im In wielerrit met anticlimax verloor Nencini gele trui aan Groussard VERKEERD BEGREPEN Hoevenaers sloeg tegen de keien M in straten van plaatsje Rue Met de Franse Tour slag DERMASEPT-ZEEP Puistjes-Pukkels Goede positie verspeeld Nederland hield zich afzijdig Woensdag 29 juni 1960 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 9 lViUKjami Inschrijving NOC voor Rome GRIEKSE KROONPRINS NAARIJSSELMEER Militairen in actie op sintels van Te Werve Nederlanders zakten nog verder terug Uitslagen Geslaagd... PRISMA Hoog tempo Van voren Niemand Hockeyploeg speelde gelijk tegen Spanje Jammer Niets DEN HAAG (ANP) Daar de in schrijvingen voor deelneming aan de Olympische Spelen te Rome op 30 juni sluiten, heeft het Nederlands Olympisch Comité (NOC) thans voor de volgende sporten ingeschreven: atletiek, boksen, kano, wielrennen, schermen, turnen, hockey, roeien, zwemmen (incl. water polo en schoonspringen)worstelen en zeilen. Voorts is mede ingeschreven voor de ruiterwedstrijden en het klei- duivenschieten. De betekenis van deze ruime nationa le inschrijving is, dat voor bepaalde takken van sport de deur voor uitzen ding nog niet definitief is gesloten, doch dat aan de hand van nog te tonen prestaties alsnog over de al of niet uit zending kan worden beslist. Deze inschrijving betekent dus niet, dat ook inderdaad aan al deze takken van sport zal worden deelgenomen. Pas in de loop van juli en augustus zal omtrent de individuele deelneming worden beslist. i i i Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM. Kroonprins Con- stantijn van Griekenland zal in een Draakjacht deelnemen aan de zeilwed strijden op het IJsselmeer, welke van 5 tot en met 9 juli zullen worden gehou den. In een kort onderhoud met onze zeilmedewerker heeft kroonprins Con- stantijn veel belangstelling getoond voor de omstandigheden op het IJsselmeer. Hij ibleek uitstekend op de hoogte van de capaciteiten van Wim van Duyl; hij verheugde zich reeds op het moment, waarop hij zijn krachten met deze Ne derlander zal kunnen meten. Successen Inmiddels heeft Nederland nog enkele fraaie successen in de Kieler Woehe ge boekt. In het eindklassement tweede se rie wist de sloep Holland II op de eer ste plaats beslag te leggen, met 358 pun ten. Engeland II werd tweede, Noorwe gen derde en Holland I vierde. In totaal hebben beide Nederlandse ploegen twaalf prijzen gewonnen, waar onder twee hoofdprijzen, die volgend jaar weer verdedigd moeten worden. Eigen nieuwsdienst RIJSWIJK De militaire atletiekploeg, die vandaag naar Athene vertrekt heeft gis teravond nog een korte repetitie kunnen houden bij de regionale wedstrijden, welke op Te Werve in Rijswijk waren georgani seerd. Een succes mag de zege van de Rotter dammer P. Nederhand worden genoemd op de 100 m. Hij, een B-klasser, zegevierde in 11 sec, met de felle wind tegen. Dat was sneller dan de winnaar van dé A-klasse Peter van Trekvogels die niet verder kwam dan 11,4 sec. Ook nummer twee in de B- klasse, Faber van Vlug en Lenig, bleek met 11.2 sec. sneller te 2ijn geweest. De Rotterdammer De Bruin triomfeerde op de 3000 m in 8:46,8. Het was jammer, dat Künen op dit nummer niet startte. Hij was wel aanwezig maar wilde liever niet lopen op de harde baan. Drie atleten hebben op de 800 m behoor lijke strijd geleverd. Steylen van Shell had aanvankelijk de leiding genomen maar 300 m voor de finish ging Cujé van de militaire ploeg hem vóorbij. Tóch moest de Zeeuw capituleren vdor de eindsprint van Steylen, die won in 1.57,2. Tweede werd Cujé in 1.57,9 en derde Koppelaar van de militaire ploeg in 1.59. De 100 m bij de dames was opgelegd pan doer voor Wil Capel van Celebes. Zij won in 13.1 sec. Ook bij het verspringen kwam zij op de eerste plaats met een sprong van 4.94 m. Advertentie DIEPPE. - De premie voor de ongelukkigste renner in deze rit toas uiteraard voor Hoeve- naars. die door zijn val veel plaatsen in het algemeen klasse ment verspeelde. Of echter deze premie van duizend franken voldoende zal zijn om zijn verlies goed te maken, be twijfelen wij. Hoevenaars dui kelde namelijk van de achtste naar de zestigste plaats en ver- loor dus 52 uitermate kostbare posities. Rónde van Oostenrijk SAALFELDEN (A.P.) In de Ronde van Oostenrijk voor amateurs zijn de Nederlandse deelnemers verder terugge zakt. Stond Lotz maandag derde en Hu- gens vierde, na de etappe van gisteren bezetten zij resp. de vijfde en zevende plaats. De vierde en zwaarste etappe werd gewonnen door Karl Kunde uit Duitsland, die de 152 km onder meer over de Gross Glockner aflegde in 4.40.52. Lotz werd vijfde in 4.49.37 en Hugens dertiende in 4.52.42. Snijder en Van den Klundert eindigden op nog gro tere achterstand. In het ploegenklassement neemt Ne derland, na Oostenrijk, de tweede plaats in met 13 minuten achterstand. Derde etappe Duinkerken—'Dieppe, 209 km. 1. De- filippis (It.). 5.01.35 met bonificatie 5.00.35; 2. Cazala (Fr.) 5.01.35 m.b. 5.01.05; 3. Groussard (Fr. W.); 4. Viot (Parijs N.); 5. Plcot (Fr. W.), 5.01.42; 6. Jaroszewicz (Did.), 5.04.41; 7. Dar- rigade (Fr.), 5.04.42; 8. De Roo (Ned.); 9. Baffi (It.); 10. Sabbadini (It.); 11. Donicke (Did,); 12. Brittain (Eng.); 13. Reinecke (Did.); 14. Gainche (Fr. W.); 15. Reynolds (Eng.); 16. Kennedy (Eng.); 17. Christian (Int.); 18. Nencini (It.); 19. Wim van Est; 20. Friedrich (Did.); 25. Damen; 31. Van den Borgh; 53. Geldermans; 58. Piet van Est; 90. Niesten; 92. Kersten, allen in dezelfde tijd als Darrigade, 5.04.42. De Spanjaard Gomez del Moral en de Pool Wierucki (Int. ploeg) hebben de strijd gestaakt. Alg. klassement 1. Groussard (Fr. W.), 13.45.08; 2. Nencini (It.) op 25 sec; 3. Simpson (Eng.) op 47 sec.; 4. Anglade (Fr.) op 56 sec.; 5. Wim van Est op 1.16; 6. Adrlaenssens (B.) op 1.49; 7. Rivière (Fr.) op 1.57; 8. Planckaert (B.) op 2.20; 9. Van den Borgh, op 2.47; 10. Pambianco (It.) op 3.33; 11. Mahé (Fr.) op 3.54; 12. Foucher (Fr. W.) op 4.12; 13. Baldini (It.) op 4.15; 14. Strehler (Zw. Lux.) op 4.22; 15. Brankart (B.) op 4.27; 16. Janssens (B.) op 4.32: 17. Junkermann (Did.) op 4.43; 18. Boizan (Zw. Lux.) op 4.45; 19. Miiesi (OZO Fr.) op 4.58; 20. Rohrbach (C.M. Fr.) op 4.59; 30. Damen, 13.51.19; 32. Gel dermans, 13.51.25; 42. Piet van Est, 13.52.35; 86. Niesten, 13.59.43; 90. De Roo 14.00.45 97. Kersten, 14.02.46. Ploegenklassement 1. Frankrijk W. 15.07.59; 2. Italië, 13.09.59; 3. Frankrijk, 15.10.30; 4. Parijs NO, 15.11.02; 5. Duitsland, 15.14.05; 6. Engeland, Nederland, België, C.M. Frankrijk, OZO, Internationaal, Span je en Lux. Zw., alle 15.14.06. Alg. ploegenklassement 1. Frankrijk 41.13.10; 2. Italië 41.18.53; 3. België 41.19.17; 4. Frankrijk W. 41.20.47; 5. Nederland 41.21.41; 6. Zwit serland-Lux. 41.28.03 7. Engeland; 8. Parijs N.; 9. OZO; 10. Duitsland; 11. C.M. Frankrijk; 12. Spanje; 13. Inter nationaal. Puntenklassement 1. Nencini, 57 pnt.; 2. Rivière, 108 pnt.; 3. Defillippis, 190 pnt.; 4. Sche- pens, 194 pnt.; 5. Privat, 296 pnt. Advertentie maar dan ook 'n volwaar dige beloning: een horloge „cum laude", gekocht bij een gediplomeerd vakman: uw eigen horlogen het goede Ankerhorloge PRISMA JUNIOR vanaf 49.7" No. 9 Omschrijving Horizontaal: blijvende vijandschap; 4 Rusland; 7 oxydatie; 9 vreemde smaak die cr niet bij hoort; 11 bedrog; 12 zouteloos; 14 afkorting; 15 zwarte glanzende steen; 16 noot; 17 noot; 19 overheidsbedrijf (afk.j; 20 aantekening; 24 werkelijk; 26 dierenbek: 27 tors. Verticaal1 afkorting; 2 meubelbekie- ding; 3 Aurora; 4 afkorting werelddeel; 5 dierenverblijf; 6 reeks; 8 keizerrijk; 9 bouw materiaal; 10 afgesloten gemeenschap; 11 achtervoegsel; 13 monter; 18 halfaap; 19 soort stof; 21 aanzien: 22 driemaal; 23 voorzetsel; 25 voorzetsel. In verband met het feit, dat enkele Oostdunse zwemmers hebben deelgeno men aan wedstrijden in de Chinese Volksrepubliek en daarmee ernstige inbreuk hebben gemaakt op de rejle-; menten van de line, natiorZwem Federatie, heeft het bestuur van die Federatie besloten deze zwemmers tot 1 augustus voor internationale ontmoe tingen te schorsen. Oplossing van de vorige puzzel Horizon aal. I snol 4 bang; 7 nevel, I ontologie; Ui wei; ii eng: 15 samtraden;' 18 draai; 19 roei; 20 agio Verticaal: 1 krop; 2 ontheemde; 3 Leo 4 beo; 5 algenadig; 6 goed; 8 vla; 12 oker 113 dra; 14 anno; 16 erf; 17 aaa. 'i DIEPPE. Het werd een anti-climax! Het gevecht, dat in de tweede rit van de Ronde van Frankrijk Jk t «Én*- op zo magistrale wijze was ontbrand, dat een logisch vervolg diende te krijgen na het onbeslist van eergisteren, in de etappe van gisteren, werd plotseling afgebroken. De vijanden weigerden zelfs ook maar enig contact met elkaar te maken. Zo werd de rit naar Dieppe een rustige en eenvoudige zij het dan nog altijd met een gemiddelde van 41.580 km per uur etappe, waarin de renners vaak A lip»'-^^Él, schijnbaar tegen hun wil door een stevige noordooster naar huis werden geblazen. .«tfifc- V Dat bij dit alles Defilippis hierin Italië zijn eerste overwinning; schonk, is fiiet belangrijk; dat hij hierin Cazala, Groussard, Viot en Picot klopte, mag evenmin bijdragen tot enige opgewondenheid. Iets belangrijker was wel, dat het peloton 3 min. 7 séc. later dan de overwinnaar arriveerde, omdat daaruit het sensationeelste feit van deze dag werd geboren: Nencini verspeelde zijn leiderstrui aan de Bretonse regionaal Groussard! Het peloton was inderdaad nervens. Ziende, dat er bepaalde gebeurtenissen op komst waren, wilde iedereen ervan profiteren. Privat ging zijn eigen ploeg maat achterna met de Belgen Pauwels en Messelis, met Pavard, Queheille, die de gehele dag al naar een gelegenheid had gezocht, Strehler, Tüller, de aanvals- zuchtige Simpson, Thielin, de Italiaan Massignan, de Spanjaard Pacheco en met Wim van Est, die zich déze kans niet wilde laten ontsnappen. /"ANGETWIJFELD het belangrijkste feit yJ van'deze dag in het algemeen gezien. Maar wat ik zeker zo belangrijk vond al is het dan ook volkomen negatief is, dat de Nederlanders zich op deze onge vaarlijke dag volkomen afzijdig hielden en dat was voor de kleine Nederlandse kolonie in de Tour wel de grootste teleur stelling, ondanks de achtste plaats van De Roo, de negentiende van Wim van Est, de 25ste van Damen en de 31ste van Van den Borgh in het dagklassement, ondanks het feit, dat geen van de Nederlandse jongens ook maar enige achterstand kreeg en de posities in het algemene klassement praktisch ongewijzigd bleven. Wèl was het gevolg van dit alles, dat Nederland in het ploegenklassement eep flink stuk achteruit sukkelde en zijn eer ste plaats bij de kleine ploegen moest af staan aan de Bretonse equipe. Het was de wijsheid, die gisteren re geerde en de moed en de aanvalsdrift. Zeer duidelijk had ploegleider Binda gis teren gezien, dat hij op het randje van een Pyrrhusoverwinning had gestaan, zeer goed had ploegleider Bidot gemerkt, dat deze genadeloze gevechten zoals hij die eergisteren zelf ontketend, geleverd en gewonnen had, zeer grote risico's met zich brachten voor zijn eigen troepen. En zo besloot de een (Binda) niet tot de ver dediging van de gele trui. niet „voluit te gaan", en de ander (Bidot) besloot zijn troepen op deze dag zoveel mogelijk rust te geven. Het merkwaardige van de consequentie van beider bedoelingen was echter, dat zij eenzelfde tactiek konden volgen: wanneer zij het tempo van de wedstrijd maar hoog genoeg hielden, dan waren de aanvallers uiteraard niet zo veelvuldig en de kans, dat zij ver weg zouden komen, zeer ge ring. Van dit standpunt uit gezien was het helemaal niet zo vreemd, dat, toen wij Duinkerken nauwelijks verlaten hadden, hef tempo opliep tot 41 a 42 km per uur. In dit opzicht was het evenmin vreemd, dat, niet zoals gisteren, de Fransen en de Italianen elkaar aan de kop vaak aflos ten, maar vrijwel alle ploegen hierin mee speelden. De enkele malen, dat men desondanks probeerde het „snelheidsslot" te forceren, hadden uiteraard geen succes. Zo zagen wij San Emeterio. Queheille. Hoorelbecke en Strehler enkele malen met grote pas sen naar voren gaan. Nu was dit niet zo moeilijk, vooral niet als men door een peloton op topsnelheid 'gelanceerd wordt. Lastiger was uiteraard om dit vol te houden waarin dan ook niemand slaagde. Nu had de poging van Strehler om in deze rit voor zichzelf een monument te bouwen, een andere reactie op de been gebracht dan die van de overigen, want terwijl in het eerste geval het peloton ge woon naar de vluchteling fietste, brak er. toen men Strehler ging halen een stuk van de kop af: Darrigade. Rivière. Gouget. Tüller. RostoIIan. Schepens. Adriaenssens. Pauwels. Massienan. Barbosa en de beide Nederlanders Piet van Est en Kersten, i slaagden erin zich van het peloton af te scheiden en op het laatste ogenblik kwam ook nog de Luxemburger Boizan aan- huopelen. Niet dat dit een feit van betekenis was. maar het toonde wel, dat de constitutie van het peloton na ruim 65 km op top snelheid rijden, brozer begon te worden Het constateren van dit feit had een on middellijk gevolg: de Parijzenaar Viot, door zijn ploegleider aangewezen om op deze dag wonderen te verrichten voor ziin gedemoraliseerde equipe, liep weg, poets te de plaat en nam de benen, 'terstond gesecundeerd door Cazala. met het oog od de eerste plaats van de Franse nationale ploeg in het ploegenklassement. Dit gebeurde bii het binnenkomen van Boulogne snr Mer. nn het ogenblik, dat Piet van Est een lekke band kreeg, die snél gerepareerd werd. zodat hii zelfs op eén jagend peloton niets tekort kwam. Het was duidelijk, dat bij dit alles de Italianen veel tekort kwamen en het was dus niet te verwonderen, dat zij de korte, *-"» jacht maar eenmaal op zich namen het evenwicht te herstellen. Het wérd hersteld! In zoverre dan wat de grote ploegen betreft. Maar toch bleef het de Italianen steken, dat Ca zala nog altijd weg was en toen de beide Bretonnen Picot en Groussard van de algemene verwarring van de her groepering gebruik maakten om de kloof met de vluchtelingen te overbrug gen, zag Binda zijn kans: hij stuurde de snelle Defilippis hen achterna en deze sprinter had niet de minste moeite zich van het peloton los te maken. Hij kwam bij de twee Bretonnen en met hen ach terhaalde hij de vluchtelingen. Het evenwicht was nu volledig her steld van de „groten", met uitzondering van de Belgen, die na de eerste dag er vrijwel niet meer aan te pas zijn geko men. Het schijnt, dat Ronsse voor slechts een dag een goed plan had, maar de Tour de France vraagt er méér Dit herstelde evenwicht was dan ook de reden, dat de vluchtelingen verder niets meer in de weg werd gelegd. In middels had bij Gomez del Moral het moreel een dieptepunt bereikt, zodat hij als meneer Gomez afstapte en naar huis ging. Even later werd de Belgische Pool uit Luik Wierucki ten slotte er ook van overtuigd dat zijn vorm niet in overeenstemming was met die, welke voor een Ronde van Frankrijk gevraagd wordt. Ook hij klom. de consequentie hiervan aanvaardend, in de bezemwagen. Proost, Schotibben, Messelis en Van Ge- neugden zich terugvallen om hun mak ker te helpen. Zij hadden geen gemak kelijke taak, omdat Hoevenaers nog vol komen versuft was. Maar zij slaagden in zoverre in hun opzet, dat zij hun onge lukkige makker thuisbrachten, ruim schoots op tijd'. Inmiddels waren de vluchtelingen ze ven minuten uitgelopen op het rüstige peloton. Plotseling begon echter de voor sprong van het vijftal voorop te ver minderen. Geen wonderDe wind wakkerde aan en op de slingerpaden van Normandië kregen zij hem vaker van voren dan als steun. Op dat ogenblik had Binda kennelijk gewacht. Hij diri geerde al zijn troepen naar voren en onder aanvoering van Nencini en met behulp van een groot deel van het pelo ton probeerden de Italianen het gewel dige gat te dichten. Zij schenen succes te zullen hebben. Met minuten verminderde de achter stand; 20 km voor het einde bedroeg zij nog slechts 4 min. 45 sec. Het gelukte Nencini niet. zoals men trouwens al weet. Na afloop verklaarde hij mij echter, dat hij er niet al te rou wig om is dat hij de gele trui kwijt is. „Hij woog ons te zwaar en als wij nog één dag zo hadden moeten rijden ais toen wij op weg waren naar Duin kerken, hadden wij waarschijnlijk de bergen niet eens meer gehaald.".... Een wijs woord. Maar zei ik u niet, dat de wijsheid gisteren regeerde? Na de finish in Dieppe moest de Ita liaan Nencini de gele leiderstrui uittrek ken. Het tricot werd namelijk een prooi t an Groussard, die in het Franse stadje met een verrukt gelicht het textiel over zijn schouders liet glijden. Inmiddels waren de vluchtelingen praktisch vier minuten van het peloton weg en hoe tevreden men hiermee in het peloton was. mocht blijken uit het feit, dat. toen Anglade een lekke band kreeg, geen sterveling ook maar enige poging deed om van deze Franse tegenslag te profiteren. Het was een teken aan de wand dat de vluchtelingen hun gang konden gaan! Hetgeen zij dan ook deden In de ravitaillering te Rue hadden zü al bijna vijf mimiten voorsprong. Het constateren van dit feit verdween eehter geheel op de achtergrond bij een ander evenement, een tragisch evenement voor de Belgen: bij het grijpen naar het etenszakje kwam Hoevenaers. die op de achtste plaats in het algemeen klasse ment stond, te vallen, ernstig te vallen. Met een bloedend gezicht werd hij op genomen en naar de ambulance getran sporteerd, waar de dokter hem onder zocht. zijn wonden verbond en hem voor zag van een geweldige tulband. Hij liet het aan de Belg zelf over of hij nog wilde vertrekken, ja dan neen. Velen gaven hem echter de raad er mee te stoppen. Op dat ogenblik begon een serie mis verstanden. Hoevenaers' ploegmaten Van Aerde. Molenaers, Proost, Schoubben. Schepens. Messelis, Van Geneugden en Desmet wilden op hem wachten. Terwijl zij langs de weg slenterden, kwam de Belgische liaisonwagen voorbij en ver telde hun, dat Hoevenaers in de ambu lance lag. Hierop koos dit stel de wijste partij en keerde ijlings naar het peloton terug om zeker niet het risico te lopen om voor niets uit de strijd te worden genomen door te laat te Dieppe te arri veren. Maar even later kwam ploegleider Ronsse in het peloton hun vertellen, dat Hoevenaers tóch weer was opgestapt en doorgereden en dat hij geholpen moest worden. Opnieuw lieten Van Aerde, Molenaers, De Delg Hoevenaers maakte gisteren een zivare val, waarvan de gevolgen vrij ernstig waren. Tourdokter Dutnas hielp bij het verbinden van het .hoofd van de Delg, die van velen de raad kreeg er maar mee uil te scheiden. Niets daarvan" zei Hoevenaers, stapte minuten later weer op de fiets, maar kwam, ofschoon hij toch steun kreeg van een aantal, landgenoten met forse achterstand op de etappewinnaar, de Italiaan Defilippis, aan. ROME (A.N.P.) Tijdens het voor- Olympisch hockeytornooi, dat in Rome wordt gehouden, heeft het Nederlands elftal gelijk gespeeld tegen Spanje: 1—1. Frankrijk versloeg Zwitserland met 1-0. De stand luidt: 1. Nederland 3 punten uit 2 wedstrijden; 2. Frankrijk 2 uit 2; 3 en 4 Spanje en Italië, beide 1 uit 1 en 5. Zwitserland 1 uit 2. In de samenstelling van de Neder- landse herenatletiekploeg voor de drie- landenstrijd in Luik, die wij gisteren pu bliceerden, is bij de publicatie van d« technische nummers een fout geslopen Hierbij de correcties; hoogspringen: Var Kleef (DOS) en Knol (Thor Kampen) hinkstapsprong: Hofstede (AAC) et Fisehbuch (Minerva): kogelstoten: Koel (PP) en Van Wees (AAC); discuswerpen Koch en Eef Kamerbeek (PSV). Vijf Nederlandse militairen zuller van 30 juni12 juli deelnemen aan d« militaire vijfkamp te Rio de- Janeiro, t< weten De Wijn, Baars, Van Winden Christ en Bleylevens. TVIEPPE. Ze hebben het bepaald geheel verkeerd begrepen! Ze ker, ik heb gistèren de Nederlandse renners geprezen om hun voorzich tige houding in de slijtage- en ge deeltelijke vernietigingsslag tussen Brussel en Duinkerken. Ik heb in derdaad gezegd, dat het verstandig is, zich in dit soort strijdgewoel af zijdig te honden en ervoor te zor gen, dat men geen klappen incas seert, die kennelijk voor anderen zijn bedoeld. Maar nooit of te nim mer heb ik gezegd of ook maar la ten doorschemeren, dat men zich altijd afzijdig diende te houden, dat men zich enkel en alleen maar moet verdedigen en dat men nooit mag aanvallen! Als in mijn verhalen over de derde rit van de Ronde van Frankrijk slechts sporadisch een naam van een Neder lander voorkomt, meestal als lid van een ploegje, dat daarna weer ijlings werd teruggehaald, dan komt dit uit sluitend. omdat de Nederlanders giste ren alleen maar hebben „meegereden' en geen enkele maal tevoorschijn zijn gekomen. Nu was de etappe van gisteren juist zo'n rit, waarin men de Nederlandse renners had willen zien en waarin zij kansen hebben gehad, zoals zij mis schien in deze Ronde niet meer zullen krijgen. Het was ik schreef het reeds uitermate kalm aan het front en het was duidelijk, dat op een zeker ogen blik minder goed geplaatste renners kansen zouden krijgen om hun posities wat op te vijzelen. Deze kansen zijn er in overvloed geweest en niemand, maar dan ook niemand van onze jongens heeft hiervan geprofiteerd. Voor de start sprak ik gisteren Büchly en ik vertelde hem wat ik de avond tevoren had geschreven, waarbij ik hem tevens zei, dat ik het zo jam mer vond, dat een Geldermans, een De Roo, die toch zo uitstekend rijdt en een Niesten na hun tegenslag in de eerste etappe nog niets hebben gedaan om wat hoger op de ladder te komen. „Wacht maar", zei Büchly mij, „zo dra zich de kans voordoet zijn wij er." En toen ik bij hem informeerde over de bedoelingen in de derde rit, liet hij de namen van Geldermans, De Roo en Niesten vallen. Wat wij gedurende de gehele dag ook via Radio Tour hoorden, géén Gelder- mans, géén De Roo en géén Niesten. Slechts buitenlanders, die "zich van vette prijzen meester maakten, die de gerin ge glorie, die er gisteren te verdelen viel, mee naar huis namen. Nu zal er voor een en ander onge twijfeld wel een verklaring zijn. Maar weet u, wat nu zo jammer is? Vroeger, in de tijd toen Bellenaars ploegleider was, verwierf de Neder landse ploeg zich onvergetelijke roem en een vaste, onwrikbare plaats in de Ronde van Frankrijk, omdat zij juist in dit soort etappes van leer trok. Hier zag de slimme Pellenaars zijn kansen en liet zijn jongens aanvallen en bom barderen. De naam van Nederland groeide in deze jaren tot een van de sterkste ploegen van de kleine wleler- landen; een ploeg, die uitgenodigd werd voor alle wielerwedstrijden, die in Europa werden georganiseerd, en niet enkele renners zoals nu. En hoe is het nu? Dit alles wordt nog onbegrijpelijker als men weet, dat de KNWU, toen zij aan de organisatie van de Ronde van Frankrijk vroeg, dit jaar een afzonderlijke Nederlandse ploeg te mogen sturen, men dit deed, „opdat Nederland zijn vroegere positie weer in de Tour zou kunnen innemen". Zijn vroegere positie als de grote vrijbui. ter van de Tour, als gangmaker van de dode etappen, als de glorierijke uit vinder en voorvechter van de tactiek- Pellenaars: aanvallen van het eerste ogenblik af! En wat gebeurde er? Niets, helemaal niets. Niet dat men het de Nederlan- dera kwalijk zou kunnen nemen, dat zij niet in de geslaagde uitlooppoging van Viot en Cazala zijn meegegaan of dat zu deze gemist hébben, maar wat ik zo intens betreur is dat zij zelfs niet eens de moeite hebben genomen om in deze rit ook maar enig initiatief te ontwikkelen. Er was er een, die dit gisteravond zo heel goed aanvoelde toen ik hem zag en sprak: Wim van Est. „Dit is het toch niet", zei htf mij, „die jongens rijden in het begin te veel van achteren en als het begint, zijn zij er natuurlijk niet bij. Ik ga ze eens bij elkaar roepen om het hun eens te vertellen hóé wij vroeger een Tour de France reden. Mis schien zal het helpen. Er móét iets ge beuren; anders gaat het moreel van de Ploeg kapot".

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 9