LGEMQQRÜ* De karavaan is <t gaar - het is nu demi- Tour na fff fo SPORT $tyUL w ERGIFTIGDE OLIJVEN VERBODEN TARZAN Uit de kerken 1 KAPPIE EN DE KRIELKUNSTMAAN BAZURKA Zaterdag 9 juli 1960 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 P. W...RUSSE Ze zwijgen door Andrew Garve Kauwen Geen tijd Zendingsdag Geref. Zendingsbond N.C.V.B. Heinkenszand N.C.V.B. Wolphaartsdijk MULO-EXAMENS Publieke verkoping Zonder mankeren Nooit meer ajiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniit' FLITS GORDON in het heelal Dan Barry Sijiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinm aiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitnniiiiin) iniiiiiiiiiiiiiiniuiiiiNiiunur Hittli SJAANTJE Ernie u Bushmiller §5 iiiiiiiiniiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiii 1 DE I TINTELS Jack |- Dunkley .ïi ïtimmt mmmmminnHmmni 260 aT II Turndemonstratie te Terneuzen Zelf aan de slag T^jILLAU De lange ver- slaggever van radio Ro ma zit in de hal van ons hotel en kijkt starend naar de kleine tegeltjes op de -vloer. Zijn koffie staat al een half uur voor hem en is ijskoud. Met de peuk van de ene sigaret steekt hij de andere aan en hij schopt een steentje, dat uit zijn schoen kwam, achteloos naar de chauffeur van een krant uit Bilbao, die het zonder het zelf te weten terugtrapt. Overal liggen de aspirientjes op tafel en dit is nu wat ze in de karavaan van de heer God- det „demi-Tour" noemen. We zijn eigenlijk al lang over de helft, maar het is de uitdrukking, die elk jaar terugkomt. Demi-Tour; men heeft tot aan zijn door de Zon ver brande neus genoeg van dit circus. Het is de inzinking, die net zo bij de Tour hoort als de renners, de publi- citeitskaravaan, de sirenes van de po litiemotoren en het gieren van auto banden. De klap is nu aangekomen en de klap is raak. /EZMeZWArOtVKSP Dit is het verhaal, dat de sportjour nalisten niet doorbellen naar hun kran ten. Dit is dus geschiedenis, die zo waar is als het feit dat we vandaag zaterdag hebben, maar die nergens in de kranten van Barcelona en Na pels. Hamburg. Amsterdam of Brus sel staat. Dit is de demi-Tour, waar niemand aan ontkomt, maar waarover al die tientallen Franse dagbladen, die elke ochtend weer pagina's aan dit fietsfeest wijden, angstvallig zwijgen. Zwijgen, of ze een afspraak hebben met de heer Jacques Goddet, zo van: „Niet doen jongens, want dat is niet best voor de naam van zijn winkel". Maar het gebeurt en het is al de derde keer dat ik het nu meemaak. Voor het derde achtereenvolgende Jaar zie ik collega's in» de Salie de presse pilletjes slikken voor ze achter hun typemachines gaan zitten. Ja ja, soms dezelfde gemene pilletjes, die de renners over de bergen heen helpen. zorgen. ,,Ik ga nooit meer mee", vindt de verslaggever uit Den Haag. die bij de start in Rijssel beweerde, dat hij zich nauwelijks een prettiger karwei kon voorstellen dan die Tour volgen. Te lang, te veel, te hard. Dat zijn de klachten van deze dagen en ze worden in alle talen gesproken. Verder zag men Cardew met zijn gevoelige gezicht en zijn elegante costuum, die juist, met een taxi, van het departement van Buitenlandse Zaken was gekomen. Ook zaten daar Hutchinson, van de gemengde be richten, «die gretig de niet gebruikte berichten bijeenzamelde om daarvan voor zijn rubriek een eigen potje te koken, en voorts Pringle. de verslag gever voor de misdaadrubriek, die niet van het conferentiekaliber was, maar die ochtend speciaal was ge roepen in verband met de nieuwe golf van overvallen in de stad. Verder was er Smith-Randolph, de schrijver van de hoofdartikelen, die links van de hoofdredacteur en iets achteruit op zijn stoel was gezeten. Aan Edes rechterzijde zat de plaats vervangende hoofdredacteur, Henry Jackson, een oude vechtjas, door drenkt van drukkersinkt, en de voor naamste steun van de krant. Hij was reeds ver over de zestig, maar nie mand wist precies hoe lang en zelf liet hij zich daarover niet uit. Zijn gezicht vertoonde diepe groeven en zijn haar was volkomen wit, doch zijn geestkracht had zeker z;jns ge lijke niet. Hij bewonderde Ede en wérd door deze vertrouwd en de beide mannen werkten in het gareel goed samen. Maar terwijl Ede zich op zijn taak van hoofdredacteur met zwier en ele gantie toelegde, was Jackson tevre den met een prozaïscher wijze van werken en rustige competentie. Bij Ede ging de krant vóór alles, maar hij trachtte toch, hoewel niet altijd met succes, te voorkomen, dat hij daarin volkomen onderging; bij Jackson bestond er niets anders dan de krant en hij kende geen ander le ven. Het was een van de oudste redac- tiegrappen, dat Jackson zelfs wan neer hij vrij was. er toch tegenop zag naar huis te gaan. Zijn standpunt was, dat een kran tenman eigenlijk geen recht had op een huiselijk leven. Weliswaar traden ook journalisten vaak in het huwe lijk, brachten kinderen groot, koch ten huizen en sloten een levensver zekering, hadden hun hobby's en gin gen met vakantie, maar per slot van rekening waren deze dingen bijkom stigheden en onder geen voorwaarde mocht de krant daaronder lijden. Hij was betrouwbaar, gelijkmatig van hu meur en vriendelijk en kende zijn vak door en door. Hij wist ook zijn plaats en onderwierp zich altijd aan Edes oordeel, wanneer zulks nodig was. Hij was de souffleur, de advi seur en zo nodig de remmer, maar nooit de rivaal. Ede presideerde de tafel met de goedgehumeurde verdraagzaamheid van een man, die wist dat zijn gezag niet werd aangevochten. Toen allen gezeten waren, knikte Ede de chef van de nieuwsdienst toe en de conferentie nam een aanvang. Hind begon een uiteenzetting voor te lezen, waarin onder zijn toezicht de voornaamste nieuwspunten kort waren samengevat. Deze zouden met latere toevoegingen de ruggegraat vormen van de nieuwspagina's van morgen. Hind, opnonchalante wijze achter overleunend, zijn bruine kostuum ver fomfaaid. alsof hij erin had geslapen, een smeulende sigaret tussen zijn vin gers voerde een eerste klas-nummer op. Van oude koek moest hij niets hebben. Op vrije wijze parafraserend be lichtte hij de naakte nieuwsfeiten in schilderachtige en humoristische be woordingen. waarbij hij herhaaldelijk zijn collega's aankeek om te zien hoe zij genoten van zijn vrolijk commen taar. Ook nu weer sloeg Ede hem rus tig. geamuseerd gade, vol bewonde ring voor zijn deskundigheid. Hind mocht zichzelf dan graag horen spre ken en hij had ongetwijfeld wel enige betreurenswaardige eigenschap pen, maar het was toch altijd een genoegen naar hem te luisteren. De uiteenzetting werd geopend met nieuws over de voedselvoorziening, waarbij het een somber teken van de tijdsomstandigheden was. dat de noodzakelijke extra uitgave van een stuiver vlees per week er in kon sla gen onder een flinke kop in de krant te komen. Dan kwamen er berichten over een mogelijke spoorwegstaking, waar de industriële medewerker zich mee bezighield; een witboek over de ver deling van arbeidskrachten en de nieuwste cijfers over de steenkool- produktie. ,,Dat is de hele saaie stof zei Hind. Hij wist wat belangrijk was, maar hij gal niet voor ervan te hou den. ,,Dan zal er nog de gebruikelij ke voorbeschouwing over de vakan ties zijn, over de treinenloop, de an dere verkeersmogelijkheden en zo voort." Hij keek de hoofdredacteur vragend aan. ,.Ik weet niet, of wij nog meer werk moetenmaken van Cooper-Wrights aanval op de B.B.C. wegens het aanstellen van subversie ve elementen'."' Ede streek met de hand over zijn kaak. ,.Ik denk van niet, Joe, de man heeft vermoedelijk gelijk, maar wij denken er niet aan een ketter jacht. aan te moedigen. Ga verder." ,,En dan hebben we natuurlijk de kerken." De Morning Call voerde reeds sinds enige tijd een campagne voor het herstel vm de stadskerken, die -door de luchtbombardementen waren beschadigd. „Twee inter views." ,.En foto's", merkte de fotoredac teur op. ..Prachtig", zei Ede. ..Het is beter het vandaag mee te nemen, want het ziet er naar uit. dat we een beetje arm aan stof zijn." Hind schreef het woord „Vandaae" naast het desbetreffende punt van zijn overzicht en ging toen verder. ,,De golf van misdaden neemt nog altijd in omvang toe", zei hij. ..We hebben er vandaag nog drie geval len bij gekregen: een oude vrouw aangerand in Hampstead. een over val op een juwelierswinkel tijdens het drukke ochtenduur en een steek partij in Stepney." Niet al te vriendelijk keek Ede over de tafel heen naar de misdaad reporter. Arthur Pringle was een klein, Weinig innemend mannetje van- vijfenveertig jaar met een smal hoofd, zandkleurig haar en fletse ogen. (Wordt vervolgd) GOES. De grote landelijke Zen dingsdag van de Gereformeerde Zen dingsbond zal dit jaar gehouden wor den op donderdag 4 augustus a.s. te DriebergenRijsenburg. Aanvang 10 uur precies. De sprekers voor die dag zijn de volgende Hervormde predikan ten: Ds. A Meijers te Utrecht, ope ningswoord. Ds. J. Vos te Rijssen, Ds. R. de Bruin te Barneveld. Ds. C. Graaf land te Woerden, Ds. A. den Hartogh te Amersfoort en ds. T. Poot te Mid- delharnis, slotwoord. HEINKENSZAND De N.C.V.B. heeft onder leiding van mevr. Amesz haar maandelijkse vergadering gehou den. Na een korte meditatie over 2 Cor. 2 14 kreeg mevr. Verschoor-v. d. Vlis uit Vlissingen het woord. Onder werp van haar toespraak was: ,,Het godsdienstig leven van het kind." De volgende vergadering is D.V. op 6 sep tember a.s. De heer Suurmond uit Souburg zal dan spreken over de re classering. WOLPHAARTSDIJK De N.C.V.B. kwam bijeen onder leiding van mevr. H. A. van Liere—Hoek. Spreker was de heer J. Moerland, hoofd van de lage- re school der Gereformeerde gemeente te Goes. v.h. te Wolphaartsdijk die een lezing hield over school- en beroepskeu ze. Hij wees daarbij op de mogelijk heid de kinderen, te laten testen door de Chr. Stichting voor School- en Be roepskeuze. BERGEN OP ZOOM. Voor het mulo-examen slaagden voor het diplo ma a de dames W. J. Laban te Tholen, J. de Jonge, idem, H. C. Moerland (x) te St. Annaland en de heren M. Heezen (x) en M. W. de Kort (x) te Tholen, L. A. de Lange te Poortvliet, J. Jan sen (x) te Kruiningen, J. Hoekman en W. van Zweden te Krabbendijke. Voor het diploma b slaagden de heren J. Koster Lx) en J. C. Kriekaard te Krab bendijke. A. J. Paardekoper te 's-Heer Hendrikskinderen. Met (x) slaagden ook voor het mid denstandsexamen. MELISKERKE. Notaris B. A. van Verre te Middelburg heeft te Melisker- ke in het openbaar verkocht: een huU met tuin aan de Valkenburg-straatnum mer 29 te Meliskerke. Koper Adriaan Wouters te Meliskerke voor 10.300. Aan de start, gisterochtend in Tou louse, stonden ze weer in de rij voor de ambulancewageh van het Franse Rode Kruis: journalisten en chauf feurs, puibliciteitsmensen en fotogra fen, ja ook de verpleegsters zelf. Al lemaal met dezelfde klachten: geen eetlust, hoofdpijn, maagklachten en pijnlijke ogen. En met handen vol wer den ze weer uitgedeeld, de aspirientjes, de stopmiddelen, de flesjes spuitwater en de maagtabletten. Een figuur, die van alles statistieken bijhoudt, heeft berekend dat de ruim tweehonderd journalisten in deze Tour per dag meer dan twaalfhonderd koppen koffie drinken. Elke dag wor den er meerthermosflessen gekocht om die met koffie te vullen voor men weer aan een etappe gaat beginnen. „Om onderweg wakker te kunnen blij ven", zeggen de chauffeurs. Ze hebben gelijk, want ik merk het aan mezelf. Steeds meer overvalt me onderweg de neiging om de ogen even dicht te knijpen en soms betrap ik me erop, dat ik zit te suffen achter het stuur. Dan neem ik weer een kauwgum, die ik kreeg van de Tourdokter Du mas ..Blijf kauwen als je rijdt", heeft hr 1 gezegd, „dan blijf je tegelijk Maar het is lawaai, het doorschreeuwen ranten- verhalen door soms nau.. üjks ver staanbare telefoonlijnen, het auto rijden, het in razende vaart van de ber gen afkomen en bochten doortrekken. Nee nee, het is meer. Het elke da# naar een ander hotel sjouwen, het soms nog veertig of zes tig kilometer van de etappeplaats naar zo'n hotel moeten rijden, het nooit 's middags eten, het tegen middernacht aanvallen wanneer de vissen of de biefstukken verschijnen en het met een volle maag tegen half twee in de vroe ge ochtend naar bed gaan. Denk niet dat het aan het zwakke mannetje ligt, want dit gaat niemand in de koude kleren zitten. Paarden van kerels schuiven hun borden met kip weg, wanneer die eindelijk voor hen staan. Dezelfde kip, waar zij het de 'hele dag over gehad hebben; de zelfde kip waarvan ze er, volgens hun verhalen om een uur of vier 's middags wel zes van op konden. De karavaan is gaar, zo gaar als boter. Maar het circus gaat door en de hele Alpen liggen nog voor ons. Ber gen van meer dan tweeduizend me ter hoog moeten we nog over, tien tallen haarspeldbochten zullen we nog dienen door te vliegen en voor we in Besangon zijn, zal het aantal ingedeukte wagens beslist nog wel oplopen. Drieëntwintig zijn het er nu; drie entwintig auto's, waaraan een voor- of achterbumper ontbreekt, waarvan het kofferdeksel of de motorkap als een luciferdoosje is ingedrukt bij de klap tegen een collega, waarvan de achterlichten verdwenen zijn, de an tenne bij een schuiver tussen de rot sen door aan een steen bleef hangen, of waarvan de portieren aan één kant niet meer opengaan, omdat ze werden ontzet bij een rake tik tegen een boom- Maar we stoppen pas in Parijs, heeft meneer Goddet bepaald, mor gen over een week- Pas dan zitten de 4172 kilometers er op; pas- dan kan men zeggen, dat de 47e Tour de France, die met de Franse slag in de officiële papieren als de 46e staat aangekondigd, voltooid is. Ongetwijfeld zullen er nog wat renners in een ziekenhuis verdwij nen- Ongetwijfeld zal er nog wel iemand een sleutelheen of een hand breken, zoals de laatste dagen elk etmaal zonder uitzondering gebeur de. Zonder mankeren worden er nog gezichten ontveld, fietsen vernield, tanden uit rennerskaken gevallen, nog veel meer aspirientjes en gifpil letjes geslikt. Het schijnt nodig te zijn, al begrijp ik niet waarom, Meneer Goddet zal het weten. „Hij woont in een villa buiten Pa rijs", zei me gisteren zijn adjudant Lucien Flambart. Een ander verschijnsel? Wanneer de kerels 's avonds aan tafel foto's zitten uit te wisselen van hun vrou wen en kinderen; wanneer mannen die de eerste acht of tien dagen niet uitgepraat kwamen over al de mooie meisjes om zich heen, nu ineens win kels binnenschieten om plastic au tootjes voor hun zoontjes of poppen voor hun dochtertjes te kopen dan is de klap in de Tour aangeko men. „Het duurt te lang", zegt de man vÉn de telefoondienst, die elke dag weer voor de verbindingen met een stuk of negen Europese landen moet VIJFTIG kilometer voor we gis teren Millau binnenvielen, reden we door het lieve en uit de zesde eeuw stammende dorpje St. Afrique. Ik zat er ach ter een zeven meter lange, blote en gebruinde Tarzan van karton, die meerijdt in de publiciteitskara- vaan als reclame voor een Frans weekblad. Op de hoek van de hoofdstraat stond een volledige meisjeskost school aangetreden, met zes zus ters en de moeder-overste aan het hoofd op een stoel. Omdat ze op die manier het best uitzicht had, zag ze die blote Tarzan ook het eerst en onmiddellijk gaf ze het bevel: ,,Meisjes, twee minuten om draaien". Gierend van het lachen reed de chauffeur van de reclame-auto langs de ruggen van zeker hon derd blauwe jurken. =j door in da door s TV.Lohmarw MllllllllllllllUillllllllUIIIMM VOLGENDE. WEEK 1N DE OPTOCHT WIL IK KNOTSEN- ZWAAI ER. door •7 WEZEN. 1 grntfN n f AH, HEEf?(.'JK,ZO'r4 VRIJE 1 dag-ikétazitten en IK BLUF ZITTEM door afschuwelijk, die stem vaa hg ree we- tem iii 1 T 0E NATUUR IN EN OM UW HUIS NED. HERV. KERK. Beroepen te Thamen aan de Amstel J. H. J. Hoff man te Koudekerke, te Schiedam (toez.i G. Gijbei te Gorkum, te Werkendam J. Smit te Grool-Ammers. Bedankt voor Oud-Betjerland J. van Rootselaar te Delft. GEREF. KERKEN. Beroepen te Val- thermond J. Zijp, kand. te Delft. GEREF. GEMEENTEN. Tweetal te Almelo-Enter, Amsterdam-C, Nunspeet en te Slikkerveer W. C J. Bosschaait, kand. te Wolfaartsdijk en H. Ligtenberg kand. te Rijssen. Beroepen te Almelo-Enter, Elspeet en te Nunspeet W. C. J. Bosschaart te Wol faartsdijk, te Aagtekerke. Amsterdam- C, Ridderkerk, en Terwolde H Ligten berg, kand. te Rijsser. Ter gelegenheid van het vijftigjarig bestaan van het (N)ederlands (C)hris- telijk (G)ymnastiek (V)erbond zal ,,E.M.M." afdeling Terneuzen heden middag om 3 uur een turndemonstratie geven op de Markt. ^IIIHIHilllillllllMlllllllillllilllllflIlflIlllflIlltillllllllllliljllillllllllllllliflIlllltlllllllllllllllllllllllliiiilinilllllllllliiHiillliiiiiniiiiiiiiiiKiinilllllllllllHllllllllltillllfHIillllllllllllinilllllllltllilllllKUIlitllKHIU UONQC X'JSÖWCUTCPJ UIT X>B OK*^L«, V€**WJOCS.€W Jonge bloemkoolplanten kan men nul nog poten; als men zelf verzuimd heeftt om te zaaien; de tuinders hebben nu. wel jonge planten in voorraad en an ders kan men ze ook wel op de markt, in de stad kopen. U moet er vooral re-l kening mee houden dat ze verse grond nodig ooen en dat wil zeggen: zei mogen in geen geval gepoot worden op een heekje, waar verleden jaar ook al kool groeide. Bloemkool moet ook voldoende ruimte hebben; een onderlin ge afstand van ongeveer zeventig cen timeter hebben ze wei nodig. Ze ver langen ook een zwaar bemeste grond en het is dus wel nuttig wat oude mest onder te spitten. De tomaten die men al veel eerder heeft gepoot groeien nu lekker door; ze hebben al ongeveer de vereiste leng te van ruim één meter bereikt en dan kan men de top wel uit de plant ne men; op die hoogte zullen zich toch geen goede vruchttrossen meer vormen. In de oksels van de bladeren ontstaan niet alleen de vruchttrossen. doch ook de jonge zijscheuten en de zijscheuten moet men allemaal wegnemen; daar heeft de plant niets aan; die gebruiken al het voedsel wat voor de vruchten be stemd is. Dianthus barbatus of duizendschonen kunnen in eigen tuin van zaad opge kweekt worden en het is nu de goede tijd dat te doen. Men kan ze op een zogenaamd wachtbedje zaaien; een hoekje van een halve vierkante meter. Stop het zaad vooral niet te diep in de grond; het is al voldoende als het juist onder de oppervlakte zit. Na het zaai en dient men het zaad af te dekken met vochtige zakken of lappen; zodra het zaad tot ontkieming komt moet men dat dek echter verwijderen; ze kunnen dan wel volle zon hebben. 63. „Weet je wel zeker, dat die ge vangene de kapitein is, die wij zoeken?" vroeg de spion Heir, bezorgd. „We mo gen geen fouten maken." ,,Ik heb scherpschuttersogen. Vol gens mij is hij het, als twee druppels water," verzekerde Janus, terwijl hij zijn wapen tevoorschijn haalde. „Alleen zijn snor heeft hij zwartgeverfd. Petje af voor de politie, dat ze hem tóch heb ben herkend!" Hij richtte het machinepistool op Dub belster, die met Kappie in de richting van het perrun l;ep. „Petje af ook, omdat er direct een agent minder zal zijn voegde hij er duister aan toe. „Halt! Stop! Wat ga je doen?" fluis terde Hein, terwijl hij het wapen vast greep. „Dat heb ik toch al gezegd! We paf fen die agent neer en nemen de arres tant mee," verklaarde Janus ongedul dig. „Dat is de simpelste oplossing." „Ben je mal?" riep de ander ge schokt. „Het neerschieten van een poli tieman op een station valt veel te erg op! Nee, het spijt me wel, Janus: weer geen geweld, deze keer! In deze toestand is uiterste list geboden. Kom mee Even later stapte het ongure tweetal in dezelfde trein, waarin ook Kappie en Dubbelster reeds waren gezeten..

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 2