Beslissing over Russische Dubbele rol van Oostduitser redde Haagse secretaresse E.E.G. NIET GOEDKOOP WEL INGEWIKKELD Amerika weigert verdere Cubaanse suikerimport Tegenregering dreigt met bloedbad De BiltBuiig ONGEWENSTE VREEMDELING UITERST LINKS de hand. aSS' zonc'er meer van Gillend meisje redt vriendin Meer emigranten naar Amerika Minister beveelt maandlonen aan Meer invoeren om prijsverhogingen tegen te gaan OUD-MINISTER Mr. SCHOKKING OVERLEDEN PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Tariefsverlagingen moeten verbruiker ten goede komen BRITS PROTEST VLUCHT SPRONG IN ZEE Grootmoeder 80) redt kleinkind LANDBOUW AARZELEN OPEN BEHANDELING VAN JOURNALIST IN ONDERZOEK Aanklachten Luxemburg akkoord met economisch unieverdrag Politici staan terecht in Zuid-Korea Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststraat 90, Postbus 4, Giro 116666, telefoon Directie en administratie 01100- 2438. Redactie: 01100-2317, bij geen gehoor Chef redactie 01100-3991. Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 50, tel. 01180-2009, bij geen gehoor: 01180-4604, Postbus 26, Vlissingen, Nieuwendijk 33, tel. 01184-3224, Postbus 24, Terneuzen, Nieuwstraat 38, tel. 01150-3189; Zierikzee, Havenpark 24, tel. 01110-2991. Directeur: JACQ DE SMIT; Chefred.: G. J. BREUKER Zeeuwscli Dagblad Losse nummers 13 cent. Abonnementsprijs 0,56 per week, 7,per kwartaal Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouters 7 cent per woord met een minimum van 1, 16e JAARGANG NO. 4596 Woensdag 6 juU 1960 RODE SPION SMIRNOF MOET HET LAND UIT Van onze parlementaire redacteur DEN HAAG. De van spionage verdachte Rus Smirnof zal als on gewenste vreemdeling worden uit gewezen. Deze beslissing is gisteren genomen door de minister van justitie, die hiervan mededeling heeft gedaan aan de Tweede Kamer. Ploewel het openbaar ministerie van oordeel was dat Smirnof een rol vervulde in een spionage-affai- re, achtte het niet alle elementen aanwezig om een. strafvervolging in te stellen, zodat het niet verant woord was hem langer in voorlo pige hechtenis te houden, zo zei minister mr. A. C. W. Beerman in antwoord op vragen van het com munistische Tweede-Kamerlid M. Bakker. Daar Smirnof in ieder geval handelingen had gepleegd die hem tot ongewenste vreemdeling stem pelden, had de minister besloten hem uit te wijzen. De arrestatie van Smirnof was volgens de mi nister noch voorbarig, noch scha delijk voor onze betrekkingen met Sowjet-Rusland. Het ware te wen sen dat overal ter wereld arresta ties op dezelfde gronden geschied den, aldus mr. Beerman. Van onze Haagse redactie DEN HAAG. De Russische spion Smirnof alias Petrof zal vandaag in de loop van de dag als ongewenste vreemdeling over de grens worden gezet. Het justitiële onderzoek heeft niet alle elementen aan het licht gebracht die nodig zijn om hem wegens het uitleveren van staatsgeheimen te vervolgen. Met de uitwijzing van deze duistere figuur wordt dus een streep gezet onder een even intrigerende als verontrustende affaire, die in ons land zijn weerga nog niet heeft gehad. De streep is een voorlopige, want ook na de uitwijzing blijven nog verscheidene vragen onbeantwoord. IN CONGO LEOPOLDSTAD (Reuter) Ook ïn Loeloeaburg, de hoofdstad van de Congolese provincie Kasai, is nu een uitgaansverbod voor de nachtelijke uren ingesteld. De aanleidingtot de ze maatregel zijn de voortdurende ge vechten tussen de stammen, waarbij gisteren weer drie doden zijn geval len. Enkele honderden huizen en hut ten zijn de afgelopen dagen m brand gestoken. De centrale regering heeft een beroep op de bewoners van de provincie gedaan om zich ordelijk te gedragen. Spanning De onrust ïn Kasai is echter eer der groter dan kleiner geworden na dat was uitgelekt dat leden van de provinciale tegenregering waren ge arresteerd. Deze arrestaties waren te gengesproken door de centrale rege ring te Leopoldstad, maar zij werden later bevestigd te Loeloeaburg, de hoofdstad van Kasai. Er heerst nu in Loeloeaburg grote spanning, vooral omdat de tegenregering heeft ge dreigd dat er een bloedbad zal wor den aangericht wanneer zij niet wordt erkend. Geen naasting Gisteren heeft premier Loemoemba te Leopoldstad verklaard dat zijn re gering geen nationalisatie overweegt van enige industrie in Congo. In te gendeel de regering wil zoveel mo gelijk buitenlandse beleggers aantrek ken. Op politiek gebied wenst Congo tot geen enkel blok te behoren. Spionage binnen de Binnenlandse veiligheidsdienst dat was de op dracht waarmee deze 32-jarige student indertijd uit zijn vaderland naar Ne derland vertrok. Maar dan spionage via een omweg waarbij chantage en intimidatie niet werden geschuwd. Dat het hele listig opgezette spel mislukte is te danken aan de dubbele rol die de 25-jarige Oostduitser Karl Heinz R. maanden lang heeft gespeeld. Op 25 mei werd deze Karl Heinz te Bonn gearresteerd op beschuldiging van hoogverraad. Bij zijn verhoor verklaar de hij dat hij enkele jaren geleden bij een vluchtpoging uit de oostelijke zone was gearresteerd. Het Oostduitse Minis*? terium für Staatssicherheit had hem tot spion weten te transformeren door hem te dreigen met repressailles tegen zijn moeder die in Oost-Duitsland ver bleef. Hij kreeg een grondige opleiding in spionagetechniek en in het hanteren van geheime communicatiemiddelen. Toen hij de oostelijke zone als spion verliet bleef zijn moeder als gijzelaar in communistische handen. De opdracht voor Karl Heinz R. was niet gering: penetratie van Westduitse regerings- departementen door het compromitteren en chanteren van vrouwelijk kantoor personeel werkzaam op sleutelfuncties. Na enige tijd kreeg hij van zijn op drachtgevers de taak om naar Neder land te gaan, waar hij verdere opdrach ten zou ontvangen, In de zomer van het vorig jaar kwam hij in ons land, zich uitgevend voor student aan een univer siteit in Nederland. Geen wantrouwen Karl Heinz moest proberen haar over te halen voor een vakantie in Berlijn. Voor het vakantie-oord, een villa nabij de stad, zou worden gezorgd. Bedrog -#- „Am heutigen Tag erhielt ich 600 Gulden Thomas" stond er op een blaadje in Smimofs agenda. De woorden waren onleesbaar, gemaakt. Met een speciale lamp zijn zij weer zichtbaar gemaakt. In Den Haag ontmoette hij een Rus, die zich voorstelde als Serge Petrof, Dat deze Serge in Den Haag bekend stond als de 32-jarige Jan Smirnof, student aan het Institute for social stu dies. bleef voor hem verborgen. Petrof zou de directe chef van Karl Heinz zijn. Hij gaf R. opdracht om tot elke prijs in contact te komen met een 24-jarige secretaresse van de Binnenlandse vei ligheidsdienst. Naam. adres en foto van deze 24-jarige secretaresse overhandig de Petrof hém tegelijk met de opdracht, dat hij met haar in een vriendschappe lijke verhouding moest zien te komen en alles nauwkeurig aan hem, Petrof, moest rapporteren. Karl Heinz slaagde in zijn opdracht. Eind augustus was hij op goede voet met het meisje dat nog meer 'studenten onder haar relaties telde. R. deed zijn werk goed: het meisje kreeg geen enkel wantrouwen, omdat R. zeer voorzichtig te werk ging en voorlopig alles ver meed dat achterdocht kon opwekken. Opdrachtgever Petrof beval de ver houding voort te zetten en te proberen foto's van het meisje in handen te krijgen. Toen ook dat gelukt was openbaarde Petrof zijn plannen aan zijn handlanger: U* A Cr I 'DA 2.m, °"e naar Cuba te verschepen, af. VjAAO A JAvA JAAvjLI x Ook verzoeken van Moskou voor ver- sehepingen naar andere plaatsen in de HAVANNA, (Reuter.-A.P.) De toestand op Cuba, verward door de recente naasting van buitenlandse olieraffinaderijen, spitst zich toe. Amerika heeft een represaille maatregel genomen die wel ver wacht werd maar niettemin Cuba's economische huishouden nog verder verstoort. Sedert gisteren is alle in voer van suiker uit Cuba stopge zet. De verschepingen betreffen een hoeveelheid van 740.000 ton rietsuiker. Het Amerikaanse ministerie van landbouw besloot tot de,ze maatregel- in afwachting van verdere stappen die president Eisenhower op grond van de machtigingen die het Congres hem zondag verstrekte nog zal kunnen nemen. Inmiddels heeft de Cubaanse vak- hondsleider Becquer zijn 500.000 leden opgeroepen zich gereed te houden de 36 Amerikaanse suikerplantages op het eiland over te nemen. Het Cubaanse kabinet vergaderde langdurig over maatregelen om alle Amerikaanse be zit op het eiland te naasten. De Ver enigde Arabische Republiek die de banden met Cuba steeds nauwer aan haalt verwittigde Fidel Castro 53.000 ton suiker te willen overnemen. De Britse regering eiste in een fel le protestnota teruggave van de in be slag genomen olieraffinaderij van de Shell. Engeland dreigde in de nota met juridisch optreden indien Cuba geen gehoor geeft aan de eis lot on- gedaanmaking van de nationalisatie. Negentien Russische tankers met 200.000 ton ruwe olie zullen nog deze maand op Cuba arriveren. De eerste van deze vloot die Cuba's raffinaderij en moeten helpen draaiende te hou den, wordt vandaag nog verwacht. De Griekse reder Onassis, eigenaar van 's werelds tweede particuliere han delsvloot, wees een Russisch verzoek Cuba's waarnemende ambassadeur in Washington, Cardona, heeft dezer dagen een toevlucht gezocht in de Ar gentijnse ambassade in Havanna, waar hij voor overleg vertoefde. Een Cu baans Iijnvliegtuig van Madrid op Ha vanna maakte gisteren bij de Ameri kaanse stad Miami een noodlanding. De tweede en derde piloot dwongen de gezagvoerder met het pistool van de route af te wijken om in Amerika politiek asiel te kunnen zoeken. In Havanna loopt een wonderlijk ge rucht dat Castro van plan zou zijn ook de universiteiten over te nemen en de hoogleraren te vervangen door communistische professoren. Een re volutionaire studentenbeweging is hier van de zegsman. Er zouden voorts ve le studenten die het niet eens zijn met Castro's bewind, gevangen zijn gezet. DARWIN (Reuter, AP) Stom verbaasd keken jonge mannen en vrouwen gisteren toe hoe een 80-ja- rige grootmoeder van een hoogte van zes meter in zee sprong om haar kleinkind, een jongetje van vier jaar, van de verdrinkingsdood te redden. Dit speelde zich af in de Austra lische stad Darwin. Met krachtige slagen zwom oma naar haar klein zoon, greep hem vast en zwom sa men met het kind naar het strand. „Ik had in geen twintig jaar ge zwommen", zei de flinke vrouw. Na deze opdracht gingen stellig de gevoelens van Karl Heinz een woordje meespreken. Hij twijfelde er niet aan, zo vertelde hij na zijn arrestatie, dat het Nederlandse meisje tijdens dit vakantie verblijf in handen zou komen van Oost duitse of Russische spionagediensten. Zij was ais secretaresse op de afdeling documentatie op de hoogte van geheime en belangrijke zaken en het stond voor hem vast dat men er wel in zou slagen haar deze wetenschap te ontwringen. R. besloot Petrof te bedriegen. Wel stelde hij het meisje voor samen met hem op vakantie naar Duitsland te gaan. maar het woord Berlijn nam hij niet in de mond en zijn vage suggesties kregen niet de vorm van concrete voorstellen. Aan Smirnof meldde hij, dat hij langzaam maar zeker het Hol landse meisje inpalmde. R. wist kennelijk zijn opdrachtgever aan het lijntje te houden tot hij in april van dit jaar nogmaals opdracht kreeg het meisje met een vakantie plan te benaderen. R. had echter geen schijn van kans meer, omdat het meis je inmiddels verloofd was en hem niet meer wilde ontmoeten. Hoewel R. haar inderdaad niet meer ontmoette meldde hij toch aan Petrof dat hij erin was geslaagd de reis naar Berlijn te arrangeren voor de komende zomer. Tweede taak Behalve deze opdracht had hij ook tot taak gekregen om een in Den Haag gevestigde ambassade van een van de Nederlandse bondgenoten te penetre ren. Ook dit zou moeten geschieden door contact met een secretaresse. R. meldde dat zijn pogingen succesrijk waren, maar in werkelijkheid deed hij niets. Men moest daaruit concluderen, dat hij toen reeds besloten had defini tief te breken met zijn Russische en Oostduitse opdrachtgevers. Het blijft slechts een vermoeden. Zeker is dat hij kort daarna tegenover de West duitse justitie een volledige bekente nis aflegde. Vanuit Duitsland kwamen dus de gegevens bij de B.V.D. die in Petrof zonder al te veel moeite de student Smirnof herkende, de man die dank zij onduidelijke financiële middelen in staat was om tijdens zijn studie in Den Haag zijn vrouw en kind in een pension-aan de Celebesstraat te onder houden. Het was de B.V.D. ook wel opgevallen dat hij ongewoon vaak de Russische ambassade bezocht, maar al met al bestond er tegen hem toch geen verdenking. Nadat R. een foto van Smirlof had gezien herhaalde hij zijn verklaringen, waarvan de juistheid nog eens werd onderstreept toen men eenmaal het meisje van de B.V.D. gevonden en on dervraagd had. Vele verklaringen van R. werden trouwens in de loop van het onderzoek nog eens bewezen. Van onze parlementaire redacteur DEN HAAG. Minister De Pous heeft gistermiddag een eerlijke poging ondernomen om de Tweede Kamer ervan te overtuigen, dat de Europese economische gemeenschap goedkoper is dan men denkt. De afbraak van de tarieven moet volgens hem tot uitdruk king komen in lagere prijzen. Wan neer goederen ons land binnenkomen tegen een lagere prijs dan voorheen, zou het niet aanvaardbaar zijn als de consument niets zou bemerken in de vorm van prijsverlaging. De tariefs verlagingen moeten aan de verbrui kers ten goede komen. Wel waarschuwde de minister, dat dit niet altijd hoeft te gebeuren en dat bovendien de buitenlandse fabrikant goede redenen kan hebben om de prijs niet te verlagen, met name als hij het invoerrecht tot nu toe voor zijn eigen rekening heeft genomen. Mocht deze goede reden er echter niet zijn, dan beloofde minister De Pous alle hem ten dienste staande middelen te gebruiken om ervoor te zorgen dat de prijsverlaging wel wordt toegepast. Overigens verwachtte hij van de vrijere concurrentie op de Europese markt grotere voordelen voor de consument dan van de tariefsverlaging. Dit was wel het meest substantiële deel van het debat in de Tweede Kamer over Europa, dat gisteravond tot zijn einde kwam nadat de regering 's mid dags met niet minder dan zes bewinds lieden ruim vijf uur aan het woord was geweest. Indien er uit dit debat dan niet de indruk is overgebleven dat het ge- integreerd Europa ons leven wat goed koper zal maken, dan heeft toch wel stellig de overtuiging post gevat, dat het veel ingewikkelder is dan men kon ver moeden en dat het debat zelf niet zo interessant was als men mocht ver wachten. De bijdragen van de minister van economische zaken strekte zich ook uit over de landbouw. Deze zal niet bij de handelsverruimingen in de industriële sector ten achter mogen worden gesteld. De Nederlandse regering heeft volgens minister De Pous er geen twijfel over ge laten dat hier levensbelangen van onze economie op het spel staan. Minister Marijnen voegde hier nog aan toe. dat in ieder geval de versnelde tariefafbraak voor de landbouw op 1 januari 1961 in werking zal treden in de voorlopige vorm zoals die thans is vastgesteld, waarbij dan rekening is gehouden met aanpassingsmogelijkheden voor bepaalde moeilijke situaties. Nog deze maand zal de ministerraad van de E.E.G. de definitieve voorstellen voor de landbouw van de Europese commissie in behandeling nemen. De Europese integratie is een van de hoekstenen van de Europese politiek van de regering, zo zei minister mr. Luns in zijn algemeen overzicht, waarin hij ver der ook weinig meer kon doen dan de bekende standpunten verdedigen. Een daarvan was dat hij zich bereid verklaar de om in de Europese ministerraad, waarvan hij dit jaar voorzitter is, een verklaring te doen uitgaan dat Enge land, indien het zich wenst aan te slui ten, lid zal moeten worden van alle drie de Europese gemeenschappen. Hij had niet de indruk dat het Engelse proefballon netje in deze richting met duistere be doelingen was opgelaten. Er is daar een gistingsproces aan de gang, gedeeltelijk onder de indruk van de jongste ontwik keling in de internationale politiek, met name na het mislukken van de top conferentie. De zaak is nu in bespreking bij de ambassadeurs van de Westeuropese Unie, maar ook minister Luns was van oordeel dat zij op den duur wel op een hoger niveau zal moeten komen. AI zijn er dan nu Nederlandse sigaret ten en sigaren te koop in Italië en Frank rijk, waar het tabaksmonopolie tot nu toe de markt volkomen beheerste, er zijn ook minder verblijdende verschijnselen. Daar is de aarzeling waarmee de landbouw wordt betrokken in het integratieproces, die minister Marijnen ertoe bracht om openlijk te getuigen van zijn teleurstel ling. Daar is ook de duidelijke aarzeling van de Nederlandse regering om een be slissing te nemen inzake het brandende probleem van de binding van het nieuwe onafhankelijke Togo aan de E.E.G. Het is een kwestie die een onvermoede reeks van consequenties met zich kan brengen, als men alleen al denkt aan de tientallen nieuwe staten, die tegenwoordig als pad destoelen in de warmere streken der aarde verrijzen. Er komt in Togo straks een Neder landse ambassade, zo zei minister Luns, en dit zal ook het geval zijn in Madagas car, Kameroen, Somalia en Dakar. Het zijn evenwel geen van alle sterk ont wikkelde gebieden en hun associatie met de E.E.G. zal ons veel geld kosten en dit is waarschijnlijk ook wel een gerede aanleiding voor enige aarzeling. Wat onze Antillen betreft is er binnen afzienbare tijd een ontwerp-akkoord te verwachten. Suriname heeft blijkbaar geen belang stelling. Minister Luns tornde nogal fel op tegen de aantijging van de socialist Van der Goes van Naters, dat zijn ambtenaren zijn beleid niet loyaal zouden uitvoeren. Dit is niet voorgekomen, zei hij, maar ik heb ook niet graag robots en ja-zeggers als adviseurs om mij heen. Verhoor Eind mei—begin juni werd Smirnof dus een uiterst waardevol object voor de B.V.D. Wie immers had de hand weten te leggen op de personalia en de foto van het meisje van de B.V.D.? Zouden er nog anderen dan R. voor hem in Nederland werken? Was Smir nof wellicht een centrale figuur in een spionagecomplot? Tijd voor het beantwoorden van deze vragen was er niet meer. Nog vöordat men iets meer omtrent Smirnof wist maakte hij aanstalten om met vrouw en kind naar de Russische ambassade te verhuizen op zichzelf misschien al een verdachte handelwijze, maar Smirnof verklaarde later dat hij met zijn gezin naar Rusland terug wilde omdat zijn vrouw in verwachting was en liever in Rusland wilde bevallen. Op 20 juni zagen ambtenaren van de B.V.D. het gezin Smirnof het huis de finitief verlaten. Toen de 32-jarige Pjotr Smirnof tegen twaalf uur 's mid- dags naar buiten kwam vroeg een re chercheur van de Haagse vreemdelin genpolitie hem mee te gaan naar het politiebureau. Toen hij op eenvoudige vragen geen afdoende antwoorden kon geven werd hij verhoord. Toen hem de foto van zijn Duitse handlanger werd getoond werd hij nerveus. Hij schrok en zweeg, maar zijn zakagenda toonde duidelijk dat men inderdaad de goede had gear resteerd. De uitgewezen Russische student Smirnof. De agenda vermeldde verschillende afspraken met een zekere Thomas, de schuilnaam die R. in Nederland had ge bruikt. Achterin de agenda vond men boven dien een zwaar doorgeschrapte passage die na ontcijfering door middel van sterke belichting een schuldbekentenis bleek te zijn. „Am heutigen Tag erhielt ieh 600. gulden, Thomas", zo luidde de schuld bekentenis. Het was een bevestiging van R.'s bekentenis. Voorts had hij nog verteld, dat hij verder nog een bedrag van 1500 en een van 700 gulden van Smirnof alias Petrof had ontvangen. Ondanks deze compromitterende ge gevens verloor Smirnof evenwel zijn vertrouwen niet. Dat gebeurde zelfs nauwelijks toen hij op 23 juni in Vaals met zijn voormalige handlanger werd geconfronteerd. R. herkende hem dui delijk. Smirnof zweeg, wel wetende dat het sluitende bewijs van zijn spionage-ac- tiviteiten nog stèeds ontbrak. Bij de huiszoeking werden later nog gegevens gevonden waaruit viel af te leiden, dat Smirnof nog meer spiona ge in Nederland op het oog had. Bij de ondervragingen verklaarde hij steeds 34 jaar oud te zijn, hoewel zijn pas poort als leeftijd 32 jaar vermeldde. Was ook Smirnof misschien een valse naam? Men kan slechts gissen. Het sluitende bewijs is niet gevon den. Gisteren besloot men de voorlopi ge hechtenis op te heffen. Vandaag gaat de eerste en laatste Russische stu dent van het Institute for social stu dies de grens over. Liften bleek (weer) gevaarlijk Van onze correspondent ROERMOND In de bossen bij Roermond is andermaal getracht een meisje aan te randen. Het slachtoffer van deze poging, een achttienjarige Duitse, ontkwam dank zij haar zeventienjarig vriendinnetje dat met hevig gegil de aanrander op de vlucht deed slaan. De twee meisjes kregen eergiste ren van een nog onbekende auto mobilist een lift aangeboden. Met allerlei beloften wist de man de meisjes over te halen om mee te rijden naar Eindhoven, waar hij ze zou onthalen. Ten westen van de Maas, in de bosrijke streken van Beegden, sloeg de man plotseling een zijweg in. Hij stopte en dwong de meisjes uit te stappen. Aan het oudste meisje wilde hij zich vergrijpen; met een dolkmes be dreigde hij het zich hevig verzetten de kind. Zij gingen het struikge was in. Het achtergebleven meisje begon echter zo hevig te gillen, dat de aanrander op de vlucht sloeg. Hij ontkwam. Als steeds je liefhebbende echtgenoot Het karakter van de Europese gemeen schap moet open zijn. Dit is wel duidelijk vastgelegd zowel door minister Luns als door minister De Pous. Centralisatie mag geen doel op zichzelf zijn, wij moeten waken voor doublures met andere inter nationale organisaties, maar in de E.E.G. moeten wij datgene regelen wat het best in Europees verband kan gebeuren. Dit gaf minister Cals blijkbaar moed om te pleiten voor een Europese universiteit en staatssecretaris Stijkel voor een Europese postunie, al staan zij er blijkbaar geen van beiden op te springen. Eigen nieuwsdienst DEN HAAG. De Amerikaanse Se naat en ihet Huis van Afgevaardigden hebben een wetsvoorstel aanvaard, waarbij de Pastore-Walterwet is ver lengd. en het aantal uit te geven immi gratievisa is verdubbeld. De nieuwe wet, die vermoedelijk in de loop van de volgende week door president Eisenhower zal worden onder tekend, maakt het mogelijk dat nog maals 3.136 gerepatrieerd en uit Indone sië zich met hun gezinnen in de Ver enigde Staten kunnen vestigen. Blijkens" de opgedane ervaring met de Pastore-Walterwet zullen negen- a tienduizend gerepatrieerden de eerstko mende jaren buiten de normale rege ling om naar de Verenigde Staten kun nen emigreren. Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM. De Amsterdamse officier van justitie, mr. C. F. Hart suiker, heeft een onderzoek gelast naar de gedragingen van de politie-agenten, die zondagmiddag de mishandel'ngszaak van de tegen de grond geslagen en la ter naar het bureau opgebrachte jour nalist hebben behandeld. Het onderzoek zal door de interne controledienst van de politie, het z.g. tweede bureau, worden ingesteld. Ter bevordering van de objectiviteit zal voor dit geval een politieman van de rijks recherche aan het tweede bureau wor den toegevoegd. Dit onderzoek staat los van de klacht, die tegen de verslaggever is ingediend. Zoals bekend beschuldigt een hotelnov- der van de Oudezijds Achterburgwal de journalist ervan dat hij zich voor re chercheur zou hebben uitgegeven. Op zijn beurt heeft de journalist eer. klacht wegens mishandeling ingediend. Ook deze klacht zal normaal door de politie van het bureau Warmoesstraat worden behandeld. Eigen nieuwsdienst DEN HAAG. De minister van binnenlandse zaken, mr. E. H. Toxo- peus, heeft zijn collega's en de ge meentebesturen aanbevolen voor de weekloners in overheidsdienst over te gaan op maandlonen. De PTT heeft al tot het systeem be sloten. Zeer binnenkort zullen onge veer 35.000 weekloners in dienst van de PTT hun loon maandelijks ontvan gen. Minister Toxopeus heeft verklaard de overheidsdiensten die op maand lonen willen overgaan, te willen hel pen door zijn medewerking te verle nen aan de toekenning van een over bruggingsuitkering ter grootte van een week loon. Vragen Het hele onderzoek heeft wel uitge wezen dat het meisje van de B.V.D. geheel ter goeder trouw is geweest en dat zij geen geheime gegevens aan haar vriend Karl Heinz R. heeft ver schaft. Desondanks blijven er nog enkele klemmende vragen over: Hoe was het mogelijk dat dit meisje, secretaresse van de meest geheime dienst in ons land, door een buitenlander werd be naderd zonder dat dit argwaan wekte, dat men zich geen redelijke zekerheid over diens identiteit verschafte? Hoe is Smirnof aan de naam en het adres en de foto van dit meisje gekomen? De antwoorden op deze vragen zullen misschien nooit worden gegeven, maar uit de affaire zal men zeker lering trekken. ..Wij leren elke dag" zei gisteravond minister Toxopeus van Binnenlandse zaken, aan het eind van het gesprek waarin hij ons de geheimen van Smir- nof/Petrof, Karl Heinz R. en het meisje van de B.V.D, onthulde. Het KNMI in De Bilt berichtte gisteravond om 23.15 uur: Wisselend be wolkt met enkele buien. Matige tot krachtige wind tussen west en noordwest. Lage re temperaturen dan gisteren. MIESJE: Mijn permanent is er gisteren uitgeregend. 7 juli: zon op 4.29, zon onder 21.00: LUXEMBURG (AP) Het Luxem burgse Huis van afgevaardigden heeft gi-teren het economisch unieverdrag van Benelux goedgekeurd. De socialisten en de afgevaardigden van de conservatieve plattelandspartij onthielden zich van stemming omdat volgens hen de Luxemburgse land bouw in het verdrag niet voldoende is beveiligd. Het verdrag wordt officieel van kracht na ondertekening door groothertogin Charlotte en na publicatie in de staats courant. maan op 19.23, maan onder 3.20. weer wind max.t. n.sl Helsinki zw.bew. stil 20 2 Stockh. h.bew. O 10 0.3 Oslo regen Z 20 1 Kopenh h.bew. O 18 0 Aberdeen regen O 17 2 Londen regen wzw 22 1 Amsterd. regen zzw 18 6 Brussel regen z 17 3 Luxerab. vegen zw 17 3 Parijs zw.bew. zw 23 4 Bordeaux h.bew. w 21 4 Grenoble zw.bew. NNO 26 0 Nice onbew. OZO 25 0 Berlijn zw.bew. ZW 20 0 Frankf. regen zw 21 3 München h.bew. w 21 22 0 Zürich regen zzw 0. Genève zw.bew. zw 24 0 Locarno zw.bew. zzw 26 0 Wenen zw.bew. w 23 0 Innsbruck zw.bew. O 23 0 Belgrado onbew. zw 23 0 Athene onbew. ONO RoYne h.bew. O 28 0 AjaccSo onbew. wzw 26 0 Madrid onbew. zzw 32 0 Mallorca onbew. zw 30 0 Lissabon zw.bew. NNW 25 0 BRUSSEL CDPA) Een verdere verhoging van de invoer in de landen van de E.E.G. zal volgens de Europe se commissie nodig zijn om prijsver hogingen tegen te gaan. In haar laatste kwartaaloverzicht van de economische toestand zegt de commissie bang te zijn. dat de arbeids reserve en de capaciteiten in de mees te landen min of meer zijn uitgeput en dat de stijging van de conjunctuur steeds meer tot uitdrukking zal komen in een sterkere tendens tot prijsverho ging. De ondernemers zullen geneigd zijn de verhogingen van de lonen in de prijzen door te berekenen. Zij zullen verhoogde winstmarges proberen aan te houden om daarmee hun investe ringsplannen veilig te stellen. AANBOD VERHOGEN Deze tendens kan volgens de com missie niet alleen door maatregelen ter vermindering van de binnenlandse vraag doeltreffend worden bestreden. De landen van de E.E.G. zullen alles moeten doen om door invoer tot een verhoging van het aanbod van produk- ten te komen. De invoer in de landen van de E.E.G. is in het eerste kwartaal van dit jaar, vergeleken met de overeen komstige periode 0van 1959, al met der tig proeent gestegen. SEOEL (AP) In Zuid-Korea is het eerste proces begonnen tegen politici van het vorige regiem, die ervan wor den beschuldigd de presidentsverkiezin gen van 15 mei te hebben vervalst. Er zal een reeks van dergelijke pro cessen volgen: in totaal zullen bijna negentig politici terechtstaan. Onder hen bevinden zich ook men sen die in de laatste dagen van het bewind van president Syngman Rhee politieke misdaden hebben gepleegd je gens hun tegenstanders. De maximale straffen liggen tussen vier en twintig jaar opsluiting. AMSTERDAM (ANP) Na een ern stige ziekte is gisternacht in Amster dam mr. W. F. Schokking overleden, lid van de Raad van state en oud-mi nister van oorlog en marine. Hij is 59 jaar geworden. Mr.Schokking heeft in Amsterdam ja renlang de advocatuur uitgeoefend. In 1939 kwam hij voor de Christelijk-his- torische unie in de gemeenteraad van die stad en kort na de bevrijding werd hij er wethouder van openbare gezond heid en het ziekenhuiswezen. Indonesië Toen in 1946 het ministerie Drees-Van Schaik werd geformeerd, nam mr. Schokking hierin zitting als minister van oorlog, waarna hij ook het depar tement van marine ging beheren. In bei de functies heeft hij ons land vaak in het buitenlmd vertegenwoordigd Bij zondere aandacht had hij voor de gé- repatrieerden uit Indonesië. Als hij maar enigszins kon sprak hij hen toé wanneer de troepenschepen in de thuis haven arriveerden. Herdacht In 1950 vroeg mr. Schokking ontslag als minister; een jaar later werd hij lid van dc Raad van state. Verd.er was i £tter van- de Nederlandse or- keststichtmg en vice-voorzitter van het Nationaal rampenfonds. Prof. Beel heeft de overleden «taats- raad gisteren m de wekelijkse vergade- nng van de Raad van state herdacht

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 1