Leger presenteert zicli aan bevolking van Z.-Vlaanderen Adspirantenwedstrijd van chr. gymnastiekverbond Braakmanrecreatie centrum in wording KRIS 36™ Sluis zeven dagen centrum militaire bedrijvigheid Grootse overwinning voor Vlissingse scheepsbouwers door Zeeland ZEEUWSCH DAGBIAD OEFENINGEN EN MARSEN Concert van de Kon. Mil. Kapel Grote mannen Toelatingsexamen chr. lyceum Uitbreiding van de begraafplaats Kon, onderscheiding voor penningmeester Programma Kerkdiensten Bedrijfsbrandweer P.T.T. boekte mooi succes Zagerspitter De K. kreeg 5 maanden E.H.B.O.-examens Jubilerende bode onderscheiden Oprichting afdeling Pro Rege Op Toorenvliedtin Middelburg Afdeling „Pro Rege" opgericht in Zaamslag T oelatingsexamens RHBS, Middelbrug De heer M. S. v. Hekke veertig jaar bij de visserij-politie GROTE MOGELIJKHEDEN VOOR ZEILSPORT Sportontmoeting met S.C. Cockerill Vijftien jaar voor Duitse pyromaan Nieuw gemeentehuis in Kloetinge? Jachten op zee: risico's worden onderschat Gestrande circusgroep verlaat Gorinchem Noodrestaurant Engeland hogere reserves Dinsdag 5 juli 1960 Pag. 3 SLUIS Het Zeeuwsch-Vlaamse stadje Sluis zal een week lang garnizoensplaats zijn. Gisteravond tegen vijf uur zijn elfhonderd militairen de stad binnengekomen en hebben hun tenten bij de wal len. Tot volgende week dinsdagavond zullen zij in West-Zeeuwsch- Vlaanderen blijven, niet alleen om oefeningen te houden, maar ook en dat is een van de voornaamste redenen van het bezoek aan deze streek om de bevolking te laten zien, wat er gebeurt met het geld, dat via de belastingen, voor de defensie beschikbaar wordt gesteld. Men zal in de omgeving van Sluis oefeningen kunnen zien, marsen worden gehouden en de Koninklijke Militaire Kapel geeft zelfs een concert op de Markt. ongeveer 120 voertuigen en bijna hon derd radiozenders en -ontvangers. Zaterdag j.l. zijn twintig voertuigen met kwartiermakers reeds naar Sluis vertrokken. In de regel worden bij soortgelijke oefeningen voedsel en drin ken aangevoerd van vrij verre afstand. Dit zal in Sluis niet het geval zijn. Al les zal zoveel mogelijk ter plaatse bij de middenstand worden gekocht. In de nacht van zondag op maandag om een minuut over twaalf is het ba taljon op weg gegaan naar Zeeland en tussen half vier en half vijf is, ge bruik makend van veerboten en extra veerboten van de dienst Vlissingen - Breskens Zeeuwsch-Vlaanderen bereikt. Het ligt niet in de bedoeling hier groots opgezette oefeningen te houden. Dat kan ook niet, gezien de stand van de akker bouwgewassen, waaraan zo weinig mo gelijk schade moet worden aangebracht. Wel zullen de mannen oefeningen hou den in het improviseren van rivierover gangen bij de z.g.n. Kaay, het kanaal van Brugge naar Gent. De dagen worden verder doorgebracht met sportwedstrijden. Toen de generaal-majoor D. C. de Vries, commandant van de eerste di visie de luitenant-kolonel M. A. Kroon commandant van het elfde bataljon gar de-grenadiers vroeg in welke provincie hij met zijn mannen een oefening wil de houden, heeft de heer Kroon Zeeland gekozen en prompt daarop ontving hij de opdracht om naar dit gewest te ver trekken. In een persconferentie vertelde luit.- kolonel Kroon gisterochtend, dat het Ne derlandse volk zich grote offers getroost voor de defensie. Daarom heeft dat volk er ook recht op, te weten hoe het geld wordt besteed en of de paraatheid van het leger in overeenstemming is met de gebrachte offers. „Wij zijn sol daten van de vrede. Door de inspan ning van het Nederlandse volk willen wij de oorlog buiten onze grenzen hou den. Daar is het leger voor". Het bataljon, dat naar Zeeland is ge komen, is het oudste onderdeel van de landmacht en het neemt bij officiële ge legenheden steeds een ereplaats in. In de gisterochtend gehouden pers conferentie werd verteld, dat het ba taljon voor het merendeel bestaat uit mannen met een lengte van onge veer 1.30 meter. Er zijn enkele mi litairen in het bataljon, die beneden deze maat blijven, doch dat is een gevolg van bizondere omstandigheden. Het zich op het ogenblik in Sluis be vindende bataljon is paraat, dat wil zeggen, dat het te allen tijde, zowel wat het materieel als wat het personeel be treft gevechtsklaar is. Het beschikt over GOES. Tot de eerste klas zijn met in gang van 1 september 1960 toegelaten 88 nieuwe leerlingen t.w.: uit Goes: Paula Ambachtsheer, Piet de Bruijne, Hans Daudeij, Lenny Duvekot, Lies Egter van Wissekerke, Han van Eijk, Jan- nie Flipse. Tonny Heijboer, Adri op 't Hof, Wim Houtman, Riet Jansen, Jan Joziasse, Ad Kil, Koos Koole, Piet Luteijn, Bert van der Male, Kees Maljaars, Mies Metselaar, Heieen Oudkerk, Ad Parmentier, Arnold Renting, Teun Ros, Johan van Sabben, Wim van Schaik, Sjaak Schipper, Erna Schreu- der. Kees Sinke, Ineke Sinke, Willy Sinke, Jossy de Smit, Adrie Sturm, Sjoerd Tam- minga, Marjan Torbijn, Wim Ventevogel, Ko Vleugel, Jan Willem Vleugel, Jelly van denj Wal, Marjolein Wassenaar. Annemieke van der Wel, uit Anna Jacobapoïder: Nanny de Jager. uit Baarland: Theo Be neder. uit Biezelinge: Evert Butler, Bas ter Haar. Esther Scheele, Coba Slabbekoorn. Maatje Slabbekoorn. uit Borssele: Ad Dominicus, Rie van den Ende. Ina Weststra- te. uit Colijnsplaat: Ko Karman. - uit '«•Gravenpolder: Annie van den Bos. uit 's Heer Arendskerke: Frans Pieters. uit 's Heer Abtskerk'e: Adje van den Bos. Uit *s Heer Hendrikskinderen: Jaap van den Ber ge. uit YersekeStieneke Stomp. uit Kapelle: Ad Kole, Rinie Sinke, Quinten Wis se. Saarke Wondergem. uit Kloetinge: Isabel Gebuis. Adrie de Regt, Sander Schim- melpunninck van der Oye. uit Krabben- dijke' Wieb Cnossen. Th^ke van Doorn. Maks van Harn, Ste^f van Ham. Ria Nieuwen- huijse. Rinus Pieper 1. Rinus Pieper 2. uit Kruingen: Ko Jille. Ria Minnaar. Lewedorn: Nico Dekker. J^ost den Herder. uit Rilland-Bath: Peter Koole. Lau Moer man. Arma Verschuure. Riek van Vrees- wi-jk uit Souburg: Piet Boon uit Waar de- Peter Jobse. trtt Wemeldinee: Jos van ETsacker. Yvonne Slik. uit Wissenkerke: Piet den Boer. Edward Meu'eoberg, Elske Scheele. uit Wolfe artsdijk: Gerrie van de Kreeke. uit Zierikzee: Triest de Jonge, Lettv Koevoets, Marijke de Man. NOORDGOUWE. De gemeenteraad heeft een kamneerverordenïnsr vastge steld en de hunr van vier nieuwe wo ningwetwoningen vastgesteld on 11,10 per week. Alle woningen aan de Pauw- straat zvl'en van nieuwe nummers wor den voorzien. Als onderwijzeres aan de o.l. school benoemde de raad mej. Van der Meer te Zonnemaire. Mej. A. P. Verbost ont vangt eervol ontslag als onderwijzeres wegens het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd met dank voor de grote toewijding. De raad ging akkoord met het ''oor de Ned. Heidemaatschap pij opgestelde ontwerp voor de begro ting van de begraafplaats. De begro ting vermeldt een uitgaaf van ƒ11.000 voor dit werk. De twee toegewezen woningwetwonin gen zullen aan de Pauwstraat worden gebouwd, als blijkt dat de aannemer, die daar thans bouwt, voor een ge schikte prijs ook de twee andere wo ningen kan bouwen. Medegedeeld werd dat aan het oude ziekenhuis nog geen bestemming is ge geven. TERNEUZEN. De voetbalvereni ging „Terneuzen" heeft het veertigja rig bestaan gevierd met een drukbe zochte receptie en een wedstrijd ter- neuzen I— Vlissingen I. die door Ter- neuzen werd gewonnen met 53. Vooral na de rus* was het spel zeer aantrekkelijk. Tijdens Je receptie werden de heren W. A. Riemens, H. Hamelink, J. Jurry en P. op 't Velde, die veertig jaar lid zijn geweest van de vereniging, gehul digd. Zij ontvingen sigaren. De heer Riemens. die penningmeester is. ont ving de zilveren speld van de K.N.V.B. Namens het gemeentebestuur sprak wethouder M. de Vos. die mededeelde dat de heer Riemens was onderscheiden met de eremedaille in zilver, verbon den aan de Orde van Oranje-Nassau. Afgevaardigden van andere clubs bo den tijdens de receptie gelukwensen en geschenken aan. Voor de bevolking is het programma voor woensdag het meest spectaculair. Om half zeven '«avonds begint een mars door Sluis. Het bataljon treedt dan in zijn geheel op als gevechtseenheid. De totale lengte is ongeveer 214 kilo meter. Het is luitenant-kolonel Kroon gelukt een gunstige beschikking te krijgen op de invitatie aan de Koninklijke Militaire Kapel om 's avonds na afloop van de mars een concert te geven op de Markt in Sluis. De kapel het beste harmoniekorps uit Nederland telt zeventig muzikanten. Mede werking wordt verder verleend door de drumband van de jagers. In de pauze van dit concert geeft de eerste compagnie van het elf de bataljon garde-grenadiers een excercitiedemonstratie in cere monieel tenue. Donderdag is het de verjaardag van de grenadiers. Op die dag wordt een vlaggenparade gehouden en wordt het oprichtingsbesluit van Koning Wil lem I voorgelezen. In de loop van de dag vinden dan weer oefeningen plaats in het maken van rivierovergangen en worden marsen gemaakt naar o.a. Eede en St. Kruis. Vrijdag worden weer oefeningen gehou den en in de avonduren zuilen deskun digen op het gebied van de ontwikke ling van Zeeland voor de officieren en onderofficieren een causerie houden, waarin verschillende facetten van het leven in dit gewest worden belicht. Zaterdag worden marsen gehouden door West-Zeeuwsch-Vlaanderen en maakt de Vierdaagsecompagnie (tach tig man) nog een aparte tippel. Plannen zijn in voorbereiding om 's middags een wedstrijd te organise ren van een voetbalclub uit de omge ving tegen een militaire club. Zondagmorgen kunnen de militairen de diensten bijwonen van de Hervorm de gemeente en de r.k. kerk te Sluis. In het bataljon bevinden zich een aal moezenier eii een legerpredikant. De le- gerpredikant zal voorganger zijn in de dienst, die in de Hervormde kerk wordt gehouden. Zondagmiddag kan een deel van de militairen naar het strand gaan en voor een ander deel is een boottocht geor ganiseerd. TERNEUZEN De bedrijfsbrandweer van de P.T.T., onder leiding van comman dant M. Moes, behaalde bij de geweste lijke selectiewedstrijden te De Bilt mooie resultaten. Van de 24 bedrijfsbrandweer- ploegen, die deelnamen behaalde de Ter- neuzense ploeg, de tweede prijs. Terneu zen is nu de enige P.T.T.-ploeg die nog aan wedstrijden kan deelnemen. De eind- wedstrijd, waar het om de landelijke titel zal gaan, zal op 10 september te Vlaar- dingen worden gehouden. DEN HAAG. Het Haagse gerechtshof neeft, in hoger beroep, de zagerspitter A. de K. uit Goes tot vijf maanden onvoor waardelijk veroordeeld. De K. heeft de controleur van het bestuur der visserij stromen D. met een riek mishandeld. Voor dit feit veroordeelde de rechtbank te Middelburg hem tot drie maanden. De K ging tegen dit vonnis in hoger beroep. Veilig verkeer in Serooskerke (W) SEROOSKERKE (W). In samenwer king met het gemeentebestuur heeft de Bond voor Veilig Verkeer een propagan da-avond georganiseerd in het vereni gingsgebouw. Voor de aardige filmstrips bestond vooral van de zijde van de jeugd grote belangstelling. Des middags werd een speciaal programma voor de school kinderen gebracht. KRABBENDIJKE Voor het EHBO-examen zijn geslaagd de dames Zandee-De Jonge. Boogaard-Geluk, Joossen-Kloosterman, L. Weststrate, J. bij de Vate. Voor het diploma van het jeugd Rode Kruis slaagde Leen Mol hoek. Volgende week maandagavond tegen zeven uur zal de stilte terugkeren in Sluis, want dan verlaten de militairen Zeeuwsch-Vlaanderen weer. Via Bergen op Zoom trekken zij in de nacht door Brabant. Bij Drunen wordt op 18 en 19 juni de slotoefening gehouden. De commandant van het elfde batal jon, de luitenant-kolonel Kroon hoopt van harte, dat tijdens -het verblijf van zijn mannen in Sluis en omgeving er een prettige omgang met de bevolking zal zijn. Het doel van het bezoek is, dat de Nederlandse belastingbetaler zal weten, waar het geld voor de defensie blijft en dat hij met eigen ogen zal kun nen constateren of de troepen zich in staat van paraatheid bevinden. Uit de contacten, die ter voorberei ding van het bezoek reeds zijn gelegd, is gebleken dat er bij de burgerlijke autoriteiten een sterke wil tot samen werking aanwezig is. De burgemeester van Sluis heeft zich bereid verklaard dinsdagavond ten ge meentehuize een aantal officieren voor te stellen aan vertegenwoordigers van de burge.ij van Sluis en de dienst wel- zijnsverzorging van de Landmacht heeft besloten donderdagavond twee cabaret voorstellingen te doen geven, een voor militairen en een voor burgers en mi litairen gezamenlijk. NISSE. In een bijeenkomst ten gemeentehuize is de heer Jac. Janse, die veertig jaar bode en magazijnmees ter is geweest van het Groene Kruis op hartelijke wijze gehuldigd. De jubi laris werd toegesproken door de voor zitter, de heer R. Boogerd, die hem dank bracht voor de betoonde ijver en nauwgezetheid en een pendule offreer de namens de vereniging. Burgemees ter Janse deelde mede dat de jubilaris is onderscheiden met de eremedaille in brons, verbonen aan de Orde van Oranje-Nassau. Een zoon van de jubilaris sprak woor den van dank, waarbij de onderschei den bode zich met enkele woorden aan sloot. ZAAMSLAG. Nu de Bond van Chr. Militaire Tehuizen ..Pro Rege" te Utrecht poogt ook in Oost Zeeuwsch Vlaanderen meer bekendheid aan zijn prachtige werk te geven, kwam de pro pagandist, de heer E. Sterk voor een samenkomst van diverse genodigden een uiteenzetting geven van doel en werkwijze van „Pro Rege". Staande deze vergadering werd de afdeling Zaamslag opgericht met als voorlopig bestuur de heren C. H. Heij boer, voorz., L. P. Wolse, seer., A. C. Rouw, penn. en P. Koopman, alg. adj. Het voornemen bestaat in de eerste week van oktober enkele bijeenkomsten te beleggen, waardoor dit werk in reeds 55 militaire tehuizen ook in deze ge meente meer bekendheid kan verwer ven. MIDDELBURG. De kring Zeeland van het Koninklijk N.C.G.V. hield haar jaarlijkse ad- spirantendag. Begunstigd door zonnig weer kon de wedstrijd ge houden worden op de speelweide van het park „Toorenvliedt". Aan de sportmanifestatie ging een marswedstrijd vooraf van alle deelnemende verenigingen, bege leid door muziek van de drumband van „Oranje-Nassau" uit Vlissin gen en het chr. tamboers- en pij perskorps „Juliana" uit Middel burg. De wisselbeker werd gewonnen door „Oranje-Nassau", die tevens een eerste prijs in ont vangst kon nemen. De tweede en derde prijs werden gewonnen door resp. „L.O.N.G.O." uit Breda en „Zuidwesters" uit Souburg. De prijzen waren beschikbaar gesteld door de organiserende vereniging „V.E.L.D.O." uit Middelburg. Aan de wedstrijden werd deelgenomen door 373 meisjes, die elkaar in 3 groe pen bekampten op de evenwichtshalk, laag brug en springkast, terwijl de 133 deelnemende jongens hun kunnen toonden op de lange mat, laag brug en rek. Het geheel stond onder de bekwame leiding van de heer De Haas, technische leider. Na de wedstrijden gaven de dames van Oranje-Nassau, G.E.N.I.E. en O.K.K. nog te zien wat bereikt kan worden met lief de voor de sport. De vrije oefeningen van de dames werden in vlot tempo uitge voerd. Op de evenwichtsbalk werden prachtige staaltjes getoond van lenigheid en durf, hetgeen dikwijls met luid ap plaus werd beloond. Dit was eveneens het geval met wat de heren lieten zien aan de hoge brug, op de lange mat en aan de ringen. De publieke belangstel ling was zeer goed. De groepsprijs van de meisjes a, b en c was: le prijs (358,6 pnt.) Longo; 2e pr. (358,2 pnt.) O N.3e pr. (348,6 pnt.) G.E.N.I.E. en 4e pr. (343 pnt.) O.K.K. Voor de jongens a, b en c was dit: le pr. (350,4 pnt.) O.N. en 2e pr. (349 pnt.) G.E.N.I.E. Per groep werden de volgende prijzen behaald: Meisjes a: le pr. (123 pnt.) O.N.; le pr. (120 pnt.) Longo; 2e pr. (115,4 pnt.) Longo; 2e pr. (114,8 pnt.) Longo; 2e pr. (114,6 pnt.) O.K.K.; 2e pr. (113,4 pnt.) G.E.N.I.E.; 3e pr. (110,2 pnt.) Zeelan- dia; 3e pr. (110 pnt.) Zuidwesters. Meisjes b: 2e pr. (118,6 pnt.) Longo; 2e pr. (115,4 pnt.) Longo; 2e pr. (114,2 ZAAMSLAG De propagandist, de heer L. Sterk, van de bond van christe lijke militaire tehuizen „Pro Rege" heeft in een bijeenkomst een uiteenzetting ge geven over het werk van deze bond. Dit heeft geleid tot de oprichting van een afdeling in Zaamslag met als voorlopig bestuur de heren C. H. Heijboer, voor zitter, L. P. Wolse, secretaris, A. C. Rouw, penningmeester en P. Koopman, lid. Het ligt in de bedoeling om in de eerste week van oktober bijeenkomsten te beleggen om aan dit mooie werk, dat reeds in 56 militaire tehuizen wordt gedaan, meer bekendheid te geven. M3HI>D©LBURG. Bij het afgenomen toe latingsexamen voor de rijks-hogere burger school en middelbare school voor meisjes te Middelburg, slaagden de volgende leerlingen: Rudi Henning, Bennie Wolf, Trudy de Lange, Cor de Goffau, Danny Claas, Freddy v d Weel, Bennie Weber, Hans Hendrikks, Henk Flierman, Jan le Due, Rob de Bruyne, Els- beth van Th iel, Margreet Schoon, Jan Pleijte, Wim Hamelink, Andre Colet, Kees Koppe- jans, Ineke van Meel, Robert Pelle, Bob Valk, Evert Heilygers, Ad Dorst, Peter Gut teling, Coen van KKasteel, Adrie Meeuse, Donnie Montanari, Peter Seits, Teun v. d. Slikke, Tonny Houtepen, Tineke Labruyere, Lia Waverijn, Liesbeth van Wiggen, Ada Scheermeyer, Simon Valekenierf von Geusau, Flip Petri, Pirn Broekhuysen. Leo Smolders, allen te Middelburg; Henny Visser, Betsy Don en Simon Wisse te Oostkapelle. Herman Speijer en Adrie Tilroe te Vouwenpolder. Paula Visser en Jan van Es te Vlissingen. Paulette Oranje, Martien Provoost en Annie Hesseling te Domburg. Paul van Hoek te Oost- en West-Souburg. Noach Roelse te WWestkapelle. Hans Frima te Zoutelande, Lein Kodde te Aagtkerke. Geertjan Kers, Hannie Dekker, Jan de Ridder, Piet de Mees ter en Kees Beye te Veere. Mattie Meertse, Rlta v. d. Hoek, Dingeman de Klerk en Frank Geluk te Arnemuiden. "Wim Roose en Annelies Corporaal te Konudekarek. In de maand juni is in de spaarbank van de Boerenleenbank te Krabbendjjke 150.766,28 ingelegd en 202.121,63 terug betaald, zodat de spaargelden aan het einde van genoemde maand 7.119.585,19 bedroegen. Er werden acht nieuwe reke ningen geopend. Bij de spaarbank van de Boerenleen bank te Driewegen is in de maand juni pnt. O.N.) 2e pr. (112,6pnt.) G.E.N.I.E.; 3e pr. (112,2 pnt.) O.N.; 3e pr. (111,8 pnt) Zuidwesters; 3e pr. (110,8 pnt.) O.K.K. Meisjes c: le pr. (122,6 pnt.) G.E.N. I.E.; le pr. (121 pnt.) O.N.; le pr. (120 pnt.) Longo; 2e pr. (119,8 pnt.) G.E.N. I.E.; 2e pr. (119 pnt.) O.N.; 2e pr. (118,8 pnt.) Veldo; 2e pr. (117,6 pnt.) O.K.K.; 2e pr. (117,5 pnt.) O.N. Jongens a: le pr. (125,4 pnt.) O.N.; le pr. (124,4 pnt.) G.E.N.I.E.; 2e pr. (119,4 pnt.) Zuidwesters. Jongens b: 2e pr. (116,4 pnt.) G.E.N. I.E.; 3e pr. (108,4 pnt.) O.N.; 3e pr. (106,4 pnt.) O.K.K. Jongens c: 2e pr. (116,6 pnt.) O.N.; 2e pr. (113,8 pnt.) Veldo; 2e pr. (113 pnt.) O.N.2e pr. (112,2 pnt.) G.E.N.I.E.; 3e pr. (107,2 pnt.) O.K.K. WEMELDINGE De hoofd opziener van de visserijen op de Zeeuwse stromen, de heer M. S. van Hekke, heeft gisteren onder een overweldigende belangstel ling zijn 40-jarig dienstjubileum gevierd. Ter gelegenheid van dit verheugende feit, bood de voor zitter van de visserijen, ir. J. D. Dorst de jubilaris een enveloppe met inhoud aan en tevens een concreet geschenk in de vorm van een electrische klok. Het was gisteren, in Wemeldinge dui delijk te merken, dat er een jubileum werd .gevierd. Buren, vrienden en be kenden hadden de vlag uitgestoken als zichtbaar bewijs van hun medeleven. „Wat gaat er om?" vroeg een van de schooljongens, toen hij om half twaalf de schooldeuren achter zich liet en ver baasd naar de vlaggen keek. „Och jong", antwoordde zijn kornuit, „weet ie dan nog niet? Van Hekk'n is veertig jaar bij de visserij-politie." Ja, zelfs de schooljeugd toonde be langstelling. Het was in de woning van de hoofdopziener een feestelijke drukte. Zo zelfs dat de bezoekers zich nauwelijks konden wenden of keren wegens dras tisch ruimtegebrek. De gang, de keuken, de kamer en de achterkamer, het was overal blauw van de sigarenrook en zwart van de mensen. De bloemstukken die gebracht werden waren niet meer bij te houden. In de middaguren werd het 33ste stuk binnendragen en nog was het einde niet in zicht. De hele buurt zal wel va zen en pullen hebben moeten uitlenen om deze bloemenhulde een passende plaats te geven. Hoogtepunt van de feestvreugde was uiteraard de toespraak van ir. Dorst. Met de inhoud van deze enveloppe zo zei de heer Dorst, -toen hij het geschenk overhandigde kunt u natuurlijk de hele buurt tracteren, maar het is niet de bedoeling dat u dit metterdaad doet. Van hun belangstelling gaven voorts blijk de biologen dr. A. Grijns en dr. Drinkwaard en de adjudant van de rijkspolitie te water, de heer L. de Best. De jubilaris, de heer M. S. van Hekke, heeft in zijn veertigjarige loopbaan alle rangen doorlopen. Hij is als het ware met koffiezet ten begonnen en mag terugzien op een fraaie carrière. Er werd hem gisteren een onvergetelijke dag bereid. HOEK. Een ieder die de ont wikkeling van de recreatie in de Braakmanpolder van nabij heeft kunnen volgen zal spoedig tot de overtuiging gekomen zijn dat het recreatiegebied in een grote be hoefte voorziet. Tot voor kort vond een „wilde recreatie" plaats, ook al trachtten de in het Be heerschap samenwerkende ge meenten, althans op provisorische wijze, enige accommodatie te scheppen en de veiligheid van de baders te verzekeren. Doordat het Beheerschap nog niet de be schikking had over de gronden en de wateren, welke voor recre atieve doeleinden bestemd waren, kon niets definitiefs tot stand ko men. Vorig jaar kwam er meer tekening in de positie van het beheerschap toen de Dienst der Domeinen de gronden en wa teren in erfpacht aan het Beheerschap overdroeg. Met spoed werd tot uitvoe ring van de reeds voorbereide plannen overgegaan. Afgelopen winterseizoen werden in D.A.C.W.-verband werken t. VLISSINGEN. Opnieuw vond het jaarlijkse treffen plaats tussen de sport lieden van de Antwerpse werf S.C. Cockerill en hu»n Vlissingse collega's van de Kon. Mij. „De Schelde". Dit maal wonnen niet alleen de Vlissingerf slag: 1. I. Sinke (KMS), 38.4; driemaal 50 m. wisselslag estafette: 1. KMS 1.53.1; water polo heren: KMSSCC 02; tennis: KMS SCC 8—5: biljarten: KMS 15 p., SCC 11 p. Verder werden diverse wedstrijden gehou den die niet meetelden in het eindklasse ment. De uitslagenhiervan zijn: kegelen: - dames tegen alle verwachtingen in, maar wi: 4 SMS 119 p., SCC 81 p., zwemmen ten zelfs de overtuigende eindstan„ 50 m rugslag 1. P._Brlels (SCC) 31.7: 100 m. 104 te behalen, waarmee de neder laag van vorig jaar in Antwerpen goed gemaakt werd. Na de officiële ontvangst van het Scheldekwartier waarbij het welkomst woord uitgesproken werd door de heer H. van Capelle, werd een aanvang ge maakt met de verschillende wedstrijd onderdelen. Op alle punten werd met grote animo gestreden, waartoe de flin ke belangstelling van het publiek onge twijfeld bijgedragen zal hebben. Met uitzondering van korfbal en waterpolo, die beiden door Cockerill gewonnen werden, toonden de Scheldemensen op de overige punten zich de meerdere. Na afloop van de wedstrijden werd s avonds in het Scheldekwartier een feestelijke bijeenkomst gehouden, tij dens welke Scheldedirecteur ir. C. Kap- senberg de hoofdprijs uitreikte. De uitslagen luiden: Atletiek heren: winnaars: 100 m. hardlo pen: O. Deurs (SCC!, 11.4 sec., vier maal 100 m. estafette: K.M.S. 46.3 sec., versprin gen: G. Bogaerts (SCC) 1.74 m„ speerwer pen: W v. d. Linden (K.M.S.), 46.92 m. ko gelstoten: Michaux, (SCC) 12.23 m., discus werpen: Michaux, (SCC), 35.30 m., 3000 m. hardlopen: H. Bostelaar (KMS) 8.46.2-, 800 m. Van Onselen (SCC): 400 m. W. van Beest (KMS) 53.3 sec., Olympische estafette: KMS, 3.47.2 Athletiek veteranen: 100 m: Jacobs (SCC). 12.3 sec; 600 m. A. Bilius (KMS) 1.31.2; dis cuswerpen, speerwerpen en kogelstoten: G. de Pagter (KMS) resp. 31.22 m, 39.84 en 10.71 m.. touwtrekken KMS winnaar. Korfbal: KMS—SCC 4—7; voetbal KMS— SCC 42 Zwemmen heren: 100 m. rugslag: 1. W de Winter (SCC) 1.31; 100 m schoolslag: 1. I. Sinke (KMS) 1.25.8: 100 m Borstcrawl: 1. R. van Breedam (SCC), 1,11; 50 m vlinder- Levensgevaarlijk ST. ANNALANfb Nu de oude ha ven zo goed als dicht is, krijgt de ge meente de beschikking over een zeer groot terrein. Op het ogenblik is het echter voor de kinderen, die hier even tueel zouden gaan spelen levensgevaar lijk. Het is dan ook ten strengste ver boden om op het opgespoten zand te lo pen. Auto in de sloot ST. ANNALAND. Toen de heer Bouwman uit Poortvliet met zijn be stelwagen van Sint-Annaland naar Poort vliet reed, kwam hij in de Weiholeek op één der bochten in de sloot terecht. De auto werd nagenoeg totaal vernield, ingelegd 51.574,26 en terugbetaald en de heer Bouwman liep verwondingen 79.442,63. 'op. schoolslag 1. Van Russem (SCC) 1.27; 50 m borstcrawl: 1. L. v. d. Stocken (SCC) 31.8; 50 m vlinderslag 1. M. Vloerberghs (SCC) 38.2; driemaal 50 m wisselslag estafette 1. SCC 1.52.4; waterpolo: KMS—SCC 3—1. De dames van „De Schelde" hielden een onderlinge atletiekwedstrijd. De resultaten waren hierbij: 100 m. M. Theune, 12.8; 80 m. horden: W. Bakker-Sijsouw, verspringen 1. W. Bakker-Sijsouw, 5.32 m.; hoogspringen 1. W. Bakker-Sijsouw 1.49 m.; speerwerpen 1. V. Koster 30.08 m„ kogelstoten 1. L. van Gemert 8.22 m., discuswerpen 1. N. Clarisse 24.46 m. De uitslag voor de eindklassering was als volgt: athletiek: KMS—SCC 2—0. korfbal: KMS—SCC 0—2, voetbal: KMS—SCC 2—0, zwemmen (heren): KMSSCC 20, (punten tal 2923). waterpolo heren: KMSSCC 02. tennis: KMS—SCC 2—0, biljarten: KMS—SCC 2—0, totaal KMS 10, totaal SCC 4. 0 Terwijl op de achtergrond de zeilen vredig voortdrijven plonsen de kleintjes naar hartelust LÜNEBURG (D.P.A.). De 20-jarige brandstichter Herbert Rademacher is gis teren voor de jeugdreehtbank van de Noordduitse stad Lüneburg na een ge ruchtmakend proces tot vijftien jaar tuchthuis veroordeeld. Uit geldingsdrift en haat tegen de ge meenschap waar hij zijn eerste veroor deling onderging, had deze „vuurduivel" van Lüneburg in het begin van dit jaar vijftien prachtige historische gebouwen in het oude stadje in brand gestoken en daarmee voor 3 miljoen DM schade aan gericht. Bovendien pleegde Rademacher 35 diefstallen. KLOETINGE. In de korte raads vergadering van gisteravond heeft bur gemeester baron mr. H. N. Schimmel- penninck v. d. Oye allereerst enkele woorden gewijd aan de onlangs overleden professor dr. C. v. d. Pot, de adviseur der gemeente in grenswijzigingszaken. Voorts werd besloten om de subsidie aan het Groene Kruis te verhogen van 800 tot 1000. Aan de navolgende instellingen voor gezinszorg over 1959 werden de volgen de subsidiebedragen beschikbaar gesteld 525,66 voor Stichtings Gezinzorg Goes en omstreken te Goes, 1557, voor de diaconieën Hervormde Gemeenten Goes en Kloetinge te Goes en 80,06 voor de Gereformeerde Stichting voor Ker kelijke en Sociale Arbeid te Wemeldinge. Bij de besprekingen over de herzie ning van het uitbreidingsplan vestigde de heer J. Leijs (P.v.d.A.) de aandacht nog op de aansluiting van de Dreef op het uitbreidingsplan Goes en idem van de Buys-Ballotstraat. Dat heeft de vol le aandacht van B. en W. Het reglement voor het gemeentelijk verenigingsge bouw „Amicitia" werd gewijzigd in die zin dat het gebruik van de diensten van de exploitante verplicht wordt gesteld. Bij het punt om de 9de wijziging van de gewone dienst en de kapitaaldienst voor 1959 volgens het overgelegde con cept vast te stellen vroeg de heer H. Colijn (a.r.) nog hoe het staat met de plannen voor het gemeentehuis. Hierop kon de voorzitter meedelen, dat er een nieuw gemeentehuis komt. oftewel het oude wordt uitgebreid of er vindt een restauratie plaats. Eigen nieuwsdienst ROTTERDAM. Op de reddingsta tions Koninklijke Zuid-Hollandsche maat schappij tot redding van schipbreukelin gen te Rotterdam is in 1959 34 maal een beroep gedaan. In negen gevallen werd daadwerkelijke hulp verleend, waarbij 34 personen in veiligheid werden ge bracht. Van de 34 maal dat de reddingboten van de maatschappij uitvoeren moest in veertien gevallen hulp aan een jacht worden verleend. In het jaarverslag over 1959 klinkt op grond van die erva ringen de waarschuwing, dat óe risico's, verbonden aan het buitengaats begeven met een jacht of wat daarvoor moet doorgaan, nog steeds worden onderschat. Van onze correspondent GORINCHEM. De Duitse arties- tengroep Nock, in moeilijkheden geko men door de ontbinding van het circus Europa, heeft emplooi gevonden bij het Belgische circus Apollo. Meer dan twee weken geleden werd het circus Europa in Gorinchem ont bonden. De Duitse artiesten hebben sindsdien met hun vijf leeuwen en hun zestien paarden buiten de Waterpoort gebivakkeerd. Gisteravond zijn zij ver trokken. De groep heeft het onvoorziene ver blijf dank zij de hulp van de Neder landse vereniging van circusvrienden, enkele fabrikanten en enkele inwoners van Gorinchem goed doorstaan. b.v. de watersport uitgevoerd teiwijl bovendien werd begonnen met de aan leg van de weg door het recreatiegebied naar de Noordpunt van het schiereiland. Op het ogenblik is de fundering van deze weg bijna gereed en de hoop is gerecht vaardigd dat zeer binnenkort de slijt laag zal kunnen worden aangebracht. Voor de baders en dan voornamelijk voor de kleintjes werd een groot ondiep bassin met planken afgebakend. Kortge leden werd het bouwen van kleedgele genheden en toiletten aanbesteed. Ook met dit werk is men begonnen. Van de beide laatste voorzieningen worden met groot ongeduld de heel geringe vorderin gen gevolgd, zodat men zich gaat afvra gen of deze voorzieningen dit zomersei zoen nog wel in gebruik genomen zul len kunnen worden. Een andere zaak waar men tot voor kort niets van hoor de was het café-restaurant, hetwelk in de plannen een plaats was toegedacht bij het zwembad, dat te zijner tijd zal worden aangelegd. Met dat al was er geen gelegenheid zich te verversen en wachten tot een gegadigde bereid zou zijn belangrijke bedragen in een defini tief representatief café-restaurantbedrijf te investeren zou zeker niet stimule rend op de ontwikkeling van de Braak man werken. Vorige week donderdag verschenen plotseling vrachtauto's in de Braakman beladen met alle mogelijke materialen, bestemd voor een noodcafé-restaurant en twee dagen later, dus zaterdag 25 juni stond het noodgebouw er aantrek kelijk ingericht e>n kon meteen met enig officieel vertoon in gebruik worden ge steld. Tegelijkertijd kon de in de afgelo pen winter gegraven jachthaven met het noordelijk deel van het Braakman- schiereiland in gebruik worden overge dragen aan de Royal Belgian Sailing- club uit Gent, die thans reeds 28 zeil boten in de Braakman heeft gestatio neerd, een goed begin voor een water sportcentrum in wording. De recreatie zoekende mensen komen in steeds grotere getale naar de Braak man toe. Men kan er zonnebaden, zwemmen op een veilige manier, wanneer men zich aan de aanwijzingen houdt. Ook de kleintjes kxmnen in het voor hen afge perkte bassin zonder gevaar naar harte lust plonsen. Dit alles kan men rustig gade slaan, zittende op de kant of op het terrasje van het uit de grond ge stampte nood-restaurant. Op de achter grond ziet men de zeilboten, kano's en motorboten voorbijschuiven. Er is een grote toekomst voor het recreatiegebied weggelegd, temeer, waar ook de natuur liefhebber nu reeds kan genieten van de zich snel ontwikkelende bosaanplan- tingen. De collecte voor de gezamenlijke mili taire fondsen heeft in Kapelle 151,32 op gebracht. In de laatste vergadering van het sei zoen van de afdeling Rilland van de Ned. Chr. Vrouwen Bond sprak ds. P. West- land uit St. Annaland over het onder werp: „De taak van de vrouw in het Koninkrijk Gods". In september hoopt de N.C.V.B. een streekvergadering in Krui- ningen te houden. Het eerste elftal van Rilland speelde zaterdagmiddag een voetbalwedstrijd tegen RKC uit Bergen op Zoom. De gasten wonnen met 3—0. Tot posteommandant van de rijks politie te water te Terneuzen is benoemd de wachtmeester der Rijkspolitie eerste klasse D. Pruim, afkomstig van de groep Groningen der Rijkspolitie te water. In de gemeente St. Annaland heerst de mazelen. De leerlingen van de christe lijke kleuterschool zijn ongeveer voor de helft absent. Bij de wachtmeester der rijkspolitie in de Bierensstraat te St. Annaland zijn inlichtingen te verkrijgen over de vol gende gevonden voorwerpen: herenpols horloge, step, jongensjas met capuchon, schoen en pongertouw. De heer P. J. Nelisse te St. Annaland slaagde te Baarn voor het Mulo-diploma B en voor het eindexamen aan de Mid delbare meisjesschool te Bergen op Zoom slaagde mej. M. M. Biert. In St. Annaland werden 24 kinderen geboren in de jaren 1957 en 1959, ingeënt tegen polio. Mej. X. Bruinooge te Borssele is met ingang van 1 september benoemd tot lerares aan de landbouwhuishoudschool te Den Burg op Texel. Voor de afdeling Souburg van de N.C.V.B. heeft mevrouw Polderiam-Lijnse een causerie gehouden over „Hoe gebrui ken wij ons geld?" Op 22 september a.s. lal mevrouw Homburg voor de afdeling spreken over „De macht der vrouw". Gedurende de maand juni zijn in het gemeentelijk badhuis te Wolphaartsdiik 695 baden genomen. De afdeling Hoedekcnskcrke van de N.C.V.B. vergaderde onder leiding van mevrouw M. v. Doeselaar-Meeuwse. De heer Heijboer uit Zaamslag sprak over „Paulus". LONDEN (Reuter) De goud- en de viezenreserves van het sterlinggebied zijn in juni met 12 miljoen gestegen tot 1.033 miljoen In mei bedroeg de stijging 10 miljoen.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 3