Belg Martens won na felle sprint ronde Kruiningen HUIS Zaak-Smits: „Kerk volhardt bij de leer der apostelen" Nieuwe plannen van Toneelgroep Podium Bas Maliepaard luidde de beslissende fase in door Zeeland Raad Renesse gul met subsidies „Cornelia" liep vlot te water Rundveefokda g in Zierikzee Openluchtspelers brachten goede klucht Raadslid boos wethouder Wielerwedstrijd was bijzonder spectaculair Wereldkampioenschap dammen in Zeeland Zwemwedstrijden „Luctor et Emergo" Nationale Woningraad Zeeland vergaderde Aanbesteding bouw van chr. h.b.s., Middelburg - J' Hervormde synode op Woudschoten bijeen Gymnastiek op Toorenvliedt Knipperlichten in Kapelle Café's om 12 uur dicht in Retranchement Eerste steen gelegd nieuwe Marnixschool te Souburg Christelijk toneel: noodzaak Wielrijder botste tegen bromfietser VOORSTELLINGEN IN DE PROVINCIE Auto's met gesmokkelde boter in beslag genomen op Maandag 4 juli 1960 AtEilJWStri DAG Bi AL) Pag. 4 KRUININGEN De Belg Pol Martens kreeg zaterdag in Krui- ningen de bloemen na een zeer spectaculaire course, waarin vele gerenommeerde profs acte de presence gaven. Martens klopte in een felle eindsprint zes rivalen van wie Bas Maliepaard de kleine furieuze kemphaan zijn grootste concurrent was. Deze Maliepaard was gedurende de gehele wedstrijd de grote animator en luidde uiteindelijk ook de beslissende fase in, maar het spreekwoord zegt niet voor niets dat het paard wat de haver verdient deze meestal niet krijgt. Reeds in het prille begin er waren nog slechts drie van de 65 te rijden ronden onder de wielen doorgegaan toen Maliepaard reeds de eerste vette premie van 25 had gewonnen, werd de Zeeuw Jaap Huissoon betrokken bij een valpartij. Hij kreeg daarbij tevens een lekke band en met de Belg Pascal, Heijden en Suykerbuyk noteerde Huis soon spoedig een minuut achterstand. Eerst met Suykerbuyk en later alleen heelt Huissoon met de moed der wan hoop getracht het verloren terrein te herwinnen maar hij slaagde niet. Het tempo in de voorste gelederen was n.l. reeds in de achtste ronde hoog opgevoerd omdat Maliepaard, Pauw en GOES. Het is de Provinciale Zeeuwse Dambond met veel moeite ge lukt twee ronden van het wereldkampi oenschap dammen in onze provincie te doen houden. Deze ronden worden ge speeld op 27 oktober in ,,De Koren beurs" te Goes en op 28 oktober in het Scheldekwartier te Vlissingen. Aan de ze wereldkampioenschappen nemen o.a. deel dammers uit Nederland, Rusland, Frankrijk, België, Canada, Australië, Marokko, Monaco en Maillie en ver moedelijk ook spelers uit Haïti, Surina me, Italië, Zwitserland en de Ver. Sta ten. MIDDELBURG. De uitslagen van de onderlinge wedstrijden „Luctor et Emergo", die zaterdagmiddag bij een watertempera tuur van 9,15 graden werden gehouden, luiden: 25 meter vrije slag meisjes t/m twaalf jaar: 1 W Kramer 19.4; 2 L Jasperse 19.6; 3 A Rotte 21.7. 25 meter vrije slag jongens t/m 12 jaar: 1 B Phlipse 17.3; 2 H Nagelhout 22.-; 3 P Keulemans 22.8; 100 meter rugslag dames: 1 T Dolfing 1.48.9; 2 A Camper 1.49.4; 100 meter rugslag he ren: 1 P Rotte 1.21.2; 2 J Dirkse 1.21.2; 50 meter schoolslag meisjes t/m 17 jaar: 1 T Seybel 46.5; 2 M Visser 46.5; 3 P Moens 49.8; 50 meter schooolslag jongens t/m 17 jaar: 1 P Roelse 41.-; 2 A van der Wal 41.6; 3 A Booy 44.4; 50 meter vlinderslag dames: 1 E de Visser 49.5; 2 M Kingmans 50.4; 3 D Francke 50.5; 50 meter vlinderslag heren: 1 Th Vervoom 36 9; 2 B Volwerk 37.2; 3 L B^'wens 50.2; 50 meter ru*?slag meisjes t/m 17 jaar: 1 I Stadhouders 47.3; 2 T Dol fing 51.5: 3 H Mondeel 51.7; 50 meter rug- slag jongens t/m 17 jaar: 1 Th Vervoorn 3«2: 2 A Booy 39.2: 3 A van der Wal 41.6; jro meter schoolslag dames: 1 A Cornelisse 1.39.2; 2 R Sevbel 1.45.9; 3 P Moens 1.51; jon me+er schoolslag heren: 1 P Roelse 1.34,9; 2 A van der Wal 1.35.2: 3 A Roov 1.42.1: 100 meter vrije slag dames: 1 M Km«*?mar,s 1.75: 2 E de Visser 1.30 2; 3 1 S+orihoi'ders 1.38.9: 100 meter vrije slag i p Potte 1.07.8: J Dirkse 1.08.6; 3 tv, vorvoorr, t.16.4; 50 meter vrile slag t/m 17 jaar: 1 M Kio«»mar»« 37.4: 2 v d» Viseer 39 8; 3 M Visser 40.7: 50 m»ter vp"« «riser iin^ns t/m 17 jaar: 1 B Vol werk 31.1: 7 W ven Kruin in Pen 37.1; 3 Th Vertr-^rn 37 7- 3x50 meter wisselslap per- soo^iiik dames; 1 A Cornelisse 2.42.5; 2 1 2.58,2; 3 A Kamper 3.07; 3x50 rr»e+er tiriccelsiag oersoonlUk heren: 1 P potte 2.19.6: 2 A Booy 2.22.9: 3 J Dirkse 400 meter vrHe slap dames; 1 M K)«rrioTiü 6 40.7- 2 E de Visrer 7 05.8- 3 I Sts><jv»nud«»rs 7.40.1: 400 meter vrije slag Mm- B VMwerv 9*9.11; 2 Th Vervoorn 6 «e*: 3 J Dirkse 6-17.1. 0 Dezer dagen slaagde de heer C. A. Viergever te Noordgouwe, werkzaam ter secretarie der gemeente Ellemeet, te 's-Gravenhage voor zijn diploma Ge meente-Administratie I (G.A. I). 0 De heer M. A. de Roo te Terneuzeti slaagde te Arnhem voor waterleidingopz., cfecl 1. 0 De heren J. Meertens en K. de Putter Bzn., beiden te Hoek, slaagden voor aspirant waterbouwkundig opzichter tekenaar De Ouden van Dagen van Hoede- kenskerke maakten hun jaarlijkse reis. Ditmaal ging het naar Brabant. CLa. werden de Hero-fabrieken bezocht. De oudjes hebben, ondanks dat het weer niet zo gunstig was, toch een goede dag cfehad 0 Door notaris Van Dissel werd een huis te Borssele verkocht van de erven P. Schipper, groot 5 are en 64 Ca. Koper werd J. Maas voor 5000 gulden. 9 De heer L. van den Bos Lzn. te Bruijiisse, werkzaam in de haven te Rot terdam (Pendeldienst) had het ongeluk bij zijn werkzaamheden aldaar, een zijner vingers af te knellen. Q De heer W. van den Berg Dzn.. werkzaam te Eindhoven, doch wonende te Bruinisse, slaagde voor het diploma Radiotechnicus. De collecte voor de kinderbescher ming bracht in Borssele 51,47 op. De heer A. Jansen Czn. te Krul- ningen behaalde het einddiploma van dQt Hogere en Middelbare Bosbouw- en Cultuurtechnische School der Ned. Heide Maatschappij te Arnhem. Het comité, dat de tocht van de Veerse bejaarden organiseert, heeft veel medewerking van de bevolking ontvan gen. Het is zelfs mogelijk geworden een bustocht naar de Floriade te houden op vrijdag 8 juli a.s. De bejaarden van Kloetinge gaan op 13 juli naar Antwerpen waar o.a. de dierentuin zal worden bezocht. Het comité zal voor deze reis volgende week bij de gemeenteleden collecteren. Tot adjunct-tekenaar bij de techni sche dienst 's Heer Arendskerke en Wol- phaavtsdijk is benoemd de heer P. S. F. Raas te 's Heerenhoek. Mejuffrouw J. Verschueren te Sluis kil slaagde te 's-Hertogenbosch voor de diploma's middenstand, parfumerieën en detailhandel in tabakswaren. Voor het einddiploma aan de Mid delbare Meisjesschool in Bergen op Zoom slaagde mej. M. M. Biert uit Sint-Anna- land. De door de Nederlands Hervormde Dameszendingskrans „Indonesië" georga niseerde verkoping, die in het Hervormd Verenigingsgebouw te Slnt-Annaland gehouden werd, heeft het mooie bedrag van 710,94 opgebracht, 0 De 'larlijkse collecte ten bate van h- -Tie Kruis heeft in Kloetinge - acht. De Groot de benen hadden genomen. Hun actie werd beantwoord door Pos, Verhoef, Van Egmond en Swaneveld, welk kwartet in de 21e ronde aansluiting kreeg bij de leiders, op het moment dat Huissoon gedubbeld werd. Zelfs Wagtmans en Marinus kwamen deze kopgroep nog versterken maar deze hield uiteindelijk toch geen stand tegen de samengebundelde krachten in het peloton zodat een algehele hergroepe ring ontstond. Ongeveer halfcourse werden opnieuw speldeprikken uitgedeeld door Kool en v. d. Ven. Ook zij wisten echter geen beslissende voorsprong te nemen. Eerst kreeg dit duo gezelschap van Maas en Hoffmans en wat later haakten ook Wagtmans en De Groot aan. Dit halve dozijn nam 30 sec voorsprong maar op nieuw wist het peloton het „gat" te dichten. Maliepaard en v. d. Ven gaven echter de stoot tot een nieuwe actie. Het pelo ton in zijn geheel wist deze aanval nog even te pareren maar toen Maliepaard per naar het stuur trok en de pedalen steeds feller rond joeg was de beslissen de fase definitief ingeluid. Zeven man sloegen op de vlucht t.w. Maliepaard, v. d. Ven, v. d. Putten, Van Wetten, Pos, de Belg Martens en de attente Bram van Sluys. Weliswaar gaven Van Egmond, v. d. Borst, Zilverberg, Sijthoff, Verhoef en Pauw zich nog niet gewonnen maar de ze volgers misten toch courage om zich nog vooraan te kunnen melden. Wagtmans, Maas en De Groot waren van het toneel verdwenen. De eindsprint werd ver voor de fi nish ingezet. Martens liet zich uitste kend lanceren o.a. door Van Sluys, Van Putten en Maliepaard om tenslotte met een fietslengte op fraaie wijze te zege vieren. Uitslagen 1. Pol Martens (Stekene) 130 km in 3 wit 24 min 18 sec.; 2. Bas Maliepaard (Willem stad); 3. Joop v. d. Putten (Den Haag); 4. Bram van Sluys (Vlissingen); 5. Arie van Wetten (Noordwijkerhout); 6. Geurt Pos (Vreeland); 7. Leo v. d. Ven (Vlijmen); 8. op 59 sec. Gijs Pauw (Utrecht); 9. Ab van Egmond (Den Haag); 10. Kees v. d. Borst (Etten); 11. op 1 min. 9 sec. Theo Sijthoff (IJselmonde); 12. Huub Zilverberg (Goirle); 13. Schalk Verhoef (Rotterdam); 14. Tonme Bergmans (Aalst); 15. Joop Captein (Am sterdam); 16. Werner Swaneveld (Dordrecht); 17. Frans Mahn (Amsterdam); 18. Piet van As (Roosendaal); 19. Piet Steenvoorden (Heemstede); 20 Frans Hoffmans (Etten) VLISSINGEN. Onder voorzitter schap van de heer A. C. van de Velde vergaderde zaterdagmiddag in Britan nia de afdeling Zeeland van de Nationa le woningraad. De jaarverslagen van secretaris en penningmeester, resp. de heren F. Schets en W. de Ruyter, werden goed gekeurd. Hierna gaf de voodzitter een over zicht van het onlangs in Eindhoven ge houden congres. In een eerstvolgende dit congres nader behandelen. De af- der Berg, Steenbergen 1.760.000, vergadering zal het bestuur de stof van Smeets, Achthuizen 1.764.214; 10. MIDDELBURG. Voor de aanbeste ding van de bouw van de nieuwe chris telijke h.b.s. schreven 17 firma's in. De uitslag was: 1. Joh. Videier, Bergen op Zoom 1.656.000; 2. A. J. de Kok Zonen, Bergen op Zoom 1.681.900; 3. P. Hoppenbrouwers, Bergen op Zoom 1.705.000 4. J. A. van Etten Zo nen. Breda 1.717.000 5. N.B.B., Best 1.737.000 6. Siemerinks, Dierden met 1.753.654 7. L. van der Klippe, Vlis singen 1.756.000; 8. Everaers Jfc Van tredende bestuursleden, de heren Van La Gasse, Koudekerlce 1.765.614; 11. - PeUikaan, Tilburg 1.770.000; 12. Hey- kamp N.V., Amsterdam-Eindhoven met 1.770.000; 13. Van der Welle Zonen. Den Bommel 1.773.710; 14. E. C. Lin- denbergh, Vlissingen 1,777.600; 15. N.V. Gebr. Van der Poel, Terneuzen met 1.780.000; 13. C. Priem, Lewe- dorp 1.875.000; 17. D. van der Poel, Oudelande met 1.884.600. de Velde, De Ruiter en M-eeusen, wer den herkozen. Tot slot werd de heer Van de Velde door de vergadering' geluk gewenst met de Koninklijke onderscheiding die hem uitgereiktw werd bij het veertigjarig be staan van de woningbouwvereniging „Goed Wonen". De Kring Zeeland van het Koninklijk Nederlands Christelijk Gymnastiek- verbond heeft zaterdagmiddag in het park „Toorenvliedf een adspiranten- dag gehouden, die uitstekend geslaagd mag heten. Onder goede weersom standigheden hebben de jonge gymnasten zich in velerlei oefeningen van hun beste zijde laten zien. Vooral de toeren op de evenwichtsbalk, zoals dit meisje op de foto laat zien, waren soms adembenemend. RENESSE. De gemeenteraad is gul geweest met het verlenen van subsidies. Verschillende subsidie-verzoeken wer den ingewilligd. Het plaatselijk school- melkcomité kreeg 2.5 cent per liter, het Leger des Heils werd voor 1961 een subsidie toegezegd. De B-nd van Schouwse veehouders kan een tientje tegemoet zien en het Verbond van Vei lig Verkeer kreeg een subsidie in de kosten, verbonden aan de Veilig Ver- keersdag. Enkele begrotingswijzigingen werden goedgekeurd. Zulks is noodzakelijk, hv.m. de voorbereidingen voor de aan- 15 ronden voor "het einde zijn hoofd die- leg weg naar zee langs de Moolweg hêèi"" Ir. Maris komt praten over kwesties vissers GOES. Op uitnodiging van „Zevi- bel" zal ir A. G. Maris, voorzitter van de commissie artikel 8 Delta-wet op 23 juli naar Zeeland komen ter bespreking van de vele problemen, ontstaan door de voortschrijdende afsluiting van het Veerse Gat. Verder zal o.a. ter sprake komen de noodgedwongen verbetering van de vloot (motoren) en de haven van Colijnsplaat. Jeugd maakte veldboeketten 'S GRAVENPOLDER. Het restant van de ter gelegenheid van de herden king van de bevrijding voor de lagere schooljeugd ter beschikking gestelde gelden is enige weken geleden gedeel telijk verbruikt door een voor de oud ste jongens georganiseerde hengelwed- strijd. Ook voor de meisjes en jongens van de laagste klassen van de beide lagere scholen diende daarom nog iets geor ganiseerd te worden. Dit iets is een wedstrijd in het maken van veldboeketten geworden. Hiervoor bestond veel belangstelling, hetgeen bleek uit het aantal deelneemsters van 84. De uit mevr. C. W. Jansen-Tim- mers, mevr. C. Mol-Bel en ds. J. H. Kluiver bestaande jury had dan ook geen gemakkelijke taak. Zij kwam tot de navolgende uitslag: le en 2e klas sen: 1 Marijke Lansen, 2 Rien Neels, 3 Rien Jacobusse, 4 Catrien van Liere, 3e en 4e klassen: 1 Boudewijn Mol, 2 Johan Hubregts, 3 Coba Hoekman. 4 Sam Boogaard, 5 en 6e klassen 1 Joke Mol, 2 Marina de Kraker, 3 Ariaune Reijnoudt, 4 Tannie Tramper. TERNEUZEN. In aanwezigheid van een deputatie van de N.V. Trans port Maatschappij te Terneuzen, voor welks rekening het schip is gebouwd, de familie van der Peil en verdere ge nodigden is zaterdagmorgen de „Corne lia" op de Terneuzense scheepswerf sta tig te water gelaten. De Terneuzense scheepsbouwmaatschappij heeft hierme de weer een fraai schip aan de vloot van transport toegevoegd. Het motor vrachtschip, van het Dortmund-Eemska- naaltype, heeft een dubbelschroef met ingebouwde tunnels, de totale lengte be draagt ruim 67 meter met een laadver mogen van 1000 ton. Het schip is voorts uitgerust met twee motoren van 220 pk. De accommodatie op het achterschip omvat: moderne salon, fraai ingerichte woonkeuken, drie tweepersoonsslaap kamers en eenbadkamer. Al deze ver trekken zijn voorzien van centrale ver warming, koud en warm stromend wa ter. Het schip zal officieel gedoopt wor den tijdens de proefvaart, die over en- Botsing in Vierwegen KAPELLE. Opnieuw zijn in Vier wegen twee auto's met elkaar in bot- r.ing gekomen als gevolg van het feit, dat de weg daar te smal is voor het verkeer. Ditmaal waren het een Bel gische vrachtauto en een bestelauto uit Den Haag, die met elkaar in botsing kwamen. De materiële schade was groot. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. KAPELLE. Binnen afzienbare tijd zal worden overgegaan tot het in wer king stellen van de automatische knip perlichtinstallatie bij de spoorwegover gang tussen Kapelle en Biezelinge. Door middel van een folder is de be volking gewezen op de werking van een dergelijke beveiliging der overwe gen. Tot op heden is de overweg van de spoorlijn tussen Kapelle en Bieze linge nog een bewaakte overweg. Nieuw verenigingsgebouw? 's-GRAVENPOLDER. De Stich ting „Ons Dorpsleven" tot exploitatie van het verenigingsgebouw, vergaderde onder voorzitterschap van de heer C. Zwartepoorte. De jaarrekening over 1959, waarbij het tekort van 286,25 uit een reserve kon worden gedekt, werd vastgesteld. De voorzitter en het bestuurslid A. Dubbelman werd herkozen. Het ligt in het voornemen de coulissen en de gor dijnen van het podium te vernieuwen. Gevraagd werd wegens gebrek aan kleed-, keuken en bergruimte tot ver bouwing over te gaan. Aangezien dit echter te duur en zeer moeilijk is, zal zal het gemeentebestuur worden ver zocht tot stichting van een nieuw ge bouw over te gaan. verharding parkeerterrein. fietspad lar.gs de Laone, wegenontsluiting bouw terrein naar natuurbad, elektrificatie agrarische bedrijven, en wachthuisje buspassagiers op het dorp. De raad besloot het ontwerp voor de bouw van drie bejaardenwoningen op te dragen aan architect L. Beye te Veere Aan de stichting „Renesse" werd ver- kocht de oude vuilnisbelt met beide toegangswegen, alsmede een klein stuk je grond bij het natuurbad. Bij de Ned. Herv. kerk zal een rij- wielrek geplaatst worden. De gemeente zal zorgen voor verharding van het terrein. RETRANCHEMENT. Het sluitings uur van de café's zal gedurende de maanden juni, juli en augustus worden bepaald op 24 uur. De gemeenteraad besloot in dien zin tot wijziging van de algemene politieverordening. Ten behoeve van de bouw van twee woningwetwoningen werd van het Wa terschap ..Het Vrije van Sluis" een per ceel grond, groot 570 vierkante meter, gekocht voor de prijs van twee gulden per vierkante meter. Voor het opmaken van een rapport, betreffende de openbare werken in het uitbreidingsplan der gemeente door het ingenieursbureau v.h. Hasselt en De Koning te Nijmegen werd een krediet van 300 verleend. De begroting 1960 werd dienovereenkomstig gewijzigd. Op de subsidieaanvrage van de afde ling reclassering van het Leger des Heils werd afwijzend beschikt. De raad ging, in principe, akkoord met de richt lijnen tot wijziging van de gemeen schappelijke regeling van het bouw- en woningtoezicht in west-Zeeuwsch-Vlaan- deren. Volgens deze nieuwe regeling krijgt de directeur van deze dienst een controlerende en stimulerende taak, terwijl het bureau van de administra teur zal worden opgeheven. ZIERIKZEE. Tegelijk met merrie keuringen is in Zierikzee ook een rund- veefokdag gehouden. De rijksveeteelt- consulent, ir. W. L. Harm-sen, bleek over het algemeen zeer tevreden over de kwaliteit der dieren. Kampioen van de rundveefokdag werd Fokje 5 van L. M. Moermond, Dreischor, reserve kampioen Jarinkje 26, voorbeeldbedrijf Kerkwerve en kampioene drachtige vaarzen Jet 15, J. M. Dalebout, Elle meet. De voornaamste uitslagen van de keuringen luiden als volgt: Stieren, geboren voor 31 december 1958: Edzard, K I Ver „Naar Produktief vee", la pr, Mercedes, idem lb. Kalf vaarzen, geboren voor 1 Juli 1958: Jet 16, J M Dalebout, Ellemeet, la, Jarinkje 27. Voorbeeldbedrijf, Kerkwerve, lb, Moortje, W Brouwer, Kerkwerve, lc, Queen, M J van Gastel, Zierikzee, ld. Vaarzen en kalfvaarzen, geboren tussen 30 Juni 1958 en 1 Jan 1959: Reintjes Nelly III, A Vijverberg, Ouwerkerk, la, Janke 24, me vr v d Vate-Hendrikse, Nieuwerkerk, lb, Bu- ringa 187, idem, lc. Vaarzen geboren tussen 31 december 1958 en 16 maart '59: Maatje 18, C v d Houten, Duivendijke, la. Vaarzen geboren tussen 15 maart '59 en 1 juli '59: Janke's Titus Paul II, A Vijverberg, Ouwerkerk, la, Leeuwarder I, C vd Houten, Duivendijke, lb, Truus, A F Schoof, Ooster- land, lc. Melkgevende koeien, hoogstens 6 maanden gekalfd: Anneke 37, L M Moer mond, Drei schor. la, Aaltje 6, B Hage, Oosterland, lb, Feikje IA, A J A Bolijn, Roosendaal, lc, Gretha 33, C N Beye, Haamstede, ld. Jantje 53, Voorbeeldbedrijf, Kerkwerve, le, Pel- jantje 1, C v d Houten, Duivendijke, If, Ja rinkje 26, Voorbeeldbedrijf, Kerkwerve, la. Aaltje 5, B Hage, Oosterland, lb, Jacoba 2, Voorbeeldbedrijf, lc, Marie, A F Schoof, Oos terland, ld, Lente, C v d Houten le, Jeltje 4, L C Hanse, Ellemeet, If, Sikkema's Lena, Voorbeeldbedrijf, lg, Dora 8, C N Beye, Haamstede, la, Marie 4, mevr v d Vate- Hendrikse, Nieuwerkerk, lb, Bornster Klas- ke 47. W Brouwer, Duivendijke, la, Agnes, J M Dalebout, Ellemeet, lb, Adema 213, Ed Verburg, Noordgouwe. lc. Prinses 73. A F Schoof, Oosterland, Jet 15, J M Dalebout, Ellemeet, la, Klara 10, F P J A Koopman, Capelle, lb, Jarinkje 25, Voorbeeldbedrijf, lc, Aaltje, B Hage, Oosterland, ld, Sietske 24, C Padmos, Eikerzee, le, Gré 27, L M Moermond, Dreischor lf. Droogstaande koeien en melkgevende koei en, langer dan zes maanden: Bea, J M Dalebout, Ellemeet, la, Mike 4, G v d Welle, Zierikzee, la, Janny, L M Moermond, Drei schor, lb, Mina 5, C N Beye, Haamstede, lc, Marie, M J van Gastel, Zierikzee, la, Fokje 5. L M Moermond, la, Jarinkje 33, Voorbeeldbedrijf lb, Jantje 52. idem, lc, Fei- ke 17, A J A Bolijn, Roosendaal, la, Mike 3, G v d Welle, Zierikzee lb, Rika, C N Beye, Haamstede. Kampioene der produktieklasse werd Jeltje 3, L C Hanse, Ellemeet, Bedrijfsgroepen van minstens 5 stuk vrouwelijk rundvee, ouder dan 1 jaar, van een eigenaar: bedrijfsgroep C Padmos, Eikerzee, la. Bedrijfsgroep van minstens 3 stuks: be drijfsgroep van C M Beye, Haamstede la. en van het voorbeeldbedrijf, lb; groepen van minstens 3 stuks zelfgefokt rundvee, groep van voorbeeldbedrijf la, van M J van Gastel, Zierikzee, lb, van C N Beye, Haam- stede, lc, koeien met minstens 2 directe af stammelingen: Jarinkje 25 met 3 afst voor beeldbedrijf la. Reintjes Pietje met 4 afst, B Hage, Oosterland, lb, Feike 17, met 2 af st A J A Bolijn, Roosendaal, lc. Over pinksterbeweging een herderlijk schrijven Van een medewerker ZEIST. Op Woudschoten bU Zeist is vorige week de generale synode der Nederlandse Hervormde kerk bijeenge weest. Zoals bekend zjjn de vergaderin gen van de synode niet openbaar en ver strekt het persbureau van de Hervorm de kerk een eenheidsverslag. Saillante bijzonderheden over de zittingen kan men vermoedelijk weer in de komende weken uit de weekbladen der verschil lende modaliteiten vernemen. Wij ver melden bier enkele besluiten. Bij de opening heeft de praeses, dr. A. A. Koolhaas uit Amersfoort, een bij zonder woord van welkom gericht tot de derde man in het synodale scribaat, ds. W. Dijckmeester, benoemd tot secre taris voor bijzondere zaken. De synode behandelde opnieuw een ontwerp herderlijk schrijven over de pinkstergroepen. De februarisynode had over het ontwerp nogal wat opmerkin gen gemaakt en de commissie (voorzit ter: dr. F. Boerwinkel) had naar aanlei ding daarvan enkele wijzigingen aange bracht. Het schrijven meent dat deze groepen de leer omtrent de Heilige Geest opnieuw aan de orde stellen. Het geeft ais voornaamste bezwaar het verwarren van de werking van de Heilige Geest met de persoonlijke zielsgesteldheid: sterk beleven is meer maatstaf dan het nauwkeurig luisteren naar heel de Schrift. Na een uitvoerige discussie be sloot de synode (met twee stemmen te gen) het rapport als herderlijk schrij. ven te aanvaarden, waarbij het modera men aan de hand van vanuit de synode gemaakte opmerkingen de eindredact'" zal vaststellen. Mutaties 0 Na uitvoerige discussie besloot de sy node over een voorstel tot het instellen van een raad voor de mutatie van de predikanten, de meningen in de kerk te peilen. Deze raad zou een mutatieregis- ter moeten bijhouden van predikanten die langer dan acht jaar staan in ge meenten met minder dan drieduizend zielen, terwijl predikanten van grotere gemeenten zich in dit register vrijwil lig zouden kunnen laten inschrijven. Om de vijf jaar zou de raad een predi kant die in het register voorkomt een nieuwe standplaats aanwijzen. Hetzelfde rapport komt tot de con clusie dat het zin heeft de positie van de vicaris uit te breiden door hem het recht van sacramentsbediening te geven en hem voortaan de naam „vicaris maior" (groot-vicaris) of „juniorpredi kant" te geven. Wat die sacramentsbe diening betreft was er nog een rapport van een commissie o.l.v, prof. dr. P. J. Roscam Abbing, die zich tegen uitbrei ding van de bevoegdheden der vicaris sen verklaarde maar wel aan tijdelijke krachten het recht van sacramentsbe diening wilde geven. De synode besloot in beginsel nadere voorstellen af te wachten, waarin gebruik gemaakt zal worden van de mogelijkheden die de figuur van de predikant voor bijzondere werkzaamheden biedt. Smits In antwoord op verschillende ingeko men stukken over de zaak prof. dr. P. Smits zal het moderamen een brief op stellen in de geest van de synodale be sprekingen ten deze, welke brief het aan het breed moderamen zal voorleg gen. In die brief zal staan dat besprekingen van het breed-moderamen met prof. Smit* nog niet hebben geleid tot een beslissing. De kerk volhardt ten aanzien van de smalende uitdrukkingen van deze niet-kerkelUke hoogleraar aan de Leidse universiteit, overeenkomstig artikel tien van de kerkorde bij de leer der apostelen, de gemeenschap, de breking des broods en de gebeden. En in de kerk behoeft er geen onzekerheid te bestaan over haar fundamenten, gezien de duidelijke lijnen van haar belijden zoals deze na de oor log in dankbare gehoorzaamheid aan de Schrift als bron der prediking en enige richtlijn des geloofs in gemeenschap met de belijdenis der vaderen zij» getrokken. Deze lijnen zijn uitgesproken (aldus een wat gewrongen zinsnede uit het com muniqué) in meerdere geschriften, o.a. Fundamenten en perspectieven. Belij denis, en het Dienstboek-in-ontwerp. De hervormde kerkbouwactie wordt afgerond en in de loop van volgende ja ren wordt een nieuwe actie gehouden voor het verzamelen van de ontbrekende kleine zes miljoen gulden. Samenwerking Naar aanleiding van het contact met de Lutherse kerk en de Remonstrantse broederschap, en ce zakelijke periodieke besprekingen met de leden van het mo deramen der laatstgehouden gerefor meerde synode, waarover door de Raad voor het verband met de andere kerken werd gerapporteerd, besloot de synode een handleiding te doen voorbereiden om de hervormde kerkeraden op te roe pen tot oecumenische samenwerking. Van deze raad verwacht de synode ook nadere voorstellen over de uitbreiding van het gastlidmaatschap. 0 De synode besprak verder rapporten en verslagen van verschillende raden en commissies. Zij deed vervolgens tal van benoe mingen, waarvan wij hier vermelden de reeds twee maanden geleden door or* aangekondigde benoeming van dr. A. A. Koolhaas tot conrector van het semina rium te Driebergen als opvolger van dr. J. M. de Jong, die op zijn beurt de nieu we Leidse hoogleraar dr. II. Berkhof als rector in Driebergen opvolgt. „Don Quichot op bruiloft VLISSINGEN In de druk bezochte uitvoering van het openluchtspel „Don (Quichot op de bruiloft van Kamacho" werd zaterdagavond een voor amateur toneel zeer hoog peil behaald. De klucht van Jan Verkerk, (zeer) vrij bewerkt door Pieter Langendijk, leende zich ech ter wel voor een volledig uitleven van de talenten, die de „De Openluchtspe lers", zoals zaterdag wel bleek, in gro ten getale bezitten. Het verhaal heeft niet veel om het lijf, zoals het een goede klucht betaamt, de tekst daarentegen was dikwijls kos telijk en zeer raak. F. Meyer beeldde op voortreffelijke wijze de verdwaasde ridder uit, zonder te vergeten de toch onontbeerlijke vleug tragiek mee te geven. H. de Heer as sisteerde hem als een zeer dwaze San- cho Panza. Verder blonken uit P. Vlie ger als de rijke, onsympathieke boer Kamacho en C. van Hoek, die ook de regie voerde, als de kok Vetlasoep. Leuke rollen van Ph. Tuyt-Muliaert en A. Vader als de gelieven Bazilius en Quiteria en F. Florusse en J. de Lange als Valasko en Laura dienen nog te worden genoemd. Het publiek be loonde allen met een warm applaus. SOUBURG. Burgemeester A. H. S. Stemerding had zaterdagmorgen tot taak de eerste steen te leggen voor de nieuwe Marnixschool, Christelijke lage re school aan de Van Doornlaan. „Kom aan", sprak hij, „de mouwen opge stroopt en aan de slag. Waar is de troffel?" De heer L. de Jonge, aannemer uit Vlissingen, die met de architect en di recteur van bouw- en woningtoezicht, de heer J. D. P. de Smit, aanwezig was, verstrekte de troffel en de bur gemeester volvoerde met vaste hand en deskundig oog de delicate taak. Daar na zei hij o.m.: „Mijn hartelijke geluk wensen aan het schoolbestuur, dat erin geslaagd is het zwarte schaap tussen Souburgs voortreffelijke scholen, name lijk de oude school, vervangen te krij gen. De oude school is weliswaar nog geen veertig jaar oud, hij dateert van 1922, maar heeft al zoveel te lijden ge had van de oorlog en de watersnood, dat opknappen toch echt niet veel helpt. Goed onderwijs daar op het ogenblik is eigenlijk niet mogelijk". De schoolkinderen, in één der vier leslokalen-in-wording opgesteld, zongen De op het sportterrein aan de Bierensstraat te Sint-Annaland gespeelde voetbalwedstrijd tussen WHS 1 en een elftal van de Koninklijke Marechaussee eindigde in een 6—1 overwinning voor WHS. TERNEUZEN. Acht jongens fiet sten zaterdagmiddag ter hoogte van de Annapolder richting Axel. Uit tegenover gestelde richting naderde de bromfiet ser J. O. uit Hoek. Bij het passeren van de groep jongens botste hij tegen de dertienjarige fietser P. de B. Beiden smakten tegen de grond en moesten naar het Julianaziekenhuis worden vervoerd. GOES. De sftichtinig „To neelgroep Podium" heeft ter rechtvaardiging van haar nog jonge bestaan de volgende ver klaring uitgegeven: Resumerend wat bij vorige ge legenheden reeds naar voren is gebracht, gaat de stichting „To neelgroep PODIUM" uit van de gedachte, dat de negatieve hou ding van de protestants-christe lijke wereld ten aanzien van de toneelkunst niet langer te verde digen en dus niet langer verant woord is. Sterker echter dan bij kunstuitingen als beeldende kunst of muziek, is bij de dramatische kunst de levensbeschouwing van de kunstenaar i.e. de toneelschrij ver en toneelspeler, in het ge ding. Dit houdt in, dat het be staan van een toneelgroep, welke dramatische kunst wil brengen vanuit de protestants-christelijke levensbeschouwing, voor de christen als een noodzaak moet worden gezien. Primair vindt Christelijke toneelkunst dus reeds haar bestaansrecht in zich zelf, maar de noodzaak ervan wordt nog sterker gevoeld als men beseft dat de toneelkunst in protestants-christelijk Ne derland ruim vier eeuwen lang praktisch is verwaarloosd. Deze bevolkingsgroep wordt nu door de televisie geconfron teerd met de dramatische kunst en veel vuldig blijkt dan de kortsluiting door een gemis aan begrip en onderschei dingsvermogen. Deze overwegingen rechtvaardigen reeds het bestaan van een christelijk beroepstoneelgezelschap; daarnaast ge ven andere factoren dit bestaansrecht nog meer reliëf. Het televisiespel bij voorbeeld, zal in christelijke kringen het verlangen naar levend toneel stimu leren; de repertoire-keuze van de grote Nederlandse gezelschappen is echter van dien aard dat vele christenen zich bij hun voorstellingen niet zullen thuis- voelen. Ook is liet door boven vermelde stimulans niet denkbeeldig dat meer jongeren van christelijke huize zich aan getrokken zullen voelen tot het beroep van toneelspeler dan voorheen, en waar kunnen deze anders terecht dan bij een christelijk beroepsgezelschap? Na een aarzelende start „Podium' bestaat als stichting sinds januari 1959 staat het bestuur en de directie van de stichting thans een duidelijk beeld voor ogen op welke wijze organisatie en propaganda ter hand moeten worden genomen. Er zullen in alle plaatsen van enige betekenis kernen worden opgericht, wier taak het onder meer zal worden om al le mogelijkheden tot het doen organise ren van voorstellingen plaatselijk te on derzoeken en aan de andere kant om de propaganda-middelen die een voor stelling ten dienste staan tot de laatste toe in te schakelen. In verband hiermee is het vermel denswaard dat „Podium" een der weini ge gezelschappen, zo niet het enige zal zijn, dat in het komende seizoen een groot aantal z.g. vrije voorstellingen in de provincie zal organiseren." TERN'EUZEN. De gemotoriseerde douane uit Lokeren (België) slaagde erin onder de gemeente Sinaai een bestelauto met 2100 kg roomboter in beslag te ne men. De chauffeur ontkwam. Ambtenaren van dezelfde post wisten onder Meerdonk 800 kg boter, die werd vervoerd in een personenauto, te be machtigen. Ook de chauffeur van deze auto geniet nog van zijn vrijheid. Bejaarden op reis HOEK. De bejaarden hebben hun jaarlijks uitstapje gem'aakt. De reis leidde dit jaar naar de Kruisberg, de Vlaamse Ardennen en Geraadsbergen. Mede dank zij het mooie weer hebben de bejaarden een zeer prettige reis ge had. Bij terugkeer in de gemeente sprak burgemeester A. F. Hanssens dankwoorden tot allen, die de reis mo gelijk hebben gemaakt voor de 90 be jaarden. Scheepvaart Vlissingen Vlissingen aangekomen: 1-7 Fin Pitunen, Dts Heinrich Kolbster, Zwe Ulricka, 2-7 Ned Ritornel, Spa Castillo Mombeltran, 3-7 Fin Wi- rakel. Vlissingen vertrokken: 1-7 Westersingel, S-7 Lothareins. Wipunen, Ulricka, Ritornel. Cas tillo Mombeltran, 3-7 Wirakel. Gepasseerd naar Antwerpen (Ned Schepen) 1-7 Roland, Celebes, Japara, Auriga-G, (Tern) Soestdijk. 2-7 Delfzijl, Brouwersgracht, Eiber gen, Gronitas, Abel Tasman, Cornelia B 1, Eagle, Markelo, Ivoorkust, Kroonborg, Neptu- nus, Tiba 3-7 Schiedijk, Beta, Emmy-S, Ap- pingedijk. Gepasseerd naar Zee (Ned Schepen) 1-7 Tu- bo, Leuvehaven, Axeldijk, Lindekerk, 2-7 Al- chiba, Hilversum, Ellen-M, Ambulant, Roland, Delft, Roelof Buisman, Brouwersgracht, 3-7 Andijk, Gronitas, Marinus-V, Eemsirtond. BAARLAND De onder voorzltter- soha.p van burgemeester Van Lie re gehouden gemeenteraadsvergadering kreeg een heftig slot toen bij de rond vraag de heer De Vriend uitlatingen van wethouder-Ioco-burgemeester De Bruijne aan de orde stelde. De heer De Vriend zei dieielfde dag erg onprettige dingen te hebben ge hoord. Hij had weth. De Bruijne een tip gegeven dat zich dingen op de openbare weg bovonden die daar niet behoorden met het oogmerk dat B. en W. zich hierover zouden uitspreken. De gemeentewerkman had zich namelijk beklaagd dat een paar palen in de weg lagen. Spreker vroeg of de wethouder dit ter sprake heeft gebracht. De heer De Vriend zei dat hem is ge bleken dat de wethouder het verhaal tieeft opgehangen dat de heren De Vriend en Van Royen last hadden van die palen en dat beide heren hier een proces-verbaal van opgemaakt wilden zien, dodi dat hij wethouder dit niet wilde, en zodoende de mensen kwam waarschuwen. Toen spreker dit ter ore kwam is hij op onderzoek uitge: gaan, waarbij bleek dat de ambtenaar ter secretarie, de heer Van Royen, niet wist dat daar palen lagen, laat staan hierover hebben gedacht. Spreker zei dat de wethouder zich moet onthouden van dergelijk geroddel en ook in het publiek niet behoort te spreken over za ken die in de vergadering van B. en W. wonden behandeld. Zaken die op de ze wijze ten onrechte publiek wonden gemaakt. Wanner zulks weer gebeurt zal het op een motie van wantrouwen tegen de wethouder uitlopen. Wethouder De Bruijne antwoordde over deze zaak wel eens te willen spre ken met de heer De Vriend. De heer De Vriend verklaarde voldoe ning van de wethouder te eisen, de wethouder moet weten dat zulke dingen ongeoorloofd zijn. Spreker heeft destijds meegeholpen dat de heer De Bruijne wethouder werd, maar als het zo moet zal spreker even vlug helpen om dit wethouderschap te beëindigen. De heer De Vriend zei nog dat deze zaak hem hoog zat, zeker als de wethou der hier een ambtenaar in sleept, die bij onderzoek van de zaak niets bleek te weten. De heer De Vriend zou graag zien dat aan de verschillende wegen namen wor den gegeven. Raad Baarland kwaad veekeuring te duur? BAARLAND. In de vergadering van de raad was bij de ingekomen stukken het koninklijk besluit van 22 april 1960 houdende beslissing in dr zaak van keurlonen, waarbij beslist is dat de gemeente verplicht is de keur lonen vast te stellen volgens het voor stel der commissie., doch dat de andere eisen van de gemeente Goes zijn af gewezen. Gezien de late ontuanosi. voor deze vergadering stelden B. en W. voor hierop in een volgende ver gadering terug te komen, waartoe zonder hoofdelijke stemming tj be sloten. Rij de ingekomen stukken was voorts het verslag 1959 van de Vleeskeurings dienst Goes. De heer De Mol zei hierin te hebben gezien dat de meer-kosten sa laris Hoofd van Dienst 16.700.29) die in de begroting niet waren geraamd, nu opduiken in begrotingswijzigingen efl rekening, waarbij ten laste van 1959 wordt gebracht 3340.09, hetgeen van invloed is op het tekort, thans bedra gend 13.765,28. De heer De Mol stelde voor tegen deze begrotingswijziging en rekening bezwaar te maken op dezelfde wijze als ten aanzien van de rekening 1958 is gebeurd met de uitnodiging op de gezonden brief van 20 23 november 1959 een beslissing te geven. De heer De Vriend vroeg of de raad het moet nemen dat op deze wijze be grotingsoverschrijdingen worden ge maakt. „Wij verlangen naar een kring, gelijk Kruiningen, waar ondanks laag keurloon er een goede exploitatie van „GOES. 2 juli. Export- en ïndnstrirvri- ung per kg: Jucunda 1 75—82, II 72. Frambozen in krat I 85—95 II 81, Rode bes- 5™ II E 76—81 II industrie 70,50—70,25 III 63, Zwarte bessen I 221. o.Aa„r„db.c'"; met d°P- P« kg: Talisman II 85—96, Madame Moutot II 92—119,. Rode bessen, per kg: I 81—85 II 71—85. Fruit per doos van 250 gram: Talisman I - 43—51 II 2526, Rode bessen I 23—25 II de kring is, en wij zitten opgescheept 17—19, Frnmbozen I 27—29 II 22. met een hoog keurloon en een hoog te- Kersen, per kg: Markiezen I 140-148 II[kort van de dienst Goes." De voorzitterzei dat het niet klopt 115147, Varikse Zwarte I 123128 11 Zoete Morellen I 105—112, Insp. JUihnls 136—148, III 81. Kruisbessen, per kg: I 74. GROENTE en FRUITVEILING BERGEN OP ZOOM. juli: aardbeien 53—1.41: frambozen 5593: rode bessen 66 90; kas perzik 5—25. met de destijds gegeven verzekering dat de nieuwe dienst Goes niet duurder zou worden dan de drie oude diensten waren. De heer De Mol bevestigt dit. H4 voorstel De Mol werd met algemeni stemmen aanvaard. f

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 4