Grootste motortanker vaart onder Nederlandse nu vlag Matroos sloeg tanden en man bejaarde oog uit De Schelde" van grote leverde schip allure af Burgemeester kreeg erepenning van dierenbescherming GROTE WEDSTRIJD OP HET MOLENWATER Meer dan duizend bezoekers op afscheidsreceptie rentmeester Vrijdag 1 juli 1960 ZEEUWSCH DAGBIAD Pag. 3 Bareiiclrechtvan werf naar rederij Samenwerking Dixieland-orkest in Goes POLITIERECHTER MIDDELBURG Allure „Polen" gaat door Raad Oud Yossemeer Ds. Jansen kan naar Canada Aanleg riolering wordt 15 juli aanbesteed Uitvoering riolering in Burgh Parkeerplaats afgesloten Originele feestavond van „De Zonnebloem Veertig jaar aan technische school Gemeentehuis wordt aanbesteed KUSTVAARDER LIEP ZWARE SCHADE OP Waar kan speelweide worden aangelegd? Politieman was dronken Tienjarig bestaan van Z.R.V. Politie krijgt „reddingsjeep" Vee gered uit brandende schuur De heer D. Kodde trad af als bestuurslid MULO-ËXAMENS Daniëlsstraat: Vijf meter breed en twee trottoirs V.C.B. Koudekerke hield zomerfeest Uit boom gewaaid Examens kleuterleidster EMPM.i -v f SSsftSHSKy - -.y- v- A V) lende golven heeft gistermiddag in de sluis de N.V. Koninklijke Maatschappij „De Schelde" de grootste Nederlandse motortanker „Barendrecht" overgedragen aan de Rotterdamse rederij Phs. van Ommeren N.V. en reeds binnen het uur na deze plechtigheid koos de tanker het ruime sop. Het vertrek door de sluizen was overi gens een karwei, dat op de centimeter nauwkeurig moest gebeuren. Er was n.l. heel weinig ruimte om de „Barendrecht" tussen de sluishoofden te loodsen maar de zeelieden op de driftig stampende sleepboten wisten (weer) een grootse taak tot een goed einde te brengen. En „De Schelde" leverde opnieuw een prachtig schip af. Nadat de vlag van de Kon. Mij. ,,De' Schelde" was gestreken ging de rede rij vlag in top. Op de brug van het schip was een klein gezelschap getuige van deze plechtigheid. In een korte toespraak schetste de president-directeur van „De Schelde", de heer J. W. Hupkes, de overdracht van het schip als een bijzonder gebeu ren, zowel voor de werf als voor de rederij. Immers de grootste motortanker onder Nederlands vlag werd in dienst gesteld. De heer Hu-kes toonde zich hierover zeer verheugd: Hij vond ver der, dat het schip een uiterst doelmatige functie en fraaie accomodatie voor alle bemanningsleden heeft. „Ik geloof zelfs dat het een voorrecht mag zijn om op dit schip te mogen werken". De heer Hupkes memoreerde, dat de „Barendrecht" tot stand is gekomen door een bijzonder goede samenwerking tussen de werf en de rederij met hun wederzijdse diensten. Uiteraard vond spreker het een grote eer dat de tan ker op „De Schelde" is gebouwd. „Maar dat legt weer zware verplichtingen op ons. Ik kan u de (verzekering geven, dat een ieder zich met hart en ziel aan de bouw van „De Barendrecht" heeft ge- „Het is slap in de scheepsbouw en in de scheepvaart" zei mr. Ooyevaar, „maar ik meen toch, wat de scheep-, vaart betreft, dat er een sprankje licht aan de horizon verschijnt. En dat zal hopelijk ook van gunstige invloed zijn op de scheepsbouw, zij het dan in een wat later stadium". En nadat mr. Ooyevaar nogmaals ,TT TonT„nn*T tt t i.- j j i t lu i zijn erkentelijkheid jegens „De Schel- VLISSINGEN. Heel rustig deinend op de even rustig kabbe-|de" had betuigd werden de (goed ge vulde) glazen geheven. De „Barendrecht" heeft een laad vermogen van 3-2.000 ton. De brug be vindt zich op het achterschip. Dit komt bij schepen van deze grootte het vaartuig is ruim 200 meter lang nog maar weinig voor. Wat nog minder voorkomt bij schepen van der gelijke grootte is de voortstuwing door middel van een dieselmotor. De „Barendrecht" is uitgerust met een Schelde-Sulzerhoofdmotor, met een maximumcontinuvermogen van 15.600 apk. Het schip heeft daar mee de grootste motor, die ooit in Ne derland is gebouwd. Het stoombedrijf is vrijwel alleen no dig voor verwarmingsdoeleinden. Ieder bemanningslid beschikt voorts over een eigen hut en voor gemeenschappelijk ebruik staan o.a. een zwembad, een bibliotheek en een hobbykamer ter be schikking. De gemeente Barendrecht bood een gemeentewapen aan ter plaat sing op het kapiteinsdek. Het schip is reeds vertrokken voor zijn eerste reis naa? de Perzische Golf, in charter van de Shell. GOES. In het kader van het door de Evenementencommissie opgesteld zo- merprogramma zal zaterdagavond 2 ju li van 8 tot 11 uur op de Grote Markt optreden: Nederlands onvolprezen Dixieland-or kest „The Stork Town Dixie Kids". .Het orkest trad reeds vele malen op voor radio en televisie en brengt naast eerste klas muziek een goede show, waarbij het publick even kan uitrusten. geven. En ik dank dan ook allen heel hartelijk, die op enigerlei wijze aan de bouw hebben meegewerkt'', aldus de heer Hupkes. die het bovendien een grote eer vond. dat de echtgenoten van enkele leden van de Raad van Beheer van de rederij aanwezig waren. Het lid van de Raad van Beheer, m.r. J. J. Oovaar, merkte in zijn toespraak op, dat „De Schelde" een schip van allure heeft gebouwd. Naast hun bekwaamheid hebben de mensen van „De Schelde" er ook hun hart in gelegd. Ik heb het volste vertrouwen, dat dit schip de naam van „De Schel de" hoog zal houden. Raad Yerseke Ontsluiting sanering YERSEKE. Aan het -begin der ge meenteraadsvergadering deelde burge meester A. C. Wille-msen mede, dat de verkoop van de herv. -school aan de Dreef door Ged. Staten is goedge keurd. De kerkvoogdij der ned. herv. gemeente is intussen akkoord gegaan met de koopsom. Besloten werd van 14 eigenaren gron den. gelegen in de Schotte, de Wilhel- mina-, Sandee- en Nieuwekerksestraat, aan te kopen. Het beheer en onderhoud hiervan is reeds bij de gemeente, daar dé gronden deel uitmaken van de open bare weg. Verder werden ter ontsluiting van het saneringsplan „Polen" enkele perceeltjes grond aangekocht. De pan den Polen 4 en 25, Damstraat 173 en 175 werden eveneens aangekocht, In de Burenpolder werd 102 vierkan te meter grond verkocht a 2 meter per vierkante meter aan de heer Dagevos in verband met uitbreiding van zijn be drijf. Besloten werd voorts voor de fi nanciering van de bouw van acht wo ningwetwoningen voorschotten aan te vragen uit 's Rijks kas. In de rond vraag vestigde de heer J. J. de Koey- er (a.r.) de aandacht op het drukke verkeer over de dijk naar het station. Hij verzocht het college van b. en w. stappen te ondernemen om een rijwiel pad onder langs de diik aan te leggen. De burgemeester vond dit een goede gedachte. De heer J. Koster (sgp) merkte ten slotte op, dat de woningen in de Molen- baan verkeerd genummerd zijn. De bur gemeester moest dit toegeven, maar dat komt, omdat met de bebouwing van deze straat aan de verkeerde kant is begonnen. Bovendien was niet bekend hoeveel woningen in de Molenbaan ge bouwd zouden worden. OUD VOSSEMEER Tijdens de raadsvergadering verlengde de raad de lopende kasgeldleningen met de Bank voor Nederlands-- geme-"-— en met de kr:ng Z 5 der B.B. ad 125.000 gulden en 20.000 gulden met respectievelijk drie en ruim vijf maanden. De gemeentewoning Molenstraat 32 werd aan de heer N. van Houten ver kocht voor 5000 gulden. Het bezwaar, geopperd door de heer Droogers, dat woonruimte-tekort de be noeming van onderwijzers zou bemoei lijken. kon de voorzitter niet delen. De practijk heeft uitgewezen dat al leen jonge onderwijzers naar Oud Vos- semeer solliciteren om daarmee de mi litaire dienst te ontlopen. Volgens de betreffende verordening van de winkel sluitingswet. stelden B. en W. in over leg met de plaatselijke bakkers een rooster op volgens welk elk van de vier bakkers gedurende de zomermaanden een week gesloten kunnen zijn. Het groene kruis zal over 1060 een subsidie ontvangen, gelijk aan het te kort. dat volgens de overgelegde stuk ken op de algemene dienst on 620 gul den en betreffende de exploitatie van het badhuis op 1171 gulden wordt ge raamd. Geschenk van de gemeente GOES. Ds. E. Jansen, gerefor meerd predikant te Goes, heeft van zijn gemeente het mooiste geschenk ge kregen dat maar denkbaar is: een geldsbedrag van 2000, waardoor het hem mogelijk wordt gemaakt om sa men met zijn vrouw een reis naar Ca nada te ondernemen, waar zijn zoon verblijft. Dit bedrag werd ds. Jansen gisteravond overhandigd tijdens een zeer druk bezochte bijeenkomst in de Oosterkerk, belegd in verband met het 25-jarig ambtsjubileum. Het was eigen lijk een dubbel jubileum, want het echt paar Jansen vierde dezer dagen boven dien het zilveren huwelijksfeest. Het heeft ds. Jansen op deze bijeen komst niet aan lof en waardering voor zijn arbeid ontbroken. Dr. C. Stam, die in zoverre hersteld was van zijn ziek te, dat hij een deel van de samen komst kon leiden, formuleerde hetin zijn toespraak zo: God heeft ds. Jan sen vele en grote gaven geschonken. Deze gaven van God hebben wel ge daan, en daardoor heeft God ook de gemeenten welgedaan. Persoonlijk dankte hij ds. Jansen voor de altijd bizonder prettige verhou ding: „Wij zijn als broeders en als vrienden samen" zei dr. Stam, die voorts memoreerde, dat de arbeid van ds Jansen zeer gewaardeerd wordt. Tot slot hoopte dr. Stam, dat ds Jansen als een echte pastor de gemeente nog lang mag dienen. Namens de gemeente overhandigde de heer M. Baayens daarna aan de jubilerende predikant een enveloppe met inhoud, zijnde het geschenk van de gemeente. Hij vertelde echter niet wat er in de enveloppe zat. Dr. Stam meende, dat het geduld niet langer op de proef gesteld moest worden en vroeg ds. Jansen het be drag dan zelf maar bekend te ma ken, wat hij natuurlijk graag deed: Het was een bedrag van precies 2000.Intussen was mevr. Jansen een prachtig bloemstuk aangeboden door mej. M. C. de Witte. Verder voerden het woord ds J. van der Leek uit Kapelle, namens de clas sis Goes, wethouder J. J. van Melle, namens het Goese gemeentebestuur, ds J. Kare-lse, namens de Goese colle ga's en namens de chr. nationale scho len, ds. S. van Wouwe van Seroosker- ke, namens de particuliere synode en afgevaardigden van de kerken van An na Paulowna. Uithuizen, Berlikum en Aduard, die ds. Jansen voor zijn komst naar Goes diende. Deze vertegenwoor digers hadden ook geschenken meege bracht in de vorm van boekenbonnen, sigaren en pijptabak. Ds Jansen sprak een dankwoord, waarin hij op geestige wijze enkele herinneringen ophaalde, maar waarin ook het principiële woord beslist niet ontbrak. Na deze bijeenkomst hielden ds. en mevr. Jansen, met hun kinderen en de bejaarde moeder van de jubilaris een zeer druk bezochte receptie. KRABBENDIJKE. De gemeente raad heeft besloten medewerking te ver lenen tot het aanschafen van een pro jectie-apparaat met scherm voor de school op geref. grondslag. De heer Weststrate voelde er niet veel voor, maar de heer Van Harn juichtte deze uitbreiding van het onderwijs toe. Over een voorstel tot het vaststellen van een regeling betreffende de inge- bruikgeving van het gebouw aan de Noordweg ontstond enige discussie. De heren Markusse, Engelse en Weststrate meenden dat de middenstand schade zal ondervinden, doch -de voorzitter deelde mee dat ook hotelhouders gebruik kun nen maken van het gebouw, dat o.a. is bedoeld om plaats te geven aan de Zeeuwse Muziekschool, de bejaarden- sociëteit en de insuif van dé jeugd. De heer Weststrate kon niettemin zijn stem toch niet geven aan dit voorstel. De gemeentewerkman A. J. Jacobusse werd in vaste dienst aangesteld. Voor de aankoop van boomgaard van. de fam. Vogelaar en J. Benou stelde de raad ƒ87.468 beschikbaar en voor aan koop van een perceel van de heer J. van Baren werd ƒ13.629 gevoteerd. De heer Weststrate was tegen, omdat hij meende dat vroeger de grond tegen een lagere prijs was aan te kopen, dan thans moet worden betaald. Herziening van het herbouwplan Oostdijk en de bij dit plan behorende bebouwingsvoorschriften werden vast gesteld en de raad gink akkoord met een voorstel van B. en W. tot het doen uit voeren van rioleringswerken. Op 15 juli vindt de aanbesteding plaats. Enkele raadsleden betreuren het dat de riool belasting op 25 gulden per percel moet komen. De raad besloot voorts tot verbetering van de straatverlichting in de J. W. Frisostra at. Er zullen tien lantaarns worden geplaatst. BURGH. De raad van de gemeen te Burgh heeft B. en W. gemachtigd de door G.S. goedgekeurde plannen voor riolering in D.A.C.W. verband uit te doen voeren in de vrije sector. De riolering zal dus op zeer korte termijn plaats kunnen vinden, daar men door de vrije sector bepaling niet op veel werklozen behoeft te wachten. Op de inwoners van Burgh zal een beroep worden gedaan medewerking te verle nen omdat de riolering wel eens door hun gronden zou kunnen lopen. Dit zijn chter de consequenties om van de hin derlijke stank hier en daar af te ko men Tijdens de rondvraag bekritiseerde mevrouw Lijnen de gang van zaken bij de eerste steenlegging van de O.L. school. Volgens haar had aan de „eerstesteenlegster" zeker een aanden ken aan deze daga angeboden moeten worden. De voorzitter vertelde dat dit alsnog zou gebeuren. Eveneens vroeg mevr. Lijnen waarom het leervak Ver- keersexamen in de Burghse school niet is uitgevoerd in tegenstelling tot andere scholen. De voorzitter deelde hierop mede dat het schoolbestuur had mede gedeeld dat hij geen leerlingen capabel achtte voor dit examen. De raad besloot deel te nemen in het kapitaal der Bank van Ned. Gemeen ten met 10 aandelen. Met algemene stemmen werd besloten grond aan de Weeldeweg te verkopen aan de Kon, Zuid-Holl. Reddingsmaatschappij voor de bouw van twee huizen t.-b.v. de be manning van de reddingboot. BURGH. Onderaan de oprit bij de Punt te Westenschouwen is een parkeer verbod van krachtg eworden. Een en ander gebeurde in opdracht van het waterschap Schouwen-Diiiveland. 55 GOES. „De Zonnebloem" de stich ting die zich beijvert om werkende meis jes wegwijs te maken bij het koken, naaien, de kinderverzorging, opvoedkun de. muziek en allerlei handenarbeid, heeft gisteravond in de vakschool voor meisjes op originele manier haar eer ste lustrum gevierd. O.l.v. Wika C. Best hipten door de lan ge gangen een vijftigtal meisjes plus aan aanzienlijk aantal genodigden. Zij moesten aan het begin van de avond een opdrachtspel uitvoeren, die de lange en dikwijls moeilijke tocht van „De Zon nebloem" in de afgelopen vijf jaar sym boliseerde. Het motto „Stap voor stap" kwam tot uitdrukkking door grote zwart witte dobbelstenen, die werden gebruikt om het doel, de feestzaal, te bereiken. Toen iedereen eenmaal was gezeten, werd er eigengebakken cake geserveerd en hield de heer L. Pieterse, een lid van het bestuur, een praatje. Tevens werden op deze avond aan ongeveer twintig meisjes getuigschriften overhan digd, omdat zij de cursus gedurende twee jaar hadden gevolgd. De verwach ting, dat zich weer een dergelijk aan tal of nog meer bij de overblijvenden zal voege-n, is zeker gerechtvaardigd. Met een optreden van een (amateur) goochelaar, de heer De Jong, werd deze succesvolle avond besloten. Leerling werd leraar SINT-PHILIPSLAND. Burgemees ter L. J. de Jonge heeft tijdens de raadsvergadering medegedeeld, dat de aanbesteding van het gemeentehuis zal plaats hebben op 26 juni. In verband met de hoge kosten besloot de raad om het torenuurwerk niet te vervangen door een electrisch. Men overweegt nu om verlichte wijzerplaten aan te bren gen. De christelijke scholen te Sint-Philips- land en Anna Jacoba Polder ontvangen nog 14.90 per leerling als vergoeding over de vijfjaarlijkse afrekening 1953— 1957. Voor het aansluiten van dertien percelen op de waterleiding werd een subsidie toegezegd van 8125 gulden, .onder voorwaarde dat dan alle perce len worden aangesloten. VLISSINGEN. De 177 ton metende Nederlandse kustvaarder „Fram". on derweg van Engeland naar Antwerpen, die zich in de Noordwesterstorm op de Noordzee bevond werd dermate be schadigd dat zij haar reis moest onder breken en de Vlissingse haven moest binnenlopen voor herstellingen. Een zware grondzee die plots het ach terschip overspoelde vernielde patrijs poorten en ruiten van de salon. Het bin- nenspoelende water richtte daarna aan zienlijke schade aan. OOSTBURG. De heer A. de Hullu viert vandaag zijn veertigjarig jubi- |:tm ais leraar aan de technische school te Oostburg. De heer De Hullu werd op 10 februari 1896 te Zuidzande geboren. Op 13-jarige leeftijd werd (tij leerling op de school die hij nft 40 jaren gediend heeft. 's-GRAVENPOLDER. De gemeen teraad heeft besloten de huur van drie middenstandswoningen aan de Raad huisstraat te verhogen met 2.75 per maand, i.v.m. de aangebrachte douctie- gelegenheid in deze huizen. De ren- en tourclub Theo Middelkamp vroeg een beker of medaille voor de ronde van Midden-Zeeland, doch de raad beschikte afwijzend. De stichting Gezinszorg Goes e.o. ontving voor 1959 een subsidie van 47.08. Bij de rondvraag vroeg de heer Ko- mels of het mogelijk is een speelweide voor de jeugd aan te leggen. Alle raads leden zagen de noodzaak daarvan in, doch het is moeilijk een geschikt ter rein te vinden. Men 2al nagaan of er gens een terrein kan worden aangelegd. De raadsvergadering werd geleid door wethouder Joh.' de Schipper wegens Ziekte van burgemeester J. D. Janse. MIDDELBURG. Zeer ernstige mishandeling werd J. V., matroos te Middelburg door de officier van justitie ten laste gelegd. Hij had in Middelburg met vrienden diverse ca fe's bezocht, bier gedronken en kreeg in een dancing woorden met een be jaarde man, een zekere M. V.: „M. stootte mij aan of omgekeerd, ik weet het niet meer, hij zei wat en ik zei iets terug, M. pakte een bierfles en ik voelde me bedreigd. Ik sloeg hem de fles uit zijn handen en daar na raakte ik hem in zijn gezicht". Deze klappen kwamen zodanig aan, dat M. een paar tanden uit de mond werden geslagen, zijn bril stuk raak te en een splinter in zijn oog te recht kwam, zodat het ook later langs operatieve weg verwijderd moest worden. Mr. T. Lebret, de officier van justi tie, vond dat er geen kwestie van nood weer was. had inderdaad onverstan dig gehandeld zich met de niet nuchte re jongens te bemoeien, maar dit was toch geen reden geweest zo tegen hem op te treden. De eis was een maand gevangenisstraf, met aftrek van voor arrest. Het vonnis was conform. Drankmisbruik „Uw zaak is een der ergste drank- gevallen die wij de laatste tijd hebben gehad", zei de officier tegen de twin tigjarige H. M., landarbeider uit Nieuw- dorp. ,,Ik kan geen voorwaardelijke straf eisen omdat u een stel feiten be gaan heeft, dat in hun soort de zwaar ste zijn, u bent reeds vaker voor het zelfde veroordeeld en u hebt u onttrok ken aan het toezicht van een consul tatiebureau." Deze harde woorden sloe gen op twee gevallen van drankmis bruik, die M. had gepleegd. Op 16 maart had hij onder invloed in Nieuwdorp op een fiets gereden, was languit op de straat gaan liggen en had zich op al lerlei andere manieren misdragen. Op 14 mei was hij op de fiets naar Vlis- singen gegaan, had diverse café's be zocht met enkele vrienden en bier ge dronken. M. had de motorfiets van een onbekende gepakt en was, met een vriend achterop naar Nieuwdorp terug gereden, ofschoon hem de rijbevoegd heid bij een vorige veroordeling voor motorrijwielen reeds was ontzegd. Bij Nieuwdorp waren de twee met motor en al in een heg terechtgekomen, waar na de reis naar huis te voet werd voortgezet. De politierechter, mr. B. S. Sieperda. zei: ..Het is een wonder, dat er geen ernstige ongelukken zijn gebeurd. Men- men vroeger naar MIDDELBURG. Ter viering van het tienjarig jubileum van de Zeeuwse Ringrijders Vereniging wordt op don derdag 7 juli een grote ringrijderswed- strijd op het Molenwater gehouden. De bekendste ringrijders zullen op 178 Zeeuwse paarden elkaar in vijf banen de eer betwisten. Vanaf 's morgens acht uur worden in twintig beurten de voorronden ge houden, waaruit de wedstrijdleiding de 66 beste rijders kiest voor de grote fina le, die op twee banen bij de schouw burg en de muziektent, gehouden wordt. De eerste twintig vallen onder ereprij zen. De eerste prijs is een schilderij, beschikbaar gesteld door het provinci aal bestuur. In de andere drie banen Koepoort, Koepoortstraat en Lutherse Kerklaan moet het in de middagpauze herge- groepeerde restant in de „kleine" fina les om de drie ereprijzen in elke baan rijden. Als extra attractie zullen alle deel nemers om de twee zilveren medail- ls. uitgeloofd door Z.K.H. Prins Bernhard en de commissaris der ko ningin, kampei}. Deze strijd speelt zich af in de baan bij de muziektent, WESTKAPELLE. Om meer ser vice te kunnen bieden aan de toeristen, zal het politiekorps in de Walcherse badplaatsen gedurende het zomersei zoen worden uitgebreid. Ook krijgt men dan de beschikking over een jeep, wel ke in Westkapelle zal worden gestatio neerd. Een volledige uitrusting, o.m. reddingslijnen en medicamenten, zal in de jeep aanwezig zijn. Dit voertuig kan zowel op de weg als op het strand worden ingezet. Twee ingezetenen van de gemeente Kerkwerve, onder wie burgemeester S. Franeke, hebben gisteren de zilveren erepenning van de Ned. Ver. tot bescherming van dieren ontvangen. De onderscheidingen werden ten gemeen tehuize in aanwezigheid van de wethouders en politiemensen overhandigd door de heer mr .dr. W. Hugenholz, voorzitter van de Ver tot bescherming van dieren, die in een toespraak mededeelde dat het hoofdbestuur heeft besloten tot toekenning van de onderscheiding aan de burgemeester en aan mevr. M. P. den Boer-Boot omdat zij zich bijzonder verdienstelijk hebben gedragen bij een brand, die op 17 november 1959 woedde in een schuur van mevr. Den Boer. De burgemeester kwam op die dag "s avonds laat van een vergadering terug en zag dat de schuur in brand stond. Samen met de eigenaresse rende hij het gebouw binnen en wist 24 stuks vee in veiligheid te brengen. Zowel mr. dr. Hugenholtz als mr. I. H. van de Roemer, hoofdbestuurslid van de bescherming van dieren spraken hun waardering uit voor het moedige en doortastende optreden, waardoor de dieren van de dood werden gered. De burgemeester zei in zijn dankwoord tevens namens mevr. Den Boer, dat dank zij het werk van de dierenbescherming thans brandmuren in de stallen wor den gebouwd, waardoor de dieren meer bescherming genieten. KLOOSTERZANDE. Voor de recep tie ter gelegenheid van het afscheid van de heer baron Collot d'Escury als rent meester van het Kroondomein bestond een overweldigende belangstelling. Meer dan duizend personen onder wie burgerlijke en militaire autoriteiten en vrijwel alle pachters, maakten van de gelegenheid gebruik om de rentmeester Oranje-Groene Kruis MIDDELBURG. De heer D, Kodde uit Zoutelande heeft gisteravond af scheid genomen als bestuurslid van het Oranje-Groene Kruis in Zeeland. In 1947 kwam hij als bestuurslid in functie. oor het baanbrekende werk, dat hij heeft verricht voor de vereniging ont ving de heer Kodde een boekenbon In zijn dankwoord zei de heer Kodde die om gezondheidsredenen heeft ge meend zich te moeten terugtrekken dat het werk van het Oranje-Groene Kruis hem zeer lief is geweest, omdat het de mens in zijn geheel (ziel en lichaam betreft. Tot opvolger van de heer Kodde is gekozen de heer A. Adelaar, burge meester van Meliskerke. De heer W. van Dullemen is bij acclamatie berkozèn als penningmeester. Voorzitter D. Boone deelde mee dat de kruisvereniging binnenkort een plaats zal krijgen in de commissie voor de kinderhygiëne. Raad besprak schoolzaken THOLEN. In de raadsvergadering is medegedeeld dat een urgentieverkla ring is verkregen voor de bouw van een zevende lokaal bij de nog te bouwen ulo-school. De raad sprak uitvoerig over de plaats van de nieuwe openbare lagere school in de Dalempolder. De door B. en W. voorgestelde plaats dicht bij de begraafplaats vond men niet ge schikt. Na een besloten vergadering trokken B. en W. hun voorstel in. Het college zal t.z.t. een andere plaats voor stellen. dank te zeggen voor de goede samen' werking en de ten dienste van de ge meenschap betoonde activiteit o.a. ten behoeve van de verbetering van we gen en afwateringskanalen. De receptie werd gehouden ten huize van de rentmeester. Naast de serre stond een grote tent van zestien bij ne gen meter. De pachterscommissie bood een televisietoestel aan. nadat de voor zitter van deze commissie, de heer A C. J. de Deckere woorden van dank had gesproken tot de rentmeester. Baron Collot d'Escury is ook rent meester over niet-overheidsgronden en namens de pachters van deze gronden sprak de heer R. Steijart uit Graauw, die een bandrecorder offreerde. Baron Collot d'Escury die als rent meester wordt opgevolgd door zijn zoon K. J. A. baron Collot d'Escury be kleedt vele functies in het openbare le ven in Zeeuwsch Vlaanderen en zal zich hieraan blijven wijden. i sen als u stuurde Veenhuizen". De eis luidde zes weken en ontzetting j uit de rijbevoegdheid voor een jaar. Het vonnis was zwaarder: vier maanden, waarvan twee voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar, een jaar ontzet ting uit de rijbevoegdheid en drie jaar toezicht van een consultatiebureau. Een chauffeur uit Goes, C. G. H., had op 24 mei te Vlissingen met een personenauto een ijzeren paal omver gereden, terwijl hij onder invloed was. In Goes had verdachte in een café en kele glazen bier gedronken, was met een huurauto naar Vlissingen gereden en had in een bar nog meer bier ge bruikt. Met het plan zijn cafébezoek voort te zetten, had H. een bord in het park bij het standbeeld van Frans Naerebout omver gereden. De officier hield rekening met het feit, dat H. niet als drinker bekend stond en uit jeugdige onbezonnenheid had gehandeld. Hij eiste een week voor waardelijk met een proeftijd- van twee jaar en een boete van vijftig gulden of tien dagen hechtenis. Het vonnis was conform. W egpiraten Twee jeugdige matrozen C. G. en J. G. uit Rotterdam, waren in Terneuzen na meer bier gedronken te hebben dan goed voor hen wa-s met de auto van een onbekende gaan rijden, zonder dat beiden de rijkunst machtig waren. Om de beurt namen zij het stuur en G. reed de wagen tenslotte een sloot in, waar na de jongens half bewusteloos uit de auto gehaald werden. De auto werd vol komen vernield. Mr. Schenkenberg vond dat beiden als wegpiraten en vandalen hadden gehan deld en eiste een maand gevangenis straf. De politierechter verzachtte dit tot een voorwaardelijke straf met een proeftijd van drie jaar. Dronken politieman Een Belgische agent van politie uit Brussel, A. J. G.. was op 19 mei met zijn familie naar Hulst gereden. In een café aldaar had hij vier borrels ge bruikt. was het café uitgelopen om zijn auto te halen reed vervolgens over en kele trottoirs en tegen een paaltje op. Hij verklaarde: „Ik stapte het café uit en daarna weet ik niets meer. Ik werd wakker in een politiecel". Mr. Sieperda: „Dat is toch niet de plaats voor een politieagent". G.: „Ik had koorts....". Mr. Sieperda: ..Van de drank?". De officier hield rekening met de dis ciplinaire straffen, die G. in Brussel reeds door zijn chef waren opgelegd en zijn twaalfjarige onbevlekte staat van dienst. Hij eiste honderd gulden of twin tig dagen, een week voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar en acht maanden -ontzegging van de rijbevoegd heid. Het vonnis was vijfenzeventig gul den of vijftien dagen en een half jaar ontzegging. GOES. De mulo-examens zijn voort gezet. De geslaagden waren: diploma a: P. J. Geelhoed (m) Kamperland, M. de Jonge (m) Biervliet, L. P. Verberk- moes (m), Groede, W. P. de Kam (m), Kamperland, W. P. v. d. Heijden (m) Koudekerke. Diploma b de dames P. J. Schilleman (m) Waterlandkerkje, M. Sanderse (m) Koudekerke, J. Davidse (m) Vlissih- gen, P. Boogaard, Westkapelle, J. C. de Kok, Domburg, E. E. Montenarie Middelburg, L. Minderhoud Vrouwen polder, en de heren J. G. Sinke (m) Colijnsplaat, W. M. Schout (m) Oost Souburg. P. van Zweden (m) Vlissin gen, P. J. Risseeuw Cm) Breskens, K. Hamelink (m) Axel, C. P. Ollebek (m) Axel, M. L. Jasperse Yerseke, A. Dale bout Noordgouwe, C. van Noppen, Kou dekerke, A. P. Risseeuw Middelburg, R. Roose Middelburg, J. Baas Nw. en St. Joosland, T. J. v. d. Broeke Veere, J. M. Dalebout Noordgouwe, P. J. Kod de Nw. en St. Joosland, J. J. de Vlie ger Dreischor, N. W. de Jonge, Zierik- zee. M. is met middenstanddiploma GOES. Voor het mulo-examen slaag den: A. De dames J. N. v. d. Schelde, Zie- rikzee, J. Blankenburgh, Kapelle, J. E. W. Reijnierse, Baarland, M. P; Schol, Oostka- nelle, M. J. Schuurman, Middelburg, D.P. Marijs. Middelburg, H. B. J. Schipper, Big- gekerke. W. Kodde. Nw en St Joosland, .J E. de Lange, Middelburg en A. Bont, Veere, en de heren: B. Smit, Goes, J. J. A. Leijn- se, Middelburg, J. J. van Nieuwenhuize, Kloe- tinge en L. Zegers, Axel. B: De dames E. R. E. Christochowitz, Hansweert, T. G. Wolfert, Axel. M. P. Ze gers, Axel. N. M. Bakker, Zaamslag, en M. J. A. Lange veld, Goes, en de heren J. P. Geelhoed, Colijnsplaat, K. Scheele, Axel, J. W. de Feijter, Axel. L. J. Luijk, Colijnsplaat. J. Hagestein. Zierikzee, P. Dieleman, Axel en W. J. Teerds. Goes. Allen behaalden het middenstandsdiploma. Drie kandidaten wer den afgewezen. Gymnasium MIDDELBURG. Voor het einddiploma a slaagde den heer P. Wattel te Serooskerke; afgewezen: Geen. H.b.s. BERGEN OP ZOOM. Aan de rijksh .b.s. slaagde voor het examen hbs a mej. Van Luijk te St. Maartensdijk. WEMELDINGE. In de raadsver gadering is medegedeeld dat gunning heeft plaats gevonden voor de bouw van zes woningwetwoningen. In verband met het vertrek van de heer M. van Iwaarden, ambtenaar ter secretarie hebben de volgende benoe mingen plaats gevonden: de heer A. Boey, schrijver ter secretarie, is be noemd tot klerk en de heer A. van Kerkckhoven is benoemd tot schrijver in vaste dienst. De raad besloot tot aanleg van ver lichting in het kleedlokaal bij het sport veld. Nog voor de sportdag van 16 juli zal er een verlichting zijn. Het verzenden van post in diensten- veloppen is, vindt men in Wemeldinge te duur. Voortaan zal de gemeente post zegels plakken of gebruik maken vah een frankeermachine. Aan weerszijden van de Daniëlsstraat zullen trottoirs komen met een breedte van een meter. Voor de rijweg blijft vijf meter over. De raad stelde een be drag van 4500 gulden beschikbaar voor de aanschaf van oliestookkachels in de openbare lagere school. De kolenkachels zijn versleten. waar ook de jury en de wedstrijdlei ding hun domicilie houden. Omstreeks vijf uur wordt de commis saris der Koningin verwacht, waarna de jury hoopt omstreeks half zeven tot de prijsuitreiking over te gaan. „Oude" rotten als de gebr. Minder houd uit Westkape-lle, Ko de Klerk uit Nieuwland, L. P. Brasser en J. en L. Maljers uit Veere, J. Koppejan uit Zou telande en Martinus Koole uit St. Lau rens starten als de favorieten, maar zullen het hoogstwaarschijnlijk zwaar te verduren krijgen tegen de „outsi ders", waaronder P. Poppe, Grijpsker- ke, Jan de Pagter uit Ritthem, M. Jan- se uit Souburg en niet te vergeten de dertienjarige sensatie van vorig jaar J. Wisse uit Meliskerke. De deelnemers in hun „uniform": Wit sportkostuum met fleurige oranje sjerp en de verplicht gestelde bont versierde paarden zullen ongetwij feld weer grote drommen toeschouwers naar het Molenwater trekken. KOUDEKERKE. Begunstigd door fraai zomerweer hield V.C.B. Lamme' renburg haar zomerfeest op haar ter rein aan de Zuidbeek. Dit bestond uit kinderspelen, ringrij- derij te paard, diverse attracties enz. Voorzitter Slagboom reikte na afloop de wisselbeker der V.C.B. uit aan de win naar: dhr. L. de Pagter. Hij sprak de hoop uit dat dit sportevenement nog tot in lengte van jaren doorgang zou vin den. Dhr. de Pagter dankte het bestuur en de vereniging voor het beschikbaar stellen van de beker en de vele schen kers van de prijzen.Dhr. F. Brasser reikte daarna de prijzen uit die als volgt werden gewonnen door: le prijs L. de Pagter 18 ringen uit 27 beurten; 2e pr. J. Brasser 15 ringen 3e prijs R. Geljon 15 ringen; 4e prijs A. Kluijfhout 15 rin gen: 5e prijs D. Vos 13 ringen; 6e prijs C. de Looft 13 ringen: 7e prijs A. Frane ke 11 ringen; 8e prijs A. de Lange 11 ringen; 9e prijs F. Brasser 10 ringen; 10e prijs A. Kluijfhout 9 ringen; 11 F. Vos 9 ringen; 12 Jac. Vos 8 ringen; 13 A. Ova 8 ringen: 14 K. Oste 8 ringen; 15. J. Baart 7 ringen; 16 L. W. Kodde 5 ringen; 17. J. S. Vos 4 ringen; 18. C. Koole 4 ringen: 19 C. Jasperse 3 rin gen; 20. N. van Raay 1 ring. De wisselbeker der V.C.B. door L. de Pagter met 7 van de 8 ringen. Beker geschonken door J. v. d. Berge te Mid delburg door C. de Looff 5 van de 8 ringen. Wisselprijs geschonken door de firma van Noppen te Koudekerke J. Brasser met 5 ringen. Zuil geschonken door café de Vriend- I schap (Middelburg) door R. Geljon. Standaard van A. de Witte door L. de l Pagter. Medaille van NN door C. de Looff. De prijs van Melkhandel W. Koole door D. Vos. De meeste volgringen (9) wer den gestoken door L. de Pagter. De pot lepel werd gewonnen door Fr. Vos. Na afloop der ringrijderij was er stoeltje rij den hetwelk door D. Vos werd gewon nen. Des 's avonds maakte de Harmonie Voorwaarts een mars langs de straat gevolgd door een populair concert in de speeltuin. Ook werden nog enkele volks spelen gedaan onder grote hilariteit der aanwezigen. Er heerste zowel "s middags als s avonds een gezellige drukte zodat men op een geslaagde dag kan terugzien. WEMELDINGE. Tijdens liet ker senplukken is mevr. V B uit Wernel- vJin 1Jamme te metC A'J van' Ii4ar0den^eeKloreathrgè; rl n T o rr a.' 4 r. A Chr. h.b.s. MIDDELBURG. Voor het toelatingsexa men tot de eerste klasse van de chr. h.b.s. voor Walcheren zijn geslaagd: Jan Bosse- laar, Chris de Visser en Jaap de Visser te Aagtekerke, Bram van Eenennaam en An ton Janse, Arnemuiden, Willy Brouwer, Kees Maas en Henk Minderhoud, Domburg, Nellie Wijkhuys, Grijpskerke, Adrie Spruijt, 's H. A. Kerke, lm an He.vboer, Lijnie van Lage- raad, Jan Kees Luyk en Conny Marcusse, Kamperland, Piet» Boone en Nelleke de Lan ge, Koudekerke, Jooske Crucq en Wim Moerdijk, Nieuwdorp. Nelleke van Belzen, Lin van der Slikke te Nw en St Joosland, Ineke van Belzen, Leo Bolier, Marianne Boom. Cobi Boone, Albert Bosman, Yolanda de Bree, Rudie van Denbroek. Anneke de Bruin, Heieen Groenenberg, Daan van der Haar, Rien van Hoepen, Hendrik Jan Jong stra, Joke Jongstra, Marianne Kamphuis, Jan Kreuter, Dick de Leeuw, Piet Lenselink, Hans Ligteringen. Wim Littooy, Kees van Luyk, Arie Manintvelt, Loop de Mey, Riet Minnaar. Magda van Noppen, Wim van Nop- pen, Nelly de Poorte. Hans Schouwenaar. Marja Verhoef. Cokkie Verspoor, Jelle Vis ser. Gert van der Vlist. Luuk de Vries, Jan de Waardt en Kees Willebroordse, Middel- Durg Loni Davidse en Marianne Richard. Oostkapelle, Piet Geerse, Simon Kole, Tieerd Ossewaarde en Jannie Stroo, Serooskerke. Hannie Buys. André van Dijke, Adrie Eve- raers, Niek Molhoek. Piet Schout en Ko Sin- koi.fr ,e,n W' Souburg, Sjaak Arnoldi, Peter Bollebakker, Jan Dieleman, Louis Filius Jan van der Heyden, Eunice Homburg. Ton- me Huysman, Ronald Kooiman. Cobi Kuyk. Huih qtÖSpe£ piet_Lo°ise. Marcus de Reg!. Huib Sinke. Peter Suurmond, Harrv Tuinhof en Frans van der Welle allen te Vlissingen Marijke Buys, Veere. Afgewezen: 7. MIDDELBURG. Aan de Oplei dingsschool voor het Chr. Kleuteronder- wijs ie Middelburg werd het diploma- I MerF^ f1' ^fï^oor de dames o ii; ,Fl2,ole' C- Lobbezoo en J. de Smldt te Bergen op Zoom, A. A. A Bos- ma en W. Huigens te Goes. A. J. J de Koeijcr en H. Rouw te Yerseke. M Bos- selaar te Souburg. J. van Damme te de ladder waar zij opstond uit de boom gewaaid. Per ambulance werd zij naar het ziekenhuis te Goes overgebracht. Bij het onderzoek bleek dat zij inwendige kneuzingen had opgelopen. Inmiddels is zij weer naar huis teruggekeerd. H. E. P. de Jager te Arnemuiden. Y R. J. Lavooij te Ovezande, F. J Post humus te Vlissingen, J. C. de Waal te Colijnsplaat en J. J. Wouters te West kapelle. Geen der kandidaten werd af gewezen.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 3