ering kiest voor de Coentunnel Reg Van der Horst gelukkig en met beer weer thuis gratis autootje EERSTE KAMER WIL EENS NADENKEN Muitend leger in Congo Kiezers negeer Kroesjtsjefs geïntrigeer DIENSTMEISJE ERNSTIG GEWOND BIJ AANRANDING i ZAANSTREEK VLAGT AMSTERDAM ROUWT SPRONG NAAR DE VRIJHEID Met tuinschoffel uit gevangenis ontsnapt Model-staking f '1 Eisenhower: Beperking invoer suiker CUBA BESCHULDIGT AMERIKA VAN ECONOMISCHE AGRESSIE HET HART VAN SURINAME Rozenburg is goedkoper dan IJmu Burgemeester van Sassenheim dood in auto gevonden DOE HET ZELF Donderdag 7 juli 1960 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 5 Aanhouden Goedkoper Minister boos over kritiek van K.N.A.C. doodt direct f elk insekt! Plundering Geen bloed EISENHOWER: SCHIPHOL DREUNDE VAN GELUKWENSEN FOTOWEDSTRIJD OPLOSSING VAN HET SPEL DER ZEVEN VERGISSINGEN DE HEÊRJ. DURA TREKT ZICH TERUG Museum Bovmans bestaat 25 jaar Van ome Haagse redactie DEN HAAG. De regering heeft gekozen voor de Coentun nel onder het Noordzeekanaal bij Amsterdam. Op de begroting van 1961 zullen de eerste credieten worden aangevraagd. Gezien de huidige financieel-economische situatie en de toestand op de arbeidsmarkt is de gelijktijdige bouw van een Coen- en een IJ- tunnel onmogelijk. De bouw van de IJtunnel wordt dus verscho ven naar onbekende toekomst. Zowel in de Eerste Kamer, waar minister Korthals de re geringsbeslissing gistermiddag meedeelde, als in Amsterdam, waar het ministerieel besluit in briefvorm in de gemeente raadsvergadering van gisteren belandde, heeft de beslissing geleid tot gevoelens variërende tussen verrassing en veront waardiging. Terwijl de Zaanstreek nog geen half uur na de mededeling van mi nister Korthals vlagde, sprak de gemeenteraad van Amsterdam in een telegram aan de Eerste Kamer „zijn diepe teleurstelling" uit. Het telegram was een eerste reactie op de brief van minister Korthals waarin deze de gemeenteraad het besluit van de ministerraad om de Coentunnel prioriteit te verlenen meedeelde en toelichtte. De brief ltwam even nadat de raadsvergadering was aangevangen. De waarnemend voorzitter schorste de vergadering om de raad gelegenheid te geven het bericht te verwerken. De felle kritiek van verscheidene Eerste Kamerleden leidde tot het aan houden van de stemming over de be groting van 1960 van verkeer en wa terstaat tot volgende week. Het voorstel hiertoe deed de socialist ir. H. Vos. om de fracties gelegenheid te geven zich nader over de regerings- beslissing te beraden. Vóór de stem ming van volgende week zal het im mers mogelijk zijn de beraadslagingen alsnog te heropenen en het is niet onmogelijk dat er dan een initiatief van de Eerste Kamer komt. Het socialistische Tweede-Kamerlid dc heer J. M. den Uyl uit Amsterdam heeft gisteravond al in de vergadering van de Tweede Kamer toestemming gevraagd om de ministers van verkeer en waterstaat en van binnenlandse za ken mondeling vragen te mogen stel len over de bewuste brief aan de Am sterdamse gemeenteraad. Bii de beslissing, zo deelde minister Korthals in de Eerste Kamer mede, heeft de regering het nalionaal-econo- misch belang uitvoerig m het oog ge houden. Zij is tot de conclusie gekomen dat aan de IJtunnel zeker geen gro ter belang gehecht mag worden dan aan de Coentunnel. De investeringen voor de IJtunnel thans zouden hoger ïiin dan dié voor de Coentunnel. Met inbegrip van volledige verplaatsing van het marine-etablissement, zou de IJ tunnel 158 miljoen gulden kosten; de Coentunnel slechts 64 miljoen. De Coentunnel is gemakkelijker te bouwen, omdat de lengte van net tunneltracé korter is en de ondergrond gelijkmatiger. Bovendien zal bij de bobuw van de Coentunnel de scheep- vaart betrekkelijk weinig hinder on dervinden. Na voltooiing van een wegenplan zal Amsterdam een ruime ringweg heb ben, waarvan de Coentunnel en de brug bij Schellingwoude de beide oever verbindingen zullen vormen. Van onze correspondent GRONINGEN. Twee gevange nen van de Groninger strafgevange nis zijn dinsdagmiddag, toen zij in de gaten kregen dat de schoffel waar mee ze aan liet tuinieren waren lang genoeg was om zich aan de muur op te hijsen, uit de gevangenis ont snapt. Zij waren een van de twee groepjes gevangenen die gistermiddag aan het tuinieren waren. De ontsnapten waren vlak onder de gevangenismuur bezig. Toen hun bewaker even naar het ande re groepje liep waren een paar woor den genoeg. Snel hadden zij de schoffel om de bovenkant van de muur gehaakt om zich er aan op te hijsen. De schof fel werd in de tuin gegooid. Een grote sprong schonk de mannen daarna de zo lang begeerde en de zo gemakkelijk verkregen vrijheid. De eerste ervaring in die vrijheid was trouwens onaange naam, want de vluchtelingen kwamen midden in een bos brandnetels en dis tels terecht. NOG SPOORLOOS Door het achter de gevangenis liggen de Sterrebos zijn de mannen verdwe nen. Hoewel hun ontsnapping snel werd gemerkt en er dus al gauw naar hen werd uitgekeken, waren zij gisteravond nog niet teruggevonden. Zij zijn beiden 27 jaar oud, beiden za ten zij een straf uit wegens vermogens delicten, beiden zouden zij daarna ter be schikking van de regering worden ge steld. Juist om daaraan te ontkomen zijn K. B. uit Enschede en P. H. uit Tzummarum er van door gegaan, zo vermoedt de gevangenisdirectie. Een van hen zou zondag nota bene worden vrijgelaten. In Poldert een dorpje in de zuid oosthoek van Groningen is gisteravond een inbraak gepleegd. Volgens de officier van justitie te Groningen wijst alles er op dat dit het werk van de twee ont snapte gevangenen is. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Minister Korthals is weinig te spreken over de kriüek, die de K.N.A.C. blijkens een artikel m haar bondsorgaan De Auto over de verkeers- wetgeving heeft gelanceerd. De afgekeur de maatregelen, namelijk de^ knipper- bollen, de gele plaatjes, de spatlappen en de ontstoringsvoorschriften, zijn immers stuk voor stuk genomen op advies van ae commissie veiligheid wegverkeer waar ook de K.NA.C. zitting in heeft. Deze kritiek, zo zei hij gisteren in de Eerste Kamer, wekt bij het publiek de indruk, dat men het met de voorschrif ten op dit gebied niet zo nauw hoeft te nemen. De minister deelde verder mee, dat hij zou overwegen of het nuttig is om in elke lesauto dubbele bediening voor te schrijven TURIJN (A.P.) De studenten van de academie van beeldende kunst heb ben een wel zeer bijzondere staking be- leefd: van hun modellen. Zes naakt modellen van de academie vertikten het plotseling om tegen het gf^de hono rarium verder te gaan met poseren. Ze kozen het begin van hun Stakmg voor treffelijk: midden onder de eindexamens Terwijl de examinandi ernstig zaten te schilderen en te tekenen en hun do centen met de examencommissie ernstig toekeken, begonnen de jongedames zien plotseling aan te kleden. Een van de meisjes zei: We houden er mee op, ons salaris is te miserabel om over te pra ten. En ze gingen. De academie zat met de handen ra het haar, maar de directeur redde de situatie door een voorlopige salarisverhoging van negentig cent per uur te beloven. Nu poseren de modellen weer. LONDEN (Reuter) De veilingzaal Sotheby in Londen heeft nu al het vo rige record aan veilingopbrengsten voor schilderijen verbeterd. Vorig jaar was het totaal 5.757.742 pond sterling, ruim 61 miljoen gulden. Dit bedrag is gisteren, 23 dagen na het begin van het veilingseizon, overschre den. Een simpel tuinschoffeltje, en deze metershoge muur die dc gevangenen van de Groninger gevangenis de weg naar de vrijheid zou moeten afsnijden. was overwonnen. Advertentie vlido 'n Erdal produkt... dus goed! WASHINGTON (Reuter) Presi- dent Eisenhower heeft gisteren beslo ten tot beperking van de invoer van Cubaanse suiker in 1960 met 700.000 ton. Dit betekent in feite een staking van de invoer van suiker omdat krach tens dit besluit dit jaar niet meer dan 39.752 ton Cubaanse suiker in het lo pende jaar de Verenigde Staten kan binnenkomen. „In weerwil van onze pogingen tot handhaving van de traditionele vriend schappelijke betrekkingen volgt de re gering van Cuba nu een koers die ons noopt ons ernstig af te vragen of Amerika op den duur voor de levering van zeer grote hoeveelheden suiker afhankelijk van dat land kan blijven", verklaarde Eisenhower. De organisatie van Amerikaanse na ties, bij verdrag verplicht te waken tegen het doordringen van het communisme op het westeliik halfrond, houdt de ont wikkeling op Cuba zorgvuldig in het oog President Eisenhower wees hierop eer der op de dag, toen hij in zijn weke lijkse persconferentie inging op de Ter gelegenheid van de Vlootweek in Botterdam geeft George Stam maandag avond een speciaal orgelconcert in de St. Laurens. vraag wat er zou gebeuren, in dien op Cuba een onderzeeboot basis van de Sowjetunie gevestigd mocht worden. Erg waarschijnlijk leek hem dat laatste niet. BIJ WET In Havana werd gisteren een wet van kracht waarbij de regering wordt ge machtigd alle eigendommen op Cuba van Amerikaanse ondernemingen en Ameri kaanse burgers te naasten, indien dat in het belang van het land mocht zijn. Die wet moet het mogelijk maken de Amerikaanse suikerondermingen op Cuba te nationaliseren. Er is een duidelijk ver band met de staking door de Verenigde Staten van de invoer van Cubaanse suiker, een maatregel die weer het ge volg was van de naasting van de eigen dommen van grote oliemaatschappijen op Cuba. Tot de grote Amerikaanse maatschap pijen wier eigendommen op Cuba gevaar lopen door de nationalisatiewet behoren de International Telephone and Tele graph Corporation, die 65 procent van de aandelen van de Cubaanse telefoonmaat schappij ln handen heeft, en de United Fruit Company. De Cubaanse regering beschuldigde gisteren de Verenigde Staten van „econo mische agressie met politieke oogmerken". Daardoor had de Cubaanse regering zich genoodzaakt gezien maatregelen te tref fen „ter bescherming van de vrije econo mische ontwikkeling" van het land. (Vervolg van pagina 1) Wel was het meteen al duidelijk dat er voorlopig op de politie niet meer behoefde te worden gerekend bij het handhaven van de openbare orde. Nau welijks waren de blanke commissaris sen buiten spel geplaatst of er braken in de stad relletjes uit zonder dat iemand de moeite nam er iets tegen te doen. Europeanen werden op straat gemolesteerd en overal kwam het weer tot botsingen tussen volgelingen van verschillende politici en leden van ver schillende stammen. Droeg de rebellie in Leopoldstad tot dusver een nogal goedaardig karakter inzoverre de muitende soldaten wel iswaar hun Belgische officieren niet meer gehoorzaamden, doch zich ook niet aan hen vergrepen te Thijsstad zag de toestand er bedenkelijker uit. Thijsstad ligt 150 kilometer ten zuid westen van Leopoldstad en beheerst de verbindingswegen tussen de hoofdstad en de Atlantische kust. Onder invloed van de gebeurtenissen in het kamp van Leopoldstad moet een deel van het garnizoen van Thijsstad reeds dinsdag avond aan het muiten zijn geslagen en woensdag zijn ze overgegaan tot ge vangenneming van de officieren, die met hun families geïsoleerd werden en door een helikopter van levensmidde len moesten worden voorzien. Uit die helikopter heeft men ook kunnen vast stellen dat soldaten in Thijsstad hebben geplunderd. Loemoemba en andere leden van de regering hebben zich gistermiddag naar Thijsstad begeven nadat in de hoofdstad berichten waren binnenge komen dat muitende troepen van Thijsstad naar Leopoldstad opmarcheer den. Aanvankelijk zijn die muiters halverwege tegengehouden door een eskadron pantserwagens, dat hen van Leopoldstad uit tegemoet was gegaan. Latere berichten melden dat dit eska dron de muiters had doorgelaten. Aan deze lankmoedigheid is het te danken dat er nog geen bloed heeft gevloeid. De Belgische militaire bases in Con go, die in gevolge verdrag door Bel gische troepen bezet worden gehouden, zijn in staat van paraatheid gebracht. De daar gelegerde troepen zullen ech ter niet worden gebruikt, tenzij de Congolese regering daarom uitdrukke lijk verzoekt. WASHINGTON (AP, Reuter) - - Premier Kroesjtsjef is in zijn po gingen, invloed uit te oefenen op de Amerikaanse kiezers volgens president Eisenhower zeer grof en onbehouwen te werk gegaan. Eisenhower vertrouwt erop dat zo wel de Democratische als de Republi keinse kiezers in de komende maan den Kroesjtsjefs verdere pogingen geheel zullen negeren. Deze uitlatinge sloeg op Kroesjtsjefs aanvallen, na het mislukken van de Parijse topconferentie, op Eisenhower en vice-president Richard Nixon, en op diens politieke boodschappen aan verscheidene prominente Democrati sche politici. Eisenhower drong gisteren in zijn wekelijkse persconferentie aan op waakzaamheid, geestelijke paraatheid en handhaving van militaire kracht. Dat zijn volgens hem voor de niet- communistische wereld de beste mid delen om het uitbreken van een nieu we grote oorlog te verhinderen. De Amerikaanse regering, zei hij, blijft steeds bereid met de Sowjetunie te onderhandelen over het ontwape- ningsvraagstuk, de kwestie van sta king van proeven met kernwapens en alle andere internationale problemen, zolang dergelijke onderhandelingen gevoerd kunnen worden op basis van eerlijkheid. Ondanks de stroefheid van de Sow jetunie aan de internationale con ferentietafels zullen de Verenigde Sta ten en Engeland in Genève zolang dat mogelijk is met de Sowjetunie blijven streven naar een verbod van proe ven met kernwapens. Eisenhower sprak de hoop uit dat de Sowjetunie toch nog akkoord zal willen gaan met het Amerikaanse voorstel over geza menlijke Amerikaans-Engels-Russische onderzoekingen ter verbetering van de methoden voor het aantonen van proeven met kleine ondergrondse kernwapens. Van een onzer redacteuren CHIPHOL Mooi hè! Mevrouw Van der Horst kust met een hoogrode kleur van al het ont- vangstlawaai op de luchthaven haar schoonmoeder. Gouden- Beer-eigenaar Herman laat even alles voor wat het is en wringt zich naar zijn moeder die bescheiden in het feestge- drang haar hoed bijna verliest Advertentie Wij en onze hobby" Het bekende maandblad DOE HET ZELF schrijft in samen werking met de Stichting ter Bevordering van de Amateur- fotografie een fotowedstrijd uit onder de naam: „Wij en onze hobby". Ook de jeugd onder de 17 jaar kan hier aan deelnemen. Er is een groot aantal fraaie prijzen. In het bijzonder interessante julinummerstaan de wedstrijd- voorwaarden. Koop dit nieuwe nummer bij een kiosk, boek- of tijdschrif- tenhandel. De ontvangsthal van Schiphol dreunt van de felicitaties aan de zojuist uit Berlijn gelande gelukkige cineast en van het oerwoudritme waarmee de Su rinaamse Guyana Band de Bo- venmoerdijkse gemoederen probeert te ontwrichten. De grote Baskisehe alpino heeft Van der Horst afgenomen. Deze had hij boven aan de vliegtuigtrap op toen hij voorzichtig de eerste stappen op de trap zette en de toegestroomde menigte in ogenschouw nam. Zijn vrouw lachte voor twee, dolgelukkig met, het succes waaraan zij een groot deel heeft gehad. Met bloemen beladen kwamen zij in het restaurant „De Wijde Wereld" en onmiddellijk in een Surinaams klimaat waarvoor talloze foto- en filmlampen zorgden. Eerst eten Na toespraken van dr. R. H. Pos, ge volmachtigd minister voor Suriname, G. B. Rebel, de directeur van het ka binet van de vice-president, J. C. Schul- ler namens het ministerie van O. K. en W. en Joh. Miedema, voorzitter van de Nederlandse bioscoopbond, ant woordt Herman van der Horst onder grote hilariteit: „Nee de Gouden Beer heb ik niet bij me. Moet nog gevoederd worden, voegt zijn vrouw er aan toe. Hij zit in de koffer, komt zo. Met enkele eenvoudige woorden dankt Van der Horst voor de vele vriendelijke woorden en legt er de na druk op dat hij zich er vooral op had geconcentreerd het hart van Suri name te treffen in zijn documentaire. .Bulldozers vinden we over de hele wereld, zo'n hart alleen in Suriname". Mededingers Wij vragen: Hebt u de andere mede dingers gezien en vond u die sterk genoeg om blij met de prijs te zijn? 1. Een padvinder meer aan het eind van de troep; 2. Het stuur van de auto is ver dwenen; 3. Het been van de vijfde pad vinder links in de rjj komt te voorschijn. 4. De cape van de akela is langer; 5. De mond van de akela zit lager; 6. Het linkerbeen van de jonge vrouw is anders; 7. De rechterarm van de jonge vrouw is korter. Van een onzer redacteuren ROTTERDAM. Het slot van het pleidooi, dat door drs. W. C. - Kroft in Economisch Statistische berichten van vandaag voor de vestiging van ijzer- en staalfabrieken op Rozenburg wordt ge voerd, houdt zich bezig met een aantal belangrijke kostenbesparende voordelen, die aan deze vestigingsplaats en aan de voorgenomen interne organisatie van het bedrijf verbonden zijn. Uit zijn beschouwing valt op te ma ken, dat de Atlantische Staalfabrieken van plan zijn een fabriek voor Thomas- slakkenmeel op te richten, een product, dat uitermate belangrijk is voor de Ne derlandse landbouw. Op elke ton ruw- ijzer kan dit ongeveer tien gulden in de kostprijs schelen. Drs. Kroft valt de economisch direc teur van de IJmuidense hoogovens aan op diens eerder verkondigde stellingen over de rentabiliteit van het projekt op Rozenburg: nog altijd wordt in IJmui den aangenomen, dat uitbreiding van de bestaande hoogovens alleenzaligma kend is. Daarbij zijn volgens drs. Kroft aller lei factoren buiten beschouwing gela ten: het interne transport in IJmuiden kost een veelvoud van de veel goedko pere vervoersmogelijkheden in de nieu we fabriek op Rozenburg. (De IJmuidense hoogovens moeten het grootste de van hun produkten terug brengen naar de voorkant van de fa brieken, waar de zeeschepen kunnen aanleggen terwijl op Rozenburg reke ning is gehouden met het lossen van grondstoffen aan de voorkant en een af voer aan de achterzijde. Voor het in terne transport zijn in IJmuiden 600 spoorwagons nodig, die elke maand Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM. Een ongeveer dertigjarige man van wie men aan neemt, dat hij huis-aan-huis-verte- genwoordiger is heeft in een flat aan het Minervaplein te Amsterdam het 21-jarige dienstmeisje, Catharina Fllpse aangerand en levensgevaar lijk verwond. Rechercheurs en een inspecteur va* de zedenpolitie hebben gisteren de Advertentie 10 verschillende merken met nummerbord en kentekenplaat uit 10 verschillende landen buurt van het Minervaplein uitgekamd op zoek naar de dader. De man belde dinsdagmiddag op de eerste etage van het flatgebouw aan en werd door het dienstmeisje openge daan. De man vertelde haar, dat hij een zogenaamd „elektrisch dienstmeis je", een soort stofzuigapparaat, wildt demonstreren. Het meisje wilde hem de deur wijzen omdat er niemand thuis was, maar de vertegenwoordiger wist zich toch „binnen te praten". In de vestibule trachtte de man haai plotseling aan te randen. Op haar gil len greep de dader haar bii de keel en trachtte haar te wurgen. Het slachtof fer wist zich, luidkeels om hulp roe pend, los te maken. Voordat zij de vlucht kon nemen, gaf de aanrander haar met een hard voor werp vier hevige slagen op het achter hoofd. Terwijl hij zelf het huis uitren de een buurman heeft hem nog als een schim voorbij zien schieten strompelde het dienstmeisje zwaar bloe dend naar de telefoon. Voordat ze bui ten bewustzijn raakte, kon ze nog juist de politie alarmeren die het zwaar gewonde slachtoffer in de vestibule vond liggen. In het ziekenhuis is het meisje onmid dellijk geopereerd. Het levensgevaar is geweken, maar de recherche kreeg nog geen toestemming om haar te verho ren. Aan de hand van een verklaring, die zij aan haar broer heeft gegeven, is de politie onmiddellijk op pad getogen. Men had de man nergens in de buurt gesignaleerd. Bovendien hebben ver scheidene Amsterdamse firma's in „elektrische dienstmeisjes" voor hun colportage meer dan honderd vertegen woordigers in dienst, die geen eigen rayon hebben. De lijst van deze verte genwoordigers wordt door de politie na gegaan. meer dan eeen miljoen ton aan grond stoffen en goederen vervoeren.) Bovendien zijn er de laatste jaren nieuwe, goedkope procédés in de ijzer en staalindustrie ontwikkeld, waarvan op Rozenburg de allergoedkoopste zal worden gekozen. Rozenburg zal onge veer tien procent goedkoper kunnen werken dan IJmuiden. Drs. Kroft is in zijn slotbeschouwing niet blind voor andere mogelijkheden om de Nederlandse basisindustrie een breder fundament te geven. Hij ziet ze echter bepaald niet in IJmuiden, waar de hoogovens vastgroeien en waar de aangekondigde uitbreiding tot vijf mil joen ton ruwstaal per jaar onoverko melijke problemen zal scheppen. Niet alleen voor de omgeving, maar ook voor het bedrijf, dat toch in eerste aanleg een logische opzet moet blijven houden. Hij besluit met de woorden: Twee vragen Voor Rozenburg zou de vraag moeten luiden: „Is de opzet van het daar te vestigen tweede staalbedrijf zodanig, dat tegen concurrerende kostenprijzen kan worden geproduceerd?" In zijn alge meenheid is deze vraag bevestigend be antwoord. Voor IJmuiden luidt de vraag: is de geplande uitbreiding van de bestaande bedrijven zodanig, dat het gehele bedrijf tegen concurrerende kos tenprijzen kan produceren? Indien op beide vragen een bevesti gend antwoord mogelijk is, hoeft er geen sprake te zijn van een keuze, aange zien dan zowel vestiging van een twee de bedrijf op Rozenburg als uitbreiding van het bestaande bedrijf in IJmuiden rationeel en ->ewenst is. Deze wenselijk heid vloeit voort uit het feit, dat de ge hele economie van ons land met een aanzienlijke uitbreiding van de ijzer- en staalproduktie is gediend. DEN HAAG (ANP) De heer J. Dura Dzn, zal aftreden als voorzitter van de Raad van bestuur bouwbedrijf. Hij heeft dat gisteren in een vergade ring van de raad meegedeeld. Ook zal hij al zijn andere functies in het organisatie- en verenigingsleven neerleggen en aftreden als directeur van de N.V. Dura's aannemingsmaatschappij in Rotterdam. Het is de bedoeling van de heer Dura zich na verloop van tijd in Zwitserland Antwoord: „Ik zag ze allemaal en eerlijk gezegd was ik voor Walt Disney het meest benauwd.". „Ja, ik ben blij met die prijs als ik zie wat de anderen hebben gemaakt. De laatste inzending „Mandara" van de Zwitserse etnoloog-auteur-cineast zou mijn grootste concurrent worden, vol gens de verwachtingen, maar dat viel me tegen", zegt hij nu echt transpire rend onder de haardos die het gerucht tegenspreekt dat er ook in West-Berlijn kappers wonen. Een kleine Surinaamse vrouw maakt zich van hem meester, drukt hem innig de hand: Ik ben sinds mijn zesde jaar hier, maar uw film heeft me volkomen ondersteboven gegooid. U hebt de Surinamers veel gegeven! IEIDEN (ANP). De burgemeester van Sassenheim, jhr. mr. R. Sandberg van Boelens, is dinsdagavond op 61-ia- rige leeftijd overleden. Omstreeks half elf werd hij dood aangetroffen in ziin auto, die in de Ka gerstraat te Sassen heim geparkeerd stond. De burgemees ter was naar een brand wezen kijken, die in deze straat was uitgebroken. Kort nadat hij weer in zijn wagen was ge- stant, moet hij zijn overleden. Jhr. Sandberg van Boelens werkte van 1925 tot 1930 op de secretarie van Voor schoten. Daarna volgde zijn benoeming tot secretaris van het hoofdbestuur van het Nederlandsche Roode Kruis in Den Haag. Tot 15 juli 1940 was hij chef van het kabinet van de commissaris der ko ningin in Zuid-Holland, waartoe hij in 1934 was benoemd. Jhr. Sandberg van Boelens was o.m. erevoorzitter van de Johanniterorde. Za terdagmiddag om twee uur wordt hij op de begraafplaats Westerveld ter aarde besteld. Van een onzer redacteuren ROTTERDAM. Hoog boven op de t°ren van het Museum Boymans-van Beuningen woei gisteren de vlag. Dat was het enige uiterlijke vertoon waar mee het feit werd herdacht dat 25 jaar geleden op 6 juli 1935 het nieuwe gebouw van Boymans werd geopend. Ter gelegenheid van dit jubileum is een speciaal nummer van het Bulletin van het museum verschenen, waarin de tegenwoordige directeur, de heer J. C. Ebbinge Wubben, een beknopt overzicht geeft van het wel en wee van het mu seum m de afgelopen 25 jaar. Wereldniveau Met vreugde wijst hij op de reus achtige uitbreidingen van het museum, waardoor het een van de belangrijkste van ons land is geworden en wat ver scheidene afdelingen betreft de col lectie Rubens bijvoorbeeld zelfs een museum op wereldniveau. De heer Eb binge Wubben schrijft verder over het teleurstellende bezoek van Rotterdam- m?rs,.?,a,n het museum en over de nood zakelijkheid tot uitbreiding. Met hartelijke dankbaarheid schrijft hij over de vele schenkers, instanties en vrienden van het museum, die Boymans vele malen met zeer belangrijke collec ties en werken hebben bedacht. Vanzelf sprekend wijt hij bijzondere woorden aan de schenkingen door de heer D. G. van Beuningen en aan het verwerven van de cteneuri"0 rijkS C°Ilectie Van deze De schrijver uit voorts zijn dankbaar- Vfw „aa? Z1in v°?rgangers. Hij kon van zelfsprekend zelf met vermelden dat de tegenwoordige directeur met groot élan smaak en kennis werkt aan de uitbrei ding van het museum, een voortreffe lijke expositieplan en de andere activitei ten van het museum. Koningin Elizabeth van Engeland en de hertog van Edinburgh zullen volgend voorjaar een officieel bezoek aan Italië brengen. LONDEN De Nederlandse ambassadeur in Londen baron Bentinck van Schoonheten heeft koningin Elizabeth gisteren uit naam van de Nederlandse vereni ging van zeeschilders een zee gezicht overhandigd. De plechtigheid had plaats toen de koningin bij het maritiem mu seum in Greenwich het Flam- steed House opende. Het schilderij geeft het Britse koninklijke jacht Britannia weer, begeleid door Nederlandse oor logsbodems, bij het staatsiebezoek dat koningin Elizabeth in maart 1958 aan ons land bracht. „Wat prachtig", zei de koningin van dit zeegezicht van J. C. A. Goedhart, „alleen nogal mistig." „Dat hoort ook, het was im mers vroeg in de morgen toen wij binnenstoomden", merkte prins Philip deskundig op. De schilder Goedhart bij het schilderij dat gisteren aan ko- ningin Elizabeth is aangeboden.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 5