Tien doden bij onlusten in buitenprovincie Blik in de diepte Massa deed met pijlen aanval op de politie HET DRAMA VAN IJZEREN WILLEM MISHANDELDE VERSLAGGEVER OPGEBRACHT Na dolle vergissing met mes gestoken Gorkum verlost: kostbare installatie in gebruik WEGPIRAAT SNEED - 2 DODEN - EN REED DOOR Hij kon geen pap meer zeggen PROTESTEN EN MAATREGELEN TEGEN CUBA Ultimatum aan Brabants Orkest Verantwoording van politie gevraagd De BiltWarmer KOU NU DE LUCHT UIT MILJOEN VAN DE T0T0KAS VOOR SPORTHALLEN President Frondizi vertrokken schilder zelf met PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Met pijlen Moordpartijen UIT DE STANK VOORDELEN Verdachte van overval blijft ontkennen Toestand Bevan nog zorgwekkend sikkens-tjallema produkt Winnaar SCHOOLHOOFD VAN FRAUDE VERDACHT SCHOPPEN AANKLACHT DRIE GEWONDEN IN GRONINGEN MAATREGELEN Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststraat 90, Postbus 4, Giro 116S66, telefoon Directie en administratie 01100- 2438. Redactie: 01100-2317, bij geen gehoor Chef redactie 01100-3991. Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 50, tel. 01180-2009, bij geen gehoor: 01180-4604, Postbus 26, Vlissfagen, Nieuwendük 33, tel. 01184-3224, Postbus 24, Terneuzen, Nieuwstraat 38, tel. 01150-3189; Zierikzee, Havenpark 24, >teL 01110-2991. Directeur: JACQ DE SMIT; Chefred.: G. J. BRELKER Zeenwsch Dagblad Losse nummer» 13 cent Abonnementsprijs 0,56 per week, 7,per kwartaal' Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kaboutera 7 cent per woord met een minimum van 1, 16e JAARGANG NO. 4595 Dinsdag 5 juü I960 CONGOALS EEN OLIEVLEK LONDEN Nederland en Enge land overwegen op diplomatiek ni veau wat ondernomen moet worden tegen de naasting van de olieraffi naderijen van de Shell op Cuba. En- geland en de Verenigde Staten heb ben in beginsel al besloten bij de Cubaanse regering te protesteren te gen de naasting van de eigendom men van de oliemaatschappijen Shell, Esso en Texaco. Amerika is niet voornemens het bij een protest te laten en overweegt eco nomische tegenmaatregelen. Een daar van zou kunnen zijn een beperking van de invoer van Cubaanse suiker met een half miljoen ton per jaar. Van de ruim 3.i miljoen ton die Cuba dit jaar aan de Verenigde Staten zou le veren is al 2,2 miljoen ton uitgevoerd. Bedoelde beperking zou Cuba te staan komen op een derving van 25 miljoen dollar aan inkomsten. De grote Griekse reders Niarchos en Onassis, eigenaars van een grote vloot tankschepen, hebben zich al solidair verklaard met de drie grote olie maatschappijen wier eigendommen op Cuba zijn genaast. Ter dekking van de Cubaanse be hoefte aan ruwe olie drie en een half miljoen ton per jaar - en voor het vervoer daarvan naar Cuba zou de Sowjetunie vijfentwintig tanksche pen van 25.000 ton elk nodig hebben. De tankervloot van de Sowjetunie heeft een tonnage van bijna een mil joen ton. DEN HAAG Gisteren is een groot aantal communiqué's van de KNVB (Kon. Ned. Voetbal Bond) uitgegaan naar de gemeenten in ons land. Vermeld wordt, dat de voet balbond van plan is uit de kas van de voetbaltoto een miljoen gulden beschikbaar te stellen voor het bouwen van sporthallen. De secretaris van de totocormnis- sie, de heer J. Muilenburg, deelde ons mede, dat de KNVB, wanneer plannen bestaan een „echte" sport hal te bouwen, 5 procent van de bouwsom wil verstrekken met een maximum van 25.000. Daarnaast wil de KNVB eenzelfde bedrag ais renteloos voorschot ver strekken met een aflossingstermijn van tien jaar. Eigen nieuwsdienst DEN HAAG. President Frondizi van Argentinië en zijn vrouw zijn gis termorgen van Ypenburg met een toestel van de Bea naar Londen ver trokken. Hun werd uitgeleide gedaan door onder andere de minister-president, prof. dr. J. E. de Quay, de minister van buitenlandse zaken, mr. J. M. A. H. Luns, en leden van de hofhou ding. Na het vertrek van de president heeft de Argentijnse ambassadeur in Nederland, dr. R. C. Mignone, woor den van dank gesproken voor de wij ze waarop de heer en mevrouw Frondizi in Nederland zijn ontvangen. Koningin Juliana heeft gisteren in Oldenzaal stukjes Nederland van honderden meters onder de oppervlakte bekeken. Zij deed dat door een microscoop van de Ne derlandse aardoliemaatschappij. Onder de microscoop lagen ge steentemonsters die bij de borin gen omhoog komen. Het bezoek aan het laboratorium van de N.A.M. was een onderdeel van het werkbezoek dat koningin Juliana gisteren aan Twente bracht. Het nieuwe regerïngsvliegtuig de Gerben Sonderman heeft de Ko ningin naar de vliegbasis Twente gebracht. Het was de eerste offi ciële vlucht van het toestel. Van onze Haagse redactie DEN HAAG -Het Brabants Or kest zal geen rijkssubsidie krijgen als het orkestbestuur hogere sala rissen aan de musici betaalt dan die waarvoor rijksbemiddelaars toe stemming geven zo deelt staats secretaris Scholten mee in antwoord op vragen van het Tweede Kamer lid de heer Kieft. Het iigt in de bedoeling dat de Stichting Vrienden van het Brabants Orkest met ingang van 1 september een toelage zou gaan geven aan die leden, die zich langer dan voor een jaar aan het orkest willen verbinden. Van onze correspondent BRUSSEL De onrust in Congo grijpt snel om zich heen. Gisteren zijn te Coquilhatstad tien doden gevallen (de eerste sinds de overdracht van de soevereiniteit) toen politie en troepen van de vuurwapens ge bruik moesten maken omdat een woedende menigte hen met pijl en boog aanviel. Dit bete kent dat de onlusten zijn over geslagen naar een provincie die daarvan tot dusverre vrij wel verschoond was gebleven, namelijk de Evenaarsprovin cie, waarvan het op 500 km stroomopwaarts van Leopold- stad gelegen Coquilhatstad de hoofdplaats is. Verscheidene soldaten zijn gewond bij de moeilijkheden die gisteroch- tend begonnen toen een opgewonden mensenmassa zich verzamelde voor de huizen van twee leden van de provinciale regering. Nadat zij met moeite uiteen waren gedreven en er een verbod tot samenscholing was uitgevaardigd, braken er stakingen uit, zowel in overheidsbedrijven als bij particuliere firma's. De oorzaak van de opwinding zou gelegen zijn in ontevredenheid over het uitblijven van inlossing van tij dens de verkiezingsstrijd gedane be loften door de partijen die nu de pro vincie regeren. Later op de dag braken er in Coquil hatstad opnieuw onlusten uit. Toen die een ernstig karakter aannamen en de militairen en de politie met pijlen wer den bestookt, werd er van de vuur wapens gebruik gemaakt. Daarbij vie len tien doden. In de provincie Kasai blijft het uiterst onrustig. Het bericht dat leden van de daar gevormde provinciale te genregering zouden zijn gearresteerd kon echter niet worden bevestigd. Men moet aannemen dat zich in deze be trekkelijk geïsoleerd gelegen provincie, waarin de stam der Baloeba overhoop ligt met die van de Loeloea, veel meer gebeurt dan men zou opmaken uit de dagelijkse berichten over het in brand steken van hutten en over plundertoch- Een ambtenaar van het parket te Loeioeaburg, de hoofdstad van de pro vincie, die naar Leopoldstad was geko men, heeft namelijk verklaard dat er geen dag voorbij gaat of hij moet processen-verbaal opmaken over nieu we moordpartijen. ,,Ik beschik nu over het relaas van driehonderd gevallen van rituele ver giftiging met dodelijke afloop", zei hij. ..Het zouden er eigenlijk drieduizend moeten zijn. Buiten het bestuurscen trum is er van gezag geen sprake meer." In Leopoldstad zelf is het ook niet geheel rustig. Al enige dagen lang heersen er stakingen, waarvan die bij de Otraco de belangrijkste is. Otraco is de vervoersmaatschappij van Congo die zowel spoorwegen als bootdiensten exploiteert. Toen gisteren de stakers, die hoger loon eisen, een demonstratie wilden houden werden zij door gewa pende troepen uiteengejaagd. Van een onzer verslaggevers. GORINCHEM. De moderne kost bare waterzuiveringsinstallatie van Go- rinchem zal na een jaar werkloos te hebben gestaan volgende week einde lijk in gebruik worden genomen. Voor de bewoners van Gorinchems nog nieuwe Haarwijk betekent dat een einde van een periode vol bijna on draaglijke stank. Ondanks de kant en klaar staande waterzuiveringsinstallatie wordt al het rioolvuil van Gorinchem tot op de dag van vandaag afgevoerd door de Schel- luinse vliet, die daardoor een goor bor relend, traag stromend water werd. Het gezuiverde water van de twee en half millioen gulden kostende installatie had moeten worden geloosd op het Ka naal van Steenenhoek. Maar al meer dan een jaar houdt het Lingeschap, ondanks de nieuwste machines toch bang voor waterverontreiniging, het lozen tegen. Al die tijd hing er een vuile stank over Haarwijk, diep de waard in. De illustere gedachte om het door de installatie gezuiverde water te lozen op de Schelluinsevliet in plaats van op het Kanaal van Steenenhoek, maakt voorlopig een einde aan de ellende. Volgende week al. Investeringen van betekenis behoeven er voor het veranderde plan voor lozing niet te worden gedaan. De Schel- luinseviet ligt vlak bij de zuiverings installatie Dat is trouwens ai die tijd dat het conflict tussen Gorinchem en het Lingeschap zich voortsleepte, zo ge weest Lozing op de Schelluinsevliet heeft voor Gorinchem vele voordelen. In de eerste plaats komt er een einde aan een mensonwaardige situatie. Daarnaast hoeft het gemeentebestuur zich nu niet meer in een dwangpositie te voelen bij de onderhandelingen met het Linge schap. Daarenboven verwacht het dat de lozing op de vliet, die nog niet het tiende deel van de capaciteit van het Kanaal van Steenenhoek heeft, zal be wijzen dat ook op het kanaal zonder enige schade voor het Lingeschap kan worden geloosd. Van een onzer verslaggevers IJMUIDEN. Tegen de oud-bedrijfs leider K., die ervan verdacht wordt een overval te hebben gepleegd op zijn vroegere werkgeefster de 75-jarige we duwe Levasier uit IJmuiden, stapelen de bewijsstukken zich op. De recherche, die nauwelijks 36 uur na de mislukte overval K. arresteerde, meent meer dan voldoende materiaal te hebben verzameld om de man van daag aan de justitie over te leveren. Hij moet met zeep hebben gewerkt tij dens de insluiping in het huis van de weduwe en liet bovendien een brilleko ker achter. K. blijft ontkennen. Van onze correspondent LONDEN. Aneurin Bevan. de van een ernstige operatie herstellende La- bour-leider die vorige week een plotse linge inzinking doormaakte, bevindt zich nog steeds in kritieke toestand. Hij is weliswaar de eerste schok te boven ge komen, maar is nog steeds in levens gevaar en zijn naaste familieleden vrezen het ergste. Van onze correspondent HORST. Op de provinciale weg tussen Venlo en Horst zijn gisteravond omstreeks half zeven twee mensen om het leven gekomen en één zwaar ge wond bij een verkeersongeluk dat werd veroorzaakt door een snijdende auto mobilist. Die automobilist reed na het ongeluk door. De twee overledenen zijn de 35-jarige heer J. Fikkert en zijn moeder, de zeventigjarige mevrouw Fikkert-Nooij, wonende in Venlo. De 32-jarige heer E. Janssen, directeur van een fabriek in Tegelen, werd vrij ernstig gewond in een ziekenhuis te Venlo opgenomen. Hij reed in een auto in de richting Horst. Van de andere kant kwam de auto waar de heer en mevrouw Fikkert in zaten. Toen de auto's elkaar dicht waren genaderd, werd de auto van de heer Fikkert plotseling ingehaald door de nog onbekende automobilist. De heer Janssen zag de passerende auto recht op zich afkomen, remde krachtig en verloor daarop de macht over zijn stuur. Dat had tot vreselijk gevolg dat zijn wagen op de auto van de heer Fikkert inreed. De Venlonaren moeten op slag dood zijn geweest. De officier van justitie te Roermond, mr. Houben, heeft op de plaats van het ongeluk een onderzoek ingesteld. Je vader schijnt haast te hebben! Advertentie DE VERF VOOR HET SCHILDERGEEST EDINBURGH (AP) „Havermout ik haat dat spul", zei de 42-jarige Schot Roderick Munro uit Fortrose, toen men hem uitriep tot kampioen havermout- eter van Schotland. Binnen een half uur werkte hij acht forse borden naar binnen. Met havermout. Twee en twintig Schotten bonden, aan een lange tafel gezeten, de strijd aan met elkaar en met de havermout op het sportveld van Fortrose. De bevol king keek hongerig toe. Munro stak met grote eetlust en aan zienlijke gulzigheid van wal. Een voor een legden zijn rivalen hun paplepels neer Ze weigerden de nieuw aange voerde voorraden havermout, ze kon den geen pap meer zeggen, de arme kerels. Met pijnlijk vertrokken gezich ten verlieten ze het toneel van de eetstrijd. De heer Munro was nog lang en breed aan het eten toen de bel ging die het einde van de maaltijd aankondigde. Onmiddellijk daagde de gemeenteraad van Fortrose alle papeters ter wereld uit het tegen de plaatselijke kampioen havermoutverorberaar uit hun stedeke op te nemen. Tweede Kamer beslist Zes gemeenten voor Schouwen Duiveland DEN HAAG. De herziening van de gemeentelijke grenzen op Schouwen Duiveland, waarmee het achttiental ge meenten op dit Zeeuwse eiland zal wor den teruggebracht tot zes, is gisteren door de Tweede Kamer zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Een socialistisch voorstel om er vijf van te maken werd bij zitten en opstaan verworpen. De frac tie van de P.v.d.A. kreeg daar geen steun voor. De S.G.P.'er Kodde, die zich een fel tegenstander van de ingrijpende grens wijziging had getoond, was er gisteren niet, zodat hij zijn stem er niet tegen kon verheffen. Minister Toxopeus zal dus straks zijn wetsontwerp ongewijzigd aan de Eerste Kamer kunnen voorleggen. BRUINISSE. De politie stelt een on derzoek in naar frauduleuze handelingen, die zouden zijn gepleegd door :hêt school hoofd B. uit Bruinisse, met aan zijn zorgen toevertrouwd geld. B. is hangen de het onderzoek in zijn functie ge schorst. BORDEAUX Wim van Est heeft gisteren, in de negende etappe van de Ronde van Frankrijk, een zware inzinking doorgemaakt, die wellicht het ergste doet vrezert voor zijn verdere deelneming aan deze ronde. In gezelschap van drie andere ren ners was hij het peloton ontvlucht, had constant aan deze troep getrok ken in een tempo, die zijn bijnaam „de ijzeren locomotief" weer waar maakte. Tot dertien minuten voor sprong op het peloton trok hij zijn medevluchtelingen in de richting van de finish te Bordeaux. Toen kwam de klap, een enorme inzinking', die van „ijzeren Wil lem" een nietige wielrenner maakte; één, die slechts automatisch zijn trappers ronddraaide, omdat hij niet anders gewend is. Hij moest loshaken van de kop groep, moest zich laten terugvallen in het peloton en bleek te Bordeaux niet meer in staat de laatste ronde op de wielerbaan te rijden. Uitgeput viel hij in het gras. Hij kon niet delen in het succes van Van den Borgh en Niesten (resp. vierde en zesde in deze etappe); hij was niet meer tot denken in staat. Hoe dit drama-Van Est zich heeft afgespeeld beschrijft Ru de Grood op pagina 7, en P. W. Russel op pag. 2. Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM De voorzitter van de vereniging De Amsterdamse Pers, de heer T. M. Eerdmans, heeft zich gisteren zowel tot de plaats vervangende hoofdcommissaris van politie, de heer Gaaikema, als de chef van het bureau Warmoesstraat, commissaris Rozema gewend. De Amster damse pers wil namelijk officieel worden ingelicht over de toedracht van een zaak, die veel stof heeft doen opwaaien: het molesteren van een verslag gever van een Amsterdams dagblad en de houding van de politie ten op zichte van twee andere journalisten, die van deze mishandeling getuigen zijn geweest. De drie journalisten hadden zich zondagmiddag in een hotelletje aan de Oudezijds Achterburgwal vervoegd voor het vergaren van nieuws betref fende een zoveelste mishandeling van een prostituee. Nadat een van de jour nalisten zich door middel van zijn door de politie aan verslaggevers uit gereikte perspenning bij de barman had gelegitimeerd, werd hij door de hotelhouder apart genomen. De laatste lichtte hem daarop bereidwillig in over de bijzonderheden van de mishandeling. Twee uren later bevonden de drie journalisten zich in een café aan de Oudezijds Voorburgwal. Daar ver scheen ook de hotelhouder, die de eerste journalist vroeg of hij even naar buiten wilde komen. Deze voldeed aan het verzoek in de veronderstelling, dat de man hem nog meer over bedoelde kwestie wilde vertellen. Het liep echter geheel anders uit, de hotelhouder sloeg de verslaggever on verhoeds tegen de straat en een andere al even bekende figuur van de Wal len schoot het café uit en diende de, op de grond liggende, journalist enkele schoppen tegen het hoofd toe. De twee andere, eveneens naar buiten gestormde collega's van het slachtoffer stonden machteloos. Op dat ogenblik naderde een politieagent. Terwijl de hevig bloedende journalist weer het café was binnengevlucht, onderhielden de hotelhouder en de, naar de bijnaam van Utrechtse Appie luisterende, man die geschopt had zich met de agent. Voor de verbaasde ogen van de jour nalisten speelde zich daarop het vol gende af: de politieman stapte het café binnen en rukte de gewonde verslag gever aan zijn jasje. „Mee naar het bureau", sprak de agent en eenmaal buiten voegde hij daaraan toe„Jullie kranten schrijven altijd mooie verhaal tjes over ons, nu zal ik eens een mooi verhaaltje in mijn proces-verbaal over jou schrijven". Waarop de journalist naar het bureau werd opgebracht. Daar bleek, dat de hotelhouder een aanklacht tegen de verslaggever had ingediend, omdat hij zich na het tonen van zijn perslegitimatie voor rechercheur zou hebben uitgegeven. Deze beschuldiging werd door de ver slaggever ten stelligste ontkend. Intussen vervoegden zijn twee col lega's zich als getuigen bij het bureau. Hoewel de politiemannen de hotel houder eft Utrechtse Appie uitvoerig te woord stonden, werd de toegang aan de journalisten geweigerd. Deze waren dan ook gedwongen het bureau te verlaten op een moment, waarop zich buiten een woedende menigte van buurtbewoners had ver zameld, die onophoudelijk dreigden dat zij die heren van de kranten eindelijk wel eens te pakken zouden nemen. Tegen de mishandelde journalist werd inderdaad proces-verbaal opge maakt. Hijzelf diende een aanklacht wegens mishandeling in en de twee andere verslaggevers overwegen een aanklacht wegens belediging. Toen zij het politiebureau gedwongen verlieten, voegde een van de agenten hun name lijk een honend „persmuskiet" toe. De waarnemend hoofdcommissaris Gaaikema gaf ons gisteren het volgende commentaar: „Ik vind het een pijnlijke zaak, die terdege door commissaris Rozema zal dienen te worden onder zocht. Hoe prettiger de verhouding tussen politie en pers is, des te aan genamer zal het mij zijn", aldus de heer Gaaikema. Commissaris Rozema heeft de zaak inmiddels in onderzoek genomen. Gis termiddag ontving hij de twee jour nalisten, die door zijn ondergeschikten de straat op waren gestuurd. Zo nodig zullen disciplinaire maatregelen wor den genomen. De aanklacht tegen de mishandelde journalist zal echter normaal in behan deling worden genomen, evenals zijn eigen aanklacht wegens mishandeling. Op de Middenweg in Heerhugowaard is gisteravond omstreeks zeven uur de 61-jarige pluimveehouder Sj. de Vries door een auto dodelijk aangereden. De heer De Vries reed op een bromfiets zijn erf af de weg op juist toen de auto aankwam. Van onze correspondent GRONINGEN. Een 41-jarige man, op bezoek bij een vrouw, kwam gister nacht plotseling tot de ontdekking dat hij zijn portefeuille met 75 gulden kwijt was. De man verdacht er onmiddellijk de vrouw van de portefeuille te hebben gestolen. Zonder zich te bedenken greep hij een zakmes en bracht haar enkele steken toe. Het tweetal rende 'de straat op waar de vrouw voor haar woning luidkeels „moord" riep. De noodkreet werd door twee studenten in een café aan de over kant gehoord. Zij snelden toe, een te voet, de ander op de fiets. Een van de twee zag nog, dat de man de vrouw met een mes stak. Hij sprong er tussen, de man draaide zich daarop om en rende zo hard als hij kon weg in de richting van de A-brug. De studenten gingen hem na. De man stormde een cafetaria in de Brugstraat binnen waar het geopende mes in zyn vuist grote consternatie ver oorzaakte. De opwinding werd nog groter toen de twee studenten eveneens het café binnenstormden en zich op de man wierpen. Een van de studenten kreeg een mes steek in de schouder, de ander greep met zijn hand in het mes. Zij slaagden er evenwel in de man te overmeesteren. Hij verkeerde onder invloed. De politie heeft hem opgesloten. Hij wordt ter be schikking van de justitie gesteld. De 62-jarige vrouw had een steek in de schouder, een steek boven de heup en een diepe steek in de rug. De laatste was rakelings bij de long langs gegaan. Zij moet in het Academisch Ziekenhuis worden behandeld. Op het politiebureau bleek bij het verhoor van de man dat de hele vecht partij op niets berustte. Hij was nl. wél in het bezit van zijn portefeuille. Die zat nog altijd in zijn achterzak, maar de man had hem daar niet kunnen vinden. Dat was geen wonder. Hij had zijn broek achterste-voren aangetrokken. i Het K.N.M.I. in De Bilt bericht te ons gisteravond om 23.15 uur: Veranderlijke bewolking met slechts enkele lokale buien. Iets hogere tem peraturen. Zwakke tot ma» tige wind tussen west. en zuid. MIESJE: Ik krijg nu weer zin in mijn vakantie. 6 juli. zon op 4.28, zon onder 21.01; maan op 18.15, maan onder 2.31. Van onze weerkundige medewerker De rug van hoge druk die lang zaam over ons land is getrokken, is voortdurend aangevallen door een depressie boven de Oceaan. Heel langzaam komt het front van deze depressie dichter bij, maar veel kwaad zal het niet meer kun nen doen. Wel is er nog een kans op een lokale bui. die ook gisteren in de zuidelijke helft van het land hier en daar is voorgekomen. De temperatuur komt vanmiddag on geveer even hoog als gisteren of wordt mogelijk nog iets hoger, zomerweer zit er evenwel nog niet in. Gezien de algemene daling van de luchtdruk in het westen, zal ook na vandaag de kans op een bui blijven bestaan; erg stabiel ziet de situatie er ten minste niet uit. De koude noordwestenwinden keren echter voorlopig niet terug.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 1