Van landbouwdorp naar rijk geschakeerde gemeenschap [Baayens] Meer inwoners en een beter verzorgingspeil KRIS 36™ Winkelmeisje overvallen Promotie over Zuid-Afrika: geen rimpel in VU-vijver door Zeeland Kreekrakplan heeft grote invloed op Rilland IN RILLAND STAAT DE ONTWIKKELING NIET STIL Paardenfokdag in Yzendijke Riante woonwijken Twee maal brons in Kapelle Dr. B. Essers overleden Merriekeoriiigen in Yzendijke Weer rust bij de dierenbescherming GESLAAGD Imposant vertoon op rede van Vlissingen Jaarvergadering van Onderlinge Steun" KrUiS" - T Tn Olieman Jagt kreeg koninklijk brons Zeeuwse eilanden Zaies-dag 2 juli 1960 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 5 Achter de Ned. Hervkerk is een riante woonwijk verrezen. HET GEMEENTEBESTUUR VAN Rilland-Bath heeft in de afgelopen jaren niet stilgezeten, maar heeft de mogelijk heden, die waren gelegen in de toeneming van het inwonertal der gemeente op voortreffelijke wijze weten te benutten. Het aantal inwoners is in zeven jaar met ongeveer achthonderd toegenomen en deze uitbreiding heeft niet alleen woningbouw tot gevolg gehad, maar ook is het dorpsbeeld van Rilland verbeterd en verfraaid. Eén goed voorbereid uitbreidingsplan is gerealiseerd, waardoor enkele fleurige woonwijken zijn ontstaan. Bij deze wijken valt vooral op de logische indeling en het verkregen ruimte-effect door de aanleg van gazons en de aanplant van heesters en bomen. De nieuwe woningen zijn en dat moet wel bij de huidige bouwkosten in blokken gebouwd, maar toch is voorkomen dat het landschappelijke karakter van Rilland daardoor geweld werd aangedaan. In de nieuwe huizen wonen meest jonge gezinnen. Men kan dat constateren zonder op het gemeentehuis inlichtingen te hebben ingewonnen; het is te zien aan de jonge kinderen, die hier spelen en aan de inrichting van de huizen. Het gemeentebestuur van Rilland heeft, toen bleek dat voor de gezinnen van de in Woensdrecht en Ossendrecht gelegerde militairen in de omgeving van deze legerplaatsen woningen moesten worden gebouwd, aangeboden deze hui zen in de gemeente Rilland-Bath te doen verrijzen. De rijksoverheid had wel oren naar de Rillandse suggestie en in de loop der jaren konden voor de ge zinnen der militairen in Rilland 210 wo ningen worden gebouwd, waarvoor ex tra contingenten bouwvolume werden verstrekt. De stijging van het inwonertal in 1953 2150 ingezetenen en nu 2930 heeft ook tot gevolg gehad dat het verzorgingspeil van de gemeente om- Zaterdagmiddag zal de Ringrijders- vereniging ..Ons Genoegen'' te Wemel- dinge in de Dorpsstraat haar jaarlijkse ringstekery houden. De plaatselijke mu ziekvereniging O.K.K. zorgt voor de muzikale mlijsting. 's Avonds bij gunstig weer zal er tob betje worden gestoken. Ter gelegenheid van de verjaardag van Prins Bernhard gaf de fanfarp te Sluiskil een openlucht-concert, waarvoor grote belangstelling bestond. De har monie „Terneuzen" zal zaterdag a.s. een concert geven op de Markt. De heer M. J. van Burgh te Poort vliet slaagde voor het door de P.B.N.A. te Arnhem afgenomen examen adspi- rant-electrotechnisch opzichter. „Ons Genoegen" uit Nlsse, .Euterpe" uit Kloetinge en „Excelsior" uit Kloe- tinge geven morgenavond een concert JJS ,v' f Jïf1?mIee,rJin2m van het Petrus Hon- op de muziektent in Nissc. ^,us Lvceum te Terneuzen: Trnv Denie. De voetbalvereniging Rillandia speelt zaterdagmiddag in Rilland een vriend schappelijke wedstrijd tegen R.K.F.C. uit Bergen op Zoom. Een vertegenwoordiger heeft bij de politie in Vlissingen aangifte gedaan dat een vrouw, die hij in een café had ontmoet, hem beroofd zou hebben van vierhonderd gulden. De politie heeft de vrouw aangehouden. Het geld is groten deels terecht. 'hoog getrokken kon worden. Het ge meentebestuur heeft de moeilijkheden weten te benutten. De raad werkte mede aan de totstandkoming van tal van verbeteringen. Vroeger trof men in het dorp onwelriekende sloten aan, dikwijls begroeid met -onkruid. Tal van sloten ziin in de afgelopen jaren gedempt en er voor in de plaats kwa men groenstroken en rijen heesters en bomen. Dat met bomen en gras veel te bereiken is bij de verfraaiing van een dorp, is in Rilland duidelijk te constateren. Burgemeester J. C. W. Jobs» is van mening, dat -het niet alleen -het gemeen tebestuur van Rilland is, dat een be langrijk aandeel heeft in de verbeterin, van wat men wel de leefbaarheii noemt. Er is in deze gemeente een mid denstand. die de kansen weet te benut ten en allesbehalve behoudend is. In vijf jaar tijds zijn vijftien winkels in het dorp vernieuwd en tal van bedrij ven .behoeven heus «liet onder te doen voor die van een grote stad. DORPSHUIS Over enkele maanden zal het nieuwe dorpshuis, dat in aanbouw is tegenover het gemeentehuis, worden geopend. Het wordt een juweeltje van een gebouw, dat voorlopig ongetwijfeld voldoende ruimte zal geven aan de Rillandse ver enigingen. Dat een dergelijk gebouw in deze ge meente kon verrijzen is te danken aan giften, die .zijn ontvangen als gevolg van de ramp, die de gemeente in 1953 heeft getroffen. Zou de Rillandse gemeen schap uit eigen zak een dergelijk ge bouw hebben moeten bekostigen, dan had men zich ongetwijfeld wel eens ach ter de oren gekrabd, want dan zouden de kosten van rente en aflossing de zaal- huur wel buitengewoon hoog hebben ge maakt voor een dergelijke gemeen schap. Dank zij o.a. de hulp van adop terende gemeenten zal Rilland binnen kort beschikken over een dorpshuis dat aan zeer hoge eisen voldoet. De groei van het inwonertal der ge meente is ook van invloed geweest op het onderwijs. In de eerstvolgende ja ren zal ongetwijfeld het leerlingental op de scholen -blijven toenemen. De openbare lagere school moest reeds met een lokaal worden vergroot, evenals de School met de Bijbel en de r.k.-school werd van een tweemansschool een drie- mansschool. ORGELS De kerk van de Geref. gemeente en de Geref. Kerk zullen een nieuw orgel krijgen van het Rampenfonds. De Her vormde kerk ontving uit dit fonds reeds een orgel en het ligt in de bedoeling dat de r.k. kerk een belangrijke gift krijgt nit het fonds, dat de kerken na de ramp hebben gesticht voor de hulp aan getroffen kerken, teneinde eveneens een nieuw orgel te kunnen kopen. De groei van Rilland en de motorise ring van het verkeer hebben tot gevolg dat van de (tertiaire) weg, die de rijks weg verbindt met Rilland-Bath een druk gebruik wordt gemaakt. De weg van het station der Ned. Spoorwegen naar het dorp is te smal en er is een plan gemaakt voor het aanleggen van een rijwielpad langs deze weg. Het pad, dat rechts van de weg zal liggen, gere kend vanaf het dorp Rilland, zal een breedte krijgen van drie meter en met de realisering van dit plan zal de vei ligheid in belangrijke mate zijn ge diend. Provincie en gemeente zullen sa men de kosten van aanleg moeten be talen en het gemeentebestuur heeft de gelden beschikbaar. Helaas is dit niet het geval met de provincie, maar men heeft goede hoop. dat binnen niet al te lange tijd het budget van de provincie het zal toelaten voor de uitvoering van dit object gelden te voteren. Rijkswa terstaat zal dan zorgen voor een goede aansluiting van weg en rijwielpad op de rijksweg en heeft het plan hiervoor reeds gereed. Gemeentehuis van Rilland-Bath. Zeventig jaar firma Blok KAPELLE. Het hoogtepunt van de jubileumviering ter gelegenheid van het 70-jarig bestaan van textielhandel en woninginrichting H. Blok en Zonen N.V. te Kapelle vormde ongetwijfeld' de mededeling van burgemeester H G. van Suijlekom, dat het If. M. de Koningin had behaagd, twee personeelsleden te onderscheiden met de ere-medaille in brons, verbonden laan de Orde van Oran- je-Nassau. Onder klaterend applaus reikte de burgemeester aan de heren P. de Puit en A. Remijnse, die resp. 48 en 41 jaar in- dienst zijn bij de. fir ma Blok, het bronzen eremetaal uit. De heer P. de Puit dankte op zijn eigen bekende wijze, mede namens zijn collega, voor deze koninklijke on derscheiding. En met deze onderschei ding aan twee personeelsleden werd on getwijfeld het gehele bedrijf geëerd. Da gebeurde -allemaal gistermiddag ;n d» feestelijk met guirlandes en rijkelijk met bloemen versierde zaal van hotel „De Zwaan", waarin tevens oude her inneringen in de vorm van foto-materi aal was bijeengebracht. Het 70-jarig bestaan is op grootse wij ze gevierd. Alvorens de receptie begon en de burgemeester mededeling deed van de koninklijke onderscheidingen heeft hij zich in lovende en waarderen de woorden uitgelaten over het bedrijf van de firma Blok. 'De burgemeester was uiteraard trots een zaak van zo'n grote omvang in zijn gemeente te heb ben. En nadat hij zijn beste wensen voor de toekomst had meegegeven- kwam hij met bovengenoemde verrassing voor de heren De Puit en Remijnse voor de dag. De heer H. J. Blok dankte de burgemeester voor zijn hartelijke woor den en ook voor zijn medewerking, die hij altijd heeft gegeven. „Ik hoop, dat deze medewerking bestendigd mag blij ven, vooral nu er grote plannen op sta pel staan." Tijdens de receptie kwamen vele za kenrelaties, vertegenwoordigers van middenstandsvereniging en talrijke in woners uit Kapelle de familie Blok geluk wensen -met het jubileum, van het be drijf. Te Beekbergen overleed de emeritus predikant de:r Nederlands Hervormde Kerk, dr. B. Essers. Wijlen dr. Essers werd in 1919 geboren. Na zijn theologi sche studie werd- hij in 1942 door het Procinciaal Kerkbestuur van Zuid-Hol land toegelaten tot de Evangeliebedie ning in de Ned. Herv. Kerk. Op zondag 22 augustus 1943 verbond kandidaat Es sers zich aan zijn eerste gemeente Wol- dendorp. Op 13 september 1946 werd dr. Essers eervol ontslagen uit het ambt, om op zondag 30 april 1950 zich te verbinden aan zijn tweede gemeente Woltersum, waar hem om gezondheids redenen op 1 januari 1956 emeritaat werd verleend. Hierna vestigde hij zich te Beekbergen, waar hij thans is over leden. Hij laat een vrouw en twee nog jeug dige -kinderen achter. IN GOES gebeuren vreemde dingen. Enkele dagen geleden is in een winkel aan de Vorst- straat een vrouwsper soon door twee mannen achter de toonbank ge trokken en zwaar mis handeld. Zelfs de kousen werden de dame bijna van de benen gerukt. De mannen gingen koel bloedig tot deze geweld pleging over, omdat zij wisten dat de vrouw niet kon spreken. Zij was stom en nog nooit is een woord over haar lippen gekomen. Ook tijdens de aanval, die zij kreeg te verduren, heeft zij geen kreet ge slaakt. Zij glimlachte zelfs flauwtjes en ver trok zelfs geen spier van haar (knappe) ge zicht, toen een der man nen met woest geweld haar hoofd tussen zijn handen nam niet voor een minnekozing maar om zijn van tevoren reeds gemaakt plan ten uitvoer te brengen en de vrouw met een ruk het hoofd van de romp te rukken. Vervolgens heeft een andere man achter de toonbank het bovenlijf van de dame met geweld van het onderlichaam gerukt en daarna het hoofd met de verzorgde haardos op het restant van het lichaam geplaatst. Op klaarlichte dag is deze dame daarna letter lijk de straat op ge schopt. Voorbijgangers ontfermden zich over de deerlijk getroffene en hebben haar tegen de gevel van een winkel pand gezet. Er gebeuren in Goes vreemj; dingen, want het lichaam van de vrouw is gisteren met een vuilniswagen naar de belt van de gemeente gereden. ONZE FOTOGRAAF heeft, terwijl de vrouw tegen de gevel stond ge leund, een plaat ge maakt van Van een etalagepop, die tal van jaren de trots van modemagazijn „De Magneet" in de Lange Vorststraat te Goes is geweest, doch ernstige kwalen ging vertonen als roerloze mannequin en daarom de deur moest worden gewezen. Zij is, voor tot verbouwing van het winkelpand werd over gegaan, in handen ge geven van de mannen der gemeentelijke reini gingsdienst. IJZENDIJKE. Voor de premiemerriekeu- ringen van „Het Ned. Trekpaard" bestond een bevredigende belangstelling. De jury was zeer tevreden over de kwaliteit van de aan. gevoerde paarden. Er was zeer goed fokma. teriaal. Uit dit alles blijkt wel, dat West- Zeeuwsch-Vlaanderen toch nog het paarden- fokdistrict bij uitstek is. De uitslagen luiden: 2-jarige merries, kleine maat. Mirza van de Tragel R. J. en A. E. de Millano, Oostburg 2 pr. 2-jarige merries, grote maat. Oda van Sluis A. Wemaer, Sluis 1. 3-jarige merries, kleine maat: Jenny van Aardenhof A. J. E. Temmerman, Hoofdplaat la; Yvonne v. d. Statendijk wed. Jac. den Hamer, IJzendijke lb; Nicole van Lammins- vliet Jac. Kools, Zuidzande 3. 3-jarige merries, grote maat. Astrid van Bea O. A. Blondeel, Aardenburg la; Elly van Jentjeshof P. E. de Backere, St. Kruis lb; 4-jarige merries, kleine maat. Prinses van de Nieuwenhof A. J. E. Temmerman, Hoofd plaat la; Winny Stallen de Dobbelaere IJzen dijke lb; Jenny van Dorpzicht A. v. Waes- Goossens, IJzendijke 2. 4-jarige merries, grote maat. Wilma Stal len de Dobbelaere. IJzendijke 1; Anny van Hermine P. E. de Backere, St. Kruis 2; Lucy J. A. M. de Rijcke, Sluis 3. 510 jarige merries, kleine maat. Florette van Costaud A. Verhage-Hoste, Schoondijke la; Quitta Stallen de Dobbelaere IJzendijke lb; Roza van Aardenburg R. J. en A. E. de Milliano, Oostburg 2 Quarona v. Dijkzicht W. L. P. de Blaeij, Biervliet 3; Minerva van Dorpzicht Alb. v. Waes-Goossens, IJzendijke 4a; Bea van Aardenburg J. D. Jansen, Aar denburg 4 b. 5—10-jarige merries, grote maat. Coquette v. d. Melo A. J. E. Temmerman Hoofdplaat la; Frida van Sluis A. Wemaer Sluis lb- Fan ny Gebr. Buijsse, Biervliet lc; Una Stallen de Dobbelaere IJzendijke ld; Sadie StaRen de Dobbelaere 2a; Cora F. D. Haak Bier vliet 2b; Hilda v. d. Watertoren M. J. Rie- mens-Rabijn Schoondijke 3a: Carla F D. Haak, Biervliet 3b; Verna Stallen de Dobbe laere IJzendijke 3c; Sonja A. J. P. v. Houte Aardenburg 4a; Mies van Lamminsvliet Gebr Louwagie, Sluis 4b; Merries ouder dan 10 jaar. Mia van Nieu wenhof A. J. E. Temmerman Hoofdplaat 1; Monna van Montain G. V. M. Doens, IJzen dijke 2. VLISSINGEN. Na moeilijkheden van ernstige aard in de afdeling Vlis singen van de Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Dieren is de rust in de vereniging weergekeerd. Voorzit ter J. G. Bo.'mizen kon tot zijn vreug de mededelen dat vooral van de zijde van B. en W. grote sympathie wordt ondervonden. De heer Boshuizen verzocht de ver gadering een nieuwe voorzitter te kie- ZEN. Hij werd echter bij acclamatie her kozen. In verband met zijn jarenlange acti viteiten voor het welzijn der dieren zal zaterdagmiddag 2 juli, aan ex-inspec teur Goedhard de gouden medaille van ver-dienste van de vereniging dour de landelijke voorzitter, dr. W. Hugenholtz worden uitgereikt. De vorig jaar gehouden zilvervlootac tie deed niet minder dan 5000 gulden in de kas vloeien. Een gedeelte van dit bedrag komt ter beschikking van het asylfonds. Besprekingen met B. en W. over het nieuw te bouwen- asyl verlopen traag aangezien de plannen voor een ter plaatse aan te leggen nieuwe zee wering nog niet voltooid- zijn. Scheepvaart Vlissingen Aangek. 30-6 Ned. Henja, 1-7 Ned. Sea-wife, Ned. Albert V Ned. Wester singel. Vlissingen vertrokken 30-6 Ba- rendrecht, Ned. Noorderhaven, 1-7 Ned. Albert-V, Eng. Veravia, Dts. Heinrich Parchmann, Gepass. naar Antwerpen (Ned. schepen) 30-6 Leuvehaven, Linde- kerk, Progress, Alchiba, Tubo, Nieuwe Tonge, Axeldijk, 1-7 Sont. smaldeel 1 Roelof Buisman, Delft, Andijk, gepass. naar zee (Ned. schepen) 30-6 Jagersfon- tien, Axendsdijk, Astra, 1-7 Stad Sc'.iie- Advertentie DE SPECIAALZAAK VOOR UW BRIL Mulo-diploma Vrijdag slaagden te Goes voor het eind examen Mulo: ^ames G. P. Boot (m), Duivendijke, M. M. van Dalsen (m), Haamstede, S. A. de Jonge (m), Goes, L. W. D. Poortvliet (m). Goes, D. w. A. W. Rijkse (m), Goes, J. van f2E5.eiJm)' Middelburg. C. M. Christiaanse, Middelburg, M. P. Bimmel (m), Koudeker- ke, J. Hendrikse. Vlissingen. J. G. M. Poer- stamper (m), Vlissingen, M. L. Welleman (m) Kortgene, A. van Oeveren (m). Kortgene, bnoodijk (m), Kortgene, C. J Poppe, Vlissingen en de heren A. v. d. Welle (m), Goes, K. A. Frederiks (m), Middelburg, F. de Troije (m). Middelburg. R. Lemaire, Mid- delburg. L. Verwei, Kortgene, J. B. Wattel Wissenkerke en P. Poppe (m). Vlissingen, «e dames: S. L. Slotema, Wissenkerke en J. Roose, Oostkapelle en de heren P. M. Simons. Terneuzen, L. M. Smies, Zierikzee, P. Bakker. Goes. H. J. Harinck, Goes, J. J. van den Ende, Zierikzee. R. A. Knoth. Ter neuzen. M. G. Schoenmaker, Zoutelande, en J. P. Verhage, Westkapelle. M. is middenstandsdiploma. Gymnasium Aan het Moller Lyceum te Bergen op Zoom slaagden voor het eindexamen Gymnasium a.: Marijke Boenman te Oud-Vossemeer en Anneke v. d. Peijl te Tholen. Voor het eindexamen b slaagden S. Brekel- man en Margriet v. d. Velde te Tholen. Voor het eindexamen Gymnasium slaagden gen yan het petrUS Hon - Terneuzen: Tiny Denie, Jacqueline Denie, Jaap Huisman. Wim de Vriend en Bertie van der Hasren. Terneuzen en Corry den Hoed en Karei Kuiper, Axel. P.b.n.a.-examen Voor het P.B.N.A.-examen waterbouwkun- I flg«?pzJcht^r*tek€naar is geslaagd de heer L. w. de Groote te Terneuzen. De heer P J. Bakker te Hoek is geslaagd voor het diploma waterbouwkundig opzichter OVER ENKELE TIENTALLEN jaren zal Rilland waar schijnlijk heel wat meer inwoners tellen dan het nu heeft. Treft men op het ogenblik in de gemeente naast boeren, land arbeiders en middenstanders een belangrijke groep militai ren aan, na verloop van een aantal jaren zal eveneens het aantal werknemers in de industrie aanzienlijk zijn. De gemeente Rilland-Bath is namelijk betrokken bij het Kreekrakplan. Het is niet te zeggen, wanneer dit plan zal worden uitgevoerd, maar dat het tot realisering zal komen, daar twijfelt niemand aan. Het provinciaal bestuur van Noord-Brabant interesseert zich hevig voor dit plan en zal geen mogelijkheid onbenut laten, om de tenuitvoerlegging te bespoedigen. In het Kreekrakplan is ook Rilland begrepen. Er zal een kanaal komen door het gebied van de gemeente en insteekhavens zullen worden aangelegd. De gunstige ligging van dit kanaal en de aanwezigheid van insteekhavens zal ongetwijfeld industrievestiging tot gevolg hebben, mede gelet op de goede verbindingen met Antwerpen en het Belgische achterland. Vestiging van industrie heeft woningbouw tot gevolg en daardoor zal Rilland weer groeien. Het is jammer, dat land bouwgrond ten offer zal moeten vallen aan deze uitbreiding, doch het zal uitermate moeilijk zijn dat te voorkomen. In agrarische kringen pleit men voor een intensief overleg over deze materie. W eg- en waterbouwkunde De beer M. C. in 't Anker uit Schore slaan- de voor het propaedeutisch examen eerste ge deelte weg- en waterbouwkunde aan de tech nische Hogeschool te Delft. VEILING ST.-MAARTENSDIJK: Do- A ij 21.0823.84, bonken 25-9,3fc drielingen 19.55—20.12. kriel 11.37 —10.54, bintje 23.48, bonken 26.50, voer 12.18, aanvoer 3100 kisten. yi^MIJN VEERE: Èxportgarnalen I sLmton *?ot 33 kg 16' wijting 5 kg 2°, tong.80 kg 190—367. rog 8 kg 124, doorgedraaide vis 173 kg. VLISSINGEN. Vrijdagmorgen werd op de rede van Vlissingen een imposan te vertoning gegeven door de schepen van het smaldeel 1 van de Kon. Marine met als vlaggeschip de Kruiser „De Ruyter", op weg naat Antwerpen. Behalve de ,.De Ruyter", bestaat het smaldeel uit de jagers „Overijssel", „Utrecht", en „Gelderland" en de on derzeeboot „Walrus". In Antwerpen worden verschillende bezoeken en tegen bezoeken afgelegd door de commandant van het smaldeel, kapitein ter Zee L. Reeser en de stedelijke autoriteiten. Aan boord van Hr. Ms. „De Ruyter" bevindt zich de varende opleiding. 55 MIDDELBURG. Onder leiding van de heer J. Besuijen vergaderde de as surantievereniging „Onderlinge Steun". De 1412 deelnemers hadden per 31 de cember 1959 verzekerd 49.223.650 gul den; dit betekent een toename in een jaar tijd van 2.000.000 gulden. In het jaarverslag werd geconstateerd dat door herverzekering, waarborgsommen, ledenrekening en gewone reserve de vereniging een zeer solide basis heeft De aftredende bestuursleden, de heren A. de Kam en J. Polderdijk en de af tredende commissarissen, de heren N. Mesu en J. Louwerse, werden herkozen. IJZENDIJKE. Tegelijk met de merrie keuringen hield de Bond van Paardenfokkers „Rust Roest" haar fokdag. De Bond vierde het. 50-jarig bestaan met een feestelijke maal tijd, na afloop van de fokdag. De uitslagen luiden: 1-jarige merries kleine maat. Zita Stallen de Dobbelaere, IJzendijke le prijs; Carla van Dorpzicht Alb. v. Waes-Goossens, IJzendijke 2. 1-Jarige merries, grote maat. Successe Gebr. A. en J. Haverbeke, IJzendijke 1. Merrie-veulens, geboren 1960. Lucie van St. Kruis P. E. de Backere, St. Kruis la; Flo- relle d'Amice A. J. E. Temmerman, Hoofd plaat lb; Ch. Rijckaert, Hoofdplaat 2a; Marga van Zeldenrust Em. Mullaert, Bier vliet 2b: Cora J. A. M. de Rijcke, Sluis 3a; Brunette van Gusta G. E. de Badts Schoon dijke 3b; Karin Gebr. A. en J. Haverbeke, IJzendijke 3c; Franca A. J. Leenhouts IJzen dijke 3d; Annie Stallen de Dobbelaere IJzen- dijk 3e; Jennie Em. Thomaes Hoofdplaat 1; Avina Stallen de Dobbelaere, IJzendijke 2a; Liliane van Schoondijke A. J. Verhage-Hoste, Schoondijke 2b; Jenny van Sluis Cam. Ver- leye, Sluis 2c; Gebr. v. d. Heuvel Bier vliet 3a; Astrid Stallen de Dobbelaere, IJzen dijke 3b; Rozette van Aardenburg A. P. Blon deel Aardenburg 3c; Mia van St. Kruis P. E. de Backere, St. Kruis 3d. Hengst-veulens, geboren 1960. Bombardier van Sluis A. Wemaer, Sluis 1; Teun van Baron A. J. P. v. Houte Aardenburg 2; Gebr. Thomaes Hoofdplaat 3; Luc van Rei gershoeve G. V. M. Doens, IJzendijke 1; Dirk van de Blindeweg F. D. Haak Biervliet 2a; Cesar v. d. Rijskeet Ars. Bonte-Bonte, St. Kruis 2b; Carlo van Frits Gebr. Buysse, Bier vliet 2c; Nico van Dorpzicht Alb. v. Waes IJzendijke 2d. Hengsten met tenminste 5 in 1960 geboren afstammelingen. Bombardier de la vieille cour A. J. E. Temmerman, Hoofdplaat; la; Successeur Stallen de Dobbelaere en A. J. Catseman, IJzendijke en Biervliet lb. Merries met afstammelingen. Bertha van de Melo P. E. de Backere, St. Kruis la; Polly Stallen de Dobbelaere IJzendijke lb. Vierspannen van 1 eigenaar. Stallen de Dob belaere, IJzendijke; P. E. de Backere, St. Vierspannen van meer eigenaars'. A. J. E. Temmerman Hoofdplaat en M. L. M. IJse- baert Axel la; F. D. Haak, Biervliet en Alb. v. Waes-Goossens, IJzendijke lb. Stalgroepen. Stallen de Dobbelaere. IJzen dijke la: A. J. Temmerman Hoofdplaat lb; P. E. de Backere, St. Kruis lc. VLISSINGEN. De Commissaris der Koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casem- broot, heeft gistermorgen de ere-medail le in brons, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau uitgereikt aan de heer L. Jagt, die veertig jaar in dienst was van de provinciale stoombootdiensten. Hij be kleedt de rang van olieman. In tegen woordigheid van zijn echtgenote is de jubilaris tiartelijk gehuldigd in de ver gaderzaal van het dienstgebouw. Na het welkomstwoord van de direc teur der prov. stoombootdiensten, mr. J. L. Nieuwenhuis, nam jhr. de Casembroot het woord, die de loopbaan van de tieer Jagt de revue Het passeren. Met name stond hij stil bij zijn prestaties geduren de de meidagen van 1940, toen hij op de „Prinses Juliana" -dienst deed als oUeman, De commissaris reikte hem daarna de koninklijke onderscheiding uit. Strekking van proefschrift dr. Roskam kreeg volgens verwachting geen oppositie Onze medewerker voor geestelijk leven schrijft ons vanuit Amsterdam: Aan de Vrije Universiteit te Amster dam is gistermorgen de heer K. L. Ros kam gepromoveerd tot doctor in de rechtsgeleerdheid op een Engels proef schrift over ,de verhoudingen tussen de rassen in Zuid-Afrika en in de interna tionale gemeenschap- Onze lezers hebben vorige week de teneur van dit proef schrift in een bericht in het Zeeuwsch dagblad kunnen lezen: De rassenpolitiek van de Znldafrikaanse Unie is principieel onaanvaardbaar, en in de praktijk on uitvoerbaar. Er wa's veel belangstelling voor de promotie in het Woestduincentrum, waar schijnlijk omdat men hoopte dat twee literaire hoogleraren in de oppositie zou den gaan tegen dit proefschrift dat bij de juridische faculteit geen bezwaar ont moette, hetgeen gezien de samenstelling van deze faculteit (De Gaay Fortman, van der Molen) niet erg verwonder lijk is. Maar toen in de stoet van hoogleraren noch de machtige -gestalte van prof. dr. J. Waterink ((die zich gaarne tooit met de veelkleurige versierselen van zijn ere doctoraat aan de universiteit van Pot- ehefstroom in de Unie), noch de kleine pittige prof. dr. S. U. Zuidema mee- sehreden, wat het de insiders wel dui delijk, dat de verdediging van het proef schrift niet van de gebruikelijke proce dure zou afwijken. Van het ongeveer honderdvijftig personen tellende docen tencorps hebben slechts deze beide hoog leraren de Zuidafrikaanse apartheidspo litiek openlijk geëndoseerd. De anderen bepalen zich tot zwijgen of min of meer verhulde kritiek. Vele stellingen TTET proefschrift is de eerste disser- J--I tatie aan de V.U. die als geheel de apartheidskwestie onderzoekt. Tevoren zijn in de loop der jaren heel wat stel lingen achter andere proefschriften ge plaatst, die van weinig instemming met deze visie van de Afrikaanders getuigen (al maanden anderen tot voorzichtigheid in de oordeelvorming aan). En de scherpe uitlatingen in het studenten blad Pharetra laten sinds jaren al geen Vervolgens spraken wethouder W. Pop pe namens het gemeentebestuur van Vlissingen, mr. Nieuwenhuis, die de ge bruikelijke enveloppe met inhoud over handigde, de heer A C. v d Velde, voorzitter van het jubileum-spaarfonds, i boekhouding, die de jubilaris een rokertje overhandig- de en mevr. Jagt een -bloemetje, en de heer B. van Duin, die namens het werk- plaatspers-oneel de heer en mevr. Jagt eveneens een attentie aanbood. MIDDELBURG, Bij het „Borg- stellingsfonds voor de Zeeuwse eilan den" kwamen vorig jaar 105 aanvra gen binnen, waarvan er 63 werden in gewilligd tot een totaal bedrag van 171200..Het totaal bed-rag der uit staande kredieten bedroeg op 1 jan. 1959 164108,97. In 1959 werd in totaal aan kredieten verleend 171200.—. In 1959 is in totaal afgelost 98087,46. Op 171200.Het totaal bedrag der uit staande kredieten ƒ237221,51. Van de 105 aanvragers hadden, aldus het jaar verslag van het fonds, 65 een redelijke boekhouding, 20 een minder geschikte boekhouding, 15 aanvragers hadden en- twijfel bestaan aan de pubüeke opinie van de meeste V.U.-studenten. Wie weet dat er aan de V.U. een tuchtcoHege bestaat, dat toezicht houdt op uitingen van studenten, die de „ideële" stelliingen van de V.U. aantas ten, en dat dit college nooit aanleiding vond om op de Afrika-artikelen in te gaan, gelooft er niet erg in, dat de V.U. de bakermat van de apartheidspolitiek ,zou zijn. Kapstop, geen bakermat ZOALS bekend is de V.U. afgezien van de theologische faculteit geen kerkelijk-gereformeerde instelling voor hoger onderwijs. Niettemin put zij voor de grondslag van haar onderwijs uit de- algemeen-gereformeerde beginselen. Diezelfde beginselen liggen nit teil grondslag aan de apartheidspolitiek, .maar zij zijn de kapstok waaraan die politiek veelszins wordt opgehangen. En door de wonderlijke snit van de jas is de vorm van de kapstik niet altijd even goed herkenbaar. Door het verdraaien van teksten (naar betekenis, maar soms ook naar vorm: de vloeg over cham komt nergens in de Bijbel voor) wordt schrlftgeloof nog geen dubieuze zaak. Gereformeerde afkeuring AL dergelijke dingen zouden wel op te maken zijn uit wat de berichtgeving in het eZèuwsc-h Dagblad gisteren sug gereerde. Onze lezers kunnen beter we ten uit de uitspraken van gereformeerde kerkeraden en classes de één wat krasser dan de ander waarvan wij ■geregeld melding maken. Uit onze verslagen van de laatstge houden Generale Synode der Gerefor meerde Kerken kan bekend zijn, dat de Synode na dagenlang moeizaam te hebben beraadslaagd Zuid-Afrika af deed met een weinigzeggende verkla ring, die als zodanig reeds een teken is, dat de publieke opinie in Gereformeerde kring t.o.v. Zuid-Afrika sterk is gewij zigd. Zoals in de Unie de dankbare waardering voor de geestelijke impul sen, die men vroeger van het Neder landse calvinisme kreeg, vaak plaats maakt voor het gevoel door Nederland verraden te zijn (men heeft dat dezer dagen in een reportage in het dagblad De Tijd kunnen lezen). Weinig opzienbarend T~\E promotie van gistermorgen was weinig opzienbarend. Eerste oppo nent als om ons betoog over het niet- kerkelijke karakter van de V.U. te on derstrepen was de bekende Hervorm de predikant dr. J. J. Buskes uit Am sterdam, die zijn instemming betuigde, maar graag naast de principieel-juridi- sche verwerping van de apartheid ook nog een principieel-theologische had wil len zien. Prof. dr. L. W. G. Scholten en prof. dr. mr. I. A. Diepenhorst ontwik kelden in hun oppositie enige weten schappelijke bezwaren tegen de onder delen van de dissertatie en de lector dr. E. Dimer informeerde naar de moti- over het verschoningsrecht van jour vering van de heer Roskams stelUng naUsten. 's Morgens promoveerden later de ge boren Zeeuw C. Ribbens op een wis- en natuurkundig onderwerp, 's Méddags was het debeurt van de Amerikaan James C. de Young en de Delftse gereformeer de predikant ds. G. P. Hartveld. Voor deze laatste promotie was een groot deel kele aantekeningen en vijf personen hadden geen boekhouding. Het kapitaal van het fonds bedroeg I van dr. Hartvelds wijk naar Amsterdam op 31 december 1959 12.757,60. getogen. 4

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 5