Controle in alle landen gewenst TOTO-ZWEMBAD voor POLIO-PATIËNTJES Droom van Brielle ivordt moeilijk werkelijkheid DRIE MAN SLIPTEN DE DOOD IN Ormsby-Gore: Moskou stiet Westen met opzet voor het hoofd Qtt&L bruin HET WOORD IS NU AAN JUSTITIE IN DE AFZONDERLIJKE LANDEN niet tot dank... Hoge Autoriteit kan niet op stoel van rechter gaan zitten Geldboete voor buisomroepers Doodstraf geëist tegen Maukar Proeftocht Esso Amsterdam Herstel Haarlems orgel165.000 Heenvliet koopt oude panden PIGMA-DERtó Woensdag 29 juni 1960 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag- 5 Bittere ernst Bespreking Geen interesse Heel wat Russische ambassadeur in Indonesië IN SAMENWERKING MET CINERAMA Indonesische krant verboden SMALDEEL I NAAR ANTWERPEN ONGEDEERD OMVANGRIJK Denk aan Uw lijn Sukrist 6s|; SCHIJNHEILIG SLECHTS VERDAAGD met en zonder zon Van onze parlementaire redacteur STRAATSBURG. Twee vra. gen van actuele betekenis rijzen na afloop van het schrootdebat in het Europese parlement op uit de vele indrukken, die deze openbare behandeling van een der ingewikkeldste fraude-epi demieën van de laatste jaren heeft achtergelaten. Nu de Hoge Autoriteit van de Kolen- en staalgemeenschap haar beleid en haar maatregelen op grond daarvan aan het Europese parlement heeft bekendgemaakt, kan men zich in de eerste plaats afvragen, wat er nu in de afzon derlijke landen gaat gebeuren met de aangiften van fraude, die de K.S.G. aan de nationale jus- tities zal voorleggen. In de tweede plaats gaat het dan om de kwestie van de terugvordering van de te veel betaalde verevenings- gelden, waarvoor de Hoge Autoriteit zelf geen oplossing heeft kunnen vinden en die nu blijkbaar ook al overlaat aan de nationale recht spraak. Die zal dan moeten gaan oordelen over de rechtmatigheid van civiele vorderingen, die de Hoge Autoriteit echter pas dan zal kunnen instellen als de strafrechter heeft uitgemaakt wie de schuldige aan de fraude is, die dan dus ook voor de schade zal moeten opdraaien. De heer Spierenburg heeft gisteren •weer nadrukkelijk geprobeerd aan te tonen, dat het de Hoge Autoriteit grote ernst is om deze voor de gehele Euro pese gemeenschap onverkwikkelijke zaak zo goed mogelijk uit de wereld te helpen, althans voor zover het be-1 treft de maatregelen, die er van Lu xemburg uit kunnen worden getroffen. Het moet gezegd, dat zijn herhaalde verklaring een zeer positieve indruk heeft gemaakt. Nog dit jaar zal het uit gebreide onderzoek tot een einde moe ten komen, zo heeft hij het Europese parlement verzekerd. Maar dit betekent dat het veld slechts opengeploegd is en hoe belangrijk dit punt ook moge zijn, dan begint pas het werk van de rechter in de landen waar onweerlegbaar frau degevallen zijn vastgesteld en aan gegeven. Het is dus nu al wel haast zeker, dat er nog lange tijd mee zal zijn gemoeid eer al dit onkruid is gewied. De heer Spierenburg heeft geen ant woord kunnen geven op de vraag van drs. Nederhorst. waarom niet al eerder tijdens het onderzoek, telkens wanneer er een zaak rond was, aangifte was ge daan, hoewel hij zeer positief zijn ver trouwen uitsprak in de handhaving van het recht in de aangesloten landen en er met name op wees, dat vrijdag in Dusseldorp vertegenwoordigers van de Hoge Autoriteit een bespreking zullen hebben met de Staatsanwalt. Ook meld de de heer Spierenburg, dat de procu reur-generaal in Den Haag en de pro cureur des konings te Brussel hebben bevestigd, dat zij aangiften van schroot- fraude, gedaan door de Hoge Autori teit. hebben ontvangen. De bestraffing door de daarvoor aangewezen rechts colleges zal dus volgen, zo zei de heer Spierenburg en hij gaf de parlementa riërs de raad om als dit niet mocht gebeuren er in hun eigen parlementen over te klagen Met dit advies raakte de heer Spie renburg een van de zwakste politieke kanten van de schrootaffaire. Ook al blijkt de K.S.G. er zich nu zo uitvoerig en uitputtend mee bezig te houden, zij is geen EuroDese politieke -zaak. Be halve de Nederlandse socialisten heeft geen enkel lid van het Europese parle ment, ook geen andere Nederlander, er zich gisteren of eergisteren mee be moeid. Het gebrek aan belangstelling demonstreerde zich zelfs dusdanig, dat vele leden de zaal reeds verlieten toen dè kwestie aan de orde kwam. Als er op dit niveau al geen interesse bestaat bij de afgevaardigden uit Bel gië. Frankrijk, West-Duitsland en Italië, hoe zal dan in die landen de parlemen taire controle zijn als daar om welke reden dan ook de aangiften van de Hoge Autoriteit worden geseponeerd en het dus niet tot een gerechtelijke ver volging brengen? Er zijn wel zaken van lagere orde geweest, die wel de poli tieke gemoederen in beweging konden brengen. Welke vragen de parlementaire be handeling in Straatsburg nog open gelaten mocht hebben, de betekenis van het feit, dat nu de sehrootfraude is opengebroken, het onderzoek van de Hoge Autoriteit in volle gang is en dat de zaak in het algemeen gezien dus op volle toeren is gekomen, kan daardoor niet worden verkleind. De openbaar heid, die het Algemeen Dagblad aan de sehrootfraude als een over onze gren zen heen reikende aangelegenheid van groot belang voor het algemeen ver trouwen in de effectieve werking van de Europese gemeenschap voor Kolen en Staal heeft gegeven, heeft rijke vruchten afgeworpen. Als bewijs daar van is reeds voldoende de verklaring van de heer Spierenburg, dat er nu reeds, hoewel het onderzoek nog aan de gang is, en in Frankrijk en Italië eigenlijk nog in het beginstadium ver keert, aangiften zijn gedaan van de gevallen, waarin fraude voor de Hoge Autoriteit is kernen vast te staan. Om welke hdeveelheden schroot het gaat en wat ten slotte het aantal aan giften zal zijn is ook gisteren niet ge bleken. De heer Spierenburg heeft in zijn eerste uiteenzetting wel gezegd, dat er in ieder geval voor 168.000 ton schroot ten onrechte vereveningsbij dra gen waren uitbetaald, maar het is gis teren duidelijk geworden, dat het om belangrijk grotere hoeveelheden gaat. De Duitse opsporingsdienst alleen al heeft 15.000 zg. geklassificeerde gevallen ter beschikking van de Hoge Autoriteit gesteld. Bij een gemiddelde van tien ton per geval komen wij hier dus al op 150.000 ton, die zeker niet in het totaal van 168.000 inbegrepen kunnen zijn. Hierover zal dus nog opening van za ken moeten worden gegeven en de ver wachting is gerechtvaardigd, dat het Europese parlement deze alsnog zal vragen. De commissie voor de interne markt, waaronder deze zaak thuis behoort, heeft toegezegd na de verklaringen van de heer Spierenburg nog een afsluitend rapport over de sehrootfraude te zullen opstellen, zodat over enkele maanden dan gelegenheid zal bestaan voor het verstrekken van meer duidelijkheid, die in deze nog altijd niet helemaal heldere kwestie een vereiste blijft. DJAKARTA (A.F.P.) Tegen de In donesische vlieger Daniel Maukar is gis teren dcror de auditeur-militair bij een speciale krijgsraad van de luchtmacht te Djakarta de doodstraf geëist. Maukar heeft bekend op 9 maart met zijn straal jager paleizen van Soekarno te hebben beschoten. Luitenant-vlieger Maukar had ver klaard dat hij de beschieting uitvoerde als lid van de Manguni, een verboden organisatie. Het was volgens hem niet de bedoeling geweest Soekarno te raken, maar hem te nopen een wapenstilstand met de opstandige beweging in Indone sië te sluiten. Op 5 juli zal het proces worden voort gezet. DJAKARTA (Reuter'1. De Russi sche minister van cultuur, Nikolai Mi- hailof, is benoemd tot ambassadeur van Rusland in Indonesië. Mihailof, die pre mier Kroes.itsjef eerder dit jaar heeft begeleid tijdens diens reis door Indone sië, vervangt als ambassadeur de heer B. M. Wolkof, die om gezondheidsrede nen in februari Djakarta heeft verlaten. Advertentie 'live OVER DE GOEDE TOON EN GLADSTONE ROTTERDAM. Door een gift van 25.000 gulden uit de KNVB-toto en de medewerking van het nieuwe Cinerama- theater in Rotterdam, kan het Prinses- Beatrix-Poliofonds een zwembad voor zijn patiëntjes inrichten. Het is opvallend hoeveel vorderingen de kinderen met bewegingsmoeilijkhe den maken, zo deelt de Rotterdamse af deling van het fonds mee, wanneer zij eenmaal met zwemmen vertrouwd zijn geraakt. Een speciaal bad is nodig om dat die kinderen er wordt ook ge dacht aan spastische kinderen een ze kere gêne moeten overwinnen voordat zn zich aan anderen durven vertonen. Na een jaar zijn zij dikwijls ver ge noeg om zich in een gewoon zwembad te wagen. Sophia Loren Cinerama stelt de opbrengst van zijn openingsavond (14 juli) aan het polio fonds beschikbaar. De toegangsprijs be draagt tenminste 35 gulden, maar men verwacht dat de meeste bezoekers hon derd gulden voor het -goede doel beschik baar zullen stellen. De première van Cinerama zal ver moedelijk onder andere bijgewoond wor den door Sophia Loren en Toon Hermans. Na de voorstelling is er een modeshow. Leerlingen van de Rotterdamse kunst academie zullen de voor nachtclub be stemde ruimte een feestelijk aanzien ge ven. Een strijkje van de Marinierskapel neemt het muzikale gedeelte voor zijn rekening. Burgemeester Van Walsum heeft toe gezegd de avond te zullen openen. DJAKARTA (Reuter). De Indone sische regering heeft het officiële or gaan van de Masjumipartij, de Abadi, verboden omdat het een tendentieuze politieke prent" had gepubliceerd. Op de prent waren de idealen en beginse len van de Indonesische regering uitge beeld naast de werkelijke economische toestand van het land. Een weg. afschuwelijk baken op de DEN HAAG. Het opleidingssmal deel I, bestaande uit Hr. Ms. kruiser De Ruyter. Hr. Ms. jager Overijssel, Hr. Ms. jager Utrecht, Hr. Ms. jager Gelderland en Hr. Ms. onderzeeboot Walrus, zal van 1 tot en met 4 juli een bezoek aan Antwerpen brengen. Hr. Ms. Utrecht zal het bezoek reeds in de morgen van 4 juli beëindigen. Van een onzer verslaggevers BRIELLE. Burgemeester D. M. van Zwieten van Brielle heeft de afgelopen weken handenwrij vend naar de datum van 1 juli uit gekeken, want op die dag zou de eerste paal worden geslagen voor een complex van vijftig eengezins woningen en tien flatgebouwen in het gebied Klein-Rugge. De droom „Brielle, woonstad van Europoort", waarvan de suikerzakjes van de gemeente, een folder en een ten toonstelling getuigen, zou tot wer kelijkheid kunnen komen. Zou alle maal ja, want het slaan van die eerste paal gaat voorlopig niet door. Brielle kreeg het vorige jaar zeven woningwetwoningen toegewezen. Met nog wat gepleit werden het er ten slotte elf. Aangezien daar geen woon stad van kan worden gebouwd, ves tigde Brielle zijn hoop op de particu liere bouw. De Dordtse aannemingsfirma N.V voorheen J. Stam kwam met een plan voor vierhonderd woningen, waar door de woningvoorraad van het stad je met een de-de zou worden vergroot De eengezinswoningen zouden het eerst bij de kop worden gevat. Zij wa ren alle reeds toegewezen aan adspi- rant-kopers. De flats zouden binnen drie jaar moeten worden gerealiseerd. Het bouwtempo zou afhangen van de be langstelling van de beleggers. De N.V. Stam zou namelijk voor eigen risico bouwen Het belangrijkste deel van de flatwoningen zou voor de verhuur worden bestemd (omstreeks zeventig gulden per maand). GEEN KIJK OP De eerste paal van vrijdag kan niet doorgaan, doordat het Rijk niet tijdig met de premies over de brug is ge komen. Wanneer dat wel gaat gebeu ren, daar is nog geen kijk op, De moeilijkheid waar Brielle bij de verwerkelijking van zijn droom als woonstad voor staat, is dat de planolo gen die droom niet delen, ondanks de feiten dat het stadje vijftien verschil lende onderwijsinrichtingen heeft, bu reaus van overheidsdiensten en bedrij ven van velerle' aard, bankinstellin gen, een streekziekenhuis en een uit gebreide winkelstand in een gezellige kern. In Enschede is de 21-jarige H. van D. gearresteerd. Hij wordt verdacht van brandstichting. Gisternach* woedde een brand in een van de loodsen van Van Heek en Co, Koninklijke textielfabrie ken; daarbij is een schade van onge veer veertigduizend gulden aangericht. Van een onzer verslaggevers CAPELLE a.d. IJSSEL Drie mannen zijn gistermiddag tussen Rotterdam en Gouda de dood in geslipt. Om 12.10 uur precies, zo als het kapotte horloge van een van de slachtoffers aangaf. De Chevrolet waarin zij zaten, scheerde met een vaart van meer dan honderd kilometer per uur dwars over de rijksweg 3, en boorde zich daarna in de buurt van het spoorwegviaduct te Ca- pelle aan den IJssel zijwaarts onder de bumper van een met bakstenen beladen vrachtauto. De beige personenwagen werd in stukken gereten. De chauffeur en twee inzittende Engelsen werden vermor zeld. Een derde Engelsman schoot uit de wagen en dat werd het behoud van zijn leven. Met een schedelsbasisfrac- tuur kon hij in het Westerziekenhuis te Rotterdam worden opgenomen. De chauffeur van de tien ton we gende vrachtauto van de bouwmateria- lenhandel H. T. de Waardt N.V., de 35-jarige L. Angenent, liep geen enkel letsel op. Na het ongeluk loodste de politie hem direct een naburige boer derij binnen opdat hij de slachtoffers niet zou hoeven te zien. Bij een kop sterke koffie vertelde hij ons rustig hoe hij in de richting Gou da reed toen hij de personenwagen, die van de andere kant kwam, zag slippen. „Het regende een beetje. Ik had net mijn ruitenwissers aangezet. De wagen draaide een kwart slag en kwam toen schuin over de weg op mij aanzetten. Je kan je niet voorstellen hoe snel dat gaat, ik kon niets meer doen. Ik kneep door het zijraampje, want het por tier zal wel vast hebben gezeten." De chauffeur van de Chevrolet was de negentienjarige H. P. Rozegarde uit Maartensdijk. De wagen had hij te leen gekregen van zijn werkgever, de heer A. Schouten te Maartensdijk in Utrecht, directeur van de apparaten- fabriek TEMA c.v. Dë heer Rozegarde zou de drie En gelse zakenrelaties, die een kort be zoek hadden gebracht aan de fabriek in De Meern, naar het vliegveld Zes tienhoven brengen, vanwaar het drie tal de reis naar huis zou aanvaarden. De Brit die het ongeluk overleefde, was de 37-jarige L.G.M. uit Coulsdon. Zijn landgenoten waren de 25-jarige Walter Pike uit Dagenham en de 44- jarige gehuwde John Albert Hilsdon uit Romford. De heer Rozegarde, wie de kleren van het lijf waren gerukt, kon pas uit de staalkluwen worden bevrijd nadat een kraanwagen de vrachtauto had op getakeld. De lijken waren zwaar verminkt. De vrachtwagen werd beschadigd aan de voorzijde en aan het chassis. De rode bakstenen lagen her en der tussen de glassplinters over de weg verspreid. Ons landje wordt wel aardig volgebouwd, vindt XI ook niet?' Daarom moeten wij de resteren de rustieke en romantische plekjes extra hoog waarderen! Hebt U gepicknickt onder het ruisende lommer? Een dagje vertoefd op de zonnige hei? Denk dan. steeds aan de be faamde sprank: „Laat niet tob dank voor 't aangenaam ver pozen, de eigenaar van 't bos de schillen en de dozen." 'Zo blijft ons Nederlands natuurschoon schóón, nietwaar? Uw gewaar deerde medewerking verdient een beloning. Trakteer Uzelf en Uw tochtgenoten op een Gladstone! Gladstone - met of zonder filter - de sigaret die iedereen voldoening schenkt! KING A S|ZE VOORNAAM EN AANGENAAM 20 STUKS F Van onze speciale verslaggever STRAATSBURG. Vrijdag wordt t/j de Duitse justitie een groot aantal nieuwe zaken betreffende belangrijke schrootfraudes ingediend door de Hoge Autoriteit, zo deelde dhr. Spierenburg gisteravond in het Europese parle ment mede. Dit op de vragen van dhr. Nederhorst. De heer Spierenburg betoogde met grote nadruk dat de Hoge Autoriteit niet op de stoel van de justitie noch op die van de.rechter kan gaan zitten. Eerste en belangrijkste taak van de Hoge Autoriteit is de fraudes vast te stellen en te trachten het ten onrechte uitbe taalde geld, dat als subsidie werd ge geven, terug te vorderen. Daarnaast volgt aangifte bij de justitie in de on derscheidene landen. De Hoge Autoriteit is er niet verantwoordelijk voor als de justitie niet tot strafvervolging overgaat. Wanneer de afgevaardigden daar niet tevreden over zijn,, moeten zij zich tot de nationale regeringen en de ministers in die landen die verantwoordelijk zijn voor de gang van zaken bij de justi tie, wenden. De Hoge Autoriteit heeft reeds een bespreking gehad met de justitie in Duitsland om precies aan te geven waar de zaak van de Steel travelier door de justitie in Duitsland kan worden aan gepakt. Over de door de heer Van der Goes van Naters aangehaalde gevallen van omkoping van douaniers in de vrijhaven van Hamburg, kon de heer Spierenburg alleen maar zeggen dat over fraude gevallen in die havens over 110.000 tons schroot ten onrechte subsidie is verleend. Voor de Duitse rechter zal daarvan terugbetaling worden gevraagd. Het deed de heer Spierenburg goed te hebben gemerkt dat ook bij de af gevaardigden de indruk was ontstaan dat de Hoge Autoriteit nu in ieder geval op de goede weg is met het onderzoek naar de sehrootfraude. Het onderzoeken van 150.000 documenten is een onvoor stelbaar omvangrijke taak, daarin zit het werk van dertig man gedurende een vol jaar. Er zijn, aldus de heer Spierenburg, zes fraudegevallen ontdekt met fotomon tage; negenendertig met vervalste do cumenten, waarop veranderingen waren aangebracht; drie gevallen waarin de documenten meermalen waren gebruikt; 143 fictieve leveringen; 150 andere soor ten van geknoei; zeventig, gevallen waarin binnenlands schroot was ge leverd op contracten voor importschroot (schroot dat uit derde landen wordt aangevoerd) en 98 gevallen waarin ge knoeid was met het gewicht van de geleverde hoeveelheden. Het verkrijgen van de medewerking van de nationale regeringen was een langdurig en moeizaam werk, zo ver volgde de heer Spierenburg. Nu is het zover dat overal medewerking wordt verleend op het punt van de controle. „Als het aan mij ligt, komt er nooit meer een perekwatiekasl", riep de heer Spierenburg. De heer Finet, die ook zitting heeft in het presidium van de Hoge Autoriteit, stemde met deze mededeling in. Over het geval van de procuratie houder van Hansa, die in de verklaring voor de Nederlandse justitie had aange geven hoe in een bepaald geval was ge knoeid, zei de heer Spierenburg dat de justitie daar de consequentie uit moet trekken. De Nederlandse justitie kan echter geen zaken vervolgen in Duits land, zo vulde hij deze mededeling aan. De heer Nederhorst zei, in antwoord op deze nadere verklaringen van de Hoge Zestig balen katoen zijn door het vuur ogen dicht en toen kwam de aangetast. Van D., die kort na de brand.hlap. Hoe ik uit de cabine ben geko- werd gearresteerd, werkte in de fabriek. I men, weet ik niet meer. Misschien bewust geweest, dat hij de wet had Van onze correspondent GRONINGEN. Acht „buisomroe pers" uit het Oostgroningse dorpje Mee- den moesten gisteren voor de Groningse politierechter verschijnen wegens be schadiging van andermans eigendom men, zoals het in de dagvaarding luid de. Zij hadden' via de waterleiding een buurpraatje met elkaar gemaakt, een manie die zich inmiddels over heel Gro ningen heeft verspreid. Slechts één van hen, de 24-jarige schil der G. O. J., had de reis naar Gronin gen aanvaard. Hij was zich er niet van overtreden en beriep zich daarbij op een plaatselijk blaadje, waarin deze vorm van communicatie een onschul dig vermaak werd genoemd. De officier van justitie dacht er an ders over en vond het ergerlijk, dat de schilder een gasbuis had beschadigd. Hij eiste tegen de zeven niet versche nen verdachten zestig gulden boete en tegen de schilder omdat deze wél was verschenen vijftig gulden boete. De politierechter veroordeelde de schilder tot veertig gulden boete en vonniste de anderen conform de eis. „Een volgende keer deel ik gevangenis straffen uit", waarschuwde hij. Autoriteit, dat tussen hem en de heer Spierenburg geen verschil van mening meer bestaat over de activiteit die nu wordt "ontwikkeld bij het onderzoek. De Hoge Autoriteit had echter van het begin van de schrootzaak af de zaken even zo energiek moeten aanpakken als nu gebeurt. De heer Nederhorst betreurde het dat gewacht is tot bijna alle zaken zijn onderzocht voor en aleer aangifte bij de justitie wordt gedaan. In de loop van het onderzoek had telkens aangifte gedaan moeten worden van de zaken die frauduleus waren gebleken. Nu komt er overal opeens een opeenhoping van onderzoeken bij de justitie. Hij beval een beter systeem aan om de schrootvoorziening in het gebied van de E.G.K.S. te ordenen en hij duidde op het voorstel dat de heer Worms dien aangaande had gedaan aan de Hoge Autoriteit. De heer Spierenburg antwoordde hier op dat hij de heer Nederhorst waar schuwde voor nieuwe systemen waarbij weer sprake is van heffingen, waar we derom mee kan worden geknoeid. Hoe belangrijk het schroot ook is, het is niet aan te bevelen het verdrag van de E.G.K.S. te gaan wijzigen om dit te kunnen bereiken. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM. De loodsboot lag te rollen en de kustvaartuigen dansten op de golven, maar de Esso Amsterdam, het nieuwste turbine-tankschip van Esso Nederland n.v. te 's-Gravenhage, een zusterschip van Esso Nederland, liep haar zeventien mijl op een zijdje zonder dat er aan de bak stormlatten aan te pas behoefden te komen. Een juweel van een schip, dat gister middag voor Hollans blonde duin in volle zee door scheepsbouwer P. J. van der Giessen namens de Krimpense scheepswerven werd overgedragen aan de heer C. R. Smit, de president-direc teur van Esso Nederland n.v. die ken nelijk als een kind zo blij was met het fraaie scheepsmodel dat hem daarbij met een vriendelijk gebaar werd over handigd. Het bijzondere van deze proefvaart was wel dat er vele dames de reis bui tenom van Rotterdam naar Amsterdam meemaakten: óók mevrouw E. van Hail- Nijhoff, de eerste burgeres van de hoofdstad des lands die vier maanden geleden deze Esso Amsterdam bij haar tewaterlating doopte. Ir. D. H. Douwes, tweede voorzitter van de vereniging De Amsterdamse ha ven, herinnerde er aan dat de hoogmo gende heren van de Oostindische com pagnie reeds in 1936 „oly van aardè" lieten aanvoeren om hun podagra te cureren. Namens zijn vereniging bood hij gezagvoerder C. M. Schóemaker een in brons uitgevoerd wapenschild aan. President-directeur Smit van Esso- Nederland n.v. wilde aan het Amster damse initiatief geen afbreuk doen, doch onderstreepte dat de honderdduizend ton deadweight ad zeventig miljoen gulden die C. van der Giessen Zonen's scheepswerven n.v. te Krimpen a.d. IJssel opleverden in het bijzonder zijn bedoeld om jaarlijks 414 miljoen ton ruwe olie aan te voeren voor de nieuwe Esso-raffinaderijen in het Botlekgebied te Rotterdam. Vandaag zullen de Amsterdammers de naar hun stad gedoopte tanker kunnen bezichtigen.' HAARLEM. De gemeenteraad van Haarlem zal morgen moeten beslissen over een voorstel van B. en W. om 165.000 gld. beschikbaar te stellen voor het herstel van het niet instrumentale gedeelte van het vermaarde Christian Müller orgel van de oude Sint Bavo. Sinds een jaar is de Deense firma Mar- cussen doende het instrumentale gedeel te herstellen. De oude prachtig georna menteerde kast en frontpijpen blijken volgens een middeleeuwse techniek in oude luister hersteld te kunnen worden. De frontpijpen zullen met tinfoelie worden belegd en op de kas zal goud op poliment worden aangebracht. In verband met de restauratie van het or gel wordt het traditionele internationale orgelconcours dit jaar niet in Haarlem maar in Alkmaar gehouden. Volgend jaar hoopt men de restauratiè gereed te hebben. Advertentie in plaats van suiker (geen nasmaak) Doosj sjes van 1B0 tab), f. 1.15 volgens de nieuw ontdekte formule. 500 tabl. f. 2.95,1000 tabl. a f. 5.50 bij apothekers en drogisten N.V. H. TEN HERKEL, HILVERSUM Eigen nieuwsdienst GENÈVE Premier Harold Mac- millan mag dan gisteren in het Lager huis hebben gezegd dat het hem een raadsel was waarom de Sowjetunie het Geneefse ontwapeningsoverleg had getorpedeerd, de leider van de Engelse delegatie in de ontwapeningsconfe rentie, David Ormsby-Gore, lid van de Engelse regering, had daarover wel een duidelijke mening. Gorie liet gis teren doorschemeren dat de vijf com munistische landen uit de ontwape ningsconferentie waren weggelopen omdat zij niet door het nieuwe Ame rikaanse plan in verlegenheid gebracht wensten te worden. In dat plan is namelijk niet alleen de kwestie waarover de communistische landen niet willen onderhandelen doeltreffende internationale controle op naleving van alle onderdelen van een ontwapeningsverdrag naar de voor grond geschoven, maar bovendien zijn er de hoofdbestanddelen in opgenomen van tal van westelijke plannen die de Sowjetunie in de loop der jaren heeft verworpen. Daarbij kwam nog dat het nieuwe plan al in de eerste fase voorziet in het ver krijgen van openbaarheid over installa ties waarover de Sowjetunie al ruim twee en een half jaar een ondoordring bare sluier van geheimzinnigheid ge trokken houdt: de lanceerbases voor grote raketten. Het "faas in de eerste plaats ter doordringing van die sluier dat Amerika geruime tijd geleden be sloot in het geheim over te gaan tot luchtverkenning op grote hoogte boven de Sowjetunie. Dat het hierom ging bleek onlangs ook uit dé bewering van premier Kroesj- tsjef in Boekarest dat de Amerikaanse verkenningsvliegtuigen er niet in zouden zijn geslaagd de grote Russische lanceer bases te vinden. Hoewel de Oosteuropese onderhande laars in strijd met alle internationale normen handelden toen zij de westelijke onderhandelaars de mond snoerden, blijft het westen op bet standpunt staan I dat de conferentie niet is geëindigd doch enkel is verdaagd en op een gun- stiger tijdstip kan worden hervat. Gisteren kwamen de westelijke dele gaties bijeen in de hoop dat de vijf com-1 munistische landen het onjuiste van; hun handelwijze hadden ingezien. De j plaatsen van de communistische gedele geerden bleven echter leeg. Ormsby- Gore verdaagde daarop als waarnemend voorzitter de conferentie voor onbe paalde tijd. In een persconferentie deelde Orms by-Gore daarna mede dat Engeland zal streven naar een zo spoedig mogelijke hervatting van de ontwapeningsbespre kingen. Het weglopen van de vijf communis tische delegaties uit de conferentie noemde Ormsby-Gore „een opzettelijke poging om indiening van het nieuwe westelijke voorstel te voorkomen". Hij zei dat de communistische landen er op uit waren geweest de westelijke mogend heden, en in het bijzonder de Verenig de Staten, voor het hoofd te stoten. „Uit dat optreden is gebleken", zei hij, „dat de regering van de Sowjetunie niet de bedoeling had ernstig te onder handelen over dit onderwerp van het allerhoogste levensbelang." In een stroom van brieven en nota's aan regeringsleiders en regeringen van vele landen trachtte het Kremlin giste ren voor het oog van de wereld het ongehoorde optreden in Genève, zo mogelijk nog minder oirbaar dan het torpederen van de Parijse topconferen tie, te rechtvaardigen. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken noem de de hoüding van de Sowjetunie gis teren ronduit „schijnheilig". HEENVLIET. De gemeenteraad van Heenvliet'besloot gisteravond tot aankoop van het ambachtsherenhuis en het oude raadhuis, welke gebbou- wen een belangrijk onderdeel vormen van het karakteristieke dorpsplein van deze gemeente. De panden verkeren in een zeer slechte toestand; door deze aankoop hoopt de gemeente tot res tauratie te kunnen komen. Advertentie Flacon 2.95 Grote flacon 7.50

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 5