Toen de zon onderging stierf de laatste hoop Steekvlam "'n Londen klagen ze over de kolenprijs. Dit is de prijs mijn man" ONLUSTEN OP EILAND ROTI schoot op uit mijn in Wales Amendement op loterijwet De Bilt: Guur Taarten voor verontwaardigden Keizerin van Nieuw-Guinea dook op LAATSTE NIEUWS Jongen verdwenen in Alkmaar STUDENT KRIJGT 12 MAANDEN ANDERMANS PAARD VERKOCHT 1 Politie opent vuur op bevolking Zeer rijk Vrije democratische unie opgericht STORM ^ctifi^o:01100-2317- geho°rchef- ft llirvnlnri Ab fc -PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND 16e jaargang no. 4590 Woensdag 29 jum I960 Kans Brandende ogen Dit is de prijs Hete as Gevaarlijke selderij en peterselie gestolen JONGEN VERDRONKEN Tijdelijk oude lonen in twee bedrijven Onderhoud Ereteken MIJNGAS ONTPLOFT: 55 DODEN LONDEN Evenals in het begin van dit jaar heeft de Sowjetunie gisteren weer een serie proeven met raketten met grote reikwijdte boven de Stille Oceaan aangekon digd. De proeven zullen vol gens de Russische bekendma king van 5 tot en met 31 juli worden gehouden. Van een correspondent ALKMAAR. Petrus Johannes Rom- bout (15) is sinds 13 juni verdwenen. De jongen kwam uit de Runstraat in Alkmaar, was van school gestuurd we gens wangedrag en zou bij een bakker gaan werken in Egmond aan Zee. Zijn moeder had hem twee gulden meege geven voor de bus, maar hij is nooit bij de bakker aangekomen. De politie houdt er rekening mee, dat er begin juni in Alkmaar enige ongure types zijn gearresteerd wegens het plegen van zedendelicten en dat de jonge Rombout hierbij betrokken is geraakt. De vermiste knaap is ongeveer 1,65 meter lang, heeft een ovaal bleek ge zicht en draagt een lichtgrijze broek, een licht jasje, een tomatenrood over hemd en lichte sandalen. Op hoogleraar geschoten Van onze correspondent ARNHEM. De 34-jarige Bul gaarse student J. L. uit Wagenin- gen, die op 2 januari een aanslag pleegde op de Wageningse hoogle raar in <de plantkunde, mevrouw prof. C. A. Reinders-Gouwentak, is gisteren door de Arnhemse recht bank tot twaalf maanden gevange nisstraf veroordeeld wegens poging tot doodslag. De eis was een jaar en zes maanden. De rechtbank heeft het verweer af gewezen van de student en diens raadsman, als zou de student niet de opzet tot doodslag, maar veeleer het voornemen zichzelf van het leven te beroven, hebben gehad. Hoe ook dit voornemen aanvankelijk geweest moge zijn, aldus de motive ring van het vonnis, de student had moeten voorzien dat hij, eenmaal ge confronteerd met mevrouw Reinders die hij als de oorzaak van al zijn moeilijkheden beschouwde, in zijn op winding met het meegenomen pistool in haar richting zou vuren. De rechtbank heeft de conclusie van het psychiatrisch rapport namelijk dat het telastgelegde slechts in zeer verminderde mate aan verdachte kan worden toegerekend, niet tot de hare gemaakt. Ook voor de uitspraak waren vele belangstellenden uit Wageningen ver schenen. UTRECHT. Voor ruim zeshonderd gulden sloot maandag een boer uit Waddinxveen een snelle koop op een zwart paard op de Utrechtse veemarkt. Topn hij er mee weg wilde gaan, vroeg een man hem waar hij met zijn paard heen wilde. Deze man, een zestigjarige boer uit Purmerend. bleek de werkelijke eige naar te zijn, die het onlangs in Mar- kelo gekochte dier in U-trecht weer wil de verkopen. In de tijd dat hij in een café zat, heeft een oplichter kans gezien het dier te verkopen en er met het geld vandoor te gaan. Vrijwillig heeft de koper van het paard afstand gedaan. De schutsluis in het kanaal Wes- sem-Nederweert te Panheel, die we gens reparatie acht dagen buiten ge bruik is geweest, is gistern weer ge opend. De scheepvaart kan weer onge hinderd doorgang vinden» TWTO* DJAKARTA (Ass. Pr.) Belas tingverhogingen hebben op een van de Soenda eilanden Roti, ten zuidwesten van Timor geleid tot bloedige onlusten. In Djakarta wor den de communisten verantwoorde lijk gesteld voor deze onlusten, die zich medio mei hebben voorgedaan. In de hoofdstad is een communis tische delegatie van Roti aangeko men om verslag te doen van de inci denten aan de centrale regering. Leden van de delegatie vertelden.dat de politie het vuur had geopend op de bevolking, die zich voor het paleis van URINS BERNHARD wordt vandaag 49 jaar. De Prins is nu in zoverre hersteld, dat zijn gezond heid de viering van zijn verjaardag niet in de weg zal staan. In het gebied van de Koninklijke hout vesterijen bij paleis Het Loo wordt een autorallye gehouden, die prins Bernhard voor zijn vrienden heeft georganiseerd. Ongeveer veertig auto's zullen in deze rallye, een puzzelrit, meerijden. Er zijn ook enkele buitenlandse deelnemers. Na afloop is er op paleis Het Loo een cocktailparty met ongeveer twee honderd gasten. de resident had verzameld om tegen de belastingverhoging te protesteren. Twee politiemannen werden daarop door de woedende menigte doodgeslagen. Volgens de communistische delegatie nam de politie toen op een verschrik kelijke manier wraak: tientallen men sen werden gedood en drie dorpen verbrand. Uit Koepang, de hoofdstad van Timor, wordt bericht, dat er een brief is onderschept waarin de bevolking van Roti wordt aangezet om haar ongehoorzaamheid tegen de nieuwe belasting waarbij vee en oogst in be slag worden genomen voort te zetten. De brief zou zijn geschreven door een vooraanstaand lid van de Pemoeda Rakjat, de jongerenorganisatie van de communistische partij; hij is gearres teerd en de Pemoeda Rakjat is ver boden voor het oostelijk deel van de Soenda-eilanden. De prinses is bijzonder rijk en heeft belangen bij rubber-, koffie- en hout plantages in Indonesië. Zij liet mij een rijk gesierd kistje zien dat vol juwelen en diamanten zat. „Dit zijn de kroon juwelen van de prinsessen van Papoea'', zei zij en zij vervolgde; „De documen ten waarin mijn rechten zijn vastgelegd, zijn in handen van mijn advocaten. De bevolking van Papoea wil noch met de Nederlanders noch met de Indonesiërs iets te maken hebben. Zij willen vrij zijn en onafhankelijk. Het devies op mijn halsketting zegt: „Slavernij! Ik haat haar als de dood". Daarna pende prinses Emeria met een krachtige hand verder aan haar brief aan Hammarskjoeld, in het Nederlands. Zij zei ons: „Jammer genoeg is dit de enige taal, die ik werkelijk vloeiend spreek". AMSTERDAM. In Amsterdam Is opgericht de Vrije democratische unie. Die is, zoals het bestuur meedeelt, „een samenbinding" van de in 1953 heropge richte Vrijzinnig democratische bond en het in 1957 opgerichte Sociaal verbond en sportbelangen. Beide hebben een paar honderd leden. De voorzitter van de nieuwe unie, de heer H.W. Acksen uit Arnhem heeft verklaard dat de Vrije democratische unie geen volledige fusie betekent en evenmin een nieuwe politieke partij. Zij houdt alleen een samen optreden in, daar waar dat van belang wordt geacht. Van onze Haagse redactie DEN HAAG. Op het wetsontwerp wijziging loterijwet is een vijfde amen dement gekomen, weer van het socialis tische Tweede-Kamerlid mr. Vrolijk. Het is mede ondertekend door zijn frac tiegenoten de heren Franssen en dr. Van den Tempel. Dit amendement gaat niet over de voetbaltoto, maar over de bevoegdheid van burgemeesters en wethouders ver gunning te geven voor een loterij of een prijsvraag. De indieners willen B. en W. deze bevoegdheid geven, indien de prij zen en premiën samen geen grotere waarde hebben dan duizend gulden of in een gemeente met meer dan vijf tigduizend inwoners van tweeduizend gulden. Dit betekent een verdubbeling van de bedragen die minister Beerman in zijn ontwerp stelt. Voorts wil het amendement loterijen en prijsvragen, die volgens het ontwerp niet meer gehouden zouden kunnen wor den, mogelijk maken onder een vergun ning, af te geven door de minister van justitie. Het K.N.M.I. in De Bilt berichtte ons gisteravond om 23.15 uur: Koud en nogal guur weer met op de meeste plaat sen nu en dan regen met een kans op onweer. Aan de kust harde wind tot storm uit noord west, boven land vrij krachtige tot harde noordwes telijke wind. MIESJE: 't Is bar en boos! Een waarschuwing is gister avond uitgegaan voor storm aan de Nederlandse kust. Voor het gebied van Borkum tot Hoek van Holland wordt een storm met windkracht 9 verwacht, voor het gebied van Hoek van Holland tot de Belgische grens storm met windkracht 8. De storm komt uit het noordwesten. Te middernacht werden de lands diensten van IJmuiden en Hoek van Holland voor kleine schepen gestaakt. Van onze correspondent UTRECHT. Een onbekende heeft bij een banketbakkerij een kleine ze ventig taarten besteld, bestemd voor al die families in wijk C, die het tegen het echtpaar De V. hadden opgenomen. Zoals bekend was dit jeugdige ouder paar met nog drie kinderen gaan zwemmen in het Merwedekanaal na eerst de vierjarige Wimpje op een stoel te hebben vastgesnoerd. Bij te rugkomst kreeg de vader van de buurt bewoners een flink Pak slaag. Dit laat ste is thans op royale wijze beloond door iemand die niet in Utrecht woont maar er wel werkt. Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststraat 90. Postbus Giro 116666. telefoon Directie en administratie 01100- BI "H U| Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 50, tel. 01180-2009. gS MJ1 11 111 lf I H §S tg JÊ I I H I JH H Abonnementsprijs 0,56 per week, T,— per kwartaal bij geen gehoor: 01180-4604, Postbus 26. Vlissingen, B U Bj N afll N&. §1 H H gj H AH I Q B g g £rm H B Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouter» Nieuwendijk 33, tel. 01184-3224, Postbus 24, Terneuzen, i fc I K2 9M A 1 I I B I I H B B R 1 li ff B 1 T cent per w00rd met een minimum van 1,—J Nieuwstraat 38. tel. 0U50-3189; Zierikzee, Havenpark 24, B W M SL WB Directeur: JACQ DE SMIT; Chefred.: G. J. BRELKER on t1 GA A Van onze correspondent LONDEN Honder den mensen verdrongen zich gisteravond in de vallende schemering voor de gesloten hekken van de Arrael Griffin Colliery, een van de grootste mij nen van Zuid-Wales, in de wetenschap dat voor meer dan vijftig mijnwer kers er geen redding meer was. Op een diepte van ruim 300 meter had zich in de middag een zware mijngasontploffing voorgedaan die het dak van enkele gangen deed instorten. Een paar tellen later schoot een giganti sche steekvlam uit de grond op die zelfs arbei ders verwondde, die op meer dan een kilometer van de schachtingang aan het werk waren. Elf man kwamen direct om het le ven. Voor 44 scheen er nog hoop te zijn. TAE MANNEN die door de steekvlam waren geblakerd werden direct naar een ziekenhuis gebracht. Zij wa ren de gelnkkigsten. Nauwelijks had den de eerste redders de ingestorte gangen bereikt of zij werden terugge dreven door de grootste vijand die de mijnwerker kent: mijngas in een con centratie die elk verder doordringen onmogelijk maakte. De kanaries die zij hadden meegenomen om te waar schuwen tegen gasgevaar stierven meteen. Zwijgend stonden gisteravond honderden verwanten van de opgesloten mijnwerkers voor de hekken te wachten op nieuws. Vrouwen en kinderen verdrongen zich bij de ingang van de mijn, hopend op een gunstig bericht. De mannen van de reddings ploegen konden weinig hoop geven en toen de zon onderging stond vast dat niemand gered zou kunnen worden. (Foto onder). Eigen telefoto Men wist dat 44 man zich in de instorting bevonden. Er werden geen signalen gehoord, maar de mogelijkheid bestond dat de opgeslotenen een gang hadden kunnen bereiken die vrij was gebleven van het giftige gas. Met mas kers op trokken de reddingsploegen in de brandende hitte opnieuw de mijn in. Voor de gesloten hekken hadden zich ondertussen honderden mensen verza meld nieuwsgierigen, maar ook vrou wen, kinderen en andere verwanten van de vermisten. Zij stonden gelaten en doodstil in de zonneschijn en zagen hoe de ploegen de eerste doden aan de oppervlakte brachten. Dat waren elf zwartgeblakerde lijken die met de groot ste inspanning op de mijn waren terug- veroverd. Om het kwartier moesten de vrijwil ligers worden afgelost. Met brandende ogen kwamen zij aan de oppervlakte om te rusten. Veel hadden zij niet te zeg gen, hoewel zij toen al hebben moeten weten dat er voor de 44 man beneden geen hoop meer was. ,,Het is daar beneden als in de hel", hijgde een van hen in antwoord op de vragende blikken van de rijen vrouwen aan het hek. Een jonge mijnwerkers- vrouw in een vrolijk katoenen zomer jurkje klauwde met haar vingers door het haar, knielde ten slotte neer en bad. Een priester ging rond en sprak zacht met de wachtenden. Er waren zeshonderd man onder gronds, toen de explosie het stadje deed schudden. En liet duurde lang voor de eerste geredden boven kwamen. Met 24 tegelijk in de liftkooien. Angstig zochten de vrouwen onder de strakke, zwarte gezichten. Hier en daar klonk een kreet van herkenning tussen het zachte gesnik. Het is de eerste ramp in deze mijn, die jaarlijks een nalf miljoen ton op levert. „In Londen klagen ze over de prijs van steenkool. Dit is de prijs, be grijp je dat! Mijn man:", riep een vrouw met van angst vertrokken gezicht. Haar man is in de getroffen westelijke rand. Een geredde legt uit: „Er kan weinig hoop zijn. Het was een te harde klap. Ik hoorde het geluid van te veel instortend dak". Haar kleuter speelt voort in de vrolijk roodgeschilderde kin derwagen. Onbegrijpend. Vaderloos. Telkens drongen de reddingsploegen wat verder door. Ten slotte bleken de gangen over zo grote lengte ingestort te zijn dat het duidelijk werd dat het vele dagen zou moeten kosten om de ingesloten mannen te bereiken. Overal bleek mijngas te hangen. Toen de zon onder ging stierf de laatste hoop. Onder de vermisten bevinden zich de 22-jarige Collin Morgan en zijn vader Roy. Collins 21-jarige vrouw keek uit haar achtertuintje op de rampmijn neer, haar twea maanden oude baby op de arm. „Het kan niet waar zijn", mom pelde ze doorlopend. De 43-jarige Harold Legge, die zich in de mijn bevond toen de ontploffing plaats had, vertelde: ,.Ik was op een kleine kilometer afstand van de boven wereld. Ik hoorde een gigantisch gedon der rommelend op mij afkomen. Het is onmogelijk te beschrijven. Bijna on middellijk brandde gloeiend hete as op mijn gezicht. Ik kon niets meer zien. Ik snakte naar adem. Pas na enkele ogenblikken, zag ik een jonge collega vlak bij mij liggen. Hij was dood". Van onze correspondent HILLEGOM. Uit een tuin in Hille- gom is gisteren een hoeveelheid sel derij en peterselie gestolen die zater dag was ingespoten met paration, een zwaar vergif, dat bij inwendig gebruik dodelijk is. De groepscommandant van de rijkspolitie liet terstond na aan gifte een politiewagen een waarschu wing voor de dorpsbewoners omroepen om voorzichtig te zijn met het gebruik van selderij en peterselie van onbe kende herkomst. Het vergif, dat wordt gebruikt bij de insectentoestrijding, heeft pas na ge ruime tijd dodelijke werking. GRONINGEN. De achtjarige Dirk Tilman uit Groningen is daar maandag avond in de Oosterhaven naast Hr. Ms. mijnenveger Bedum verdronken. Op het hulpgeroep van een vriendje zijn zeven matrozen van de mijnenve ger Dirk na gesprongen, maar zij kon den hem niet vinden. Dirk is in het water gevallen toen hij op het schip wilde springen. DEN HAAG (A.N.P.). —Het bestuur van het bedrijfschap voor het maatkle- dingbedrijf heeft besloten te voldoen aan het verzoek van twee zg. uniform- bedrijven om dispensatie van het be paalde in de c.a.o. 1960-62 wat betreft het uitbetalen van hogere lonen. Het betreft hierbij de Wed. G. A. Boden- heim c.v. en Nederland Kattenburg n.v., beide tè Amsterdam. Beide ondernemingen zullen tot 1 september dé lagere lonen krachtens de oude c.a.o. mogen blijven betalen. In de nieuwe c.a.o. voor het maat- kledingbedrijf enz. is bepaald dat over eenkomstig de betrokken richtlijnen de gestegen loonkosten niet in de prijzen mogen worden doorberekend. Daarop hebben vijf individuele werkgevers ver klaard deze prijzenclausule niet te kun nen aanvaarden en van hen hebben ge noemde twee dispensatie gevraagd. In de gisteren gehouden bestuursver gadering werd toegegeven dat beide ondernemingen aldus in een gunstiger concurrentiepositie komen te verkeren, maar anderzijds werd er op gewezen dat het indienen van een verzoek om dispensatie voor hen een ernstige zaak betekent. De nieuwe c.a.o. voor het maatkle- dingbedrijf moet nog door het college van rijksbemiddelaars officieel worden goedgekeurd. Van onze correspondent SINGAPORE. De gezette, gracieuze, in sarong en kabaja geklede prinses Emeria Soenassa heeft gisteren uit Singapore een brief geschreven aan de secretaris-generaal van de Verenigde Naties, waarin zij Nederlands Nieuw- Guinea voor zich opeist; zij zegt daar van de wettige vorstin te zijn. De grijze 66-jarige prinses heeft Ham marskjoeld om een onderhoud ver zocht, waarbij zij zegt haar eis met bewijzen te zullen staven. Zij voegde aan haar brief een van 1894 daterend Arabisch document en een schitterende diamanten halsketting toe. Het document is haar geboortebewijs, waaruit blijkt dat zij de dochter is van de koningin van Onim Papoea de vroegere naam van West-Nieuw-Guinea en de sultan van Tidore, een eiland van de Molukkengroep. De halsketting is volgens haar het tra ditionele ereteken van de kroonprinses sen van Papoea. In het paleisachtige huis van een Chinese miljonair in Singapore, bij wie zij logeert, consulteerde de prinses gisteren een groep advocaten over de proce dure, die moet worden gevolgd bjj haar uiteindelijk beroep op de Verenigde Naties.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 1