VAN DEN BORGH VERSPEELDE IN SPRINT EERSTE PLAATS KATANGA LOS VAN CONGO Geldermans was meesterlijk Uirnm s l p Belg Proost reed met gebroken dijbeen Fout gemaakt Enige hoogtepunt Gebroken NIEUW WERELDRECORD SPEERWERPEN Dinsdag 12 juli 1960 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 7 _-~VANPAuwetf jg Gevechten Schilder en Jongbloed op de transierlijst öELDERMANS valt. MAAR KOMT TöaJ6lM«=k5ÏÖM 1S03M. I"1 AP. In etages stonden de mensen aan het eind van de lange, door platanen overschaduwde Avenue Jean Jaurès te Gap op elkaar. Geamuseerd hadden zij gekeken naar de intocht van die wonderlijke wezens, die de Tour de France' omzwermen en die deel uitmaken van de reclamekaravaan. Deze wezens hadden hen bezig gehouden met de langzamerhand traditionele, muzikale, acroba tische en andere voordrachten, waarmee zij nu al ruim twee weken door Frankrijk trekken. Daarna hadden zij de opgewonden intocht gadegeslagen van journalisten en fotografen en toen wisten zij, dat het niet lang meer kon duren of diegenen zouden komen waarop zij al uren hadden staan wachten. De nieuwsdienst van de Tour hield hen precies op de hoogte waar de kop van de rennerskara- vaan zich bevond en toen men hoorde, dat zij nog vijf kilometer van de eindstreep af was, richtten zich als in commando de ogen naar het andere eind van de 500 meter lange laan. I )E bewoners van Gap wisten het bij ondervinding. De laatste vijf kilo meter in de pijlsnelle afdaling van de Col de la Sentinelle brengen de ren ners sneller in hun stad dan waar ook en zo vaak was men al verrast door deze flitsende aankomst en daarom, feitelijk tegen beter weten in begon men te turen en lawaai te schoppen in zijn nerveuze afwachting. Men keek uit naar het vijftal, dat deze rit van de Sevennes naar de Al pen tussen de bloeiende Iavendelvel- den door. langs de prachtige ..Route des Princes de l'Orange" nog enige kleur had gegeven: de Nederlander Van den Borgh, de Engelsman Simp son, de Belg Van Aerde, de Fransman Rostollan en de regionaal Viot Ï7EN eerste kreet ketste tegen een lang- gerekte, hoorbare zucht van teleur stelling toen een aantal motorrijders de laan opkwam. Maar vrij kort daarachter zag men in een plotseling doorbrekende zonnestraal de gekleurde shirts. Een ova tie brak los en deze ovatie begeleidde de jongens in hun moeilijke sprint over 500 meter. De Engelsman Simpson, die wist dat Viot niet meer tot het groepje behoorde omdat hij in de laatste berg het kalme tempo niet had kunnen bijbenen, wist, dat van de andere drie Rostollan niet kon No. 15 Omschrijving Horizontaal: 1 handgreep, 4 lidwoord, 6 oeverplant. 7 bevordering tot hogere rang, 10 soort appel, 12 peulvrucht. 13 sluiting, 14 eik, 16 vruchtboom, 17 kinderspeelgoed, 18 voegwoord, 19 peute ren, prutsen. Verticaal: l stelen. 2 deel v. e. rijwiel. 3 stop v. e. vat. 4 aanw. vnw., 5 loofboom, 6 letterkundig, 8 lengtemaat, 9 vierkante platte steen, 11 vergaren, overleggen, 15 kledingstuk, 16 nachtkledij 17 voorzetsel Oplossing van de vorige puzzel Horizontaal: 1 spit, 4 grap, 7 nee. 8 beo. 9 erts. II weer. 13 salaris, 16 nog, 17 mijmeren. 21 oker, 22 naam. 24 den, 25 ar, 26 eren. 27 adel. Verticaal: 1 snel, 2 per, 3 iets, 4 gewagen, 5 roer, 6 pers. 10 saneren. 12 eik. 14 lor. 15 rijk, 17 mode, 18 mede. 19 naad, 20 smal, 23 are. sprinten, maar dat hij in de Belg Van Aerde en de Nederlander Van den Borgh tegenstanders had. tegen wie hij in de pure snelheid niet opkon, speculeerde op een mogelijke tegenstelling tussen de Belg en de Nederlander, en stortte zich in het wilde avontuur van een lange sprint over 500 meter en sprong weg. „Zo", moet Van Aerde in zijn sappig Vlaams hebben gedacht, „is dit de aap, die uit de mouw getoverd moet worden? Geen lelijk beest, vooral niet voor mij." En wetende, dat hij Van den Borgh ge makkelijk in de sprint kon hebben, ging hij op het achterwiel van de Engelsman zitten en de slimme Van den Borgh op dat van de Belg. Hij rukte en trok en verloor zijn supe rioriteitsgevoel. Toen besefte hij dat hij een fout had gemaakt, en op slag stopte hij, ongeveer 250 meter voor de eindstreep, en liet daar vele problemen achter. Want hoe moest het nu verder? Van Aerde wist zich superieur en gemakkelijk in staat om Van den Borgh achter zich te houden, zelfs wanneer deze in de laat ste honderd of vijftig meter hem zou aan vallen. Van den Borgh van zijn kant wist, dat zijn enige kans op een overwinning bestond in een complete verrassing van de Belg. Maar hoe hem te overrompelen? Over dit alles bestaan ongetwijfeld boe ken, men zou avonden over deze kwesties kunnen converseren en debatteren, maar zoveel tijd had Van den Borgh niet. Op het ogenblik dat hij de vraag voor zich zag was htf al bezig aan de oplossing: toen Simpson nog maar nauwelijks vertraagde vloog hij over Van Aerde heen en lag meteen, vijf, tien meter voor. En toen maalde de Limburger door. Inderdaad scheen Van Aerde even verrast, hii aar zelde, wankeldeen toen greep hij zyn zondagse demarrage. Vjjf, zes, zeven felle trappen die de uitwerking hadden van evenveel trap pen van een raket. Hjj kwam naast de Nederlander, ging hem voorbij en kon zich zelfs de luxe permiteren zonder te trappen over de eindstreep te gaan, terwijl Van den Borgh, die zich versla gen wist, voor de eindstreep ging opzit ten. Na die van Wim van Est in Bordeaux was het de eervolste nederlaag van een Nederlander in deze Ronde van Frank rijk, vooral omdat het aan Van den Borgh voor het grootste deel te danken was geweest dat deze groep haar voor sprong behield op het peloton, dat 1 min. 44 sec. later binnenkwam en waarmee Geldermans zich lof, bloemen en toejui chingen verwierf door Darrigade in de sprint te kloppen. En dit deed met zo'n voorsprong, dat het tijdsverschil tussen dit tweetal genoteerd v/erd. Daar Da- men negende en Piet van Est twaalfde werd, had deze dag voor Nederland nau welijks beter kunnen zijn. Deze sprint te Gap vormde het hoog tepunt jammer genoeg het enige van deze etappe, die gereden werd in dezelfde atmosferische omstandigheden als men zo vaak in broeikassen pleegt aan te treffen. Er was wel zon, maar men zag haar niet; er waren wolken, maar toch zag men de blauwe hemel, het was dik, vies, smeuig weer, waar niemand zich erg prettig in voelde en dat de ka ravaan deed druipen van het zweet. Aanvankelijk werd het alles. Zowel de Belgen als de Fransen meenden er, voor dat wü de grote bergen ingaan, goed aan te doen de pols van Nencini nog eens te voelen. Zo lanceerde Pauwels enkele welge mikte aanvallen, die telkens Nencini tot prompt en fel reageren dwongen. Maar de grootste tik kreeg hij toch tussen 22 en 25 kilometer na de start, toen de Fransman Anglade driemaal fel toesloeg. Telkens als Nencini hem had terugge haald, fladderde hij weer weg, net als een mug, die men 's avonds op zijn ka mer niet kan vangen. Maar zoals in de natuurkunde de ac tie gelijk is aan de reactie, zo is dit ook in de wielersport. Waarmee ik maar wil zeggen, dat Anglade ook niet de wagon lading energie meer bezit en wie de aan vallen even sterk afmatten als de tegen aanvallen dit Nencini deden. En dus sloot men vrede. Maar juist in deze periode van rust en niets doen vielen de eerste slachtoffers. De Belg Proost, die op een zeker ogen blik net terugkeerde van een ontdek kingstocht naar bier en water, kwam zo snel op het peloton, dat hij ertegen aan botste en vielvlak voor de wagen van de dokter. Snel wilde deze hem on derzoeken, maar de Belg had geen tijd, hij wilde verder. Hij sprong op zijn fiets, reed enkele kilometers, maar in het eer ste het beste klimmetje kon hij niet meer. Zijn linkerbeen weigerde zijn dienst en hij moest afstappen. Krimpend van pijn. Later, toen hij per helikopter was overgebracht naar het ziekenhuis te Gap, bleek dat hij zijn dijbeen gebroken had. Meer geluk had Geldermans toen hij na 65 km achter een lekke en voor een klapband kreeg. Hij tuimelde in een dro ge sloot met scherp, hard gras, maar de enige schade bestond in een flink won- je boven zijn linkeroog en een licht be schadigde knie. Snel was de schade aan zijn fiets gerepareerd en hij kon op eigen kracht in het peloton terugkeren, even als Piet van Est, die even later een lekke band kreeg. Op de top van de Col de Perty teken den de grote plannen van Van den Borgh zich voor de eerste maal af. In een on weerstaanbare klim kwam hij als eerste boven, op 5 sec. gevolgd door Pavard, op 10 sec. door Gimmi, Simpson, Nen cini en het langgerekte peloton. In de kalme afdaling kwam er eindelijk wat meer beweging. Simpson, die zich als een ware Brit niet bij het vredes- pact had aangesloten, opende de aanval door zich wat sneller dan de anderen naar 'beneden te laten zakken. En nu waren het niet de Italianen, maar. Van den Borgh, die de tegenaanval op zich nam. Uiteraard niet om Nencini een plezier te doen, maar vooral om er zelf beter van te worden. Onmiddellijk kreeg hij een enthousiast medestander in de Fransman Rostollan en in de Belg Van Aerde en een minder enthousiaste Viot, die eigenlijk zo'n beetje bij toeval in dit groepje verzeild was geraakt. Wat moest Nencini doen? In de bergen pleegt hij nogal tamelijk beroofd te zijn van zijn vele knechten, die geregeld te rugvallen zodra wij omhooggaan. Nu kon hij het zelf wel weer gaan doen, en ongetwijfeld zou hij erin geslaagd zijn dit vijftal terug te halen, maar dan wist hij, dat hij veel krachten zou kwijt raken en wat erger was men zou blijven doorgaan met bombarderen. Daarom liet hij hen rustig gaan Snel klom dit vijftal naar een behoor lijke voorsprong, die aan de voet van de laatste berg, 20 km voor het eind, de Col de la Sentinelle, nog 2 min. 25 sec. bedroeg. Fris en vrolijk en onder voort durende leiding van Van den Borgh, die vreesde dat het peloton hen toch zou in halen, viel het vijftal deze berg aan, waarbij men de arme Viot kwijt speelde en waar Rostollan op de vlakke top net iets sneller was dan Van den Borgh, die voor een sprint te veel krachten in de berg zelf was kwijt geraakt. De Italianen van hun kant profiteer den juist van deze berg, waar aanval en tegenaanval minder kracht kosten om dat men nu eenmaal toch omhoog moet, omdat men toch de krachtsinspanning van de beklimming moet leveren, om de achterstand wat te reduceren. Nencini schreef het tempo voor, dat iedereen volgde, behalve o.m. Wim van Est, die op dat ogenblik een lekke band stond te repareren. Adriaenssens, die Nencini op de kop voorafging, lag toen nog slechts 1 min. 35 sec. achter het vijftal. Het einde kent men, het einde met die zwaar bevochte sprint en die sprint van het peloton, waaraan ook Kersten niet kon deelnemen, omdat hij 3 km voor de eindstreep een lekke band kreeg, een eindsprint, die Klaas Buchly ook niet gezien heeft, omdat hij 2 km voor het einde een van de banden van zijn wagen moest wisselen, want ook deze was lek... Ook Geldermans was gisteren weer betrokken bij een valpartij, waarbij hij een diepe snee boven zijn oog opliep. Maar Geldermans is hardbleef door- fietsen en liet Tourdokter Pumas tijdens het rijden naar zijn oog kijken en het verbinden. SHORT HILLS. De Amerikaan Billy Alley heeft gisteren, tijdens wed strijden te Short Hills, het wereldrecord speerwerpen verbeterd met een worp van 86.38 meter. Het oude record stond sedert 6 juni 1959 met 86.04 meter op naam van zijn landgenoot Al Cantello. GAP. Over de Nederlanders kun nen wij vandaag bijzonder kort zijv. Wij zullen dit wel moeten, omdat wij dit doorbellen in een noodweer, dat het stadje Gap dreigt te overspoelen, terwijl ik deze regels dicteer bij het vrijwel voortdurend lichten van ie bliksem. Wij kunnen kort zijn in de eerste plaats, omdat wij onze lof reeds heb ben betuigd over de prestaties van Van den Borgh en Geldermans, welke laatste naast zijn kwaliteiten van een Nolten ook de slimheid van een Wagt- mans begint te vertonen. Zoals hij vandaag Darrigade in de sprint ver sloeg was zonder meer meesterlijk. Van den Borgh heeft zijn prachtige plaats en zijn goede prestatie uitsluitend te danken aan datgene waarom ik al zo lang heb gesmeekt: zelf initiatief nemen. Meer dan ooit heeft hij het gisteren ge daan en het resultaat daarvan is duide lijk zichtbaar. Alle Nederlanders zouden, ondanks voorgaande pech, in het peloton zijn ge bleven, indien Wim van Est en Kersten niet in de laatste kilometers een lekke band hadden gehad. Er begint overigens allengs tevreden heid te heersen over de Nederlanders in de Tour en wel in het bijzonder over Van den Borgch en Geldermans, nadat Wim van Est reeds te Bordeaux de compli menten van de directeur van de Tour had ontvangen. Jacques Goddet kwam gisteren na afloop van de rit naar mij toe en zei, dat hij blij was met de aanwezigheid van Geldermans en Van den Borgh in zijn Tour. Vooral prees hij Van den Borgh om zijn frisse initiatief en zijn helderheid van inzicht. „Jammer", zei hij mij, „dat deze jon gen in tegenstelling tot in de bergen, in de vlakke etappen te vaak roekeloos met zijn krachten omspringt. Eou hij in de vlakke ritten dezelfde luciditeit bezitten als in de bergen, dan zou hij heel ver kun nen komen in de Ronde van Frankrijk. Zelfs zou ik in hem een toekomstige win naar kunnen zien. Hij is namelijk bij zonder snel, onvermoeibaar en hij kan met de beste klimmers meekomen. Jam mer is het daarom dat hij zich in de vlak ke etappen afzijdig heeft gehouden of vaak zo dom of zo laat reageerde." Vandaag en morgen doen de Nederland se renners hun eindexamen in deze Tour. Ik durf na hetgeen ik van hen in de Pyre neeën gezien heb, voor de Alpen niets meer te voorspellen. Hopelijk behouden vooral Geldermans en Van den Borgh hun goede vorm van de laatste dagen. Dan kan het een grote Tour voor Neder land worden In de laatste meter voor de eindstreep schoot de Belg Roger van Aerde onze landgenoot Van den Borgh (links) nog voorbij. Zo ontging Nederland juist een eerste etappe-overwinning. Vijftiende etappe 1. Van Aaerde (B), 5.15.16 m.b. 5.14.15; 2. Van den Borgh, 5.15.15 m.h. 5.14.45; 3. Simpson (Eng.) 5.15.19; 4. Rostollan (Fr.) 5.15.20; 6. Viot (PN) 5.15.39; 6. Geldermans, 5.16.57; 7. Darrigade (Fr.) 5.10,59; 8. Beuffeuil (CZ); 9. Damen; 10. Casati (It.); 11. Robinson (Eng.); 12. Piet van Est; 13. Massignan (It.); 14. Junckermarm (Did.); 15. Del- berghe (Fr.); 16. Hoorelbeecke (PN); 17. Planokaert (B); 16. Nencini (It.); 19. Morales (Sip.); 20. Mahé (Fr.); 21. Anglade (Fr.); 22. Adriaens&ens; 41, Wim van Est, 5.18.41; 50. Kersten, 5.19.29. Uitvallers: Proost (B>, Gouohet en Ferrer. (Fr.). Alg. klassement 1. Nencini 79.10.23; 2. Adriaenssens, op 2.25; 3. Battistini op 6.00; 4. Planokaert. op 8.14; 5. Junckermann, op 8.25; 6- Rohrbach, op 11.16; 7. Pam- bianco. op 12.08; 8. Anglade. op 12.29; 9. Mahé, op 14.23; 10. Mastrotto, op 15.07; 11. Graczyk op 15.46; 12. Gelder- mans op 16.34; 13. MasSignan, op 17.36; 14. Darrigade. op 18.52; 15. Manzane- que, op 22.23; 16. Rostollan op 27.01; 17. Suarez. op 29.58; 18. Simpson., op 30.38; 19. Morales op 31.51; 20. Del'bergjie, op 32.25 21. Damen, op 32.56; 23. Van den Borgh, op 34.17; 33. Piet van Est, op 46.09 36. Wim van Est. op 56.28; 50, Kersten, op 1.09.28. Dagploegenklassement 1. België, 15.48.13: 2. Nederland 15.48.41; 3. Frankrijk 14.49.18; 4. Engeland; 5. Parijs N.; 6. en 7. Italië en Spanje; 8. CZ; 9. West; 10. Duitsland; 11. Zw.- Lux. 12. OZO. Alg. ploegenklassement 1. Frankrijk, 236.43.15; 2. Italië. 237,04.49 3. België, 237.22.37; 4. Nederland 238.06.21; 5. Spanje 238.27.43 6 Parijs N. 238.54.59; 7 CZ; 8. Duitsland; 9. West; 10. Engeland; 11. Zw.-Lux. 12. OZO. Bergklassement 1. Nencini en GimimJ. 27 p: 3. Rohr bach, 25 p.; 4. Battistini. 19 p.; 5. Van den Borgh. 18 p.; 6. Manzaneque. 16 pt. 7. Rostollan, 15 pt. Puntenklassement 1. Graczyk, 45 p.; 2. Nencini, 28 p.; 3. Defillippis, 25 p.; 4 en 5. Battistini en Darrigade, 22 pt.; 8. Van den Borgh, 14 pt; 18. Geldermans, 5 pt.; 21. Wim van Est, 4 punten. De Engelsman Simpscwi werd uitge roepen tot de strijdiusbsgste renner. Proost kreeg de prijs van de grootste pechvogel. AANVAL EN VAM AEEDE\ P* APèe$LAS£N' VAN SST>T2bKH 3AMVALl£hJ VANAriótADE: AfóetLAé&J iznr to5~Krt. cappebjtras POHTET ig km NEVELS VOORpe^OcJ ƒ- Epü L'1-'A van v&i bcr&i als berate c*=>S"ser. PAVAQb. C7PTCP <S>HdMl^tHP5CN,NeNONI CX>105£C.hB-tnBsT IHpe AFPALIH6 ONTSNAPT SIMPSON VDBCfteHyiOT, Y.ABRDB, RoSloLlAN I Kr-p E- i aam/ \j (N ORPIÈRRE 151MPXM ■BXP.V.P.&X&H piet van esr NAI55KM lekke e^nc MOMrvjeeR&j ëlMFXN pocr 6BXPJE ACHTERHAALT PELOTOH cp z min l.VANAERPG Jl.V.P. BOZ6H OPJÖPiENTtliELLe 1. G05T0LL/&1 eevoL&Dt-aaR. VP&OP&H VAERPE 6A OPIMIN#, o-A6Eimp- MANDEN 77 FELOTOtsl. VAI soNUr&nAiNe i&Kn LEBUIS LES BARONNJESt -po ten I COL. PE PERTy tOSTKA okpierre 12 3 ten lara6ne1 Ui iert COL pe LA SENTINELLE l£>okth GAP ifipiefi Vervolg van pag. 1 Het officiële optimisme wordt weer sproken door berichten, dat de toe stand slecht is geworden in Coquil- hatstaden Stanleystad, de hoofdplaat sen van de Evenaars- en van de Oost provincie, die beide aan de Congo- stroom liggen, resp. op afstanden van zeshonderd en duizend kilometer he melsbreed van Leopoldstad. Ook in Stanleystad moet zondagmid dag muiterij zijn uitgebroken en de muiters hebben het vliegveld bezet. Zij hebben him officieren ontwapend en beheersten maandagochtend de stad, waar zij opgehitst door zwart gepeu pel Europeanen lastig vielen. De blanke bevolking van Coquilhatstad zou in paniek over de rivier zijn gevlucht. Te Brussel waren al in het begin van de avond berichten ontvangen volgens welke Tsjoir.be, de eerste minister van Katanga, nog maandagavond zou over gaan tot uitroeping van de onafhanke lijkheid van deze provincie. President Kasavoeboe en minister-president Loe- moemba waren gistermorgen per vlieg tuig naar Elizabethstad, de hoofdstad van Katanga vertrokken om met Tsjom- be te praten (daardoor hebben deze ministers nog geen contact kunnen op nemen met de Belgische ministers De Schrijver en Ganshof van der Meersch) die nog in Leopoldstad verblijven. De toestand in Katanga is zeer on duidelijk. De hoofdstad moet een dood se aanblik bieden en in de nacht van zondag op maandag zijn plunderaars bezig geweest. Overdag weten de para chutisten de orde goed te handhaven en zij zijn er in geslaagd een deel van de ontvluchte muiters te omsingelen en te ontwapenen. De twee mijnsteden Kolwezi en Ja- dotstad, ten westen van Elizabethstad, tussen de kopermijnen gelegen, zouden door de Europeanen zijn ontruimd en de soldaten, die de mijnen van Shinko- lobwe bewaakten, zijn aan het muiten geslagen. Er woeden nu felle gevech ten. Sinkolobwe is de beroemde ura- niummijn nu uitgeput waaraan de Amerikaanse kernenergie zo ontzaglijk veel te danken heeft. In de Kamer heeft eerste minister Eyskens gisteren met geen woord over de afscheiding van Katanga gesproken, net zomin als de woordvoerders van de grote partijen. Het debat in de Ka mer verliep rustig en hoewel de socia listen weigerden voor een motie van vertrouwen te stemmen, omdat zij in de oppositie zijn, maakten zij het de regering niét moeilijk. Lefèvre, de voorzitter van de Chris telijke volkspartij, oefende scherpe kri tiek op generaal Janssens. de door Loe- moemba ontslagen opperbevelhebber van het Congolese leger, die in België is teruggekeerd. Janssens heeft zich tot het bittere einde verzet tegen bevor dering van Congolese minderen tot een officiersrang en draagt daarom een zwa re verantwoordelijkheid, meende Lefè vre. Eyskens zei, dat Janssens altijd een goed en moedig soldaat was geweest, dooh verdedigde hem verder maar zwakjes. De socialisten verlangden, dat de generaal een spreekverbod zou wor den opgelegd hangende een onderzoek naar zijn optreden. Generaal Janssens heeft zich gister middag naar het monument van koning Leopold n, de stichter van Congo be geven, daarvoor zondag tweeduizend oud-kolonialen en familieleden van kolonialen hadden gedemonstreerd om krachtiger actie in Congo te eisen. Voor het monument gekomen bracht generaal Janssens de militaire groet en riep daarna pathetisch in de rich ting van het monument: „Ze hebben uw werk verknoeid, Sire!". DEN HAAG. De transferlijst van voetballers is, volgens de Sportkroniek, opnieuw met een aantal spelers uitge breid. Een verrassing mag worden ge noemd het verzoek van de spelers Jong bloed (doelman Van DWSA) en Jany Schilder (spil van Sparta) op de lijst ge plaatst te worden. Verder zijn op eigen verzoek geplaatst P. van Dijk en M. Bergholz van MVV, J. van Helden en J. Verheezen van NAC, M. van Reeken en A. van Ringelenstein van NEC, J. v.d. Velde van NOAD, M. Kruijer van RCH, G. Evers, H. Renssen en A.Bosch van Rigtersbleek en J. C. Sigmond en F. C. Wuyts van Xerxes. Voorts heeft DFC H. B. M. Hollink en EDO H. van Beekum en A. v. d. Sluis jr. op die transferlijst .geplaatst. Advertentie "mm

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 7