Levenslang tuchthuis geëist tegen Pohlmann KROESJTSJEF, DE GOOCHELAAR TOTO-STEEKSPEL NA LEVENDIG BETOOG VAN MIMSTER Recherche zoekt Josephus Borhem Fidel Castro: Amerika is verblind en dom Onderwijzer mag slaan VERDEDIGINGKETTING NIET GESLOTEN Wereldvlucht met 35 jaar oude F-7 HAMEAEH Vrijdag 8 juli 1960 ZEEUWSCH DAGBLAD Voldoende beivijs In dubio Onzeker tijdstip ABBAS GAAT NAAR ZWITSERLAND „Ze zijn er naast" Intelligent Tweede akte in Tweede Kamer Nederlandse zeelui van moord verdacht Armslag kleine prijsvragen IJ-TUNNEL OOK IN TWEEDE KAMER Excellent voor huiden handeni Trein grijpt arbeider Met scooter verongelukt Aanrander dienstmeisje spoorloos LANDBOUWBELEID IN E.E.G. Gemeenschappelijke markt moet over zeven jaar uit overgangsperiode zijn UITZONDERINGEN Quizzes niet onder de loterijwet Nichtje niet terug: oom de cel in Nog seen Italianen naar ons land VERANDERINGEN DERDE LANDEN ZEVEN KILO AF Van onze correspondent BONN. De 39-jarige verte genwoordiger Heinz Pohlmann incasseerde gisteren voor de Frankforter Juryrechtbank licht verblekend maar overigens koel reagerend de eis van de officier van justitie: levenslang het tuchthuis in en verlies der bur gerrechten. Het was uit het requisitoor allerminst voor een ieder duidelijk geworden dat de beklaagde op 29 oktober 1957 de 24-jarige dame van zeer lichte zeden, Rosemarie Nitribitt, in haar woning heeft vermoord. De officier van justitie gaf toe dat er slechts indiciën zijn, die wijzen op de schuld van Pohlmann, die al twee jaar lang hardnekkig ontkent. Hij acht te ze evenwel voldoende voor het be wijs dat juist deze beklaagde en nie mand anders de moord door wurging en de daaropvolgende roof van een be drag van tenminste achttienduizend mark heeft gepleegd. Zonneklaar staat volgens de open bare aanklager vast, dat alleen Pohl mann volkomen op de hoogte is ge weest van de levenswijze van de pros- titué en dat alleen hij de man kan zijn geweest die, blijkens zijn volstrekt onvoldoende alibi voor de namiddag van de 29ste oktober en blijkens de vele getuigenverklaringen, na drie uur die dag in Nitribitts flat was. De tal rijke indiciën vormen geen toevallige aaneenschakeling van feiten, ze zijn een nauwkeurig in elkaar passend mozaiek waaruit men volgens de of ficier de schuld van Pohlmann duide lijk kan lezen. Pohlmanns verdedigers wezen erop dat al de door de openbare aanklager in elkaar geschoven indiciën juist géén beslissend bewijs vormen. Zij gaven wel toe dat er zekere zwakke punten in Pohlmanns alibi waren, alsmede in enkele van zijn verklaringen. Maar van een gesloten keten van bewijzen tegen hem is geen sprake, zeiden ze. Er heerst twijfel, duidelijke twijfel aan de schuld van Pohlmann. En waar twijfel is dient volgens een oude rechtsregel ten gunste van de be klaagde te worden beslist. Derhalve concludeerden zij tot vrijspraak. Op de laatste procesdagen is geble ken dat Pohlmann bepaald geen zwak zinnig maar wel een zwak individu is. Zijn gehele optreden tijdens het proces verried reeds zijn grote han digheid en tegenwoordigheid van geest. Zijn verleden spreekt overigens boekdelen: van jongsaf aan is hij in conflict geweest met politie en justi tie. Reeds enkele malen is hij ver- -i:— OnV rtv te karakter kwam er onder het mes der psychiaters ten slotte at als een handig maar onbetrouwbaar man die liegen kan of het gedrukt staat en die sexueel abnormaal geacht moet wor den. Ondanks de indiciën, ondanks Pohl manns zwarte verleden en ondanks zijn bijzonder karakter durft niemand te Frankfurt zijn hand in het vuur te steken voor zijn schuld. De ketting der indiciën tegen hem acht men zwak. Waarbij vooral een rolspeelt het feit dat het tijdstip van Nitribitts overlijden niet vaststaat. De officier PARIJS (Reuter) Premier Ferhat Abbas van de voorlopige Algerijnse re gering zal zich binnenkort „om gezond heidsredenen" naar de Zwitserse stad Montreux begeven, waarvoor de rege ring te Bern hem een visum van drie maanden verstrekte met de strikte voor waarde dat Abbas zich van elke poli tieke activiteit zal onthouden. Niettemin verwacht men dat Abbas zijn verblijf in Zwitserland zal benut ten voor het voorbereiden van onder handelingen over een slaakt het vuren in Algerije. President De Gaulle betoogde giste- oon few fès7dei,^je,fann U17 T.nrl ren'SpTen" bijeenkomst ïn'dV Norman- 29 oktober 1957 tussen 15 en 17 uur discne plaats Granville, doelend op de Maar de medische deskundigen bhjven weigeri£g van de Algerijnen in de hui- zeui twel rtea«nSf,ternir I di«e omstandigheden een onderhande zelfs twee dagen later kan zijn gestor- linSgsdelegatie „aar Parijs te sturen, dat zij die het bereiken van een oplossing uitstellen om onbeduidende gevoelighe- den of moeilijkheden van protocols ire aard, er helemaal naast zijn. ven... Daarom en om nog andere ontbre kende schakels in de bewijsketting zijn er waarnemers in het Frankfurter proces die zeggen: ,,de jury moet twij-| felen en kan dan slechts overhellen naar Pohlmanns onschuld..." Dinsdag zal de beslissing in deze zaak vallen. HAVANA, (Reuter). (Dr. Fidel sche centrales (250 miljoen dollar), tele Castro, de premier van Cuba, zal wel licht vandaag in een aangekondigde televisierede het Cubaanse volk ver tellen met welke economische maatre gelen hij heeft besloten te reageren op de drastische vermindering van de uitvoer van Cubaanse suiker naar de Verenigde Staten met 700.000 ton. Doet hij dat vandaag nog niet dan komt hij zondag, wanneer hij een grote openluohtvergadering zal toe spreken, met dat nieuws. Castro liet in een fel anti-Amerikaanse rede die hij gisteren uitsprak in een vergadering van metaalarbeiders nog' niet blijken wat hij in petto heeft voor de grote Amerikaanse ondernemingen wier eigendommen op Cuba nog niet zijn genaast. De Amerikanen, zo riep hij uit, kunnen wel de aankoop van Cubaanse suiker staken, maar de Cubaanse revo lutie kunnen zij niet ongedaan maken. DWAAS Het besluit van de Amerikaanse re gering, de invoer van Cubaanse suiker in het resterende deel van dit jaar te verminderen met 700.000 ton, noemde hij „verblind en dom". De Amerikaanse re gering was er volgens hem op uit met die „dwaze manoeuvre" het Cubaanse volk aan honger en rampspoed prijs te geven. In de suikerplantages op Cuba is naar schatting 200 miljoen dollar Amerikaans kapitaal gestoken. Andere belangrijke Amerikaanse investeringen zijn: electri- foonmaatschappijen (125 miljoen dollar) en fruitplantages (57 miljoen dollar). De gewezen Cubaanse ambassadeur in Londen, Sergio Rojas Santamarina, die na zijn terugroeping verblijft als vluch teling in de Argentijnse ambassade in Havana, zal worden vervolgd omdat hij in Londen malversaties zou hebben ge pleegd. In verband daarmee zou hij vol gens het Cubaanse ministerie van bui tenlandse zaken oneervol zijn ontslagen. Rojas heeft echter verklaard dat hij zelf ontslag had genomen omdat de Cu baanse regering de zijde van de Sow jet unie en de Chinese Volksrepubliek had gekozen. AMSTERDAM. De Amerikaanse Antique Aircraft Association, een (fi- nancieel krachtige) vereniging, die zich bezig houdt met de historie van het vliegwezen, blijkt bijzondere belangstel ling te hebben voor een F-7: een een- motorige hoogdekker die door Fokker 1 in 1925 werd gebouwd. De Amerikaanse vereniging wil met een dergelijk vliegtuig nogmaals de we reldvlucht maken, die de aviateur Lear Black in de jaren twintig op zijn naam wist te brengen. NOG TWEE Nederland heeft nog twee van deze originele F-7 toestellen. Het ene vlieg tuig staat in vrij afgetakelde toestand op het militaire vliegveld Gilze-Rijen, het andere staat nog vliegwaardig op de luchtvaart-expositie op Schiphol ten toongesteld. Vermoedelijk zou dit toe stel zo kunnen worden opgelapt, dat het voor de wereldvlucht anno 1960 in aanmerking kan komen. WENEN. Indien de westelijke mogendheden bereid zijn al hun wa pens te vernietigen, hun strijd krachten te ontbinden, hun militai re uitgaven te verminderen en eco nomisch te gaan wedijveren met de communistische landen is de Sowjetunie bereid onmiddellijk een overeenkomst over ontwapening onder strikt internationaal toe zicht" te sluiten. e. accuo oordeeld wegens oplichting. Ook op dit ogenblik zit hij een tweeëneenhalf jaar lange straf uit wegens verduis tering. Daarnaast staat dan zijn veelvuldig verkeer met zeker niet positief te be oordelen personages uit het rose leven van de wereldstad Frankfurt aan de Main... De medische deskundigen spre ken over hem als een man met een meer dan middelmatige intelligentie. I Hij kan bijv. uitstekend combineren en hij heeft een goed geheugen tijdens het proces liet hij daarin evenwel nogal eens gaten vallen als hem dat zo uitkwam. Maar deze man, die door j vroegere werkgevers als een bij tij- DETST HA Af n„ den zeer ijverige vertegenwoordigerjje tweede dag is afgeschilderd, heeft een volkomen 1 van het totodebat in de Tweprio ontaarde behoefte om zich te laten uc gelden. Zijn schoolopleiding (lagere j school en niet meer) en zijn aanspra ken op het ..hogere leven der rijken" staan in frappante tegenstelling met elkaar en botsen voortdurend. Ten slot- 1 te: Pohlmann mist ieder gevoel voor zelfkritiek. Deze persoonlijkheid met dit bon- Van onze Haagse redactie lingen en sarcastische grappen was het blijkbaar zorgvuldig voorbereide betoog (of beter: het pleidooi) van minister Beerman. Een paar citaten: Engeland is het klassieke land voor voetbalpools, als een voetbalpool ooit klassiek zou kunnen zijn. Ik voel meer voor een toto voor kleine luyden dan voor toto-kapitalis ten. UITBRANDERS BROWNSVILLE (ANP) Twee be manningsleden van de Alblasserdyk, de 23-jarige W. H. uit Capelle a. d. IJssel en de 24-jarige A. H. van D. uit Til burg. zijn door de grand jury van het district Cameron beschuldigd van moord op de 35-jarige onderwijzer Salvador1 Loya. De mannen werden, zoals wij reeds hebben bericht, op 10 juni in Browns ville gearrester rd. Volgens de sheriff van de rechtbank van Cameron heb ben zij schriftelijk verklaard het slacht offer een aframmeling tc hebben gege ven. nadat hun onzedelijke voorstellen waren gedaan. H. en Van D. werden gevangen ge houden omdat zij een borgstelling van tienduizend dollar niet konden opbren gen. DEN HAAG. Onder de nieuwe loterijwet zuilen prijsvragen met prijzen of premies tot een totaalbedrag van duizend gulden vrij zijn. In het ontwerp ging minister Beerman niet verder t'.on tweehonderd gulden. Een amendement van het socialistische kamerlid mr. Vrolijk vond ruime in stemming in de Kamer. P.ij stemn ing bleken alleen de protestants-christelijke partijen tegen. Een tweede amendement-Vrolijk, aan genomen met gelijke meerderheid geeft het college van B. en W. wat meer arm slag in het afgeven van loterijvergun ningen. In gemeenten met minder dan vijftigduizend inwoners mogen B. en W. vergunningen gaan geven voor prijs vragen met prijzen tot een totaalbedrag van duizend gulden en voor grotere gemeenten tot tweeduizend gulden. Minister Beerman had respectievelijk vijfhonderd en duizend gulden als maximum gesteld. DEN HAAG De Amsterdamse IJ-tunnel zal ook in de Tweede Kamer ter sprake komen. Het socialistische Tweede Kamerlid de heer Den Uyl zal donderdag 14 juli mi nister Korthals mogen interpelleren. De interpellatie is daarom pas volgende week, omdat de Tweede Kamer wil wach ten op de afhandeling van de begroting van verkeer en waterstaat in de Eerste Kamer. Kamer begon een beetje zuur voor de heer Lo Brunt, secre taris-penningmeester van de KNVB. Minister Beerman vond het in zijn betoog blijk baar passen een passage voor I Deze laatste opmerking bezorgde de te lezen uit een brief van de Excellentie. Overigens kreeg de socialistische frac- KNVB uit 1950 waarin stond: Het is onjuist uitslagen van wedstrijden te gebruiken als gokelement en blik vanger, want dit is in strijd met de opvoedende taak van de sport. Het in troduceert een sensatie-element en kan schadelijk zijn voor 'het amateurisme. De KNVB verzoekt dan ook de justi tie geen vergunning te verlenen voor een voetbalpool en krachtig op te tre den tegen ongeoorloofde pools. Was getekend: Lo Brunt, secretaris-pening- PLOF meester van de KNVB. Tk «»i„„, Gelukkig voor de heer Brunt §bnd hij derlanrfs d betuttelen een Ne- in de Kamer voldoende verdedigers. aan 7ijn yr°eg mr. Beerman Mr. Vrolijk had ruimschoots argumen- en ?nL»r ri Cals. die meestal rus ten om aan te tonen dat er in die naast hem zat JC k°" tien jaar op sportgebied well_ een Pardon Exceilentie. M,_ VroUjk tievoorzitter een paar onvervalste uit- branders van de minister. Toen hij interrumpeerde over een juridische kwestie, zei mr. Beerman rustig: Ik zal u eens college geven over wetten. Toen mr. Burger het later nog eens probeerde, verzuchtte de minister: l Is het nu nog niet duidelijk? Dan geef i ik het op. Met deze sterk verdraaide voorstel ling van het Russische standpunt dat heeft geleid tot een volslagen mis lukking van het ontwapeningsoverleg in Genêve trachtte premier Kroesj- tsjef gisteren in een televisietoespraak indruk op het Oostenrijkse volk te ma ken. Kroesjtsjefs verklaring was vooral daarom zo opvallend omdat het mis lukken van de Geneefse conferentie te wijten was aan de weigering van de Sowjetunie, te onderhandelen over strikt internationaal toezicht". Der gelijk toezicht, zo merkte de Russi sche onderhandelaar Zorin keer op keer op, stond gelijk met spionage. In weerwil van protesten van de ambassades van de Verenigde Staten en West-Duitsland bij de Oostenrijkse regering tegen het gedogen van Kroesjtsjefs anti-amirkaanse en anti- duitse uitlatingen van de laatste da gen in Oostenrijk, trok Kroesjtsjef ook in de televisietoespraak van gisteren weer van leer tegen die twee weste lijke landen. De ambassades van beide landen bevestigden gisteren dat zij op het Oostenrijkse ministerie van buitenland se zaken uitdrukking aan hun misnoe gen over het optreden van Kroesjtsjef in Oostenrijk hadden gegeven. Een functionaris van de persdienst van de Oostenrijkse regering zei la ter verontschuldigend: „Waar Kroesj tsjef ook gaat houdt hij een rede. Waarom deden de Amerikanen niets toen hij in de Verenigde Staten was? Zijn wij er voor om hem de mond te snoeren?" Hoe dan ook, het officiële bezoek van Kroesjtsjef aan de provincie is iets bekort. Volgens de offiële lezing is dat gebeurd omdat Kroesjtsjef moe is, omdat hij zeer veel corresponden tie moet afhandelen, omdat hij aan nieuwe grote redevoeringen moet wer ken, en omdat zijn aanwezigheid bij ■het economische overleg in Wenen ge wenst was. Keus genoeg dus. Volgens sommige kranten echter keerde Kroesjtsjef een dag eerder naar Wenen terug omdat gevreesd werd dat in de grote industriestad Graz een aanslag op zijn leven zou worden gepleegd. Hoe snel de raceboot het vaartuig van de heer en mevrouw Sutton uit St. Petersburg in Florida ook naderde, de dood zelf was in dit geval té snel en schoot door zodat het verschrikte echt paar er wonder boven wonder slechts met enkele schrammen en builen af kwam. De onverantwoordelijke snel heidsmaniakken die hun boot op een naby meer pardoes had overvaren, bleken twee veertienjarige jochies te zijn die zelf de schrik ook behoorlijk in de benen hadden zitten en er nog wel meer over te horen zullen krijgen Van een te huip geschoten boot af werd dit dramatische beeld gemaakt. Rechtbank in Kentucky: NEW YORK (Reuter). Een onder wijzer mag zijn leerlingen een pak slaag geven, mits dat geen blijvend let sel tot gevolg heeft en geen gevaar op levert voor het leven en de ledematen van de betrokkenen. Aldus een uitspraak van de plaatsver vangend procureur-generaal in de Ame rikaanse staat Kentucky. De onderwijzer neemt de plaats in van de ouders en deelt de rechten die deze ouders hebben bij het eisen ge volg te geven aan redelijke opdrachten. Zo nodig dient hierbij een zekere mate van geweld te worden gebruikt, meent de procureur. Advertentie Crème Fl.25 Het is de Hamemelfs die het'm doet I UTRECHT (ANP). Tussen Vleuten en Utrecht is gistermorgen de heer P. Damen uit Utrecht, werkzaam bij de Nederlandse spoorwegen, door een trein gegrepen en ernstig aan de rug gewond. De heer Damen stond op onvrij spoor en was door een collega gewaarschuwd dat een trein in aantocht was. Van onze correspondent. 's-GRAVENZANDE. De 21-jarige Gerrit Koornneef stak gisteravond met zijn scooter onvoorzichtig de Naald wijkseweg te 's-Gravenzande over en werd gegrepen door een personenauto. Het slachtoffer is overleden aan de op gelopen verwondingen. ander was veranderd. De socialistische fractievoorzitter mr. Burger voegde minister Beerman spottend toe: U verbaast zich over een veranderde op vatting in tien jaar. U zelf verandert van de ene dag op de andere Dit laatste sloeg op de maximumprijs van 25.000 gulden, die minister Beer man uit eigen beweging verhoogde tot 50.000 gulden. TEGEN STROOM IN Ik draag de sport een goed hart toe en doe zelf veel aan sport. Ik wil het wei eens oonemen tegen de geachte afgevaardigde de heer Blaisse in ten nissen of roeien, zei de minister met stemverheffing. De sportbeoefening van de minister is het roeien tegen de stroom in, zo kreeg hij naderhand van de liberaal mr. Berkhouwer te horen. Levendig en doorspekt met woordspe- als een schooljongen zijn vinger op. Het woord betuttelen wordt al door) P. C. Hooft «ebruikt an onze Amsterdamse redactie Laatste woord van de minister in zijn AMSTERDAM Uit de stroom grote speech: Mijn doel hier is geweest!van tips die gisteren naar aanleiding te overtuigen. van de publikaties in de dagbladen En met een plof ging hij zitten. bij de politie is binnengekomen, heeft Maar ook andere sprekers zorgden Van onze sociaal-economische redactie In verband hiermee is ook een wijzi ging voorgesteld voor de interventie in de binnen-Europese markt. Terwijl _„TT-,__T in de ontwerp-voorstellen de marktor- BRUSöBjL JUe iLiUropese ganen in de periode direct na de oor~t commissie heeft eind vorige steunaankopen konden doen op bar s van een prijs van 510 procent onder maand haar definitieve V00istel-de richtprijs en voor tarwe aan het ein- len voor een gemeenschappelijk de van de campagne op basis van de landhnnwhplpirl in rle> TC, F, O aan dan ge'dende richtprijs, stelt de Euro land Douwoeieia m ae tu.jh.u. aan pese commissie nu voor> dat deze pro. de raad van ministers gezonden, dukten het gehele jaar door aan de Zij blijft bij haar mening dat de --ktog™ inmnen worden aange- ventieprijs, die 57 procent onder de richtprijs ligt. De commissie wil behalve Europese bureau's voor tarwe, voergraan, zui- velprodukten en suiker, nu ook één Europees bureau oprichten voor rund vlees, varkensvlees, gevogelte en eieren tezamen. overgangsperiode voor de mees te produkten niet langer dan tot eind juni 1967 behoeft te duren. Dan moet in het algemeen de fase van de gemeenschappelijke markt zijn bereikt. Het is de bedoeling van de commis sie dat er een stelsel van heffingen komt in het verkeer tussen de lid-sta- ten tijdens de overgangsperiode, voor namelijk voor die gevallen waarin dit definitief ook het geval zal zijn in het verkeer met derde landen. Dit heffing- stelsel zal nauw verbonden zijn aan het systeem van prijstoenadering. De hef fingen moeten in de plaats komen van de douanerechten en contingenten. Het stelsel van minimumprijzen komt dan tevens te vervallen. Uitgezonderd van deze duur van de overgangsperiode wil de commissie zien de produkten rundvlees (tot 1 januari 1964) en wijn (tot 1 jan. 1970). Graan, suiker en zuivelprodukten: de commissie stelt voor dat alle aanvra gen voor een invoervergunning zullen worden ingewilligd. Volgens de ont werp-voorstellen zouden de invoercerti- ficaten worden verleend in het raam van een jaarlijks op te stellen voorzie ningsplan. Nu wil di commissie slechts stopzetting van de uitgifte van invoer vergunningen als de prijsvorming op de Europese markt door een te grote in voer in gevaar wordt gebracht. voor bon-mots. De anti-revolutionaire fractieleider dr. Bruins Slot zei: Ik vind Van onze Haagse redactie DEN HAAG Radio- en televi siequizzes zullen niet onder de loterijwet worden gebracht, zodat voor deze quizzes geen vergunning van het ministerie van justitie no dig zal zijn. Dat heeft minister Beerman als geruststelling in de Tweede Kamer meegedeeld. Van ver scheidene kanten, speciaal door prof. Romme, was de ongerijmdheid om deze quizzes in de wet onder te bren gen hetgeen oorspronkelijk de bedoeling van de minister was heel duidelijk gesteld. Er is geen mededinging, geen loterij. De mi nister maakte geen bezwaren, hij knikte en zei: Je kunt er wat van blijven meenemen. de recherche van het bureau Over toom de identiteit kunnen vaststel- vmu d man die dinsdagmorgen het wat moeilijk hier nog eens te spre Amsterdamse Minervaplein ken. want de minister heeft gezegd dat;0*1 "5* ik niets van loterijen weet. eei1 21-jarig dienstmeisje in een En dan de heer Blaisse in zijn re- gebouw aanrandde, pliek: Ik kom nu tot het principiële Catharina punt in uw betoog, waar ik niets van 1Je man 4aie neT 9fi begrijp. Flipse ernstig verwondde, blijkt de 2b- Misschien zien we prof. Romme nog jarige Josephus Borhem te zijn. a eens in de televisie-quizz: „Je neemt er wat van mee", als die ooit herleeft. Hij pleitte er voor quizzes buiten de loterij wet te houden, zeer tot genoegen van mr. Vrolijk, die nogal eens voor de Vara spreekt. Wellicht vraagt de Vara u ook eens voor die quizz, als politiek expert, zei hij. Maar professor, de eisen zijn hoog, 1 rekenen. zijn gewelddaad is hij naar zijn huur kamer in de Stadionbuurt gegaan om zich te verkleden. Sindsdien is hij ver dwenen. De politie kreeg gistermorgen een tip die naar het adres van Borhem leidde. Op diens, kamer troffen de recher- cheurs een regenjas vol bloedvlekken en dus u moet er niet op j een bruin pak met een zwart-groen streepje aan. Deze kledingstukken be antwoordden geheel aan de beschrij- I ipvAr ving die het slachtoffer van haar aan- IjIcVCI I valler heeft gegeven. Toen haar de foto van Borhem werd getoond, herkende zij hem onmiddellijk. De man kwam in het politieregister voor omdat hij meermalen, zij het we gens minder belangrijke vergrijpen, met de justitie in aanraking is geweest. Zo kreeg hij onder meer een maand gevangenisstraf voorwaardelijk voor een kleine oplichting. De recherche ver moedt dat hij probeert over de grens te vluchten. In het verleden heeft Bor hem namelijk verscheidene malen ge zegd dat hij zich bij het Vreemdelin genlegioen wilde aanmelden. Van onze correspondent GRONINGEN. De 37-jarige fa brieksarbeider E. F. uit Putten, die zijn nichtje aan de voogdij heeft ont trokken en haar nu al sedert 23 maart 1959 voor de justitie verborgen houdt, is gisteren door de Groninger recht bank veroordeeld tot zes maanden ge vangenisstraf voorwaardelijk. Aan het vonnis is de bijzondere bepa ling verbonden dat het thans zestienja rige meisje binnen twee weken moet worden overgegeven aan de directrice van het doorgangshuis in Groningen. O AMSTERDAM (NP). Het vertrek van het team, dat in Italië tweedui zend ongehuwde arbeiders voor ons land zou gaan aanwerven, is voorlopig uit gesteld. Met de Italiaanse regering moe ten nog enkele zaken die met de wer ving verband houden worden geregeld. Een team uit West-Duitsland is al geruime tijd in de Italiaanse plaats Ve rona aan het werk en selecteert vier- tot zevenhonderd arbeiders per dag. In Amsterdam hebben twaalf indus trieën en de gemeente bij het Geweste lijk arbeidsbureau aanvragen ingediend Binnen de geleidelijke prijstoenade ring stelt de Europese commissie voor het oogstjaar 1961-'62 de volgende prijs verhogingen en -verlagingen voor: Voor tarwe: Luxemburg min 1,50 DM, Italië min 1 DM, Duitsland min 1 DM, Ne derland plus 0,50 DM, Frankrijk plus 1 DM per 100 kg; voor voergerst: Frankrijk plus 1 DM, Duitsland min 1 DM per 100 kg: voor mals: Frankrijk min 1 DM, Italië plus 1 DM per 100 kg: voor suiker: Duitsland min 2 DM, Italië min 2 DM, Frankrijk plus 0 50 DM, Nederland plus 1 DM per 100 kg. Bij de beslissing van de raad van ministers hierover moeten de lid-sta- ten zich gelijktijdig akkoord verklaren met het beginsel van de prijstoenade ring gedurende de volgende oogstjaren. Elk jaar opnieuw doet de comissie aan de raad een voorstel voor nieuwe prijstoenaderingen. De prijstoenadering is voor de zui velprodukten zodanig voo-zien dat voer het melkprijsjaar 1-10-1963 tot 1-10-'9P4 voor de eerste maal een gemeen schappelijke producentenrichtprijs voor melk kan worden toegepast. Tarwe, voergraan en suiker: De com missie stelt voor dat de lidstaten een heüingstelsel vanaf 1 juli 1962 toepas sen, gebaseerd op het prijsverschil tus sen het land van invoer en dat van uitvoer. Om het handelsverkeer in de ze produkten te stimuleren, zal een ze kere korting worden toegepast op de heffingsbedragen binnen de gemeen schap. Deze heffingen zullen lager moe ten worden naarmate de prijsverschil len binnen de gemeenschap door de prijstoenaderingen geringer worden. Zuivelprodukten: de lid-staten moe ten uiterlijk 1 januari 1962 het heffing stelsel invoeren. Daarna zal de aan passing van de heffingen in nauwe sa menhang met de richtprijs voor melk moeten geschieden. Ook deze heffin gen worden gekort ter bevordering van het interne handelsverkeer. Eieren en gevogelte: invoering van het heffingsysteem op 1 januari 1961 stond op het program. De heffingen da len naarmate de prijs voor voergraan in de lid-staten wordt aangepast. Naast deze heffing zal nog een matig invoer- I recht mogen worden toegepast, dat moet worden afgebroken. Varkensvlees: In 1961 tot 1963 zal het heffingsysteem worden ingevoerd, gebaseerd op het verschil in prijspeil van dit vlees in de gemeenschap. Van 1 januari 1964 af zullen deze heffingen worden gebaseerd op de verschillen in vervoerkosten, terwijl daarnaast een in voerrecht kan worden toegepast dat ge leidelijk moet worden afgebroken. Rundvlees: De commissie stelt voor de onderlinge tarieven jaarlijks ver meld af te breken met 25 procent, te beginnen 1 januari 1961. Groenten en fruit: Bepaalde normen voor totaal 550 zowel geschoolde als on-zullen tarieven en conting^iten doen geschoolde Italiaanse arbeiders Dc verdwijnen, evenals minimumprijzen, stadsreiniging wil als proef vijftig Ila-I Vóór 1 juli 1963 zal dc commissie aan lianen aanstellen als straatveger. Erde raed van ministers gemeenschappe- is een tekort aan straatvegers twee- tot driehonderd man. Driehonderd gulden boete lijke concurrentieregels voorleggen Vóór 1 juli 1964 moeten de subsidies zijn afgeschaft. Bij de laatste stemming sprak mr. Berkhouwer mismoedig: En als nu puntje bij paaltje komt, dan heb ik nog lie.ver een wettig geregelde voetbalpool zoals er nu komt, dan he lemaal geen pool. Zeer juist, zeer juist, riep prof. Romme vanuit zijn bank. Na alle emotie was de christelijk- historische fractieleider dr. Tiianus de eerste, die minister Beerman de hand drukte. Er verschenen vele handen drukkers achter de regeringstafel: Op een gegeven moment stond minister Beerman met zijn drie grootste toto- tegenstanders om zich heen, de heden Berkhouwer, Blaisse en Geertsema, die allen een warme handdruk van de be windsman kwamen halen. Geen won der, want de katholieken en liberalen komt de volgens velen twijfelach tige eer toe, dit wetsontwerp te hebben gered. GESCHEIDEN Hij is enkele jaren geleden van zijn vrouw gescheiden. Het vierjarige zoon tje werd aan de echtgenote toegewe. zen. Sindsdien werkte Borhem op een accountantskantoor als assistent-boek houder. Hij had zich drie weken gele den ziek gemeld en heeft blijkbaar ge- Josephus Borhem tracht door het leuren met een „elek- trisch dienstmeisje" wat bij te verdie nen. Toen het de recherche gistermorgen duidelijk was dat de dader zich uit de voeten had gemaakt, heeft men alle grensposten gewaarschuwd. Aangeno men wordt dat de gezochte, die als agressief bekend staat, ook als bijzon der gevaarlijk moet worden beschouwd. Zo wensen de tipgevers die de politie op het spoor hebben gezet, anoniem te blijven omdat zij een eventuele wraak neming van Borhem vrezen. De toestand van het jeugdige slacht offer is inmiddels iets verbeterd. Gis termorgen heeft de politiedeskundige dr. Zeldenrust haar kunnen onderzoe ken. Daarbij is gebleken dat vijf, met een hard en plat voorwerp toegebrach te slagen enkele drie centimeter lange scheuren in haar schedeldak hebben veroorzaakt. Ii t\TT~\ Tl/"~\T TTV7T~,"0 ITTT^T Wat betreft het handelsverkeer met derde .,A I 1 r>l II I W lU 11 V I Tj I i landen wordt, voor tarwe, voergranen. sui- w xj^x^i!ker en zuivelprodukten voorzien in invoering van een systeem van variabele heffingen op hetzelfde tijdstip als waarop deze voor de handel tussen de lid-staten zullen ingaan. Op 1 oktober 1967 zullen deze heffingen in alle landen gelijk moeten zijn Van onze correspondent BERGEN OP ZOOM Voor het kan tongerecht te Bergen op Zoom stond gisteren de landbouwer A. de N. te recht. In februari jl. had hij vergiftig de gerst op zijn land gestrooid, waar door niet alleen de kraaien, die de hal ve oogst hadden vernield, waren ge storven, maar ook patrijzen en post duiven. Toen verdachte hoorde, dat er vrij heidsstraf stond op deze overtreding heeft hij zich dit zo aangetrokken, dat hij zeven kilo is afgevallen, zo vertelde zijn raadsman. Een van de postduiven- houders had een concoursduif van dui zend gulden verloren, die De N. al had vergoed. De officier van justitie, mr. Thyssen, eiste een maand hechtenis. Volgens de verdediger had verdachte veel spijt en hij vroeg voor zijn cliënt een geldboete. De kantonrechter mr. Goderie veroor deelde hem tot een geldboete van drie honderd gulden en een voorwaardelijke hechtenisstraf van een maand met een jaar proeftijd. Voor eieren en gevogelte moet van 1 ja nuari 1961 af een systeem van variabele hef fingen worden ingevoerd, gebaseerd op de prijsverschillen van voergranen. Gelijktijdig zal daarboven een laag douanerecht worden toegestaan om tegemoet te komen aan ver schillen in produktievoorwaarden die niet wor den veroorzaakt door het verschil in vervoer kosten. Voor varkensvlees zullen dezelfde princi pes worden toegepast als voor eieren en ge vogelte met dit verschil dat voor de periode tot 1 januari 1964 de heffingen zullen wor den vastgesteld op basis van het verschil tus sen de prijs van het varkensvlees op de na tionale markten en de wereldmarkt. Vanaf 1 januari 1962 zal voor rund vlees door de nationale regeringen een sluisprijs worden vastgesteld, die twee jaar later gemeenschappelijk moet zijn. Alleen voor bevroren vlees komt er een stelsel van invoercertificaten. Voor groenten en fruit zal het ge meenschappelijk buitentarief op 1 ja nuari 1967 in moeten gaan. In de han del met derde landen zullen dezelfde 1 normen en voorschriften gelden als bin- I nen de gemeenschap. A

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 5