaartuig „Bruinvis" probeerde men toen met een vlet op nieuw een lijn over te brengen. Tot tweemaal toe werden de bergers door de hoge zee echter gedwongen terug te keren. Een keer kwam de lijn over maar toen brak een der trossen. Intus sen steeg het water voortdurend en werd de positie van het schip aldoor slechter. De climax van de berging werd bereikt toen om ongeveer drie uur in de ochtend de „Pax" overdwars over de strekdam werd geworpen. De kust vaarder was nu helemaal overgeleverd aan de elementen en wanneer er niet vlug een verbinding tot stand werd gebracht zou het vonnis over het vaar tuig worden geveld. De spanning kreeg haar hoogtepunt toen de „Pax" over de strekdam werd geworpen. Na dit obstakel achter zich te hebben gelaten was het slechts een kwestie van minu ten voor het schip, dat in de kortst mogelijke tijd hoog op het strand werd geplaatst, waarna het zich kreunend in het zand zoog. De coaster was toen veilig, waarna het wippertoestel werd losgemaakt en de overgebleven bemannning, kapitein Vleu gels, stuurman Hoppenbrouwers en ma chinist Sepsma, de kooi opzochten. Tegen de morgen begaven enkele deskundigen van Van der Taks bergingsbedrijf uit Vlissingen zich aan boord om de ver dere gang van zaken te bespreken. In de middaguren zou men met hoog water opnieuw pogen het schip vlot te trekken. Maar ook de poging van dinsdag middag mislukte. De „Pax" was toen op de vloedlijn. Er was te weinig water om het schip weer varende t< krijgen. De hulp van de „Burgemees ter van Damme" uit Zeebrugge en de „Bruinsvis" was dus vergeefs. Besloten als men de rust op het werk moet ont beren en die ook thuis niet ten volle vindt, trekt men er op uit. Terug naar de natuur Gelukkig zijn er nog plaatsen waar volop rust heerst. Waar de mens zich zelf kan zijn. Helaas wordt op meer dan een plaats onnodig die rust ver stoord. En waarom? Wij zullen de realiteit moeten aan vaarden dat deze tijd met de daarbij behorende voortgaande ontwikkeling der techniek, niet meer het tijdperk is van de ongerepte rust. Maar tegelij-ST. PH1LIPSLAND. Op 8 juli was kertijd zullen wij er overal en bij de C.P.B., afdeling St. Philipsland, in voortduring naar moeten streven al dat hinderlijke lawaai op het werk, in Voor het eindexamen H.B.S.-B. slaag den aan het Mollerlyceum te Bergen op Zoom: A. v. d. Hoeven uit Tholen en C. Versluijs uit Oud-Vossemeer. Voor het Mulo-examen te Bergen op Zoom slaagden: H. Allonsius uit West dorp; I. Baart; J. Boutens en L. Fer mont, allen uit Sas van Gent; T. Cop- pendijk uit Terneuzen A. Crooy uit Axel G. Dobbelaar uit Vogelwaarde en T. Guilliet uit Philippine. huis en in de recreatieplaatsen, te be perken tot het strikt noodzakelijke. Bovenal is de naleving van het tweede gebod hier van enorme waarde: de naaste liefhebben als zichzelf. Dat wil zeggen: overal en altijd, bij alles wat we doen, rekening houden met de ander. In het houden van dit Goddelijke gebod ligt groot loon voor mens en sa. menleving. OOSTKAPELLE In het kader van de door de V.V.V. georganiseerde eve nementen zal op maandagavond 18 juli a.s. een zomeravondconcert worden ge geven op de muziektent bij de toren Hieraan werken mede de zangkoren ..Soli Deo Gloria" van Souburg, ..Een in geest en streven" van Serooskerke, en ..Sursum Corda" van Oostkapelle. De koren treden afzonderlijk en gezamen lijk op onder leiding van hun dirigent de heer J. Suurmond. Medewerking verleent het aceordeongezelschap ..Con Brio" uit Middelburg. De aanvang is bepaald op 19.30 uur. De presidente mej. Neele riep een har telijk welkom toe aan alle gasten o.a. de C.B.T B.-leden en de jongerenafde ling. Spreker was, de voor de aanwezigen bekende heer St. van Harn uit Spui. Zijn lezing was getiteld: Bloemen". Heel ons leven staat in het teken van de bloemen, bij geboorte en andere hoog tijdagen. God had in Zijn scheppingsda gen, zo vervolgde spreker, ook een dag voor de bloemen, de bijbel begint met bloemen en eindigt er mee. D.V. 23 september hoopt de afdeling weer te vergaderen. Op deze vergadering zal de heer A. Abrahamse uit Terneu zen iets meer vertellen over de verzor ging van kamerplanten -en bloemschik ken. ZIERIKZEE. Het gebouw van de Chr. Gereformeerde Kerk te Zierikzee, dat om de gebreken die het vertoonde als gevolg van de watersnood op last van de autoriteiten enkele weken gele den voor de eredienst moest worden ge sloten, wordt zondag a.s. weer in ge bruik genomen. Er zijn verschillende noodmaatrege len getroffen. Zo werden vijf trekstan- gen aangebracht met kruisankers aan de buitenzijde om verzakking te voorko men. Ook zijn achterzijde concept-u-bal- ken aangebracht die door dubbele trek- stangen opgehangen worden. Men hoopt het kerkgebouw nu weer enige tijd te kunnen gebruiken. Overigens zal het voor de gemeente wel op nieuwbouw aankomen. GOES. In de spaarbank van de Co- operatieve boerenleenbank ..Goes", ge vestigd te 's-Heer Arendskerke werd in de afgelopen maand juni ƒ486.151,44 ge stort. Door de spaarders werd opgeno men 466.196.50, zodat een spaarover schot resulteert van 19.954,94. Het te goed van de gezamenlijke spaarders be draagt thans 11.427.475,37. In 1960 wer den reeds 145 nieuwe spaarboekjes uitge geven. chari, Dts. Imperator, Ned. Fen. Ned. Albert-v; Vertrokken: 12-7 Meehalocha- ri, Fen, Albert-v, gepass. Naar Ant werpen: (Ned. schepen) 117 Hunzeborg. Haskerland; 12-7 Kitty, Willemyn, Port Tlbot. gepass. Naar zee (Ned. schepen) 12-7 Sommelsdijk, Doris, Annie-F, Delf zijl, Wolanda. BERGEN OP ZOOM. Zaterdagmid dag werd door de M.A.C. Sint Philips land voor de negende keer een grote orientatierit gereden. Er bestond een ruime belangstelling en deelname voor. 52 auto's motorrijders en scooter rijders deden er aan mee. De rit was uitgestippeld over een <ri- stand van plm. 70 km door de heren Stols en van Nieuwenhuijzen twee be kende rijders uit St. Philipsland. Om twee uur vertrokken eerste deel nemers vanaf hotel de Druiventros en deze rit ging via de Heense Molen naar Nieuw Vosmeer, verder langs Noten- daal en de Koeverring naar de Kladde en naar Lepelstraat. Dan langs het Laag en Vrederust naar Heerle naar de Wouwse Plantage. Via deze mooie streek naar Woensdrecht en Huijber- gen. naar Pindorp en zo weer door de Wouwse Plantage naar de Kloof, waar de finish was. De organisatoren hadden er een negental controles in opgesteld en een 7-tal zelf controles en tijd con troles. Er waren vijftien aardige prij zen beschikbaar gesteld. Omstreeks zeven uur waren de deel nemers in de Kloof maar toen had de jury met enkele helpers nog enige uren nodig om de uitslag uit te kienen. Er waren heel wat fouten gemaakt en niemand kwam straffeloos binnen. De heer W. Broere uit Dinteloord bleek de minste strafpunten te hebben behaald en werd winnaar van deze rit. De einduitslag werd: 1. W. Broere, Dintel oord 88 strafpunten: 2. J. Nuijten, Bergen op Zoom (95); 3. C. Booms, Steenbergen (109); 4. A. Verwijs, St. Philipsland (123): 5. J Houg-Gommerden, Bergen op Zoom (125) 6. C. Kooien, Nieuw Vosmeer (132); 7. J. Wisse Anna-Jacoba-Polder (141); 8. R. de Raad St. Philipsland (142); 9. A. C. Bene den (147); 10. W. Vermeulen (150); 11. W. C. Rommens, Roosendaal (151); 12. H. C. van Dijke, St. Philipsland (157); 13. W. Melen (166); 14. W. Francois, Hansweert (174); 15. A. M. van Dijke. St. Philipsland (175). De pechprijs werd gewonnen door J. Geen- sen St. Philipsland. De damesprijs door me vrouw Hiemstra eveneens uit St. Philipsland, de bromfietsprijs door de heer de Braber. Na afloop van de wedstrijd reikte de voor zitter van de M.A.C. Sint Philipsland de heer Beneden de prijzen uit waarna men nog ge ruime tijd op „De Kloof" gezellig bijeen bleef. De P.V. „De Snel vliegers" te Borssele hield een wedvlucht uit St. Denis. Uitslag: 1 en 5. M. Welleman, Borssele, 2. J. Duijnkerke, Borssele, 3 en 4. P. Maat, Ellewoutsdijk, 6 en 7. L. Janse, 's Heerenhoek. Bij de Gereformeerde kerk te Borssele werd beroepen kandidaat H. Ligtenberg te Rijssen. werd te wachten, op het hoog water van woensdagmorgen. Een vertegenwoordiger van de polder Walcheren, Ir. H. Visser uit Middelburg, die dinsdagmiddag op het terrein van de stranding verscheen, moest constateren dat de door weersomstandigheden reeds beschadigde strekdam door de manoeu vres van de „Pax" in nog slechtere staat was komen te verkeren. Aan een kant van de strekdam bevindt zich nog een uit rijshout bestaand kraagstuk ter be veiliging van de dam. Bij laag water ontdekte de ingenieur dat de „Pax" dit kraagstuk inderdaad iets had beschadigd. Mocht de „Pax" inderdaad woensdag morgen worden vlotgetrokken dan zal de kustvaarder naar Vlissingen worden over gebracht, waar de scheepvaartinspectie een voorlopig onderzoek zal instellen. De „Pax" dateert uit 1928 en is dus al een vrij oud schip. Het onderzoek zal moeten uitwijzen of het schip al of niet gesloopt zal moeten worden. J VLISSINGEN. Naar schatting 3000 belangstellenden zorgden gisteravond voor een gedeeltelijke bezetting van het festival-stadion op de Nieuwe Markt. Het programma van deze avond in het kader van de „Ons Genoegen-feest- week bestond uit gymnastische oefe ningen. Men begon met de entree van de drie Vlissingse gymnastiekverenigin gen „Oranje Nassau", v.t.v. en l.o. be geleid door eigen drumbands. Met hun fleurige kleding zorgden de gymnasten op het véld voor een imposante verto ning. Vervolgens namen de verschillende demonstraties een aanvang, zoals de vrije oefeningen, de knots- en baloefe ningen. Vooral de rythmische gymna stiek werd door het publiek dat een kille wind trotseerde ^op hoge prijs gesteld. Vanmiddag is er voor de kinderen een matinee, die wordt verzorgd door de humorist Adrie van Oorschot. Van avond volgt een openluchtbal met het bekende orkest van Jan Corduwener. ST. MAARTENSDIJK. Door bureau van uitvoering „Eiland Tholen" werd in de Gouden Leeuw aanbesteed bestek td 2280, het egaliseren en draineren van percelen tot totale oppervlakte van 385 ha. en graven van watergangen en slo ten en bijbehorende werken, gelegen in Hollaire polder en de van Ha aftenpol der. Hoogste inschrijver was fa. Kuyper- Molhoek uit Zierikzee 169.000. Laagste fa, Gebr. J. en M, Moerland en Zn. te St. Annaland 128.000. Bestek 11 td 2274. idem tot oppervlak te van 261 ha. gelegen in de middelland polder. Hoogste inschrijver fa. V.d. Hilst en V. Weert (Renesse) 480.000. Laagste S. Zijlstra (St. Maartensdijk) 362.000. Ten slotte bestek 111 td 2286 met een oppervlakte van 156 ha. gelegen in de Muye polder. Hoogste inschrijver fa. v. d. Hilst en v.d. Weert uit Renesse voor 348.000 gulden. Laagste S. Zijlstra te St. Maartensdijk voor 228.000 gulden. SEROOSKERKE. Voor de tiende maal maakten honderd bejaarden het jaarlijkse uitstapje. Te Bergen op Zoom deed zich een verkeersincident voor. Drie auto's kwamen bij een ketting-bot sing op elkaar te zitten. Er ontstond al leen materilëe sdhade. Aan het eind van de tocht werd het gezelschap inge haald door het muziekgezelschap E.M.M. MIDDELBURG. Op zondag 7 augustus zal in de Zeeuwse badplaatsen een enquête onder de badgasten worden gehouden, die bestaat uit een telling van de toeristen en het stellen van eni ge vragen aan een percentage van hen. De enquête-resultaten worden naar de Provinciale Pla- SCHOONDIJKE. Gistermid dag vond in hotel Wijffels de diploma-uitreiking plaats van de landbouwhuishoudsehool „Prinses Marijke". De heer J. de Bruyne, lid van het schoolbestuur, sprak een welkomstwoord en memoreer de in zijn toespraak o.m. het over lijden van burgemeester F. A. van Roosevelt, die lange tijd voorzitter is geweest van het schoolbestuur. De voorzitter van de commissie voor landbouwhuishoudonderwijs van de Z.L.M., burgemeester B. G. Ter Haar Romeny voerde daarna het woord. Hij toonde zich verheugd dat de belangstel ling voor deze vorm van onderwijs is. Hierna reikte hij de diploma's uit. Mevr. E. Ramondt-Weyns, de voorzit ster van de commissie van 'bijstand, feli citeerde vervolgens de leerlingen, de ouders en het onderwijzend personeel. Mevr. Ramondt reikte hierna het Ma- rqke-bekertje uit aan Annie Poisonnier uit Waterlandkerkje, die van de pri maire opleiding het hoogste aantal pun ten had behaald. Als eerste en tweede prijzen werden voorts een aantal boeken uitgereikt. De eerste vielen toe aan Marie Aarnoutse (Oostburg), Teunie v. d. Heuvel (Bres- kens), en Lieke Beeke (IJzendijke) allen van de primaire cursus. Van de assisten tenklasse aan Magda de Looze ((Bres- k-ens) en van de vormingsklas aan Hillie Scholten (Terneuzen) Tweede prijswinnaars van de primaire cursus Maatje Willemsen ((St. Krius), Annie Houg ((Groede) en Hannie Quist (IJzendijke). Assistentenklasse; Marga Bot (Oostburg) en vormingsklasse Maps Ramondt (Sluiskil). VAL VAN ZES METER TERNEUZEN. De 47-jarige P. Kayser uit Driewegen is dinsdagmid dag bij binnenwerkzaamhdeen op het in aanbouw zijnde Rijkskantorenge- bouw aan de Axels-estraat van zes me ter hoogte gevallen. K., die hevig bloe dend aan'het hoofd bleef liggen, werd met een ambulancewagen naar het Ju- lianaziekenhuis vervoerd. Na het onder zoek bleken de verwondingen mee te vallen. nologische Dienst in Middelburg gezonden, die dit onderzoek heeft voorbereid. De meningen in de Zeeuwse badplaat sen voer het nut of de overbodigheid van deze enquête, lopen zeer uiteen. Het positiefst zijn de reacties uit Wal cheren. Zoutelande vindt de enquête zeer nuttig, omdat de weinig beschik bare financiën remmend voor de recrea tie werken en aan de hand van de cij fers, op zo'n zondag vergaard, kan deze remming worden aangetoond. Tellers zijn beschikbaar en anders kan men uit andere plaatsen wel middelbare scholieren voor dit werk vinden. Domburg gebruikt de enquête-resul taten als een aanvulling voor de statis tiek, die het gehele seizoen in diverse Zeeuwse badplaatsen wordt bijgehouden Ook Koudekerke, Biggekerke, Vrouwen polder en Westkapelle achten het nut van de proef zeer groot. Alleen de moei lijkheid op zondag mensen bereid te vinden, die de telling willen verrichten, lijkt deze gemeenten een mogelijk strui kelblok. Vlissingen betreurde het dat het wel moeilijk zal zijn de leerlingen van middelbare scholen, die dit werk vaak verrichten, zover te krijgen, om dat velen met vakantie zijn. Op Schou- wen-Duiveland en Noord-Beveland is het punt tellers op zondag zelfs heel moei lijk. Renesse, Haamstede en Kamper land zijn nog niet zeker of de enquête door het gebrek hieraan wel doorgang zal vinden. Overigens zien zij het nut van de telling wel in. Uit Zeeuws-Vlaanderen klinken min der enthousiaste berichten. Groede en Nieuwvliet zijn wel in principe bereid hun medewerking te verlenen, maar zien toch niet zo veel nut in de telling. Cadzand meent dat de enquête op zon dag geen juist beeld van de recreatie mogelijkheden zal geven, omdat dan juist meer de dagjesmensen in de tel ling opgenomen worden, terwijl de ech te badgasten op zondag tochten maken en niet aanwezig zijn. „De waarde van de telling is dus maar zeer betrekke* lijk," zegt men daar. ningin Elisabeth, een editie in goud- tor Perón de benen had genomen. Een dmk uit.... Nieuw was dit evenwei bijzonder plaatsje in het archief neemt niet, want The Sun gaf in 1838 hel ook in een uitgave van het Tsjechi- nieuws over de kroning van koningin sche dagblad Mladd Fronta, de eerste Victoria eveneens in gouden letters! krant ter wereld die de dood van Sta The Milwaukee Sentinel meende een lin meldde, keer met een aluminiumpagina te moeten uitkomen. Precies het doel De heer Nieryncks verzamelhonger T/T TSdTKrnFN Rirhnrd V-no/l geloofliik en zou er zelfs on liiken als- biervan weet de heer Nierynck niet "aar alles wat met de krantenpubliciteit yLlSSLNCrEN. - Richard Spell- lf°°ferynck de sïenün taMen befat! Zeker om de Amerikaanse vliegtuig- te maken heeft ontstond op de redactie man, een ondernemende Yan- Zover terug t de verzameling van bouw te bevorderen.... van een Vissmgse mtgever Daar reeds kee uit de staat New Jersey, is de Vlissinger evenwel niet, maar wel een van krantekmm^ IP? 7 i TTbezit hii kronieken over de zwerftocht Die Transvaler, het volgende blad dat gen van KranteKoppen. Hij heeft het er verzamelaar van kranten. Hij vX Is™ël door de Toestfin de Scheldestedeling uit zijn voorraad- op die redactie met lang uitgehouden, bezit wat de Amerikanen noe- Dit dank zij de naspeuringen van Is- mappen opdiept, maakte het echter nog ^aduu1-ITeBdeTiflennhS^nroiI}.bref' °P raëlische uitgevers pn schril vers die in wat bonter. Dit periodiek verscheen op de duui legde hij een hele collectie van the joy Of moneymaking rende2.v°0US van hct Zionisme een !e,\foe^eAag "?et eejVn ëfe f" nummers van ar.„u;Aadrukte pagina, die volgens de redactie Kranten aan. BERGEN OP ZOOM Van prote stantse zijde is een protest geuit in ver band met enkele bepalingen in het regle ment van het Algemeen burger gasthuis. Hierover is het volgende geschreven: „Tijdens een vergadering in juni heeft het regentencollege van het Algemeen burger gasthuis met 5 tegen 4 stemmen een voorstel aanvaard om in het regle ment voor de medische staf van het A. B. G. de bepaling op te nemen dat het medisch personeel zich bij de uitoefening van zijn taak te houden heeft aan de regels van de algemene medische ethiek en de Rooms-katholieke medische mo raal". Hiertegen hebben de protestanten in Bergen op Zoom via hun kerkeraden een protest ingediend bij het regentencollege en bij het gemeentebestuur. Bij hef regentencollege dringen de pro testanten erop aan het tweede deel van de betreffende bepaling („en de r.k. medische moraal") te schrappen. Aan het gemeentebestuur wordt gevraagd in die richting invloed te oefenen op het regentencollege. De protestanten zien in de gewraakte bepaling, die de Rooms-katholieke me dische moraal bindend maakt ook voor anders denkende medici en patiënten in het Algemeen Burger asthuis een vorm van gewetensdwang voor die anders denkende minderheid, en zq achten haar niet te rechtvaardigen in een bestel als dat van het Bergen op Zoom's Gasthuis, dat toch het predicaat algemeen draagt» Tijdens de discussie over dit punt in het regentencollege is van niet-katho- lieke zijde voorgesteld de zinsnede „a> gemene medische ethiek en R.k. medi sche moraal" te vervangen door alge meen medische ethiek, resp. R.k. medi sche moraal". Hieraan lag een uitvoerig later op schrift gestelde argumentatie ten. grondslag. Toen dit verworpen werd, heeft de woordvoerder van 'het anders denkende deel van het regentencollege contact opgenomen met de protestantse geestelijke leiders te Bergen op Zoom en hun de zaak voorgelégd. Het resultaat hiervan was dat de kerkeraden boven genoemd protest indienden. Nader vernemen wij, dat o.m. deze kwestie voor de protestanten aanleiding is geworden de moge lijkheden tot het bouwen van een eigen ziekenhuis onder ogen te zien. Op een goede dag stond hij bij krant hebben doen verschijnen onder drukte pagina, die volgens de redactie de stationsuitgang in zijn woon- de titel Chronicles, news of the past, uzelf rieden d" joumalfsten^an En de Het Woedl kruipt toch waar het niet plaats Vlak naast een kranten- -armee dan beoogd wor^ a. Bubel leze„ raaar met3de GeigerteUer voel6n ban. loods gaf Verkoper. Met dagbladen van Loodswezenemployé heeft van deze hij doopte „Oprechte Tijdinghe", een een halve eeuw terug Drie Chronicles vele exemplaren. Hij is er III IICI 199(1 eerlijke naam waarmee de heer Nie- ArJlnrrer,ts drie dollarcents het trot! op, en terech> want het njn bij- over Zuid-Afrika gesproken, de heer rynck het bewijs leverde zich niet te aoiiarcenis, arte aouarcenis, net zonder lezenswaardige en goed uitge- Nierynck is ook de bezitter van een willen scharen aan de kant van de sen- laatste nieuwsriep hij Uit, voerde produkten, wel een beetje duur, krant met een advertentie over een weg- satiepers. Hij houdt van rust in de op- fomciil ziin colleaa" naast maar metten"" zeer interessant. gelopen slaaf... 't Waren me toch tij- maak, welke instelling zich weerspie- terwyl zijn collega naast den! Komischer doet het Dagblad voor ffelt in het blaadje, dat inmiddels een hem het wereldnieuws verkocht «..fioiltldl KFclllten 's-Gravenhage (1848) aan, waarin behal- oplage heeft bereikt van ver over de voor vijf dollarcents. Na een half 7 ve de grondwet van Thorbecke ook ver- vijfhonderd. Eens in de twee maanden o 77 7_ Ik blader weldra terwijl mevrouw meld staat wie er de vorige dag aan het net bij de abonnees, die in heel uur was Spellman, het met J^ierync^ de bloemen maar van tafel Scheveningse strand een bad in zee heb- Nederland wonen, in de bus en het be- een schorre keel, uitverkochthaalt, door een nummer van de Praw- ben genomen. Compleet met beroep en vat een schat van gegevens over aller- concurrent" zat toen noq da- Bijzonder belangwekkend moet die werkgeverlei dagbladen, inheemse en uitheemse. krant zijn voor mensen die Russisch Ik zie maar steeds meer exclusieve YERSEKE. De eerste mosselen voor het aanstaande seizoen zijn door een kweker uit Harlingen van de Wad denzee dinsdagmorgen op de verwater plaats te Yerseke geleverd. Het waren mooie exemplaren van 23 kg visgewicht De vraag is vrij groot, terwijl alles van de Wadden moet komen. Zeeland heeft niets aan te bieden, de beste Zeeuwse mosselen wegen 16 a 17 kg en voldoen niet aan de eisen. Hopelijk zal hier spoedig verandering in komen. Advertentie Zijn j Krant zijn voor mensen uie xuussisi-n ik. zie maar siccus meer eAciusieve met een halve voorraaduie bennen, maar voor wie alleen maar kranten over moeder Nieryncks tafel- Met veertig abonnees gmg de Vlissin- Amerikanen toch! van „papiroeski" heeft gehoord is die kleed uitgespreid liggen. Daar heb je De 6er van start, maar dank zij de connec- krant onverteerbaar, temeer omdat de Gil (uit de oorlog), die gretig gekocht jie met de Zweedse persgeschiedenisvir- De Vlissinger L M. C. Nierynck, die Sowjets een hekel schijnen te hebben werd, ondanks het feit dat de kopers AoLke Y s}®f8deihll zJn ook kranten verzamelt, gaat beslist aan foto's. Iets wat niet gezegd kan wisten dat zij zwaar bedrogen werden. aantrekkehjker te maken en niet zo te werk. „Voor dat soort din- worden van de samenstellers van Volk En daar De Vliegende Hollander, dat a te werven. De heer Nie- gen moet je aan de andere kant van en Vaderland, van welke NSB-krant de blaadje met de rood-wit-blauwe kop, rynck houdt daardoor zijn eenmaal vaar de grote plas vertoeven", vindt hij. heer Nierynck er ook enkele bezit. On- waarop iedereen elke dag weer met span- gez<»gd beroep nog een beetje bij. Nee, Nierynck maakt werkelijk iets danks gewetensbezwaren heeft hij er mng zat te wachten. En dan die goeie want als men in zijn hart kijkt. wel. «ee, isieiy IK I..a n j 6 j rarnlina Israelite, het oreaan van Enfin, mevrouw Nierynck geniet nu een van zijn koliektie, die in de loop der een paar op de kop getikt. „Ze horen The Carolina Israelite, het orgaan van jaren is uitgegroeid tot een respectabel ten slotte ook bij mijn verzameling" de Amerikaan Harry Golden, dat je aantal niet minder aanzienlijke één- verdedigt hij zich. eigenlijk geen krant kunt noemen, omdat dagsvliegen. Wie hem opzoekt ln zijn Golden het blad maar uitgeeft wanneer woonhuis aan de Singel kan dit alles De Vlissinger heeft echtei ook unie- hij zin heeft. met eigen ogen zien. De hele wereld ke kranten van hogere standing, zo- gaat dan zwart op wit aan de belang- als de Oprechte Haarlemse Courant in Bijzonder m zijn nopjes is de heer stellende kijker voorbij. En niet alleen linnen. Dat moet voor de voorlopers Nierynck, die vroeger nog een blauwe de wereld van vandaag, ook die van van Peereboom een duur grapje zijn maandag journalist is geweest, met honderd jaar geleden, wat zeg ik, ook geweest a\ v;eet de Daily Mail het het exemplaar van de Argentijnse Re- die van de dagen van Peter Stuyve- sterker te vertellen. Deze Lon- volución Ndcional, een pro-Peronis- sant, Robespierre en ...zelfs Mozes. dense krant gaj nameiijk in 1953, ter tisch blad, dat onmiddellijk (een hele Dit laatste klinkt natuurlijk wat on- gelegenheid van de kroning van kodurf!) werd uitgegeven, nadat dicta- 6F- Jn zo'n volle bus of trein kunt U gemakkelijk last krijgen van hoofd pijn. Neem daarom "Akkertjes"1 mee op reis. Ze maken U vlug weer fit. Pe heer H. J. de Smit te Goes Ueu^erlefdster. 611 VOOr de

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 3