Groningse coaster prooi van westerstorm Dit jaar vergunning voor bouw nieuwe b.Lo.-school Opbouworgaan voor geref. „deltaplan" nu gereed Raad Oosterland Taptoe fins Genoegen hegon met zwaarddansen en marsen Goede merries op keuring Axel Dinsdag 12 juli 1960 ZEEUWSCH DAGBLAl. Pag. 3 Zeeuwscli Dagblad Sport en spel Schip hij Westkapelle gestrand - vier man van hoord gehaald Aanvullenidte kredieten voor industrieterrein Veertig jaar bestuurslid van ziekenfonds Comité van aanbeveling Ronde midden-Zeeland Goes bovenaan in Rode Kruis-campagne Slechts drie van de vijftien deputaten zijn predikant Muzikanten met publiek ond>er het podium Culturele samenwerking BROHOLM KWAM VLOT NÜTROMA DE VEREDELDE KOFFIEMELK VAN Oudermiddag was weer uitstekend verzorgd In muziekstadion op Nieuwe Markt Vlissingse feestweek ging van start Raad Ellemeet: Techn. Adviesbureau heeft gefaald Seooter contra bromfiets Gezamenlijke kerkdienst Oriëntatie-rit Hengelwedstrij d met een slechte vangst Protestants-Christelijk P)E BEHANDELING van de toto in de Tweede Kamer heeft bijzonder veel belangstelling getrokken. Beide tribunes waren overvol bezet. Het aantal kamerleden, dat verleden week donderdag de gehele dag aanwezig was, bedroeg 144. De partij van de arbeid had zelfs een van haar leden die een opdracht in Turkije te ver vullen had, teruggeroepen van zijn post. Deze belangstelling zal er, naar het ons voorkomt, wel niet zijn als van- middag de sportnota behandeld wordt, hetgeen wij diep betreuren. Immers in tegenstelling tot de toto is de sportnota een regeringsstuk op basis waarvan het toekomstig beleid ten op zichte van de sport in positieve zin zal worden gevoerd. Dit is voor ons land een belangrijke aangelegenheid, omdat de sport tot op heden niet in voldoende mate van de grond kon komen. Uiteraard staat de beroepssport en de semi-beroepssport, als zijnde van zijn-plaats gerukte sport, buiten deze conclusie. Dit soort „sport" is een amusementsbedrijf, waarbij het ken merkende van de sport niet meer aan wezig is. Afgezien van het feit, dat wij de zondag niet willen misbruiken om dit amusement mee te maken, op zichzelf steekt er geen kwaad in te kijken naar een wedstrijd in het kader van de beroepssport. De zo vaak ten tonele gevoerde passiviteit het lij delijke valt, naar het ons voorkomt, nogal mee. Het meeleven met de wedstrijd is toch zeker een aanwijzing dat er in nerlijke activiteit is, maar de be roepssport is een vijand van de sport, omdat het juiste inzicht in de verhou ding van de waarde van spelen en werken daar ten enenmale zoek is. Het is daarom bijzonder verheugend dat dit kabinet in de beroepssport geen aanleiding ziet, deze in haar beschou wingen te betrekken, integendeel, de beroepssport door jeugdigen wijst de nota zeer beslist af. Bovendien zegt de nota toe dat het kabinet de bestaande beroepssport nauwkeurig in zijn ont wikkeling zal volgen, met het doel mo gelijke uitwassen tijdig te onderken nen en daartegen maatregelen te ne men Wij menen dat dit standpunt vol komen overeenkomt met onze christe lijke opvatting ten opzichte van de sport. De beroepssport wijzen wjj als sport beslist af. Maar wij aanvaarden uit volle over tuiging de sport en het spel, omdat wij erkennen dat wij leven, en dus ook ons lichamelijk bestaan, als een geschenk uit Gods hand hebben ontvangen. Met dat geschenk mogen wij iets doen. De vreugde, die zijn grond vindt in de verlossing door Jezus Christus, vraagt om uitingsmogelijkheden, ook in de lichaamsbeheersing. Sport en spel hebben derhalve een geestelijke achtergrond en daarom ver heugt het ons, dat de Christelijke orga nisaties op sportgebied zich ten doel hebben gesteld leiding te geven aan deze zaken. Aanvankelijk hebben wel licht ook bijkomstige redenen een rol gespeeld de zondag en de kleding thans beseft men terdege dat er een geestelijke achtergrond is achter de sport. Wij zijn de leiding, die deze or ganisaties thans geven zeer erkente lijk. Êr is echter een maar! Evenmin als het mogelijk is in deze tijd op het terrein van het onderwijs, van het jeugdwerk en het maatschappelijk werk, is het mogelijk voor de sport om voldoende van de grond te komen zon der meer hulp dan tegenwoordig wordt geboden. Als we letten op de voortdurende toeneming van de vrije tijd, die zinvol moet worden gevuld, zal van een gees telijke verarming geen sprake zijn, dan zullen aan de sport meer moge lijkheden moeten worden gegeven om zich te ontplooien. Naast het particu lier initiatief in het bijzonder van de zijde van het bedrijfsleven is aanvullende steun van de overheid no dig. Wij achten deze aanvullende steun van eenzelfde prioriteit als het reële verlangen naar belastingverlaging. Wij nemen gaarne genoegen met een iets kleinere belastingverlaging in de orde van grootte van tien tot twintig miljoen gulden op de totale te ver wachten verlaging van 500 tot 700 mil joen gulden als wij weten dat dit bedrag aan de sport ten goede zal ko men. Het is te hopen dat kabinet en kamer vandaag en morgen tot eenzelf de conclusie komen. Advertentie VLISSINGEN. De beman ning van de 200 bruto ton meten de Groningse coaster „Pax", eigendom van Becks scheepvaart bedrijf te Groningen, heeft maan dag angstige uren doorgebracht. Tijdens de harde wind van de laatste dagen en met hoge zee kwam de machinist van het schip tot zijn ontsteltenis tot de ont dekking, dat er machineschade was. Op anderhalve mijl van Zeebrugge, naar welke haven de coaster op weg was, is het schip,, dat van Norwich kwam, ten an ker gegaan. De kapitein van de Pax, de heer J. Vleugels uit Am sterdam, geboortig van Biervliet, heeft daarna overleg gepleegd met het loodswezen. Besloten werd de zaak nog maar eens aan te kijken. Een van de loodsen, die per loodsboot naar het schip was gekomen, zegde toe de vol gende morgen terug te komen. Die volgende ochtend, dus maandag morgen, kwam er echter geen loodsboot. De bemanning van de coaster heeft daar na de zeilen gehesen, maar deze scheur den weldra aan flarden. Tot overmaat van ramp ging het bakboordsanker krabben en bleek het stuurboordsanker onklaar, zodat het schip een prooi van wind en golven werd. Er was geen enkele moge lijkheid meer voor de opvarenden de coaster in bedwang te houden, waardoor hij over de banken in de richting van de Walcherse kust werd gesleurd. Hij raak te in het diepe water van het Oostgat, waar de loodskotter Antares uit Vlissin- gen, die bij Westkapelle op kruispost ligt, langszij kon komen en vier leden van de bemanning kon overnemen. Dit waren de vrouw van de kapitein en haar driejarig zoontje Han Vleugels, wiens tweede reis het was en de volma troos W. van Heeckeren uit Amsterdam en de matroos B. v. Hoorn uit Groningen. De Pax raakte aan lager wal en werd door de tot storm aangewakkerde wes tenwind hoog en droog op het strand bij Westkapelle gezet- De coaster maakte geen water. De zeegaande sleepboot Burg. van Damme uit Zeebrugge en het bergingsvaartuig Bruinvis en Van den Taks berging uit Vlissingen waren ter assistentie uitgevaren. Wegens het af gaande water konden zij nog geen aan vang maken met het vlot trekken van het schip. Drie man bleven aan boord; de kapitein, de stuurman G. Hoppen- brouwers uit Amsterdam en de machi nist Sepsma uit de omgeving van Leeu warden. De echtgenote van de kapitein, die al een reis of vijf achter de rug heeft, was zeer onder de indruk van het ge beuren. Na de stranding werd zij met haar zoontje bij familie op de Zeil- markt in Vlissingen liefderijk ontvan gen. Ook de twee mannelijke opvaren den kwamen daar. ,,Het was de eerste keer dat ik met dit schip voer", vertelde mevrouw Vleugels, maar werkelijk angst heb ben wij niet gehad. Mijn man hield zich bijzonder kranig. De stemming op het schip was fantastisch. Iedereen heeft vreselijk zijn best gedaan. Toen we met de loodsboot aan wal werden gebracht, kwam er nog water in het schuitje. Even vreesden we nog, maar het leed was gauw geleden. Ik begrijp nog niet dat men onze vuurpijlen niet heeft gezien. Vanaf twee uur hebben we ons met het afschieten ervan be zig gehouden. Er kwam nog een sleper voorbij, maar niemand merkte ons op. GOES. Het college van B. en W heeft er in het voorstel van 15 maart 1960 aan de raad, betreffende het aan leggen van industrieterreinen op gewe zen, dat bepaalde kos-ten, verband hou dende met het aanleggen van deze ter reinen, door het ministerie van econo mische zaken niet worden aanvaard als kosten van bouwrijpmakimg, waardoor deze kasten dus niet in de verkoopprij zen der gronden zijn begrepen en der halve ten laste van de algemene dienst van de gemeente komen. Tevens werd opgemerkt, dat deze bijkomende kosten voor de algemene dienst aanvaardbaar waren. Enkele afzonderlijke kredieten zijn daarom noodzakelijk geworden. Dit betreft voor het havenindustrieterrein 10.800 voor de aanleg van de tweede weg op het terrein voor de Appara-ten- en Ketelfabriek en 19.000 voor de straatverlichting. Voor het industrieter rein zuid-west is nog -een afzonderlijk krediet benodigd voor het aanleggen van de straatverlichting tot een bedrag van 11.250. In verband met de voortgang der werkzaamheden is het noodzakelijk, thans een aahvang te maken m-et ge noemde bijkomende werken. B. en W. stellen de raad thans voor genoemde kredieten beschikbaar te stellen. VLISSINGEN. Tijdens een bijeen komst in het Strandhotel is de heer L. P. van Oorschot zaterdagmiddag gehul digd voor zijn veertigjarige deelname als bestuurslid aan het algemeen Zie kenfonds „Walcheren". Onder de vele genodigden waren o. m. dr. A. J. van Leusen uit Velzen, voorzitter van de Federatie V.M.Z. van ziekenfondsen, de heer Maartense, sec retaris van de gewestelijke federatie, dr. M. Schreuder, voorzitter van de af deling Walcheren van de Nederlandse maatschappij tot bevordering van de ge neeskunst -en mr. P. van Empel, voor zitter van het Middelburgs ziekenfonds. De voorzitter van het ziekenfonds, dr. J. S. Bloos dankte de jubilaris, die in 1919 lid werd van de raad van verze kerden, in 1920 bestuurslid werd, ter wijl hij in 1948 als secretaris penning meester werd gekozen. De heer Bloos memoreerde verder dat de heer Van Oorschot in 1948 het initiatief nam tot het invoeren van de schooltandverzoring in het ziekenfonds. Zowel dr. Bloos als dr. Leuser wezen op het bijzondere karakter van de jubi laris, daar de heer Van Oorschot in de evolutie van de ziekenfondsen steeds op zeer actieve wijze zijn stem heeft laten horen. Dr. Bloos bood de heer Van Oorschot namens het bestuur een geschenk aan. De directeur, de heer A. Korteweg gaf eveneens met een geschenk uitdruk king aan zijn grote waardering, waar bij hij betoogde dat dit geschenk ook namens -het personeel werd overhan digd. De heer Van Oorschot sprak ten slotte een dankwoord. GOES. De samenstelling van het comité van aanbeveling voor de Inter nationale Ronde van Midden Zeeland op 23 juli is als volgt: H. K. Michaëlis, burgemeester van Goes; Th. J. Andries-s-en, burgemeester van Ovezande; H. C. Baarens, directeur Sparcentrale Zeeland; jhr. I. F. den Beer Poortegaal, burgemeester van Veere; B. J. Boerma, sales manager British American Tobacco Comp. Holl.; mr. W. J. E. Crommelin, burgemeester van Domburg; P. J. Dominicus, burge meester van Borsele; J. L. Dregmans, burgemeester van Koudekerke; N. W. Eisen, burgemeester van Heinkenszand; P. J. Evers, burgemeester van Katten- dijke; Ch. J. Gilissen-Verschage, wet houder van Vlissingen; B. G. fl. ter Haar Romeny, -burgemeester van Wol- phaartsdijk; J. D. Jansen, burgemees ter van 's Gravenpolder, Nisse en 's Heer-Abtskerke; mr. B. Kolff, burge meester van Vlissingen; C. van Liere, voorzitter Ned. Roode Kruis Goes; ir. J. Minderhoud, directeur Mij. „De Wil- helminapolder"J. Oranje, directeur gemeentewerken Goes; G. W. Osakmp, directeur Prov. Zeeuwscüie V.V.V.M. G. Otten, directeur Benzine en petro leum Mij. N.V.; C. N. F. van Sas. bur gemeester van Wemelding-e; mr. H. N. baron Sehimmelpenninck v. d. Oye, burgemeester van Kloeting-e; m-r. J. F. G. Sehlingeman, voorzitter V.V.V. De Bevelenden; S. E. Siebéls, inspecteur van politie te Goes; J. Siereveld, loco burgemeester van Arnemuiden;. F. G. Sprenger, burgemeester van Oostkapel- le; A. H. S. Stemerding, burgemeester van Souburg; H. D. J. Swa-ters, hoofd ingenieur directeur Prov. Waterstaat; H. G. van Suijlekom, burgemeester van Kapelle-Biezeimge; A. J. van Thiel, dir. officier der Rijkspolitie district Middel burg; W. G. M. de Valk, 'secretaris Evenementencommissie Goes; D. M. Vermet, burgemeester van 's Heer- Ar-endskerke; F. v. d. Velde, directeur Prov. Zeeuwsche Courant; R. O. M. Waelput, burgemeester van 'is Heeren- hoek; dr. J. B. v. Weiten, colonne-cdt. Ned. Roode Kruis afd. Zuid-Beveland; C. L. Westerweel, voorzitter comité „Sport steunt Zonneveld"; m-r. J. de Widt, burgemeester van Middelburg. GOES. De afdeling Goes van het Ned. Rode Kruis heeft de viersteden- wedstrijd tussen Middelburg, Vlissin gen, Goes en Terneuzen gewonnen. Goes heeft dit -te danken aan de 'op brengst van de Rode Kruiscampagne 1960, die 5.419,78 -bedroeg. Tegelijk kwam de door het kringbestuur beschik baar gestelde beker in het bezit van de afdeling Goes. Vorig jaar was deze be ker in handen van Terneuzen. Tijdens een geanimeerde slotbijeen komst van het Rode Kruis heeft de voorzitter van de -afdeling, de heer C. J. van Liere het succes van de cam pagne gememoreerd, waarna de kring secretaris, -de heer A. D. Constand-se mededeling -deed van h-et behaalde re sultaat en de heer J. van den Broek de lijst van prijswinnaars bekend maak te. De r.k.-jongensschool veroverde de wisselbeker, omdat de leerlingen het grootst aantal loten hadden verkocht (2480). De bakkensleerlingen van de ambachtsschool hebben 18.500 oliebollen gebakken, die voor een bedrag van 1.774,59 grif van de hand gingen. De huis-aan-huiscollecte bracht 2.560,54 op. Met genoegen overhandigde de heer Van Liere het eindbedrag aan de heer J. D. de Visser-Smith, inspecteur in algemene dienst van het Rode Kruis, die op zijn beurt aan de heer Van Liere een geschenk overhandigde. Eigen nieuwsdienst UTRECHT. Het „kerkelijk opbouw orgaan" het deputaatschap van de generale synode voor hulp- en steunver lening aan gereformeerde kerken die voorzieningen moeten treffen wegens structuurveranderingen, grote bevol kingsgroei of sterke ontvolking heeft zich thans nader geformeerd in vijf sec ties. De Utrechtse synode heeft in april tot instelling van dit opbouworgaan beslo ten Het blijkt thans de naam Generale deputaten kerkopbouw te hebben en het heeft in verschillende bladen al een op roep doen verschijnen voor gegadigden naar de functie var. algemeen adviseur. Wegens het belang van de zaak in formeel tijdens de synode wel het „ker; kelijk deltaplan" genoemd geven wij de namen van de deputaten. Vour de sectie voorlichting bouwzaken zijn -depu- taat ir. F. L. van der Bom, ir. G. Maas, VLISSINGEN. Ondanks het slechte weer kwamen de Zeeuwse teenagers compleet met paarde- staart en tochtlat in massa's kijken naar de show, die in het kader van de Vlissingse taptoe op het plein voor de r.h.b.s. gegeven werd. Wind en regen waren de spelbre kers, die een keer de programma leider, een bedrijvige heer in een bruine jas, noodzaakte tot de kreet: „vijf minuten pauze", waarna hij met de artiesten onder het podium dook, even later gevolgd door een groot gedeelte van het publiek. Het teenagers-vuur was echter niet te blussen en laaide na een regenbui weer onverminderd op. Het applaus werd vervangen door voetengestamp en door dringend gefluit. De artisten, zelf nog teenagers, waren o.m. de van radio en televisie bekende Blue Diamonds, Rein de Vries en Anne- lies de Graaff. De stereotype dreunende muziek van elektrische gitaren welke „The Rocking Sensation Buys" produ ceerden, had het hypnotische ritme van een rimboe-trom, waarin echter elke melodie onherroepelijk verloren ging. Rein de Vries viel meer op door de lenieheid van zijn heupen dan door zijn muzikaliteit. Annelies de Graaff aapte twee Conny's na: Conny Froboess en Connie Francis. Toch bracht haar, in een rode regenjas tegen de kou gehulde, frêle figuurtje een lied als „S-tupid cupid" op een frisse manier. De „Rocking Diamonds" brachten wei nig variatie; wel veel meer lawaai. ir. W. van Ommen. Voor de sectie on derzoek en planning; ir. W. F. Schut, J. A. Harms, KI. Laansma, soc. drs. Sectie financiële zaken: R. Krol, A. Huyzer, G. Pli. Wiel-enga. Sectie kerke lijke sociale opbouw: J. de Boer, ds. J. M. van Krimpen, ds. A. C. van Nood-. Sectie bijzondere contacten: ds. Y. J. Tiemersma, ds. A. S. Timmer en dr. A. L. van Schelven. De deputaten hopen spoedig een eigen apparaat te hebben, maar zullen vaak bet Gereformeerd .sociologisch instituut inschakelen, dat om te beginnen reeds een inventariserend globaal sociologisch onderzoek gaat verrichten, waarschijn lijk tegelijk ook voor de Christelijk geref. kerken en de Geref. -gemeenten. De S.S.K. -blijft voor de financiële steun bij kerkbouw de aangewezen instantie, maar zal nauw contact houden met Kerkopbouw. De samenstelling van het deputaat schap is op zichzelf al opmerkelijk. Wanneer al niet-predikanten in een de putaatschap zitting krijgen, dan zijn ze meestal sterk in de minderheid. Ditmaal echter zijn er van de vijftien broedeTS slechts drie dominee. In het vijf leden tellende moderamen zit als enige theo loog ds. Tiemersma uit Zierikzee. kring Zierikzee heeft een oriënterende bespreking plaats gehad om te komen tot een vorm van samenwerking. Van beide zijden heeft men te kam pen met een gebrek aan publieke be langstelling. Bij wijze van proef hoopt men het komend seizoen samen te gaan werken. Ter bespreking van de plannen zal door de kunstkring op 19 juli in het Huis vaji Nassau een ledenvergadering worden gehouden. VLISSINGEN. Het 4200 bruto ton metende Zweedse vrachtschip „Broholm" dat zondag op de Zandplaat bij Terneuzen aan de grond was gelopen doordat het schip niet naar het roer luisterde, is maandagmorgen bij hoogwater vlot ge trokken. Niet minder dan zes sleepboten, waaronder de Scaldis, Leon Letzer, John P. Best en Liege, waren nodig om het schip weer in zijn element terug te brengen. Nadat de Broholm weer voldoende water onder de kiel had, vertrok het op eigen kracht naar Vlissingen waar ten behoeve van de verzekering bodem onderzoek zou plaatsvinden. Op de rede van Vlissingen aangekomen, achtte de kapitein zijn schip echter zeewaardig genoeg en vervolgde zonder verder oponthoud zijn reis naar Rotterdam. OOSTERLAND De raad van Oos terland komt hedenmorgen bijeen. Op de agenda .staan o.m.: Voorstel van burgemeester en wethou ders -tot deelneming in tiet maatschappe lijk kapitaal van de N.V. Brugverbin ding Haringvliet tot een bedrag van 19.000,Voorlopige vaststelling van de exploitatierekening en de balans van het gemeentelijk woningbedrijf over het exploitatiejaar 1955-56. GOES. De verwachting is gewettigd dat dit jaar vergun ning zal worden ontvangen voof de bouw van een nieuwe school voor buitengewoon lager onder wijs. De „Koningin Wilhelmina- school", die thans is gehuisvest aan de Vlasmarkt heeft dringend behoefte aan een gebouw, dat aan de eisen voldoet. Jarenlang heeft men zich reeds moeten be helpen, eerst in een oud heren huis aan de Van Dusseldorp- straat en daarna in het gebouw aan de Vlasmarkt. Thans is ech ter zowel bij de autoriteiten in Goes als in Middelburg en Den Haag aan alle voorwaarden voor het verkrijgen van een bouwver gunning voldaan en het ziet er naar uit, dat nog dit jaar tot aan besteding kan worden overge gaan. Deze verblijdende mededeling kon de voorzitter van de schoolvereniging voor Chr. buitengewoon lager -onderwijs, ds. E. Metselaar, zaterdagmiddag doen tijdens de jaarvergadering van de schoolvereniging, die in zaal Krijger werd gehouden en tevens het karakter van een -oudermiddag droeg en door vele vaders en moeders was bezocht. Het personeel der school had zich veel moeite getroost -om met de leer lingen een gevarieerd en attractief pro gramma samen te stellen en uit te voe ren. Het schoolleven in al -zijn facetten kwam zaterdagmiddag aan bod. Er waren leuke zangnummertjes. De kin deren van de b.l.o.-school kunnen -goed zingen, doch in acteren en declameren sloegen ze eveneens een uitstekend fi guur. Het programma bestond verder uit declamatie o.a. in het Zeeuws dialect en met veel -gratie -gebrach te volksdansen van de grote meisjes. Gebrek aan tijd was er de oorzaak van dat een aangekondigde causerie van mevr. J. C. Mol-Everse moest verval len. In dit leuke en vlot gebrachte pro gramma hadden de zakelijke punten van de schoolvereniging een plaats ge kregen. Het hoofd der school, de heer G. Vleug-el bracht het jaarverslag uit. Hij gaf een overzicht van het wel en wee der school en sprak de wens uit dat binnenkort met de bouw van de nieuwe school kan worden begonnen. Er zijn ruim honderd' leerlingen. De pen ningmeester, de heer J. Hommes uit Nieuwdorj), deelde mede dat de exploi tatierekening der school een batig saldo had van 2.932,60 en de rekening der schoolvereniging een voordelig saldo had van ƒ3.790,08. De aftredende be stuursleden werden herkozen. In het schoolgebouw was een tentoon stelling ingericht van. het werk deT leerlingen. VLISSINGEN. Slaat op den trommele van dirredomdeine, slaat op den trommele van dir- redomdoes. Deze oud-vaderlandse melodieuze leuze kwam dreunend in onze herinnering tijdens de zaterdag op de Nieuwe Markt in Vlissingen gegeven taptoe door de „Trommelaeren van Roesendaele" en het Tïlburgse drumbandarkest „De Scotjes". Een uitstekend ver zorgde gebeurtenis, die een waar dig en klankvol begin vormde van de Taptoeweek Vlissingen, geor ganiseerd ter gelegenheid van het 70-jarig bestaan van de Konink lijke Harmonie „Ons Genoegen' De fanfare „Vlijt -en Volharding" uit Souburg, een der best geklasseerde Zeeuwse verenigingen, had 's middags na een afmars van diverse muziekkorp sen door de stad, reeds een openings concert gegeven. 's Avonds echter zat het muzieksta dion bij de HBS voor drie-kwart vol ELLEMEET. In de raadsvergade ring werd naar aanleiding van de stank verspreiding van de rioolwaterzuive ringsinstallatie het volgende besproken. Het Technisch Adviesbureau der Ver. van Nederlandse Gemeenten deelt naar aanleiding van een schrijven van het gemeentebestuur over de stankversprei ding van de rioolwaterzuiveringsinstal latie mede, dat de installatie een goe de werking heeft. De stank zou zijn te wijten aan een te gering waterverbruik waardoor de vaste stoffen in onvoldoen de mate worden meegenomen. De vergadering werd hierna enige ogenblikken geschorst om met de dis- VLISSINGEN. Op het Vierwinden- plein ontstond een aanrijding tussen een scooter bestuurd door de heer N. uit Vlissingen en een bromfiets, bestuurd door mej. B. eveneens uit Vlissingen. De botsing werd veroorzaakt doordat mej. B. de van rechts komende scooter geen voorrang verleende. Beide bestuurders raakten gewond. Zowel de scooter als de bromfiets wer den beschadigd. ZIERIKZEE. In de kleine- o£ gast- huiskerk vond zondag een dienst plaats van de doopsgezonden in de verstrooi ing vanhet eiland Schouwen-Duiveland, tezamen met lidmaten uit Middelburg en Goes. De voorgangster was mej. dr. A. H. A. Bakker uit Middelburg. Na af loop van de dienst werd een tocht over het eiland gehouden. Eikerzee aandeelhouder n.v. Haringvliet ELKERZEE De raad van Eikerzee heeft met algemene stemmen besloten voor een bedrag van 5000 gulden deel te nemen in het aandelenkapitaal van de N.V. Brugverbinding Haringvliet. In verband met de op 28 juli a.s. te houden algemene vergadering werd een voor stel om de heer Stevense tot volambte- lijk hoofd van de vleeskeuringsdienst te benoemen met -algemene steramen aan vaard. De raad kon zich in principe ver enigen met de bouw van een noodslacht- gebouw te Zierikzee. De -gemeentereke- ning over 1958 werd vastgesteld. Op donderdag 21 juli a.s. wordt op de inrichting „Vrederust" te Bergen op Zoom een groot tuinfeest georganiseerd voor de patiënten en omwonenden. De Trommelaere van Roosendaal zullen een 9 De collecte van de vereniging „Het Hhoogeland" heeft te 's-Gravenpolder 123,15 opgebracht. De in Noordgouwe gehouden inza meling voor het Rode Kruis heeft i 177,03 opgebracht. TERNEUZEN. De oriëntatierit welke was georganiseerd door de auto- en motorclub Axel had een aangenaam verloop. De start was te 19.00 uur aan de Westsluis te Terneuzen en de 66% km. lange route voerde via de Wulpen- bek Zandstraat - Mauritsfort - Philip pine - Mollekot - Veldzicht - Turkeije - Oostburg - Groede naar Breskens, waar in hotel Valk de prijsuitreiking plaats had door de voorzitter A. E. Wol- fert. De grootste moeilijkheid voor de meeste deelnemers was wel de sparap pel, opgehangen aan een huis te Groe de, daar deze meestal niet was opge merkt. De twintig deelnemers werden als volgt geclassificeerd: Auto klasse: I. D. Meeuwsen, Terneu zen 8 str.pnt; 2 .G. Mol, Zaamslag, 9 str.pnt; 3. D. J. A. Haak. Hoek, 14 str.pnt; 4. mevr. de Jonge, Cadzand. 15 str.pnt; 5. D, J. Dees, Terneuzen, 34 str.pnt; 6. A. van Esbroek, Sluiskil, 59 str.pnt; 7. D. de Jager, Axel, 74 str. pnt; 8. B. van der Linde, Vlissingen, 101 str.pnt; 9. C. C. Knijf, Zaamslag, 186 str.pnt. Een deelnemer werd niet geclassificeerd. Motoren klasse: 1. P Buijse, Terneu zen, 15 str.pnt; 2. A. Liebens, Terneu zen. 30 str.pnt; 3. mej. Timmers, Cad zand, op scooter 38 str.pnt; 4. C. Sin- ke, Serooskerke, 39 str.nnt; 5. A Jan sen. Terneuzen. 73 str.pnt; 6. P. Baan, Middelburg, 84 str.pnt; 7. P. Meij- ers, Souburg, 236 str.pnt; 8. L. Diele- man, Terneuzen, 248 str.pnt; 9. W. Jan sen, Middelburg, 357 str.pnt. Ook in de ze klasse werd één deelnemer niet ge- classeerd. trictopzichter overleg te plegen over de te nemen maatregelen met betrekking tot de installatie. Na heropening van de vergadering concludeerde de Raad het volgende: 1. Het Technisch Adviesbureau der Ver eniging van Ned. Gemeenten heeft een ernstige fout gemaakt door de zuive ringsinstallatie voor rioolwater zo kort bij de bebouwing te plaatsen. 2. wan neer te weinig water door de riolering spoelt, is voornoemd bureau bij haar be rekeningen uitgegaan van een te hoog gemiddeld waterverbruik in de gemeen- e. 3. het wordt een ernstige fout in het beleid van het adviesbureau geacht om zich thans van de naweeën van de zuiveringsinstallatie te distantiëren. Besloten werd de directeur van de Centrale Dienst Noord-Zeeland uit te nodigen om -op korte termijn te rappor teren over maatregelen tot verbetering van de rioolwaterzuiveringsinstallatie. De directie van de Volkshuisvesting en de Bouwnijverheid in Zeeland ging akkoord met het herstel van de zout- schade aan de gemeentewoningen Schelpweg 9 en 11 voor een bedrag van 9200.door de aannemer W. J. Ver- jaal te Scharendjjke. De raad ging er mee akkoord om in het aandelenkapitaal van de N.V. Brugverbinding Haringvliet deel te ne men voor 4.000.De raad neemt kennis van een tekening van de brug, welke volgens verwachting in 1964 zal gereed komen. KAPELLE. De hengelvereniging ,De Kanaalvissers" hield de derde be kerwedstrijd van dit seizoen. Er namen 46 leden aan deel. De vangst was zeer slecht ,want alle deelnemers bij elkaar brachten 650 gram vis op het droge. De uitslag was: 1. J. P. Lepoeter, 2. C. Coomans, 3. W. Kuster. Bij de junioren De inzameling, die in de gemeente 's Heer Arendskerke is gehouden ten behoeve van de reis voor de ouden van dagen (die inmiddels al heeft plaats ge had) heeft in totaal 1470,55 opgebracht. De verdeling van deze som over de kerk dorpen is als volgt: Nieuwdorp ƒ412,55, Lewedorp ƒ381,55, 's Heer Arendskerke 375,70 en 's Heer Hendrikskinderen 200,75. toen de Brabantse drumbands zich presenteerden: twee gezelschappen met een geheel eigen en totaal ver schillend gen-re. De „Schotse" jeugd groep legde uiteraard het accent op de typische d-oedelzakmuziek, terwijl de „Trommelaeren van Roesendaele" het zochten in massale drumpartijen en voortreffelijke, bijna militaire ex ercitie. Het verschil met sol-datenge- ma-rcheer zat hierin, dat de Roosen- daalse groep een typische, eigen, wel haast komische stijl van lopen had, waarbij tevens het onderdeel van showen beslist niet werd vergeten. De Tilburgse „Scotjes", die de vol gende dag alweer in Noord-Frankrijk moesten optreden, muntten uit door een verbazingwekkende discipline. De in -kleurige Schotse kledij gestoken jongens -en meisjes gaven 'blijk de talrijke en vaak ingewikkelde figuren tot in de puntjes te hebben ingestudeerd. Impo sant waren ook de zwaarddansen door de vier meisjes uit de groep. Het -optreden van de 'beide bands werd extra geaccentueerd door een verlich ting van 40.000 watt aan schijnwerpers. Burgemeester mr. B. Kolff sprak aan het begin van de avond een openings woord. AXEL. De kwaliteit van de mer ries op de keuringen van „Het Ned. Trekpaard", vrijdag in Axel, was voor al wat betreft de klassen oudere mer ries zeer goed te noemen. De jury oordeelde, dat de voorgaande klassen wat minder waren, maar ook in deze klassen waren de koppaarden „paar den van klasse". Over de anvoer toon de de jury zich zeker niet ontevreden. Er was flinke publieke belangstelling. De uitslagen van de keuringen lui den: 2-jarige merries, geboren 1958, grote maat Quinta van Tilly, gebrs. R F en J. P. d'Hert, Graauw, 1; Baronesse van Zaam, C. A Dees, Zaamslag, 2a; Sonja van Melo, Era. Verstraaten, Graauw, 2b; Monna van Torenberg, J. de Klerk, Zaamslag, 3a; Ka rotten, kinderen F. de Jonge, 3b. 2-jarige merries, geboren 1958, grote maat Dora van Pauluspolder, Arth. Hendriks, Vo gelwaarde, 1; Lucie wed. C C v. Haelst, Zuiddorpe, 2a; Ruda van Coegors, P. A F Dieleman, Zaamslag 2b; Victorina van Gon- da, gebr. R. F. en J. P d'Hert, Graauw, 3. 3-jarige merries, geboren 1957, kleine maat Trees van Schuddebeurs, J. E. Assleman, Hontenisse, 1; Anny van Gretha, H. M Ver- vaet, Westdorpe, 2a; Quinta van Coegors, P. A P. Dieleman, Zaamslag 2b; Lily van Reigerboseh, M. L. M. IJsebaert*v. d. Lin den, Axel, 3a; Erna van Axel, A. L Schee- Ie, Axel, 3b. 3-jarige merries, geboren 1957, grote maat Nita van 't Hoogland, A. Serrarens, Osse- nisse, 1; Erna van Steen, Jos. Dobbelaer, St. Jansteen, 2. 4-jarige merries, geboren 1956, kleine maat Gerda, M. L. M. Usebaert-v. d. Linden, Axel, 1; Carla van Oudenpolder, Adh. G J van Waes, Zuiddorpe, 2. 4-jarige merries, grote maat. Ninetta van de Stendert, A. Serrarens, Ossenisse 1; An ny van de Prosper, wed. Burm-v. d Ber- ghe, Nieuw-Namen 2. 5—10* jarige merries, geboren 19551950, kleine maat. Costause van Bergerhof, M. L M IJsebaert-v. d. Linden, Axel, la: Olga, F. van Hoeve, Axel, lb: Irma van 't Hoog- land, A. Serrarens, Ossenisse, 2a; SfSïïa van Eversdam, C. van Overloop, Zuiddorpe 2b; Trix van Zeedijk, D. J P Daelman-de Deckere, Westdorpe, 2b; Cora van Linden- hof, J. A Dees, Terneuzen. 2d; Vera van 't Plaatje, F. v. d Waart, St. Jansteen, 2e; Mien van Stoppeldijk, M. Scheele-van Driel, Zaamslag, 3b; Ettana van Zaam, C. A Dees Jzn., Zaamslag, 3b; Mirza, kinderen Coe- nens, Nieuw-Namen, 3c. 5—10-jarige merries, geboren 1955-1950, grote maat. Victorina, J. C den Hamer, Koe wacht. la; Unica. M. A. B. Puijlaert. Zuid dorpe, lb; Jenny, Am. de Clercq, Zuiddor pe, lc; Ivonne van Quinta, gebrs. R F en J. P d'Hert, Graauw, 2a; Ida van Ouden- polder, Adh. G. J v. Waes, Zuiddorpe, 2b; Alice van de Melo, J. D M. Bruggeman, Philippine, 2c; Norma van Oudenpolder, Adh. G. J. van Waes, Zuiddorpe, 2d; Elsa, A. L. Scheele, Axel, 2e: Soraya, F. de Putter, Zaamslag, 3a: Hilda, J. E. Asselman, Hon tenisse, 3b; Honda van St. Kruis, R. Doffe- mont, St. Jansteen, 3c; Olga van Oudenpol der, P. F Baert, Koewacht 3d; Carla van de Liniehof, Joh. Piessens, St. Jansteen, 3e. Merries ouder dan 10 jaar. Leonora van Steen, Jos. Dobbelaer, St. Jansteen, la: Mariette van Alstein, J. D M Bruggeman, Philippine, lb; Frida van Cambron, P. Suij, St. Jansteen, Post Hulst 2.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 3