Ambassadeur niet terug naar Israël boos over in venster SPANNING IN GENUA Minder koud Frondizi: Onderhandelen - Buenos AiresEichmann terug MISBRUIK VAN UNIFORM Duits partijtje lost zich op ALGERIJNSE DELEGATIE HOORDE WEINIG GOED NIEUWS IN PARIJS BRANDWEER VEROORZAAKTE BRAND IN HISTORISCH WEESHUIS TE ZWOLLE De Bilt: Koel Koninklijk gezin met vakantie Worms wendt zich tot Adenauer VLIEGENSVLUG HAD 36 UUR VERTRAGING Stevenson wil meedingen PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Eerste steen voor Nieuw Agadir Weer anders Onvriendelijk Geen toestemming Volgend jaar ARRESTATIEBEVEL TEGEN MENGELE Door auto aangereden DERTIG DAGEN ZONDER KAMPELLENDE Overmaken Sjaantje Zomerexpresse voor Duitse badgasten Het weer overal Hoofdkantoor: Gom, L. Vorststraat 90. Postbus 4, Giro 116066, telefoon Directie en administratie 01100- 3438. Redactie: 01100-2317, bij geen gehoor Chef redactie 01100-3991. Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 50, tel. 01180-2009, bij geen gehoor: 01180-4604, Postbus 26, VUuingen, Nieuwendijk 33, tel. 01184-3224, Postbus 24, Terneusen, Nieuwatraat 38, tel. 01150-3189; Zierikiee, Havenpark 24, UL 01110-2991. Directeur: JACQ DE SMIT; Chefred.: G. J. BREUKER Zeeuwsch Dagblad Losse nummers 18 cent. Abonnementsprijs 0,56 per week, 7,per kwartaal Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouters T cent per woord met een minimum van 1,i 16e JAARGANG NO. 4593 Zaterdag 2 juli 1960 VERWARRING ROND EICHMANN Eigen nieuwsdienst DEN HAAG. Het koninklijk gezin gaat van 10 tot 30 augustus met vakantie. De vakantie wordt doorgebracht aan boord van de Piet Hein en de Groene Draeck, die gedurende die tijd in de wateren van Zuid-Italië en Sicilië zullen liggen. De koninklijke familie keert 30 augus tus naar Nederland terug in verband met de verjaardag van prinses Wilhelmina. Het ligt in de bedoeling van Koningin en Prins in de eerste helft van septem ber met de prinsessen Beatrix en Irene een gedeelte van de Olympische spelen te Rome bij te wonen. AGADIR (Reuter! Koning Mo hammed van Marokko heeft gisteren in het op 1 maart door een zware aardbeving getroffen Agadir de eerste steen gelegd voor verscheide ne gebouwen die de kern zullen vor men van de stad Nieuw Agadir, die op de puinhopen van de oude stad zal verrijzen. Er zal nog vele maanden lang puin moeten worden geruimd eer het op bouwwerk op grote schaal kan wor den begonnen. Is het eenmaal zo ver dan zal de bouw beginnen van 1200 geprefabriceerde huizen, bestemd voor gezinnen die oog altijd in ten ten wonen. Eigen nieuwsdienst DEN HAAG Argentinië zal onderhandelen met Israël over de betekenis van de „passende genoegdoening" die Israël krachtens het recente besluit van de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties moet verschaffen. Argentinië's ambassadeur in Tel Aviv, dr. Rodolfo Garcia Arias, zal niet naar zijn standplaats terugkeren. Deze twee tegenstrijdige bekendmakingen wekten gisteren de indruk dat Argentinië in de kwestie Eichmann nog steeds niet volledig open kaart wil spelen. De eerste mededeling werd ver strekt door de president van Argen tinië, Frondizi, in een persconferentie in Kasteel Oud-Wassenaar De tweede was afkomstig van het Argentijnse ministerie van buitenlandse zaken. Tot de verwarring droeg verder bij de weigering van Frondizi duidelijk te zeggen wat onder „passende ge noegdoening' moet worden verstaan. Frondizi hield zich hierover gisteren tijdens een persconferentie in Kasteel Oud-Wassenaar zorgvuldig op de vlakte. Een ander geluid kwam gisteren uit Buenos Aires. Daar maakte het Argen- tijnse ministerie van buitenlandse zaken in een communiqué bekend dat Argen tinië op het standpunt blijft staan dat Eichmann teruggebracht moet worden naar Argentinië eer in overeenstemming met het internationale recht Argentinië zijn uitlevering kan worden gevraagd. De term „passende genoegdoening", al dus het Argentijnse ministerie van bui tenlandse zaken, moet worden uitgelegd in de geest van het recente besluit van de Veiligheidsraad. In de tekst van dat besluit, op enkele amendementen na ge heel door Argentinië opgesteld, werd echter geheel niet gerept van uitlevering van Eichmann. Zou Argentinië bereid zijn geweest te handelen in de geest van dat besluit dan waren al geruime tijd op diplomatiek niveau besprekingen met Israël op gang gekomen over een oplossing van het ge schil tussen beide landen. In plaats daarvan viel gisteren in Bue nos Aires het besluit dat de uit Israël teruggeroepen Argentijnse ambassadeur, drl Rodolfo Garcia Arias, niet naar zijn standplaats zal terugkeren en dat een zaakgelastigde zijn taak zal waarnemen. In plaats van pogingen tot verzoening aan Argentijnse kant dus een onvriende lijke daad. Een daad die in Israël niet werd misverstaan en sterk gemengde gevoelens wekte. Men neemt in Tel Aviv aan dat de Israëlische regering in weerwil van deze onvriendelijke daad over enige dagen zeer beleefd zal antwoorden op de Argen tijnse nota van 8 juni. Zondag gaat het Israëlische kabinet de tekst van de antwoordnota bespreken. Daarin zal her haald worden, dat Israël er niet over denkt Eichmann weer naar Argentinië terug te brengen. Ook dat Eichmann in Israël berecht zal worden. Israël overweegt een aantal landen, die tijdens de tweede wereldoorlog het Duitse schrikbewind ondergingen, te verzoeken om dossiers die diensten kun nen bewijzen tijdens de voorbereiding van het proces tegen Eichmann. Tijdens de behandeling van de kwestie-Eichmann in de Veiligheidsraad noemde, naar men zich zal herinneren, de Amerikaanse gedelegeerde Henry Cabot Lodge Neder land als een van de landen die Eichmann beschouwen als oorlogsmisdadiger. Het ligt dan ook voor de hand dat tot de landen die Israël om medewerking zal verzoeken ook Nederland behoort. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De Koninklijke Marine is ten zeerste verbolgen over het feit, dat bij de verfilming van „Het meisje in het Venster", een Ita liaans-Franse film, die oniangs in Ne derland is opgenomen, de uniform van de Koninklijke Marine is misbruikt. Een groot deel van de scènes is opge nomen in Amsterdams rosse buurt, waar Marina Vlady als vrouw van lichte zeden poseeTt. Zij krijgt daar twee passagie rende marinemannen op bezoek. In deze scène spelen twee in het blauw van de Koninklijke Marine ge stoken Italianen mee, wier distinctieven en mutslinten duidelijk herkenbaar zijn. Het is onmogelijk, dat de Marine hier toe haar toestemming heeft verleend en er wordt dan ook onder voorbehoud van andere maatregelen op gewezen, dat hier een strafbaar feit is gepleegd. De muts linten zijn weliswaar in Den Helder te koop en een marine-uniform is gemak kelijk te imiteren, maar het gebruik er van voor andere doeleinden dan de dienst in Harer Majesteits Koninklijke Marine is een ernstig en strafbaar feit. De film. die als oorspronkelijke titel Ragazza in Vetrina meekrijgt, is aan het eind van dit jaar klaar en zal in het be gin van het volgende jaar in omloop komen. Twee maanden lang heeft een film ploeg onder verantwoordelijkheid van de regisseur Luciano Emmer in Nederland gewerkt aan het verhaal van de passa-l gierende knapen, die twee Amsterdamse meisjes van de rosse buurt ontmoeten en met haar een uitstapje naar de duinen maken. Er ontstaat allerlei conflictstof uit deze vluchtige verhouding. Zal ongetwijfeld van invloed zijn. op bepaalde scènes. Het is zelfs niet ondenkbaar, dat zij moeten worden overgenomen. Daartoe zullen de geld schieters voor de film wellicht alleen bereid zijn, als in een Italiaanse studio het kamertje, waar de hoofdrolspeelster haar bezoek ontvangt, wordt nagebouwd een hernieuwde serie opnemingen aan de Oude Zijds Achterburgwal is waar schijnlijk iets te duur. BUENOS AIRES (Reuter) Er is een arrestatiebevel uitgevaardigd tegen Jo sef Mengele, een voormalige nazi-leider en arts van het concentratiekamp Ausch witz. De Westduitse regering heeft een jaar geleden Argentinië om uitlevering van Mengele gevraagd. BRIELLE Op het kruispunt van de Meeldijk en de Groene Kruisweg bij Brielle is gisteravond de vijftigjarige bromfietser A. B. uit Abbenbroek door een auto aangereden. De heer B. kwam op slag om het leven. Dichter bij Adenauer Van onze correspondent BONN. Negen Bondsdagleden van de Deutsche Partei, die met twee ministers in de Westduitse regeringscoalitie zit, kozen gisteren eieren voor hun geld en traden toe tot de C.D.U., de grote rege ringspartij van Bondskanselier Adenauer. Tot hen behoren ook de beide ministers Seebohm en von Merkatz. De uiterst rechts gezinde Deutsche Par tei werd de laatste tijd zwaar geplaagd door interne geschillen over al of niet nauwer samengaan met de C.D.U. bij de Bondsdagverkiezingen in het volgende jaar. De kleine partij beschikte in de Bondsdag over slechts vijftien zetels op een totaal van 519. De overgebleven zes Bondsdagleden van de Deutsche Partei zullen hoogstwaarschijnlijk overlopen naar de F.D.P., de liberale partij. Deze revblutie in de Deutsche Partei en hun overlopen naar de C.D.U. moti veerden de negen parlementsleden giste ren door erop te wijzen, dat de conti nuïteit van de buitenlandse politiek in gevaar zou komen door het geharrewar in eigen kring. De negen" meenden dat de gevaarlijke politieke toestand in de wereld van het ogenblik noopt tot een samenbundeling van alle regeringsge trouwe/krachten in het Duitse volk. Hoe groot evenwel het geharrewar in de Deutsche Partei is bleek gisteren uit de opmerking van de voorzitter van de par tij, Hellwege, te Hannover: ,,Ik hoorde' pas iets over het overlopen van Seebohm en de zijnen, toen een journalist uit Bonn mij opbelde en vroeg of het waar was TTET echtpaar Kunkis is hi Nederland. Gisteren kwam het onze grenzen over na vijftien Jaar Ir. een houten vluchte. lingenhutje. Gisteren al, zaten zij in een echte huiskamer, op echte stoelen. 82 jaar is hy. de oud-diri gent van de Opera te Riga. Hij is hartpatiënt en hij zegt: „Zonder de hulp van mlfn vrouw had ik die vijftien jaar beslist niet overleefd." Zijn vrouw is 62 jaar. Hoe glun derde zij gisteren, toen zQ 's avonds om acht uur een echt huis binnentrad, het huis van de Wassenaars® heer H. Citroen. Onzeker Zeker dertig dagen hebben zy geen kampellende voor de boeg, de Kunkis'. Hun verdere toekomst is nog onzeker, maar het ergste leed is geleden. Daar heeft u voor gezorgd, lezers van Gehoord en Gezien. Vierhonderd mensen uit 86 plaat sen in Nederland stortten 6.130,50 gulden op gironummer S054 van de Amsterdamsche Bank, Vijver berg in Den Haag ten name van de heer H. Citroen Rijstand Kun kis"). 7.630.50 In ruim veertien dagen in Gehoord en Gezien van 18 juni plaatsten wij de eerste oproep bracht u dat geld bij elkaar. De Caritas-pool zorgde voor nóg eens vijftienhonderd gulden. Zo komen we op een totaal van 7.630,50 gul den. Een geweldig bedrag. Van onze correspondent PARIJS De Algerijnse delegatie die besprekingen heeft gevoerd over de mogelijkheid om wapenstilstands besprekingen te beginnen, is terug gekeerd naar Tunis, waar de voorlo pige Algerijnse regering haar zetel heeft. De twee mannen gingen zoals zij waren gekomen: zij werden te Melun, waar de besprekingen wa ren gehouden, door twee militaire hefschroefvliegtuigen opgepikt en afgezet op een afgelegen deel van het Parijse vliegveld. Nog eer iemand met ze had kunnen spreken waren zij al hoffelijk doch met onmiskenbare spoed het vliegtuig naar Tunis binnengeduwd, dat onmiddellijk daarop vertrok. Een paar mannen van de vliegveldpolitie met hun stengun in de aanslag, stonden erbij om even tuele nieuwsgierigen op een afstand te houden. In weerwil van al deze geheimzin nigheid, die ook kenmerkend is geweest voor de besprekingen in de prefectuur van Melun, is toch wel uitgelekt dat er vrij veel moeilijkheden zijn geweest tussen de twee delegaties. Het schijnt dat de Algerijnen, die de indruk maken van oprecht naar een wapenstilstand te verlangen, naar Tunis terugkeren in de overtuiging dat de Franse eisen niet zo maar zijn in te willigen omdat zulks in GENUA (AP) In Genua waar vandaag een landelijk congres van de neo-fascistische partij wordt gehouden, is de spanning gisteren, na de relletjes die tientallen gewonden eisten, ten top gestegen. Veertig politie-agenten lig gen gewond in de ziekenhuizen als ge volg van gevechten met linkse elemen ten die zich tegen het fascistische con gres wilden verzetten. In totaal zijn er bijna tweehonderd gewonden. De po litie heeft versterking ontvangen en grote delen van de stad zijn afgezet. Parachutisten bewaken het gebouw waarin het congres zal worden gehou den. De aanleiding tot de film was een be zoek van de Italiaanse regisseur aan ons land, tijdens welke visite hij werd ge troffen door de sfeer van de walletjes. Later kwam hem een verhaal onder ogen, dat geknipt leek voor een verfilming in Amsterdams warme buurt. Het incident, dat nu aan het licht is gekomen de foto bewijst overigens voldoende, dat er inderdaad sprake is van misbruik der Nederlandse unifor- Van onze correspondent ZWOLLE De Zwolse brandweer is er onbewust de oorzaak van geweest dat het voormalige hervormde wees huis, een historisch gebouw in Zwolle dat uit de zeventiende eeuw dateert, voor een groot deel een prooi der vlammen is geworden. Donderdagavond om tien uur werd zij gewaarschuwd voor een vrij onbeteke nend binnenbrandje in het weeshuis, dat tegenwoordig als werkplaats voor min der validen wordt gebruikt. De brand weerlieden hadden weinig moeite de kleine vuurhaard, die was ontstaan door dat bakken tegen de schoorsteen van een vuilverbrandingsoven waren gaan gloei en, in da kiem te smoren. Na een gede gen onderzoek ging de brandweer in alle gemoedsrust huiswaarts. Tot hun grote verbazing werden de Zwolse vuurbestrijders even na een uur opnieuw gealarmeerd. De hele boven verdieping van het voormalige weeshuis stond in lichter laaie. Met alle materiaal werd de snel om zich heengrijpende vuurzee aangepakt. Een kwartier was de toestand kritiek, omdat het gebouw in een zeer dicht be bouwde oude buurt van Zwolle staat en veel huizen gevaar liepen. Daarna zakte het spanten dak ineen en kon de brand weer de vuurhaard isoleren. Van het hoofdgebouw van het voormalige wees huis, dat op de monumentenlijst staat, bleef alleen een deel van de beneden verdieping achter de monumentale en tree gespaard. Een partij van vijftien duizend voor export bestemde boekwer ken. waaraan de minder validen plak werk verrichtten, ging verloren. Naar alle waarschijnlijkheid is de brand voor de tweede maal ontstaan, doordat een brandweerman bij de eerste blussing kortsluiting in de oude elektri sche leidingen heeft gemaakt. Hij was gestruikeld over een oude leiding, die over de vloer van de zolder liep. De lei ding was daarbij beschadigd. De brandwacht, die na de eerste blus sing werd achtergelaten, maakte drie maal zijn ronde, waarbij hij even zovele malen drie schakelaars moest omdraaien om licht te maken. Onbewust moet hij daardoor steeds kortsluiting gemaakt hebben. Volgens deskundigen is dat meer dan voldoende geweest om de kurkdroge stoffige zolder vlam te doen vatten. Tegelijk met troepen, politieverster- kingen en neo-fascisten stromen ook communisten bij honderden tegelijk de stad binnen. Zij zijn belust op vecht partijen met hun politieke tegenstan ders. De verbittering onder de bevolking wordt nog vergroot door het feit dat Carlo Basile, in de oorlog prefect van Genua en verantwoordelijk voor de deportatie en de dood van duizenden landgenoten, onder wie vele joden, het congres zal bijwonen. Eigen nieuwsdienst DEN HAAG. De Haagse schroot- handelaar L. Worms heeft een uitvoe rige brief aan de Westduitse bondskan selier dr. Adenauer gestuurd. Daarin vraagt hij de medewerking van dr. Ade nauer in zijn poging om de tot het Kruppconcern behorende staalfabriek Rheinhausen te kopen. Een dergelijk verzoek tiad de heer Worms ook aan de minister van eco nomische zaken van West-Duitsland, Erhard. gestuurd. Deze had, zoals wij gisteren meldden, geantwoord dat de heer Worms zich maar direct tot Krupp moest wenden. De heer Worms wenst evenwel niet met een ex-oorlogsmisdadiger te onder handelen. Hij is van mening, dat de verkoopplicht die de geallieerden na de oorlog voor de staalfabriek Rheinhausen hadden ingesteld, nog onverminderd voortbestaat. In zijn brief aan dr. Ade nauer stelt hij nu, dat het de plicht van de Westduitse regering is om medewer king te verlenen aan de uitvoering van het bevel van de geallieerden, nu zich een aspirant-koper heeft gemeld. feite zou neerkomen op een capitulatie van Algerijnse zijde. Niettemin zijn de vooruitzichten voor verdere besprekingen niet ongunstig. Aan weerszijden wordt rekening ge houden met de mogelijkheid dat de Al gerijnse delegatie na overleg met haar regering opnieuw naar Frankrijk zal gaan om te proberen het eens te worden over de voorwaarden waarop een rege ringsafvaardiging onder persoonlijke leiding van premier Ferhat Abbas naar Frankrijk zou kunnen reizen. Van onze Amsterdamse redactie SCHIPHOL. De twintig passa giers, die gisteravond in het vliegtuig ???r, s,ai??n .stapten, waren bepaald blij dat zij Schiphol konden verlaten. Zij hadden namelijk een oponthoud van maar liefst 32 uren moeten door staan. De pechduivel, die het onder meer noodzakelijk heeft gemaakt, dat ae eiectra-madiines om beurten voor een revisie naar de moederfabriek van Lockheed in Burbank terug zul len gaan, had de KLM weer eens parten gespeeld. Een-twee-drie Het begon met de Electra, die don- aerdagochtend om tien uur voor de route naar Rome-Saigon zou vertrek ken. Men bleek op dat ogenblik nog niet gereed met de technische voor- zienmgen. Daarop zou een andere Electra uit Rome de passagiers ko men ophalen. Ook dat mislukte door technische moeilijkheden aan het vliegtuig. Toen de passagiers dan eindelijk gistermorgen met een derde Electra de Mars. zouden vertrekken, leek al les aanvankelijk goed te gaan. Een maal op de startbaan bemerkte de gezagvoerde echter dat een rem op een van zijn wielen niet voldoende Dus moest de mach"nl terug naar de hangar. Een aantal «enden k°n later een lijn' teLnaar Rome worden opgeno men Twintig van hen moesten echter tot gisteravond geduld oefenen, voor- eindelijk het beton van de luchthaven onder zich zagen verdwij- MAAK KENNIS MET VANDAAG op pagina 2 Is het bij jullie op Mars ook so'n slecht weer WASHINGTON Adlai Stevenson, die in 1952 en 1956 het in de verkie zingsstrijd om het presidentschap ver loor van Dwight Eisenhower, is be reid opnieuw mee te dingen naar de Democratische kandidatuur voor het presidentschap. Stevenson deelde dit mede na af loop van een bijeenkomst die Demo craten hadden belegd om geld in te zamelen voor de campagne voor Her verkiezing 'van senator Hubert Hum phrey. Humphrey viel, enige tijd geleden af als gegadigde naar de Democratische kandidatuur voor het presidentschap. Stevenson is wel zeer laat gekomen met zijn bereidverklaring. Op 11 juli begint namelijk het partijcongres dat de kandidaat van de Democratische partij voor het presidentschap zal aan wijzen. Van een onzer verslaggevers UTRECHT In juli en augustus, te beginnen met morgen, zullen de Duitsers uit het Rijnlafid een directe trein ter be schikking krijgen om 's zaterdags naar het Zandvoortse strand te reizen. Om half elf vertrekt de trein uit Dordt- mund, om twee uur is hij aan zee. Vorig jaar bleek, dat er behoefte aan een doorgaande snelle verbinding be stond en samen met de Bundesbahn heb ben de Nederlandse Spoorwegen voor de ze zomer deze dienst op touw gezet. De trein waarvoor geen plaatsen gereserveerd behoevende worden, is te gen twaalven in Arnhem, om kwart voor één te Utrecht en een half uur later in Amsterdam. Bovendien gaan er directe tremen ran Hagen naar Alkmaar en van Ko blenz naar Amsterdam rijden. Van onze weerkundige medewerker Het weer is lang niet wat het zou moe ten zijn om van zomerweer te kunnen spreken. Eerder zou men weer aan een kachel kunnen gaan denken. Gisteren kwam de temperatuur niet boven de zestien graden uit, hier en daar is zelfs niet meer dan veertien graden gemeten, dus niet eens kamertemperatuur en dat in het hartje van de zomer. Het is wel een verschil met de vorige week; de minimum temperatuur was toen op en kele dagen hoger dan de maximum tem peratuur van gisteren! Hoewel er geen reden is om hoera te roepen, kan toch wel een kleine verbe tering in het vooruitzicht worden gesteld. Het gebied van hoge druk boven de Britse eilanden trekt zich heel langzaam naar het zuiden terug, de depressie boven Scandinavië begint zich op te vullen. Het gevolg is een vermindering van de toevoer van koude lucht; ook zal de bui igheid afnemen, die gisteren boven de Veluwe nog met een donderslag gepaard is gegaan. Bij IJsland kan nu een nieuwe depressie naar Europa doordringen en daarmee wat minder koude lucht hier heen voeren. Zomerweer wordt het dit weekeinde zeker niet, ook bl\jft er kans op een bui, maar de opklaringen zullen weer wat langer kunnen duren. Het KNMI in De Bilt berichtte gisteravond om 23.15 uur: Veranderlijke bewolking met hier en daar een bui en weinig ver andering in tem peratuur. Over wegend matige wind tussen west en noordwest. MIESJE: Vorig weekeinde leek beter, hè? 3 juli: zon op 4.25, zon onder 21,02; maan op 14.30, maan onder 0.49. max. neersl, temp. 7—19 uur weer wind gr. C. in mm- Helsinki zw. bew. Z 17 0 S'tockih. zw. bew. W 18 3 Oslo zw. bew. NNW 12 0,2 0.1 Kopenh. regen W 17 Aberdeen zw. bew. N 17 0 Londen geb. bew. zzw 19 0 A "'dam 1. bew. WNW lö 2 Brussel zw. bew. NW 16 O.'l Luxemb. onbew. NW 15 •0 Pariia 1. bew. NNO 20 0 Bordeaux onbew. W 25 0 Grenoble h. bew. NW 23 0 Nice zw. bew. zo 24 0 Berlijn zw. bew. w .15 2 Fr-ankf. onbew. WNW 17 0 Münohen onbew. N 16 0 Zurich 1. bew. WNW 19 0 Genève onbew. O 21 0 Locarno 1. bew. stil 23 0 Wenen onbew. W 17 0,3 Innsbr. h. bew. O 21 0 Rome h. bew. WNW 29 0 Ajaccïo zw. bew. zzw 27 0 Madrid. h. bew. zw 28 0 Majorca zw. bew. wzw 32 0 Lissabon zw. bew. wzw 23 0

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 1