Loemoemba: waardering - hij dessert -voor Belgen D Den Haag, Djakarta Washington vragen WAT ZEI BURKE? en „Natuurlijk" ERHARD:VRAAG HET KRUPP ZELF MA AR Kroesjtsjef in Wenen koel ontvangen DR. ARTURO FRONDIZI, „ABOGADO" EN ECONOOM ONBEKENDE VIERVOETER TREKT MOORDEND ROND Proces Powers uitgesteld HAMMARSKJOELD TEGEN BEHANDELING IN V.N. Premier van Congo toont twee gezichten ±L 1 1 1 1 1 aa i Logies in hotel van Hitier Jongen vermist in Berkel F okker F riendship overgedragen aan prins Bernhard HOOG BEZOEK UIT ARGENTINIË De ontwapeningskwestie PATACHOU IN GROTE NOOD Vrijdag 1 juli 1960 ZEEUWSCH DAGBLAD Vreemd yt _b_ c e o_ j_ s f 22.COO (IN WAARDEBONNEN) a_ b c j) e f g k l m n Q _r_ s u v W IJ z Bijna weg Worms kreeg antwoord en gaat door Ommekeer Toch toost EERST AFKOELEN MINISTER LUNS: TEVREDEN TERUG UIT ZUIDSLAVIË Levensgevaarlijke stof - 4 vaten - gestolen IK GA DOOR NU WEL KREDIET Gratis groenten van de mestvaalt Sla ln het kort radio 1 [televisie Geslaagd weerzien Pag- 5 (Vervolg van pag. 1) Van onze correspondent LEOPOLDSTAD Tijdens de bewogen overdracht van de soevereiniteit daverden buiten de voetzoekers, zoals eerst de kanonnen een eerste saluut aan de jonge staat hadden gebul derd, en de menigte die de koning en Kasavoeboe al eerder op de ochtend onder een voor dit seizoen verrassend stralen de blauwe hemel naar de ka thedraal was gevolgd voor een plechtig Te Deum, drong voortdurend verder op. De po litie kon met moeite de orde handhaven. Toch heerste er op deze eerste dag behalve dan in het nog gloednieuwe parlementsgebouw geen gevaarlijke spanning. Blanke en zwarte kinderen stonden broederlijk dooreen. Geen blan ke die bezorgd was; geen blanke die onder de dichte menigte een haar werd gekrenkt. Maar binnenin het parle mentsgebouw sprak premier Loemoem ba zijn krenkende woorden. Uit blan- kenhaat? Uit gevoelens van minder waardigheid? Uitberekening, omdat de strijd tussen hem en president Kasavoeboe nog niet is beslist en hij bij de massa in het gevlei wil komen? Wie zal het zeggen? Advertentie IA 1 D 1f| H J_ Ik L M N O B p Q_ R T §u V W IJ Z SPEEL ELKE WEEK PRIJZENBEDRAGEXTRA PREMIE DIT HOET U DOENKruis per Roloc 6 letters aan Uw Rolot (geplakt op een briefkaart) moet uiterlijk a.s. dinsdag, 18.00 uur in het bezit zijn vanROLOT, Amsterdam U mag twee Rolots op een briefkaart plakken, mits u voor iedere Rolot 50 cent extra fran keert (twee Rolots dus f !.-)• Ook zijn KANT-EN-KLAAR ROLOTS verkrijgbaar bij de ROLOT-AGENTEN. Wekelijks trekt notaris Mr. F. A. de Gelder te Amsterdam, de zes winnende letters, f 17.000.. (in waardebonnen) is voor de inzender met de zes goede letters. Meer goede inzenders delen dit bedrag. Bij geen winnaar blijft dit bedrag staan. Goedgek. door de Min. v. Just, onder Nr. L.0.57011361488 d.d. III5I60. Opbrengst t.b.v. De Ned. Ver. voor Moatsch. Werk Humanitas, A'dom. Uitslag a.s. woensdag na het nieuws van 18.00 uur over de VARA •n vrijdagavond in dit blad met uw nieuwe Rolot. Te laat bin nengekomen ROLOTS blijven geldig voor de volgende trekking. Uitstag trekking 29 juniE G H I LI). Er werden geen inzen dingen met 4 goede letters ontvangen. 31 inzenders delen de premie van f 3000.- voor 5 goede letters. 50 CENT O P_ SPEEL ELKE WEEK Eigen nieuwsdienst DEN HAAG De woorden van de bevelhebber van de Ameri kaanse zeestrijdkrachten admi raal Arleigh Burke die in Den Haag zou hebben verklaard dat de Verenigde Staten wel een mi litaire basis in Hollandia op Nieuw-Guinea zouden willen ves tigen hebben in Den Haag, Washington en Djakarta wenk brauwen vragend omhoog doen gaan. Het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken ontkende gisteren met klem dat Amerika belangstelling heeft voor het vestigen van een basis in Hol landia of waar dan ook in Nederlands Nieuw-Guinea. Toen echter had Indonesië aan de Verenigde Staten al dringend om een uitleg gevraagd van de verklaring van admiraal Burke. Dus Een zegsman van het Indonesische mi nisterie van buitenlandse zaken zei gis teren, dat indien admiraal Burke wer kelijk heeft gezegd, belangstelling voor Hollandia als militaire basis te hebben, dit zou inhouden dat Amerika niet langer neutraal is in het geschil tussen Neder land en Indonesië over Nieuw-Guinea. De Amerikaanse zaakgelastigde in Djakarta. John W. Henderson, die op het Indonesische ministerie van buitenland se zaken was ontboden, zou hebben ge zegd dat hij er niet zeker van was dat Burke's woorden juist waren weergege- Het staat vast viTanntct Het socialistische Tweede-Kamerlid De gescheeld of de koning -ou aan net Kadt heeft gisteren over de „zaak-Bur- gevolg Leopotasiaa vraeen besteld aan minister-presi- Kasavoeboe's woorden kwamen heel 'wat meer met die van koning Boude- wijn overeen dan de uitlatingen van de premier. Maar het maakte toch een zeer vreemde indruk op allen die bij het begin van de overdracht een tekst van Kasavoeboe's rede hadden ontvan gen, dat de president het laatste stuk van zijn redevoering, waarin hij de Belgische koning zou bedanken en een belofte zou geven voor de toekomst, eenvoudig achterwege het en een ander slot improviseerde Behalve f 17.000.- (in waardebonnen) voor de inzenders met 6 goede letters, nu ook totaal f 5eOOO»-(in waardebonnen) voor de inzenders met 5 goede letters. 1~iE gewraakte opmerking van admiraal. Burke viel op een persconferentie in Den Haag. Nadat er was gesproken over de militaire bases van de Amerika nen in zuid-oost-Azië werd ge vraagd of de Verenigde Staten belangstelling zouden hebben voor een basis op Nieuw-Guinea. De admiraal: „In Hollandia1!" De vragensteller: „In Hollan dia, of waar dan ook op Neder lands Nieuw-Guinea." De admiraal: „Natuurlijk. Wij tcillen overal ter wereld bases." Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Als de Ne derlandse schroothandelaar L. Worms het tot het Kruppconcern behorende staalbedrijf Rheinhau- sen waarvoor de geallieerden na de oorlog een verkoopplicht hoofd van zijn gevolg ueopoiasma jte-, vragen gesteld aan minister-presi hebben verlaten om zijn verontwaar- cjent De QUay jjij vraagt van wie eigen-onderscheiding woensdag, tijdens een f torna over Loemoemba's beledigen- ijjk ^et initiatief tot de door admiraal i ner. uitgereikt. ADMIRAAL BURKE Burke belegde persconferentie was uit gegaan. Hij merkt op, dat de admiraal heeft gesproken over „kwesties, die hier in Nederland van sterk controversiële aard zijn. zoals de militaire maatregelen van de Nederlandse regering met betrekking tot Nieuw-Guinea en de betekenis en het gebruik van de Karei Doorman." Niet so geschikt Hij vraagt of het niet mogelijk is om de Amerikaanse regering er op te wij zen, dat „het partijkiezen van Ameri kaanse militairen in kwesties, die in Nederland van sterk controversiële aard zijn, weinig bevorderlijk is voor een bondgenootschappelijke verhouding." Tenslotte wilde de heer De Kadt weten of admiraal Burke's opvattingen over de behandelde kwesties de mening van de Amerikaanse regering weergeven. Admiraal Burke is onderscheiden met het grootkruis in de orde van Oranje- Nassau. Minister Visser heeft hem die di- itgmg over de woorden te demonstreren. Wij hebben gezien hoe na de rede van Loemoemba de koning en deBel gische ministers zich onmiddellijk terugtrokken en overwogen of de koning niet beter deed meteen naar België terug te vliegen en niet deel te nemen aan het voorziene banket. Zover is het niet gekomen. Kasavoeboe probeerde meteen zalf over de wonden te strijken en hoewel dit aanvankelijk niet de bedoeling was, i vergezelde hij de koning naar de gra ven van de oudste Belgische pioniers, die gisteren bevrijd waren van over woekerende planten en struiken. Tei- wijl de vreemde vertegenwoordigers en de Congolese parlementsleden nog opgewonden met elkaar stonden te praten werd Loemoemba al benaderd door blanken en zwarten. Eigen nieuwsdienst WENEN Koel als de sneeuw van de Groszglockner was de ontvangst die premier Kroesjtsjef gisteren bij zijn aankomst in Wenen van de zijde der Oostenrijkers te beurt is gevallen. Kroesjtsjefs brede glimlach, de eerste die hij op een vriendseha-'sbezoek na de mislukte topconferentie in een Twee en een half uur later kwam de ommekeer. Het parlementsgebouw was •ondertussen bestormd door een menigte, die nu ook wel eens wilde zien hoe het er van binnen uitzag. Dat gebouw is nu van ons, riepen de mannen, die niettemin met stevige meppen werden teruggeslagen omdat de tuin van het parlementsgebouw vrijgemaakt moest worden voor <een banket in een grote tent. Daar liepen een uur later alle geno digden broederlijk dooreen, de bisschop en de huisbediende, die nu parlements- lid is geworden, de vroegere koloniale ambtenaar, die sinds enkele uren tech nicus heet en de minister van financiën uit een provinciale regering, die tot dat ambt geroepen werd omdat hij tot voor twee weken altijd stempels mocht zetten op facturen en dat zo bijzonder goed deed. Men at, men dronk en aan het dessert stond Loemoemba op om een toost uit te brengen op koning Boudewijn. Geheel de regering, zo zei hij, brengt plechtig hulde aan de koning der Bel gen en aan het edele Belgische volk. Het staatshoofd, zo vervolgde hij, heeft al hulde gebracht aan de pioniers. Wij staan hier in een stad die elke vreemdeling bewondert en die stad is maar een van de prachtige aspecten van Congo dat wij aan de Belgen te danken hebben. België heeft Congo volledige onafhankelijkheid geschon ken en Congo eert België. Dit vormt de grondslag voor een duurzame en vruchtbare samenwerking. Leve de koning der Belgen, leve België. Om vier uur zat koning Boudewijn in zijn vliegtuig om de terugreis naar België te aanvaarden zoals het pro gramma dat had voorzien. En met zijne majesteit vraagt heel België zich af welke Loemoemba men nu moet ge loven. BERKEL EN RODENRIJS De veertienjarige Gerrit Hendrik Koop- mans uit Berkel en Rodenrijs wordt vermist. Dinsdagavond omstreeks half zeven heeft hij de ouderlijke woning' in zwaarmoedige toestand verlaten en sindsdien is hij spoorloos. Een ongeluk wordt gevreesd. De jongen is 1.80 meter lang, heeft blond haar, blauwe ogen, draagt een bril en heeft een litteken op de linker wang. Hij draagt een donkerblauw col bert, een grijze broek, een grijs over hemd, een donkerblauwe monty-coat, grijze sokken en bruin-beige sandalen. Bij zijn vertrek had hij een herenfiets, een sehooltasch met boeken en een stel regenpijpen bij zich. SOEST In een der grote hangars van het vliegveld Soesterberg heeft mi nister H A. Korthals gistermiddag de Fokker Friendship voor het koninklijk gezin aan prins Bernhard overgedragen. Het toestel is in opdracht van de re gering gebouwd ter vervanging van de achttien jaar oude regeringsdakota. De directeur van de N.V. Vliegtuigfa briek Fokker, de heer F. J. L. Diepen, overhandigde het logboek van de nieuwe Fokker aan minister Korthals. E ABOGADO is een typisch Argentijnse figuur. Abo- gado advocaat, rechts geleerde is trouwens in heel Zuid-Amerika synoniem met politicus, wat ten onzent gelukkig niet het geval is. Als zodanig is dr. Arturo Frondizi, Argentiniës president die ons land morgen en in het weekeinde op zijn Euro pese reis aandoet, een rechtge aard Argentijns staatsman, wiens politieke loopbaan al jong werd voorbereid door een studie in het recht aan de universiteit van Buenos Aires. Maar Frondizi, geboren in 1903 in de provincie Corrientes als dertiende spruit uit een Italiaans emigrantenpaar, ging het niet alleen om carrière maken; zijn specialisatie in economisch recht en economie was oprecht. Zo zag men Fron dizi, toen hij eenmaal via de radicale partij daadwerkelijk in de poiitiek ver zeild was geraakt en tenslotte in 1958 tot staatshoofd was gekozen, zijn weten schap dienstbaar maken aan zijn land. OOK zijn huidige Europese reis moet men in dit licht bezien: Argentinië is als land met-een belangrijke export NEW YORK Dag Hammars- kjoeld, de secretaris-generaal van de Verenigde Naties, die altijd krachtig heeft gepleit voor behandeling van internationale kwesties in de Ver enigde Naties, geeft er de voorkeur aan dat het ontwapeningsvraagstuk voorlopig buiten de volkerenorganisa tie wordt gehouden. Hammarskjoeld gaf die opvatting gis teren weer in een persconferentie die Van onze correspondent VENLO. Noordlimburgse boeren of feren hun nachtrust op om met vervaarlijke rieken gewapend een moordlustige en mysterieuze viervoe ter te vellen, die het op hun kippen en konijnen heeft voorzien. De laatste dagen zijn tientallen kippen en konijnen dood in hun hokken ge vonden. De landbouwer A, van Veld hoven te Castenray vond gistermor gen 130 kippen in zijn broed- en ver- Op de Brlelselaan te Rotterdam is de dertigjarige schilder de heer J. Moer man uit de Rotterdamse Westduelstraat gisternacht met zijn bromfiets op een geparkeerd staande aanhangwagen ge reden. Met hoofdwonden werd hij naar het Westerziekenhuis vervoerd. Bij aan komst daar bleek hij overleden. meerderingsbedrijf doodgebeten op«de grond liggen. Zijn waakhond, anders voor geen klein tje vervaard, stond bibberend van angst op de keukentafel. Mijn hond is voor de duivel niet bang, zegt de heer Van Veldhoven; als hij zo beeft moet er wel een of ander ondier in mijn hokken bezig zijn geweest. Ook de houten hokken van de heer P. Cox uit Wanssum, voorzien van stevig draadgaas, zijn 's nachts opengebro ken Elf konijnen werden doodgebe ten.' Bij zijn overbuurman, de heer J. Cams, werd de hele konijnensta pel uitgeroeid. De onbekende moordenaar verniell dik ke sluitstukken om in de hokken te komen en sleept ook barricades weg Sommige konijnenhouders zijn er al toe overgegaan hun hokken 's nachts binnenshuis te plaatsen; anderen heb ben het traliewerk voor de hokken nog eens extra versterkt. ging over de vraag of na het torpede ren van het ontwapeningsoverleg in Ge- nève door de communistische landen het westen moet streven naar een spoe dige hervatting van dat overleg, bij voorkeur in de Verenigde Naties. Een dag eerder hadden het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken en Selwyn Lloyd, de Engelse minister van buitenlandse zaken, zich ten gunste van een dergelijk streven uitgelaten. De gemoederen, verhit na het misluk ken van het ontwapeningsoverleg, moes ten volgens Hammarskjoeld maar weer wat afkoelen. Hij meende dat de Verenigde Naties niet gebaat zullen zijn bij een herhaling van de te genstellingen tussen de standpunten van oost en west. Een oplossing van het ontwapeningsvraagstuk zou daar mee volgens hem ook geen stap dich terbij komen. Voordat Hammarskjoeld op deze wij ze trachtte olie op de golven te gooi- er. en ronduit had gezegd dat hij te gen bijeenroeping van de ontwapenings commissie van de Verenigde Naties is had de Sowjet-unie al te kennen ge geven tegen bijeenroeping van die commissie te zijn. De Algemene Vergadering was vol gens Hammarskjoeld ook al niet het ge schikte orgaan voor behandeling van de ontwapeningskwesties. Voor een be handeling- van deze brandende kwestie va de Veiligheidsraad of in een specia- le zitting van de Algemene Vergadering voelde hij al evenmin'. Er moest maar gewacht worden tot de komende zitting yan de Algemene Vergadering de zitting waarin de Sowjetunie de kwes tie behandeld wil zien. De westelijke mogendheden zetten gis teren ondanks Hammarskjoelds zienswijze FRONDIZI van vlees, -granen en delfstoffen hevig verontrust door de bundelende ontwik kelingen op de Europese markten en tracht nog te redden wat er te redden valt. Sedert Europa's herstel na de tweede wereldoorlog zijn er tal van exportmogelijkheden voor het land weg gevallen en men probeert de moeilijk heden thans door sterke industrialisatie gedeeltelijk op te heffen, hetgeen slechts kan geschieden door aantrekken van veel buitenlands kapitaal. Daartoe moet Argentinië goodwill kweken en ook in dat opzicht heeft Frondizi's reis dus een doel. Argentinië biedt inderdaad vele moge lijkheden. Afgezien van plotselinge regeringswijzigingen die in het heetge bakerde Zuid-Amerika zich nu eenmaal steeds kunnen voordoen, beschikt het land over grote economische aantrek kingskracht door zijn bodemrijkdommen en vrij stabiel handelsklimaat. In het winderige Patagonië grazen voorts 17 miljoen schapen die jaarlijks 60 miljoen kg wol leveren en daarmee ruimte voor een weidse industrie scheppen. En dan is er nog niet gerept van aardolie, machi nerieën, lederwaren, metaalwaren, bouw materiaal enzovoorts. Argentiniës poten tiële rijkdommen zijn moeilijk te over schatten. FRONDIZI's land is een jong landj^het is aan talrijke facetten van het maatschappelijk leven te merken. Ge- UUIS- stabiliseerd is de staatsvorm nog aller gy,, minst, al legde de grondwet van 1853 de democratische vorm van de regering reeds vast. Anderhalve eeuw geleden werd de staat Argentinië zo genoemd naar het gevonden zilvererts argentum geboren, maar zijn hoofdstad, Buenos Aires, de stad met de Mooie Luchten, was al in 1536 gesticht door de Spaanse conquistador Pedro de Mendoza. De stad werd meer dan eens vernield en herbouwd en is uitgegroeid tot een metropool van vier miljoen inwoners. Daaronder bevin den zich ook talloze immigranten, want behalve een klein aantal Nederlanders maakten zeer vele Spanjaarden en Itali anen en in mindere mate ook Duitsers. Engelsen, Fransen en Denen Argentinië tot een nieuw vaderland. westers land weer toonde, vermocht geen noemenswaardige reactie van het weinige publiek op te wekken dat het de moeite waard had geacht om te trachten langs de route een vluchtige indruk van Buslands leider op te doen. Zwijgend staarde men de Rus aan. Zo men al ergens een geforceerd ap plaus hoorde dan kwam dat uit een hoek waar communisten met hamer en sikkel bedrukte Oostenrijkse vlagge tjes probeerden kwijt te raken. Het was een droeve vertoning, ook voor de politie die met het oog op de talrijke Hongaarse en andere vluchtelingen in het land uitgebreide veiligheidsmaat regelen had genomen. Toch was er een klein incident; toen Kroesjtsjef zijn hotel naderde, waar eens ook Hitier zijn intrek had geno men, klonk er uit de menigte die hier nog tot vele honderden nieuwsgierigen was aangegroeid, de kreet „Hitier!" De communistische claque reageerde woe dend maar de leider van de groep wekte op zich niet te laten „provoce ren". De politie nam twee jongelui voor hun eigen veiligheid in hechtenis maar liet ze later weer vrij. Ook later op de dag, kort voor Kroesjtsjefs aan komst bij een Russisch gedenkteken in Wenen, ontstond er onder de wachten den hoogoplopende ruzie tussen Hon garen en communisten, maar tot een handgemeen kwam het niet. De Russische onderminister van bui tenlandse zaken en leider op de Ge- neefse ontwapeningsconferentie, Zo- rin, is inmiddels ook in Wenen aange komen om verslag aan zijn superieur uit te brengen. ZAGREB CAP). Minister Luns is bijzonder tevreden over het verloop van de besprekingen die hij in Zuid-Slavië heeft gevoerd. In Zagreb verklaarde hij gisteren, dat het bezoek een goede gelegenheid voor hem is geweest om zich ten volle bewust te worden van de geslaagde samenwerking tussen Zuid- slavië en Nederland en de grote econo mische welvaart die in Zuidslavië heerst. Minister Luns wees op de „sfeer van toewijding" waarin hij besprekingen had gevoerd met president Tito, de minis ter van buitenlandse zaken Koca Popo- vic en andere hoge ambtenaren. ..Bij die gesprekken", aldus minister Luns, „hadden we gelegenheid vergelijkingen te trekken tussen de standpunten van beide landen. Ondanks de verschillen tussen Nederland als lid van het Atlan tisch Pact en Zuid-Slavië, dat geen ver- dragsmogendheid is, en ondanks de ver schillen op ideologisch gebied, zijn alle voorwaarden aanwezig om de samen werking tussen beide landen met succes uit te breiden". hun streven naar behandeling van de kwestie in de Verenigde Naties voort op diplomatiek niveau. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Chris tian Herter, besprak de aangelegenheid gisteren in Washington met de ambassa deurs van Engeland, en Frankrijk, sir Harold Caccia en Herve Alphand. Beide ambassadeurs deelden later mede dat het voorleggen van de ontwapeningskwestie aan de Verenigde Naties beslist nog niet van de baan was. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Van een terrein aan de Omnoordseweg in Rotterdam zijn gistermiddag vier vaten diny- trochioor-benzol die samen vier honderd kilo wogen gestolen. De gestolen waar is bij innemen of in ademen levensgevaarlijk; zelfs is het gevaarlijk wanneer de substantie met de blote huid in aanraking komt. hebben ingesteld wil kopen, moet hij zich rechtstreeks tot Al- fried Krupp zelf wenden. In die zin tenminste, heeft de West- duitse minister van economische zaken Erhard geantwoord op het tweede verzoek van de heer Worms om hem in de gelegen heid te stellen onderhandelingen over de aankoop te openen. Erhard schreef de heer Worms, dat hij niet gemachtigd is om met de Neder landse schroothandelaar te onderhandelen. Ondanks 's heren Worms bezwaren tegen onderhandelen met een ex-oorlogsmisda diger, zit er toch niets anders op, meent de Duitse minister. Ik zet de zaak door, zei de heer Worms ons gisteren direct nadat hij de brief had ontvangen. Ik zal me nu tot de geallieerde regeringen wenden, die indertijd de verkoopplicht hebben ingesteld. In een interview met de heer Worms, dat de Frankfurter Allgemeine Zeitung dezer dagen afdrukte, heeft hij gezegd, dat zijn eerste voorstel aan minister Erhard eigenlijk een „grap" was. Hij was toen niet van plan Rheinhausen te kopen of bij een verkoop te bemiddelen. De heer Worms wilde er alleen maar aan herinneren, dat de verkoopplicht onver minderd bestond en moest worden na geleefd. Inmiddels echter heeft zich een groot aantal belangstellenden tot de heer Worms gewend: Amerikanen, Engelse staalbelangen en niet in de laatste plaats Duitsers, hoofdzakelijk uit het gebied van Hamburg. Door deze kapitaalkrachtige kring is de heer Worms nil werkelijk in staat als koper van het staalbedrijf Rheinhausen op te treden. Zijn doel daarbij is niet zelf voordeel te krijgen. Hij heeft een regeling voor ogen, waarbij buitenlandse belangen een deelneming van dertig procent zouden verwerven, Duitse belangen een deelne ming van veertig procent en het personeel van het bedrijf een deelneming van dertig procent. Bij een dergelijke regeling zal financiering van de aankoop onmiddellijk mogelijk zijn. Wat de deelneming van het personeel betreft, acht de heer Worms het zeer goed mogelijk, dat banken een krediet voor de overneming zullen willen ver strekken. De door hem genoemde over- nemingsprijs van zeshonderd miljoen mark is gebaseerd op de overweging, dat de fabriek in Rheinhausen, wanneer zij nu nieuw zou moeten worden gebouwd, ongeveer vijfhonderd miljoen gulden zou kosten. radio vandaag t MOSKOU (Reuter). Het proces te gen Francis Powers, de Amerikaanse piloot van de U-2 die <op een verken ningsvlucht boven de Sowjetunie in Rus sische handen geraakte, is uitgesteld. Het had in de eerste week van juli moe ten beginnen, maar er waren zoveel aanvragen voor visa ten behoeve van buitenlandse verslaggevers ingediend dat er grote vertraging was ontstaan. De Russische regering wil zoveel moge lijk buitenlanders in staat stellen het proces te volgen. Powers zal terechtstaan wegens spio nage. Hij werd, zo luidt althans de Rus sische versie van de gebeurtenissen, neergeschoten tijdens een spionage- vlucht van Pakistan naar B-odol in Noord-Noorwegen. Harry de Groot hielp Eigen nieuwsdienst DEN HAAG De veelzijdige muzikant Harry de Groot heeft gisteravond Pata- chou uit grote nood gered. Het ensemble, dat de vermaarde chan- sonnière zou begeleiden, liet plotseling verstek gaan. Patachou, driftig en impul sief, was de wanhoop nabij, maar een tele foontje met Harry de Groot bracht uit komst. Toevallig ben ik vanavond vrij, dus u kunt op mij rekenen, was zijn la- konieke antwoord. En zonder voorbereiding heeft hij Patachou begeleid Hoe dat kon? Ach zegt De Groot, ik heb in mijn leven al zoveel artiesten begeleid. Je leert de knepen dan wel k?nnen. Van onze correspondent VENLO. De huisvrouwen van Venlo kopen hun groenten niet meer bij de groenteman. Zij gaan naar de mestvaalt bij de Duitse grens, want daar kunnen zij gratis tuinbonen ophalen. De toeloop is zo groot, dat men zelfs per auto de bonen gaat halen. Én dat allemaal, omdat er zo'n geweldige aanvoer is van tuin bonen op de Venlose markt dat deze worden doorgedraaid. Op deze manier verdwijnen er iedere dag honderdduizend kilo tuinbonen op de mestvaalt. Met de sla is het al niet veel beter, want ook hiervan worden per dag honderdduizend kroppen door gedraaid. Omdat zij geen drie cent per krop opbrengen worden ze maar op de mestvaalt gesmeten. Het pret tige is echter, dat in tegenstelling tot vroeger nu de groente nog ge schikt is voor consumptie. Overigens: er is nog meer goed nieuws voor de huisvrouwen. Zowel de tomaten uit de koude kassen als de prinsessebonen zullen goedkoper worden. VRIJDAG, Vandaag is er wisse ling van zenders, dat betekent Avro, Vara en VPRO op Hilversum I en KRO en NCRV op Hilversum II. Paulus hoort u dus de komende drie maanden over Hilversum I op woens dag en vrijdag, vanavond dus ook om 19.05. Hilversum I biedt u verder van avond: 19.15 Trio Ger van Leeuwen, om 21.10 het vakantieprogramma van de Vara e.i om 22.05 de rubriek F,en hele Tour van Jacques Idserda. Over enkele dagen zal het honderd jaar geleden zijn, dat Gustav Mahler te Klaischt in Bohemen werd gebo ren. In het avondprogramma wijdt de VPRO om kwart over acht een uitzending aan dit feit. Uitgevoerd worden vier liederen uit de cyclus Lieder eines fahrenden Gesellen, die Mahler in 1830 compo neerde, geïnspireerd door Duitse volksliederen uit de bundel Des Kna- ben Wunderhorn. Soliste is de mezzo-sopraan Nan Merriman, die begeleid wordt door het Concertgebouworkest o.l.v. dr. Eduard van Beinum. Een Concert voor de bijzondere be zetting van trombone als solo-instru ment met begeleiding van harmonie orkest, gecomponeerd door Rimski- Korsakofkunt u vanavond om kwart over negen over Hilversum 2 beluis teren. Solist is Maurice Suzan en het geheel staat onder leiding van Mari- nus Voorberg. televisie vandaag VRIJDAG Tweemaal krijgt u vandaag Wimbledon op het scherm. Om 14.30 en om 20.00. Om 20.45 de rubriek Achter het nieuws en om 21.00 een experiment. Vele kijkers vragen zich af waarom de sei'ieuze muziek er toch eigenlijk zo bekaaid af komt op de televisie. Drie mannen van naam wil len nu bewijzen, dat kamermuziek goed past inde huiskamer. Het is het Salomon Trio, dat vanavond voor u concerteert. Om 21.20 ziet u een docu mentaire over de nijvere pogingen op Sardinië om er de levensomstandig heden van de pijnlijk arme bevolking te verbeteren. Om 21.50 Wild West. Vlaanderen biedt u vanavond cul tuur en wielrennen. Om 20.00 de film rubriek, om 20.30 Tour de France, om 20.40 een toneelstuk van Priestley: Het begon in het Paradijs (comedie) en om 22.55 gedichten van Willem Elsschot, Frans België neemt om 20.30 de Ronde van Frankrijk over, draait om 20.40 een niet nader aangekondigde film en neemt om 21.50 van de Franse televisie een programma over, dat aardbevingen behandelt. Voordat we vanavond via Langen- berg om half tien kunnen gaan kijken naar de bokswedstrijden om een plaatsje in het Olympiade-t-sam, zien we om 20.20 een documentaire over woonproblemen en om 21 uur een filmpje met James Mason: Gevangen tussen hemel en aarde. ZATERDAG 2 JULI 1960 HILVERSUM I - 402 M. ochtend VARA: 7.00 Nws; 7.10 Gym 7.23 Gram; 8.00 Nws; 8.18 Gram; 8.50 V. d. vrouw; 9.00 Gym. v. d. vrouw; 9.10 Gram; VPRO: 10.00 Samen thuis, lezing; 10.05 Morgenwij ding; 10.20 (VARA): Gevar. progr; 11.32 Fagot en piano. middag 12.00 Lichte muz; 12.30 Land- en tuinb. meded; 12.33 Gram; 13.00 Nws; 13.15 V. d teenagers; 14.15 V. d. heugd; 14.50 Koor zang; 15.05 Het socialisme in deze tijd, le zing; 15.20 Kamerork. en sol; 16.15 Boek- bespr; 16.35 V. d touristen; 17.00 Jazzmu ziek; 17.30 Weekjourn. avond 18.00 Nws. en comm; 18.20 Piano-soli; 18.30 Muziekkiosk; 19.00 Kunstact; VPRO: 19.30 Binnen en buiten de grenzen lezing; 19.40 Christus, zijn leerlingen en de men sen. lezing; 19.55 Deze week, lezing; VARA: 20.00 Nws; 20.05 Gevar. muz: 21.25 Soc. comm; 21.40 Licht progr; 22.05 Sportuitz; 22.30 Nws; 22.40 Zang met interviews; 23.10 Gram; 23.55—24.00 Nws. HILVERSUM II - 298 M. ochtend KRO: 7.00 Nws; 7.15 Rep; 7.30 Gram; 7.45 Morgengebed en overweging; 8.00 Nws; 8.18 Gram; 8.55 Inl. Hoogmis: 9.00 Hoog mis; 10.15 Gram; 10.30 Ben je zestig? 11.00 V. d. zieken. middag 12.00 Middagklok-Noodklok; 12.03 Prom. ork. (12.3012.33 Land- en tuinb. meded.) 12.50 Act; 13.00 Nws; 13.15 Zonnewijzer; 13.20 Platennieuws; 13.30 Lichte muz; 13.50 V. d. jeugd; 14.00 Dameskoor; 14.20 Kunst- kron; 14.50 Gregoriaanse zang; 15.20 V. d. jeugd; 15.50 Metropole-ork. (Tussen 15.50— 17.30 Rep. Tour de France); 16.30 Instrum. octet; 16.50 Rep. Wimbledon; 17.00 V. d. jeugd; avond 18.00 Lichte muz; 18.15 Journ. weekoverz 18.25 Lichte muz; 18.45 Tour de France- 19.00 Nws; 19.10 Act; 19.25 Memojandum; 19.30 Radio-kamerork. en solist; 20.15 Hol land Festival 1960; Capriccio, opera (1. d. pauze: 21.3022.00 Lichtbaken, godsd le zing; 22.00—22.20 Gram; 22.20—22.30 Tour de France); 23.00 Nws; 23.10 Gram; 23.55— 24.00 Nws. NEDERLAND NTS: Eurovisie: 14.30—17.00 Hep. -Wim bledon. KRO: 17.00 V. d. kind. NTS: 20.00 Journ. en weeroverz: KRO: 20.20 TV-spel- A™isementsprogr: 22.00 Hitchcock- him NTS: Evtl. (ilmverslag Ronde van Frankrijk. DUITSLAND »'3°T?8'3° Tenniswedstr. Wimbledon (Eurovisie: Overn. v. d. Engelse TV). (Re gionaal progr: WDR: 13.30 Die Woche - Hier und Heute, weekjourn. NDR18.45 Die Nordsehau WDR la.ir, Hier und Heu- te. journ. NDR: 19.25 Sehpferdchen zeigt: Dat zou ik graag willen zien. WDR- 19.25 Vader is de beste); 20.00 Nws.. act en weerber; 20.20 Autoraces; 21,40 Woord voor de zondag; 21.55 Boksen voor amateurs. HpRMn bekeken Het was gisteravond niet voor de eerste maal dat kijkend Nederland het operagezelschap Forum op het scherm zag Reeds eerder had deze enthousiast werkende groep van zich doen horen en dit wekte terecht gunstige verwachtin gen. Welnu, deze zijn bepaald niet de bodem ingeslagen. Forum beschikt niet alleen over acceptabel stemmenmateri- aal maar bovenal over voldoende acteer talent. Gisteravond vergastte het gezel- ?ns op de komische opera Der Wildschutz van Albert Lortzmg De uitvoering stond over het algemeen op behoorlijk niveau. Jammer dat de Duit se uitspraak niet altijd even geschoold en zuiver was. Duidelijk op de voor grond traden Dini Tadema als Gretchen en Annie Sterner als de gravin. Anton Eldermg was als de oude schoolmeester Baculus ongetwijfeld de ster van de avond.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 5