vraagt hulp aanY.S. Ongewenste badgast bij Westkapelle GEKOELD WETHOUDER-ARTS IN RERGEN IN ARREST BUREN OP BEZOEK Heftige verwijten over weigering van minister ONDERZOEK NAAR TEGENSTRIJDIGE VERKLARINGEN Rijksrecherche bij zaak-Smeets TOCH VEILIGE OVERWEGEN IN PRINSENBEEK DICTATUUR OP VISMARKT VAN DEN HELDER De Bilt: Regen Heinz Pohlmann vrijgesproken PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND „Regie-fout" Incident bij Potsdam Schilder liet collega terpentijn drinken Minister Toxopeus naar Nieuw-Guinea Prognoses Geen toezegging Eén pot Verfoeilijk LAATSTE NIEUWS Amerika eist: vliegers vrij August Thyssen Hütte naar Londense beurs Nederlands zakenman in Djakarta gearresteerd Het weer overal Fraude bij afgifte landbouwgronden Hoofdkantoor: G»es, L. Vorststraat 90. Postbus 4, Giro 210660, telefoon Directie en administratie 01100- 2438. Redactie: 01100-2317, bij geen gehoor Chef redactie 01100-3991. Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 50, tel. 01180-2009, bij geen gehoor: 01180-4604, Postbus 26. Vlissingen, Nieuwendijk 33, tel. 01184-3224. Postbus 24, Terneuzen, Nieuwstraat 38, tel. 01150-3189; Zierikzee, Havenpark 24, tel. 01110-2991. Directeur: JACQ DE SMIT; Chefred.: G. J. BREUKER Zeeuwsch Dagblad Losse nummers 13 cent. Abonnementsprijs 0,56 per week, 7,per kwartaal Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouter» 7 cent per woord met een minimum van 1, 16e JAARGANG No. 4602 Woensdag 13 juli 1960 SNELLE BOUW IJ-TUN NEL™; Congo eist Eerste Kamer in motie Van onze Haagse redactie DEN HAAG -Met 36 tegen 16 stemmen heeft de Eerste Kamer gistermiddag een motie aangenomen, ingediend door de heren ir. H. Vos (arb.), mr. Kropman (kath. v.) en mr. De Wilde (lib.), waar in zij zich uitsprak voor de spoedige bouw van de Amsterdamse IJ-tunnel. De motie nodigt de regering uit de autonomie van de gemeenten te ontzien en terug te komen van haar beslissing van 6 juli waarin Amsterdam de goedkeuring om uit eigen investerings middelen een IJ-tunnel te bouwen wordt geweigerd. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Het debat over de IJ-tunnel in de se naat trok gistermiddag grote belangstelling. Niet het minst van de zijde der Twee de-Kamerleden, die gauw het Binnenhof overstaken om aan de „overkant" te komen luisteren. De socialist Den Uyl, die morgenmiddag in de Twee de Kamer minister Korthals mag interpelleren over de IJ-tunnel, volgde het debat met spanning. Ook prof. Bomme de fractievoorzit ter van de K V.P. heeft de tunnelmotie van 1957 op zijn naam bevond zich op de tribune. Op een gegeven ogenblik waren daar vijftien Tweede-Kamerleden aanwe zig. Minister Korthals had vrij wel de hele top van zijn de partement meegenomen naar de senaat, zodat er een on gekende drukte heerste. Ook op de publieke tribune wa ren veel belangstellenden aanwezig. Van onze correspondent BRUSSEL De regering van Congo heeft zich gisteren ge dwongen gezien hulp van bui tenaf te vragen omdat zij geen kans ziet zelf orde op zaken te stellen. Er zijn twee verzoeken uitgegaan. Het eerste is om Amerikaanse troepen te zen den naar Beneden-Congo, het gebied, ten westen van Leopold- stad aan de Atlantische kust. Belgische, Amerikaanse en Congolese troepen zouden daar samen moeten werken. De Amerikaanse regering over weegt het verzoek, maar zou niets buiten de Verenigde Na ties om willen doen. Ambtenaren Het tweede verzoek was om technische hulp van de Verenigde Naties, om het hoofd te kunnen bieden aan de be- stuursmoeilijkheden. Ook is gevraagd om troepen van de Verenigde Naties. De Wereldorganisatie heeft geantwoord dat er bestuursambtenaren zullen worden gezonden. De kwestie van troepenzendingen is te ingewikkeld om daar nu reeds over te kunnen be slissen. Zoek Beide verzoeken zijn gedaan door de Congolese regering in aanwezigheid van de Belgische ministers Ganshof van der Meersch en De Schrijver, doch in afwezigheid van de twee belangrijk ste Congolese politici, president Kasa- voeboe en premier Loemoemba. Hun verblijfplaats is onbekend. Het laatste wat men van hen heeft gehoord is dat zij op weg waren naar Elisabethstad, de hoofdstad van Katanga, dat zich on afhankelijk heeft verklaard en waar de twee heren bepaald niet welkom zijn. Het moet worden gezegd dat de rust in Katanga inderdaad aan het terugkeren is, nu de provincie zich van de rest van Congo heeft afgescheiden. De toe stand is er zelfs zo gunstig geworden dat het personeel van de mijnen is te ruggekeerd. In de loop van vandaag' zullen de werkzaamheden in sommige mijnen al kunnen worden hervat. Geen enkele mogendheid heeft Katanga tot nu toe als soevereine staat erkend. Erkennen? De Belgische regering leek gisteren ver- deeld toen zij haar houding moest be palen ten aanzien van de vraag of de onafhankelijkheid van Katanga moet worden erkend of nog niet. Verschei dene liberale ministers zouden daar voor zijn, doch de andere vreesden dat erkenning van Katanga de positie van de Belgen in de rest van de Congo ten zeerste zou bemoeilijken. Gistermiddag werd dan ook beweerd dat het voort bestaan van de katholiek-liberale rege ring aan een zijden draad hing. Een kabinetscrisis zou echter wel het aller laatste zijn dat België op het ogenblik nodig heeft. In de Senaat betoogde de bekende inter nationale jurist prof. Bolin, die voor zitter is van de socialistische fractie, dat te vroege erkenning van de rege ring van Katanga gelijk zou staan met interventie. De regering van Katanga moet eerst bewijzen dat zij in staat is gezag te oefenen en bovendien moest eerst volkomen duidelijk vast staan dat de centrale regering van Leo- poldstad in Katanga geen gezag kan oefenen. Dit standpunt werd gedeeld door de ka tholieken. De liberalen bepleitten een forser koers dan de regering tot dusver heeft willen volgen, doch min.-president Eyskens zei dat er geen sprake van kan zijn op dit ogenblik de regering van Tsjombe te erkennen; wel ver heugde hij .er zich over, dat er een re gering is gevormd, die althans pro beert de orde te herstellen. De berichtgeving over de toestand in Congo blijft hopeloos tegenstrijdig. De verbindingen met Congo zijn al even gebrekkig als de verbindingen in het land zelf. Waar parachutisten hebben ingegrepen is de orde wel hersteld doch het wordt duidelijk dat zij maar een be perkt gebied beheersen. Weg In Stanleystad moet de spanning toe nemen. Belgen overnachten met vrou wen en kinderen in hun auto's die zij bij het vliegveld hebben geparkeerd om met het eerste het beste vliegtuig naar België te kunnen terugkeren. Van Co- quilhatstad, hoofdplaats van de Eve naarsprovincie, zit men zonder berich ten. Uit Boehavoe de hoofdstad van de provincie Kivoe wordt bericht dat dit maal nu eens niet de Europese bevol king is gevlucht, doch de inlandse. Dit moet gebeurd zijn toen Belgische mili taire vliegtuigen over de stad vlogen. De negers dachten dat ze de stad kwa men bombarderen. Berichten over hoge dodencijfers in Katanga. Loeloeaburg of Beneden-Con-1 go worden te Brussel totaal onjuist ge-j genoemd. Matadi ontruimd? Het schijnt dat de grote havenstad Mata di. waar verbitterd is gevochten en l waar ook eenheden van de Belgische; marine in de strijd gewikkeld zijn ge- Voor minister Korthals was het een onplezierige middag. Hij verklaarde de motie overbodig wat betreft het ont zien van de gemeentelijke zelfstandig heid en kondigde voor het overige deel aan haar naast zich neer te leggen. Bij de stemming vond de minister zijn liberale partijgenoten op een na tegen zich. De socialisten en christelijk-historischen stemden en bloc voor de motie, evenals zeven katholie ken, waardoor zij een ruime meerder heid kreeg. Dit is de derde motie uit het parle ment over de tunnelbouw. Er ligt nog een motie-Matser uit de Eerste Kamer en een motie-Romme uit de Tweede Kamer. Wellicht meer dan uit iets anders blijkt hieruit hoe onaangenaam en hoe slepend de hele IJ-tunnelzaak is geworden. In zijn verdediging deed minister Korthals alsof hij volstrekt niet begreep dat hij de Eerste Kamer gevoelig op de tenen had getrapt. In het kabinet was maandag 4 juli de beslissing ge vallen de CoentUnnel in 1961 te gaan bouwen, waarbij om financieel-econo- mische redenen niet aan Amsterdam SfiE-i -.-HU» f ff; 7 V»'. «gr Op het strand te Westkapelle werden gistermiddag bij hoog water vergeefse pogingen ondernomen om de ge strande Groningse coaster Paxvlot te krijgen. Hoewel het aanvankelijk hoopvol scheen doordat de boeg van het schip zich enige meters verplaatste, moesten de pogingen na enige tijd toch worden gestaakt. OP DE FOTO: Bij hoog ivater, om vier uur gistermiddag was het een hele drukte op het strand. De baders trok ken zich van al die belangstelling ivei- nig aan. Zie verder pag. 3 BONN (Reuter). Oostduitse re chercheurs hebben enkele officieren van de Britse militaire missie in Oost- Duitsland en hun commandant, gene raal Packard, op 21 juni bij Potsdam mishandeld en zeven uur lang vastge houden. zo heeft de Britse ambassade in Bonn gisteren bekend gemaakt. Oostduitse agenten hadden twee auto's met missieleden aangehouden en de portieren geforceerd. Verrekijkers, foto toestellen, een horloge en kaarten wa ren in beslag genomen. Men had de Britten met het pistool gedwongen uit de wagens te gaan; een Russische of ficier had hen later vrijgelaten. LEIDEN. Een schilder in Leiden die eens leuk wilde zijn, verwisselde een paar dagen geleden de koffie in de thermosfles van een collega voor ter pentijn. De man die er argeloos een slok van dronk moet enkele dagen in het Acade misch ziekenhuis te Leiden worden be handeld. De met zo veel gevoel voor humor begiftigde schilder kan worden vervolgd wegens het toebrengen van letsel door schuld. V an onze Haagse redactie DEN HAAG. Minister Toxopeus heeft het plan om tegen het eind van het jaar een bezoek te brengen aan Ne derlands Nieuw-Guinea. Op zijn reis zal hij waarschijnlijk ook Australisch Nieuw Guinea aandoen. De samenwerking op bestuurlijk gebied tussen beide delen van Nieuw-Guinea is zoals bekend de laatste tijd vrij hecht. Staatssecretaris Bot van binnenlandse zaken, die meer speciaal is belast met de zorg voor Nieuw-Guinea heeft reeds eerder een bezoek aan dit gebied ge bracht. weest. gisteren door Belgische troepen is prijsgegeven vanwege de overmacht van de Congolezen. Het bericht kon te Brussel niet bevestigd worden. Wel heeft de minister van defensie ver klaard dat er gisteravond nergens meer in Congo Belgische troepen in actie waren. Van onze speciale verslaggever MAASTRICHT Op verzoek van de officier van justitie te Maastricht en in overleg met de procureur-generaal bij het ge rechtshof van Den Bosch is de Rijksrecherche gisteren begonnen met een onderzoek naar de tegenstrijdigheid in de verklaringen die tijdens de strafzaak-Smeets door mevrouw Smeets en majoor jhr. De Beaufort van de luchtvaartdienst van de Rijkspolitie onder ede zijn afgelegd. kon worden toegestaan tegelijk met de IJ-tunnel te beginnen. Per brief is het gemeentebestuur van Amsterdam op de hoogte gesteld en per eerste gelegenheid bij de be handeling van de begroting de Ka mer. Maar de Kamerleden hadden ge klaagd dat de minister hen had laten praten over de tunnelproblemen, naar hen luisterend met de afwijzing aan Amsterdam in zijn zak. De katholieke senator mr. Kropman, vond dit van een „onhoffelijkheid, die men van deze minister niet had ver wacht", en de christel'ijk-historische afgevaardigde mr. Lichtenauer sprak van een regie-fout, waardoor in de kamer „spookachtige redevoeringen" zijn afgestoken. Minister Korthals verdiepte zich voorts in min of meer uitvoerige prog noses over het verkeer. De opstoppin gen bij de Amsterdamse pontveren zijn nog niet zo erg als elders. Als de Coen- tunnel er is, zal een belangrijk deel van het verkeer bestemd voor Amster dam-west door deze tunnel beter bediend worden dan met de IJ-tunnel. De brug bij Schellingwoude heeft voor het verkeer naar Amsterdam-zuid al grote betekenis. Na enige aftreksommetjes kwam de bewindsman tot de verrassende uit spraak dat het doorgaande verkeer te Amsterdam voor slechts 22 procent ge diend was bij een IJ-tunnel. „Gelooft u dit nu zelf?", riep ir. H. Vos hem nijdig toe. „Bent u wel eens op de ponten geweest of hebt u in Amsterdam-noord gewoond?" De Coen- tunnel kan volgens de ^minister in drie en een half jaar kant en klaar zijn, ter wijl volgens Amsterdam zelf de IJ- tunnel vijf en een half jaar zal vergen. Al deze factoren waarbij nog komt dat Amsterdam nog altijd geen defini tieve overeenkomst heeft met de ma rine over het marine-etablissement aan het IJ geven de voorkeur aan de Coentunnel. Bij de tegenwoordige krappe arbeidsmarkt en in de noodzaak de investeringen in de hand te houden, kan de regering niet toelaten dat thans Coen- en IJ-tunnel gelijktijdig ter hand worden genomen. Misschien dat over enige tijd de situ atie anders ligt en dan zullen voor stellen van Amsterdam natuurlijk kun nen worden besproken, maar de minis ter wilde geen enkele toezegging doen. Hetgeen hem de motie op de hals haal de, want de reddingsboei van de libe rale fractievoorzitter mr. H. van Riel kon of wilde de minister niet grijpen. Mr. Van Biel had gezegd, dat, wan neer de regering zou willen bekijken hoe de bouw van twee tunnels technisch in elkaar kan worden geschoven, ^er bij hem geen behoefte aan de motie zou zijn. Zoals men zich zal herinneren ver klaarde mevrouw Smeets dat de po litiefunctionaris haar had verteld dat haar man had bekend. Jhr. De Beau fort, die belast was met het onder zoek tegen de directeur van Trek-Air, ontkende voor de rechter dit ooit te hebben gezegd. Toen mevrouw Smeets jhr. De Beaufort dat hoorde ontken nen. kwam zij uit eigen beweging van haar plaats in de rechtszaal en herhaalde haar verklaring. VERHOOR Het onderzoek naar dit aspect van de strafzaak-Smeets is in handen van hoofdinspecteur J. van Rijen in Den Van onze correspondent PRINSENBEEK. Onder druk van de publieke opinie heeft de heer P. Weterings zijn garantie-eis aan de gemeente laten vallen en zijn grond o-p dezelfde voorwaarde verkocht als zijn buren. De Prinsenbeekse kinderen gaan vandaag weer naar school, want burgemeester P. Baetens heeft weer politiebewaking ingesteld bij de over weg. Nu de hele strook grond in het be zit van de gemeente is. wil rijkswa terstaat volgende maand de parallel weg aanbesteden, die alle onbewaak te overwegen terzijde van de rijks weg in de gemeente Prinsenbeek, overbodig zal maken. Op 1 septem ber wordt met het werk begonnen. Men hoopt de weg in drie maanden klaar te hebben. Bosch. Hij heeft mevrouw Smeets gis termiddag op het politie-bureau in Maastricht verhoord. Gisteravond hoorde hij een vriend van de familie, die aanwezig was bij het telefoonge sprek dat mevrouw Smeets enkele da gen na de arrestatie van haar man met jhr. De Beaufort voerde. De huisvriend vertelde zij dat jhr. De Beaufort met haar over een bekente nis van haar echtgenoot had gespro ken. Aan vele anderen, onder andere aan de griffier van de rechter-com- missaris, vertelde zij later hetzelfde. DEN HELDER In de gistei-en ge houden raadsvergadering van Den Hel der heeft het raadslid J. W. Stevenson fel kritiek geoefend op wantoestanden, die hij ter zake deskundig op de Helderse visafslag had gesignaleerd. De Helderse groothandelaar P. Gomes zou de markt volkomen beheersen. Handelaren van bulten de plaats wer den weggeageerö. Op een dag, dat de schol in IJmuiden zeventig cent per kilo opbracht, kregen de Helderse vis. sers maar 24 cent. De tong scheelde een gulden in prijs. Garnalenvissers legden volgens de heer Stevenson liever de grote afstand naar Wieringen af, dan dat zij in Den Helder hun vangst verkochten. Een twintigtal vissers zou hebben gedreigd Den Helder te boycotten en hun vang sten voortaan naar IJmuiden te brengen. Wethouder Knuwer zegde een diep gaand onderzoek toe naar deze en an dere door het raadslid gekritiseerde toestanden. De burgemeester betreurde het, dat de vissers zich niet direct en eerder tot de wethouder hadden gewend. Een zelfde redenering had eerder de heer Lichtenauer gevolgd: waterstaat en het Amsterdamse tunnelbureau moeten gezamenlijk al hun gegevens in een pot storten. Een werkploeg onder leiding van een onpartijdig en ver trouwd voorzitter zou de mogelijkheid moeten bekijken van de bouw van bei de tunnels en binnen zes maanden een openbaar rapport moeten uitbrengen. De heer Lichtenauer had de indruk dat op het ogenblik de verhouding rijkhoofdstad bepaald slecht is. De minister beknibbelt op de openbaar making van de gegevens van het cen traal planbureau (rentabiliteitsbereke- ningen van de tunnels) of het hier gaat om defensiegeheimen in plaats van verkeersproblemen. De socialistische afgevaardigde ir. H. Vos noemde het argument van de be stedingsbeperking, waarbij de regering de IJ-tunnel weer op de lange baan schuift, onaanvaardbaar. Voor de weg en waterbouw werken normaal 2500 man in Amsterdam. De gemeente zal andere investeringen nalaten ten gun ste van haar tunnel, zodat het beroep op de arbeidsmarkt zich zal beperken tot enige specialisten, zoals beton- vlechters. Mr. Kropman noemde de IJ-tunnel een zaak van nationaal belang, die de minister ontgaat omdat hij niet de eer heeft ingezetene te zijn van de hoofd stad. „Ik kan me niet herinneren", zo zei hij, „dat er ooit door een regering zo ruw met de autonomie van een ge meente is omgesprongen". De liberale senator mr. De Wilde noemde de dwang van de regering op de bestedingen van de gemeenten een „verfoeilijk" systeem. „Sta de gemeen ten een investeringsbedrag toe en laat het aan haar over hoe zij dat willen besteden". Van onze correspondent SCHIEDAM Boos omdat hij vond dat hij te lang op de terugbetaling van ge leend geld moest wachten heeft de 68- jarige H. P. B. uit Schiedam gisteren zijn 43-jarige schoonzoon W. A. Kloos in diens huis met een speciaal daar voor gekochte dolk bijna doodgestoken. Terwijl de schoonzoon bloedend en om hulp roepend op zijn balkon in elkaar zakte, wandelde schoonpapa welge moed naar huis. Buren gingen hem op de fiets achterna. Onderweg kwamen zij een agent tegen. Die arresteerde H. P. B. nog voor hij weer thuis was. Driftig man De verhouding tussen schoonvader en schoonzoon was niet best, hoewel er van een werkelijke ruzie geen sprake was. H. P. B. staat bekend als een driftig man. De laatste dagen was hij volgens zijn vrouw in een slecht hu meur. Gistermorgen al vroeg ontlaadde zijn boze bui zich. Zijn vrouw was uit. Hij wist dat zijn met de heer Kloos ge trouwde dochter ook niet thuis zou zijn. Dat leek hem een mooie gelegen heid om de terugbetaling van het door zijn schoonzoon geleende geld eens te regelen. Mes gekocht Op weg naar het huis van de heer Kloos aan de Alex Nimantstraat kocht hij een dolkmes. Zodra zijn schoonzoon de deur opendeed stak hij hem daarmee waar hij hem maar raken kon. Zonder enige kans om zich tegen de als een waanzinnige met het vervaarlijke dolk mes om zich heen stekende man te verdedigen vluchtte de heer Kloos naar zijn achterbalkon. Vandaar kon hij de dichtbevolkte buurt alarmeren. Nog voor de buren goed en wel in de gaten hadden wat er aan de hand was, had H. P. B. het huis al verlaten. Na zijn arrestatie onderweg werd hij meegenomen naar het hoofdbureau van politie. Hij toonde geen enkele spijt. Terugbetaald De heer Kloos is zo snel mogelijk naai de Dr. Noletstichting gebracht. Daar is bloedtransfusie toegepast. De poli tie heeft hem al kunnen ondervragen. Van een geldkwestie met zijn schoon vader had hij geen weet. Enige tijd geleden geleend geld zou hij al lang hebben terugbetaald. Ik wil niets suggereren, Visser, maar er hangt hier altijd een lucht van ge bakken vis. WASHINGTON (Reuter, AP) Amerika eist de on middellijke vrijlating van de twee overlevenden van het Amerikaanse verkennings vliegtuig, dat op 1 juli door de Russen werd neergescho ten. Deze eis is vervat in een scherpe Amerikaanse nota aan Moskou, die gister avond werd aangeboden en waarin op felle wijze tegen het neerschieten van het vliegtuig, dat door niets werd gewettigd, wordt ge protesteerd. Het toestel vloog nimmer dichter dan 50 km van Rus sisch grondgebied, aldus de Amerikaanse nota. Zonne klaar bleek dat Russische vliegtuigen de R.B.-47 op zinloze wijze hoven open water hebben aangevallen. LONDEN (Reuter) August Thys sen Hütte AG heeft notering van zijn aandelen op de Londense effectenbeurs aangevraagd. De aandelen worden al ge noteerd op de beurzen in Zwitserland en in Parijs. Verwacht wordt dat op 18 juli de handel zal beginnen. DJAKARTA (AFP). De politie in Djakarta heeft een Nederlandse zaken man gearresteerd. Hij zou een Indo nesische firma hebben opgelicht voor een bedrag van een miljoen roepiahs. De initialen van de zakenman, wiens naam niet genoemd wordt, zijn M. N. Publiek juichte Van onze correspondent BONN. De 38-jarige vertegen- woordiger Heinz Pohlmann ontspan de zich gistermorgen half huilend half lachend van geluk voor het eerst sinds drie weken. De voorzit ter van de gezworenenrechtbank te Frankfurt sprak hem namelijk vrij, wegens gebrek aan bewijs, van de beschuldiging dat hij de in de hele wereld zo langzamerhand bekend geworden prostitué Rosemarie Ni- tribitt heeft vermoord. President Dreysel kwam direct daar op stem tekort om de publieke tribu ne in toom te houden. Dwars door het opklaterend applaus en de kreten van goedkeuring bulderde hij dat „het 1 uit moest zijn met het lawaai", want anders zou hij de tribunes laten ont ruimen. Pas daarna kon Dreysel de ar gumenten van de beide officieren van justitie, die Pohlman levenslang het tuchthuis in hadden willen sturen, stuk voor stuk ten gunste van de beklaag de analyseren. ONZEKERHEID ,,De aanklacht", aldus Dreysel,, „steunt slechts op a an wijzigingen, niet op sluitende bewijzen. Er is immers geen bekentenis van Pohlmann. Er zijn geen getuigen die hebben verklaard dat zij gezien hebben dat Pohlmann de roofmoord heeft gepleegd. Er heerst on zekerheid en die onzekerheid spreekt ten gunste van de beklaagde. Er is geen laatste overtuiging dat Pohlmann schul dig is. In dubio pro reo, ingeval van twijfel ten gunste van de beklaagde. Daarom deze vrijspraak" Het K.N.M.I. in De Bilt berichtte ons fis- teravond om 23.15 uur: In de ochtend toe nemende bewolking met daarna van het westen uit regen. Matige, later' krach tige en langs de kust mogelijk harde wind, krimpend naar zuid west tot zuid. Wei nig verandering in temperatuur. MEESJE: Vóór de bui boodschappen doen 14 juli. Zon op 4.36, onder 20.55. Maan op 23,46, onder 11.49. max. neersl. temp. 719 in uur weer wind gr. C. in mm Helsinki geh. bew. ZO 21 0 Stoclch. 1. bew. Z 23 0 Oslo zw. bew. stil 16 5 Kopenh. zw. bew. ZW 19 0 Aberdeen h. bew. stil 19 2 Lcwrden regen zo 21 6 A'dam zw. bew. w 19 0 Brussel regien w 1« 10 Luxemb. h. bew. w 19 0 Parijs zw. bew. w 20 -4 Bordeaux 1. bew. w 22 1 Grenoble zw. bew. NW 22 0 Nice zw. bew. ZO 30 0 Berlijn zw. bew. stil 22 2 Frankf. regien WZW 22 04 München regen NW 16 Ziirich zw. bew. W 19 0.0 Genève h. bew. stil 20 0 Locarno 1. bew. NW 23 0 Wenen regen WNW 21 0,6 ïnnsbr. geh.bew. stil 14 4 Belgrado onbew. zo 29 0 Rome h. bew. w 30 O Ajaccio h. bew. WZW 28 0 Madrid onbew. 30 0 Majorca onbew. ONO 28 0 Lissabon onbew. N 20 0 Van onze correspondent BERGEN Opnieuw is de rijksrecher che overgegaan tot een arrestatie in de troebele zand- en grindaffaires in het Noordlimburgse plaatsje Bergen. Weid in januari de gemeentesecretaris L. M. B. van E. aangehouden, thans is een van de twee wethouders van Bergen, de 45-jarige arts G. S„ gear resteerd. Hij wordt verdacht van vals heid in geschrifte, gepleegd bij de af gifte van landbouwgronden. S. werkte nauw met de inmiddels ver oordeelde gemeentesecretaris samen in de wilde grondaffaires, die de in woners van Bergen maandenlang in een roes deden leven. De wethouder bemoeide zich intensief met de ver koop aan zand- en grindbaggeraars van de schrale zandgronden, waarop generaties Bergense keuterboertjes een armoedig bestaan hebben geleid. Deze landbouwgronden vallen onder de wet vervreemding landbouwgronden. Zij mogen niet tegen te hoge prijs worden verkocht, de verkoopakten moeten de grondkamer passeren en met de belangen van de pachters dient rekening te worden gehouden. Al deze formaliteiten konden worden vermeden door de gronden op papier in percelen bos te transformeren. Voor de gearresteerde wethouder was dat niet zo moeilijk, omdat B. en W. van elke gemeente bevoegd zijn zgn. 29a- vergunningen af te geven. Is een der gelijke verklaring eenmaal afgegeven voor een stuk grond, dan wordt het als bos beschouwd. Deze verklaringen, waardoor de ver koopakte dus aan de controle van de grondkamer ontkomt, mogen alleen worden verstrekt wanneer pertinent niet van landbouwgronden kan wor den gesproken. Dokter S. wordt ervan verdacht met deze bepaling danig de hand te hebben gelicht. NIET BEWUST Tegenover de officier van justitie te Roermond, mr. J. H. W. Houben, heeft hij het teniaste gelegde erkend. De dokter is zich er volgens zijn verkla ringen niet van bewust, dat hij fou tieve handelingen heeft gepleegd. Hoewel zijn arrestatie als een uitvloei sel van de zaak tegen de gemeente secretaris kan worden beschouwd, schijnt tussen de gepleegde strafbare feiten geen onderling verband te be staan. ENSCHEDE. De omzet van de Kon. Textielfabrieken Gebr. Van Heek (Schut tersveld) is in het eerste halfjaar 1960 met 14 pet. gestegen vergeleken met de zelfde periode van 1959. Deze stijging ligt hoger dan het gemiddelde cijfer van de bedrijfstak.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 1