Grote spanning onder blanken Vergeefs speuren vliegtuig met zes man naar Politici en zakenlieden stromen nieuwe staat binnen AMERIKA: GEEN SPION AGE VLUCHT VERKEER IN WEEKEINDE MET TRIESTE GEVOLGEN Aneurin Bevan stervende WHISKY OP HET WATER „Wethouders te water!" NEGERLEIDERS DOOD IN CEL LIEFDESDRAMA EIST DODE CHINA VRAAGT EXCUUS DOUCHEN MET DUIZELINGEN De BiltBewolkt PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Zuid-Afrika Vcor neo-fascisten in Genua geen congres Keiler en Gordijn niet naar Rusland Eethuis ,/t VOORONDER" R.K. BISSCHOP MAATREGEL TEGEN VERKEERSZONDAARS Meerval in Artis op snoekejacht Uitgaansverbod SCHOONVADER MET HAMER GESLAGEN RAKE KLAPPEN Commando overgedragen Fors optreden Ruil SS-officier gepakt Meer belangstelling voor Rode Kruis Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststraat 90, Postbus 4, Giro 316666, telefoon Directie en administratie 01100- 2438. Redactie: 01100-2317, bij geen gehoor Chef redactie 01100-3991. Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 50, tel. 01180-2009, bij geen gehoor: 01180-4604, Postbus 26, Vlissingen, Nieuwendljk 33, tel. 0U84-3224, Postbus 24, Terneuzen, Nieuwstraat 38, tel. 01150-3189; Zierikzee, Havenpark 24, tel. 01110-2991. JHewsteuï: JACQ DE SMIT; Chefred.: G. J. BREUKER Zeenwsch Dagblad Losse nummers 13 cent. Abonnementsprijs 0,56 per week, 7,per kwartaal Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kaboute.-s 7 cent per woord met een minimum van 1, 16e jaargang no. 4594 Maandag 4 juli I960 STAMMEN STRIJDEN IN CONGO JOHANNESBURG (AF). „Na tuurlijke oorzaken" zouden volgens de Zuidafrikaanse gevangenisauto riteiten ten grondslag liggen aan de dood van drie gevangen neger leiders in de maand juni. Siwisa, voorzitter van het Johannes- burger Afrikaanse Nationale Congres, Kamanga, voorzitter van het ANC m Njassaland en Matthope. voorzitter van de afdeling Orland, zouden resp. aan een hartaanval zij het tengevolge van slechte voeding longontsteking en hersentrombose overleden )ijn, maar de geruchten over mishandeling waren talrijk en hebben tenslotte geleid tnt een tweede lijkschouwing. Bij Kaman. ga handhaafde men de conclusie van len natuurlijke oorzaak, terwijl Siwisa reeds te lang begraven bleek voor Óen hernieuwde schouwing. „Krankzinnig" "De Zuidafrikaanse oppositieleider Sir de Villiers Graaf noemde premier Verwoerds rede van zaterdag, met na me de redenering dat Engeland en Amerika het communisme in de Kaar, Spelen door de vriendschap der nieuwe zwarte staten te zoeken, „dom en krank zinnig". Student stak man neer GRONINGEN. Een liefdesdra - ma in Groningen heeft zondagmor gen vroeg de 29-jarige G. K. Hoek stra het leven gekost. Zwaar gewond stortte hii neer, nadat een 26-jarige student hem met een zakmes diep in de buik had gestoken. Een uur na de steekpartij overleed de neer HoeK- stra in het Academisch ziekenhuis. Het drama speelde zich af m de Kruitlaan, waar de vroegere vrouw van het slachtoffer woont. Vroeg m de morgen kwam zij thuis in net ge zelschap van de student met wie zu zaterdagavond op stap was geweest. Eind hout In de Kruitlaan werd het tweetal opgewacht door de gewezen ecntge- noot met een flink stuk hout in de hand en een tweede man. Toen de heer Hoekstra op de stu dent toekwam, voelde deze zich be dreigd. Hij greep in zijn zak, trok met een snel gebaar zijn zakmes tevoor schijn en stak toe. Met een diepe buikwond werd de man naar het ziekenhuis vervoerd, waar hij een uur later overleed. D student was direct na de steek partij naar zijn woning gevlucht, waar hij door de politie werd gearresteerd. GENUA (Reuter). De politie van Genua is zaterdag toch in actie geko men, hoewel het congres van neo-fas- cisten, waartegen duizenden links-geo- riënteerden in het geweer waren men, niet is doorgegaan. Communisten deden aanvallen op fascisten die hun hotel in- en uitgingen, waarbij verschei dene gewonden vielen. Met traangas moest de politie de orde herstellen. DEN HAAG (ANP). De Nederland- da~isos ers T,e» en C-'n-e-i n» woensdag op uitnodiging van de Russi sch» Dambond nrar Kiev waren ver trokken om deel te nemen aan een in ternationaal tornooi, zijn in ons tand teruggekeerd. Visummoeilijkheden in Eigen nieuwsdienst LONDEN. Vele Amerikaanse en Noorse vliegtuigen hebben de afgelo pen twee etmalen boven de Barents- zee, waar in deze tijd van het jaar de zon niet ondergaat, tevergeefs ge zocht naar de uit zes koppen bestaan de bemanning van een zesmotorlg verkenningsvliegtuig van de Ameri kaanse strategische luchtmacht dat sedert vrijdagavond zoek is. Van het vliegtuig, uitgerust met een uitgebreide apparatuur voor luchtkartering, meteorologische waar- Advertentie Nwe Binnenweg 28 R'dam - Tel. 51712 POPULAIR MENU 2.50 (wijzigt iedere dag) Menu's f 3.50 en f 4.50. VoH. kaart SPECIAAL ^AANBEVOLEN Tomatensoep Varkensschnit zel Doperwten Geb. aard- a jf A appelen Fruit Moderne bovenzaal voor huwelifksdiners recepties en2. 2 min. van üe Florlade LAFAYETTE, (A.P.), Rooms- katholieke verkeerszondaars die door eigen schuld het leven verlie zen, zullen voortaan in het Ameri kaanse bisdom Lafayette door een sanctie van bisschop Schexnayder geen kerkelijke begrafenis meer kun nen krijgen. Dit unieke edict dat niet zal na laten indruk in katholieke kringen te maken, is uitgevaardigd aan de vooravond van een lang weekeinde, waarin vandaag Onafhankelijkheids dag gevierd wordt meestal een recorddag voor verkeersongevallen. Voor een rechtvaardige beoorde ling zal men eerst de griffie raad plegen. Een begrafenis op gewijde grond valt niet onder het edict Eigen nieuwsdienst AMSTERDAM. Een diep dierlijk drama in het aquarium heeft Artis zijn laatste snoek gekost. In een van de grote bassins leefden al geruime tijd twee grote meervallen (1.10 meter) en een snoek (70 cm.) op zeer vriendschap pelijke voet. Eind vorige week moet de vreedza me coëxistentie op wrede wijze zijn ver stoord. Een der meervallen werd plot seling met een stukje snoekestaart in de hek gesignaleerd en dat was het laat ste dat de Artismannen van hun laatste snoek hebben, gezien. nemingen en metingen van het aard magnetisme, werd vrijdag voor het laatst vernomen toen 'net op ongeveer 500 miji ten noorden van Moermansk vloog. Het Amerikaanse ministerie van defensie deelde zaterdag mede dat de commandant van het vliegtuig be slist niet de opdracht had gekregen een vlucht boven de Sowjetunïe te maken. Opvallend Die mededeling was een reactie op zinspelingen op het recente incident met de U-2, het Amerikaanse ver kenningsvliegtuig dat in de omgeving van Swerdlofsk werd neergehaald. Het is echter opgevallen dat het vermiste toestel, dat normaal een be manning van drie koppen heeft, zes man aan boord had. In het gebied ten oosten van de Ba- rentszee vermoeden de Amerikaanse inlichtingendiensten een grote lan ceerbasis voor intemationentale ra ketten. Een dergelijke basis wel ke dat zal zijn is onbekend zal in de periode van 5 t.m. 31 juli gebruikt worden voor de lancering van een grote Russische meertrapsraket in de richting van de Phoenix-eilanden, in het hart van de Stille Oceaan. Nova Zembla In januari van dit jaar, toen een eerste serie proeven met Russische intercontinentale raketten werd geno men, kwamen volgens Amerikaanse veronderstellingen drie lanceerbases in aanmerking. Een van die drie zou liggen op het Russische eiland Nova Zembla, ten oosten van de Barents- zee. Het weer boven de Barentszee is de afgelopen dagen uitstekend. Het is dan ook uitgesloten dat het vlieg tuig op zijn verkenningsvlucht is ver dwaald. Weinig hoop Vrijdagavond laat stond het vast op de tijdelijke basis van het toestel in Engeland dat het, omdat de voor raad brandstof uitgeput moest zijn, niet langer in de lucht kon zijn. Sedertdien is men blijven hopen dat de bemanning kans heeft gezien zich te redden in rubberboten. Moch ten de zes mannen daarin niet zijn geslaagd, dan, zo werd gisteren me degedeeld door de leiders van de gro te reddingsoperatie, zijn zij in het ijskoude water (temperatuur ons het vriespunt) omgekomen. Eigen nieuwsdienst LEOPOLDSTAD. Onlusten in de jonge republiek Congo hebben in de afgelopen twee da gen meer dan vijftig gewonden geëist, van wie er enkele in levensgevaar verkeren. Er zijn vele hon derden arrestaties verricht. Troepen onder bevel van Belgische officieren en honderden manschap pen van de politie zijn in Leopoldstad samenge trokken om te proberen met geweld een einde te maken aan bloedige gevechten tussen leden van verschillende stammen en politieke partijen. Pantserauto's rotrouilleren in de straten. Blanken hebben tot dusverre geen moeilijk heden ondervonden. Zij slaan de gang van zaken echter met grote bezorgdheid gade omdat zij vrezen dat het eerste het beste incident waarbij een blanke betrokken is kan leiden tot een anti blanken actie. Vele honderden blanken verlaten dan ook nog dagelijks Congo. In <3e meeste grote steden van de republiek is een uit gaansverbod gedurende de avond en de nacht ingesteld. Alleen soldaten en politie ziet men dan in de straten. Zo is het in Leopoldstad, in Loeloeaburg en in Elizabethstad. De stamtwisten, die tijdens de overdracht van de soeverei niteit op de achtergrond waren geraakt, zijn heviger dan ooit, maar het Congolese leger, dat door „uitgeleende" Bel gische officieren wordt geleid, heeft opdracht zonder genade op te treden. Niettemin zijn tientallen huizen in brand gesto ken en winkels geplunderd. Terwijl de Belgen óf bezig zijn zich gereed te maken voor een overhaast vertrek óf althans hun vrouwen en kinderen naar het moederland terugzenden, komen er dagelijks meer buitenlanders in Congo aan die hopen te profiteren van de onervarenheid van de jonge republiek. Vertegenwoordigers van oost en west, politici zowel als zakenlieden, verdrin gen zich in Leopoldstad om hun dien sten aan Congo aan te bieden. Vooral vertegenwoordigers van communisti sche landen proberen een voet aan de grond te krijgen. Mijn idee: kleine kelnersdan lijken de porties groter. Van onze correspondent DORDRECHT Zo kwaad maakte de 28-jarige G. de G. uit Dordrecht zich over het standje dat zijn vrouw van haar vader had gekregen, dat hij hem vrijdagavond met een hamer te lijf ging. Bloedend en wel zag de 51-jarige heer M. F. Rietdijk kans zijn schoon zoon te ontvluchten. Hij moest worden opgenomen in een ziekenhuis. De boze schoonzoon is gearresteerd. Rake klappen zqn er in de afgelopen twee dagen uit gedeeld door politie en troe pen die in de grote steden van Congo de orde probeer den te herstellen tijdens rel letjes tussen elkaar vijan dige stammen. In Leopold stad werden honderden ar- restaties verricht en tien tallen mensen moesten in ziekenhuizen worden opge nomen. Telefoto •■«■■■■■■•■■■■•«■■■•■■••f Op een autotocht door West-Duitsland zijn zondagavond bij Ibben-Büren twee jonge Nijmegenaars dodelijk verongelukt. Het waren de 23-jarige luchtmaehtkorpo- raal Albert van Honk en de handels reiziger Frans van Essen, die uit een bocht vlogen en tegen een boom reden. Van onze correspondent LONDEN. Aneurin Bevan de 62- jarige Britse Labourleider die lang zaam herstellend was van een zware 'operatie in december, is opnieuw dode lijk ziek. „Hij vecht voor zijn leven, maar hij is heei moedig", zegt zijn vrouw, het Lagerhuislid Jenny Lee, die het hele weekeinde bij hem heeft ge waakt. Bevan heeft pijnstillende injecties ge kregen. Gisteren heeft hij echter goed geslapen. Dit heeft enige hoop gebracht, maar zijn toestand blijft uiterst zorg wekkend. Gaitskell, de leider van de Labourparty, zei van zijn vroegere grootste tegenspeler „Wij maken ons wanhopige zorgen". Eerdere berichten, volgens welke Bevan reeds enkele da gen bewusteloos zou zijn geweest, wer den gisteren door zijn huisarts ontkend. Van onze correspondenten DIJ het Motoresto in Bunnlk Is op het Hazenpad zaterdagmorgen een vrachtwagen door een gebroken fusépcn op een personenauto inge reden. Daarin zat het gezin van een Amsterdamse pianohandelaar, de heer Vervoort. De vijftigjarige me vrouw c. e. Vervoort-Pieterse werd gedood. Haar 72-jarlge man en haar 25-jarige zoon die de auto reed, wer den ernstig gewond. Op weg naar huis na een bezoek aan zijn in Meppel in een ziekenhuis lig gende vrouw is de veertigjarige heer A. Kreuze uit Assen onder Veningen met zijn auto tegen een boom gereden. Hij werd gedood. Een bij hem inzitten de zoon liep een schedelbasisfractuur op. Jongen gedood Op de Smakkelaarsbrug in Utrecht i» de zestienjarige H. J. van Bonzei za terdagavond met zijn fiets klem gere den door een te ver naar rechts komen de stadsbus. De jongen viel, kwam met zijn hoofd onder een wiel van de bus en werd gedood. Door een in volle vaart vastlopende motor viel de vijftigjarige mevrouw Flantua uit Amsterdam zaterdagavond in de buurt van Breukelen van de duo van haar mans motorfiets. Zij kwam met een smak op de betonnen weg te recht en overleed. Voorrangsfront Door een voorrangsfout botste de 43- jarige heer G. de Jong uit Asperen za terdagavond op een wegkruising in de buurt van Leerdam met zijn motor op een auto. Hij werd gedood; zijn vrouw die op de duo zat, kreeg een shock. Vlak bij de Westduitse plaats Wester- holtsfelde is zaterdagavond Iaat de 39- jarige Nederlandse vrachtrijder J. Bol huis uit Muntendam met zijn vracht wagen op het linker weggedeelte tegen een tegemoetkomende vrachtwagen ge reden. Hij werd gedood. Zijn auto werd opzij geworpen, sleepte een halve me ter dikke eik mee en sloeg om in een greppel. Op kruispunt Met zijn fiets reed de 87-jarige heer J. G. K. Lebbing uit Bussum daar vrij dagavond laat op een kruispunt tegen een auto. Hij overleed op de weg naar een ziekenhuis. De achttienjarige mejuffrouw J. A. Uiterwijk uit Diemen, de duopassagiere van de Duitser die dinsdag in Amster dam bij het Ajaxstadion met zijn motor tegen een tram reed en overleed, is vrijdagavond in het Wilhelminazieken- huis te Amsterdam eveneens overleden. Op de verkeersweg Bergen op Zoom Rozendaal, onder Wouw, is zondag avond de 21-jarige mejuffrouw B. Th. de Ruiter verongelukt. Zij zat in een bestelauto, die bij een kruising in volle vaart tegen een overstekende wagen vloog. Een passagiere van de tweede wagen werd met inwendige kneuzingen naar het ziekenhuis van Roozendaal ge bracht. Kapitein ter zee J. F. Drijfhout van Hooff heeft zijn functie van comman dant van de onderzeedienst, alsmede die van commandant maritieme middelen te Rotterdam overgedragen aan de kapi tein ter zee J. L. Dencher, die voor heen belast was met het bevel op Hms jager Limburg. Kapitein ter zee Drijf hout van Hooff is met ingang van de zelfde datum benoemd tot directeur van het Loodswezen 4e en 5e district te Rotterdam, ter aflossing van de kapi tein ter zee B. A. W. Beyer. Ter gele genheid van deze commandowisseling was er een druk bezochte receptie in de kazerne van de onderzeedienst aan de Waalhaven. De Verenigde Staten hebben zich tot nu toe beperkt tot het praktische aan bod om enige honderden studiebeurzen ter beschikking te stellen van Congo- lezen die in de Verenigde Staten willen studeren. Katanga, dat nog altijd de grootste bedreiging vormt voor de toekomst van Congo doordat de mogelijkheid blijft bestaan dat het zich afscheidt, heeft de afgelopen twee dagen ook zijn deel in de onlusten gehad. Politie en troepen hebben er fors moeten optreden tijdens relletjes, maar zij zijn erin geslaagd de orde te herstellen. De politieke moeilijkheden in deze provincie, die verreweg de rijkste is van Congo en het grootste aandeel heeft in de welvaart, zijn nog even groot als voor de overdracht van de souvereiniteit. De politieke leiders van Katanga, die van mening zijn dat de provincie in verhouding tot haar rijkdom te weinig in te brengen heeft in de staatszaken van Congo, proberen nu in ruil voor de belofte dat zij zich niet van Congo zul len afscheiden, gedaan te krijgen dat Katanga beter in regering en parlement vertegenwoordigd zal zijn. PEKING (AFP/AP) Communis tisch China heeft de regering van de grensstaat Nepal tussen China en In- dië zijn spijt betuigd voor het recen te grensincident waarbij Chinese sol daten een Nepalese grenspatrouille beschoten, één grenswacht doodden en de anderen gevangen namen. Dit zou zijn gekomen doordat men de Nepalezen voor Tibetaanse opstan delingen had aangezien. Het incident zou zirfi bovendien niet op Nepalees maar Chinees grondgebied hebben afge speeld. Niettemin blijft men het in Katman- doe, 'Nepals hoofdstad, vreemd vinden dat China iet nodig acht zich te ver ontschuldigen voor een incident dat zich volgens hen op Chinees grondgebied heeft voorgedaan. Garantie De gevangen genomen Nepalezen zul len vandaag weer over de grens wor den gezet en China is bereid een eis tot schadevergoeding te overwegen. Pe king gaf voorts de vrijmoedige garan tie dat men voortaan een niemandsland van 10 km in acht zal nemen, welke strook krachtens het bestaande grens- akkoord weer tot 20 km zal worden uit gebreid zodra de „Tibetaanse revolu tie" zal zijn onderdrukt. Intussen heeft de Nepalese politie in Katmandoe onder communistische inge zetenen enkele arrestaties verricht, naar men aanneemt uit veiligheidsoverwegin gen met het oog op de jongste ontwik kelingen in de verhouding met China. HAMBURG. De Hamburgse politie heeft een vroegere officier van de SS gearresteerd die beschuldigd wordt van medeplichtigheid aan de verwoesting van het ghetto van Warschau en die de dood van duizenden joden op zijn gewe ten zou hebben. Het is Ludwig Hahn, die te Hamburg werkte bij een verze keringsfirma en al geruime tijd werd gezocht. Van onze correspondent DELFT. Met begerige ogen keek de 37-jarige schipper Van D. uit Kat wijk aan Zee zaterdag naar de, bij na lege, whiskyvaten die hij met zijn motorschip Adriana naar Rotterdam moest brengen. In de Schic ter hoog te van Delft zette hij zijn gedachten in daden om: hij zette alle vaten op hun kop en ving de restjes op. Al die restjes bijeen hadden tot ge volg, dat Van D. op een gegeven mo ment het roer niet meer kon houden. Enkele seconden later ramde hij twee schepen van de heer Van Bergen uit Delft. De eigenaar sprong bij de Kat- wijkse schipper aan boord en sommeer de hem de wilde vaart te beëindigen. Voor de schipper eindigde de vaart op het politiebureau, waar hij later door zijn baas uit Katwijk werd afge haald. UTRECHT. Duizelig wankelen de bewoners van de Julianaweg in Hoog- Raven onder Utrecht de laatste tijd re- -elmatig hun douchecellen uit. In die ouehecellen zijn geisers geplaatst. Nu die ouder worden blijkt de luchtafvoei onvoldoende en raken de douchendefc bedwelmd. Meestal blijken de vergiftigingsver schijnselen van vluchtige aard, maar het is ook een enkele keer voorgeko men dat mensen naar een ziekenhuis moesten. De geisers zijn al tien jaar geleden in de douchecellen geplaatst. Toen wa ren daar nog geen voorschriften voor. Nu mag zoiets niet meer. Controlerende ambtenaren van het gemeentelijke gasbedrijf hebben de be woners de raad gegeven de geisers te laten vervangen en de nieuwe dan in de keuken te laten plaatsen, maar de meeste bewoners zien tegen de kosten op. 9 De A.N.W.B heeft een inlichtingen- blad samengesteld met informaties over de Olympische spelen en wat daar voor de bezoekers zoal bijkomt. Behalve de nodige wetenswaardigheden over de spe len zelf zijn in de brochure ook prakti sche gegevens opgenomen, zoals bijvoor beeld de openingstijden van kantoren en winkels, de kosten van levensmiddelen en tal van adressen van garages, ker ken, vervoermaatschappijen, de Neder landse ambassade en zelfs van de bu reaus voor gevonden voorwerpen. Eigen nieuwsdienst MIDDELBURG Van de Nederland se bevolking is 5.84 procent lid van het Nederlandsche Roode Kruis. Fries land heeft het hoogste ledenpercentage, 9,15 procent, en Zeeland komt met 7,65 procent op de tweede plaats. De voorzitter van het Roode Kruis, mr. F. H. A. de Graaf, maakte deze cijfers zaterdag bekend tijdens de jaar vergadering van zijn organisatie in Middelburg. In het afgelopen jaar heeft het Roode Kruis voor een bedrag van 155,064,88 aan goederen, medicamen ten en levensmiddelen naar het buiten land gestuurd. Het tekort over 1959 bedraagt 113.542,91. „De liquidileitspositie blijft nog steeds zorgen baren." aldus de penningmeester mr. D. P. C. de Hoop Scheffer. Het hoofdbestuur ziet de toe komst niettemin met vertrouwen tege moet. De jaarlijkse campagne brengt meer op dan in vroeger jaren en hef aantal leden neemt nog voortdurend toe. In 1959 steeg het ledental met ruim 31.000 tot 667.205. Eigen nieuwsdienst HULST. Wat is een nieuw zwembad in Hulst vergeleken met een onafhankelijkheidsverklaring in Congo? Immers niets, zei bur gemeester A. L. S. Lockefeer van het Zeeuwse Hulst, toen hij za terdag het nieuwe gemeentelijke -ad opende. Bij gebrek aan schokkende me dedelingen had hij twee wethou ders en een raadslid opgedragen direct na zijn openingsrede in het water te springen. Met een fraaie duik plonsten zij ais eersten in het gemeentelijke badwater, daarmede toch nog wat van de sensatie brengend, die in Afrika voor de Congolezen was wegge legd. Het K.N.M.I. in De Bilt berichtte ons gisteravond om 23.15 uur: Bewolking, voor al in het noorden; enkele opklarin gen, voornamelijk in het zuiden van het land. Op de meeste plaatsen droog weer. De zelfde of iets ho gere temperaturen. Matige noordwestelijke wind MIESJE: Een paraplu is toch maar vei liger. 5 juli. Zon op 4.27, onder 21.01. Maan op 18.15. onder 2.31.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 1