G' Griekse JONAS -VOORSPRONG VAN KENNEDY LNOG WANKEL- Nieuwe vorm van overleg bij Nederlandse Opera LEVENDE lOUDHEID Wilt U Ondergang vormi mogelijke redding EILAND VAN SCHOONHEID Drink T C>b Vluggemakkelijk en lekker ....als we efficient zijn... Amerika in verkiezingsroes NIEUWTJES VAN DE WEEK Nieuw boek WARME STILTE GEEN BEGRIP IN PARIJS HAAST ONBEKEND VROEG OP DAMPO Vliegers stopten treinen Verpakte propaganda dn enig echte '•-V» Sedert 1912 Acht maanden voor branieschopper Zaterdag 9 juli 1960 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 9 Hei gesloten ogen is Corsica ie herkennen door Bert Evenhuis „Les yeux fermés, a l'odeur seul je reconnaïtrais ma Corse" NAPOLEON EEN LAWAAI. Geen auto's of brommers, geen fabrieken. Alleen stilte. Een zwijgen dat door spaarzame vogelstemmen niet wordt verstoord. Zoemen van insecten, talloze bijen. Warmte, een hete zon, maar geen klamme zware lucht die het ademen van huid en longen bemoeilijkt. Geen stank van olie en benzine, alleen geur. Een zachtzoete, allesbeheer sende geur, die op zee al komt aanwaaien. Dat is Corsica. Om met zijn beroemdste zoon, Na poleon, te spreken: ,,Aan de geur alleen zou ik met gesloten ogen mijn Corsica nog her' nen." Corsica, He de Beauté eiland der schoonheid Kallistè oud- Grieks voor de Schoonste Is mooi. Maar wat moet men met een land dat alleen mooi is. In onze toeristentijd is dat geen vraag meer en Zwitserland vond er al veel langer geleden een antwoord op. Het is echter nog maar heel kort geleden dat men Corsica ten dode opgeschreven noemde. Het land stierf. Vraatzuchtige geiten kudden verop-znakten erosie en het vertrek van tn eigenaars. De jongere bevolking, aangelokt door gemakkelijke administratieve ba nen, trok weg uit het schrale rots- land, eerst naar de kust, tenslotte naar het vasteland. Olijfgaarden verwilderden, boerde rijen vervielen, hele dorpen ontvolk ten en staan nog leeg. Op de toerist maakt dat een desolate indruk, die door de barre natuur ten zeerste wordt versterkt. Maar juist die apo calyptische landschappen, die warme geurende stilte, dat manco aan luxe Problemen bestaan er voor Corsica bij de vleet, maar ge trouw zijn aard maakt de Cor sicaan zich er niet al te druk om. Zijn leven reist door de ja ren als een bel in een fles olijf olie en hij werkt af en toe voor zover nodig om zijn kastanje- likeur te kunnen drinken en zijn brocciu een soort hangop te kunnen eten. Maar het eiland komt er met dit vegeteren niet. Parijs wilde meer baten zien. Men had er weinig op met een „Parel der Middellandse Zee", die alleen maar geld kost en bijna niets inbrengt. Er gin gen stemmen op de vrijdom van indirecte belastingen, van ta baks- en wijnaccijns op te hef fen, maar een aantasting van die oude Napoleontische privile ges namen de Corsicanen toch niet. Verontrust deed de intel ligentsia van de beide grote ste den Bastia en Ajaccio de vorige herfst met matig succes een be roep op de oude vechtlust van de Corsicaan onder het motto: „In Parijs begrijpt men ons niet!" De regering maakte im mers zelfs aanstalten de onren dabele. Micheline-spoorlijn over het eiland op te heffen en door bussen te vervangen, maar de eilandbewoners zijn zeer aan hun treintje gehecht en zetten enkele grootscheepse demon straties op touw. Er werd ge staakt, ook door de talloze soli daire juristen van Corsicaanse afkomst bij de gerechtshoven op het vaste land. Maar daar bleef het bij. Met het warme seizoen keerde de siësta terug. „Parijs" lijkt niettemin ont waakt. Sluimerende plannen krijgen vorm. Men wil trachten het lie de Beauté rendabeler te maken door het beter te exploi teren als toeristenland, een stre ven dat ontegenzeglijk grote kansen biedt. Maar Corsica's aantrekkingskracht zijn een zaamheid en woestheid ver draagt uiteraatd geen massa toerisme. En daar ontstaat een nieuw probleem. Souvenirstalletjes en gezellige zitjes bij de indruk wekkende Scala di Santa Re- gina, het ravijn dat Dante tot zijn infernale beelden geïnspi reerd moet hebbenHet is even pure blasfemie als een Gauguin in een vergulde lijst tussen pluche in de haven van Calvi, de ro mantische citadel met de prachtige palmenkade en de altijd helder blauwe baai, kan men net als in alle andere havens aardige tafereeltjes met aardige meisjes treffen. Het enige bijzondere vaii dit idyllische beeld, van Calvi's kademuur af ge nomen, is dat het zwarte meisje links inmiddels een beroemdheidje is geworden. Maria Calvi, het aan trekkelijke model van wie men in Amsterdam nog 27 andere pose* kan gaan zien! De wonderlijke Calanques van Piana bestaan uit buitengewoon ver weerde rotsformaties die door hun grillige vormen en rood-witte kleu ren sterk tot de fantasie spreken. Langs deze indrukwekkende route bereikt men ten slotte de blauwe golf van Porto (achtergrond), die in al zijn lieflijkheid verrassend con trasteert met Corsica's talrijke maanlandschappen. en exploitatie betekent voor vele na tuurliefhebbers een aantrekkings kracht die geen ander nabij West- europees vakantiedoel bezit. Corsica's ondergang lijkt Corsica's redding. De woeste binnenlanden, de prachtige stranden zijn sluimerende geld- mijnen. En wie van de nieuwelingen of recidivisten niet geheel en al buiten het vertier en de „beschaving" kan, wel, die blijft in de kustplaatsen, waar men al thans een minimum vindt van wat de nabije Rivièra in een maximum biedt. Haast is op Corsica als in zovele zui delijke landen een onbekend begrip. Over de goede, maar zeer smalle en bochtige wegen en passen kan men alleen met kleine Europese auto's rijden en dan moet men niet net in een kromming een kudde kleinvee of een tegemoetkomend inheems busje passeren, want dan kan het ritje een langdurige geschiedenis worden. Haast is er ook ongepast, want men zou te weinig van de onvergelijkelijke natuur zien zoals de warme bronnen van Ba- racci, de indrukwekkende Spelunca, de grimmige vulkaankrater bij Evisa, de wonderlijke Calanques van Piana, een vreemd défilé van verweerde rode rots pieken en kloven langs de blauwe Mid dellandse Zee of het tropische driehoek- strand van Porto dat met zijn palmen al tot achtergrond van verscheidene oosterse films heeft gediend. De flegmatische ezel is niet voor niets Corsica's huisdier; de snelle vogel niet zonder reden een op vallend weinig gezien deel van de fauna. Waar de ezel zich in zijn element voelt droogte en bergachtige verlatenheid voelt de vogel zich slecht thuis. De toe rist doet er ook goed aan rekening met deze gesteldheid te houden: rubberzolen voor de gladde rotsen, zomerkleding, maar ook warme kleren voor de koude mistral en een gepunte fikse wandelstok. Advertentie en pijn weg- wrijven met Van onze correspondent BLERICK. Kinderen uit Blerick heb ben dezer dagen bij het vliegeren de treinen tussen Venlo en Eindhoven en tussen Venlo en Nijmegen oponthoud be zorgd. De vliegers waren in de buurt van de spoorbaan opgelaten. Zij kwamen neer in de elektrische bovenleiding en veroor zaakten een storing. Die werd opgeheven door de vliegers uit de leiding te halen. Volgens de politie van Blerick is dat in korte tijd de derde keer dat de trei nenloop zo wordt gestagneerd. Zij zal nu strenger gaan letten op het naleven van het verbod om in de buurt van hoog spanningskabels vliegers op te laten. De Westduitse Minister van Econo mische Zaken heeft meegedeeld dat de laatste tijd' vanuit Oost-Duitsland tal loze propagandapamfletten op illegale wijze naar het Westen worden gesmok keld in de vorm van reclame-folders van te goeder naam en faam bekend staande televisie-fabrikanten. Zo ontvin: gen diverse bewoners van West-Duits- land een reclame-biljet, ogenschijnlijk afkomstig van de firma Grundig. Op de 1 eerste pagina stond een bandrecorder afgebeeld, terwijl op de laatste pagina het firmateken en een slogan stonden afgedrukt. De beide binnenste pagina's van de folder behelsden echter een op roep van de gedelegeerdenconferentie van de communistische partij, gericht aan de bevolking van de bondsrepubliek. Lente en voorzomer, wanneer het (on) kruidig struikgewas in de bonte ver scheidenheid die men maquis noemt, bloeit en de hitte voor ieder nog dra gelijk is, zijn het best geschikt voor een bezoek. Dan zijn ook de kleurrijke folklo ristische feesten over het hele eiland het rijkst aan verscheidenheid en uitgelaten heid. In de grote handelsstad Bastia en de kleinere hoofdstad Ajaccio kent men eigen folkloristische groepen, waarvan ook in ons land vele interessante gram mofoonopnamen verkrijgbaar zijn. Wil men het volksleven goed leren ken nen, dan is het vroeg opstaan geblazen. De snel warmende dag maakt dat het kleurige marktleven, de verhandeling van vooral vis en fruit, zich irt het prilste ochtendgloren afspeelt. De toerist die om 7 uur eens vroeg uit de lakens meent te zijn, komt dan ook al veel te laat en moet ervaren dat de Corsicaan efficiënt met zijn tijd weet om te springen. De tijd die hem niet alleen dient om het korte leven te genieten, maar vooral om het dienstbaar te maken aan een oud volks- ideaal: eens algemeen geëerd te worden als dode in een kostbaar praalgraf Advertentie -a\' PK1 wM wyi ■-mvm Het verslag van de rekenkamer is tueer uitgebracht en het blijkt, dat sommige takken van dienst haast evenzeer met geld gesmeten hebben als het particuliere bedrijf en dat mag natuurlijk volstrekt niet. Maar er kan ook te grote zui nigheid betracht worden met 's lands middelen. Een fraai voor beeld daarvan levert de Oud-Tro jaanse koning Laomedon, die door gierigheid in zijn land een vreselij ke ramp veroorzaakte: een combi natie van een ziekte en een gru welijk zeemonster, allemaal omdat hij Apollo en Poseidon, die een jaar voor hem hadden gewerkt, hun loon had onthouden. I Alleen het offer van zijn dochter Hesione kon het land redden: zij moest zich door het zeemonster la ten opeten. Maar daar kwam niets van, omdat Herakles medelijden met het meisje kreeg en voorstelde haar plaats in te nemen en het beest onschadelijk te maken na tuurlijk tegen een goed loon Griek blijft Griek. Hij vroeg de twee kostelijke onsterfelijke paar den, die het Trojaanse koningshuis al meer dan een generatie bezat. Herakles nam zijn zwaard en ging aan het werk. Hij bouwde een soort terp in de vlakte voor de stad, die, telkens als het dier zich ver toonde, onderliep. Daar stelde hij zich op. Zijn plan was eenvoudig maar gedurfd. De vloed stijgt en het geweldige beest duikt plotse ling voor zijn voeten op en opent een muil als een hooischuur. Dan wint het menselijk reactievermo gen het één keer van het dierlijke: het dier was waarschijnlijk gewend het initiatief te nemen, maar met een vervaarlijke duiksprong zweeft Herakles tussen de kaken van het beest de mond binnen, vóór het het benul heeft ze dicht te slaan, T/OORZICHTIG waagt hij zich ver- V der in het griezelige duister, waarin pas een lichtstraaltje valt, als het beest een benauwde braak- beweging maakt, omdat hem iets in de keel kriebelt. Dan is hij ook die barrière gepasseerd, en begeeft zich, voorover gebogen als een mijnwerker door de slokdarm het steeds warmer wordende binnen werk van het beest in, totdat hij in een grofe holle ruimte weer kan staan de maag. Wat was nu de bedoeling van de ze drieste daad? Hij had begrepen dat het onmogelijk zou zijn het monster van buiten aan te vallen: geen wapen zou lang en sterk ge noeg zijn om een van de edele de len te treffen. Hij werkt dus van binnen uit en begint de maagwand door te hakken in de richting van het hart. Maar de wand is stevig en de slingeringen van het beest maken zijn houwen onzeker. Boven dien kwelt hem de hitte en als ge volg daarvan de dorst, want Hera kles wordt altijd als heel dorstig vooral naar wijn voorgesteld. TVIJVER wroetend in het duister -1 bereikt hij eindelijk zijn doel, terwijl met het naderen ervan de temperatuur oploopt, zodat hij haast geen adem kan krijgen. Een laatste stoot doorboort het hart en op een kokend hete bloedstroom drijft hij weer de maag in. Woeste stuiptrekkingen volgen en de schok ken zijn zo hevig, dat hij begrijpt, dat het dier op het droge moet lig gen. Vol vreugde snelt hij de weg terug en bereikt de mond juist als het op apegapen liggende beest de ze half opent, wijd genoeg om er uit te klimmen. Regelrecht rent hij naar Laomedon met nog slechts één gedachte: wijn! „Dat heeft nog al even geduurd", zegt Laomedon, en als Herakles, die geen besef van uur en tijd gehad heeft, hem, vragend aanziet en daar na zijn hoofd in een grote wijn kroes begraaft, hoort hij, dat hij drie dagen heeft gewroet. Als hij zich voor de spiegel van bloed en vuil reinigt, wacht hem een schrik: hij is zo kaal als een biljartbal alle haren zijn door de hitte afge schroeid! 1LJAAR hij krijgt zijn paarden tenminste volgens de ene versie van het verhaal. Mooie witte bees ten, alleen blijken ze niet onsterfe lijk: Laomedons zuinigheid had weer eens de overhand gekregen. Volgens de andere versie weigerde hij ze hem uit te betalen: „Maak het monster maar weer levend, als je kunt!" Het resultaat van beide versies Is hetzelfde: hij zweert bloedig wraak en keert naar Griekenland terug om een verdelgingsoorlog te gen Troje te organiseren. We hebben natuurlijk aldoor aan Jonas moeten denken bij het lezen van dit verhaaltje. Zelfs de tijd klopt: Jona 1 17 „en Jona was in het ingewand van den visch, drie dagen en drie nachten." Vrouw doodgeschoten ROERMOND. De rechtbank te Roermond heeft de 29-jarige woonwa genbewoner P. R. uit Gennep gisteren tot acht maanden gevangenisstraf ver oordeeld omdat hij door verregaand on achtzaam met een pistool om te sprin gen de vrouw van een mede-woonwa genbewoner P. R. uit Gennep donderdag schoten. P. R. was op 30 april de hele dag met Lauter op stap geweest. Er was nogal wat gedronken. In een luidruch tige stemming zou hij 's avonds, terug gekomen in de wagen van Lauter, een oud pistool demonstreren. Dat ging on verwachts af. De kogel trof mevrouw Lauter in de borst. Zij strompelde de wagen uit en zakte dood in elkaar. Bang voor wraak van de woonwagen bewoners vluchtte R. toen naar de dichtstbijzijnde politiepost, dezelfde I post waar Lauter later aangifte van de dood van zijn vrouw kwam doen. Van onie correspondent LOS ANGELES. Deze miljoe nenstad aan de Stille Oceaan is, in afwachting van het Democratische partijcongres dat maandag begint en de Democratische kandidaten voor presidentschap en vicepresi- dentschap gaat kiezen, al een stad van leuzen en geruchten. Te midden van honderden gedele geerden speuren verslaggevers van de dagbladen, de radio en de televisie verwoed naar het weinige echt grote nieuws dat er te bemachtigen valt. Zij krijgen daarbij een stortvloed van klei ne nieuwtjes te verwerken die de po litieke hoofdkwartieren van John Ken nedy en de andere kanshebbers en van hun aanhangers lanceren. Vele van die „nieuwtjes" geven de politieke tegenstanders van de lanceerders er van dan weer stof voor een tegen spraak. Er heerst een verwarrend koorts achtige drukte die de gespannen af wachting nog verhoogt. Achter de schermen speelt zich geheimzinnige activiteit af. Tal van delegaties be raadslagen binnenskamers over de te volgen taktiek. Niemand durft dan ook met stel ligheid voorspellen wat de uitkomst zal zijn van al dat gedelibereer en gemanoevreer. Nog altijd overheerst de mening dat John Kennedy een flinke voorsprong' heeft, maar het is de vraag of hij bij de eerste of tweede stemming de ver eiste absolute meerderheid kan halen. De krachtsverhouding voor de aan vang van het kandidaatstellingscon- gres. op basis van de uitslagen van de vele voorverkiezingen, is: John Kennedy 540 stemmen. Lyndon John son 231 stemmen, Stuart Symington 77 y2 stemmen, Adlai Stevenson 36 stemmen, diverse anderen samen 203 stemmen. De bestemming van 369 stemmen is nog onzeker. De vereiste absolute meerderheid is 761 stemmen. MOGELIJKHEDEN Haalt Kennedy die meerderheid niet dan zullen vermoedelijk de papieren van zijn rivalen gaan stijgen. Van die rivalen is senator Johnson de meest geduchte. Ook stijgen dan de kansen van out siders, zoals Adlai Stevenson. Die zou /N 3040 minuten een lekker maal op tafellijkt u dat niet plezierig? En het kan gemakkelijk. Kijkt u maar eens. Ik zal u twee suggesties geven voor menu's; aan u de keuze. Ziehier wat ik had gedacht: tomatensoep bloemkoolsoep kalfstong met champignonsaus eiergerecht op Italiaanse wijze doperwten met aardappelen sla koffie of fruit U ziet het wel: we nemen in beide gevallen een kop koffie of fruit toe, meer zullen we trouwens niet verlangen. de kook komen en toegedekt gaarsto ven. Dit gebeurt in ongeveer 15-25 minuten, tietgeen afhangt van de leef tijd van de doperwt. Zo, we gaan nu allereerst onze saus maken: in 60 g gesmolten boter roe ren we ongeveer 25-40 g bloem glad. Hierop strooien we een halve gladaf- gestreken paplepel kerriepoeder en als dit alles tot een homogene massa is geroerd roeren we er lVz dl warme melk bij. Ziezo, nu even toegedekt la ten staan tot de tongen gaar zijn. Dan scheppen we 4 dl bouillon van het kookvocht af en roeren dit door de saus. U laat ze nu aan de kook komen (roeren) en vervolgens toege dekt nog wat doorkoken. En in de saus strooien we eindelijk het zout; we hadden -dit bewust niet gedaan in de bouillon zelf. U zult straks begrij pen waarom niet! We halen de ton gen er nu uit en ontdoen ze zo vlug m-ogelijk van het vel. We houden ze warm in een diep bord en gieten er een beetje van de hete bouillon over heen. En nu.... De doperwten zijn na tuurlijk klaar en ook de aardappelen zijn gaar. We hebben 1 liter bouil lon van de tong over. Die gieten we door de zeef en roeren er de inhoud van een pakje tomatensoep door heen. Begrijpt u nu waarom we geen zout wilden gebruiken? Laat deze soep even doorkoken, strooi er -de gesneden blaadjes peter selie doorheen en dien op. Eerst de soep. De tong legt u, in plakken ge sneden op een grote schaal en giet er een beetje saus overheen. De doperwten en de gekookte aardappe len liggen in een rand er omheen. De rest van de saus geeft u er apart bij. U wilt het bijzonder lekker maken? Klop er dan een eierdooier, losgeroerd met 1 eetlepel room door heen. Ziet u dat dit alles bij elkaar niet veel werk was? Maar u moet efficiënt te werk gaan! Eenvoudiger Het tweede menu is veel eenvoudi ger. BLOEMKOOLSOEP: we maken een bouillon van 1 liter water waar in we 20 minuten de inhoud van een pakje bloemkoolsoep met 100 g gesne den soepgroente laten gaar trekken. Maar... die soepgroente hebben we van te voren in 20 g boter goudgeel gefruit. We hebben al de dag tevo ren, omdat w*e toch in de keuken stonden voor 4 personen 400 g spa ghetti opgezet in water met zout en ze in 15 minuten vlug gaargekookt. We hebben ze deze keer bewust ge broken en daardoor zijn ze ook ze ker in 15 minuten klaar. Zo, en nu ligt de macaroni gaar gekookt en uitgelekt voor ons... We kloppen 6-8 eieren los met 1 kop koffieroom of melk, 3 volle eetlepels geraspte kaas. 1 theelepel paprikapoe der en een mespunt zwarte peper. Een vuurvaste schotel smeren we in met olie of margarine en hierop depo neren we de gekookte koude spaghet ti die we grondig hebben vermengd met het eiermengsel. We bedekken de bovenkant helemaal met in zeer dunne plakjes gesneden tomaten en strooien er nog een laag geraspte kaas op. Tot slot gieten we ongeveer 35-45 g gesmolten boter er overheen. In de oven moet deze heerlijke scho tel „zetten" en zeer warm worden. Reken hiervoor ongeveer 20-30 minu ten. Maar let wel, de oven mag dit gerecht beslist niet uitdrogen., dat is nu juist de kunst. Zet dus de oven - die al warm is niet te hoog en controleer geregeld. Half uurtje Voor het eerste menu gaan we zo te werk: r\E DOPERWTEN moeten gedopt sJ klaarstaan en wel 1 pond voor 4 personen. De aardappelen zijn geschild en we hebben ze direct opgezet. Dit en de kalfstongen opzetten was ons eerste werk zodra we de keuken bin nenkwamen. Voor 4 personen hebben we 2 kleine kalfstongen besteld: de achterkant immers, de strot, is slechts goed voor de bouillon of., als u han dig bent, morgen voor croquetten! De kalfstongen hebben even in zout wa ter gestaan (een half uur is vol doende) en we hebben ze in zoveel water opgezet als nodig is om ze onder te laten staan. Rekent u maar 2 liter ervoor! In dit water moeten we behalve wat peper en 1 theelepel gemengde kruiden ook meetrekken: enige worteltjes, 1-2 uien waarop een laurierblad met 2 kruidnagelen is vastgeprikt en wat bij elkaar gebon den takjes groen (de blaadjes ervan gebruiken we in gesneden toestand straks). Nèt gaar ZIEZO, de tongen zijn aan de kook gekomen, we scheppen met een schuimspaan het schuim dat ontstaat eraf en laten ze in ongeveer een half uur gaar maar toch vooral niet te gaar koken. Intussen nemen we een stuk margarine en laten het smel ten. Hierin deponeren we de doperw ten, gieten er een klein beetje water bij en strooien er wat zout en een theelepel suiker op. Ook dit laten we gaan. Waarmede ik wil zeggen: aan dan bij verrassing (voor de derde maal) met de kandidatuur kunnen gaan strijken. Het is dan ook het beste alle op bo venvermelde stemverhoudingen geba seerde prognoses met een flinke kor rel zout te nemen. Voor Kennedy hangt veel, zo niet alles af van de houding die de grote delegaties van Califor- nië en Pennsylvanië zullen aannemen. Grote verrassingen blijven in ieder ge val mogelijk. Vermoedelijk pas woensdagavond iaat of donderdag in alle vroegte zal blijken wie voor de Democratische partij in november zullen dingen naar het Amerikaanse presidentschap en vicepresidentschap. In de eerste congresdagen zal een schier onstuitbare vloed van redevoe ringen over het congres uitgestort wor den. Er is echter ook gezorgd voor ver pozing en verstrooiing. De organisato ren van het congres hebben zich ter verhoging van de feestvreugde ver zekerd van de medewerking van de filmwereld. Zo zullen maandag bij de opening van het congres ongeveer dertig filmberoemdheden in koor het Amerikaanse volkslied de Star Span gled Banner, zingen. De televisie zal dat optreden zeker ten volle uitbuiten. De grote televisie maatschappijen hebben op geweldige schaal voorbereidingen getroffen. In de machtige congreszaal hebben zij duizenden meters kabel gelegd. Op acht hoog boven de deelnemers uit stekende podiums zullen batterijen televisiecamera's er voor zorgen dat de volgende week elke Amerikaan die een televisietoestel bezit getuige kan zijn van dit eerste grote voorspel van de komende verkiezingsstrijd. pROENE Lx van citroensap, SLA: maak een slasaus olie, peper, zout, mosterd, wat suiker en zeer veel ge hakt groen. Leg de slablaren zo heel mogelijk in de slabak en giet er vóór het opdienen pas, deze saus overheen. U bent nu toch zeker niet langer dan 30 minuten aan het werk ge weest, is het wel? Zelfs al zoudt u de macaroni vandaag koken, dan nog zijn we vlug klaar. Immers, dan is de macaroni reeds warm en hoeft de schotel minder lang in de oven te staan. Micky Woodhouse. Advertentie mooie witfe tanden hebben, gebruik dan IVOROL tandpasta De goedmoedige ezels, muildie ren en muilezels horen bij Corsica als de zonnige blauwe lucht boven Calvi's middeleeuwse citadel op de achtergrond. Niet ver van dit ver rukkelijke oord beheren Nederlan ders een florerend bungalowpark. Het comfort ligt deze maanden voor de moderne vakantieganger als het ware overal in winkels en waren huizen voor het opscheppen. De nieuw ste kampeeruitrustingen en reisbeno- digdheden, die nu in de etalages prij ken. zijn immers zo geperfectioneerd, dat wie er voor een of meerdere we ken op uittrekt werkelijk van alle ge makken voorzien kan zijn. Een han dige oplossing voor het opbergen in een tent van die bagage, die men steeds bij de hand moet hebben, zo als proviand, een paar slippers, een vest of een truitje, is bijvoorbeeld de bagage-hangmat. Dat net wordt tus sen de tentstokken opgehangen en kan bij mooi weer eventueel ook bui ten worden gebruikt. 9 Plastic zakken zijn voor het pak ken van de bagage voor en tijdens de reis heel handig. Wanneer men ze in de loop van het jaar niet in verschil lende maten heeft bewaard, kan men zich nu een klein étui aanschaffen, dat een aantal van die zakken bevat, speciaal voor het opbergen van over hemden, pyama's, lingerie, schoenen, enzovoort, ontworpen. Speciaal ontworpen voor autobe zitters, maar ook op reis heel handig is de miniatuur waswringer, die wij voor u ontdekten. Oorspronkelijk was het de bedoeling van de fabrikant, dat automobilisten van zijn vinding gebruik zouden maken voor het dro gen van de zeem bij het wassen van hun wagen. Ook op reis kan het wrin- gertje, dat van zuigdoppen is voor zien, echter goede diensten bewijzen. 9 Voor wie ook tijdens de vakantie netjes met gepoetste schoenen voor de dag wil komen, zijn de schoe nendoekjes een handige aanwinst op het gebied van de reisattributen. Ze zijn geïmpregneerd met was, en zo wel voor zwarte als voor bruine schoe nen voorhanden. De schoenendoekjes zijn per tien stuks in boekvorm ver pakt. Wij wensen u een goede reis en veel gemak van deze vakantienovitei ten. Even een briefkaartje en u hoort van ons, waar ze te vinden zijn. AMSTERDAM. De commissie van overleg bij de Nederlandse Opera gaat verdwijnen. Er wordt thans gezocht naar een nieuwe vorm van overleg. De directie houdt daartoe voortdurend contact met de vertegenwoordigers van de verschillende groepen uit het per soneel bij de Opera. Hoe de verhoudingen precies komen te liggen, staat nog niet vast, maar in ieder geval zullen artistieke beleidsza ken niet meer in het overleg aan de orde komen. De directie wacht de totstandkoming af van een beroepsvereniging voor mu ziekdramatische kunst, waarvan alle musici, solisten, zangers en andere be trokkenen lid kunnen worden. Deze nieu we vereniging kan de plaats van de bestaande verenigingen en organisaties innemen. De operadirectie is van mening dat men beter overleg kan plegen met vertegenwoordigers van zulk een or ganisatie dan met de direct belangheb benden, zoals thans gebeurt. Het is duidelijk, aldus zei mr. J. den Daas, een der directeuren, ons gisteren, dat liet juister is over zaken als de arbeidsverhoudingen, salarissen en der gelijke met een vakvereniging te onder handelen dan met een personeelscom missie. De nieuwe vakvereniging be strijkt het hele land, niet alleen de Nederlandse Opera. Voor het overleg over allerlei andere zaken, die niet op het artistieke ter rein liggen, stelt de directie van de Opera zich voor een soort onderne mingsraad te vormen. De heer Den Haas zei ons dat de di rectie van mening is dat men op deze wijze tot gezondere verhoudingen binen de Nederlandse Opera zal komen. Hij kon niet zeggen wanneer de nieu we vorm van overleg tot stand zal ko men. Het wachten is op het vormen van de nieuwe vakbond, maar alle betrok ken partijen zullen spoed betrachten.. Dorpen willen leven, door J. J. Rai ma, TJitg.: Boekencentrum N.V., Den Haag. Het is ons bij lezing van deze studie over het Nederlandse platteland opge vallen dat er veel punten van overeen stemming zijn tussen Friesland en Zee land. Elke emotie of sensatie wordt in deze publikatie. die onder verantwoor delijkheid van het Sociologisch Instituut der Nederlandse Hervormde kerk is verschenen, vermeden. Prof. dr. W. Banning schreef een voor woord. Allen, die zich interesseren voor de problematiek van het platteland en dat zijn er velen in ons gewest raden wij zeer sterk de lezing van dit boek aan. f

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 9