twee gulden per week SMIRNOF LACHEND LAND UIT Doden bij straatgevecht in Noord-Italië BELGEN VLUCHTEN VOOR ROES VAN CONGOLEZEN KAMER AANVAARDT GEWIJZIGD WETSONTWERP MET MEERDERHEID VAN ACHT STEMMEN Meningen verdeeld JOÏO - ÜlZet maximaal in sportwereld Vader won prijs kind ontvoerd TELLING VAN BADGASTEN VERWACHTE TUSSENSTAP DRAMATISCH HOOGTEPUNT BEWOGEN VERDEDIGING EEN POËTISCH EINDE Rolöt: niet hoger dan 25.000 Vrouwen niet veilig meer Ambtenaar vroeg om zwijggeld De Bilt: Buiig PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Agent redder bij ie nood hogi REIN GEVETEN Russen MEERTRAPSRAKET DOET HET AL! We merkten, dat je als liftster bijna niemand kunt vertrouwen... Hebt U dit artikel gemist? Jammer! Noodseinen Mishandeling Luchtbrug vol Margraten als laatste rustplaats ingewij d KRANSEN Hoofdkantoor. Goes, L. Vorslstraat 90, Postbus 4, Giro 116666, telefoon Directie en administratie 01100- 3436. Redactie: 01100-2317, bij geen gehoor Chef redactie 01100-3991. Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 30, tel. 01180-2009, bij geen gehoor: 01180-4604, Postbus 26, Vlissingen, Nieuwendijk 33, tel. 01184-3224, Postbus 24, Terneuzen, Nieuwstraat 38, tel. 01150-3189; Zierikzee, Havenpark 24, tel. 01110-2991. Directeur: JACQ DE SMIT; Chefred.: G. J. BREUKER Zeeuwscli Dagblad Losse nummers IS cent. Abonnementsprijs 0,56 per week, 7,— per kwartaal Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouters 7 cent per woord met een minimum van 1, 16e JAARGANG No. 4398 Vrijdag 8 juli 1960 HOOFDPRIJS 50.000 OLD. DEN HAAG <ANP>. „Natuurlijk zijn wij verheugd, dat er nu eindelijk een legale sporttoto komt met een maximale inleg van twee gulden per deelnemer. Maar het is voor de sport- 1 wereld toch teleurstellend, dat de ka- mer besloten heeft de prijzen te be- perken tpt een bedrag van 50.000. Daardoor verliest de toto veel van zijn i aantrekkelijkheid", aldus de voorzitter van de Koninklijke Nederlandse Voet- j halbond, de heer A. L. M. Schroder. Er kwamen uit de sportwereld méér i reacties. De heer L. Brunt, secretaris- penningmeester van de Voetbalbond, zei o.m.: „Ik ben benieuwd, hoe de constructie van de nieuwe toto zal wor den. Voor een gesprek daarover zullen wij, neem ik aan, binnenkort wel een uitnodiging krijgen. De visie van jhr. mr. A. Feith, voor zitter van de Nederlandse Sport Fede- i ratie: „Het maximum van 50.000 is een belangrijk verliespunt voor de sport. Maar het is goed, dat er nu een wet komt; het zou niet plezierig zijn geweest als de minister het ontwerp had ingetrokken." Ir A. Paulen, voorzitter van de Ko ninklijke 'Nederlandse Atletiek Unie en vice voorzitter van het Nederlands Olympisch Comité meent, dat de sport de dune is geworden van de politiek. „Maar we moeten er van maken, wat er van te maken is. De concessie moet in ieder geval worden toegekend aan de Nederlandse Sport Federatie, als overkoepelend lichaam van de Neder landse sport. Het grootste probleem wordt natuurlijk het punt van verde ling der gelden. Voor de rest.... Ik ben des duivels!" De voorzitter van de Koninklijke Nederlandse Zwembond, de heer J. de Vries, gaf tenslotte als zijn mening te kennen, dat de sportwereld tevre den mag zijn met de uitspraak van de kamer. „Het was een dubbeltje op zijn kant." Van onze parlementaire redacteur DEN HAAG Er komt één toto, met een hoogste prijs van 50.000 gulden en een inzet van ten hoogste twee gulden per week. Deze lang verbeide en voor velen waarschijnlijk bitter teleurstellende beslissing is gisteravond om tien uur precies gevallen in de Tweede Kamer. Minister Beerman had toen al tweemaal het onaan vaardbaar laten horen; eenmaal bij het amendement-Vrolijk-Geertsema om twee toto's in te stellen en vervolgens zelfs een „volkomen onaanvaardbaar" toen het amendement Blaisse-Berkhouwer voor de onbeperkte hoofdprijs in stemming moest komen. SYDNEY (Reuter)Australië heeft zijn eerste geval van kinder roof: sedert gisteren is er een na-, tionale speuractie begonnen naar de vermiste achtjarige Graham Thome, zoon van een prijswinnaar m een gro te loterij. Het jongetje kwam niet thuis van school en onmiddellijk al rezen er vermoedens van ontvoering. Enige tijd tevoren had vader Thorne een prijs van ruim acht ton in een lote rij gewonnen en men vreesde dat onverlaten het kind hadden ontvoerd om een flinke losprijs te vragen. In derdaad kwam er enige uren later een anoniem telefoontje waarin een losprijs van 200.000 gulden werd ge- eist. ROTTERDAM Ze hadden zo mooi ge speeld. de jongens en meisjes van de Noorse jeugdfanfare Valerenga skoles guttemusikkorps maar na afloop gis teren op de Floriade kregen zes van de jeugdige musici te kampen met moeilijkheden, waarmee alle jongetjes overal ter wereld op ongelegen mo menten wel eens te kampen hebben. „Dat kost een dubbeltje." zei de juf frouw van de retirade. Daar was geen woord Noors bij, maar de jongetjes be grepen het wel. Zij hadden geen dub beltje en de juffrouw was onverbid delijk. Nogal logisch, dat de jongens daarop buiten, tussen al die bloemetjes, aan stalten maakten om.„Stop!" riep een agent. De nood steeg hoger en hoger en dat zag die agent wel. Met de zes jongetjes in zijn kielzog trad hij de retirade binnen. De juffrouw was nog even onverbiddelijk. Wellicht geïnspireerd door de boetes-a-contant trok de agent zijn portemonnee. Iedereen tevreden: de zes jongetjes na tuurlijk. De juffrouw van de retirade. De agent ook, want hij had niet alleen een goede daad verricht, maar kreeg op het kantoor van de Floriade bo vendien zijn zestig cent gerestitueerd. Vriendelijk lachend is de Rus sische student Smirnof, na wegens spionage te zijn gearresteerd, gis teren Nederland uitgeleid. Twee leden van de Koninklijke Marechaussee hebben hem op Schiphol vergezeld tot aan het vliegtuig dat hem naar Moskou heeft gebracht. Pas toen zij had den gezien dat het toestel opsteeg was hun taak volbracht. mevrouw smirnot werd uoor drie leden van de Russische am bassade naar scnipnol gebraent. Zij ging met de armen vol met bloemen aan boord van het toestel. De Zweedse actrice May Britt heeft haar geboorteland verlaten, omdat zij verbitterd is over de dreigbrieven, die zij van landgenoten kreeg naar aanleiding van haar verloving met de negerzanger Sammy Davis. REGGIO EMILIA (Reuter/API) De communistische relletjes in Italië hebben gisteren een ernstiger karakter aangenomen: bij een optreden van de politie tegen betogers in de Noord- italiaanse stad Reggio Emilia kwa men vier mensen om het leven en liepen zeker twintig personen zware kwetsuren op. De relletjes namen ten slotte het karakter van straatgevech ten aan. In de binnenstad waar betogers trachtten zich achter barricaden van inderhaast gerecruteerde cafétafeltjes te verschansen, hoorde men het ge ratel van machinegeweren. De politie reed met auto's op de barricaden in, maar de betogers slaagden erin twee wagens te isoleren en de inzittenden met stenen te bekogelen. De ongeregeldheden in Reggio Emi lia, een communistisch bolwerk waar de partij een proteststaking tegen het politiële optreden in Rome had afge kondigd, leidden ook in het Italiaanse parlement opnieuw tot een handge meen. Nadat bekend' was geworden dat er in Reggio Emilia drie mensen om het leven waren gekomen, stortten de communistische afgevaardigden zich op de banken met de fascistische aan hangers. Vijftig bodes en een groep Christen-democraten beslechtten de strijd. Ook in Rome was het onrustig: de communisten kondigden hier een sta king van 24 uur af, maar deze werd slechts gedeeltelijk een succes. De po litie ontdekte bij een Amerikaans kerk gebouw een tijdbom, de vierde in en kele dagen tijds. ROTTERDAM. Nauwelijks had de sleepboot Elbe van L. Smit en Co. uit Rotterdam gisteren de General Artigas de haven van Bombay binnengebracht, of het schip verliet de haven alweer op weg naar de Cheria eilanden in de Ara bische Zee. Het 6736 brt. metende Ame rikaanse s.s. Exchequer was daar op de rotsen gestrand. Zaterdag kan de Elbe het gestrande «chip bereiken. DEN HAAG (A.N.P.). Aan 130 toe gangswegen tot het Nederlandse strand van Cocksdorp op Texel tot en met Wassenaar zullen tussen acht uur 's morgens en acht uur 's avonds zo veel mogelijk badgasten worden geteld en hun zullen enkele gemakkelijk te be antwoorden vragen worden gesteld. Dat gaat bij goed weer zondag gebeuren, anders wordt het een week of tot augus tus uitgesteld. Gevraagd zal worden, waar de bad gasten wonen, waar hun vakantieadres is en hoe zij naar het strand zijn ge komen. Ook zullen op de toegangswe gen de omvang en de aard van het verkeer worden gemeten. Bij elkaar zijn er 850 mensen voor nodig, die dit werk doen. De bedoeling is, dat de V.V.V.'s in de recreatieoorden een duidelijk beeld zullen krijgen van de noodzake lijk geachte faciliteiten. Het onderzoek wordt ingesteld door gemeentebesturen, de Rijksdienst voor het Nationale Plan en de provinciale waterstaat vat Noordholland. VENLO Geheel volgens het plan is gisteren bij een ontploffing in een bijgebouw van de chemische fabriek Van der Grinten te Venlo het dak van het gebouwtje de lucht in gevlogen. In het bijgebouw was een meng kamer. Wegens het gevaar voor ont ploffingen was het dak zo gemaakt dat het makkelijk de lucht in kon vliegen. Daardoor zou, zo rekende men. de schade aan het gebouw zelf beperkt blijven. De ontplojjing gisteren hééft be wezen dat de theorie klopte. De verhoging van de wekelijkse inzet van één op twee gulden liet de minister aan de Kamer over. Het amendement Berkhou- wer-Blaisse hierover werd zonder hoofdelijke stemming aan vaard. De onbeperkte hoofdprijs en de twee toto's haalden geen meer derheid. Het gewijzigde wetsontwerp verwierf tenslotte een meerderheid, zij het dan slechts met acht stemmen (76 tegen 68). Vóór stemden de gehele fractie van de KVP, de liberale frac tie behalve mr. Geertsema, de fractie van de CHU met uitzonde ring van de afgevaardigden mr. Beernink en Van Mastrigt, als mede de anti-revolutionair mr. Biesheuvel. Reeds in zijn eerste verdediging: van het regeringsontwerp bij de aanvang van de middagvergadering had minister mr. A. C. W. Beerman de stap naar de 59.000 gedaan. Dit was het verwachte tussenvoorstel, waartegen de eerste dag van het totodebat een ruime meerderheid van de kamer te hoop was gelopen. Het antwoord op de vraag waarom dan toch tenslotte de kamer op deze enige toenadering van de minister met het regeringsvoorstel is mee gegaan, werd gisteravond door de liberaal mr. Bcrkhowwer in zeer een voudige bewoordingen gegeven: wij zouden verstandig doen om voor te stemmen, want anders is er helemaal geen prijs! De vijftigduizend ging er door met een verschil van tien stem men, namelijk met een meerderheid van 77 tegen 67. Ook hier stemde mr. Biesheuvel als enige anti-revolutionair voor, voorts de fracties van de KVP en de VVD en het grootste deel van de christelijk-historischë fractie. Tégen stemden de fractie van de PvdA, SGP, PSP en CPN alsmede de chr.-historische afgevaar digden' mr. Beernink en Van Mastrigt. Het verwerpen van het amendement Blaisse-Berkhouwer, dat een onbe perkte prijs zij het dan dat de gedachten uitgingen naar een ton in de praktijk in het wetsontwerp wilde brengen, was wel het dramatische hoog tepunt van de slotacte. Evenals hij de eindstemming kwam hier het kleine verschil van acht stemmen uit de bus. Het werd verworpen met 76 tegen 68 stemmen. De fracties van de socia listen, communisten en Pac. socialisten stemden unaniem voor, maar zes KVP-ers en niet minder dan elf liberalen schaarden zich bij deze grote min derheid. Hun fractieleider prof. mr. Oud had even tevoren uitgelegd waarom hij en enkele van zijn politieke vrienden „met bloedend hart" tegen zouden stemmen. Een onbeperkte hoofdprijs zou de volledige instemming hebben van de gehele liberale fractie en deze zou niets liever doen dan in haar geheel haar stem er aan geven. Een deel van de fractie, onder leiding van prof. Oud achtte dit echter onverantwoord, daar bij een aanvaarding van het amendement het wetsontwerp zou worden teruggenomen en dan zou dus een ongelimiteerde prijs in het geheel niet te verwezenlijken zijn. Bovendien ging het deze liberale afgevaardigden erom de doeltreffend heid te verzekeren van de lotérijwetgeving, die toch al bij de ontwikkeling ten achter was gebleven. Al deze redenen bij elkaar waren voor vier libe ralen voldoende om tegen te stemmen. Indien zij voor hadden gestemd, zouden de stemmen hebben gestaakt Deze argumentering van de liberale fractieleider was in wezen ook een antwoord op de rede die minister Beerman gistermiddag had gehouden ter verdediging van het regeringsvoorstel. Deze verdediging was er ongetwijfeld een van allure en van een bewogenheid die men eigenlijk niet van deze in zijn publieke verschijning nogal stroeve minister van justitie had verwacht, een bewogenheid ook zoals helaas al te zelden in ons parlement van achter de regeringstafel tot uiting wordt gebracht. Hier stond een goed advocaat die een voortreffelijke pleitrede hield, politiek misschien niet zo sterk, maar voor zuiver politieke argumenten leende dit onderwerp zich ook bijster slecht. Bovendien was het te zeer geladen met gevoelselementen, de godsdienstige en ethische nog buiten beschouwing gelaten. De stijl van 's ministers rede wordt wel het best gekaraktiseerd met de uitlating dat de wetgever tot nu toe steeds afwijzend heeft gestaan tegenover gok- en speelzucht, die leiden tot een verzwakking van het christelijke en morele besef en dat zeker een christelijk-sociaal kabinet hier niet zwak mag staan. En hij besloot met een dichtregel van Karei Ledeganck: zij wilden wat was recht en wonnen wat Zij wilden. Wat recht was in de ogen van minister Beerman bleek al bijzonder spoedig: dit ontwerp zoals het er lag, maar dan met een maximumprijs van 50.000 gulden. Ter verdediging van deze tegemoetkoming voerde de bewindsman aan dat het rapport van de commissie-Wiardi dit bedrag ook had aangegeven, ook al erkenden dan enkele leden van deze commissie (Blaisse, Berkhouwer en Vrolijk) dan niet meer hun vaderschap van dit advies. De gehele opzet van het wetsontwerp was volgens de minister om een zekere speelzucht in een verantwoorde bedding te leiden naar een doel. met de besliste premisse dat de amateuristische sportbeoefening en daarnaast liefdadige doel einden zouden worden gediend. De minister zei een open oog te hebben voor de sportbelangen, voor de nood aan sportvelden, in het bijzonder van de grote steden, alsmede voor de noodzaak van meer zwemgelegenheden. Minister Beerman dreigde dat hij bij verwerping van het wetsontwerp, of bij aanvaarding van amendementen die hij niet kon toelaten (zoals een onbeperkte hoofdprijs) in de toekomst geheel naar zijn eigen ministeriële verantwoordelijkheid de loterijwet op dit stuk strikt zou uitvoeren. „Men moet mij niet meer kunnen verwijten dat ik de wet niet uitvoer," zo riep hij tenslotte uit. „Als eerste erfenis van het vorige kabinet heb ik het grootboek woningverbetering aan vaard, als tweede dit wetsontwerp en een derde erfenis in de vorm van het voortzetten van het vergunningbeleid ten opzichte van de toto's aanvaard ik niet." Behalve bij de socialisten maakte deze verdediging kennelijk een sterke in druk. Wel werden door de toto-voor standers. ook uit de rijen van de regeringsfracties allerlei technische be zwaren tegen 's ministers verdediging aangedragen, maar het door mr. Beer man in de middagvergadering gelever de betoog was de grondslag voor de overwinning die hij gisteravond binnen haalde. 44 Minister Beerman heeft gister middag hartstochtelijk zijn ontwerp van wet verdedigd. Zó fel was zijn pleidooi, dat hij er waarderende blik ken van zijn collega Cals (achter hemt mee oogstte. Van onze Haagse redactie DEN HAAG De toto voor Humanitas, de Rolot, heeft een na dere voorwaarde van minister Beerman gesteld gekregen; geen hogere prijs betalen dan 25.000 gulden. Dit deelde minister Beerman gistermiddag in de Tweede Kamer mee, toen hem van vele kanten .vragen v^i'en gesteld over de ver gunning voor de Rolot. Er is geen enkele reden tot verbazing, want in wezen is de Rolot niet nieuw, zo verdedigde de minister zich. De actie „Open de kluis" is iets dergelijks geweest. Nu de Rolot zo in het nieuws is gekomen, heb ik mij echter ver plicht gezien de aparte voorwaarde te stellen geen prijs uit te keren die hoger is dan 25.000 gulden. Dat geldt ook voor de toto van de centrale missieraad. Mijn geweten is hierin zuiver, zo riep de minister uit. mijn ver gunningenbeleid is niet in strijd met het wetsontwerp voor de voet- ba ltoto. De organisator van de Rolot, de heer Lourens Daane, bevestigde deze mededelingen. Oorspronke lijk waren er geen beperkingen, gesteld, zo zei hij, al meenden wij wel dat door het systeem van de Rolot toch geen enkele zeer hoge prijs uit de bus zou komen om dat de hoofdprijs wel verdeeld zou vallen. Nu achteraf heeft het mi nisterie van justitie aan de prijs het maximum van 25.000 gulden verbonden. LONDEN (Reuter, AP). De twee de serie Russische proeven met grote meertrapsraketten is al "weer geëindigd. Voor deze serie was de periode van 5 t.m. 30 juli uitgekozen, maar gisteren werd in Moskou bekend gemaakt dat de tweede proef volledig was geslaagd en dat daarmede de tweede serie proe ven ten "inde was. De neuskegel zou het doelgebied, on. geveer 13.000 kilometer van de geheim gehouden lanceerplaats, precies hebben bereikt en precies de voorgeschreven baan hebben gevolgd. Het doelgebied en het luchtruim daar boven zijn nu weer vrij voor de scheep vaart en de luchtvaart. Advertentie Eigen nieuwsdienst LEOPOLDSTAD Duizenden Belgen proberen sinds twee dagen in de kortst mogelijke tijd Congo te verlaten omdat het duidelijk is ge worden dat zij van geen enkele zijde meer hulp of steun kunnen ver wachten nu zelfs het Congolese leger onbetrouwbaar is gebleken. Er zijn al vele gevallen bekend gewor den van aanranding van blanke vrouwen door brooddronken Congo lese soldaten, er zijn Europese huizen geplunderd en uit alles blijkt dat de regering van de republiek niet meer beschikt over de middelen om bui tenlanders behoorlijk te beschermen. De muiterij van het leger en een groot deel van de Congolese politie schijnt weer achter de rug te zijn. Het is al thans betrekkelijk rustig. Maar Thijs- stad bevindt zich geheel in handen van de muiters. De Belgische officieren zijn vrijgelaten en door de regering in hun functies hersteld. Zij hebben echter niets meer in te brengen: de Congolese soldaten trekken zich van hun bevelen niets aan en doen alsof zij lucht zijn. De Belgische vrouwen en kinderen uit Thijsstad worden nu in veiligheid ge bracht. Hun noodseinen, opgemerkt door overvliegende vliegtuigen, hebben tot gevolg gehad dat er een soort wa penstilstand is gesloten tussen de mui tende troepen, die zich, nu zij geen be velen meer krijgen, van elke activiteit onthouden en het wettige provinciale bestuur. Volgens dat akkoord mogen de gezinnen van de Belgische officieren per extra-trein worden geëvacueerd naar Leopoldstad. Hulp per vliegtuig is door de muiters geweigerd. Op het vliegveld van Thijsstad mochten geen vliegtuigen met voedsel voor de blanke vrouwen en kinderen landen. De eerste blanke vluchtelingen be reikten gisteravond de hoofdstad Uit hun verhalen bleek dat de muitende soldaten zich in het algemeen niet aan de blanken hadden vergrepen, maar er waren toch wel zo veel gevallen van aanranding gemeld dat geen blanke vrouw meer in Thijsstad durft te blij ven. Het is ook voorgekomen dat Congolese soldaten huizen van blanke gezinnen plunderden met het excuus dat zij huis zoeking kwamen doen om naar wape nen te zoeken. Daarbij zijn blanken in bepaalde gevallen ernstig mishandeld. Het gevolg daarvan is o.a. geweest dat het Belgische personeel van een elektri sche centrale de Congolese regering heeft laten weten dat het onmiddellijk naar België zou terugkeren wanneer de regering niet kon garanderen dat de blanken ongemoeid zouden worden ge laten. Hoe de toestand op het ogenblik in Thijsstad is weet niemand. De militai ren hebben de macht geheel in handen. Hoewel zij hebben toegestemd in het vertrek van de Belgische gezinnen laten zij niemand in hun stad toe. Daardoor zijn eerdere pogingen om van Leopold stad uit de ingesloten Belgische vrou wen en kinderen te hulp te komen mis lukt Dronken soldaten hebben in de nacht van woensdag op donderdag een over val gepleegd op een nonnenklooster Zij ontvoerden twee blanke meisjes uit een internaat, die later, vrijwel zon der kleren, werden teruggevonden. Ofschoon er nog geen paniek heerst onder de blanken, eisen alle uit Thijs stad geëvacueerde gezinnen onmiddel lijk vertrek naar België. Velen hebben een voorlopig onderkomen gevonden op de Belgische ambassade, die zij niet willen verlaten eer zij gelegenheid heb ben gevonden om naar het moederland terug te keren. Er heerst echter groot gebrek aan vervoersgelegenheid. De „luchtbrug" naar België is voor vele weken volgeboekt en zo is het ook met de passagiersaccommodatie op de sche pen. De Belgische regering heeft gisteren overleg gepleegd over de dreigende toe stand in Congo. Hoewel de premier, Eyskens, probeerde de zaken af te doen met de term „geringe stuiptrekkingen van een jonge staat", heeft de Belgische ambassadeur te Leopoldstad toch op dracht gekregen, alle mogelijke maat regelen te nemen ter bescherming van Belgische onderdanen en bezittingen en daarbij nauw met de Congolese rege ring samen te werken. Eigen nieuwsdienst BREDA. Een controlerend amb tenaar uit Breda vroeg op 28 april aan de directeur van een Tilburgs bedrijf waar hij een overtreding had geconstateerd: Hoeveel is het u waard als dit niet doorgaat? Later nam hij honderd gulden aan van de directeur. Gisteren moest hij zich daarvoor verantwoorden voor de rechtbank te Breda. De officier eiste drie maan den gevangenisstraf tegen hem en voor de tijd van twee jaar ontzeg ging uit het recht een controlerend ambt te vervullen. Terugkomen De ambtenaar H. van H. te Bre da van de looncontroledienst van het departement van sociale zaken moest nagaan hoe* de collectieve ar beidsovereenkomst voor het kleinme- taalbedrijf werd nageleefd. Bij een bedrijf in Tilburg stelde hij een over treding vast én informeerde bij de directeur naar zwijggeld. De directeur ging daar niet met een op in maar liet de ambtenaar 's middags bij hem terugkomen in zijn kantoor. Onder het bureau stond toen een bandrecorder. Achter de deur stond een politieman, die de ambtenaar arresteerde op het ogen blik dat hij het geld aannam. MARGRATEN. Koningin Juliana en vele hooggeplaatste Amerikaanse, Belgi sche en Nederlandse autoriteiten vouw den gistermiddag de handen en bogen het hoofd, toen de vlootpredikant ds. R. Renij het gebed uitsprak voor de doden voor de 8301 Amerikaanse militairen die op de begraafplaats van Margraten, in de Zuid. limburgse hoogvlakte, in volle oorlogstijd werden begraven Met een rede van de Amerikaanse staatssecretaris voor het leger, Wilber M. Brucker, werd gister middag deze laatste rustplaats ingewijd. Na het gebed legde de Koningin als eerste een krans bij het herdenkings monument. Zij wijdde gevoelvolle woor den aan de soldaten die hun leven hebben gegeven voor vrede en gerech tigheid. De voormalige hoge commissaris in Duitsland, John McCloy. las een bood schap van president Eisenhower voor en legde namens de president een krans van witte anjers met een rood-wit-blauw lint. Nog vele kransen werden daarna bij het monument gelegd. De begraafplaats Margraten is een van de acht Amerikaanse begraafplaatsen en gedenktekens in Europa en Noord-Afrika die deze maand officieel werden en wor den ingewijd. De 74-jarige A. Bakhuis is gistermid dag, toen hij bij zijn huis in de buurt schap Vriezenveensewijk de weg wilde oversteken, door een vrachtauto gegre pen en gedood. Het K.N.M.I. in De Bilt berichtte gisteravond om 23.15 uur: Wisselend bewolkt en nu en dan buien, met een kans op onweer. Zwakke tot mati ge wind uit zuide lijke richtingen. Iets warmer. Miesje: Met vijf tigduizend gulden kan ik ook een aardige garderobe kopen. 9 juli: zon op 4.31, zon onder 20.59: maan op 21.13, maan onder 5.29.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 1