KENT KENT 1CENT KENT Grote show uit Scheveningen ENT CLAUDIA EN DAVID IN SERIE Nederlander mag zakelijke kans in Verre Oosten niet afschrijven Televisie-doctor ttteuwr DORUS heeft blonde zorgen P. GROS PROMOVEERDE Sleeswijk-revue op televisie Verolme lonkt laar Hongkong Sferadent g] AKKERTJES barend maaskant dura-coignet bouwt ookinmaaSsiuis Avro bedenkt Scandinavië HARD WERKEN IN THAI LAND, DAT IS DE TENDENS VAN HET VERHAAL VAN ONZE VERSLAGGEVER OP ZIJN REIS LANGS DE GOUDEN CIRKEL. door Goede-oude-naam Kleine markt Hard werken Nieuwe wegen Nog meer Bode gooide brieven weg Steradent reinigt en desinfecteert Woensdag 29 juni 1960 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 7 vandaag j WOENSDAG.Om 20.30 zendt de Avro de rubriek Sportpanorama uit, om 21.05 Televizier en om 21.20 een film van Marten Toonder over de ken nis van een ver verleden. In de Perry Como Show ziet u van-1 avond o.a. Kay Starr en Steve McQueen. Vlaanderen presenteert de quiz van de Nederlandse taal om 20.00, Tour de France-reportage om 20.30, om 20.40 een film over Europa en om 21.05 een ver telling voor kinderen. Om 21.50 begint het programma voor de vrouw. Brussel Frans heeft een zeer lange gevarieerde avond uit drie steden op het programma: Luik, Parijs, Brussel. Première in Londen, heet de eerste uitzending van een amusementspro gramma uit de nieuwe BBC studio's in Londen, Vanavond om 20.30 als Eurovisieprogramma ook via Langen- berg. Kitty Jansen werkt nu in zijn Ankeveense rimboe aan twee romans, die hij tot t.v.-spelen moet omtoveren. Zaterdag 23 juli dus nieuwe belevenissen van deze onbere kenbare Amerikaanse spring-in-'t veld en in augustus of september weer een. Volgende zomer kan men dan weer op twee stukken rekenen. radio vandaag I 1 WOENSDAG. Vanavond een natio naal programma ter gelegenheid van de verjaardag van Prins Bernhard. Om 20.15 een muziekprogramma van een uur met o.a. Teddy en Henk Scholten en het Trio Pim Jacobs. Om 21.15 be gint een klankbeeld over de Europese eenwording, om 22.00 speelt het orkest van Laguestra, om 22.40 speelt het Pro menade-orkest en om 23.00 begint een platenprogramma van Nederlandse ar tiesten. Het middagprogramma brengt om kwart voor twee over Hilversum 2 een Gesproken portret van de veel omstreden 35-jarige Franse compo nist Pierre Boulez. Velen, onder an dere ook Igor Strawinski, zien in Boulez een van de belangrijkste figuren in de hedendaagse muziek wereld. Paul Christiaan van Weste ring verzamelde vele merkwaardige bijzonderheden uit het leven van deze componist. In zijn tekst voor dit portret beschrijft Van Westering werkwijze en doelstellingen van een van de meest revolutionaire schep pende toonkunstenaars van deze tijd. Er zijn 100O wegen naar een prettige vakantie... maar pas op, dat pijn en kou geen kans krijgen. Neem "Akkertjes" mee op reis. Ze helpen direkt. Tour - radio - tv TOUR DE FRANCE: radio-Hii- versum II na 17.00, 18.20 en om 22.20. Televisie - NTS: indien mogelijk twee reportages voor en na het programma. - [in het kort Donderdag 30 juni 1 radio 1 Hilversum I, 402 m. KRO: 7.00 Nws; 7.15 Gram; 7.30 V d jeugd; 7.40 Gram; 7.45 Mor gengebed; 8.00 Nws; 8.18 Gram; 8.50 V d vrouw; 9.35 Waterst; 9.40 Schoolradio; 10.00 (NCRV): Gram; 10.30 Morgendienst. KRO: 11.00 V d zieken; 11.45 Gewijde muz; 12.00 Middagklok; 12.03 Gram; 12.25 Wij van het land, praatje; 12.35 Land- en tuinb meded; 12.38 Gram; 12.50 Act; 13.00 Nws; 13.15 Zon newijzer; 13.20 lachte muz; 13.35 Lichte muz. NCRV: 14.00 Bondsdag; 14.45 Gram; 15.00 Gram; 15.35 Vokaal ens en solist; 16.00 Bijbeloverdenking; 16.20 Viool en piano; 1S.45 Gram; 17.00 V d jeugd; 17.30 Gram; 17.40 Beursber; 17.45 Streekuitz; 18.00 Lichte muz; 18.15 Gram; 18.25 Mannenkoor; 18.50 Sociaal perspectief, lezing; 19.00 Nws en weerber; 19.10 Lichte muz; 19.30 Radiokrant; 19.50 Pol lezing; 20.00 Gevar progr; 21.15 Gram; 21.30 Lichte muz; 22.00 Periodiekenparade; 22,10 Gram; 22.30 Nws; 22.40 Gram; 22.45 Avond overdenking; 23.00 Orgelconc; 23.25 Platen- nieuws; 23.55 Nws, Hilversum II, 298 m. AVRO: 7.00 Nws; 7.10 Gym; 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagope ning. AVRO: 8.00 Nws; 8.15 Gram; 9.00 Gym v d vrouw; 9.10 De Groenteman; 9.15 Gram; 9.40 Morgenwijding; 10.00 Gram; 10.50 V d kleuters; 11.00 Tussen de wal en het schip; 11.15 Viool en piano; 11,35 Gram; 11.45 Zwar te mensen in Dakar, lezing; 12.00 Lichte muz; 12.30 Land- en tuinb meded; 12.33 Lichte muz; 12.54 Marsmuz; 13.00 Nws; 13.15 Meded of gram; 13.20 Dansmuz; 13.55 Beurs ber; 14.00 Zangrecital; 14.30 Voordr; 15.00 Kamermuz; 15.30 Voordr; 15.45 Gram en Rep Tour de France; 17.00 V d jeugd; 17.30 Gram; 17.50 Regeringsuitz; 18.00 Nws; 18.15 Tour de France; 18.25 Lichte muz; 18.45 Journ; 19.00 Lichte muz; 19.30 Pianorecital; 19.45 Gesproken brief; 19.50 Rep Wimbledon; 20,00 Nws; 20.05 Radio-filharm ork en solist; (20.4521.15 Act en rep); 21.55 Hammond orgel en viool; 22.30 Tour de France; 22.30 Nws, beursber: 22.45 Gram; 23.10 Dagboek v'an een grootvader, hoorsp; 23.40 Gram; 23.55 Nws. j televisie"*! Televisie. NTS: 20.00 Journ en weeroverz. NCRV: 20.20 Der Wildschütz, opera; 22.30 Dagsluiting. NTS: Evt filmverslag Ronde v Frankrijk. Advertentie de meest gerookte filter sigaret in Amerika nu ook in Nederland met de blauwe Micronite filter licht en aromatisch Aduertentie Van een onzer redactenren SCHEVENINGEN. Heel Noord-Europa zal zaterdag 6 augustus getuige zijn van het leven in het grote vermaak-centrum in Sche veningen. Dan staan er rond het Kurliaus en de boulevard twee reportage-wagens van de N.T.S., die met 6 camera's Zweden, Finnen, Noren en Denen niet alleen zullen laten zien hoe de gasten van de internationale badplaats zich vermaken in de clubs of bij de oor spronkelijke Afrikaanse dansen van de vermaarde groep van Keita Fodeba, maar ook zal het de regisseurs te doen zijn om een onuitwis bare indruk in Scandinavië achter te laten van vele typisch Neder landse taferelen. Ger Lugtenburg „Ik had al een hele tijd dit plan hggen", vertelt de voortvarende produktie-leider van de A.V.R.O., Ger Lugtenburg, „maar steeds kwamen er kinken in de kabels, totdat ik op zaterdag 6 augustus mijn kans schoon zag. Er waren twee reportage-wagens op een dag voor ons beschikbaar, de besprekingen met de diverse gelegenheden en artiesten liepen zo vlot als het maar gaan kan en in Scandinavië was men erg enthousiast over dit ge richte televisie-programma." Wat kunnen we zo op die avond verwachten? Pia „U hebt zelf al een nummer ge noemd, dat van Keita Fodeba met zijn dansgroep. Die hebben we al eens eerder voor de televisie gehad met hun fascinerende Afrikaanse dansen. Maar natuurlijk is Pia Beek van de partij die in de Vliegende Hollander optreedt en ook Colea en Gregor Serban, Frans Popti en zijn orkest zullen we met de camera's bezoeken in de Caveau en nog andere nummers gaan we de kijkers laten zien in Copacabana en het Casino". Documentair De Noorderlingen hadden alleen om amusement gevraagd, maar Lugtenburg zag hierin de gelegen heid om miljoenen Europeanen, die weinig contact met ons land hebben, nog wat meer dan alleen maar ver strooiing te bieden. Wat wij de kijkers op dat punt gaan voor schotelen moet een verrassing blijven, maar wel zal het nodig zijn dat dat programmagedeelte door commentatoren wordt toegelicht. Wij krfjgen in totaal vijf commen tatoren. vier voor de Noordelijke landen en een voor Nederland en België. Bovendien zullen er vier televisie- omroepsters uit Scandinavië aan deze televisie-uitzending deelnemen en naar Scheveningen overkomen. Eigen nieuwsdienst BUSSUM. Drie kwartier in drukken en brokstukken achter en in de coulissen van René Sleeswijks nieuwe revue is de hoofdschotel van het televisie-amusementspro gramma van de Avro op zaterdag 9 juli. „Wij kunnen de kijkers natuurlijk moeilijk de hele show laten zien, daar is trouwens de schouwburg voor, maar wij willen ze flitsen laten zien en vooral wat er zo aan de totstandkoming van zo'n revue vast zit", vertelt Ger Lugtenburg, die voor het eerst sinds maanden weer eens zelf achter de regietafel zal zitten. „Het wordt natuurlijk wel een telerecording, maar dat geeft het voordeel om door een zo pakkend mogelijke montage in een kort be stek de kijkers van allés wat te laten zien. Van onze Haagse redactie DEN HAAG. Dorus heeft zorgen. Hij komt een (jonge) dame te kort. De (jonge) dames onder onze lezers ge lieven nu niet onmiddellijk naar hem toe te rennen, want Tom Manders steil hoge eisen. Ze moet lang zijn, tegen de een meter tachtig, blond, een liedje kunnen zingen, maar geen behoefte hebben aan concurrentie met een echte zangeres. Tjonge Geen zorgen heeft hij over zijn optre den in het Haagse West-End, dat vrijdag begint. De toernee van zijn programma, Een avond in Saint Germain des Prés, is rijk aan successen geweest. Er waren slechts zestien voorstellingen niet ge heel uitverkocht en dat is een benij denswaardig cijfer. Tweehonderd voorstellingen zijn nu achter de rug. De oorspronkelijke opzet Pia Beek is in tact gebleven, maar enkele num mers zijn uitgewerkt en verbeterd, zodat van een opgeborsteld optreden kan worden gesproken. Heil van t.v. Van de televisie heeft Manders niets dan voordeel ondervonden. In 2% jaar leverde hij 38 tv-programma's en zijn succes schrijft hij onomwonden toe aan de televisie. Bovendien ondervónd hij, in het bijzonder in de oostelijke provin cies, dat het publiek door tv-uitzendin- gen van Westduitse zenders goed was getraind en zijn gezelschapje daarom beter aanvaardde. Voor het seizoen 1960/'61 dat rop 1 november in Axel start (vrijdag 16 december première in Den Haag) moet Manders zich .in het nieuw steken. Cor Steyn die van de Vara een jaar non-actief kreeg om met Manders te kunnen werken, is dan niet meer van de partij. Het nieuwe programma biedt een orkest van zeven man en de bij stand van twee dames. De tweede toer nee wordt gevolgd door een serie tele visie-uitzendingen. in Nederland door N.V. Cigarettes Import Cy. vJh A. J. Blok Prof. dr. S. Groenman feliciteert onze medewerker dr. P. Gros nadat hij zijn proefschrift over televisie, parlement en publiek had verdedigd. Prof. Groenman was de promotor van de promovendus. Sierlijke koningsboten met indruk- wekkende stevens in bladgouden schittering. ÜiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiimiuiiiiiiiinimiiiiniiiniiiiiiiimiii Fascinerend zo vindt KLM's grondwerktuigkundige J. C. Noorda zijn werk, dat hij in Bangkok doet. Niet omdat het voor hem een nieuwtje is zijn technische zorg te wijden aan de vliegtuigen, want sinds 1948 zit hij voor dit doel „langs de route": Curasao, Calcutta, Karachi, Shannon, Cairo, Bang kok, Tel Aviv en nu voor de tweede keer in de hoofdstad van Thailand, de belangrijkste draaischijf in het Verre Oosten van de KLM. „Al onze kisten in het Verre Oosten lopen via Bangkok", zegt assistent-sta tionschef A. de Boer in het ty pische jargon van de vliegerij. Met 25 Thailanders bemoeien ze ven Nederlanders zich met de vlieg tuigen, niet alleen met die van de KLM, maar ook met de toestellen van de Lufthansa, Air France, TWA en TAI. In totaal heeft de KLM hier ruim 150 man in dienst onder wie 25 landgenoten. Andere takken van bedrijf zijn de stationsdienst, het kantoor en het hotel Plaswijck, van bedoeling en opzet dezelfde zijn als te Karachi. Hier worden on der leiding van kok Aad Schild ook de maaltijden vooruit bereid en „diep-ingevroreri", waarmee de verder vliegende passagiers gespijsd worden. Zachtrode lotus, de heilige Boeddhistische bloem. Zij behoren tot het leger uitgezon den KLM-ers en degenen, die ik sprak zijn hun verantwoordelijkheid terdege bewust. Voor hen, die hier alleen maar even langs komen, moet het heerlijk zijn te werken waar de hei lige Boedhistische bloem, de zachtro de lotus, en de boom met de werke lijk vlammende oranje bloemenkroon, de Flame of the Forestry, bloeien. Men verwacht dat voor hen allen de koningsboten met hun bizarre draken- stevens in bladgouden schittering iets gewoons zijn geworden. Dat het niet zo eenvoudig is, hoor ik van Rudy Klerekoper, een dynami sche jongeman, behorend tot de perso neelsgroep, die zoveel mogelijk men sen tracht te bewegen met de KLM te reizen. Zij hebben vóór, dat geen on bekende naam verkocht behoeft te worden. De KLM is van alle lucht vaartmaatschappijen het langst verte genwoordigd in Bangkok, al dertig jaar. Afgezien daarvan neemt Neder land onder de Siamezen een zeer goe de plaats in door de manier van op treden, door de onomwonden houding van gelijkwaardigheid. Hetgeen bij zonder wordt gewaardeerd. Maar wan neer de KLM op gezette tijden tul pen aanbiedt aan de koninklijke fa milie en aan de premier, dan vindt zij het ook prettig dit te kunnen doen. Met een zakelijk-originele en beto verend-uitgewerkte show in de sprook jesachtige entourage van het gere nommeerde Erawan-Hotel heeft de KLM hier haar Golden Circle Service geïntroduceerd. Dit optreden trok zeer de aandacht. Uit dit succes mag ech ter niet worden afgeleid, dal de ..markt" ineens veel gemakkelijker is gemaakt. Er zijn meer dan twintig luchtvaartmaatschappijen gevestigd of vertegenwoordigd te Bangkok. De KLM heeft bovenop het dak een reus achtige lichtreclame staan, maar de concurrentie werkt evenzeer met han delsmerken en trekpleisters. Er moet hard worden gewerkt om het aandeel in de markt te bemachti gen. Een markt met tal van moei lijkheden. De binnenlandse markt is klein, onder andere, omdat de Thai landers voor toeristische vliegreizen geen deviezen krijgen. Die worden al leen verstrekt voor gemotiveerde za kenreizen en deze vloeien voor een belangrijk deel voort uit buitenlandse hulp. Wanneer dit geen Nederlandse hulp betreft, lijkt het logisch dat de hulp verstrekkende landen dergelijk vervoer naar zich toe trekken. Ook de „westerse" markt onder vindt grote concurrentie. In Thailand zijn handelshuizen van een groot aan tal Europese landen gevestigd. Als ge volg hiervan wonen er niet alleen (naar schatting) circa driehonderd Ne derlanders inclusief gezinnen, maar ten minste evengrote groepen Skandi- naviers, Fransen, Duitsers, Engelsen en Zwitsers Het a:.ntal dienstreizen, dat zij maken, is klein. Hun vliegrei zen zijn hoofdzakelijk verlofreizen, meestal eenmaal in drie jaar. Is het zo vreemd, dat deze mensen bij het kiezen van hun vacantietransport het nationaliteitsgevoel laten spreken? Tot de westerse markt behoren ook de Amerikanen, die werken bij diver se instanties, met gezinsleden mee on geveer drieduizend mensen. Ook van hen is slechts een deel niet gebonden aan een voorgeschreven wijze van ver voer. Alles tezamen een nogal gecompli ceerde situatie dus. Een buitenstaan der zou het wellicht een deprimeren de toestand vinden. Maar zo is het niet. Er moet alleen hard, bijzonder hard worden gewerkt. Op een dik wijls andere manier dan in het eigen land. Waar relaties ook van grote waarde zijn, maar hier draait vrij wel alles om het persoonlijke contact. Op recepties worden zaken gedaan of contacten gelegd. Daarom zijn er ook zovele recepties.. Uiteraard houdt de KLM zich niet afzijdig bij die ontvangsten. Haar ver tegenwoordigers raken bekend en be vriend met autoriteiten van diverse landsaard in de meest gevarieerde posities. En dan schijnt het voor te komen, dat wel eens wordt gespecu leerd op gratis of tegen verlaagde prijzen reizen. Opnieuw complicaties dus. Werken in het Verre Oosten is boeiend, maar moeilijk tegelijk. Ik heb te Bangkok gezien, dat het de KLM charmant en sterk heeft ge maakt. Thailand is derhalve waard er be langstelling voor te hebben. De Ne derlandse zakenman J. J. Boeles doet dit commercieel (export van teakhout en rijst, import van melkprodukten) en cultureel: directeur van het „Re search Center of the Siam Society". Hij kent Thailand gedurende enkele tientallen jaren, met enkele onderbre kingen van 1935 af. Hij deed mij interessante uitspra ken: „Het schijnt in Nederland de algemene tendens te zijn na de ge beurtenissen in Indonesië voor het zakendoen in de toekomst hst Verre Oosten af te schrijven. De Neder landse handelshuizen in Thailand zijn ten minste sterk ingekrompen Dat is jammer, want ik geloof dat er in een land als dit behoorlijke zakelijke mogelijkheden aanwezig vervolgde: „Waarschijnlijk zal Nederland echter nieuwe wegen moe ten zoeken. Vroeger was er de figuur L3" „',aM0n^ne importeur. Die tijd ren"*" m°et Zich sPeciahse- De heer Boeles kan de KLM niet on het oog hebben gehad. Zij levert het le?vfeèa H"eLde prod'jkt Golden Circle ze?itnt lot. Ma" d,e-dit Iand hent, Aif tÜ »Naar mijn mening is dit land gezond: in beginsel econo- misch gezond en wat de mensen be- treft kijk ze maar aan, allemaal open, lachende gezichten. Met zulke mensen durf ik zaken te doen." Van een onzer redacteuren BUSSUM De Vara heeft van de wereldvermaarde romanserie Clau dia de televisierechten gekocht, zo dat op zaterdag 23 juli de Neder landse kijkers opnieuw Kitty Jans sen in deze titelrol op hun schermen krijgen. „De uiztending van vorig jaar was, een televisiebewerking van het bestaan de toneelstuk naar een van de romans, andere stukken bestaan er niet", ver telt Piet te Nuyl, hoofd van de Vara- televisie. „Gezien het succes hebben wij contact met Rose Franken, de schrijfster, opgenomen en gevraagd of wij haar romans zelf tot televisiespelen móchten bewerken en daarmee is zij akkoord gegaan. Ik behoef je natuur lijk niet te zeggen, dat wij daar bijzon der gelukkig mee zijn". Willy van Hemert. die de eerste Clau dia voor zijn rekening nam en er een sprankelende uitzending van maakte, Van een onzer verslaggevers MAASSLUIS. Het bouwsysteem Dura-Coignet zal vrijdag metter daad ook Maassluis veroveren. Dan gaat de eerste paal de grond in voor 296 flats die volgens dat sys teem worden gebouwd. De burge meester van Maassluis, de heer W. J. D. van Dijck, zal in de Sluispoi der oost de heitouwen hanteren. Het Maassluisse project is het twee de van de N.V. Dura-Coignet te Rotter dam. Rotterdam had de primeur. Daar verrijzen op het ogenblik 512 woningen volgens het nieuwe bouwsysteem. Het derde project komt eind van dit jaar in Schiedam op gang (250 wonin gen). Dan zijn achtereenvolgens weer aan de beurt Rotterdam (500 woningen), Vlaardingen (500), Rotterdam (500), Spijkenisse (250) en Ridderkerk (250). Van een onzer verslaggevers ROZENBURG. Verolme's verenig de scheepsbouwwerven zoeken, met het oog op de nieuwe buitenlandse vestigin gen in Brazilië en Ierland en als ge volg van omvangrijke orders over de hele wereld naar arbeiders. Ongeschool de werkkrachten worden op de Neder landse bedrijven van Verolme omge schoold om daarna te worden uitgezon den naar de werven in het buitenland. De speurtocht leidde ook naar Hong kong, waar een groot reservoir van goede arbeidskrachten van verschillen de nationaliteiten aanwezig is. Er zijn oriënterende besprekingen gevoerd om Verolme hieruit te laten putten. Bij het Rijksarbeidsbureau in Den Haag zijn nog geen aanvragen voor tewerkstel ling van Hongkongse arbeiders binnen gekomen. Van onze correspondent DEN HAAG. De 23-jarige postbode J. Ph. M. W, S. is door de Haagse rechtbank veroordeeld tot vier maan den met aftrek en terbeschikkingstel ling van de regering. Toen hij geen zin had in bestellen heeft hij tweehonderd brieven in een vijver gegooid. Voorts had hij enkele postwissels verduisterd en met valse handtekeningen geïnd. AMSTERDAM Aan de Amster damse Gemeente Universiteit heeft dinsdagmiddag een belangrijke pro motie plaats gevonden. De medewer ker van ons blad, P. Gros, heeft op een proefschrift getiteld Tele visie, (parlement, pers en publiek) de graad van doctor in de letteren en wijsbegeerten gekregen. Het is voor het eerst dat het jonge medium van de televisie het onder werp van een proefschrift is ge weest en de belangstelling uit de kringen van de TV was groot. De jonge doctor heeft in een boek werk van meer dan 300 bladzijden een eedegen overzicht gegeven van de wijze waarop de televisie haar intrede in ons land heeft gedaan, van de organisatievorm waaronder de i v is opgebouwd, van de wijze waarop de pers, het parlement en de openbare mening op dit r uwe medium hebben gereageerd en /j heeft tevens pogm- gen ondernome te voorswllen welke gevolgen de T kan hebben voor de oudere kommui. ..atiemiddele Volgens dr. Gros zal de dagbladpers Advertentien nauwelijks door de televisie worden geraakt omdat de krants als nieuws- voorziener onvervangbaar is. De film echter zal grote schade van de kon- kurrente ondervinden, terwijl de radio zich meer dn vroeger op het verzorgen van muziekprogramma's zal moeten toeleggen. Merkwaardig is de opvatting van de schrijver dat de verzuiling van ons maatschappelijk leven door het huidige omroepbestel zat worden aangetast om dat luisteraars uit verschillende kringen van de programma's van andersden kenden kunnen kennisnemen. Maar hij beschrijft tevens hoezeer de omroeporganisaties zich tegen een doorbreking van die verzuiling moeten verzetten, omdat er ook grote finan ciële belangen mee zijn gemoeid. Hij houdt tevens een pleidooi voor de kom- merciële televisie. Dit gedegen proef schrift zal, zoals de promotor prof. Groenman het in zijn gelukwens uit drukte: „voor velen een vraagbaak zijn". Het bevat een schat van gegevens die voör ieder die zich met de invloed van de tv op ons maatschappelijk leven bezig houdt van grote waarde zal zijn. nu ook in handige tabletten gemakkelijk altijd de juiste dosis riemen voor hej- énigen VAN kunstgebit

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 7