Middelburg weer in het teken van festijn der ringrijders RUIS Xra* Toegenomen pendel deed de werkloosheid verminderen Toenemende interesse voor landbouwhuishoudschool Commissaris der Koningin reikte de prijzen uit Dokter Robijns promoveerde tot doctor in de diergeneeskunde door Zeeland Spanningloze spanning van Paul Rodenko Tjoba heer en meester Tienjarig bestaan van Z.R.V. Gemeentewapen voor Oostburg overgedragen EXAMENS HBS-B ZEELAND KWAM NAAR UTRECHT Jaarvergadering van „de Samenwerking" Veel vraag naar timmerlieden E.H.B.O.-examens Frans vrachtschip in Vlissingen opgelegd Diploma-uitreiking te Zierikzee Sport op televisie Tenniskampioenschap van Zeeland Kan Stina Free niet naar Butlinn race? Gevonden voorwerpen Vrijdag 8 juli 1960 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 4 MIDDELBURG. Om hal-jacht gistermorgen begon weer de invasie in de Zeeuwse hoofdstad door forse, in witte kledij gestoken Zeeuwse boeren op stoere, bont versierde paarden. Even over achten werd reeds met de grote kamp, ter gelegenheid van het tienjarig bestaan van de Zeeuwse Ringrijders Vereniging, een begin gemaakt. Op vijf banen riepen mannen uit Veere, Koudekerke en St. Laurens „hu" en galoppeerden de „knollen", terwijl de kluiten aarde de toe schouwers in de nek en om de oren vlogen. Als gebiologeerd staarden hun berijders, zonder zadel op de brede paardenruggen gezeten, naar die kleine opening, waar de scherpe lanspunt per se door moet. Zwitserse jodelkreten, of indiaans krijgsgehuil hoorde men als het „raak" was, diepe stilte of lelijke woorden bij minder succes. Het weer hielp 's morgens niet zo erg nee. Zo nu en dan werd het felle schijn- •el van de zon onderbroken door een -enijnige regenbui. 's Middags, toen in de finales de strijd hevig woedde, overheerste ge- ukkig de zon. De publieke belangstel- 'ng, waaronder zeer veel van buiten- mdse zijde, was toen natuurlijk ook eel groter. Op de hengel „Kijk, hij heeft die ring op zijn hengel", juichte een aandachtig toe kijkend jongetje van een jaar of vijf. „Dat is toch geen hengel", zei een enige turven groter zusje, bestraf fend. „Nou een stok dan", antwoordde haar broertje. Een groepje kleine Schotse meisjes, eigenlijk in België met vakantie, maar /oor een paar dagen hier in Zeeland, vilde weten hoe „that silly game" heet te. Niemand wist daar antwoord op. Hoe vertaal je eigenlijk „ringrijden" in et Engels'! De rijders zelf maakten ;:ch daar geen zorgen over. Zolang ze .elf niet aan de beurt waren, maakten :e grapjes met elkaar of bespraken net ernstige gezichten de techniek van het ringrijden. „Lein heeft z'n zit vandaag", werd er opgemerkt. Dat sloeg dan op de heer L. P. Brasser sr. uit Veere, die n acht beurten acht ringen stak. Op en andere baan overtrof Martinus Xoole uit St. Laurens hem met elf rin gen en elf beurten. Dat gebeurde allemaal in de voorwed strijden, waaruit de 66 besten aan de grote finale mochten meedoen. De af vallers werden in „kleine" finales zoet gehouden. Spannend Een aparte en zeer spannende kamp werd om de zilveren medailles van Z.K.H. Prins Bernhard en de commis saris der Koningin gehouden De drie besten waren ten slotte de zeventienja rige Lein Brasser jr. uit Ver, Cor Abrahamse uit Zoutelande en de veertienjarige Jaap Wisse uit Melis kerke. Jhr. mr. A. F. C. de Casembroot reik te enkele prijzen uit. Hij sprak woor den van waardering voor de Z.R.V. Hij wenste voorzitter P. Brasser geluk met het tienjarig bestaan van de vereniging. Burgemeester Joh. de Wldt reikte de beker van de gemeente Middelburg uit. De volledige uitslag luidt: grote finale: 1. P. Rooze, St. Laurens, schilderij van provin. OOSTBURG. Tijdens een bijeen komst in de Burgerzaal van het raad huis is het door de leerlingen van de 'echnische school vervaardigde gemeen- 'ewapen overgedragen aan het gemeen- 'ebestuur. Het wapen wordt aange bracht aan de luifel boven de ingang an het raadhuis. Bij deze korte plech- 'gheid was het voltallige gemeentebe stuur aanwezig, alsmede bestuur, direc teur en leraren van de technische school die het wapen vervaardigd hebben. De heer J. Meys, voorzitter van het school bestuur droeg het wapen over aan het gemeentebestuur waarna de heer A. de Hullu, de ontwerper en onder wiens lei ding het wapen is vervaardigd, het kunstwerk onthulde. MIDDELBURG. Voor het examen h.b.s. B slaagden: Rinus Alewijnse, Vlissingen, Klaas Allaart, Rithem, Jo Baayens, Middelburg, Dick Bosveld, Vlissingen, Ko Joosse, Middelburg^ Adri Kodde, Biggekerke, Simon Maljaars, Aagtekerke, Adri Maranus, Domburg, Henk de Meij, Adrie Midavaine, Mid delburg, Bram van Nieuwenhuyse, Nw en St.- Joosland, Riek Noordhoek, Se- rooskerke, David de Rijke, Ineke Ver- meule en Corrie Vos, Middelburg. Afgewezen 2. Allen zijn leerlingen van de chr. h.b.s. voor Walcheren. ciaal bestuur, 2. S. Koets, Biggekerke, be ker gemeente Middelburg, 3. P. Poppe, Grijpskerke, beker Kon. Mij. de Schelde, 4. A. G. Peper, Aagtekerke, beker, Coöp. Melk inrichting en Zuivelfabriek Walcheren, 5. F. Dekker, Aagtekerke, beker Zeeuwse Voeder en Kunstmestfabriek Middelburg, 6. N. Min- derhoud, Westkapelle, 7. J. Koppejan, Zoute lande, 8. L. P. Brasser sr. Veere, 9. Jo Mal- jers, Veere, 10. L. Minderhoud, Westkapel le, 11. A. Kodde, Aagtekerke, 12. A. J. Vol- kers, Middelburg, 13. L. P. Brasser jr, Vee re, 14, W. Maljers, Veere, 15. D. Willemse, St. Laurens, 16 j. Wisse, Meliskerke, 17. Jac. van Wallenburg, Middelburg, 18. P. Peper, Aagtekerke, 19. M. Koole, St. Laurens, 20. L. Vos, Zoutelande, 21. C. Algenbeek, Gapinge, 22. J. Koole sr. St. Laurens. Kleine finales: 1. J. Maljers, Souburg, 2. W. Bosschaert, Souburg, 3. J. Joziasse, Sou burg. Baan Koepoort: 1. A. Roelse, Koudekerke, 2. J. van Sluys, Koudekerke, 3. D, de Buck, Biggekerke. Baan Koepoortstraat: 1. J. Poppe Kzn., Oostkapelle, 2. A. de Visser, Vrouwenpolder, 3. C. de Visser, Oostkapelle, extra kamp: 1. L. P. Brasser jr., Veere, zilveren medail le Z.K.H. Prins Bernhard. 2. C. J. Abraham- se, St. Laurens, zilveren medaille comm. der Koningin, 3. J. Wisse, Meliskerke, 4. N. Minderhoud, Westkapelle, 5. P. Poppe, Grijpskerke, 6. D. Willemse, St. Laurens, 7. L. Minderhoud, Westkapelle, 8. A. Peper, Aagtekerke, medaille Zeeuwsch Dagblad, 9. A. Kodde, Aagtekerke, 10. P. Peper, Aagte kerke. UTRECHT Allen die in Met waardering had prof. Wagenaar gememoreerd dat naar zijn weten nie mand ooit zo'n groot aantal meeuwen (45; op de sectietafel had gehad. Een speciaal compliment gaf hij voor de wij ze waarop dr. Robijns door de overvloed van getallen was „heengekomen". De Youth for Christ organiseert za terdagavond en rallye in de geref. kerk van Terneuzen. Spreker is ds. J. G. Nie- wohner, vrij evangelisch predikant te Wemeldinge. En voorts staan solozang en samenzang op het programma. Bij de rijkspostspaarbank te Terneuzen werd in de maand juni ingelegd 240.958.93 en terugbetaald 207.924,74. Zaterdagavond 9 juli hoopt hot mu ziekgezelschap „Accelerando" te St. Annaland in de muziektent op het school plein te concerteren. In de zomeravondcompetitie te Ter neuzen speelden de ploegen van Rijks waterstaat tegen Advendo. Toen het eind signaal klonk was de stand 22. Tachtig bejaarden uit Colijnsplaat heb ben een tocht gemaakt naar Knokke in België. Zij werden 's avonds door de muziekvereniging „Soli Deo Gloria" fees-| telijk ingehaald. Voor de afdeling Vrouwenpolder van de Ned. Chr. Vrouwenbond heeft mevr. Veldman-Keij uit Colijnsplaat gesproken over Albert Schweitzer. Mej. G. M. J. Damen, leidster aan de openbare kleuterschool te Kruiningen is geslaagd voor het diploma hoofdleid ster. 0 De heer W. de Visser te Kockengen vroeger te Aagtekerke slaagde voor het diploma Gemeente-administratie I. 0 In IVolphaartsdUk zijn zomerpost- zegels verkocht voor een bedrag van 100,06. <1 Op de te St. Phtllpsland gehouden bloedplasma-avond van het Rode Kruis is door 229 personen een halve liter bloed afgestaan. 0 De muziekvereniging Crescendo uit Dreischor zal zaterdagavond een concert geven te Schuddebeurs (Noordgouwe). Zeeland met veeartsenij te ma ken hebben, waren gistermid dag aanwezig in het Utrechtse universiteitsgebouw om daar bij te wonen dat de heer K. G. Robijns promoveerde tot doctor in de diergeneeskunde. Deze aan de provinciale gezond heidsdienst voor dieren ver bonden veearts had daarbij zijn vroegere directeur, prof. dr. G. Wagenaar, tot promotor en ook het onderwerp van de promo tie was aan Zeeland ontleend, namelijk de overbrenging van t.b.c. van vogels op runderen in die provincie. Voordat prof. Wagenaar dr. Robijns de bul overhandigde is er dan ook v.eel over Zeeland gesproken. Nadat de ree- tor-magnificus de promotie-zitting had geopend, trad prof. Wagenaar als eer ste opponent op. Hij had een, naar hij zei, pijnlijke" vraag. Uit de jaarver- slagen van de 'gezondheidsdienst na-u •hij de indruk gekregen dat vogel-t.b.c. bij d Zeeuwse grenzen ophield. H13 wilde daarom gaarne weten of ookan dere provincies ervan te lijden hadden. Geen unicum De heer Robijns nam die indruk van eenzijdigheid meteen weg door te stel len dat de vogel-t.b.c. bij in pluimvee gespecialiseerde provincies als Brabant, Gelderland en Limburg veel minder voorkomt dan bijvoorbeeld in de noor delijke provincies en Zeeland. Een uni cum is Zeeland dus niet. Prof. dr. Jac. Jansen, die de heer Ro bijns in zijn studententijd de bacterio logie heeft onderwezen, wilde weten Waaróm de promovendus bijvoorbeeld wel de invloed van Zeeuwse meeuwen de besmetting had nagegaan en niet die van eenden. Die leven minder in 't wild, repliceerde de promovendus, en daarom is hun invloed van minder be lang. Prof. dr. A. v. d. Schaaf vond dat de promovendus niet heeft bewezen dat meeuwen t.b.c. krijgen van contact met menselijke afval. Is het niet zo dat de meeuwen zieke soortgenoten uitstoten en dat die daarom hun toevlucht tot de vuilnisbelten moeten nemen? Wie de Zeeuwse toestanden op het gebied van de vuilnisbelten kent, zo antwoordde de heer Robijns, zal ontdekken dat meer meeuwen besmet zijn in de gebieden waar de wantoestanden groter zijn. Er is dus een duidelijk verband te leggen. Tour de France Bij alle kritiek had de waardering voor het proefschrift toch verre de overhand. Prof. Wagenaar sprak van een Tour de France van de promo vendus, die na vele moeilijke wegge deelten bezig was een laatste etappe af te leggen en dan wel als tijdrit. Immersna drie kwartier discussiëren waarschuwt de pedel met de latijnse uitroep „Hora Est" dat de oppositie dient te worden beëindigd.) Prof. Wagenaar verrichtte, nadat de senaat had beraadslaagd, de eigenlijke promotie. Hij herinnerde eraan dat een dubbele felicitatie op zijn plaats was, aangezien de jonge doctor juist zijn verjaardag vierde. Verder feliciteerde hij de gezondheidsdienst en mevrouw Robijns. „die haar man als voormalig laborante van de gezondheidsdienst wel metterdaad zohebben bijgestaan." Competitie Z.K.B. Het korfbalprogramma voor a s. za terdag is voorlopig het laatste dat zal worden verspeeld. In verband met de zomervakantie's zullen de competitie's tot de laatste week in augustus worden stopgezet. Wel zullen gedurende deze tijd nog hier en daar wat wedstrijden worden gespeeld, doch dit enkel op ver zoek van de betrokken verenigingen zelf. In de eerste klasse, waar Tjoba weer heer en meester is, komt deze ploeg thuis in het veld tegen Elto 1 en ook dit team zal zich op een dikike neder laag moeten voorbereiden. Blauw wit 1 gaat tegen Vios 1 een zekere neder laag tegemoet. In 2a zal Vopo nu toch weer eens voor een overwinning moe ten zorgen tegen Elto 2. In 3b kan Tjo ba 2 door een zege in de uitwedstrijd tegen Togo 2 opklimmen naar de ere plaats in deze afdeling. De Tjoba twaalftallen zijn dit seizoen wel bizon der succesvol. Ook klasse 3a krijgt zeer waarschijnlijk een nieuwe leider. Dit wordt dan Zuidwesters 2, indien al thans dit team de huidige leider AKC weet te kloppen. In klasse 3b zal lei der Luctor 2 door een overwinning op Blauw wit 2 haar fraaie positie aan de kop zeer zeker consolideren. Het vol ledige programma voor zaterdagmid dag met onze verwachtingen uitgedrukt in cijfers luidt als volgt: le klasse: Blauw wit 1Vios 1 (2); Tjoba 1Elto 1 (1); 2e klasse a: Elto 2Vopo (2); AtlasVedo 1 (2); Animo 2Vopo (2) (op 14/7); 2e klasse b: To go 2—Tjoba 2 (2); de Poel—Vitesse (1); WKVVolharding (3); 3e klasse a: Zuid westers 2—AKC (1); Zuidzande—Vedo 2 (1); 3e klasse b: VZOD—Vios 2 (2); Luctor 2Blauw wit 2 (1)Togo 3Zee- landia 2 (2); Togo 3—Tjoba 3 (2) (op 7/7). M Adspiranten Bij de adspiranten kan zaterdag de eerste kampioen uit de bus komen. In dien nl. in afd. F de Togo adsp. slechts één punt weten te halen uit de wed strijd tegen Luctor b eindigen zij defi nitief als eerste. B: Top—Zuidwesters a; C: De Poel Zeelandia, E: Zuidwesters bVopo: NoadOndo b; F: Luctor bTogo; SSS -Vios a en SSSVios b (duur 45 min). TERNEUZEN. Vele leden van de j algemene paardenverzekeringsmaat- Zeeuws Het echtpaar Robijns en hun dochter tje Martineke had tijdens de receptie vele handen te schudden. De prov. ge zondheidsdienst had zelfs een speciale bus gehuurd. Eén personeelslid had verstek laten gaan, maar die lag dan ook in het ziekenhuis. Verder waren bijna alle vee-artsen van Zeeland aan wezig, en talloze anderen uit de overi ge provincies. De enige die in kleder dracht kwam, was mevrouw Polderman, de echtegenote van de voorzitter der ge zondheidsdienst, de heer P. H. A, Pol derman uit Kruiningen. Desondanks was het allemaal zeer Zeeuws. Ook de paranymfen hadden sterke bindingen met de provincie: de een was dr. J Tesink, directeur van de Zeeuwse ge zondheidsdienst, de ander was de heer W. Wagenaar, vriend van de jonge doc tor en broer van de promotor. We mis ten de befaamde „babbelaars". Die hadden plaats gemaakt voor een keur van dranken. Concert op Molenwater MIDDELBURG. Hedenavond om 8 uur zal het Middelburgs Muziekkorps in de muziektent op hef Molenwater een concert geven. Het programma, dat on der leiding staat van de heer Piet de Rooij, luidt als volgt: 1. Eurovisie, mars van Holland: 2. Taverêde, ouverture van G. Rossini (arr. A. van Leeuwen); 3. T'ie sacred hour van A. Ketelbey (arr. Van Zan ten); 4. Voorspel en koraal „Lobe den Herren" van M. Boekel; 5. Fantasie Duo (solisten dhT. Barendrecht en Kra mer) van J. Delbecq; 6. Een volks feest van F. Jakma; 7. Marcia Eroica van P. de Rooij; 8. Réves de valse van Oscar Strauss; 9. Petersburger slede vaart (karakterstuk) van R. Eilenberg (arr. J. Pit); 10. Sabre et Lance, mars van A. Starke. schappij ten de ja ng" h. ofel „Kroon" bezoch- ..De Samenwerkin; jaarvergadering in hoi te Sluiskil. Voorzitter J. Haak bracht dank aan de heer L. de Caluwé, secretaris-pen ningmeester. De heren J. Haak (voor zitter), A. H. Dekker, A. de Moor en L. W. de Regt werden met alge mene stemmen herkozen als bestuurs leden. SEROOSKERKE (W). In het ver enigingsgebouw is het examen E.H.B.O. afgenomen door dokter N. van Gelder uit Middelburg. Geslaagd zijn: de dames N. Coppoolse, E. Roeling. L. Zvvemer, J. Louwerse en M. Geerse uit Seroos- kerke. mej. P. Francke en de heren J. Wattel en J. Louwerse uit Gapinge. VLISSINGEN. Het Franse vracht schip „Trun", 7303 brt register ton, is gisteravond door twee sleepboten de Vlissingse haven binnengebracht om opgelegd te worden in de binnenhaven. De „Trun" is van het Libertytype en werd in 1943 onder het zgn. „war con struction program" in de Ver. Staten gebouwd. Na de oorlog werden grote aantallen van deze schepen overgedragen aan Europese reders. Aangezien het Liber- ty-schip sterk verouderd is en veel te langzaam vaart, is het niet in staat met de moderne schepen te concur reren. In de huidige malaise-periode is opleggen de minst verliesgevende op lossing. MIDDELBURG De werk- Een eonservenfabriek in Breda heeft de laatste tijd veel arbeidskrachten po gen aan te trekken uit Zeeland. Zelfs uit Zeeuwsch-Vlaanderen worden men sen per bus naar Breda vervoerd. Op het ogenblik is 29 promille van de mannelijke beroepsbevolking in Zee land zonder werk. Dat wil echter nog loosheid in Zeeland is in de Iniet zessen, dal deze mannen .geduren- maand juni weer afgenomen, ^ng^ z^n^eVz^0^ hVS Eind juni stonden 1650 Werkloze Werkzoekenden is een niet onbelangrijk mannen ingeschreven, tegen 1808 KEf'S?' vakken klaar zijn gekomen op «en ob ject en in afwachting van een aan stelling bij een patroon, die een karwei heeft aangenomen enkele dagen zon der werk zijn en zich dan (even) laten inschrijven bij een arbeidsbureau. Eind juni waren er in Zeeland 170 wrijvings werklozen. Van de 1650 werkzoekenden waren in het rayon Goes ingeschreven 169 man nen. in het rayon Hulst 234, in het ray on Middelburg 342, in het rayon Oost burg 307, in het rayon Terneuzen 179 en in het rayon Vlissingen 235 mannen. In de rayons Oostburg. Sas van Gent en Terneuzen is een stijging geconsta teerd met betrekking tot vorig jaar eind juni. Landbouw ZIERÏKZEE In de met bloemen fleurig getooide zaal van het Ned. herv. verenigings gebouw vond gistermiddag on der grote belangstelling van de zijde van de ouders de diploma uitreiking aan de leerlingen van de landbouwhuishoudschool plaats. De bijeenkomst werd met een kort welkomstwoord gericht tot o.m. burgemeester mr. F. Th. Dijckmeester, en de wethouder van onderwijs, de heer M. C. Verheijen, geopend door de heer B. H. G. ter Haar Romeny, voor zitter van de commissie voor eind mei van dit jaar. In verge lijking met verleden jaar is het aantal werkzoekenden vermin derd met ongeveer negenhon derd. Deze gunstige ontwikkeling in ons gewest is verblijdend, doch men mag niet uit het oog verlie zen, dat op het ogenblik 1500 Zeeuwen buiten de provincie werken en in die vijftienhonderd zijn dan nog niet begrepen de mannen van het eiland Tholen, die in Bergen op Zoom of Roo sendaal werken. Deze pendel is - i In vorige jaren was er in de maand men van lieverlede ais normaal jUni steeds een stijging van de werk- gaan beschouwen. Velen vindenUoosheid als gevolg van het verminde- .„„.,1, u,,„ feu der werkzaamheden in de land- weik op 5 ene afstand \an hun bouw. Het wachten was dan op de woonplaats, o.a. in de haven vanoogsttijd. Weliswaar heeft men in de RnttorHam 1 fruitteelt arbeidskrachten nodig, doch nuueiaani. ,j;e betrekt men voor een groot gedeel te uit de jongeren en ook poogt men gebruik te maken van de hulp van meisjes. De verwachte stijging van liet aantal werkzoekenden is nu uitgebleven als ge volg van het feit, dat de pendel is toe genomen. Van de 1650 werkzoekenden zijn er 290 werkzaam op aanvullende werken tegen verleden jaar eind juni 502. In totaal bedroeg het aantal werkzoe kenden in de bouwnijverheid eind juni 188 tegen 250 eind mei. Onder deze men sen bevinden zich vooral velen, die als gevolg van wrijvingswerkloosheid slechts enkele dagen zonder werk zijn. Dat blijkt ook wel uit het feit, dat de vraag naar bouwvakarbeiders op het ogenblik belangrijk is. Vooral naar tim merlieden is veel vraag. Eind juni was er vraag naar 289 bouwvakmensen, waaronder 128 timmerlieden. Ook in de metaalnijverheid nam de vraag toe. Deze steeg in een maand van 221 tot 309, terwijl verleden jaar juni slechts 78 metaalarbeiders werden ge vraagd. Verleden jaar juni werden 365 arbeids krachten gevraagd tegen 813 op het ■ogenblik. Vooral in de rayons Goes, Ter neuzen en Vlissingen is de vraag be duidend, resp. 155, 127 en 188. Het aan bod van vrouwen bedroeg eind juni 106 tegen 134 eind mei en 123 eind juni 1959. De kopjes thee zijn niet lauw ge worden bij het t.v.-spel van Paul Ro denko Het Legaat. Het element span ning, dat in het spel onontbeerlijk was, moet toch tenminste met een derde klas film kunnen concurreren. De aan brenging hiervan was onvoldoende ge doseerd en uitgewerkt. Veel nodeloze beuzelarijen hielden de handeling op, en de weinig boeiende tekst van Rodenko noopte evenmin tot ZATERDAG 9 JULI 1960 j RADIO HILVERSUM I - 402 M. ochtend VARA: 7.00 Nws; 7.10 Gym; 7.23 Gram; 8.00 Nws; 8.18 Gram: 8.50 V. d. vrouw; 9.00 Gym V. d. vrouw: 9.10 Gram. VPRO: 10.00 Samen thuis, lezing; 10.05 Morgenwij ding. VARA: 10.20 Gevar progr; 11.35 Viool en piano. middag 12.00 Lichte muz; 12.30 Land- en tuinb meded; 12.33 Orgelspel; 13.00 Nws; 13.15 V d teenagers; 14.15 Streekuitz; 14.40 Har- monie-ork; 15.05 Van de wieg tot het graf. vragenbeantw: 15.20 Filharm ork: 16.00 Boekbespr; 16.20 V. d. touristen; 17.00 Jazz- muz; 17.30 Weekjourn. avond 18.00 Nws en eomm: 18.20 Operafragm; i 19.00 Kunstact. VPRO: 19.30 Passepartout, lezing; 19.40 Christus, zijn leerlingen en de 1 mensen, lezing; 19.55 Deze week. lezing. VARA: 20.00 Nws; 20.05 Metropole-ork en soliste: 20.40 Voordr; 21.00 Lichte muz; 21.25 Soc comm; 21.40 Lichte muz; 22.05 Act sportnws: 22.30 Nws; 22.40 Gram m comm; 23.10 Gram; 23.55—24.00 Nws. HILVERSUM II - 298 M. ochtend KRO: 7.00 Nws; 7.15 Gewijde muz; 7.30 Gram; 7.45 Morgengebed en overweging; 8.00 Nws; 8.18 Gram; 8.50 V. d. vrouw; 10.00 V. d. kleuters; 10.15 Gram; 10.30 Ben je zestig? 11.00 V. d. zieken; 11.45 Gram. middag 12.00 Middagklok noodklok; 12.03 Gram; 12.30 Land- en tulnb meded; 12.33 Gram; 12.50 Act; 13.00 Nws; 13.15 Zonnewijzer; 13.20 Lichte muz; 13.50 V. d. jeugd: 14.00 Amateursprogr; 14.20 Kunstkron; 14.50 Me. tropole-ork en soliste; 15,30 V. d. jeugd; bekeken op details na het maximum bereik bare, en zijn camerabewegingen hiel den de zaak zolang overend. Waarom schrapte hij niet woorden als „geïntri geerd" en „ostentatief", die uit de mond van een douanier niet bar aannemelijk zijn? Kees Brusse was als museumdirec teur dikwijks in zijn hang naar type ring slecht te verstaan. Femke Boers- ma was nog het meest natuurlijk van de zeven medespelenden. v. D. Goede bekenden uit Zeeland zagen elkaar gistermiddag in het Utrechtse universiteitsgebouw waar de heer K. G. Robins uit 's Heer-Arendskerke tot doctor in de diergeneeskunde promo veerde. Behalve de fam. Robijns ziet men (in toga) prof. G. Wagenaar, de vroegere directeur van de prov. ge zondheidsdienst in Zeeland en dus de vroegere directeur van dr. Robijns, alsmede de voorzitter van de gezond heidsdienst de heer P. H. A. Polder man uit Kruiningen met zijn echtge note. Zij was de enige die de kleder dracht droeg. het landbouwhuishoudonderwijs ln Zeeland en burgemeester van Wolphaartsdijk. Deze wees in het bijzonder op het gewicht van het landbouw huishoudonderwijs aan de hand van enige cijfers. Zo waren er in 1955 22.536 leerlingenlessen ge geven en in 1959 32.000 m.a.w. in vijf jaar tijds reeds een verdub beling. Alvorens de diploma's uit te reiken, drukte mevr. Dijckmeester de ouders op het hart hun kinderen toch vooral 11a het doorlopen van de primaire op leiding niet van school af te doen ko men maar ze ook hef diploma van de vormingsksasse te laten behalen. Ver volgens reikte zij de diploma's uit, waarna burgemeester Dijckmeester de aan de op 5 mei gehouden opstelwed strijd voor leerlingen van middelbare scholen te Zierikzee. verbonden derde prijs uitreikte t.w. een tocht met een .zeilboot van de zeilver. „De Maas"; de gelukkige was Joke van As. De direc trice der school, mej. C. N. van Liere sprak een dankwoord tot het personeel en wijdde uit over de studiemogelijkhe den van de meisjes. Door de leerlingen werden vervol gens bloemen en enige cadeau's aan het onderwijzend personeel overhan digd. Na de pauze, waarin de meisjes hun produkten serveerden, voerden zij toneelstukjes op. Heel verdienstelijk was de zang met pianobegeleiding van de heer J. M. Luikenaar, alsmede de sprankelende gymnastieknummers die de meisjes brachten. Diploma assistente huishouding: Annema- rie Keizer, Brouwershaven, Betty van Nieu- wenhuyze, Tanny van Nieuwehuyze, Brou wershaven, Els Ooms, Kerkwerve, Nettie Dal bout, Ina Flikweert, Wenda Scholten, Jannie Sies, Jannie Visser, allen Nieuwerkerk, Le- nie Stoutjesdijk, Oosterland, Joke Bienefelt, Renesse, Bep van Dijke en Jannie Jakobsen, Zonnemaire, Marianne v. d. Houten, Beppie Kllnke, Marleen Maijs, Truus Verdoorn, Ine ke v. d. Welle, Willie van Burg, Zierikzee. Diploma Vormïngsklas: M. C. van der Bijl, Duivendijke, S. C. Boot, Ellemeet, M. N. Boot, Haamstede, P. M. van Ast. Zonnemai re, J. G. den Boer, id., E. A. Ochtman, A. A. van der Schee, G. C. Slegt, J. Spaans, H. C. Visser, Zierikzee. VISMIJN VEERE. 6 juli. Exportgarna len 446. 3.43—4.68, schar 2 60. bot 24 44—54. tong 43 2.17—3.B4, rog 26 35—48, paling 5 2.75—3.11, visiever 5.49, onges. vis 43 44—1.61. BRESKENS. Exportgarnalen 423 kg, tong 30 kg, griet 1 kg. STAVENISSE, 6 juli. Dore's bonken 26.80, middel 19.98—20.54, poters 14.50, kriel 3.90, bintjes gewone 17—17.50, poters 10.20. eigenheimers gewone 2 17.60, poters 9.70, voer 3.10, aanvoer 20 ton. MIDDELBURG, 6 juli. Aardappelen: bonken 19—22. grote 15—18, drieling 10—12, kriel 26, aanvoer 55 ton. Fruit: Tomaten kg a 6474, b 6172, c 5762, rode bessen kg. 451.01, rode bessen doosjes 2131, kruis bessen kg. 6298, frambozen doosjes 1821. aardbeien kg 1.042, doosjes 30—70. kas per zik 637, kas pruim 615, kersen 1.26—1.45, druiven 3.57—3.67, netmeloen 87—1.39. Groen ten bloemkool 4 st p k 29—44, 6 st p k 16 34, 8sl pk 12—21, 10 st p k 10—14, sla 3— 7, komkommers st. a 12—24, b 19—21, c 9—16, andijvie 1220, spinazie 55, postelein 6570. tuinbonen 2027, rabarber 38, spitskool 12 —16, savoye kool 712, rode kool 5—12, zil veruien 4146, waspeen 14—31, bospeen 10— 34, boskroten 3—10, snijbonen 90—1.62. saxa- bonen 1.281.44, dub. princessen 1.401.59, doperwten 3853. Aanvoerder van tomaten dienen witte interieur in de tomatenbakken te doen zoals voorgeschreven is. BERGEN OP ZOOM, 6 juli. Andijvie 9—28, bloemkool 1026, bospeen 17—21, waspeen 10—19, prei 20—86, sla 30—41, tuin bonen 1120. stamboon dubbele princessen 109—143, erwten 9—13, spitskool 22—27, savo ye kool 913, tomaten 6177, komkommers 9—26, snijbonen 122—180. rabarber 5—13, kro ten 12—21, postelein 32—49. rode kool 5^—17. asperges 41233. aardappelen 1023. aard- beien 58146, kersen 82110, frambozen 55 Diploma Huisnaaister: N. J. v. d. Bos, i137, rode bessen 62137, zwarte bessen 252. Bruinisse, P. T. v. d. Hulle, Oosterland. J. kruisbessen 25—81, kas pruim 2—16, kas spannend kijken. Er worden veel meer geheimzinnige kisten uit Tanger in het museumkeldertje uitgepakt dan de drie uit het draaiboek. Overdoen is niet wel mogelijk, maar met het snoeimes zou nog wel wat te bereiken zijn. Dan maar wat korter „in spanning zitten". De regie van Kees van Iersel bracht 16.00 Gregoriaanse zang; 16.30 Instr octet; 16.50 Sportperiscoop; 17.00 V. d. jeugd. avond 18.00 Lichte muz.; 18.15 Journalistiek weekoverz: 18.25 Amateursprogr; 18.50 Tour de France; 19.00 Nws; 19.10 Act; 19.25 Memojandum; 19.30 Holland Festival 1960: Concertgebouwork en soliste: 20.20 Lichtbaken, lezing; 20.30 Quiz; 21.00 Poli tiek praatje; 21.10 Van top tot teen, radio fonische fantasie; 22.25 Boekbespr; 22.30 Nws; 22.40 Jong - oud - eeuwig, gesprek ken; 23.55—24.00 Nws. 1 TELEVISIE I In het televisie-programma van zon dag 10 juli staan de kijkers twee recht streekse sport-reportages te wachten. Van 15.30 tot 17.00 uur krijgt men een reportage te zien vanuit Maastricht van de zwemwedstrijden tussen Nederland en Duitsland. Men schakelt daarna van 17.00 tot 19.00 uur over naar Aken voor het Internationale Concours Hippique om de grote prijs van Aken. Deze laat ste uitzending is in Eurovisie-verband. De zwemwedstrijden worden versla gen door Piet Mulder: J. Gruttelaar zal de kijkers commentaar geven bij beelden uit Aken. perzik 4—22. appelen: clos'e 76—110. EIERNOTERINGEN. Van de Coöp. Wouw- se Melkinrichting Bergen op zoom. Ingaande donderdag 7 juli 1960. Prijsklasse 0 19 cent, I 18, 2 17, 3 16. 4 15. 5 14, 6 11. 7 10. GOES, 7 juli. Export- en industrievei ling per kg: Zwarte bessen I 256, II 249. afw 160, rode bessen exp 73, II ind 73.30—74.80, III 65, frambozen in kratten I 94114, II 92. frambozen in krat los I 64. II 63, jucunda I en II 95, afw 68, madame Moutot I en II 69 78, afw 45. Aardbeien met dop per kg: Talisman II 100—118, afw 77, Madame Mou tot I 115, II 83—118, afw 71—72, rode bes sen per kg II 73—80, witte bessen per kg I 80. II 6164, kruisbessen per kg I 68—72, II 50 72. vroege oranjepruinien per kg II 6577. Fruit per doos van 250 gram: Talisman I 4351, II 2637. Madame Moutot II 3134. rode bessen I 20—23. II 16—20. frambozen I 2629, II 2.9, witte bessen I 20. Kersen: Mar kiezen I 170, II 156163, Varikse zwarte II 128—142, Insp Löhnis II 125—142. Zoete Mo rellen II 100—127. Klerken II 144—148. Vlees kersen II 8699, Mierlose Zwarte I 134. Krie ken II 123. Hedelfinger II 131. Wilhelmina- kers II 132, Dubbele princessebonen I 143 164. STAVENISSE Doré gewone I 19.70 19.87, II 19.10—19.20, bonken 27.70. drielingen 14.60, kriel 4.70, voer 3.30, bintje gewone 15— 16.40, bonken 27.80, drielingen 10.80. Aanvoer 30 ton. SINT ANNALAND, 7 juli, Doré bonken zijn de wedstrijden" begonnen" om'heti BERGEN OP ZOOM. - Er bestaat ,7 Ti j:_t._:-.i '.Vaal nooi L-avic rial dp Rprffpn or> 7(iom. I8.0O, drielingen 14^37—14^68, kriel 6. eigen- TERNEUZEN. Op de terreinen van de Terneuzense tennisclub Animo- J. Schot, Zierikzee. Diploma costumïère: D. J. de Jonge, Oos terland. J. W. Jumelet, Bruinisse. Diploma primaire opleiding: Ria Opree, Matty Stoel, Paula Slieker, Mary v. d. Wek ken, Brouwershaven, Ineke van Almenkerk, Cobx de Vlieger, Ineke de Waaij, Dreischor, Werna Kristalijn, Duivendijke, Beppie van den Houten, Eikerzee, Corrie Hendrikse, Sari Stouten, Corrie van de Wekken, Kerkwerve, Jeanne Dalebout, Ingrid Fierens, Truus Fol- mer, Janny van Geesbergen, Krienie Vane, Suze Stouten, Nieuwerkerk, Matty Haring- we, Riet v. d. Have, Bertha Goudzwaard, Lies Hirdes, Oosterland, Nanny v. d. Berg, Marianne Franken, Nelly Kuiper, Ouwerkerk Beppie Heijboer, Marry de Jonge, Seroos- kerke. Rita van Ast. Arja Nuijens, Corrie v. d. Sande, Zonnemaire, Corrie Bastiaanse, Adrie Bolijn, Tiny Coppoolse, Jannie Flik weert, Marry Kleppe, Joke Klink. Annema- rie Kouijzer, Mieneke Potanpel, Riet Saman, Jópie Scheffers, Catrien Schot, Henny Schot. Tonny Verkaart. Annemarie de Vlieger. Dien v. d. Welle, Adrie v. d. Werve, Lenie Wil lemse. tenniskampioenschap van het district heel veel kans dat de Bergen op Zoom- Zeeland van de K.N.L.T.B. Gisteren se Kanaalzwemster Stina Free, dit jaar speelden in het damesdubbelspel me-1 niet aan de Butlinnrace zal deel kun- vrouw M. van der Lee en mevr. Van Lithtegen de dames Hermidas en Vis ser, uitslagen 3—6, 6—1, 3—6. NEDERLAND AVRO: 17.00—IT.30 V, d. kind. NTS; 20.00 Journ en weeroverz. AVRO: 20.20 Licht progr; 20.40 TV-kron; 21.10 Voorbereidingen en flitsen uit de nieuwe Nederl revue; 21.50 Vliegwereld; 22.20 Einde. NTS: Eurovisie Nervi (Italië): 22.30—23.10 Vijfde intern Ballet-festival: Bailetprogr. DUITSLAND 15.45 Speelfilm; 17.15 Kookpraatje; 17.30 Film; 18.00—18.30 Filmrep over het Johan- nis-Kerkhof te Neurenberg. (Regionaalpro. gr.: 14.00 WDR: Die Woche Hier und Heute; 18.45 NDR: Die Nordschau; WDR Hier und Heute; 19.25 NDR: Zur Kenntnis- nahme verurteilt; WDR: Aus der Fllmmer- kiste); 20.00 Nws: 20.20 TV-klucht; 22.30 Het woord voor de zondag; 22.45 Intern ruitertornool. In het berenenkelspel werden de vol gende resultaten bereikt: J de Lus- sanet—F. Spaas 2—6, 6—2, 3—6, C. Jur- ry—D. Deltour 6—2. 6—2. C. de Blaey— P. Vroegop 3—6, 6, 2—6, F. Schel- tens—K. Lijppens 6—3, 60, P. de Haas P. Staal 63, 60, Frans de Haas M. de Doelder, 64, 75. I VLISSINGEN Over de navolgende gevonden voorwerpen zijn op het poli- tie-bureau inlichtingen te verkrijgen: Enige rijwielen en autopeds, alpino- De KRO biedt een. muts. plastic bal, sleutels, reservewiel van vrachtauto, portemonnaie met in houd. zonnebril. sjaal, dameshand schoen, speelgoed bootje, kindersehoen- tje. gouden trouwring, padvindersriem hoofddoek, armband, oorbel, zwembroek met handdoek, kinder ringetje, tweede lig dames badpak, wollen trui. bril, da mestruitje, spaarkaart, sleutels, tas met inhoud, en een trouwring. vandaag VRIJDAG op het eerste gezicht, weinig specta culair programma vanavond. Om 2030 de rubriek Camera, om 20-50 een documentaire over Nederlanders in Canada, om 21.25 de derde afle vering van de weinig genuanceerde thrillerserie The Four Just Men en om 21.50 sport. Vlaanderen geeft het feuilleton Schipper naast Mathilde om 20.00, daarna de filmrubriek, een program ma over de beeldhouwer Ernest Wij- nants en Tour de France. Het is nu toch wel echt zomer ge worden in de Duitse televisie. Dat is te zien aan de programmasamen stelling, waarin we het vanavond moeten doen met de niet bijster geslaagde serie Familie Hesselbach (20.20) en een bericht over Israël (21.05) Oesterpannen in het water YERSEKE. De eerste oesterpanneti zijn in het water van de Oosterschelde gebracht. De meeste kwekers hebben echter nog geen haast en wachten op warmer weer en een hogere tempera- tuur van het water. Ook later in de maand liggen er zoals in voorgaande jaren is gebleken voor de broedval gunstige kansen. heimers gewone 13.52—20.95, drielingen 12.12. eigenheimers voer 3.64. bintjes bonken 27.50, gewone 15.9916.36, drielingen 11.11. Aanvoer 100 ton. SCHERPENISSE. 7 uen nemen. De factoren waar het ook hier om 1 SCHERPENISSE. 7 juli Doré bonken draait, zijn de financiën en deze zijn gewone I 19.04, 19.23, II 18.3718.64. drielingen 14.o414.66, kriel 3.70. Aanvoer nog niet bijeen! De vorige keren, toen de Bergen op Zoomse zwemsters Maria Meesters en Stina Free aan deze Kanaalrace deel namen. werden de kosten gedeeltelijk betaald door twee dagbladen, doch dit keer schijnt geen van de twee bladen er iets in te zien of er enige geldelijke steun aan te willen geven. Stina traint elke dag. Zij heeft van de leiding van deze Engelse race al de toestemming gekregen om deel te nemen, maar er zijn begrijpelijk nog al wat kosten aan verbonden. Nu zal men nog pogen deze gelden het gaat om een kleine duizend gulden voor de loods alleen is al 600 no dig van zakenlui of particulieren bijeen te krijgen, maar de tijd is kort. De race wordt in de laatste week van augustus gehouden. Scheepvaart door het Kanaal van Terneuzen Zeevaart. In de maand juni geschut op vaart: 194 278.294 b.r.t., geschut afvaart: 185 255.721 b.r.t. gelost of geladen te: Terneu zen 22 36.145 b.r.t.. Sluiskil 1 4.360 b.r.t.. Sas van Gent 4 3.811 b.r.t. Binnenvaart: Geschut: Stoom- en motorschepen 1582 576.821 ton, sleepschepen 196 208.285. afvaart stoom- en motorschepen 1638 602.320 ton, sleepsche pen 199 219.957 ton, Binnenvaart gelost of geladen te: Terneuzen 256, 95.401 ton, Sluis kil 224 155.243 ton. Sas van Gent 192 47.389 ton. ton. ÏCRABBENDIJKE. 7 juli. Industrie-aard beien Jucunda I 102. TI 93. afw 54. Zwarte bessen I 263. II 196. Dubb pr bonen I 157. aardbeien per doos Talisman II 22—33. Sen- ga Sengana II 1833, aardbeien per kg Ta lisman I 65—83, Senga Sengana II 76, rode bessen per doos Prolific I 1819, n 1722, Jhr v Tets II 15—22. rode bessen per kg Prolific I 90, II 77, Jhr v Tets I 79—81, II 59—70. VEILING BERGEN OP ZOOM Aardbeien 45144, rode bessen 30—111, zwarte bessen 210268, frambozen 55 99, kruisbessen 2953, witte bessen 30 43, stamboon dubb. princessen 128 137. BEURS ST. MAARTENSDIJK. Tarwe 32 —33, gerst 2621haver 24—25, groene erw ten 38—39, schokkers 3840, blauwmaan- zaad 15125. VEILING ST. MAARTENSDIJK. Do re 1 19.19—19.70. 11 18.75—17.12, bonken 27—89. drie lingen 14.80. kriel 399, bintjes 16.29—16.75. bonken 28.50. drielingen 10.74. kriel 354. eigenheimers 20.48—20.30, 11 17.79. bonken 20.999, drielingen 11.76, aanvoer 2470 kisten. VEÏLïNG THOLEN. Dore bonken 26.37 26.52, gewone 91.14—19.61, poters 13.KV—13.12, eerstelineng bonken 28.50. gewone 19.48. po ters 12.85, kriel van beide soorten 3.80. Aan voer 100 ton. Scheepvaart Vlissingen Aangekomen 6 '7 Ned. Schokland. Ned. Taurus. 7/7 Ned. Adriana. Ned. Koh-I-Noor. Vertrokken 7 7 Koh-I-Noor. gepass. naar Antwerpen fNed. schepen) 6/7 Gruno, Ap- pingedam, Molenkerk, Madjoe, Perikles 7 7 Noordstad, Eems, Europa Silvaplana. Gepass. naar zee (Ned. schepen): 6 7 Hera. Rifo-An, Kora, 7/7 Fiducia, Gabonkust, Libra.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 4