Zeeuwse CJBTB en CPB brachten Luctor et E nier go SMS 56*4 i m Zeeland leeft cultureel in grotendeels isolement Overslag van hout Middelburg Weergaloos „festival" Scheldestad de Sfeervolle begroetingsavond in Middelburgs Schuttershof door Zeeland Snoepdag in Oudelande Veel ivaardering voor Klank- en lichtspel het ui Hotel op dijk bij Veerdam te Kortgene Centraal Bureau voor Statistiek: Woensdag 29 juni 1960 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 3 Aan de vooravond van nationale bondsdag Drenthehuis in gebruik genom en Veilig Verkeer keek M iddelburgers naar de ogen MULO-EXAMENS Eerste zwarte bessen Onderwijzerswoning ivordt politiebureau Scholieren boden tekeningen aan Geslaagden Petrus Hondius Lyceum Z.P.M. en L.J.G. vergaderden Smokkelauto aangehouden Raad Stavenisse TOELATINGSEXAMEN Stationssleepboot brengt logger binnen Examens Schieting te Terneuzen In week van 9 tot 16 juli: Jagers verschoten tweeduizend patronen Nederlaagwedstrijden Prot. chr. kleuterschool Hoedekenskerke bijeen VOET VAN KANSEL WERD DOOPVONT BEVOEGDHEDEN NIET UIT HANDEN GEVEN Jeugdappèl in Arnemuiden Auto reed sloot in ANIMO VOOR TELEVISIE NOG GERING. Verkoop alleen van goede tomaten Nieuwe voorzitter Nederlandse CJBTB Nieuw gebouw voor Leger des Heils Felle brand in turf strooisel Smokkelaars ontkwamen O MIDDELBURG Aan de vooravond van de nationale bondsdag van de Nederlandse Christelijke Jonge Boeren- en tuindersbond en de Christelijke Plattelandmeisjesbond, die vandaag in het open luchttheater Doorenvliedt wordt gehouden, hebben de Zeeuwse C.J.B.T.B.'ers en C.P.B.'sters gisteravond gezorgd voor een klate rende en vooral sfeervolle ouverture in de vorm van de begroetings samenkomst. Voor deze bijeenkomst bestond een enorme belang stelling. In de grote zaal van het Schuttershof moesten zelfs de stoe len bijgeplaatst worden om de vele jongeren te kunnen herbergen.. Op deze avond stond de provincie Zeeland in het centrum van de belangstelling. De Zeeuwse wapenspreuk kreeg gestalte in de uit stekende opvoering van de revue Luctor et Emergo, waarin het worstelen van de verschillende eilanden in ons gewest, maar ook het „kom boven" (met een blik in de toekomst) werd uitgebeeld. De Zeeuwen toonden zich beste gast heren en gastvrouwen. Zij boden de tal rijke aanwezigen een specifiek Zeeuws programma, dat uitstekend in de smaak viel. De hoofdmoot vormde de opvoering van de revue Luctor et Emergo. Revue Deze revue is geschreven door de heer A. Vingerling, oud-adjunct-secreta- ris van de Zeeuwse C.B.T.B. en thans werkzaam op het C.J.B.T.B.-secretariaat in Eede. Al was de opvoering door de Zeeuw se jongeren dan niet geheel vlekkeloos toch mag gesteld worden, dat zij vlot en vaardig deze revue op de planken brachten. De waardering kwam aan het slot dan ook tot uiting in een ovatio neel applaus. En regisseur (Anton Vin gerling) en medewerkenden verdienen ongetwijfeld een compliment voor de gave uitbeelding van Luctor et Emergo. In koorzang, muziek, declamatie en to neel kwam het wel en wee van. de GEERSDIJK. Het „Drépthehuis", dat als geschenk van de provincie Dren the is ontvangen, is door de bevolking op feestelijke wijze in gebruik genomen. Burgemeester J. v. Halst, de wethou ders en de secretaris van de gemeente Wissenkerke woonden de feestavond bij. Verschillende verenigingen van Geers- dijk waren erin geslaagd om in korte tijd een gevarieerd programma samen te stellen. De heer Van Sprang uit Goes verzorgde het muzikale gedeelte met een accordeonorkest, afgewisseld door het optreden van een conferencier. Het gebodene viel zeer in de smaak van het talrijke publiek. Het gebouw was tot de laatste plaats bezet. Met voldoening kon worden vastgesteld dat het Drenthehuis volkomen beant woordt aan de verwachtingen, wat be treft accommodatie en inrichting. MIDDELBURG. Op de Markt stond dinsdag de hele dag een mobiel teststa tion van de landelijke Veilig Verkeer organisatie. In een auto is een test apparaat gemonteerd, dat in de.ze vorm het enige in Nederland is en waarschijn lijk een der weinigen in Europa. Het hoofddoel hiervan is de gezichtsscherp te der mensen te testen en waar no dig te adviseren een oogarts te bezoe ken. Er hoeft geen angst te zijn voor het doorgeven van de gegevens aan de politie of een andere instantie, want de anonimiteit der bezoekers wordt gehand haafd. Vandaag is het teststation in Souburg en blijft daarna nog enige we ken in' Zeeland. In de concertzaal is op andere wijze aandacht aan het verkeer besteed. Tij dens drie voorstellingen overdag, die door ongeveer 1000 scholieren werden bezocht zijn drie korte films over het verkeer en de verkeersproblemen ver toond. Voor de ouderen zijn gisteravond films- vertoond. Voor het mulo-diploma a slaagden de vol gende dames (de m achter de naam beduidt dat zij tevens het middenstandsdiplpma ver: wierven); J. M. Bouman (m). Middelburg, W. Willibrordse (m). Middelburg. M. Ver spoor (m), Middelburg, S. Vlieger, (m), Grjpskerke, A. Bossand, Oostburg, P. Ws- kerke (m), Neuwdorp, E. v. d. Berge (M), Nleuwdorp, A. M. Wieckardt (m). Baarland, M. J. Verplanke (m), Nieuwvliet, J. K. v. d. Lubbe (m), Vlissingen, R. G. Westerveen (m). id. T. M. Adriaanse (m), Domburg, J. Bastink (m), Middelburg, L. Boons (m), Westkapelle, M. Berlijn, Vlissingen en de he ren: A. J. Kuijpers (m). Kloetinge, A. J. Lan sen, Driewegen. P. C. Vasseur (m), Axel, J. L. P. Geensen. Terneuzen. Voor het b-examen slaagden de heren: J. J. de Regt, Zierikzee, H. A. Hettema, Sas van Gent, J. Meertens, Hoek, A. J. de Kra ker. Biervliet. D. Ronner, Oostkanelle, A f bruyere. Domburg en J. Minderhoud, lande. Afgewezen zijn zes kandidaten A. La- Zoute GOES. Op de veiling van Goes werden gisteren de eerste zwarte bes sen geveild. Het betrof een hoeveelheid van 180 kg tegen een prijs van 2,20 gulden per kg. Zeeuwse eilanden voor het voetlicht. In het tweede en laatste bedrijf, in meer ernstige toon gesteld, werd de ramp van 1953 in herinnering gebracht, ge volgd door een beeld over de perspec tieven, die Zeeland in de toekomst zal bieden (Deltaplan). Vooral dit laatste bedrijf maakte diepe indruk op het jeug dig gezelschap en gaf veel inhoud aan deze begroetingsavond. En als slotak koord klonk de samenzang van het Zeeuwse volkslied. j bleau getiteld. Van God de vrucht, van ons de arbeid. Francien Louwerse decla- meerde daarbij op verdienstelijke wijze j Een nieuw lied voor den Heer. Aan het slot van de avond bracht de heer An- i ton Sandee uit Kamperland met zijn vier zoons een kostelijk stukje Zeeuwse humor onder het motto: „Op de klap- bank" op de planken. En dan mogen wij de samenzang zeker niet vergeten. Spontaan klonken de vaderlandse en geestelijke liederen, die uit volle borst werden gezongen. Vanzelfsprekend was de voorzitter van de Zeeuwse C.J.B.T.B. de heer P. S. Dekker in zijn enthou siast openingswoord zeer content over de grote opkomst en hoopte, dat de eer ste contacten met Zeeland van blijven de aard zullen zijn. Hij richtte harte lijke woorden van gelukwens tot de heer Tinus Tolman uit Wolvega, die enkele uren tevoren gekozen was tot voorzit ter van de Nederlandse C.J.B.T.B. en in het Engels richtte de heer Dekker zich tot drie Amerikaanse jongeren, die momenteel in het kader van het uitwis selingsprogramma plattelandsjongeren in ons land zijn. Later op de avond kwam ook nog een Duitse deputatie uit Sleeswijk Holstein binnen. Spontaan Maar de begroetingsavond, die in een bijzonder aangename sfeer verliep, bood meer. Aan het begin van de samen komst verzorgden de leden van de Wat cher ense C.P.B. een keurig openingsta- ZAAMSLAG. De gemeenteraad heeft na uitvoerige besprekingen nog geen beslissing genomen over de be stemming van de oude openbare lagere school. De onderwijzerswoning zal ter beschikking van de politie worden ge steld en dan tevens als bureau dienen. De raad besloot medewerking te ver lenen voor de bouw van een nieuwe chr. kleuterschool. De voorzitter deelde mede dat het niet in de bedoeling ligt een openbare kleuterschool op te richten. De chr. school zal worden uitgebreid met o.a. een leermiddelenkamer en een spreekkamer. De raad verleende mede werking. Het oorspronkelijke plan voor een fon tein op het plein werd ingetrokken, om dat de raad de kosten te hoog vond. Ge raamd was een bedrag van ongeveer ne genduizend gulden. Nu is een plan ont worpen voor een fontein van drieduizend gulden. Zo spoedig mogelijk zal een wandel pad door het plantsoen worden aange legd. Voor verlichting van de wijzerpla ten van het torenuurwerk stelde de raad 1500 gulden beschikbaar. De voorzitter deelde mede dat een aula op de begraafplaats zeer gewenst is. In Den Haag heeft men de aanneem- som van 28.790.voor de bouw van twee woningwetwoningen te hoog gevon den, zodat geen gunning kon plaats vin den. De heer H. de Feijter werd herbe noemd als lid van het Burgerlijk Arm bestuur. De huur van pachtgronden zal i.v.m. de realisering van het uitbrei dingsplan in gedeelten worden opgezegd. Henry Dunant in Veere VEERE. Het schip Henry Dunant van het Roode Kruis bezocht, met zeven tig patiënten aan boord, dinsdag Veere. De leerlingen van de lagere scholen boden de opvarenden sinaasappelen, tekeningen en foto's aan. Ds. Wier inga, Herv. predikant te Veere, verzorgde de dagsluiting aan boord van het schip. De patiënten, voor het merendeel afkomstig uit Noord- en Zuid-Holland, stelden de ontvangst in Veere zeer op prijs. TERNEUZEN. Op maandag, 27 juni slaagden voor het eindexamen HBS, afde ling B aan het Petrus Hondius Lyceum te Terneuzen de volgende kandidaten: 1. Johan den Hamer, wonnende te Ajel; 2. Henny Hamelink, Terneuzen; 3. Adrie de Koeyer, Zaamslag; 4. Corrie Kool. Sluiskil; 5. Ko de Regt, Zaamslag; 6. Carl de Smit, Bier vliet; 7. Bert Toorenman. Terneuzen; 8. Henk Wechgelaar, Sluiskil. Afgewezen: 1. TERNEUZEN. De Z.P.M. en de L.J.G. hielden een gecombineerde ver gadering in het Wapen van Zeeland te Zaamslag, die onder leiding stond van de voorzitter der L.J.G,. de heer A. Die- ïeonan. Als gast was aanwezig de heer J'oh. de Vries uit Terneuzen, die een le zing hield over het Berner Oberland in Zwitserland. Vooraf werden er dia's ver toond van Terneuzen, Rotterdam en Brugge. Als dank overhandigde de se cretaresse van de Z.P.M. aan de heer De Vries een verrassing, waarna zij de vergadering sloot. Wedvluchten Blauwe Doffer WOLFAARTSDIJK. De postduiven vereniging ,.De Blauwe Doffer" hield een wedvlucht vanuit Chateauroux. De uitslag was: 1. C. A. Korstanje, 2. P. P. Dieleman. Het resultaat van de wedvlucht vanuit Pont St Maxence was: 1. J. G. de Jager, 2 en 3 P. P. Diele man, 4. C. A. Korstanje. MIDDELBURG. Het bestuur van de Stichting verlichting Middelburg heeft besloten gedurende de maand juli en de eerste vijftien dagen van augustus het begin van de eerste rondgang van het klank- en lichtspel in de Abdij te hand haven op kwart voor negen. Aanvanke lijk was men van plan in juli drie rond gangen te houden, maar daarvan heeft men thans moeten afzien omdat het om kwart voor acht nog onvoldoende donker is. Tijdens deze voorstelling zou dus het spel niet geheel tot zijn recht komen. TERNEUZEN. Onder de gemeente S inf-Gilles-Waes heeft de Belgische dou ane uit Lokerën een Nederlandse smok kelauto met 800 kg roomboter in beslag genomen. De auto was voorzien van val se Belgisdie nummerplaten. De bestuur der, De B. uit Zaamslag, zag geen kans te ontkomen en werd naar ,de gevange nis te Dendermonde overgebracht. STAVENISSE. De gemeenteraad van Stavenisse komt hedenavond om 19.30 uur in openbare vergadring bij een. De agenda vermeldt o.m.: voorstel tot wijziging begroting 1959 en I960, voorstel tot wijziging van de arbeids overeenkomstverordening, voorstel tot wijziging van de I.Z.A. Zeeland, en een voorstel tot wijziging van de algemene politieverordning. MIDDELBURG. Toegelaten tot de eerste klasse van het gymnasium: Carel Adriaan- sens, Anne-Jet Brokmeier, Maud -Klumpkens. Bennie Dekker, Selma Enker, "Wim van der Hooft, Merijn Kolkman, Dick Kooman, Maai-- ten van der Linde. Everdien Stam, Lineke Visser, Eric Jan de Widt, Henk Wiersma en Diederik Wouterlood (allen uit Middelburg) Els Bos (v.w.), Jaap Goedegebuure, Evert de Jongh, Cox Merkeliin. Jacqueline Nieuw- veld (v.w.), Marijke Pyckevet, Wellie de Roos, Henk Veening (v.w.), Marlies de Wulf (allen uit Vlissingen). Frans Gossens, Nelly Kroonenberg, en Freek Stiurenbroek (uit Goes) Gretha Claje (Biggekerke), en Piet de Jong (Zoutelande). Afgewezen: 1. VLISSINGEN. Na een radiobericht ontvangen te hebben van de Zeebrugse logger Z 456 is de sleepboot Burgemees ter Van Damme, die in Vlissingen op station ligt. dinsdagmorgen uitgevaren ter assistentie. Tegen de middag bereik te de sleepboot de Z 456, die seinde met ernstige machineschade te kampen te hebben. Als positie gaf zij op het Noord- Hinder lichtschip. Na een tros overgege ven te hebben kon de Burgemeester Van Darome zonder verdere moeilijkheden de sleep in Zeebrugge binnenbrengen. In de namiddag is de sleepboot weer op station in Vlissingen teruggekeerd. MIDDELBURG. Aan de Chr. Kweekschool werd de akte-Nuttige Handwerken behaald door de dames: H. van Donk. F. de Ronde, N. de Ron de en K. W. Schouls te Goes, E. C. van Kamer, M. E. Nonnekes en G. G. P. van Til te Middelburg. M. Homburg te Vlissingen C. M. Karman te Co-lüns- plaat. C. Laban te Tholen. B. van Oost te Wilhelminadorn. J. C. Franse te Ga- pinge. E. C. de Kam te Geleen, G. L. J. Leenders te Zeist. J. de Nood te Veere en M. K. van Soelen te Bergen op Zoom. Twee kandidaten werden af gewezen. V 0 Bij de te Middelburg gehouden exa mens hoofdakte kleuterleidster slaagde mejuffrouw M. de Jonge uit Zierikzee, thans werkzaam te Kruiningen. Kleuterleidsters benoemd KRUININGEN. Mej. J. J. Je Vis- ser en mej. A. F. Hamelink, beiden voorheen werkzaam ,bij het kleuteron derwijs te Kruiningen, slaagden voor het examen, hoofdleidster. Mej. De Visser werd* benoemd als hoofdleidster te De Cocksdorp op Texel, en mej. Hamelink werd benoemd aan de kleuterafdeling van een school voor onderwijs aan doofstommen te Rotter dam. Mevrouw E. T. Schilders-Platteeuw uit Terneuzen slaagde te Den Haag voor het diploma manicure en voor het di ploma assistente schoonheidsverzorging. In de'zomeravondcompetitie te Ter neuzen speelden Comeyrib tegen P.T.T. De wedstrijd is met 102 door de P.T.T. gewonnen. De Ver. Veilig Verkeer is ook in Hoedekenskerke geweest. In het Ver enigingsgebouw te Kwadendamme werd een film vertoond, zowel voor de jeugd als de ouderen. De collecte voor het Roode Kruis bracht in 's-Gravenpolder 45,57 op. 0 Bij het gehouden examen te Mid delburg ter verkrijging van het diploma als hoofdleidster bij het kleuteronder wijs, slaagde mejuffrouw J. Catshoek, hoofdleidster aan de openbare kleuter school te Drelschor. Bij Koninklijk besluit is de heer A. H. Vermeulen per 1 juli a.s. benoemd als burgemeester van Drelschor. De zakjescollecte ten bate van het Nederlandse Roode Kruis heeft in Drei schor 204.11 opgebracht. 0 Notaris Van Dissel te Goes heeft ten verzoeke van de heer W. Wagenaar Izn te Kapelle publiek verkocht het woonhuis met tuin, Westweg 44. te Krabbendjjkc. Koper werd de heer J. Poortvliet te Krabbendijke voor 9000. 0 In tegenwoordigheid van burgemees ter J. de Pree werden te Zoutelande tien verkeersdiploma's uitgereikt aan de leer lingen der Prinses Irene School. De afdeling te Zoutelande van de N.C.V.B. vergaderde o.l.v. de presidente, mevrouw P. de Kok-Verhage. Ds. Wa penaar uit Grijpskerke sprak over „De Kerk in beweging". De eerstvolgende vergadering zal worden gehouden op 23 september a.s. 0 Een collecte te Oosterland ten bate van het sanatorium „Sonnevanck" te Harderwijk heeft opgebracht een bedrag van 121.10. De N.C.V.B. te Krabbendijke is on der leiding van mej. Dominicus bijeen geweest. Als spreker trad op ds. Kore- vaar uit Rotterdam, met als onder werp „Zonder beroep of een taak van God". Voor gemeenteadministratie 1 slaag de de heer M. Mallander te Zierikzee, ambtenaar ter gemeentesecretarie. MIDDELBURG. Dit jaar gaat voor de houtimporteurs een be langrijk jaar worden. Vooral uit de Oostzeehavens zullen grote hoeveelheden hout per schip aangevoerd worden. In de maand juli worden zelfs zes schepen, voornamelijk kustvaarders, o.a. van Rusland, Zweden en Finland met houtladingen verwacht. Van deze ladingen is ca. 4000 standaard voor de fa. Alberts. Opmer kelijk was de lading, die de Nederlandse kustvaarder „Pinta" vorige week te Middelburg loste, nl. 930 ton groenhard uit West-Indië. Naast deze hoeveelheden hout, bestemd voor de Zeeuwse firma's is door het sterk toenemend houtverbruik in Nederland en de daarmee gepaard gaande drukte in de havens van Zaandam en Amsterdam van oudsher de Nederlandse houthavens de mogelijkheid van over slag te Middelburg van belangrijke hoeveelheden voor andere bestem mingen in Nederland niet uitgesloten. Deze stijging van de houtinvoer is bijzonder toe te juichen aangezien zij niet alleen in Middelburg aan meer handen werk geeft, maar ook voor de Vlissingse scheepsagenten een niet te verwaarlozen bron van inkomsten betekent. Evenals in juni zullen dus in juli de rondgangen om kwart voor negen en kwart voor tien beginnen. Dit geldt ook voor de eerste vijftien dagen van augus tus. Na de vijftiende wordt met drie rondgangen gestart, waarvan de eerste om kwart voor acht begint. De belangstelling voor het spel is ver heugend. De eerste twaalf avonden wer den bezocht door ruim achttienhonderd bezoekers, hetgeen betekent, dat in de.ze aanloopperiode reeds 75 procent van de maximale bezetting werd gehaald. De reacties van het publiek getuigen van grote waardering. Over het algemeen blijkt dat de bezoekers bijzonder geïm poneerd zijn door het spel en dat er sprake is van een toeristisch evenement van bijzondere allure. TERNEUZEN. De handboogmaat schappij De Zeeuwsehe Schutters van de Zandstraat hielden hun vastgestelde schieting. De belangstelling hiervoor was slechts matig; 24 schutters namen eraan deel. Na ongeveer een uur schie ten waren alle vogels afgeschoten. Daar om werd' er nog een schieting 'gegeven en ook bij deze werden alle vogels naar beneden gehaald. De uitslag was: 1ste sc'.iieting: hoog vogel R. Roels, Axel; zijvogels H. Groosman, Yzendijke, en Jos. van Es- broek, Sluiskil; kallen J. Mollet, Sas van Gent, en R. Roels, Axel. 2de schie ting: hoogvogel J. Mollet, Sas van Gent; zij-vogels Jonkheim. Sluiskil, en R. Be- gheyn, Terneuzen: de kallen waren voor J. Mollet, Sas van Gent, en G. Mat- theeuws. De meeste kleine vogels wer den afgeschoten door Jos de Clerck te Terneuzen; hij haalde er acht naar -be neden. KORTGENE. Op de zeedijk bij de veerdam zal een hotel-restaurant ge-] bouwd worden. Deze bouw houdt ver band met de wrensen van de stichting: „Benelux Jachthaven" die de jachten 1 in Kortgene wil laten overwinteren. De i gemeenteraad nam een voorstel van B. eix W. aan om een gedeelte van de schorren ten oosten van de veerfdam aan deze stichting in erfpacht over te geven. Dit betreft een stuk terrein ter grootte van één ha, gelegen in de hoek tussen veerdam en de zeedijk. Nu de jachten in de wintermaanden in Kortgene blijven meende burgemees ter A. A. Schuit, dat er voor het on derhoud en het eventueel herstel van deze vaartuigen werkgelegenheid zal ko men voor arbeidskrachten uit Kortgene. In deze vergadering kwam voorts het schrijven van Ged. Staten ter sprake, waarin bericht werd, dat het raadsbe sluit, inzake de opdracht aan de west- Nederland N.V. voor de aanleg van de jachthaven, ingaande 17 juni voor ten hoogste twee maanden is verdaagd. De raad toonde zich niet gelukkig met dit schrijven. De burgemeester was van mening, dat de moeilijkheden niet bij Ged. Staten gezocht moeten worden, maar bij Rijkswaterstaat, welke instan tie enkele bezwaren oppert. De raad besloot akkoord te gaan met het voorstel een rechtsgeding te voeren met "de firma Smit uit Haarlem. De burgemeester verklaarde, dat deze fir ma niet bereid is de schade te vergoe den, veroorzaakt bij het vervoer van grond voon de werken te Kats. De meeste raadsleden voelden verder niets voor het voorstel om de stichting voor huisvesting en verzorging van bejaar den „Pension-tehuis Noord-Beveland" te garanderen de tijdige betaling van rente en aflossing van de door haar aan te gane geldlening van 650.000 dan wel, indien de stichting de nodige gelden niet kan verkrijgen te besluiten een geldlening aan te gaan van 650.000, welke geldlening zal worden doorgeleend aan deze stichting. De raad oordeelde, dat de verblijfskosten voor de bejaarden te hoog zullen worden. Na brede discussies werd het voorstel (zeven tegen drie) van de heer A. Mar- kusse (c.h.) aangenomen om een geld lening tot 550.000 te garanderen. Ten slotte werd uitvoerig gesproken over het voorstel afwijzend te beschik ken op een verzoek tot subsidie ten be hoeve van het godsdienstonderwijs aan de lagere scholen te Kortgene, Colijns- plaat en Kats. B. en W. oordeelden, dat dit onderwijs alleen gegeven wordt door de ned. herv, kerk, terwijl toch ook de kinderen van andere gezindten deze scholen bezoeken. Het voorstel om af wijzend te beschikken werd met zeven tegen drie aangenomen. BERGEN OP ZOOM. —Op de ba nen van het terrein „Kijk in de Pot" zijn de jaarlijkse schietwedstrijden ge houden door de afd. Bergen op Zoom e.a. van de Kon. Ned. Jagersvereni ging. Ongeveer tweeduizend patronen zijn verschoten. De uitslagen werden: Wedstrijd baan: 1. Th. Jacobs, Hoogerheide, 2. N. van Est, Dinteloord, en A. C. Maas, Anna Jacoba Polder, 3. J. B. Koert, Wol- phaartsdijk, 4. M. Punt, Oud-Vossemeer, 5. De Koele, St. Jansteen, 6. R. Hendriksen, Yerseke, 7. M. Friderichs, Oud-Vossemeer, 8. Van Dijke, 's H. A. Kerke. 9. E. v. d. Spelt, Steenbergen, 10. Ch. Schipper, Halste ren. Vrijê baan: 1. E. v. Spelt, Steenbergen, 2. M. Friderichs, Oud-Vossemeer, 3. A. Bar- telen, Wouw, 4. Verwijs, Steenbergen, 5. J. van Kam, Steenbergen, 6. Th. Jacobs, Hoo gerheide, 7. M. Punt. Oud-Vossemeer, 8. A. van Dijke, 's H. A. Kerk, 9. A. Huijbregts, Zevenbergschehoek, 10. M. Koenraadt. Steen bergen, 11. A. C. Maas, Anna Jacobapolder, 12. J. de Koek, St. Jansteen, 13. W. van Nieuwenhuijzen, Steenbergen. Aan de groepswedstrijden deden vier groe pen mee. De wedstrijd werd gewonnen door de groep uit Steenbergen. De beste schutter van de jachtopzieners was de heer N. van Est uit Dinteloord, ST. MAARTENSDIJK. De -voetbal vereniging Smerdiek houdt zaterdagmid dag nederlaa-gwedstrijden. Het eerste en tweede elftal zullen resp. tegen Rimboe I en II uit Wouw spelen. HOEDEKENSKERKE. De prot christelijke kleuterschool hield in het Verenigingsgebouw haar jaarvergade ring. In plaats van de heer J. J. Ver- baale werd als penningmeester gekozen de heer Van Nijen, hoofd van de chris telijke school. Herkozen werd mevrouw Kaert-Hallemans Tijdens deze bijeen komst werden nog mededelingen gedaan over de bouw «van de nieuwe kleuter school. SINT-ANNALAND. Aanvankelijk lag het in de bedoeling om de voet van de oude 'kansel te bestemmen voor bloemenbak in de tuin van de Hervorm de Pastorie. Deze voet was namelijk een omgekeerde wijwaterbak uit de vo rige kerk voor 1899. Nu de oude kansel uit de Hervormde Kerk geplaatst is in de trouwkerk van de Ned. Herv. Kerk te Tholen. heeft men ook deze omge keerde wijwaterbak een plaats gegeven, echter niet als wijwaterbak, maar als doopvont. IJZENDIJKE. De gemeenteraad voelde niet veel voor een wijziging in de gemeenschappelijke regeling van de Cen trale Dienst West-Zeeuwsch Vlaanderen. Het aangaan van de regeling voor een periode van tien jaar leek de raad niet en bovendien wilde men een vinger in de pap houden bij de benoeming van de opzichter. De voorzitter deelde mede dat over wogen zal worden enkele zitbanken voor bejaarden te plaatsen in de gemeente en dat gepoogd zal worden verbetering te brengen in de vuilnisophaaldienst. BIERVLIET. De raad heeft be sloten tot verbouw van de school te Drie wegen. Nieuwbouw bleek niet te reali seren. De heren D. Dekker, S. van Hoeve en C. de Greve ontvangen een bijdrage in de kosten van elektrifica tie van hun percelen. De subsidie voor de kruisvereniginen is verhoogd tot 50 procent van de contributie, met een ma ximum van vijf 'gulden per lid. VLISSINGEN. Zaterdag 9 juli begint in Vlissingen een mu- ziekweek die haar weerga in de geschiedenis van de Scheldestad niet vindt. Een eerste indruk van wat er komen gaat krijgt men nu reeds bij het passeren van de nieuwe markt waar koortsachtig' gewerkt wordt om het stadion, dat een oppervlakte beslaat van 7000 vierkante meter, tijdig klaar te krijgen. Dit stadion, waarvoor de markt geheel betegeld werd, zal niet minder dan 7500 toe schouwers op haar tribunes kun nen torsen. Vier batterijen schijn werpers zullen voor een kleur rijke feeërieke verlichting zorgen. In de week van 9 tot 16 - juli gaat Vlissingen haar „Stadion-Festival" be leven waarvoor de Koninklijke Har monie „Ons Genoegen" kosten nog moeite heeft gespaard. Op de eerste dag zullen muziekgezelschappen, de „Zorg dat je er bij komt". Met deze woorden repte zich gisteren in het dorpshuis te Oudelande een huisvrouw ge wapend met een schoteltjenaar een tafel waarop enige schotels boordevol lekkernijen stonden. De eetgrage dame werd gevolgd door een aanzienlijk aantal lot genoten. zodat het geheel op een gaarkeuken leek. Dat alles ge beurde op de dag voor oud cursisten, die door de Stichting huishoudelijke voorlichting ten plattelands in sa menwerking met de streekverbetering was uitgeschreven. Twee leraressen, mej. Keijser uit Goes en mej. A. Osseioaarde uit Yerseke, schotelden de dames, die zij in de loop van de tijd de fijne kneepjes van de kook-, bak- en braadkunde hadden bijgebracht, de recepten voor in vele vormen en kleuren. De slaatjes werden aan de lopen de band afgeleverd. De dames hadden de gehele dag nodig om alles naar binnen te werken. Het klaarmaken was boeiend, het „gezicht" van de scliotels met groen als hoofdmotief ook, maar het verorberen bleek natuurlijkhet meest specta culair te zijn. „Laat je bordje maar staaner komt nog meer". De belangstelling voor het be reiden was ook niet gering, vooral niet waar het ging om de bijzondere bijzonderheden speciale ingrediënten en de af werking. Een beetje wijzer en goed gevoed keerden de Bevelandse huisvrouwen huiswaarts na een snoepdag, die was gegarneerd met een praatje over zakgeld en een sandwich-filmstrip. ARNEMUrDEN. De Ned. Hervorm de jeugdverenigingen op gereformeerde grondslag hielden in het verenigingsge bouw een jeugdappel onder «het motto „God kent jou, ken jij God". De voor zitter, de heer K. v. d. Ketterij, sprak een openingswoord op deze bijeenkomst en de heer M. Schroevers verzorgde de schriftlezing. De jeugdpredikant ds A. J. Jorissen sprak vervolgens over het onderwerp „God kent jou, ken jij God', waarna een leerzame bespreking volgde over dit onderwerp. WOLFAARTSDIJK. Op de Veerweg vond een verkeersongeluk plaats, door dat de bejaarde fietser W. B. de weg voerstak zonder richting aan te geven. Voor de chauffeur van de taxi van M. Z. uit Goes bleef niets anders over dan de sloot in te rijden. Persoonlijke on gelukken bleven hierdoor uit, maar de auto werd vrij ernstig beschadigd. GOES In een zo juist verschenen rapport van het Centraal Bureau voor de Statistiek betreffende het be zoek aan vermakelijkheids- instellingen en lelevisiebezit in het jaar 1958 wordt er op gewezen dat in Zeeland even als het gebied tussen de gro te rivieren in het centrum des lands de deelneming aan het uitgaansleven minimaal te noemen is. De g- bieden Schouwen-Duiveland, Oostelijk Zeeuws-Vlaande- ren (Terneuzen-Hulst) en Noord- en Zuid-Beveland (Goes) behoren zowel wat betreft het bezoek aan bios copen als sportuitvoeringen, beroepstoneel en concerten tot de categorie met de categorie met de laagste be zoekfrequenties. Het Centraal Bureau voor de Statistiek komt in haar onderzoek dat zich over het grootste gedeelte van het land, verdeeld in een aantal verzorgingsgebieden d.w.z. een gebiedsindeling zich oriënterende naar het econo mische en verkeers-geogra- fische beeld van een streek met een stedelijk verzor- grotere televisiedichtheid gebieden een rol hebben kun -i. A A _4 rTrtleïonrlf» xrrs »-l A a cie^Aa*I nrv\lo IV fl 1J Jr,l 1 -CAUil maatstaf, tot de "volgende gingscentrum als indelings conclusies. Noord- en Zuid- Beveland heeft in vergelij king met de overige gebie den de laagste cijfers voor het bezoek aan vermake lijkheidsinstellingen. Geregistreerd toneel- en concertbezoek kwam hier gedurende 1958 in het ge heel niet voor. Voor bios coopbezoek bezet dit ge bied de laagste plaats op de ranglijst der gebieden naar hoogte van de bezoek frequentie per inwoner. Ook geldt voor Zeeland dat liier niet slechts de ac tiviteit in ht uitgaansleven maar ook de animo om te levisie aan te schaffen bij de bevolking gering is. Voor Oost Zeemvs-Vlaanderen, Noord- en Zuid-Bevel and, en Schouwen-Duiveland is spra ke van een zeker cultureel isolement over de gehele li nie (d.w.z. lage cijfers voor toneel-, concert- en bios coopbezoek, en televisiedicht heid). Overigens blijkt uit de van de steden zoals Middel- nen spelen in de groei van burg, Groningen, Maastricht ,7-, en Rotterdam dat stadsbe- het bioscoopbezoek. Daar \voners eerder tot de aan- voorts de televisie in dezè schaf van een televisietoe- streken nog weinig verbreid dlers°VooraNede?inandaals ge- is' *>u urbaniserings- heel laten de cijfers over factor ook gedurende de het bioscoopbezoek na de laatste jaren tot op zekere oorlog een geleidelijke da- h00gte een toeneming in het ling zien Er zijn echter op- vallende'regionale afwijkin- biosoopbezoek per inwoner gen van dit nationaal pa- teweeg hebben kunnen bren- troon. gen. Zo is er in Westelijk Zeeuws-Vlaanderen vanaf 1939 tot op heden sprake van een zekere stijging in bioscoopbezoek evenals in nog enkele andere gebieden van ons land. Het rapport heeft hiervoor als ver klaring dal langzamerhand de plattelandsbevolking L";1'" ook op hei terrein van de vrije-tijdsbesteding steeds meer „steedse" gewoonten overneemt. Een afwijking op deze regel zijn Noord- en Zuid-Beveland en Oostelijk Zeeuws-Vlaanderen die zich wel kenmerken door een overwegend agrarische beroepsstructuur en een bijzonder geringe televisie dichtheid. Niettemin ver deze gebieden een teruggang en geen groei van het bioscoopbezoek, zoals men op grond van de invloed van urbanisering Zo zou het overwegend en televisie zou mogen ver- agrarisch karakter van deze wachten. kinderdrum- en doedelzakband en de trommelaere van Roesendale de feesv week op een grootse en luidruchtige, zij het welluidende wijze, inluiden. Dat aan de verlangens van de jengd zeker niet voorbijgegaan wordt Wijkt uit het programma voor maandag wan neer de befaamde Blue Diamonds in het stadion naar voren zullen treden. Op deze avond treden ook op de Ro cking Sensation Boys, Rein de Vries (de Nederlandse Elvis Presley), en Annelies de Graaf. Dinsdag volgt een groots schouwspel van de Vlissingse Gymnastiekvereni gingen. Hgt programma van woensdag heeft weer een geheel ander karakter. In de middag eerst een kindermatinee door de bekende humorist 'Adrie van Oorschot en 's avonds, het optreden van Jan Corduwener en zijn ballroom orkest. Donderdag volgt een folkloristische avond waaraan medewerken het West- kapels dameskoor, de Boerenkapel en O.K.K. eveneens uit Westkapelle en de klompendansers van de vereniging Me dio Burgum die met twintig paren de oude volksdans zullen doen herleven. De volgende dag, vrijdag, zijn judo de monstraties te zien. Op deze avond tre den ook op het pijperkorps Juliana en de harmonie Onda.. beide uit Middel burg, in totaal niet minder dan 175 mu zikanten! De grootse 'inale volgt zaterdag met een militaire orkestenparade waaraan deelnemen De Koninklijke Militaire Ka pel, de Marinierskapel en de kapel van de Belgische Zeemacht. Wellicht zal dan ook nog een militaire kapel uit Lu xemburg optreden. Al met al is deze feestweck een ge beurtenis die door omvang en kwaliteit het hoogtepunt vormt van het zomersei zoen 1960 voor Vlissingen en omgeving en waarvoor het bestuur van „Ons Ge noegen" zeker een woord van waarde ring toekomt. GOES. Met ingang van maandag 27 juni is op de Nederlandse veilingen een maatregel van het Centraal Bureau van Tuinbouwveilingen in werking ge treden, die ten doel heeft te voorkomen, dat tomaten van inferieure kwaliteit op de binnenlandse markt worden verkocht. Er is namelijk een bepaling vastge steld door het hoofdbestuur van deze organisatie volgens welke het verboden is om kleine tomaten dan de CC sor tering aan te voeren op de veilingen. Verder mogen drooggeseheurde tomaten alleen worden verkocht wanneer ze geen andere gebreken vertonen. Zodra dit wel het geval is, mogen ze niet wor den verkocht. Verder is van kracht de bepaling, dat geen partijen mogen wor den geveild indien daarin .zieke of aan getaste tomaten voorkomen. Is dat wel het geval dan moeten de betreffende partijen voor rekening van de teler worden ovérgesorteerd. Met deze maat regelen hoopt men te voorkomen dat er tomaten van mindere kwaliteit op de binnenlandse markt worden aangebo den. De uitvoer van dergelijke toma ten is uiteraard ook verboden. De aan voer van tomaten op de Nederlandse veilingen is de laatste tijd sterk toe genomen. De prijzen vertoonden van dag tot dag nog al wat schommelingen, afhankelijk van meer of minder grote vraag op de buitenlandse markten. Voor de goede kwaliteiten export to maten lag de prijs vorige week tussen 1,- en 1.40 per kg. De afzet is in hoofdzaak gericht op West-Duitsland. De tweede plaats werd ingenomen door Engeland welk land vooral voor de kleineren maten grote belangstelling toont. In mindere mate werden de vorige week Nederlandse to maten naar Zweden verladen; terwijl ook de export naar België en Xiixém- burg wat toe kon nemen, dank zij het feit dat de heffing voor dit land een flink stuk naar beneden ging. De uit voer van tomaten naar België is steeds mogelijk geweest maar er moest bi.i export naar dit land een heffing wor den betaald, die dikwijls heel wat ho ger was dan de prijs welke de Neder landse tuinders ontvingen op de vei ling. MIDDELBURG. Met grote meerder heid van stemmen is in de gisteren ge houden algemene vergadering van de Nederlandse christelijke jopge boeren- en tuindersbond de heer T. Tolman uit Wolvega gekozen tot voorzitter van deze organisatie. De heer Tolman was reeds vice-voorzitter. Voorts werd besloten na uitvoerige discussies akkoord te gaan met een voorstel tot wijziging van de statuten en het huishoudelijk reglement. De secre taris, de heer R. Bos zorgde voor een gedegen toelichting. VLISSINGEN. Na vele moeilijkhe den. vooral van financiële aard, te heb ben overwonnen, zal zaterdagmiddag voor de groep van het Leger des Heils het lang verwachte ogenblik aanbreken dat een aanvang gemaakt kan worden met de bouw van een nieuw hoofdkwar tier. Zaterdagmiddag om vier uur zal de eerste steenlegging verricht worden door de commandant van het Neder landse Leger des Heils luitenant com missioner W. Palstra. Het drie verdiepingen hoge gebouw wordt gebouwd aan de Dr, Stavermans- straat. OOSTERLAND. Doordat kinderen met lucifers speelden is brand onstaan in een hoop turf strooisel aan het Lau- reriswegje, eigendom van de Herverka- velingscommissie Zeeland. Door de straf fe wind kon het vuur zich snel uitbrei den. De brandweer die spoedig ter plaatse was kon een sqhuur in de na bijheid nog beveiligen. Een gedeelte van een windscherm dat rond de boomgaard van de firma Van der Werf is ge plaatst. leed schade. Ongeveer 300 pak ken turfstrooisel werden een prooi der vlammen. AXEL. In de vroege morgenuren hebben ambtenaren der invoerrechten en accijnzen van de post Zuiddorpe op de Kinderdijk nabij de gemeente Axel een personenauto met 850 kg. boter in beslag genomen. De smokkelaars wer den tot stoppen gedwongen omdat de douane gebruik maakte van de messen- versperring waardoor de auto niet min der dan drie lekke banden kreeg. De inzittenden zetten het op een lopen en wisten, met achterlating van auto en bo ter te ontkomen.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 3