Meerderheid voor hoofdprijs zonder beperkingen MUITEND LEGER IN CONGO Kamer stelt minister Beerman voor de keus Man steekt zijn oiiderlmurster Ziekenfondsen voor iedereen ARKS beschuit De Bilt: Wind POLITIE IN ROME MET COMMUNISTEN SLAAGS SEIN OP ROOD Belgische commandant afgezet Geheim dossier in Amerika over dood Amelia Earhart Kwestie-Kwint in Velsens raad PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND 8 tegen de muiters oorspronkelijk een geringe minder- Bloedige veldslag op Geld voor woningbouw in Australië GEEN LOVEN EN BIEDEN P.v.d.A.NEEN VERKLARING LUCHTMACHTKAPITEIN Ontzetting Predikant mocht niet pacifistisch spreken V1; Overspannen Ook politie Wij Zeeuwen eten tut'/ Het weer overal Massabetoging verjaagd met blanke sabel Akkoord over tolbrug Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststraat 90, Postbus 4, Giro 116666, telefoon Directie en administratie 01100- E438. Redactie: 01100-2317, bij geen gehoor Chef redactie 01100-3991. Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 50, tel. 01180-2009, bij geen gehoor: 01180-4604, Postbus 26, Vlissingen, Nieuwendijk 33, tel. 01184-3224, Postbus 24, Terneuren, Nieuwstraat 38, tel. 01150-3189; Zierikiee, Havenpark 24, tel. 01110-2991. Directeur: JACQ DE SMIT; Chefred.: G. J. BREL'KER Zeeuwsch Dagblad Losse nummers 13 cent Abonnementsprijs 0,56 per week, 7,per kwartaal' Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouters T cent per woord met een minimum van 1, 16e JAARGANG NO. 4597 Donderdag 7 juli 1960 INTREKKEN OF TWEE TOTO'S Van onze parlementaire redacteur DEN HAAG - Vanavond zal in de Tweede Kamer de beslis sing vallen over de toto. heel laat waarschijnlijk, maar het is zeker dat het ervan zal komen. Het enige wat er vaststaat na het acht uren durende debat van gisteren is dat het ontwerp- Beerman in ieder geval geen meerderheid zal vinden. Hoe het er tenslotte, nadat regering en kamermeerderheid elkander hebben gevonden, wel zal uitzien, was ook gisteren niet uit de vele verschillende standpunten op te maken. ROTTERDAM. In een vlaag van razernij heeft- de zestigjarige P. van B. uit de Boezemlaan te Rotterdam de bij hem inwonende mevrouw T. S. Sta rink-van der Spek zo met bijl en dolk bewerkt, dat zij met ernstige wonden aan hoofd, in borst, rug en nek in. het ziekenhuis moest worden opgenomen. Het gebeurde gistermiddag omstreeks half twee, toen mevrouw Starink in de kamer van Van B. op de tweede etage stond om de was aan de lijn te hangen. Terwijl zij daar mee bezig was, sprong de man onverhoeds op haar toe. Hij sloeg haar met een bijl op het hoofd, waarna de vrouw gillend de trap op rende om bij kennissen op de derde etage bescherming te zoeken. RAZEND Zij vluchtte een kamer binnen, waar zij hulp kreeg van de juist op visite zijnde mevrouw De Heer, die met haar baby in de armen geklemd de deur voor de neus van de razende man dichtgooide. Hij wist echter toch binnen te dringen en terwijl mevrouw De Heer machteloos moest toezien, stak hij me vrouw Starink met een dolk in borst, rug en nek. De vrouw werd naar het Sint Fran- ciscusgasthuis gebracht. Van B. werd ter observatie in het Coolsingelzieken- huis opgenomen. De heer en mevrouw Starink woonden ongeveer drie jaar* bij de man in. De kans dat minister Beerman het wetsontwerp zal moeten terugnemen is groot. Voor een tussenvoorstel met een maximumprijs van vijftigduizend gul den bestaat zeker geen meerderheid, daar alleen het grootste deel van de KVP-fractie en enkele schaarse CH- afgevaardigden ervoor te vinden zouden zijn. De meerderheid van de Kamer, waartoe dan de socia listen, liberalen en ook de K.V.P. behoren, is slechts toegankelijk voor een onbeperkte hoofdprijs, wat in de prakijk zal neerkomen op een bedrag van honderddui zend gulden. Het was prof. Romme die tegen middernacht het sein op rood zette. Zijn voorkeur uitsprekend voor twee toto's, een voor de sport en een voor de liefdadigheid, wat ook de socia listen en de liberalen reeds voor hem hadden gedaan, liet hij het aan de minister over een voorstel te doen, zodat in ieder geval de mogelijkheid zou worden uitgesloten dat de re gering het ontwerp zou moeten te rugnemen, omdat het geen meerder heid in de Kamer vindt. -g- -rr ET leger van de nog geen week oude republiek Congo is [1 aan het muiten geslagen. Gezagsgetrouwe troepen die J*. -**« heid waren uitgezonden lopen naar de muiters over. Emile Janssens, de Belgische commandant van het Congolese leger, zal Congo onmiddellijk verlaten; de Congolese regering heeft zijn terugroeping gevraagd. Geen elektrische centrale ROME (Reuter). Licata, een plaats in het zuiden van Sicilië, was gisteren diep in rouw gedompeld na bloedige ge vechten tussen zeker 20.000 demonstran ten en de politie, die twaalf üur duur den. Twee mensen werden gedood, vier raakten ernstig, negentien licht gewond er werden twee arrestaties verricht. Er werd van beide kanten geschoten tijdens de relletjes die het gevolg wa ren van protesten tegen een beslissing bij Licata geen elektrische centrale te bouwen, zoals het plan was. De betogers sneden alle verbindingen tussen Licata en de buitenwereld af en maakten zich meester van het spoorweg station in hun gemeente. Spoorwegen en autowegen werden geblokkeerd. Het hoogtepunt van de troebelen kwam toen opstandige elementen zelfgemaakte handgranaten naar de politie wierpen die het station probeerde te heroveren. Dit laatste gelukte pas na urenlange verbit terde gevechten. DEN HAAG. Drie verzekerings maatschappijen met belangen in Australië. De Nederlanden van 1845, de Nederlandse Lloyd levensverzekering en de Verzekeringmaatschappij Holland van 1859, hebben gisteren met het emi- gratiebestuur een leningsovereenkomst gesloten ten bedrage van elf miljoen gulden. Het bestuur is tot deze trans actie gemachtigd bij algemene maatre gel van bestuur, onder bepaling dat de daaruit voortkomende baten en eventue le lasten voor rekening van de staat zul- len komen. Het op gunstige voorwaarden verkre gen geld zal worden uitgeleend aan wo ningbouwverenigingen van Nederlandse emigranten in Australië. Evenals bij de lening van het Development loan fund in 1959 zal ook nu een groep Austra lische banken voor eenzelfde bedrag in dit project deelnemen. De leningen wor den door de Australische deelstaten ge garandeerd. Advertentie Nu is er... Een wondermiddelWrijf een weinig Clipp in de nog vochtige huid. Dit voor komt „afwashanden". U merkt 't na één behandeling: de huid blijft gaaf en soepel. Uw handen zijn zacht als fluweel hèt middel tegen afwashanden Hiermee kaatste prof. Romme de bal dus terug en het zal vanmiddag van minister Beerman afhangen of hij de KVP en daarmee dus in feite de meer derheid voor zich zal weten te winnen. Prof. Romme heeft geen bedrag ge noemd, iri tegenstelling tot de andere voorstanders van verhoging van de hoofdprijs. Ook wenst hij niet te lo ven en te bieden over de maximum prijs. Een situatie waarin de sporttoto afhankelijk is van ministeriële vergun ningen wil hij evenmin terug. Die is hem te onveilig. Deze onveiligheid is er zodra het wetsontwerp is terug genomen. Van de mate waarin minis ter Beerman het risico van de onvei ligheid zal weten te beperken hangt vandaag de steun van de K.V.P. af. En met deze sphinxachtige woorden van prof. Romme moesten Kamer en rege ring dan maar genoegen nemen! DE ANTI-REVOLUTIONAI RE fractie heeft zich in prin cipe tegen het ontwerp ver klaard, onvoorwaardelijk. Haar woordvoerder dr. Bruins Slot ging zelfs zover dat hij ver klaarde dat de overheid het ze delijk kwaad van de goklust behoorde te bestrijden, waar mee hij de positie van de beide antirevolutionaire ministers in het kabinet die zijn meegegaan met het regeringscompromis, niet eenvoudiger heeft gemaakt. De staatkundig gereformeerde frac tie van drie leden staat ook scherp afwijzend ten opzichte van het ter tafel liggende ontwerp. Ongeveer de helft van de christelijk-historische fractie, naar verluidt een vijftal le den, kan er zich evenmin mee ver enigen. Het overige deel aanvaardt blijkens zijn woordvoerder dr. Die penhorst het ontwerp zoals het is, maar het zal geheel afhangen van de wijzigingen die het zal ondergaan in de loop van vanmiddag, of deze groep ook haar stem zal geven aan het uiteindelijke resultaat. Zij zullen waarschijnlijk een onbeperkte hoofd prijs niet kunnen aanvaarden. De socialistische woordvoer der, mr. Vrolijk, heeft zich gis termiddag door de voorzitter van de K.V.P.-fractie prof. mr. Romme uit zijn tent laten lok ken en al bij voorbaat» ver klaard dat de fractie van de P.v.d.A. in haar geheel niets ge voelt voor loven en bieden over de hoofdprijs, maar dat de meer- derheid en deze bestaat ver moedelijk uit 43 van de 48 leden een onbeperkte hoofdprijs wenst en twee pools, een voor de sport en een voor de liefda digheid. Dit betekent dat de socialistische meerderheid niet te vinden zal zijn voor een mogelijk tussenvoorstel van bijv. 50.000 gulden en voor geen en kele andere oplossing. De minderheid kan slechts genoegen nemen met het Op de publieke tribune werd het toto-debat gespannen gevolgd door voorzitter Schroder van de K.N.V.B., secretaris penningmeester Lo Brunt (midden) en links: de voorzitter van de Nederlandse Sportfederatie, jhr. A. Feith. Eigen nieuwsdienst NEW YORK. De kwestie-Amelia Earhart blijft de gemoederen in Amerika bezig houden. Gisteren verluidde in Los Angeles dat in de archieven van de Ame rikaanse luchtmacht de bewijsstukken worden bewaard omtrent haar terecht stelling door de Japanners. Zoals bekend zou de vermaarde pilote in juli 1937 bij het Japanse eiland Saipan een noodlan ding hebben gemaakt, gevangen zijn ge nomen en vervolgens gedood omdat zij te veel van geheime Japanse militaire in stallaties had gezien. Van verschillende kant zijn daar de laatste dagen onthul lingen over gedaan. Foto's Volgens kapitein Paul Briand, verbon den aan de Amerikaanse luchtmachtaca demie in Colorado, worden er in de ge heime archieven in zijn land o.a. verkla ringen bewaard van 72 mensen die de arrestatie en executie van de befaamde pilote meemaakten. Er schijnen ook foto's van de terechtstelling bij de bewijsstuk ken te worden bewaard. Waarom Ameri ka deze nimmer openbaar maakte is een raadsel. Eigen nieuwsdienst UTRECHT Een vrijwillige verze kering, waarbij geen premie naar draag kracht wordt geheven, kan door de stij ging van de kosten niet meer in over eenstemming worden geacht met de mo derne begrippen omtrent de sociale zorg. Ondanks gestegen welvaart is er maar één mogelijkheid om een veelomvatten de geneeskundige verzorging binnen ie ders bereik te brengen: een verplichte verzekering. De heer C. J. van Lienden, voorzit ter van de Centrale bond van onder ling beheerde ziekenfondsen, betoogde dit gisteren tijdens de jaarvergadering van de bond in Utrecht. Grens verhoogd De heer Van Lienden vertelde ook, dat de maatschappijen van geneeskunst, pharmacie en tandheelkunde aan de ziekentondsorganisaties hebben laten we ten, dat zij akkoord gaan met het ver zoek de inkomensgrens voor de vrijwil lige verzekering te verhogen tot 7.450 gulden. (De daarmee in verband staan de wetsontwerpen zijn gisteren door de Eerste Kamer goedgekeurd). Met de schooltandverzorging wordt volgens de voorzitter te laat begonnen In de kleuterperiode wordt aan de ver zorging van het gebit weinig of niets gedaan en de jeugdtandverzorging zou daarom ook de kleuters in haar zorg moeten betrekken. Twee raee-jachten worden na een zeilwedstrijd tussen Newport en Ber muda vermist. Op het ene jacht be vinden zich zeven of acht mensen en op het andere vier. Schepen, vliegtui gen en een luchtschip nemen aan de opsporing deel. beperkte voorstel van de regering De liberalen zijn niet of nauwelijks verdeeld, behalve dan in hun een stemmig afwijzen van het ontwerp. Het liet zich gisteren aanzien dat een samengaan van liberalen en socialis ten, die beiden amendementen op het stuk van' de hoofdprijs, monopolie en inzet hebben ingediend, wellicht niet is uitgesloten. Het zal pas vanavond worden eer zich uit deze veelheid van standpun ten een oordeel van de meerderheid, waarmee dan de regering zich nog zal moeten kunnen verenigen, heeft geformeerd. Tot zolang ligt de paak van de toto nog geheel open. Zie verder pag. 7 Zoals men weet verdwenen Amelia Earhart en haar navigator Fred Noonan, dre eveneens spoorloos bleef, op een vlucht rond de wereld, ergens boven de Stille Oceaan. Kapitein Briand zei gisteren dat hij bijzonderheden weet inzake de plaats waar Amelia Earhart en Noonan begra ven liggen. De 39-jarige Briand heeft een boek over de pilote geschreven, ge titeld Dochter, van de lucht. Japan ontkent Intussen hebben enkele Japanse auto riteiten, die voor en tijdens de tweede wereldoorlog belangrijke functies vervul den, ontkend dat Amelia Earhart op Sai pan zou zijn terechtgesteld. Een van hen, de vroegere kapitein van de Japanse ma rine, Zensjiro Hosjina, verklaarde dat de executie onmogelijk zonder zijn mede weten en toestemming kon zijn uitge voerd^ Het eiland Saipan viel onder de jurisdictie van de Japanse marine. Niets mocht op het eiland geschieden, zeker geen terechtstellingen, zonder voorkennis van het bureau in Tokio waar Hosjina hoofd van was. Een andere oud-marine officier zei gis teren dat de archieven van de Japanse marine geen documenten over een even tuele terechtstelling van de pilote be vatten. Maar hij moest toegeven dat te gen het einde van de oorlog veel docu menten vernietigd zijn. In Thijsstad zitten de gezinnen van Europese officieren volkomen geïso leerd en moeten door hefschroefvlieg- tuigen van voedsel worden voorzien. Op eenzame posten waar blanken wo nen zijn van de lucht uit noodsignalen waargenomen. De toestand is uiterst verward en gespannen, vooral omdat het niet duidelijk is of de regering van de jonge republiek is opgewassen te gen de muiterij van het leger en ook de politie in Leopoldstad de zijde van de muiters heeft gekozen. Onze correspondent te Brussel seinde over de toestand gister avond: Muiterij in het Congolese leger! Met ontzetting heeft Brussel gisteren ken nis genomen van de berichten over mui terij onder de in Leopoldstad en Thijs stad gelegerde troepen. Want zonder uitzondering beschouwen de Belgen het tot voor enige dagen koloniale nu Congolese leger als de enige feitelijke garantie voor de rust en orde en een heid in Congo. Als het enige middel om de steeds weer oplaaiende strijd tussen de Congolese stammen de kop in te drukken. Als de enige waarborg voor leven en veiligheid van de Bel gen die in Congo zijn gebleven en wil len blijven. De redenen van de muiterij zijn Brussel nog niet geheel duidelijk ge worden. Zelfs over het verloop ervan moet men pogen zich een oordeel te vormen uit tegenstrijdige berichten. Eén ding is zeker: zelfs voor de opti misten was het gisteren een heel zwar te dag. ZWOLLE. Het katholieke Tweede kamerlid, mr. K. T. M. van Rijckevorsei heeft de ministers van binnenlandse zaken en van justitie vragen gesteld over een spreekverbod, dat de Amster damse predikant ds. N. van der Veen, zelf ook Tweede Kamerlid, in Zwolle is opgelegd. De predikant wilde op 18 juni tijdens een grote legertentoonstelling in de Overijsselse hoofdstad een openlucht meeting toespreken, waaraan een paci fistisch tintje was gegeven. De politie verbood hem het spreken. De heer Van Rijckevorsei vraagt, of de regering deze gemeentelijke beslissing in overeenstemming acht met de in ons staatsbestel gewaarborgde grondrechten en vrijheden. ELE Surinamers, onder wie minister Pos, een Surinaams orkest en een grote vriendenschaar wachtten gisteravond de cineast Herman van der Horst en zijn vrouw op die met roem beladen uit Berlijn terugkeerden. Met roem, want het is nog nooit eerder voor gekomen dat een cineast twee keer achter elkaar de Gouden Beer, de hoogste prijs van de Berlinale, won. Van der Horst deed het. Vo rig jaar met de schitterende docu mentaire Prjjs de zee, nu met zijn schokkende, uiterst gespannen im pressie van Suriname: Faja Lobbi. Lieftallige Surinaamsen in kotta- missie-kledij omspoelden het cine astenechtpaar in heé^ restaurant van Schiphol. Het was waarlijk een bigi dee (grote dag) voor Herman van der Horst. Van ernstige onrust, die zich dins dagavond al gemanifesteerd heeft in het in de bebouwde kom van Leopold stad gelegen militaire kamp, wist de hoofdstad gistermorgen vroeg nog niets totdat een honderd soldaten ongewa pend maar opgewonden het parlements gebouw bestormden en het twee uur lang isoleerden. Wie hen lastig viel, Congolezen, gen darmes, werd met leren riemen gesla gen en hun woede richtte zich vooral tegen persfotografen die hen wilden fotograferen. Twee Amerikanen wer den afgetuigd en hun toestellen wer den vernield. Minister-president Loemoemba moet dinsdagavond in het kamp van Leo poldstad met de zwarte soldaten ge sproken hebben over de reorganisa tie van het leger, doch zijn gehoor geen voldoening hebben kunnen geven. Volgens sommige berichtgevers zou den de soldaten verhoging van soldij willen, volgens anderen snelle ver vanging van de Belgische officieren er is nog geen enkele zwarte offi cier door inheemsen. Weer anderen verzekeren dat de de soldaten, die merendeels tot de Ban- galastam behoren en tot de partij van Bolikango, kwaad zijn over de achter stelling van hun leider, die geen min- nister is geworden en het op Loe moemba gëtfsrant hebben, die hun trou wens tot voor enkele weken steeds als de grote boeman werd voorgesteld. Een Belgische officier verzekerde dat de soldaten oververmoeid en over spannen zijn, Van begin mei af zijn ze twaalf uur per dag in touw geweest tegen stakers en onruststokers en nu zien ze dat die stakers en onruststokers hun zin hebben gekregen evenals de vroeger door hen in bedwang gehouden politieke leiders die zich nu, minister of Kamerlid geworden, salarissen van bijna een halve ton guldens hebben toegekend terwijl de soldaten met de zelfde magere soldij moeten voortdoen. Loemoemba heeft dinsdagavond en gisteren alle soldaten rangverhoging toegekend en verhoging van soldij. Over toelating van Congolezen tot de officiersrangen zou later worden ge sproken. De muitende soldaten, een minder heid, nam daar geen genoegen mee, liet zich niet uit Leopoldstad verdrij ven, molesteerde hier en daar enkele blanken, gelukkig zonder ernstige ge volgen, totdat het in de namiddag weer rustig werd. Aan hun eis, het heen gaan van de Belgische opperbevel hebber van het leger, generaal Jans sen, heeft Loemoemba gistermiddag gevolg gegeven. En toen Loemoemba zich voor de radio tot de bevolking richtte had hij meteen een boeman klaar: de ongeregeldheden waren te wijten aan de Belgische officieren en onderofficieren. Ook de politie in Leopoldstad is in opstand gekomen. Vijf Belgische com missarissen werden ontwapend. Een van hen wist naar zijn huis te ont snappen met behulp van enkele Congo lezen, die later door een woedende menigte werden afgetuigd. Wat het lot van de andere vier politie-officieren is was gisteravond niet bekend. Die vent aan de and're kant slaat 'em er weer uitt VELSEN Woensdagavond 13 juli zal de gemeenteraad van Velsen aan dacht besteden aan de onenigheden, die rondom het afscheid van burgemees ter mr. M. M. Kwint zijn ontstaan. Daarbij zal blijkens een raadsstuk even eens onze publikatie over de behande ling van mr. Kwint aan de orde ko men terwijl tevens de kritiek, die daar op uit de gemeente loskwam op het gemeentebestuur een punt van bespre king zal uitmaken. B. en W. stellen de raad voor hun beleid inzake het af scheid van burgemeester Kwint goed te keuren. Advertentie Arks tracteert op de „Ruyter vruchten- hagelslag". Vraag uw winkelier. Het K.N.M.I. in De Bilt bericht te gisteravond om 23.15 uur: Veranderlijke bewolking en plaatselijk enkele buien. Matige tot krachtige, aan de kust tijdelijk har de tot stormach tige wind in hoofd zaak tussen zuid west en west. Weinig verande ring in tempera tuur. MIESJE: Hoe zou dat nu aflopen met de toto? 8 juli: zon op 4.30, zon onder 21.00; maan op 20.23, maan onder 4.20. weer wind maxt. n.sl. Helsinki zw.bew. ZO 20 0 Stockh. l.bew. ozo 21 0 Oslo regen ozo 22 0.1 Kopenh. zw.bew. zzw 16 17 Aberdeen mist ONO 12 0.1 Londen zw.bew. w 19 0.1 Amsterd. l.bew. zw 19 0 Brussel zw.bew. zw 20 0 Luxemb. regen wzw 17 0.4 Parijs regen w 19 9 Bordeaux zw.bew. w 23 2 Grenoble zw.bew. zzw 31 0 Nice h.bew. O 25 0 Berlijn h.bew. w 22 1 Frankf. geh.bew. wzw 21 0 München geh.bew. NNW 22 1 Zürich regen WNW 22 0.1 Genève regen ZZW 24 0.1 Locarno regen stil 24 0.1 Wenen zw.bew. ZO 25 0 Innsbruck zw.bew. O 26 0 Belgrado onbew. zzo 27 0 Home onbew. W 28 0 Ajaccio onbew. wzw 27 0 Madrid h.bew. zw 34 0 Mallorca onbew. zw 32 0 ROME (AP/Reuter) De com munistische agitatie in Italië is in een dag tijds ernstig toegenomen. In Rome kwamen honderden politie agenten in botsing met tienduizend communistische betogers die een verbod op samenkomsten trotseer den. De politie verrichtte honderd arresta ties, waaronder ook van communisti sche Tweede-Kamerleden en wethou ders. In het gevecht werden rake klap pen uitgedeeld en er raakten zeker vijftig mensen min of meer ernstig ge wond. BOM In de tuin van de Russische ambas sade in Rome ontdekte men gisteren voorts een op scherp gestelde bom, waarmee binnen een halve dag tijds de ambassade het toneel was geweest van twee incidenten. Ook in het parlement brak een handgemeen uit, waarna de vergadering geschorst werd. De binnenstad van Rome leek een militair kamp: op alle strategische punten stonden vrachtwagens met agenten en carabinieri die tenslotte door charges met de blanke sabel de massabetoging wisten te voorkomen. GAS De betoging was oorspronkelijk door een communistisch-socialistische orga nisatie bedoeld als anti-fascistische demonstratie". Toen de charges niet het gewenste effect sorteerden ging de politie over tot het gebruik van traan gasgranaten, waarvan de betogers niet terug hadden. Van onze Haagse redactie DEN HAAG De onderhande lingen tussen het rijk en de n.v. Brugverbinding Goeree-Overflakkee hebben thans tot volledige overeen stemming geleid, zo heeft minister Korthals gisteren in de Eerste Kamer meegedeeld. In de loop,van de vol gende week zal de overeenkomst tussen de partijen worden onderte kend. Men hoopt op 1 juni 1964 met de brug en de toegangswegen klaar te zijn.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 1