ZE BLEVEN PLAT, ZEI DE HEER W. VAN EST 1 SPORT DE NATUUR J ERGIFTIGDE OLIJVEN I KAPPIE EN DE KRIELKUNSTMAAN BAZURKA Pagina 2 HVROUW NIET <se-f IN DIE FANTASTISCHE door Andrew Garve Droom op hakken Hengelconcours KIND VIEL IN SLOOT Kampeerkamp in Aardenburg in en om uw huis SiiiiiiiiiiiiiiiiHintiiininiiniiiiiiii Twee klontjes ^iiiiiimiiiiiiiiiiiiiini FLITS GORDON in het heelal Dan Barry I GEHEIM I AGENT JAMES BOND 1 Ian Fleming 1 door 1 W.Lohmann Jodium Alleen nog Gomez Weg met Privat iiiiiiiniiiiiiiiiiiniuiiiiiiiiiHiiiiit DE TINTELS I Jack Dunkley DAAR ZIT DBPOUT. Dfi KRINGLOOP 1 RAOlOCOMTACTVAN |S VERBROKEN D'tfL05öERAAlCm zlNQ ...01Tj<uN; X NENWBNIET BRANPr r—H6S5T0U- x. I_SM« HES, JE PAT STUKTJA LlBVE, EN] O,DIE kATHERINA aSTBBAVOhDOPfWAS DIE HOED SPEELDE MAAR DETV6EZIEN fi VANDIE ENE I DAN HAAR VRIENDIN I WELDIÜ- i JURK.. J 4 I „Geloof dat niet," zei Jessop. „Hij is nog altijd een amateur op dit ter rein. Evenals Katharine Camden. En zo zijn er nog heel wat mensen aan deze krant. Teveel intellectuelen al les bijeen genomen, als u het mij vraagt." Jessop was zijn loopbaan bij de Morning Call als loopjongen be gonnen toen hij veertien jaar oud was en hij had zijn vak geleerd met heel veel vallen en opstaan. Hij moest niets hebben van mensen, die er zomaar zonder meer inrolden, vooral wanneer het academici van Oxford waren. „Kijk maar eens, hoe zij bovendien elkaar de hand boven het hoofd hou den," ging hij voort. „Waarom, meent u, gaf de hoofdredacteur de voorkeur aan Munro's zienswijze van de relletjes boven die van Bill? Denkt u, dat het komt, omdat Munro gou verneur is van de Outward Islands en er daarom alles van behoort te weten? In geen geval. Het is alleen maar, omdat Munro een tijd geleden schrijver van de hoofdartikelen aan deze krant was. een paar titels heeft en dat zij beiden iets van Grieks af weten. Terwijl Bill een gedegen re porter is en een verslaggever in Edes ogen niets anders is dan een literaire karrejongen." Jessops ogen hadden hun naar binnen gekeerde uit drukking verloren en om zijn mond lag een smalende trek. „Goed zo, ontlast je gemoed maar", zei miss Timmins vrolijk. „Geneer je maar niet voor mij, ik kan er wel tegen." Zij tikte nog enige regels en zei toen: „Wist u al, dat Mr. Munro hier morgen komt lunchen?" Jessops verbitterde gelaatsuitdruk king maakte op dat moment plaats voor een van nieuwsgierigheid. „O ja?" Miss Timmins knikte. „Een van de gewon* redactielunches hij is de eregast. Het zal vreemd zijn hem na al die tijd terug te zien. Het schijnt eeuwen geleden dat hij hiernaast in die leunstoel zat om zijn artikelen aan de hoofdredacteur voor te leg gen." „Hij hield het niet lang uit niet waar?" zei Jessop gemelijk. „Hij kon meer dan brood eten. Nooit heb ik die vent kunnen uit staan - een lastige bemoeial!" Miss Timmins' blik drukte afkeu ring uit. Mr. Jessop werd lastig. Zij herinnerde zich nu dat er lang ge leden moeilijkheden tussen hem en Munro waren geweest. „Ik veronderstel dat daarom uw naam ditmaal niet op de lunchlijst voorkomt mr. Jessop", zei ze. Jessop haalde zijn schouders op. „Daarvan ben ik niet op de hoogte per slot van rekening moet er iemand zijn om de krant kl'aar te maken. We kunnen niet allemaal tot drie uur in de namiddag achter sherry en sigaren zitten." Zijn stem had een hooghartige klank maar hij wist dat hij Miss Tim mins niet had teleurgesteld. „En wie zullen eraan deelnemen?" „O. het is maar een klein groep je: Mr. Ede, Mr. Munro, Mr. Car- dew en Mr. Hind." Jessop werd nog somberder. Om Cardew en niet hem te vragen dat betekende een opzettelijke hatelijk heid. Cardew was slechts de diplo matieke medewerker maar toch bij ontstentenis van een chef-Buiten land.. Hij voelde hier een samen zwering. De tussendeur ging plotseling open. Nicholas Ede kwam te voorschijn en wenkte Jessop met gebogen wijsvin ger om binnen te gaan. In zijn half- tropisch roomkleurig kostuum zag hij er kalm uit en leek helemaal niet opgewonden na het stormachtige onderhoud met Iredale, „Miss Timmins" zei hij, „wilt u zo goed zijn mijn vrouw op te bel len en haar te zeggen, dat ik onge veer een half uur later thuis zal ko men. Maar doe het een beetje diplo matiek!" „Natuurlijk" zei Miss Timmins, terwijl zij zich moest bedwingen haar hoofd te schudden over het feit, dat hij zich nooit nauwkeurig aan zijn afspraken hield. „Nu dan Jessop", zei Ede, met een innemende glimlach, die echter onmiddellijk weer verdween, alsof het iets was waarmee men zuinig moe'st zijn. „Kom binnen, alstublief." Zijn stem was klankrijk en l'ris. Hij hield de deur msi zijn auu geschoei de voet open en liet haar toen dichtvallen. Jessop ging hem voor in de lege kamer Iredale was klaarblijkelijk via de andere deur ver'rokken. Eae stapte hem vlug voorbij om zijn douchecel één van de naoorlogse nieuwe installaties binnen te gaan en daar een dru.pende kraan ct ent te draaien'. Dit was het enige teken van zijn geprikkoldneid. Daarop zei- te hij zich neer achter zijn grote bu reau. 'scnikie een omlijste tOwO van zijn vrouw recht, als een wenk, dat hij dit onderhoud kort moest houden en stak een sigaret aan, „Ga zitten, miip beste kerel", drong hij aan, enigszins verwonderd, dat Jessop was bii.iven staan. Met een handzwaai wees hij hem een zachte ruime zetel en observeerde een moment stilzwijgend de souschef- Bu'ten.and. Nicholas Ede was jonger dan Jes sop; hij was nog geen veertig, maar zijn korte peervormige gestalte met de brede schouders deed hem veel ouder liiken. Een massieve hoorr,*n bril verborg half de waakzame blik van zijn ogen en alleen als men dicht genoeg bij hem stond om de gladheid van de huid boven een on gewoon donkere kaak te kunnen on derscheiden. we-d het duidelijk, dat hij nog betrekkelijk jong was. In ziin kinderjaren was h:i voor lijk geweest. Hij had een briljante studieperiode achter de rug en was er zeker van alles te kunnen berei ken wat hij wilde. Zij hele houding en manieren gaven een indruk van zelfvertrouwen en kracht. Niettemin was hij goedaardig van hart en zijn charmante mameren. waarover afgunstige personen zich spottend uitlieten, waren meer dan een aangekweekte eigenschap. (Wordt vervolgd) DIEPPE. Het is moeilijk, maar ik ben weer in staat enkele letters aan het papier toe te vertrouwen, zij het met rood om rande ogen en een moeilijk slikkende keel. Jawel vrienden, ik moet u teleurstellen, deze ochtend, diep teleurstellen. Uw acht landgenoten in de Ronde van Frankrijk hebben het er gisteren lelijk bij laten zitten. Wat zeg ik: lelijk? Ze hebben het er afschuwelijk bij laten zitten. Of, zoals de heer W. van Est het gister middag om half vijf aan de eind streep op de boulevard de Verdun in deze vissershaven Dieppe zei: „Bagger". Ze hebben gewoon niet gefietst, die Pieten, Joop, Jo, Ab, Coen en Martin. Wim wel. Wim heeft er aan getrokken. „Maai- ze gingen niet mee hè, ze bleven plat", verklaarde hij me. „We moeten nu de volgende etappe aanvallen, P.W., anders gaat de moraal er uit. Dan gaat-ie er helemaal uit. En als ze het niet doen, dan roep ik ze wel bij elkaar. Dit kan niet verder. Dit vraagt actie. En voor Duinkerken naar Dieppe maar één woord: bagger." Aldus de heer W. van Est in het onderhoud, dat hij me het schuim van de mond hoeken vegend en een fles spuitwater over de bezwete wangen legend zo bereidwillig toestond. t Met van spijt verwrongen handen moest ik toezien hoe vijf vreemde kerels, die geen van allen een oranje trui droegen, Dieppe infietsten op dinsdag 28 juni 1960, te tien over vier in de middag, Zo'n gewone buitenlan der die u niets zegt en die thuis luistert naar de naam Nino Defilippis, gestoken in een Italiaanse tricot, reed me daar als nummer één over de witte kalklijn. En wat gebeurt er? Men juicht even tjes niet zo lang, want tenslotte was het geen Fransman! en daar ver schijnt een droom in een jurk van grijs, blauw en rood. Zij deint op pumps met naaldhakken over het asfalt, sluit haar heerlijke bruine ogen en gaat met,, haar rose wangen tegen die grove huid van meneer Defilippis hangen. Net even achttien is ze, Marie France Ée" aneur en ze zit nog op school. „Ik ben gok op rock en roll, zwemmen en in het gras liggen", had ze me even eerder met haar warme stem in het oor gefluisterd. De fotografen doen hun werk, een snelle heer draait nog even het lint met een merk haarwater goed naar voren, zodat de naam op de foto's leesbaar zal zijn en winnaar Defilippis legt twee met straatvuil bedekte han den om de schouders van Marie France en kust haar of hij thuis bij moeder was. Hikkend heb ik me afgekeerd en GOES. Onder grote belangstelling werd door de hengelsportvereniging de Kapelse Kanaalvissers en de Eerste Goese Hengelsportvereniging een con cours gehouden in de Oosterschelde, tussen Kattendijke en Wemeldinge. Hie aan werd door 168 personen deelgeno men, die tezamen ruim 12 kg vis aan de wal brachten. De vis werd door de verenigingen beschikbaar gesteld aan het Algemeen Verzorgingshuis in Goes. De uitslag was: 1. F. J. van Hese te Goes. 675 pnt: 2. J. van Dalen uit Goes, 506 pnt; 3. Verschuure uit Goes, 505 pn-t; 4. J. Moelker te Kapelle, 495 pnt;n5. G. van Dalen te Goes, 492 pnt. De wedstrijdbeker, die diit. jaar door Kapelle werd aangeboden, werd door de Kapelse Kanaalvissers gewonnen. OOSTERLAND. Het zesjarig zoon- tie van de groentehandelaar H. J. Stoutjesdijk is in de moddersloot, die langs de Nieuweweg loopt, gevallen. De heer C. Otte slaagde er in het kind uit de modder te trekke.n De jongen heeft van het binnengekregen slootwater, vrij veel hinder ondervonden. AARDENBURG. Het kamp Rodan- borgh wordt ingericht als kampeercen- trum. Het zal worden geëxploiteerd door de heer J. Cousemaecker te Aar denburg. In '.iet kamp hebben in het verleden arbeiders en Ambonnezen huisvesting gevonden en ongeveer een jaar geleden kwam het leeg te staan. De gemeen te heeft gepoogd het in bezit te krij gen. althans er een bestemming aan te geven, doch slaagde daarin niet, omdat de grond eigendom was van een buiten lander. die niet tot verkoop wilde over gaan. Het is de heer Cousemacker ech ter gelukt de grond aan te konen. De gemeenteraad zei gisteravond zeer verheugd te zijn over deze oplos sing en zegde melewe.xing toe aan de exploitant. weten uit welke hoek de wind waait, net jou!" „Het spijt me prevelde professor Dubbelster. „Dat kan ik niet zeggen De kunstmaan is mijn levenswerk dat hoop ik tenminste als ik het ge heim ervan prijs geef, kan ik wel in pakken. Wetenschappelijk gezien dan. Daarom kon ik ook niets tegen die po litiemannen zeggen." Kappie keek hem van terzijde door dringend aan. „Hm, jij vaart een rare koers, jong," zei hij. „Maar ik ben er de man niet naar om iemands levenswerk in de grond te boren. Laten we er verder maar niet over mekkeren. Waar we wèl voor moeten zorgen is, dat die deksel se pettendragers ons niet opnieuw te pakken krijgen. De hele stad is straks op de been om onze zogenaamde bom onschadelijk te maken. Dan is je le venswerk óók naar de haaien! Kom mee Met deze woorden trok hij professor Dubbelster een feestartikelen winkel in, die toevallig juist op hun weg lag Huizen verkocht ST. MAARTENSDIJK. Notari, \y. L Blindenbach heeft op verzoek van de erfgenamen van wijlen Joh. Gaakeer pu bliek verkocht het woonhuis Markt a 258 Koper werd de heer P. M. Koopman voor ƒ21.100. Het huis a 125 werd voor 700 gulden gekocht door de heer C Nooy. De muziekvereniging ..Wilhelmin*" te Coljjnspliat gaf onder leiding v»n haar dirigent de heer J. C. Ma»» een concert op de muziektent. 54. Nadat zij de agenten en de spion Hein een flink stuk vooruit waren, be gon Kappie langzamer te lopen. „Luister eens, Dubbelster," zei hij „Er kan nog wel meer narigheid voor onze boeg liggen, door die ellendige kunstmaan van jou. Maar dan heb ik geen zin, om ja nog eens door jou ver raden te worden. Waarom zei je die kakelobbesen niet, dat het gewoon een .kunstmaan was en geen bom?! In plaats daarvan liet je mij bijna rustig in de kromijzers sluiten! Ik wil nou wel eens l'imillllllltlllllllillllllllllllillltlllllllllllllllllllllllllllllHliltllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllilllHlllllllllllllllllHIUIIIIlllllllllllllHillllllllllllllllllllHillllllllllllllllllllllllllltltlillllllHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIJ Stichting „Dorpshuis Nisse" bijeen NISSE. Onder leiding van de waar nemend voorzitter, -de heer P. Klooster man zijn de afgevaardigden van de bij het stichtingsbestuur van het „Dorps huis Nisse" aangesloten verenigingen bijeen geweest. Tot voorzitter, wegens vertrek van ds. F. Don, werd gekozen ds. J. G. Kooren. Op deze bijeenkomst waren aanwezig beide wethouders van •Nisse. Er werd besloten om na de ope ning door het gemeentebestuur en de overdracht aan de stichting het gebouw een paar uur open te stellen voor het publiek, 's Avonds zal het gebouw door •het stichtingsbestuur heropend worden •en zal de muziekvereniging „Ons Getto* Witte anjers kan men ook wel met I succes in eigen tuin kweken: Dianthus I plumarius moet men dan bestellen. Nu staan ze in volle bloei of hebben ge bloeid; nu kan men ze dus nog niet di-l reet verplanten, doch als ze na de bloei even doorgroeien kan men ze wel J scheuren. Stekken kunnen dan met wor tel en al van de oude planten worden af-1 genomen en die zullen snel groeien als het maar donker weer is en de grond j voldoende vochtig is. Anjers houden wel van een voedzame grondsoort. „Moed houden voor Nederland", sprak de heer Jacques Goddet (rechts) en drukte mij nog eens bemoedigend de arm. „De Nederlanders zijn beslist niet slecht, maar ze kunnen meer, dat weet ik". Wel daar is de heer Wr. van Est het dan helemaal mee eens, zoals u hiernaast kunt lezen. Overal in Frankrijk, waar de tour komt, staan houten hekken en overal achter die hekken staan mensen. Zy discussiëren graag met de Franse kran tenverkopers, wie van de renners de beste kansen heeft. En om zo'n gesprek in Frankryk te voeren, behoef je hele maal geen bejaard man met tyd te zijn; ook jonge en blonde vrouwen hebben volop belangstelling voor de prestatie van sterke rennersbenen. Dieppe. Links en rechts, al twee uur voor de tour langs kwam, waren de ploegen in vers gereten voren blijven steken en de vrienden landbouwers lagen langs de berm met de fles wijn in de hand. Zeker 300.000 mensen hebben giste ren in dit land de club van Goddet zien passeren. Tientallen pastoors lagen in alle dorpen in ligstoelen in de zon en drie keer zoveel nonnetjes zaten op harde bankjes aan de oprijlanen van hun kloosters. „Vrede in Algerije", stond er overal op de weg geschilderd en ook ergens „Weg met Privat". Waarom die renner van de Franse nationale ploeg nu weg moet, is me niet duidelijk geworden, maar een gendarme gaf een duidelijke verklaring: „Dat is vast geen vriend van Privat, die dat neerschreef". En zo zal het wel zijn, denk ik. Ik heb hier in Dieppe zojuist weer een heerlijk kopjë Franse koffie ge kregen met een soeplepel op het scho teltje. Het smaakt naar petroleum en knoflook, maar het is geweldig. U volgt de tour meneer? vroeg de dienster. U spreekt de waarheid, antwoordde ik. Dan krijgt u twee klontjes, zei ze en haalde uit een zak van haar schort, die al weken gilt om een wasserij, twee witte vierkantjes. Ze heet Suze en heeft zeven zonen. j= 'door' =nijiiiMiiii!iiiiiiiimiiiil BjtiiiiniiiiiiwiiiittwHHtaiMwi door 2 S InmMmmmmmmmiifWMMR Nou, meneer Bahamontes, die maan dag ophield met fietsen, kan wat zijn populariteit aangaat voorlopig wel in pakken in Frankrijk. Alle kranten hier vinden hem „een lafaard, een zwakke ling, een leegloper, een onsportief renner" en nog veel meer. En als klap op de vuurpijl heeft hij achteraf nog een boete van 500 oude Franse franken gekregen, om dat hij iets menselijks deed, maar dan van de fiets af en rijdend tussen dich te hagen publiek. Als zijn vrouw dat hoort in de WATHeeFTDW CR NU MM Te MAKEN.., ben naar de Belg Joseph Hoevenaers gestapt. Hij is een groot man, die Hoeve- N- -i naers. Nou ja, niet om te zien. Om te zien was hij giste- Wren alleen maar vuil en hij stonk naar geronnen bloed. Dat kwam omdat hij, 132 km na de start, in het plaatsje Rue was stond ik daar, hoevenaers achter een plan kier op schragen, waarop de eetzakken voor de heren lagen. Gedienstige gees ten hollen, wanneer de renners arri veren een stuk met hen mee en reiken dan en passant zo'n eetzakje aan. Sinaasappels zaten er bijv. in en het is een vreugde voor het oog om te zien, hoe de fijnbesnaarde coureurs van die vrucht gebruik maken. Al verder fietsend rukken ze met de tanden de schil van de sinaasappel af, spugen die meters ver en soms dwars het publiek in van zich af en kluiven dan de oranje vrucht verder op. Goed, Hoevenaers wilde ook juist daar in Rue zijn bundel vitaminen in ontvangst nemen, toeh zijn voórwieltje tegen een opstekende steen reed. De Belg maakte een salto, waar ik naar van werd en schoof met het hoofd als een rasp over de keien. Drie secon den bleef hij liggen, van tussen zijn hoofdhaar bloedend als een aangescho ten hert. Toen stond hij langzaam op en schudde versuft met zijn kop ,op en neer. Onmiddellijk schoten mensen toe. De meesten deden niets, alleen maar toe schieten. Maar twee hielpen de renner naar de kant van de weg en al heel vlug kwam tourdokter Dumas er in zijn open auto aangieren, met dozen vol verband en flessen jodium. Grote kwakken van dat bruine bytende spul gingen op het hoofd van de Belg, die af en toe een kreet liet horen, dié bepaald onprettig klonk. Ga va? vroeg de dokter en begon meteen zeven meter verband om des renners hersenen te draaien. De hele zaak zat, een handvol pleis ters, en wat doet Hoevenaers? Hij gooit nog even een glas water in zijn gezicht, stapt op de fiets en rydt verder. Om in Dieppe nog met het peloton binnen te komen. Kyk, zo moet een jongen van Jan de Wit zijn, stel ik me voor. Dat was stoerder werk dan van Gomez del Moral, de Spanjaard die halverwege de 209 km tussen Duin kerken en Dieppe dacht: „Geef mijn portie maar aan Bahamontes", van de fiets afstapte en in de bezemwagen ging zitten. „Waarom deed je dat nou, gekkie?" vroeg ik hem in Dieppe. „Geen zin meer", sprak Gomez del Moral. Op dat moment vond ik hem een wielrenner zonder moraal en was hij voor mij alleen nog maar meneer Gomez. Er is gisteren niet veel uitgevoerd door de boeren en landarbeiders in die Franse kuststrook van Duinkerken tot -SCHIETOP, PUTS.OADSLUfd riËSMDARCSN N£S,Wtr0»W -■1 NiaTNMft.we. 3R5N&SNHÊT ^ÜIIIHIHIIIlHIHIllHUlllUlllllliiil WAARDS LOOSj ...LIEVE, EEN JAAR OUD... f NOU, IK VOND HET STUK B'JZQNDER GOED.' J

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 2