KRIJGSDANS MET 'S KONINGS SABEL Ondanks wanorde toch warm welkom Westen wil Moskou dwingen tot hervatting ontwapeningsgesprek Stormschade vertraagt bouw pier Korter werken in Delft Weduwe (75) overvallen Jongetje bijna slachtoffer De Bilt: Koud Van Est vlak bij gele trui PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Verwarde intocht van Belgische koning in Leopoldstad zwakzinnige toeschouwer dringt stoet binnen koninklijke kolonne uit verband gerukt volgauto's in de berm gedrukt Sabel gegrepen Tussen auto's door Geluk gehad NA TORPEDEREN VAN OVERLEG IN GENÈVE TUNNEL EN VIADUCT IN HARDINXVELD Calmeyer: 't Is ivaar... Spin werd begraven met militaire eer Stille Oceaan als reuze-schietbaan Minister Luns bij Tito Russisch student kreeg advocaat PRIJSSTOP VOOR BROOD Strijd tussen moeder en zoon Wind mindert Het weer overal fl Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststraat 90, Postbus 4, Giro 116666, telefoon Directie en administratie 01100- 2438. Redactie: 01100-2317, bij geen gehoor Chef redactie 01100-3991. Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 50, tel. 01180-2009, bij geen gehoor: 01180-4604, Postbus 26, Vlissingen, Nieuwendijk 33, tel. 01184-3224, Postbus 24, Terneuzen, Nieuwstraat 38, tel. 01150-3189; Zierikzee, Havenpark 24, tel. 01110-2991. Directeur: JACQ DE SMIT; Chefred.: G. J. BREUKER Zeeuwsch Dagblad Losse nummer» 13 cent Abonnementsprijs 0,56 per week, 7,per kwartaal1 Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouters 7 cent per woord met een minimum van f 1,— 36e jaargang NO. 4591 Donderdag 30 juni 1960 Van onze correspondent LEOPOLDSTAD. Leve de koning, leve Kasavoe- lioe, leve de onafhankelijkheid! Tussen het geknal van voetzoekers door klonken die kreten gistermiddag toen koning Boudewijn, die om vier uur op het vliegveld van Leopoldstad geland was, in een open auto naast presi dent Kasavoeboe de slad bereikte. Bij de Albert Boulevard waar koloniale troepen de eer bewezen, wierp een neger bloemen in 's konings auto, klom vervolgens achterop de wagen en toen ko ning Boudewijn rechtop ging staan om te danken voor de militaire eerbewijzen, wist die zwarte van de gele genheid gebruik te maken om 's konings sabel te grijpen. Vier seconden later voerde hij er een woeste krijgsdans mee uit tussen de auto's die de koning volgden en het kostte enige moeite de man te overmeesteren. Hij werd beschreven als een zwakzinnige, een bekende straatfiguur in dat deel van de stad, die vorige week de boel al op stelten had gezet door de klokken van de kathedraal te laten luiden op een moment waarop zulks niet met het programma overeenkwam. Op de weg van het vliegveld van Leopoldstad naar de hoofd stad zelf een afstand van dertig kilometer waren er ook al vreemde dingen gebeurd. Nauwelijks waren de militaire auto's, onmiddellijk gevolgd door de wagen van koning Bou dewijn, de poort van het vliegveld uitgereden of vele tientallen auto's drongen zich in de stoet, zodat het gevolg van de hof- auto werd gescheiden. De kolonne geraakte geheel in de war en het werd nog erger toen verder op de weg van alle kanten auto's van particulieren kwamen opzetten om de chaos te vergroten. Het is eeh grote autoweg met vier rijbanen en al het verkeer reed kris-kras in beide rich tingen. De auto's van het gevolg des ko nings, waarin vele tientallen Belgische hoogwaardigheidsbekleders waren ge zeten, werden van de weg af gedrukt en kwamen in de bermen terecht. Dat was o.a. het geval met de auto van de heer Cornells, de Belgische goever- neur-generaal. Konings sabel Daar de auto's in het gevolg van Boudewijn natuurlijk een bepaalde volgorde hadden toegewezen gekregen, probeerden zij, na weer op de ver harde weg te zijn terechtgekomen, de auto van de koning in te halen, waar door zeer riskante verkeerssituaties ontstonden. Het mag een wonder heten dat de blijde intocht van de jonge ko ning niet gepaard is gegaan met een bloedige reeks verkeersongelukken. Pas in de buitenwijken van Leopold stad gelukte het de militairen om orde in de chaos te brengen en de stoet weer enigszins te formeren, zodat de entree van de koning toch nog een vrij waardige vertoning kon worden. DELFT (A.N.P.) De directies van een aantal Delftse bedrijven willen op 1 januari verkorting van de werkweek tot 45 uur invoeren. Het betreft hier Calvé. de Gist- en Spiritusfabriek, de Lijm- en Gelatine- fabriek en de Ned. Kabelfabrieken. De directie van ,,De Porceleyne Fles" wil het voorlopig bij een verkorting tot 46 uur laten. Het streven is de werkweek tot vijf dagen te beperken en zaterdag vrij te geven, maar er wordt nog overlegd of dat wel mogelijk zal zijn. Eigen nieuwsdienst NEW YORK De westelijke mogendheden blijven na het torpederen van het ontwapeningsoverleg in Genève door de Sow- jetunie niet bij de pakken neerzitten. Zij plegen in het hoofdbu reau van de Ver. Naties en in Washington achter de schermen overleg met vele andere landen in de hoop op korte termijn de ontwapeningsbesprekingen in de Verenigde Naties weer op gang te krijgen. De Sowjetunie wenst het ont wapeningsoverleg te laten rusten tot de aanvang van de volgende zitting van de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties, tot 20 septem ber van dit jaar dus. Het westen wil zich deze moedwillige vertraging van het onderhandelingstempo niet laten opleggen. Spoedzitting Mevrouw Levasier IJMUIDEN Je geld! Met deze weinig originele kreet wekte een jon ge man van ongeveer 23 jaar gister nacht de 75-jarige weduwe T. Leva sier aan de Wijk aan Zeeërweg in IJmuiden oost. De man was het huis binnengedrongen op zoek naar geld of kostbaarheden en wist kennelijk precies, hoe de situatie er was. Op zijn sluiptocht kwam hij ook in de slaap kamer van mevrouw Levasier terecht, die wakker werd. Zij zou haar bril opzetten, toen de insluiper die haar uit de hand sloeg. De oude dame zette het op een schreeu wen maar de man pakte haar om de hals.' zodat de adem haar begaf. De vrouw kon zich niettemin losrukken en rende de gang in. waar de onverlaat haar voor de tweede keer vastgreep. Er vloeide deze keer zelfs wat bloed. Daar op nam c.e aanvauer de benen. Mevrouw Levasier liep de straat op raar het huis van haar zoon, een buson dernemer, die even verderop woont. De ze werd wakker van haar angstige kre ten en waarschuwde de politie. Tot nu toe is er nog geen spoor van de insluiper gevonden. Het onderzoek wordt bemoeilijkt doordat de oude dame zonder bril weinig ziet en de politie dus niet aan betrouwbaar signalement kon helpen. Het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken maakte gisteren dan ook bekend, dat de westelijke mogend heden het „onverantwoordelijke optre den" van de Sowjetunie. en de vier andere communistische landen in de ontwapeningsconferentie niet nemen en van gedachten wisselen over verschei dene mogelijke stappen. Een daarvan is volgens de bekendmaking het bijeen roepen van de grote ontwapeningscom missie van de Verenigde Naties, waarin alle aangesloten landen zijn vertegen woordigd. De Engelse minister van buitenlandse zaken, Selwyn Lloyd, noemde die mo gelijkheid gisteren ook, tijdens de beant woording van vragen in het Lagerhuis. Lloyd noemde tevens de andere mogelijkheden: bijeenroepmg van de Veiligheidsraad en uitschrijving van een spoedzitting van de Algemene Ver gadering. De bemoeiingen van de westelijke mogendheden zijn gericht op aanvaar ding van een resolutie in de Verenigde Naties, waarbij wordt aangedrongen bij de communistische landen op onver- HARDINXVELD-GIESSENDAM. Er is een begin gemaakt met de bouw van de eerste tunnel onder rijksweg 15 in Hardinxveld-Giessendam. Onder de rijksweg komt, waar deze de Sluisweg kruist, een betonnen doorgang voor het verkeer. Men zal voor het werk een jaar nodig hebben. De kosten bedragen ongeveer een half miljoen gulden. Tevens wordt I in dezelfde gemeente een begin ge- maakt met het bouwen van een viaduct over de rijksweg. wijlde hervatting van het ontwapenings overleg. Bijeenroeping van de grote ontwape ningscommissie van de Verenigde Naties schijnt niet de gelukkigste oplossing te zijn. De Sowjetunie heeft nimmer aan het werk van die commissie willen deelnemen. De commissie heeft dan ook tot nu toe niets kunnen uitrichten. Ogen sluiten Prejsper Macmillan van Engeland uitte gisteren in zijn antwoord op de jongste brief van premier Kroesjtsjef de veronderstelling, dat deze had ver kozen de ontwapeningsonderhandelin gen eenzijdig af te breken voordat het nieuwe westelijke plan was ingediend, omdat hij zijn ogen voor dat plan wenste te sluiten. De communistische landen hadden volgens Macmillan niet het recht de conferentie te torpederen. Macmillan gaf uitdrukking aan de hoop, dat de Sowjetunie een spoedige hervat ting van het overleg wilde bevorderen. Staande naast president Kasavoeboe heeft koning Boude wijn van België zijn entree ge maakt in Leopoldstad, waar hij vandaag de feesten ter gelegen heid van de onafhankelijkheid zal bijwonen. De koning scheen volkomen onbewogen en bleef dat, zelfs gedurende de chaoti sche rit van het vliegveld naar de stad en tijdens het vreemde incident met zijn sabel. Radio-telefonisch overgebrachte foto. VERGIF IN VUILNISBAK ALKMAAR. Dank zij het snelle op treden van twee artsen is de vierjarige Gerrie Visser te Egmond aan Zee aan de dood ontsnapt. Het jongetje had gis teren met zijn even oude vriendje Ray mond Gravemaker in een vuilnisbak een tube met tabletten gevonden en er twee van ingeslikt. Toen Raymond het buisje aan zijn vader liet zien, zag de ze dag er een doodskop op stond. De in- houd bleken lindoontabletten te zijn, een dodelijk vergif. Toen de vader van Ray mond hoorde, dat Gerrie Visser twee ta bletten had ingeslikt rende hij naar diens ouders. De direct ontboden artsen begonnen met het doorspoelen en leegpompen van de maag van het inmiddels bewusteloos: geraakte ventje, waardoor de twee ta- j bietten konden worden verwijderd. Toen I Gerrie nog twee uur bewusteloos bleef. werd hij naar het ziekenhuis in Alk- I maar vervoerd. j Het levensgevaar is geweken en gis-l termorgen was zijn toestand redelijk. Selwyn Lloyd Van onze Haagse redactie DEN HAAG Het is waar dat een sergeant in de Adolf van Nassau- kazerne in Zuidlaren door dertig sol daten een militaire begrafenis heeft laten geven aan een dode spin die hij op een lampekap had gevonden. Het is ook waar dat deze sergeant tijdens een les een soldaat van een verwarming heeft geslagen, een an dere soldaat van zijn bed heeft ge trapt, weer een andere soldaat een graszode naar het hoofd heeft ge gooid en zich bij de excercitie aan liederlijke taal te buiten is gegaan. Toegegeven Staatssecretaris Calmeyer heeft dit alles toegegeven in zijn antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede- Kamerlid Bakker. Dat de betrokken sol daten uit vrees voor represailles hun be klag niet durfden doen ontkent de staats secretaris. Uit het antwoord valt verder af te leiden dat de gedragingen van de betrokken onderofficier aan de krijgs tucht worden getoetst. Eigen nieuwsdienst DEN HAAG De felle storm en de daardoor opgezweepte zee hebben gisterochtend vroeg zware schade toegebracht aan de in aanbouw zijn de Scheveningse pier. Schade werd overigens uit vrijwel alle badplaat sen langs de Noordzeekust gemeld. De aan de pier toegebrachte schade zal de bouw ervan niet onaanzienlijk vertragen. Een van de vooruitgescho ven stalen stellingen is met de daarop rustende heimachine in zee verdwenen, doordat de houten hulpstelling, waar op het gevaarte stond, door de kracht van de golven werd verbrijzeld. Voorpost De machine was een voorpost van de pier en heide zware palen in de grond. Een tweede stalen stelling met heima chine, bezig met de opbouw van het zonne-eiland, bevond zich boven de be tonplaat en is blijven staan. Houten hulpsteigers met rails werden evenwel vernield. De betonnen wandelbrug, die al ge reed is, heeft bewezen tegen een stoot je te kunnen; zij liep geen schade op. Gistermiddag was de zee nog altijd zo onstuimig, dat het voor de uitvoer ders van het werk niet mogelijk was te schatten binnen hoeveel tijd de stel ling en de heimachine kunnen worden geborgen. 25.000 gulden De pier was overigens niet het enige bouwwerk aan het Scheveningse strand, dat heeft geleden. Het zeer hoge water van woensdagmorgen heeft tal van hou ten strandetablissementen uiteen gesla gen of zwaar beschadigd. Aan het bad-paviljoen op het strand van Schiermonnikoog werd een schade aangericht die op 25.000 gulden wordt geschat, 's Nachts waren er al enkele badhokjes weggeslagen (die kilometers verder zijn teruggevonden)maar over dag begon de aanval van de zee op het •paviljoen zelf. Scholieren hielpen het badpersoneel met het' in!- allerijl afbreken van het paviljoen. Nog dit seizoen zal het wor den herbouwd. Wachten De rijksveerboot uit Oostmahorn kon gisteren door het hoge water, dat bo ven de steiger Uitkwam, niet aanleggen op Schiermonnikoog. Een paar honderd meter uit de kust moest het schip met zijn passagiers tot half vier gistermid dag wachten. In Zandvoort kregen storm noch wa ter kans om. schade aan te richten. De pachters waren daar de hele nacht op gebleven om hun eigendommen te be schermen en in veiligheid te brengen. Hou op met mijn schoenen te likken Belloje bezorgt me een superioriteits complex. Eigen nieuwsdienst WA9HINGTON Amerika heeft be sloten van de Stille Oceaan de groptgte schietbaan ter wereld te maken, eii die schietbaan te gebruiken voor pogingen, intercontinentale raketten in de lucht te vernietigen. De plannen zijn gericht op vervolmaking van een systeem voor verdediging tegen aanvallen met derge lijke wapens. Het ligt in de bedoeling daarvoor de reusachtige Atlas te gebruiken en de Nike-Zeus. De Atlas zal worden ge lanceerd aan de Amerikaanse westkust. Bij het eilandje Kwajalein, op 4800 mijl afstand, zal dan getracht worden de neuskegel van de Atlas in de vlucht met een Nike-Zeus te vernietigen. Voor de proeven zullen vermoedelijk 18 raketten van het type Atlas gebruikt worden. BELGRADO (Reuter). Minister Luns, die een bezoek van zes dagen aan Zuidslavië brengt, heeft gisteren presi dent Tito bezocht op. zijn zomerver blijf op het eiland Brioni. Hij werd ver gezeld door zijn Zuidslavische ambtge noot Popovic, de Zuidslavische ambas sadeur in Den Haag en de Nederlandse ambassadeur in Belgrado. Het gezel schap maakte de reis van Belgrado naar Brioni in een speciaal vliegtuig. Van onze Haagse redactie DEN HAAG De Haagse advocaat mr. F. de Koning is aangewezen als raadsman van de Russische student Pjotr Smimof, die verdacht van spiona ge in voorlopige bewaring is genomen. Smirnof weigerde zelf om epn raadsman te verzoeken, de Russische ambassade had namelijk laten weten dat men wei nig vertrouwen stelde in de Nederland se balie. Inmiddels is de bewaring van Smir nof in het Haagse huis van bewaring met zes dagen verlengd. Volgende week zal de rechtbank op vordering van de officier van justitie moeten uitmaken of de Rus in voorlo pige hechtenis genomen zal worden. Van een onzer verslaggevers CAEN. Heel even heeft gis teren in Caen, aan de eindstreep van de vierde etappe van de Ron de van Frankrijk, de hoop in vele Nederlandse harten geleefd, dat Wim van Est de gele trui zou ver overen. Hij moest daartoe de sprint winnen of tweede worden. Het lukte niet, want Wim van Est werd in de kopgroep vijfde. Desal niettemin was de vreugde in het Ne derlandse kamp groot, want de Brc- danaar klom naar de tweede plaats in het algemeen klassement. Alle Nederlanders kwamen in voor- ste posities binnen. Niesten was, als, 28ste, de laatste Nederlander. Xn Londen is eietoren Boerhaave en zijn gezin verkocht. Het schilderij van Aert van Gelder waarop de familie is vereeuwigd, bracht op een veiling bij Sotheby 15.000 pond sterling op (on geveer 159.000 gulden). Overijsel en Gelderland: DEN HAAG (ANP) —Voor de provincies Overijsel en Gelderland is een prijsstop voor volkswitbrood, wa terwitbrood en volksbruinbrood afge kondigd. de prijzen voor deze soor ten brood zullen per achthonderd gram niet hoger mogen liggen dan de prijzen, die op 17 januari 1959 wer den betaald, vermeerderd met één cent. De ministers De Rous en Marijnen hebben deze maatregel genomen in overleg met de Nederlandse bakkerij stichting, nadat was gebleken dat ver scheidene bakkerijen in de beide pro vincies de prijs van het brood hadden verhoogd, zonder dat daarover met het ministerie van economische zaken was gesproken. Het K.N.M.I. in De Bilt berichtte ons gisteravond om 23.15 uur: Advertentie Ontelbare vrouwen herinneren zich het boeiende verhaal „Huibert Kollewijns Opgang" door Louis van Orden. Deze beroemde Nederlandse auteur schreef voor Libelle een nieuw dramatisch feuilleton over de strijd tussen een moeder en haar zoon, getiteld: „OM HET HART VAN EEN ZOON". In de nieuwe Libelle leest u bovendien over het offer, dat een Nederlandse huisvrouw bracht voor de bewoners van een troosteloos vluchtelingenkamp. Natuurlijk in Libelle, want LIBELLE is nu eenmaal beter 1 Vrij veel bewol king met enkele buien. Koud weer. Langs de kust tot. krachtig en in het binnenland tot ma tig of zwak af nemende noordwes telijke wind. MIESJE: Juni heeft een roerig staartje! 1 juli: Zon op 4.24, onder 21.03. Maan op 12.07, onder -.- Van onze weerkundige medewerker Wanneer wij het weer van het weekeinde vergelijken met dat van gisteren, moet gezegd wor den, dat er tvel iets veranderd is. Plaatselijk kwam de temperatuur gisteren niet boven de twaalf gra den uit; een gure wind blies uit de noordwesthoek en de regen striemde niet alleen de vakantie gangers. Het leek wel of wij op weg wa ren naar de herfst in plaats van naar het hartje van de zomer. De wind was wel wat minder sterk dan tijdens de zomerstormen van vorige jaren, maar die stormen kwamen uit het zuidwesten, ter wijl de storm van gisteren uit het noordwesten blies, hetgeen een veel grotere invloed heeft op het peil van de Noordzee. Door de wind werd het water in Scheveningen ongeveer tachtig centimeter hoger dan volgens de getijtafels mocht worden ver wacht. Maar niet vergeten moet worden, dat de golfslag ook van invloed is op de schade, die de storm heeft veroorzaakt. De depressie, die deze storm op haar geweten heeft, is over Dene marken getrokken, gisteravond verwijderde zij zich van ons zodat de wind minderde. Vandaag zal er aan de kust nog een flinke bries staan, buien zijn er ook nog te verwachten, maar misschien zul len wij de zon ook eens even te zien krijgen: veel zal het nog niet kunnen zijn, maar daardoor za) de temperatuur af en toe iets ho ger kunnen worden. max. neersl. temp. 7—19 uur weer wind gr. C. in mm Helsinki zw. bew. zo 19 0 Stockli. zw, bew. OZO 18 -1 Oslo zw. bew. NNW 15 5 Kopenh. h. bew. NW 16 4 Aberdeen reg^n NNW 13 1 Londen zw. bew. NNW 17 0 A'dacm vegen NW 14 4 Brussel vegen NW 15 Luxemb. 1. bew. NNW 13 0,2 Parijs 1. bew. N 13 0 Bordeaux onbew. NO 25 0 Grenoble onbew. NW 21 0 Nice onbew. zw 25 0 Berlijn regen wzw 15 0,5 Frankf. zw. bew. NW 19 0,1 München geh. bew. W 15 0,3 Zürich zw. bew. WNW 16 0 Genève 1. bew. NNO 19 0 Locarno zw. bew. O 25 0 Wenen onbew. W 18 5 Innsbr. zw. bew. O 18 1 Belgrado h. bew. WNW 27 2 Athene onbew. W 32 0 Rome zw. bew. WZW 28 0 Ajaccio h. bew. wzw 29 0 Majorca 1. bew. zw 30 o Lissabon onbew. NW 24 0

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 1