Marcel S. vrijgesproken van wegbrengen" vliegtuig LEXINGTON PRIJSVRAAG LEXINGTQ! PANIEK IN VALDIVIA HOERA VOOR BARBARA TAALSTRIJD VIJF DODEN Kroesjtsjefs dreigement verontrust Bonn de zonnige uhtsiag Utrechtse Appie schopt Italiaan de gracht in Blanken in nu tveer op straat OFFICIER VAN JUSTITIE GAAT IN BEROEP Straaljager bij start ontploft Hoger beroep Concurrentie OVER EN BOOS OP STUDENT SMIRNOF Dodelijke val van dak Chinese troepen aan Nepals grens VLUCHTELINGEN WOEDEND OP BRUSSEL Badgasten vluchten van olie-stranden Vecht vervuilt door Naardens grachten BONDSVERGADERING IN W.-BERLIJN? \i RANG cfe ms/uipetl/itf. i/aactemrfelMUf. Betekent meer werk minder ambtenaren Vlieg met Lexi naar Rome en de Olympische Spelen JUNI'RONDE DE LAATSTE EO&SDE BEGON OP 1 «JULI WANHOPIGE TOESTAND VOOR 2,4 MILJOEN CHILENEN Van treindak gevallen Bres in barrière Nood Zaterdag 9 juli 1960 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. .6 Van onze rechtbankverslaggever MAASTRICHT. De recht-! bank te Maastricht heeft giste ren de directeur van het Lim burgse luchtreclamebedrijf Trek- Air, de 42-jarige Marcel S., vrij gesproken van de beschuldiging dat hij oni verzekeringspennin- gen te kunnen innen in januari zijn Fokker S-l 1 opzettelijk in de Noordzee heeft laten veronge lukken. Bij dit ongeluk kwam de vlieger Ben Kleyn, die volgens de dagvaarding deelgenoot was in het complot om het toestel weg te brengen, om het leven. S. werd gisteren onmiddellijk op vrije Voeten gesteld. Gedeelt-n van tijdens het gerechte lijk vooronderzoek tegen de reclame- vlieger ingebrachte beschuldiging van valsheid in geschriften en belas tingfraude verklaarde de rechtbank bewezen. S. werd hiervoor veroor deeld tot een gevangenisstraf van drie maanden met aftrek. In totaal heeft hij 4Vi maand in voorarrest doorgebracht. De strafzaak, die vanaf de arrestatie van Marcel S. medio februari grote beroering in Maastricht en omstreken heeft teweeggebracht en die de onder- zoekende ambtenaren van de dienst luchtvaart van de rijkspolitie naar En geland, Italië ivier dagen Rome), en Israël voerde, is aldus in eerste instan tie geëindigd met een vrijspraak op dit Sedeelte van de telastlegging, dat oor het openbaar ministerie als het belangrijkste werd beschouwd. drag van 90.000 had laten Invullen. Uit deze onjuiste opgave had, zo rede-: ,r,rrv,T>nnn/-vTirn-. neerden de rechters, nadeel kunnen! RECTOR BEDROEFD ontstaan als bij een ongeval de verze- ringsmaatschappij geen nader onder zoek naar de reële waarde van het vliegtuig had ingesteld. De verklaring ter terechtzitting van de directiesecre taris van de Luchtvaartschool, de heer Caviet, dat voor zijn maatschappij zulk een nadeel ondenkbaar was, omdat men te allen tijde van de reële waarde van de Fokker op het ogenblik van een eventueel ongeluk zou zijn uitgegaan, legde de rechtbank naast zich neer met de motivering, dat de heer Caviet de over deze kwestie gestelde vragen niet goed doorgrond had. Marcel S. had op het aanvraagformu lier de Fokker S-ll als „nieuw" ge kenschetst. Ook dit beschouwde de offi cier van justitie als een staaltje van valsheid in geschriften. De rechtbank kon hierin het openbaar ministerie niet volgen. Tijdens de terechtzitting op 21, 22 en 24 juni is in deze geruchtmakende zaak uitvoerig sprake geweest van de con currentiestrijd, die reeds enige jaren tussen Trek-Air en een ander lucht reclamebedrijf Aero-Limburg woedt. Daarbij is ook het licht gevallen, op de houding van de havenmeester van het vliegveld Beek van waar de concur renten opereerden die in deze twist openlijk partij koos tegen Marcel S. Eigen nieuwsdienst DEN HAAG Prof. dr. E. de Vries heeft gistermiddag tri Den Haag hét academisch jaar 19591960 van het In stitute of social studies gesloten. Het vermoedelijke misbruik van ver trouwen van de uitgewezen, van spio nage verdachte Russische student Smir- nof, die een tweeiarige cursus aan het instituut volgde, lieeft eerst droefenis en teleurstelling, later verachting en verontwaardiging, bij ons opgewekt, al dus de rector van het instituut. Als zodanig sprak prof. De Vries er zijn voldoening over uit dat het duide lijk is geworden, dat Smirnofs activi teit niets had te maken met zijn status als student aan het instituut. Eigen nieuwsdienst LEEUWARDEN. Op de vliegbasis Leeuwarden is donderdagavond om half elf een straaljager van het type Hawker-Hunter tijdens de start ver ongelukt en in brand gevlogen. De machine, die zou opstijgen voor eenAMSTERDAM. - De Italiaanse film- nachtvlucht, werd vernield. De piloot, de 25-jarige sergeant-vlieger L. Fran cois uit Leeuwarden, kreeg ernstige brandwonden en is in een ziekenhuis opgenomen- Gedurende de aanloop heeft de Hun- termachine een vogel, waarschijnlijk een meeuw, via de motorinlaat opge zogen. Het toestel bevond zich nog op de grond, toen de vlieger een sterk afwijkend geluid in de motoren hoor de. Hij heeft terstond getracht het vliegtuig af te remmen. Aan het eind van de baan vloog de machine tegen een vangnet, waarbij de brandstoftanks explodeerden- Het vliegtuig vatte met een vlam en sergeant Francois moest door de vlammen heen de cockpit ver- Van onze correspondent IJMUIDEN. Een ongeluk bij de nieuwbouw van Breedband op het Hoog oventerrein in IJmuiden heeft aan de 21- jarige arbeider M. J. Smit het leven ge kost. De man viel van een dak en bleef zwaar gewond op de betonnen vloer liggen. Enige uren later overleed hij in het Rode-Kruisziekenhuis te Beverwijk. BELOFTE GEBROKEN Van onze correspondent LONDEN. Ondanks Tsjoe En-lais stellige belofte aan Nepal om zijn Chi- De officier van justitie, mr. A. W. nese troepen minstens tien kilometer Rosingh, die veertien dagen geleden van Nepals grenzen te laten blijven, aan het einde van een drie-staan er sterke Chinese troepenconcen- daags proces een gevangenisstraf van i traties vlak achter de grenslijn. In Kat- 2^z jaar had geëist hij meende bij mandoe heerst dan ook sterk de indruk dat de communistische Chinezen niet die gelegenheid Marcel S. te hebben ontmaskerd als een hoogst gewetenloze misdadiger gaat tegen het vonnis van de rechtbank in beroep bij het gerechtshof in Den Bosch. Marcel S. op zijn beurt tekent appel aan tegen de veroordeling wegens valsheid in ge schriften. De rechtbank meende dat die was gepleegd doordat S. op een aanvraag formulier voor verzekering van de Fokker S-ll bij de Luchtvaartpool N.V. als waarde van het vliegtuig een be- van zins zijn ook maar een meter van de omstreden grensgebieden prijs te ge ven. Voorts is er in Katmandoe vernomen dat er in westelijk Tibet verwoed ge vochten wordt tussen Chinezen en gue rilla's van de stam der Khampa's. De guerilla strijders hebben echter weinig kans tegenover de veel sterkere Chine se troepenmacht, en in een gebied zou den de Khampa's al totaal vernietigd zijn. Vervolg van pag. 1 De vluchtelingen die uit Thijs- stad in Leopoldstad zijn aange komen en de vluchtelingen die de rivier zijn overgestoken naar Brazzaville hebben er zich bit ter over beklaagd, dat de moe derlandse troepen ter bescher ming van hun landgenoten geen hand hebben uitgestoken en er werd onder de vluchtelingen ver schrikkelijk op de regering te Brussel gescholden. De Belgische troepen mogen in Congo echter slechts gebruikt worden als de Congolese regering daarom vraagt. Een dergelijk verzoek kan men van Loemoem- ba moeilijk verwachten. Te Brussel wordt beweerd, dat de Bel gische regering Loemoemba op zeer drei gende toon zou hebben gewezen op zijn plicht de veiligheid der blanken te waar borgen, doch dit bericht is niet bevestigd. Wat betekenen overigens 2500 man in een gebied dat tachtig maal zo groot is als België? Zelfs wanneer het blanke kader van het Congolese leger zich bij de moe derlandse troepen zou aansluiten komt men tot niet meer dan 3500 officieren en manschappen. Volgens de berichten uit Brazzaville waren vrijwel alle Belgen die de rivier overkwamen gewapend. De autoriteiten eisten uiteraard dat die wapens zouden worden gedeponeerd, doch hebben het de vluchtelingen zo gerieflijk mogelijk gemaakt. Reeds sedert het bloedbad van januari 1959 waren de Belgen in Congo zich wa pens gaan aanschaffen en als men dat weet mag het een wonder heten, dat het niet tot een nieuw bloedbad, ditmaal in de Europese wijk van Leopoldstad. is gekomen. De blanken waren al even zenuwachtig en overspannen als de wilde rondtrekkende Congolese patrouilles. De Belgische autoriteiten hebben ver zekerd, dat noch in het gebied van Thijs- slad noch in of om Leopoldstad blanken gedood of gewond zijn. Wel is er gesla gen en vooral bij Thijsstad hebben Con- golezen zich volgens de verhalen van vluchtelingen afschuwelijk gedragen te genover blanke vrouwen, wier mannen zij vooraf gevangen hadden genomen. Er hebben allerlei geruchten de ronde gedaan in Leopoldstad die nog niet op hun waarde te controleren zijn. Zo is met grote stelligheid gezegd dat er een aanslag was gepleegd op premier Loe- NEW DELHI i Reuter). Bloedige relletjes in de Indische deelstaat As sam hebben het leven gekost aan vijf mensen. In liet district Kamroep, aan de noordelijke oever van de Brahma- poetra werden 600 woningen in brand gestoken. Een en vijftig mensen wer den in arrest gesteld, aldus de politie. De bevolking vlucht in grote getale Uit het betrokken gebied dat al dagen lang het toneel is van een verwoede taalstrijd. Het Assamees is namelijk pas als officiële taal van de staat in gevoerd, zeer tot ongenoegen van een groot deel der Bengali sprekende ko lonisten in Assam, moemba; of dat waar is of niet weet misschien alleen Loemoemba zelf. In elk geval schijnt het wel waar te zijn dat het gerucht aanleiding is geweest tot het oppakken van verscheidene blanken en Congolezen. Wellicht hebben bepaalde autoriteiten van de chaos gebruik ge maakt om hun politieke of persoonlijke tegenstanders achter slot te zetten. In hoeverre leger en politie nu weer gehoorzaam zijn, is moeilijk te zeggen. Het is in elk geval een feit dat het gis teravond in Leopoldstad rustig was en dat de blanken, vrouwen en kinderen incluis, zich weer op straat waagden. Er raasden nog wat militaire auto's door de stad, maar de chaotische taferelen van enkele uren eerder herhaalden zich niet. De winkels bleven voor alle zekerheid nog maar gesloten; in vele gevallen komt dat natuurlijk ook omdat hun blanke eigenaren zich aan gene zijde van de Congostroom in veiligheid hebben ge bracht. Advertentie regisseur Luciano Emmer is het slacht offer geworden van de gevaarlijke dronkemanswoede van een bekende walletjesfiguur, de zich voor timmer man uitgevende „Utrechtse Appie". de man die zondag een journalist mishan delde. De Italianen waren donderdagavond na een afwezigheid van enkele weken voor het maken van de slotopnafnes van de film „Meisjes in het venster", weer op de walletjes neergestreken. Dit zinde Utrechtse Appie kennelijk niet. Zonder enige aanleiding althans stapte hij op de langs de wallekant opgestelde camera's af en gooide er een paar in het water. Toen regisseur Emmer zich' ermee bemoeide greep Appie de Italiaan beet en smeet hem het groezelige water van de Oudezijds Voorburgwal in. TWEEDE MAAL Dit is de tweede maal, dat Utrechtse Appie zich binnen een week tijds aan mishandeling schuldig maakt. Zondag middag schopte deze penoze-figuur een journalist die door een hotelhouder neer was geslagen, tegen het hoofd. Daarvoor kreeg hij een proces-verbaal wegens mishandeling, nadat aanvanke lijk de journalist naar het bureau was opgebracht. De geweldpleging op de regisseur zal hem waarschijnlijk duurder komen te staan. Utrechtse Appie werd meteen na het gebeurde gearresteerd. Hij zal vandaag voor de officier van justitie worden geleid op beschuldiging van een tegen het leven gericht misdrijf. De hele dag is de politie van het bureau Warmoesstraat gistere» bezig geweest om Luciano Emmer ervan te over tuigen dat hij uiteraard een klacht tegen zijn aanvaller moest indienen. De Italiaan bleet dat weigeren. Daarom zal de justitie ambtshalve tot vervol ging moeten overgaan. Een anonieme tip van een getuige die het bureau Warmoesstraat belde en vertelde dat hij had gezien hoe een vriend van Utrechtse Appie op het laatste ogenblik nog een revolver uit diens jaszak haalde, bleek niet meer Van onze correspondent BRESKENS De harde noorden wind heeft de laatste dagen veel door schepen op zee geloosde afge werkte olie op het strand van Zeeuws-Vlaanderen aangevoerd. De badgasten, toch al gedupeerd door het slechte weer, kunnen nu ook niet op het strand wandelen zonder te worden besmeurd. Moe ders kunnen hun kinderen niet met een gerust hart op het strand laten spelen. Vele gasten verlaten de bad- Slaatsen Cadzand, Groede en Bres- ens daarom eerder dan zij van plan waren. De overgebleven gasten kopen in de winkels veel margarine en was benzine, aangeprezen als middelen bij uitstek om olieresidu te verwij deren. De 56-jarige Engelse kampioen-wande- laarster dr. Barbara Moore ging gister avond op de schouders van haar enthousiaste bewonderaars in New Vork nadat ze haar wandeltocht van 4800 km dwars door Amerika volbracht had. Barbara Moore deed over de af stand San FranciscoNew York 85 dagen en scheen van haar uitstapje nauwelijks vermoeid. WEESP. De toestand van het wa ter in de Vecht laat veel te wensen over, vooral nu door het aanbrengen van een pompinstailatie het vuil van de Naar- dense grachten in de Vecht terecht komt. In de raadsvergadering van Weesp heeft wethouder G. Nas aangekondigd, dat het in de Vecht gelegen openluchtzwem bad zo nodig zal worden gesloten. In dezelfde raadsvergadering is mee gedeeld dat de Rotterdamse stedebouw- kundige jhr. J. de Ranitz een structuur plan voor Weesp heeft opgesteld. De Weesper raadsleden zullen er binnen af zienbare tijd in besloten kring kennis van kunnen nemen. Advertentie Van onze correspondent BONN De Westduitse rege ring, ditmaal gesteund door de oppositie en ook door de senaat van West-Berlijn, heeft zich gis teren hevig verontwaardigd ge toond over Kroesjtsjefs dreige ment dat een vergadering van de Bondsdag te Berlijn in de komen de herfst zal leiden tot een af zonderlijk Russisch—Oostduits vredesverdrag. Dreigementen kunnen nimmer met toegeven gehonoreerd worden", zei een of ficiële woordvoerder daarop gis termiddag te Bonn. De West duitse regering is evenwel niet van plan de Russen te provo ceren. WAS TRADITIE Het dreigement van Kroesjtsjef maakt het de Bondsdag (de tweede kamer) uitermate moeilijk een beslissing te ne men over de vraag of er eind oktober weer een vergadering te West-Berlijn ge houden moet worden. Sinds 1949 is het traditie dat de Bondsdag eenmaal per jaar met zo'n bijeenkomst blijk geeft van zijn verbondenheid met West-Berlijn en de Russen hebben er in de afgelopen tien jaar nimmer tegen geprotesteerd Maar voor de Sow jets schijnt het nu tijd geworden om door te dreigen met een afzonderlijk vredesverdrag West-Berlijn en daarmee het Westen onder nieuwe druk te zetten. Een te West-Berlijn gehouden Bonds vergadering kan daarbij voor de Sowjets gemakkelijk als provocatie en aanleiding voor een nieuw isolement van West- Berlijn worden uitgelegd. IN HET NAUW Bon.ti zit in een moeilijk parket Men wil juist thans, met in het voor- uitzicht een nieuwe Russische poli tieke aanval binnen acht maanden op West-Berlijn, de Westberlijners tonen dat zij niet alleen staan. o Bonn is er niets aan gelegen om het uur in het Berlijnse kruit te steken. Bondsdagvoorzitter Gerstemaier heeft dan ook reeds aangekondigd dat hij ten aanzien van de bondsdagvergadering in Berlijn niets zal ondernemen zoder dat Vragen aan minister: Eigen nieuwsdienst DEN HAAG Het aantal te werk j gestelden op objecten voor aanvullende werkgelegenheid is de laatste maanden sterk in omvang afgenomen. Die ont wikkeling heft bij het liberale Twee de-Kamerlid Zegering Hadders de vraag doen rijzen, of nu ook het aantal ambtenaren van de rijksdienst voor de aanvullende werkgelegenheid niet kan worden teruggebracht. De heer Zegering Hadders heeft deze vraag voorgelegd aan minister Van Rooy. die tevens de vraag te beant- woorden krijgt of het geen aanbeveling verdient alle objecten voor aanvullen de werkgelegenheid te sluiten. de Franse, Amerikaanse en Britse bond genoten. die het formeel met de Russen in geheel Berlijn nog altijd voor het zeg gen hebben, geraadpleegd zijn. Te West-Berlijn zelf verklaarde men gisteravond: „Wij vormen een onderdeel van de bondsrepubliek. Indien het een provocatie zou zijn als de bondsdag in onze stad zou vergaderen, wat zijn de talloze bijeenkomsten te Oost-Berlijn van het Oostduitse parlement dan wel niet voor de Westelijke geallieerden?" ZACHTE DRUK Men verwacht overigens te Bonn en West-Berlijn dat van Westelijke kant zachte druk op de Westduitsers zal wor den geoefend om ten aanzien van West- Berlijn niets te riskeren. Te Washington, noch t« Londen acht men het moment gekomen om te West-Berlijn meer te doen op het ogenblik dan normaal „de wacht te houden". De komende Amerikaanse verkiezingen staan het eenvoudigweg niet toe om de sterke man te Berlijn te spelen waar juist de Russen en niet het Weeten de troeven in handen hebben! De jury beoordeelde alle inzendingen en kende de prijzen toe, onder toe zicht van notaris Mr. P. Donker te Rotterdam. Juryleden: Mevr. Karin Kraaykamp televisie-omrocpstcr Mevr. J. de Groot r cd am e-desk h h dior Dr. Lastpost pucsle-deakttntitffe Ted Schaap cartooniat H. Wandschneider voorzitter Lexi heeft zich reeds persoonlijk gericht tot de vele winnaars van de derde ronde der Lexington prijsvraag. De 7 hoofdprijs-winnaars: Mevr. Sj. Biesma-Hof, Blauwe Kampwei 9, Nij-Beets A. VingerlingJr, Nijeveldsingel 7", Utrecht Mevr. M. v. Konijnenburg, O. Loosdrechtsew. 80, Hilversum W. M. de Rooy, Straatweg 256, Rotterdam-13 B. Hoving, Oostersingel 148a, Groningen L, G. van der Aa, Noorderstraat 32, Almelo K. M. Veld, Pijlhovestraat 37, Enschede De 100 winnaars van een slof Lexington J D. N»l«»non, Anno v. 8urenloon 12, Zeist - Moj. H. Veen, Rtouwjfr. 156, Den Hoog P. Ouweion-Donkoorf, Oovisstr. 27, Haarlem - G. C. Ligfenberg, Hoge Ham 100, Dongen A v. Lien, v Rav«st«»iutr. 155, Oen Haag - H. A. Lichtendahl, Sweder v. ZuyTenweg 29, Utrecht Th. H. t. C. Kunlze, v. Hoeylaan 6, Den Haag - A. J. Kroclc-Geel, Oude IJseltlr. 58, Amiterdam-Z. Mevr. Fr. Kriller-EOen, Post weg 3, Schoor), Aagtdorp - Mevr. J. Kromer-Hoogsleder, Thomsonplein 2, Den Hoog - R Ko)i|n, Weslslr. 43, Axel (2ld.) - J. Krab, Reigerstr. 31, Den Helder F A. Jongste, Zoeterwoudsewea 114, leiden - J. Jansen, Brugstr. 7, Bodegraven C. B. Hulstijn, Columbuistr. 21, Den Haag C. Hoogendiik, Pfef Heinstr. 17, Ca- pelie aid IJstel - A. A. 't Hooft, WesterlooRade 9, Voorburg - J. A. R. Hombroek, Segbroexlaan 96, Den Haag - Mevr. N. A. Hofland, Kijkduinsestr. 942, Den Haag - P van Heytt, Wolrovenilr. 34, Velson-Noord (post Beverwijk) - Mevr. C. v d. Heyde-Postma, Grate Beer 101, Bilthoven - Mej. B.Herweyer, Mackaystr. 18, Schie- dom - Hernondez Navarro, l v. Meerderv. 1092, Den Hoog J. A. Hartman, Steen- zicht 47, Den Hoog - F. B v. Hardeveld-Bromsleven, Zonavoortselaon 133b, Zand- voort - Mevr H. Hanenberg, Admiralengracht 210 Amsterdam W - W. Habets, Boorstr, 28, Kerkrade l - H. H. Groeneveld, Wett Kruiskade 56, Rotterdam 3 - Mej. R. Green, Bierweg 27, Blancum A J Goudappel, Hoogstr. 184, Vlaardingen - Mej. H. Goppel, Duinroostaan 4, Bentveld N.H. T. H de Gier, Brouwerskamp 22, Doelinchem - L. J. Giebels, Widelanken 98A, Maastricht - B. Gerritsma, Oppen- huizerwtg 2A, Sneek - Mevr. M. Gerritsen, Bodhuisloan 7, laag Soeren A B. M. Geenen, Moogenwaardstr. tOOd, Rotterdam Mej. A. M, v GoJen, Belie Wolffstr 230, Den Haag J. Frederix, St Servaasbolwerk 39 Dl, Maastricht - 8. Fr. Fran- kemo. Zulderzeestr., lemmer - Mevr. T. H. M Fcrdinandus, Zocherweg 15, Delft - F. H. Ensinck, Popenweg 17, Maastricht - M. Duyts. Invasiestr 67, Groningen M. Diesch, Nieuwe Maotslr. 130 A, Schiedam - Me|. E. W A. Burger, Hoofdslr 188, Sossenhetm - Henk K. Brik en Joyce Keasberry, Busschieterstr. 11c, Gorinchem - M- P. Bouman, Schaperlaan 30, Schiedam - F. Ph. Boom, Schenkkade 313, Den Haag - Mej. E. Beurskeni, Pr. Hendriklaan le. Helmond - A. 8erenls, Weerdstr. 63, Mop- Kl - B. v. Benthem, Staliontsingel 44, Veenendoal - H. R Bakker Schut, Groot •fijzerlaon 58. Watsenoar - P. A. Bakermans, Nïeuwendijk 19, Geldrop - N. M. de Zwager, Kweekluinstr. 46. Haarlem Nrd - G. v. T Zont, a/b Hr. Ms. Onderzee- boa» „Zeeleeuw", Onder2eedienst, Waalhaven 50 OZ.. Rotterdam - J. Wijnberg, Postjeskade 225 Amsterdam W. 3 J. R. Wolthuis, Dorpssfr 36, Oude Niedorp - ft. ten Wolde. Koornmorkt 5, Delft - Mevr. J. Wiebus, Ie Atjehstr. 28, Amsterdam - 5. Wesselink, linnaeusstr. 324, Den Haag - S. J. P. v Vliet, Roelofsstr 15, Den Hoog - Mevr. R. Visser Niemon, Burg. Kampschoerstr. 30, Monster P. M. Verzijl- bergen. Zomerzofgerlaan 17-24, Bloemendaal - P. Verheit», Prins Bernhardstr. 13. Volkentwoard - J. C. v. d, Ven, Sparstr. 59, Ufrecht - H. Veenhof, Achter t Hout 26, Gieten - p. A. Vader, Duvenvoordestr 5, Haorlem - E. I. Tuinzing-Meyer, Hene gouwerplein 2b, Rotterdam - G. Tos, Kanaolsfr. 170 h, Amsterdam W Mevr. E. W. Tonkin" - - --a-- - - - - - ikink, Min. AolberseloonJ2. Rijswijk Z.H, - B. v. d. Struyf, le 14' Amsterdam O - Mevr. GE. H. 5windens»r. G. Sommerdijk, Em. *.'Stuiï«*G aavestr 4 b.v., - oog - D. Seutter. Irent Gazeflêstr. 36, Hilversum - Ruyssenaars, J. Camphuijsstr. 298, Den Haag «'lpeu 'i 1 "I"Vnfwmwivwii|»>ui|mii. uon nuuy - X. Romoekers-Kteyns, Aylvaloon 23. Maastricht - Mevr. M. C G. Rodemokers- Boumons, p/a Aolsterweg 223, Eindhoven - M. Pronk, Pieter Verhaaenlaan 39, Beverwijk W. Persoon, tmmowég 40, Rothem-Meerssen l - A. Pels, Weissenbruch- y Ifo Q- 1 - - -- -. tn-, nimiciuqni v/ - merr. v- c. n. y Storr«nburg;-SfotentaaTr 6, Oen Haag E. G. A. Steiner, Praebsterkamp'7, Zulphen - ,G. Sommerdijk, Em. v, Nassaustr. 25, Wijchen - Mej. E. Snels, Slavante 2, Maastricht - A. v- d. Stuijs-Gunter», OrteRusstr. 36", Amsterdam W - P. Slager, Boerhoavestr 4 b.V., leéuwarden - Mei. A. A, Sieders, Honedoesstr. 32. Den Hoog D. Seutter. Ireneslr. 59, tisse - W. C. M Rijper, Gozellestr. 36, Hilversum - J. Ruyss< - x. Ramoekers-Kteyns, Aylvaloon 23. Mac Boumons, p/a Aolsterweg 223, Eindhoven Beverwijk W. Persoon, tmmawég 40, Ro»hi_ stroot 136, Den Hoog Mevr. E. den Ouden-de Zaayer, v. Raephorstslr. 15, Haar- fem S. Oslendorp-Bofos, Mookseboon 6, Groesbeek - G. Oosterling-Sipkes, v. Speykloon 5, Doorn - Mevr. H. v. Onielen. le Tieterburgstr. 53, Den Haag - Th. Oiferi, Mr. Goselingstr. 122, Best H. F. Odinot, lauernesseslr. 13 Amsterdam W C C Nieuwenbroek-Semmertwoól, Veurseslr.weg 50, loidschendam 8. Mijn- der*. Koningsweg 22, Akersloot Th. Mulder, Utrechtsestraat 58 Amsterdam C - V/. Molndr, P, C. Borststr. 4 Utrecht Th. H. v. d. Molen, Petrus Compersingel 191. Groningen - J. Meyer Jr, Fred. Hendrikstr. 24 Amsterdam W-l - H. Mei- neff, Oraniestr. 7, Groningen H. J. v. Mockelenberg, Vermeerjtr. 40, Deventer - H. li|nkamp. Torenlaan 59, laren. Hebt U de advertentie al uitgeknipt voor de laatste ron de van het Lexington-figurenspel Inzenden voor de laatste ronde tot 31 juli. Zo niet - of hebt U de krant niet meer vraagt U dan een afdruk per briefkaart aan LEXINGTON - Afd. A 37 Postbus 170, Den Haag. Iedereen heeft kans op de hoofdprijzen: 28 reizen per Lexington-vliegtuig naar Rome en de Olympische Spelen en op de verdere prijzen 400 sloffen Lexington-sigaretten. De wedstrijd duurt H maanden, april - mei - juni - juli. Elke maand zijn er 7 Rome-reizen en 100 sloffen Lexington voor de origineelste inzendingen beschikbaar. Dot dus mee. En Lexi geeft U de goede raad: STEEK ER EEN LEXINGTON BIJ OP Trom America's Best Tobaccos SANTIAGO (A.P.) De inwoners van de in mei zo zwaar door aardbevingen en vloedgolven getroffen stad Valdivia of liever de 20.000 mensen die nu nog in de eens 100.000 inwoners tellende stad wonen leven in een ondraaglijke spanning. UTRECHT Op het stationsemplace ment van Wormerveer is de 23-jarige A. M. H. Bleijendaal van het dak van een trein gevallen en om het leven ge komen. Bij het inladen van goederen van een vrachtwagen in de wagon had men een zeil gespannen. De expeditie knecht was op het dak van de wagon geklommen om het zeil los te maken en is daarbij vermoedelijk in aanraking I gekomen met de onder spanning staande j bovenleiding. Elk ogenblik kan het grote bergmeer Rinihue, ongeveer 90 kilometer oost waarts, overlopen. Miljoenen tonnen, water zullen zich dan in het rivierdal storten dat bij Valdivia de Stille Oceaan bereikt. Het meer, door dc aardbevingsramp die een groot deel van Chili in een chaotische hoop puin veranderde, ver stoken van de natuurlijke afvoer naar zee. is de laatste weken geleidelijk gestegen tot ruim twintig meter boven hei: normale peil. De toestand voor de rivierdalen waardoor het overtollige water van het meer normaal naar zee vloeide werd de afgelopen dagen zo gevaar lijk dat het Chileense leger besloot voor kunstmatige afwatering te zor gen. Er zou een bres gemaakt worden in de barrière die het natuurgeweld eni ge weken geleden had opgericht tus sen het meer en de zee. De ingenieurs die de leiding hadden bij dat gevaar lijke werk hoopten dat op die wijze een geleidelijke verlaging van de wa terspiegel van het meer Rinihue kon worden bereikt. Slagen zij in hun opzet, dan komen in de eerste dagen duizenden hectaren land in de rivierdalen onder water te staan en zal het water daar langzaam aan stijgen. Is hun optimisme onverhoopt te groot gebleven, en baant het overtol lige water uit het meer zich met ge weld een weg naar beneden, dan zal de ramp niet zijn te overzien. Daarvoor zijn de overgebleven in woners van Valdivia doodsbang. De onrust onder de bevolking was giste ren zo groot dat de militaire overheid er de staat van alarm afkondigde en een avondklok instelde. Die maatrege len waren nodig om een dolle vlucht van. «je duizenden naar hoger gelegen gebied en om plunderingen op grote schaal tegen te gaan. Valdivia". zo telefoneerde de ver slaggever Hector Muhoz van het dag blad Las Ultimas Noticias gisteren uit de bedreigde stad naar Santiago, „leeft in een staat van collectieve hysterie. De bijna onophoudelijke bewegin gen van de bodem, de hevige koude van de nu heersende winter en het al zo lang dreigende gevaar van een ver pletterende vloed van water uit de bergen hebben de zenuwen van de in woners kapot gemaakt." Dit is geen wonder. Sedert de ramp zalige 21ste mei hebben de Valdivianen gevoeld. Al die tijd werd het steeds stijgende water van het meer Rinihue een gedurig groter gevaar. De crisis kwam gisteren. Voor velen was de spanning te veel geworden. Zij verloren hun zelfbeheersing en liepen gillend en schreeuwend de straat op. Honderden gezinnen namen met wat zij aan bezittingen mee konden nemen in paniek de vlucht naar hoger gelegen gronden in de omgeving van de voor een groot deel verwoeste stad. Niet alleen in Valdivia is de nood tot het hoogste gestegen voor de bur gerbevolking. Volgens de Chileense overheid is de toestand waarin in het enorme ramp gebied ongeveer 2,4 miljoen mensen leven wanhopig. Dat zijn de mensen die wonen in de elf zwaarst getroffen provincies van het land. Na de aardbevingen en de reeks vloedgolven die het rampgebied teis terden zijn duizenden en nog eens dui zenden mensen dakloos geworden. Groot is de nood onder de mensen die, weken na de ramp, in bittere kou- ;e,.~ het is winter op het zuidelijke halfrond nog altijd in tentenkampen huizen of m de ruïnes die overeind zijn gebleven. In vele stadjes en dorpen in het Chileense rampgebied is groot gebrek aan voedsel. Ten oosten van Santiago, hoog in de Andes, is volgens de Chileense lucht macht de vulkaan Tupungatito tot uit barsting gekomen. per dag gemiddeld 15 aardschokken re?kte krater*

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 6