Zuidafrikaanse rassenpolitiek heeft nazistische facetten Fijne flats, maar je moest eens kunnen slapen ook 8 PERZISCHE TAPIJTEN Kind - uit liefde - verborgen voor justitie - eis 3 maanden BOTERTJE TOT DE BOOM EN VOLLE PAKHUIZEN SCHERPE VEROORDELING UIT GEREFORMEERD KAMP Verwerpelijk MOEDER LEEFT Geen poolshoogte in Nieuw-Guinea Moedig proefschrift op Vrije Universiteit valt ideële stellingen van Vrije Universiteit aan Onverwacht resultaat van studie, medebetaald door regering-Verivoerd Vrijdag I juli 1960 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 7 Bittere pil Geen redelijkheid Toegegeven Wortel van kwaad Open-deur-politiek Lage prijs van korte duur NIET GEBRACHT Brug naar Flakkee provincie doet mee IK KAN NIET. Tariefsverlagingen binnen Zes en Zeven ening Britse dienst Europa-Indonesië Op r Shell raffinaderij op Cuba gaat dicht HU IS> N A MSTI I'D M ACTIEVE OBLIGATIËN ACTIEVE AANDELEN MARKTBERICHTEN ft; VERKEERSEXPERT FEUCHTINGER OVERLEDEN F.A.O. gaat oorzaken ondervoeding te lijf Advertentie de mooiste vindt u bij ^OTifVerdDTick Lijnbaan 55 - Rotterdam - Telefoon 11 69 20 ROTTERDAM AMSTERDAM DEN HAAG Van een onzer redacteuren MSTERDAM. Vandaag zal aan de Vrije Universiteit te Amsterdam een proefschrift worden verdedigd, welks conclusies niet alleen in het milieu van de VU, doch ook ver daarbuiten, met name in gelijkgezinde Zuid-Afrikaanse krin gen, groot opzien zullen baren. De promovendus is een 29-jarige jurist. Karei L. Roskam, die de afgelopen jaren uitgebreid studie heeft gemaakt van het rassenvraagstuk in Zuid-Afrika. Hij werd door de regering-Verwoerd d.m.v. een stipendium mede in staat gesteld zijn onderzoekingen ter plaatse te verrichten. De voornaamste conclusie van *ljn ITT pagina's tellende proef schrift, dat in het Engels onder de titel „Inter-racial Relationships in the Union of South Africa and the International Community" ver schijnt, luidt dat de apartheidspo litiek niets anders is dan een uit vloeisel van verwerpelijke rassen theorieën, dat wordt gecamou fleerd door pseudo-wetenschappelij- ke argumenten. Deze argumenten kunnen echter hun ware karakter van vooroordeel, intolerantie en exploitatie-zucht, dat inhaerent is aan de Zuid-Afrikaanse rassenpo- Htiek, niet verbergen. Deze conclusie is op zichzelf niet zo opzienbarend. Het opmerkelijke in dit geval is echter dat deze fundamente le verwerping van de Zuidafrikaan se rassenpolitiek geschiedt in een kamp, waaruit de hulptroepen van de Zuid-Afrikaanse Unie plegen te wor den gerecruteerd: het milieu van de gereformeerde Vrije Universiteit. Sinds jaar en dag onderhoudt deze instelling van Hoger Onderwijs uiterst vriendschappelijke betrekkingen met Zuid-Afrika. De reden daarvoor ligt voor de hand. De gereformeerde ge loofsleer is in Zuid-Afrika in brede kringen een aanvaard uitgangspunt. De aan de Vrije Universiteit ontwik kelde Calvinistische „Wijsbegeerte der Wetsidee" hééft dan ook in Zuid- Afrika fervente aanhangers gevon den. Het moet voor de regeringVer- woerd een moeilijk verteerbare pil 2ijn, dat nu juist één van de adep ten van haar belangrijkste West-Euro- pese steunpilaar op wetenschappelijke gronden tot de conclusie komt dat haar politiek in geen enkel opzicht deugt. In het buitenland zal het proef schrift, dat is opgedragen aan o.a. hét Bantoe-opperhoofd Luthuli, een bijdrage kunnen leveren tot het weg nemen van het misverstand dat alles wat de „Hollanders" in Zuid-Afrika doen, volledig door het „moederland" geschraagd wordt. Dat op het ogenblik in Zuid-Afrika geen sprake is van een redelijk stre ven naar een behoorlijke status van de inheemse bevolking, blijkt volgens de promovendus uit tal van uitlatingen van belangrijke blanke politici. Het hele systeem van de apartheids-poli aantal kleurlingen aantrekkelijk moet blijven om in de „Europese" gebie den te blijven werken. Anders zou im mers de Zuid-Afrikaanse economie, die grotendeels steunt op de ruggen van de kleurlingen, in ernstige mate ontwricht worden. Terloops, doch met voldoende overtuigingskracht, stipt Roskam de overeenkomst aan, die de Zuid-Afri kaanse rassenpolitiek vertoont met die van het vroegere Duitse Natio- naal-Socialisme. Al voordat Nazi- Duitsland zijn beruchte Neurenber- ger Wetten tegen de Joden uitvaar digde bezat Zuid-Afrika soortge lijke maatregelen tegen de niet- blanken. (Hierbij zij dezerzijds aan getekend dat de tegenwoordige met het Duitse Nazisme zijn door vele politici, o.a. Verwoerd, open lijk toegegeven. Er is in het proefschrift van Ros kam één ding, dat men zou kunnen be treuren. Dat is de afwezigheid van een kritische analyse van de ideële steun, die de Zuid-Afrikaanse ras sendiscriminatie tot nu toe in de krin gen van de Vrije Universiteit heeft ge vonden. Veel van het materiaal, dat aan de theorieën van de politici van de Unie ten grondslag ligt, is vanuit Amstêrdam aangedragen. Het zou een grote verdienste van het proefschrift zijn geweest, als ook deze wortel van het kwaad duidelijk was beschreven. tiek, dat naar buiten wordt aangepre zen als een menselijke oplossing voor de problemen, is er op gericht om de overheersing van het blanke ras volledig te doen zijn. Ook de gebie den, waar in de toekomst de niet-blan- ke bevolking zekere vrijheden zal ge nieten, zuilen onder controle van blan ken staan. In die gebieden moet het met de vrijheid dan ook niet al te best gesteld zijn, omdat het voor een groot premier Vennoerd voor de tioeede Wereldoorlog protesteerde tegen de toelating van uit Duitsland gevluch te Joden in Zuid-Afrika) Ras, natie, partij en staat zijn, zo concludeert de promovendus, op het ogenblik in Zuid-Afrika even identiek als ze dat ten tijde van Hitler in Duitsland wa ren. De gelijkenissen, die het Zuid- Afrikaanse nationalisme vertoont Na vele jaren Van een onzer verslaggevers HATTEM. —De spanning in het gezin Van der Linden-Klotkowsa te Hattem is geweken: mevrouw Haska van der Lin den heeft gisteren de met zoveel span ning verwachte brief uit Chicago ont vangen. Daarin .staat dat haar moeder leeft en gezond is. Maandag hebben wij uitvoerig ver haald hoe Haska jarenlang naar haar moeder heeft gezocht. Tijdens de oor log waren zij elkaar in Duitsland kwijt geraakt. Haska werd uit Kleef geëvacu eerd naar ons land. Zij trouwde 'hier in 1951 met sergeant Adriaan van der Lin den. Haar moeder, Martha Klotkowsa, emigreerde naar Amerika, omdat zij dac'.it dat haar dochter dood was. Na tal van vergeefse pogingen kwam het toeval te hulp in de persoon van de Duitse boer bij wie Haska in de oorlog had gewerkt. Hij wist het adres van haar moeder. Onmiddellijk ging er een brief naar Chicago, waarop gisteren het geluk brengende antwoord kwam. Van een onzer redacteuren "t~% OTTERDAM We wonen hier van september af en echt, het bevalt ons best. Alleen moest je eens kunnen slapen ookDe jonge vrouw zegt het wal vermoeid, terwijl ze haar zoon van vier maanden een schone broek aantrekt. Hij, Wimpie, is er laatst zelfs wakker van geworden, maar toen maak ten ze het ook wel erg bont. Het leek wel Judo boven ons hoofd. En links-boven zijn ze nogal op een feestje zo af en toe meneer: als de radio aangaat kun je de nachtrust wel vergeten. der gevoelig voor. Als het lawaai om twaalf uur 's nachts begint, doet zij geen oog meer dicht tot het tegen vijven afloopt. Dat knauwt aan de ze nuwen. Dat ismaar luister: het begint. VERENIGDE NATIES: NEW YORK. Er zal geen waarne mer van de Verenigde Naties naar Ne derlands Nieuw-Guinea gaan. Evenmin acht de secretaris-generaal van de Ver enigde Naties, Hammarskjoeld. het no dig om zelf in Nieuw-Guinea poolshoog te te gaan nemen. Hammarskjoeld zei dat gisteren naar aanleiding van een brief van de Indo nesische delegatie en een van de Neder landse waarnemende permanente verte genwoordiger bij de Verenigde Naties, de heer J. Polderman. Hij vatte de Nederlandse uitnodiging om een onderzoek ter plaatse in te (la ten) stePen overigens bijzonder goed op. ,.De Nederlandse regering houdt er een soo-rt open-deur-«poIitiek op na, die zeker meer gewicht aan haar woorden geeft", vond hij. Hammarskjoeld zei, dat het zenden van een persoonlijke afgezant naar Nieuw-Guinea een „enigszins nieuwe on derneming zou zijn, een soort waarne mingspost van de secretaris-generaal. Dit doet ibeginselkwesties rijzen. Slechts in geval <van duidelijke noodzaak of dringende omstandigheden", besloot Hammarskjoeld, ,,zou ik van een der gelijke uitnodiging gebruik ma'ken." Van onze correspondent. GRONINGEN. Meer dan een jaar houdt de 37-jarige fabrieksar beider, Evert F. uit Putten, nu al een minderjarig nichtje voor de jus titie verborgen. Dit bleek gisteren voor de Gronin ger Rechtbank waar hij terecht stond, beschuldigd van hel feit, dat hij het meisje aan de voogdij had onttrokken. Ook voor de rechtbank weigerde F. de verblijfplaats van het meisje te zeggen: „Als het kind niet bij ons kan blijven, gaat mijn hele huwelijk kapot, dan raak ik ook nog mijn vrouw kwijt". In deze tries te zaak moet de Groninger Recht bank over een week uitspraak doen. F. en zijn vrouw hadden het kind op gevoed; omdat er over deze opvoeding echter ongunstige rapporten binnen kwamen, stelde de Groninger rechtbank bij een beschikking in oktober 1956 het meisje onder de voogdij van het Door gangshuis in Groningen. Het kind bleef voorlopig bij de pleegouders. maar stond al onder controle van het Door gangshuis. De rapporten die bij de di rectrice van het Doorgangshuis bin nenkwamen waren niet erg gunstig voor de opvoeders. Daarom werd beslo ten het meisje een tijdje in Groningen in observatie te nemen. Op 23 maart van het vorig jaar zou F. het kind bij het Doorgangshuis bren gen. Ze waren toen in Groningen bij de grootouders van hel meisje. Daar F. het kind niet bracht, waarschuwde de Van onze Haagse redactie DÉN HAAG. Gedeputeerde staten van Zuid-Holland willen deelnemen in het Aandelenkapitaal van de n.v. Brug- verblnding Goeree-Overïlakkee. Zo delen zij aan provinciale staten mee. Hoe groot de deelneming zal zijn is nog in onderzoek. Het college wijst er op dat in de loop der jaren een bedrag van acht ton voor de Haringvlietbrug is gereserveerd. Dit bedrag, vermeerderd met de daarover gekweekte rente is aan de algemene reserve van de provincie toegevoegd. directrice van het Doorgangshuis de politie, maar deze werd de toegang tot het huis van de grootouders geweigerd. Toen de politie later terugkeerde met een bevel tot'huiszoeking bleek het kind te zijn verdwenen. F. had haar met de auto mee terug genomen naar Putten, waar hij haar verborgen houdt. „Als het kind niet bij ons in huis is, gaat mijn huwelijk kapot", betoogde F., die er zeer slecht uitzag. De officier: „Ik neem aan dat het meisje nu ook niet altijd bij u in huis is". F.: „Meestal wel". In zijn requisitoor achtte de officier formeel juridisch gesproken het bewijs geleverd, dat F. het kind aan de voog dij had onttrokken. De menselijke kant van de zaak wilde hij echter niet uit het oog verliezen. ,.F. zegt van het kind te houden. Hij heeft een zeer slechte gezondheid en te gen zo'n zieke man kan ik geen gevan genisstraf eisen". De officier eiste drie maanden gevan genisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. terwijl de maxi mumstraf voor een dergelijk feit vijf jaar is. De president probeerde aan het eind van de zitting de verdachte er nog toe te bewegen de verblijfplaats van het meisje bekend te maken, maar hij weigerde. BRUSSEL. Vandaag worden de on derlinge invoerrechten van de zes lan den van de E.E.G. weer met tien pro cent verlaagd. Daarmee zullen de op 1 januari 1957 van kracht zijnde rech ten een verlaging in totaal van 20 pro cent hebben ondergaan. De eerste ver laging van tien procent geschiedde op 1 januari 1959. Over een halfjaar gaat er weer tien procent van de basisretn- ten van 1 januari 1957 af. De zeven landen van de Europese vrijhandelsassociatie van Stockholm verlagen vandaag hun onderlinge rech ten met 20 procent. In hun onderlinge handel hebben zij daarmee een zelfde stadium van tariefafbraak bereikt als de zes landen van de E.E.G. Landbouw- produkten vallen er in principe buiten. Door onze agrarische medewerker De lucht heeft er de laatste week wel vaak dreigend uit gezien, maar regen is er zo goed als niet gevallen. De wa terstand in de rivieren is laag en de wa terleidingbedrijven moeten op uiterste zuinigheid bij het waterverbruik aan dringen, Als de stedeling en de forens hun tuintje al niet meer mogen sproeien, hoe moet dan de toestand op het boe renland wel worden? Zal 1960 weer zo droog worden als 1959? Het ziet er wel naar uit! Overigens heeft die droogte van vorig jaar onze boeren meer voordeel dan schade gebracht, al zijn er natuurlijk groepen boeren op het lichte zand ge weest die inderdaad een zware tol aan de droogte hebben moeten betalen. Ver reweg de meerderheid heeft echter ont dekt dat zonnig droog weer in ons lage land de grasgroei slechts weinig doet verminderen, doch de kwaliteit belang rijk doet verbeteren. Vandaar dat men op het ogenblik geen vrees hoort uiten over het uitblijven van de regen. Het is wel zeer merkwaardig dat in bijna alle landen van West-Europa het droge jaar is gevolgd door een zeer gro te melkproductie, waardoor in tegen stelling met het voorjaar van 1959, thans de pakhuizen in Engeland, Duits land. België en Frankrijk en natuur lijk niet te vergeten in ons eigen land stampvol liggen met boter. Het enige land dat hierop een uitzondering maakt is Denemarken, waar de droge zomer en de nawerking daarvan tot op de hui dige dag inderdaad een duidelijke da ling van de melkaanvoer hebben veroor zaakt. De Deense melkproduktie ligt op het moment 1 pet. lager dan vorig jaar, 'terwijl de Nederlandse integendeel 7 pet. hoger ligt. TE VEEL Maar de Engelsen hebben een boter- voorraad van 50.000 ton en de Duitsers van 40.000 ton, wat belangrijk meer is dan deze landen normaal in het midden van het jaar bezitten. Gelukkig neemt de Engelse voorraad met een 1000 ton per week af (ook al door de beperkte Deense aanvoer) maar de Duitsers we ten niet goed wat ze moeten beginnen met de 30.000 ton boter die nog uit de winterproduktie afkomstig is en waar voor het publiek thans niet veel belang stelling toont. Het ziet er naar uit dat de Duitse regering binnenkort deze ou de boter, die inderdaad koelhuisboter is, met subsidie zal moeten wegwerken. IN NEDERLAND Als in ons eigen land op het ogenblik boter met een zware subsidie wordt ver kocht, dan betreft dit geen echte koel huisboter maar integendeel het verse produkt, al is dat dan enkele weken in het koelhuis opgeslagen geweest. Half april bedroeg de botervoorraad bij het V.I.B. (dat is het regeringsbureau dat moeilijk te plaatsen voorraden land- bouwprodukten van de producenten overneemt) nog geen 250 ton. Twee maanden later was die voorraad opge lopen tot 14.000 ton terwijl er boven dien nog 4.000 ton voor rekening van het particuliere bedrijfsleven lag opge slagen. Oude koelhuisboter is in Neder land dus niet aanwezig. Het Was de snelle toeneming van de voorraden, die er toe deed besluiten de kleinhandelsprijs van de boter met een gulden te subsidiëren. De bedoeling daarvan is uitsluitend de aangroei van de voorraden te remmen en zo moge lijk zelfs de voorraden te doen slinken. Maar het is niet nodig de gehele boter voorraad te liquideren, want dat zou ons later in het jaar in grote moeilijk heden kunnen brengen. LONDEN KOOPT Het ziet er naar uit, dat reeds in de eerste week van de nieuwe regeling het beoogde effect is bereikt. Er is nl. geen boter meer voor inlevering aangeboden! Dit is echter mede het gevolg van de gebeurtenissen op de Londense markt, die een plotseling sterk toegenomen vraag naar de Nederlandse hoter heb ben veroorzaakt. De Denen en de Nieuw- zeelanders, die maanden lang tegen tel kens lagere prijzen hebben verkocht en die daardoor ook de prijs van de Ne derlandse boter naar omlaag trokken, hebben plotseling hun prijs met 10 shil ling per cwt. (ongeveer een dubbeltje per kg.) verhoogd en dat was juist op het moment dat Nederland zijn subsi die op boter voor Engeland van 60 op 70 cent had gebracht. Onze boter werd dus een dubbeltje goedkoper, tegen de Deense een dubbeltje duurder. Het ge volg was dat de Nederlandse boter het goedkoopst werd en dit veroorzaakte dat de uitvoer van de ene week op de ande re opliep tot meer dan het vijfvoudige, nl. van nog geen 200 ton tot 1000 ton. J.l. dinsdag hebben de Denen nogmaals hun prijs verhoogd met 10 shilling, zo dat Nederland nu pl.m. 10 cent onder de wereldmarkt ligt. Te verwachten is dus, dat de exportsubsidie zal worden verminderd. De exporteurs zien aldus weer nieu we perspectieven, terwijl de binnen landse handel grote aankopen deed om de te verwachten sterk toenemende vraag te kunnen opvangen. Vandaar dat er geen boter meer voor inlevering werd aangemeld; integendeel, de handel kan de vraag haast niet bijhouden. KRACHTTOER Indien deze verhoudingen enige weken zo blijven, zal de botervoorraad vrij spoedig zijn geslonken tot een hoeveel heid die geen overmatige last meer betekent. Het kan zelfs zijn, dat het op een gegeven moment noodzakelijk zal worden het verbruik te remmen en dat zal dan gebeuren door de subsidie te verminderen. Wij voorspellen onze le zers dan ook geen constants boterprijs gedurende lange tijd. De huidige toe stand moet men zien als een kracht toer, die net te lang kan en mag wor den volgehouden. Zet de droogte door, dan zal er alle reden zijn om een flinke botervoorraad achter de hand te houden ten ende te voorkomen dat in het najaar de boter weer zo duur wordt als een jaar gele den. De verbruiker heeft meer belang bij een constante, matige prijs dan bi) afwisselend spotkoopjes en onbetaalba re prijzen. DJAKARTA (Reuter) De Britse scheepvaartmaatschappij Ben Lines opent binnenkort een vrachtdienst tussen Europa en Indonesië als ge- gedeeltelijke vervanging van de diens ten van Nederlandse scheepvaartmaat schappijen die geen Indonesische ha vens meer mogen aandoen. ThEZE MOEDER, echtgenote van een continu-weriker, trotse be woonster van een vierkamerflatje in een der kleine provinciesteden, kent het verschijnsel „lawaai" van een zeer speciale kant. Zij kent het als ordinair, plagend burengerucht, dat de hele dag om haar heen is, dat door de betonnen plafonds in haar kamers doordringt en dat overdag èn 's nachts kleine stukjes van haar geluk en haar rust af knabbelt. Elke dag een stukje, tot er een zenuwachtig vrouwtje over blijft. Haar man is al eens een paar keer met gebalde vuist naar boven gesneld, als het weer alle spuiga ten uitliep, maar daar wordt onver holen gelachen om die gekke vent van beneden, die niet eens een beetje ruzie kan velen. Schoenen uit EN DAN te weten, dat ik zelf, als ik thuis kom, altijd mijn schoenen uitdoe om de mensen beneden mij maar niet te storen, zegt hij. Het doet er minder toe, wie de hoofdpersonen in dit kleine drama zijn: het zouden per saldo alle Neder landers kunnen wezen, die in de mo derne woonmachines, die flats heten, worden opgeborgen. Want de Neder landse flats zijn op het punt van ge luiddemping voor het overgrote deel ondingen. Het lawaai heeft er vrij spel het dringt door van de straat, van de voorbijgierende tram, van een remmende auto, het machinegeweer- vuur van een brommer of de televisie van de buren die altijd zo hard moet staan. Gelukkig zijn lang niet alle Ne- derlanders-in-flats in het bezit van bo venburen, die elkaar met grote fre quentie te lijf gaan en daarbij meu belen als wapens gebruiken of zijbu- ren, die om de week een feest geven, waarbij de muren uitbuigen van het la wijt. Stompzinnig WACHT u maar even, dan kunt u het zelf horen. Meneer is net thuisgekomen en weet al precies, wanneer het stompzinnige lawaai boven zijn hoofd losbreken zal. Het komt volgens dienstregeling na het avondeten. Het huwelijk „boven" is niet al te best, weet de hele flat. Maar alleen vlak eronder weten ze, dat het echt paar elkaar elke dag enige malen te lijf gaat en daarbij met stoelen stampt en grote monden opzet. Zulke grote monden, dat elk woord dwars door het plafond heen vliegt en beneden tot en met het uitroepteken verstaanbaar is. Nou slaap ik toevallig als een huis, zegt de jonge vader. Je kunt de poten onder mijn bed vandaan zagen en de matras meenemen dan slaap ik nog door, maar mijn vrouw is er bijzon- De lamp valt De ORGIE IS inderdaad begonnen. De bezoeker wij waren gewaar schuwd maar normaal bezoek kijkt elke keer weer bedenkelijk omhoog en verwacht elk ogenblik de lamp naar beneden te zien komen waant zich in een Parijs' Metrostation. Dwars over het plafond raast iets engs voor bij. Wat was dat? Mevrouw glimlacht. Nu versleept mevrouw-boven haar teil. Ze versleept op de meest onmo gelijke momenten haar teil. Door het hele huis. Ze draagt het ding niet, nee ze versleept hem. Dan hoor je dit. Net een straaljager. Toen de uitnodiging om eens naar een mooi stuk huisvredebreuk te ko men luisteren, ons bereikte, hebben wij aanvankelijk de schouders opge haald en gedacht: „overdreven". Maar na dit avondbezoekje aan een nieuwe flat ergens in een kleine pro vinciestad, die na achten echt niet zo veel verkeer meer heeft als de Rot terdamse Goudsesingel of de Amster damse Apollolaan, is ons zonneklaar gebleken, dat de Nederlandse flat een oord der verschrikking kan zijn. Dit was één geval. Zo zijn er duizenden. Ongewenst TYUIZENDEN gezinnen, die leven met i-J het lawaai als ongewenste inwo ner. Ze leggen er zich bij neer, of ze gaan er tegenin. Door ook lawaai te schoppen, door de radio nog harder te zetten dan de televisie van de bo venburen, door een grote ruzie te be ginnen, door te verhuizen. Aan de Nederlandse horizont groei en steeds nieuwe flatcomplexen. Op de goede uitzonderingen na zijn het holle klankborden van elk geluid, dat erin wordt geproduceerd. Klankbor den van de onbeschoftheid ook, maar omdat ze zo gehorig zijn, die nieuwe huizen, daarom is het mogelijk, dat de ene Nederlander de andere dwars zit met zijn persoonlijk lawaai. Is het een wonder, dat de gemiddel de Nederlander rust zoekt in een huis je „aan de grond"? Wat hem betreft kan de architect, die pleit voor hoogbouw en torenflats er zélf in gaan wonen. Of zoeken naar een middel tegen het eeuwige gerucht in trapportalen, liftkooien, op balkons. Het woont hier echt wel plezierig, maar je moest er kunnen slapen ook. r: m. 4 LONDEN (Reuter, AP). Het ziet er naar uit, dat de raffinaderij van de Koninklijke Shell op Cuba zal moeten sluiten. De regering van Fidel Castro heeft nl. sinds mei 1959 geen vreemde valuta meer ter beschikking gesteld van de Cubaanse dochter van het concern om de leveranties aan ruwe olie van de Venezolaanse Shell maatschappij te kunnen betalen. Deze laatste heeft nu bepaald geen olie meer naar Cuba te zullen zenden. De schuld is al opgelo pen tot 17 miljoen dollar. De Shell Groep heeft ook nog eens haar beslissing herhaald niet te zullen voldoen aan de eis van premier Castro om Russische olie in de raffinaderijen te kraken. Dit houdt echter geen enkel verband met bovengenoemd besluit. De twee andere oliemaatschappijen, die op Cuba werkzaam zijn, de ESSO en de Texaco, tobben met hetzelfde euvel. Zo als bekend is de raffinaderij van de Texaco reeds door Castro overgenomen. Nederland aB 1UÜU4%... 59 t 1000 412... 60 1 1000 41/2. ld 11 «jy 1000 41/4 53 1000 3%. 4? 1100031/2... 51 I 1000 31/2... 53 1000 3%. 56 1000 31/2 48 t 1000 3 Belegg L3',« 50 1000 31/4 54 t 1000 31/4 55 t 1000 31/4 id. II Gb 1000 3 37 t 1000 8 I 46 Gb 1 1000 3 47$ 1000 3 mv eert 3 N 1962—'64 3 Gb./ 1000 21/2. N I 37 A 3 Staatsleningen V.K. ie IOO1/2 100% 100 iV 100% 98I76 93% 3%-i7«t 96% 93A 93 86% 87 86% 88% 883s 90% 68 A 91 891? 92% 96 97% 58% 93 7«-%t *-%.f »3%*-%f 97%-ïS l.gen.t. 100% 100% 100%* U0&-% 93% 93%*-At 96% 93A 93 86% 87 87 88% 88 A 90% 91 90% 92% 93% Banken vVorungbouw6 109% b.N.G 58/9 4% 99% B.NG 59 4% 99% 109% 9 9{g 9912 Cuit.H enl.Bk Nat. H. Bk. A I Ned H M /250 A darn Kubb H V A Ver. Senemb. Mij Banken V.K ie cape 34% 163 287 Cultures 115% 116%-% 163% 165%*-6f 558 i.gen.t 34%* 174 294 116%t 16» 553 Handel, AlgJtunstz.U. B. Jrg. t 250 r.Berkels Pat. Calvé Olief C. Deli Mij .Gert/ Fokker N VI.. Ford Auto A Gelder Zn. A.. K.N.Hoogov. Müller Co. N. Ksbelf. A Phil G1 GB A id Cum pr. Unilever Wilton Fijen. <d n.r.c industrie, diversen 526-9 539*-46t 290% 322* 930 186*-7.5t 188-9t 443 630* 302 778-841 795*-800t 435 575* 1186-94 1203*-14% 317% 959-641" 971 *-9 207 207 544J-6 290 188-«t 450 640* 320* 798-800 444% 592* 1220-% 320* 976-95 205t 205t Mijnbouw en Petroleum Blillt Mij (2 395* 399 DordtsPetr. A 680% 675% DordtsPetr.pr 679% 673 Kon Plr 20 144 143 Kon Ptr.5a20/ 142.20 142.30 KonPtr50a20' 142*-2.50 14J.7*-2.0t 141.9-142 Moeara En. A 1251* 1287% MoearaElWb; 2201.51 MnearaE4Wh> 2000* 2060* Scheepvaart en Luchtvaart Holl.-Am.l4in K.Java-Ch P td. n. roy c K.L.M. K.N.S.M.NatB Kon.Paketvrt NederlandMij NieveltGoudr Ommeren K.Rott. Lloyd N Scheepv P 138% 143% 141% 108 182% 134% 167 142%-3 271 145'; 1443% 138% 145*-5%t Stockdividenden DordtP.Aenpr 67.90 Kon.N.Pt.Mij 2.85 Müller N.B. 433 - Phil.A en GB 594 PhiLcpr.w.GB 118.80 142% 107.90 183% 134 167% 143 273% 146% 145% 67.10 2.84 GROENTEN EN FRUIT ROTTERDAM, 30 juni Aardappelen gro te 24—29; poters 11—21; kriel 5—10; andijvie 710; bloemkool I 22—34; II 11-458; dubbele bonen 1,51—1,76; snijbonen 91—1,36; tuin bonen 1015;komkommers A 1419; B 12—13; kroten 4; 6—9; spitskool 10—13; bospeen 1022; waspeen IA 1420; IIA 610; doperwten 42—74; uien lof 21—23; sjalotten 13—19; sla I 3—6,30; II 3.20—3,50; rabarber 1013; selderij 911; peterselie 1214; rode kool 1017; tomaten I A 5: IB 4,80; I C 4,60; 11 A 4,90; II B 4,80; II C 4,50; jecunda II 65— 1,03; zonder dop I 82—83; II 75—77; talisman 31—35; I 97—1,49; II 78—1,18; red june 1— 1,28; beauty 84—1,34; june blood 1,04—1,32; golden Japan 1,77—1,82; perziken A 15—34; B 920; C 413; Rode bessen 1732; I 79— '1; II 64—77; frambozen 22—33. PIJNACKER, 30 juni Tomaten A 5—5,30, B 4,90—5; C 4,50—4,70; CC 3,50—3,60; plat- glaskomk. 65 kg, 1621,55 kg. 17-18: 45 kg 1 215, 40 kg. 9, kromme komk. 912, staand' glaskomk 65 kg 1621, 55 kg 17—18; 45 kg 35 kg. 9, sla 3—5,30 bloemkool 6 p. bak 27— 33, 8 25—26, 10 21—23, 12 15, andijvie 8—10, tuinbonen 13—14. spinazie 16. POELDIJK, 30 juni Tomaten A 4.70— 5.30, B 4.50—4.90, C 4.30—4.80, CC 4—4.20 6 kg., frankenthalers 3.50, netmeloenen 6 80 —85, 8 80—85 p. st. NAALDWIJK, 30 juni. Tomaten A I 5.10 —5 40, B 4.80—5, C 4.60—4.90, CC 3.90—4, 3 A 3.30—3.50, B 2.89, C 2.30—2.50, CC 1.40— 1.80 p. 6 kg, dubb bonen 1.151.55, gr bonen 1 351.45 p. 12 kg, aardbeien 801.10, rode bessen 55—70 p. kg, bospeen 15 p. bos, net* meloenen 8095, bloemkool 1018 p. st. BERKEL, 30 juni. Platglaskomk. 80 16— 20, 65 14—17, 55 13—17, 45 9—14. 40 9, kg krom 913, kaskomk. 60 21, 50 1316, 40 9 10,35 9, kg krom 10, bloemkool (6) 1322, (8) 11, sla A 3—3.40, tomaten exp. A 5.20— 5.40, B 4.70—5.10, C 4.60—4,90, CC 4—4.50. binnenl. A 50—58, B 54, C 30—46, CC 20—22, stamprinsessebonen 1.50, grote bonen 1213, kroten p. kg. 10, bospeen 19, komk. grofstek 9. KAPELLE, 30 juni. Frambozen in krat ten: I 93.10101.90, 2 82—84.10; rode bessen 1 Exp. 8384, 2 exp. 7073, 2 69, 3 58. Zwar te bessen I 194; aarbeien z. dop: Jucunda I 81.60—88, 2 74. Mad. Moutöt I 79. 2 77. Sen- gana I 109, 2 78. Juspa I 73, Talisman I 68, 2 56. Regina I 62, 2 47, Afw. 45. Kersen: Mar kiezen I 117—142, 2 90—113. Hollanders I 116— 118, 2 100. 3 55. Vr. v. Werden I 114—119. 3 51—60. Morellen 1 101—112, 2 83. 3 37—51. Mierloze Zwarte I 100, Inspect. Lhones I 115, Varikse Zwarte 2 97. Aardbeien per doos: Ta lisman I 33—44, 2 18—32. Sen gana 2 23, Red Gountled I 36—47, 2 29—30, Siletz I 40, 2 23, Viola I 40. Merton Princ. I 40, Rode bessen v). doos: I 20—26, 2 15—20, idem p. kg: T 86, 2 65, 3 50. ZLogambessen p. doos I 45. Aard beien p. kg 2 84106. afw. 48—66. kaas GOUDA. 30 juni. Aangev. 183 part., Ie kwal. o kv. 1.9?2.02. tw. kw. 1.80—1.91, ex tra. 2.03—2.17. Handel goed. vee DELFT. 30 juni. Nucht. kalv. 52—62. biggen 35—45, lopers 55—85, magere varkens d. kg lev. gew. 1.60—1.70, drachtige zeugen 200—300. BARNEVELD. 30 juni. Biggen 40—52, drachtige zeugen 210—350. v pluimvee BARNEVELD. 30 juni. Aanv, ca. 48.000 st.. p. kg slachtkinpen 1.801.90, slachtkui- kens 1.70—2, handel in kippen red., in kuikens kalm. EIEREN BARNEVELD, 30 juni. Coöp. Veïuwse eierveiling Barneveld-Ede: Weekaanv. ca. 300.000 st. waarvan er thans 380.845 werden geveild, handel vlug, eieren 42—59 gr. 8— 10.84. 49—59 gr. 11.09—12.70, 59—63 gr. 12 83— 13.47, 63—67 gr. 13.57—13.85, alles p. 100. Eierveiling S.BE.: Aanv. 587.123 st han del vlug, eieren 59—63 gr. 12.50—13.52. 63— 67 g. 13.5613.76. eendeëieren 60—68 g. 9.03— 10.50, 68—74 gr. 10.70—12.10, alles p. 100. Eiermarkt. Aanv, 1.6 min. handel vlug kalme afl. Kippeëieren 60—65 g. 13.40—14.10, alg. pr. 13.70 p 100, kilopr. 2.23. basis 61,5 g., henneëieren 40—52 gr. 8.25—12. Z 4 BONN In de Zuidduitse stad UI: is gisteren op 51-jarige leeftijd overk den de ook in ons land bekende ver keersexpert-stedebouwkundige prof. E. Feuchtinger. Hij was hoogleraar aan de universitei van Stuttgart, waar hij zich in het bij zonder met de problematiek van het ver keer bezig hield. Prof. Feuchtinger maakte het veelom streden plan om het verkeersprobleem in Utrecht op te lossen. Voorts adviseer de hij in de verkeersvraagstukken van Stockholm, Zürich en verscheidene gro te Zuidamerikaanse steden. ROME (Reuter). De Voedsel- en landbouworganisatie (F.A.O.) van dc Verenigde Naties beigint vandaag aan een wereldomvattende actie ter bestrij ding van de ondervoeding. Twee derden van de bevolking van de gehele wereld worden volgens de F.A.O. onvoldoende gevoed. De actie is gericht op economische, technische en sociale maatregelen ter 'bestrijding van het euvel. De F.A.O. wil in de eerste plaats de oorzaken van de ondervoeding wegnemen. De voornaam ste is gebrekkige scholing. In 1963 gaat de F.A.O. een wereld congres over voedingsvraagstukken or ganiseren. Het zal de voornaamste taak van dat congres zijn programma's (er verbetering van de voedselvoorziening over de gehele wereld op te stellen Die programma's zullen van 1963 t.m. 1965 uitgevoerd moeten worden.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 7