Wat kan de raad van Goes woensdagavond doen? Wettelijke bepalingen Raad werpt de handschoen toe aan rijkswaterstaat Harmonie in hel Landschap gaf Italiaans orkest grote pauze „Barendrecht" wordt a.s. donderdag overgedragen Vertrouwenscrisis en gemeenterecht Gemeenteraden vergaderen Speeltuin in Dreischor Zeeuwsch Dagblad Regeren per circulaire Wethouders Zevende landdag Vrijz. protestanten Bromfietser viel KATTENDIJKE IN BEROEP Verbitterd expose Burgemeester Autobotsing bij Vlake Mosselseizoen begint misschien later Burgemeester Lodder reed loot Zomeriverk van 7 Honk Hoge Huis wordt gerestaureerd Eigen zwembad voor bemanning Feestmiddag zondags- schoolkinderen MULO-EXAMENS ,,T egengewerkt" Auto in sloot Dorpshuis in Nisse wordt 7 juli geopend Jubileum H. J. Schutte Aj^usciag Zij jum 190U Z_.iC.ij v* Jv_,id DAGBLAD Bag. 6 meester bij de Koningin zou indienen. Het is bepaald eleganter, wanneer het beleid van de burgemeester in een mo- DREISCHOR Zaterdagmiddag wapperden aan de ingang van het sportterein aan de Mr. Pieter Mogge- straat de vaderlandse rood-wit en blauwe kleuren. Voor de kleuters van Dreischor was het nl. feest daar de kortgeleden speeltuin werd geopend. Nadat de aanwezigen zich bij de in gang van de speeltuin hadden verza meld, nam de voorzitter van Veilig Verkeer" afd. Dreischor de heer M. van Immerzeel het woord. Spreker gaf Van een speciale medewerker GOES. Zal de gemeenteraad morgenavond overeenkomstig het advies van de commissie Visscher een besluit nemen en dus het door deze commissie opgestelde rapport in handen stellen van de minister van Binnenlandse Zaken. Wij weten het niet. De debatten van vorige week woensdag in de gemeenteraad wijzen misschien wel in die richting. Belangrijker echter zijn de gevolgen van een dergelijk besluit. Dat zou immers betekenen dat de meerderheid van de raad de inhoud van het rapport Visscher zal onderschrijven en daarmee in feite het vertrouwen in wethouder Roose opzegt. Wanneer de heer Roose zelf niet bereid zal zijn zijn wethoudersportefeuille beschikbaar te stellen blijft er slechts een mogelijkheid open voor de gemeenteraad om het beoogde doel te bereiken: Het verlenen van ongevraagd ontslag. Dit is de onvermijdelijke consequentie van het besluit, waarbij het rapport wordt aanvaard. Ook het vertrouwen in het beleid van de burgemeester zal bij het aanvaarden van het commissierapport in feite worden opge zegd. Dit heeft echter geen direkte gevolgen. Het is niet aan de raad, doch aan de Koningin om te beoordelen of ontslag zal worden verleend. De minister van Binnenlandse Zaken zal voor een derge lijk Koninklijk Besluit de verantwoordelijkheid dragen. Vandaar het advies van de commissie om het rapport te zenden aan deze bewindsman. speciale commissie samengesteld. Een enquêtecommissie dus. Aan de burgemeester, de drie wet houders en verscheidene ambtenaren is verzocht in een vergadering van deze enquêtecommissie te verschijnen. Bur gemeester Michaëlis heeft geweigerd in een commissievergadering de verlang de inlichtingen te verstrekken. Heeft de burgemeester van Goes hiermee gewei gerd te voldoen aan een wettelijke ver plichting? De raadscommissie stond echter met lege handen: De wettelij ke sanctie ontbreekt. Ten aanzien van de wethouders liggen de zaken anders. Wanneer deze weigeren inlichtingen te verstrekken waartoe zij verplicht zijn. kan de raad de betreffende wethouder van zijn betrekking vervallen verkla ren' Bij de burgemeester is de gemeen tewetgever echter blijkbaar uitgegaan van het beginsel, dat wie met openbaar gezag is bekleed, zich geroepen moet voelen de op hem rustende verplichth> gen na te komen. Het rapport is thans uit onvolledige gegevens samengesteld, doordat de burgemeester zijn medewer king weigerde. De commissie kon de burgemeester niet dwingen. j tie wordt afgekeurd, of wanneer het een uiteenzetting van de plannen tot het inrichten van een dergelijke speel tuin te komen, welke reeds geruime tijd in de gemeente bestonden. Onder het motto ,,De spelende jeugd van de straat" werd onder leiding van Veilig- Verkeer een actie op touw gezel. Het gaat bij dit alles om een zuive re toepassing van de bepalingen van het gemeenterecht. Artikel 216 van de gemeentewet bepaalt, dat de leden van het college van B. en W. persoonlijk en als college verantwoording schuldig zijn aan de raad en bovendien alle ver langde inlichtingen aan de raad dienen te verschaffen. De raad van Goes heeft nu eind december voor het inwinnen van die inlichtingen uit haar leden een Protestants-Christelijk O ET IS WEER ZOVER. De minister van binnenlandse zaken minis ter Toxopeus geeft bevelen via de colleges van Gedeputeerde Staten aan de Nederlandse gemeenten. In feite: Bij dit alles is het echter wel van dwingende voorschriften met betrek- belang op de bijzondere positie van de burgemeester te wijzen. Hoofd van de kmg tot het financiële beleid zonder gemgeen,te_ zoals hJy vaak genoemd dat noch de Kamer noch de gemeen-wordt, is de burgemeester niet. Het ten op de hoogte zijn van de achter- hoogste bestuursorgaan in het gemeen- gronden. Vóórdat nog een Memorie "S gementeraad. van Antwoord omtrent üe nieuwe fir vertrouwen in zijn beleid wordt opge zegd. Al dergelijke besluitn hebben echter geen andere dan morele beteke nis. De positie van de wethouders is ech ter belangrijk anders. In 1948 is in de Gemeentewet een nieuwe bepaling op- genoen, artikel 87a. Men noet deze bepaling wel eens het communistenarti- kel. In februari 1948 was men algemeen onder de indruk van de -gebeurtenissen die zich in Tsjecho-Slowakije afsnoei den. De communistische partij had •.lier middels een staatsgreep de macht in handen weten te krijgen. Algeeen deed d-e mening ingang, dat de .staats veiligheid^ het wenselijk maakte com munistische vertegenwoordigers uit be langrijke bestuursfuncties te weren. De Gemeentewet gaf voor 1548 de raad echter niet de bevoegdheid om wethou ders tussen twee verkiezingen ontslag te verlenen. Het nieuwe artikel 87a maakt dit mogelijk, wanneer een wet houder opgehouden heeft het vertrou wen van de raad te bezitten. Art. 87a is inderdaad een gelegenheidsartikel, maar dat betekent niet dat, zoals on langs nog met betrekking tot dé kwestie Goes is betoogd, dat de werkingssfeer van het artikel beperkt blijft tot com munisten. Reeds lang bestond er aan een dergelijke bepaling grote behoefte en sedert 1948 is er van art 87a her haaldelijk ook bij ontslag van niet-com- munistische wethouders gebruik ge maakt. De raad kan niet onmiddellijk tot het verlenen van ontslag overgaan. Eerst moet het besluit vallen, waarbij ge constateerd wordt, dat de betrekken wethouder het vertrouwen van de raad niet meer bezit. In een volgende gemeenteraadsverga dering, welke tenminste veertien dagen later moet worden belegd, kan ontslag volgen. De bedoeling van deze bepa ling is duidelijk: Onbezonnen handelin gen van de gemeenteraad worden er mee voorkomen. Een wethouder wie het ontslag -als bedoeld in artikel 87a treft, staan geen rechtsmiddelen ter beschik king om zich tegen dit ontslag te ver weren. Een publieke collecte leverde het mooie bedrag op van 351,60. Van -een dergelijk bedrag kan men echter nog geen speeltuin bouwen en inrichten. Men besloot toen maar om alles met ei gen middelen en krachten aan te pak ken en velen zegden hun spontane me dewerking toe. Avond aan avond span den vele Dreischornaren zich in en door hun toedoen beschikt Dreischor nu over een speeltuin die er wezen mag. De heer Van Immerzeel dankte alle schenkers en medewerkers hartelijk waarna hij de sleutel ter hand stelde aan de heer A. J. de Bil, hoofd van de oudercommissie der kleuterschool. Burgemeester A. H. Vermeulen van Dreischor bracht zijn gelukwensen over aan Veilig Verkeer en de oudercommis sie. ,,Het is een mooi bezit voor de ge meente, waarop menige naburige ge meente jaloers zal zijn", zo zeide de burgemeester. Gij hebt dit gemaakt voor de kleuters wens leven bestaat uit spelen, zo vervolgde de burgervader. Hij herinerde zich uit zijn eigen kin derjaren, dat het altijd een feest was wanneer men naar de speeltuin mocht. De burgemeester besloot met de wens uit te spreken, dat de speeltuin tot m lengte van jaren dienst zal doen, waar na hij de sleutel aan de heer De Bil- overhandigde. VLISSINGEN. Met een kerkdienst zondagmorgen in de Doopsgezinde kerk, geleid d'oor ds. J. van Beek, Vrijzinnig Hervormd predikant te Vlissingen, be gon de zevende Vrijzinnig Protestantse landdag, welke bijzonder veel mensen trok. Het thema van deze dag luidde: God in ons midden. Het middagprogramma werd geopend door ds. I. J. van Houte, voorzitter van de Provinciale Vereniging Vrijzinnig Hervormden, die opmerkte, dat, on danks de achteruitgang van het Vrijzin nig Protestantisme in Zeeland, de geest toch onveranderd is gebleken. Een kort woord sprak verder mej. S. A. J. F. Doets namens de Vrijzinnig Her vormde Vrouwen Federatie. De gezan gen werden begeleid door een kopersex tet o.l.v. de heer J. de 'Houdt. Het onder regie van de heer J. Oosterling opge voerde spel van de Zweed Olov Hart man, in de Nederlandse vertaling van W. H. Molijn, „Profeet en Timmer man" (Profet og Timmerman) viel helaas tegen. Hartman heeft naar een zeer interessant gegeven een goed be doeld stuk geschreven. Het is gebaseerd op het Bijbelse boek Jona en werd ge speeld door een lekespelgroep uit Vlis singen. Indrukwekkend was het spel van de heer M. Bil, onderwijizer te Vlissingen. Zijn spel was rustig en voornaam, zijn dictie voortreffelijk en hij stak ver boven de anderen uit. De landdag werd voortgezet in het openluchttheater, waar de ongeveer 200 aanwezigen een toespraak hoorden van ds. L. H. Ruitenberg uit Den Haag, perspredikant der Hervormde Kerk, die het landdag them a in een nog wijder verband plaatste. De sluiting verzorgde mevr. W. L. Ahn van de Doopsgezinde Gemeente te Vlissingen. Vrouw uit Heinkenszand onder trein gedood HEINKENSZAND. De ~3-jarige mevrouw C. Vermue is zaterdag aan haar verwondingen overleden, nadat zij zaterdagmiddag op de onbewaakte over weg in de Stationsstraat met haar rij wiel onder een goederentrein van de ringlijn is terecht gekomen. Het zicht aidaar is vrij goed. Tijdens het vervoer naar het ziekenhuis „St Joanna" is het slachtoffer aan haar ernstige verwon dingen bezweken. OOSTERLAND. De vorige kantoor houder der P.T.T., de heer W. Bakker, is met zijn bromfiets gevallen, doordat er uit een slop aan de Molenweg een bal, waarmede kinderen aan het spelen waren, rolde. De beer B. moest met verwondingen aan zijn ribben een wo ning worden binnengedragen. turn en Blankevoort om de kom tussen de bestaande aanlegsteigers van de pro vinciale boot en de afsluitdam op te spuiten. Dit zou op een buitengewoon vordeli- ge wijze kunnen gebeuren omdat het ma- K" ATTTTNnT TK"IP Tn rle raarU teriee'' 7°wel Pijpleidingen als zandzui- iAAi IHiiNUf jiAiii. in üe raaas- get j v m de aanleg. van de dam „„g ter plaatse aanwezig was. Een unieke gelegenheid. Wie schetste echter de ver bazing van d heer Evers toen ir. d. Burgt 18 mei in een persoonlijk onder houd openlijk erklaarde fel tegenstander vergadering van gisteravond heeft de voorzitter, burgemeester P. J. Evers met het voorstel van B. en W. om in beroep te gaan bij de Kroon naar aanleiding van zün met ais enig motief: „Thans is ,J i -i niet te oerzien of dit terrein m de toe- de afwijzende beschikking van komst nodig zou kunnen Zijn oor uitbrei- rijkswaterstaat om een badstrand ding an de bestaande werken." „Dit nu is onze grootste grief", aldus de heer Eers," dat de heer v. d. Burgt ons met een enkele zin heeft afgewim peld". Vervolgens had de heer v. d. Burgt nog opgemerkt: „Ik ben er tegen, er moet dus een zondebok gevonden worden, en dat zal ik wel zijn". Op 24 mei ontving de gemeente een schrijven van ir. v. d-. Burgt waarin deze voorstelde ten oosten van de aan legsteiger een strand te projecteren; ook al omdat z.i. dan niet de mogelijk heid zou bestaan dat er aanslibbing zou komen voor de schutssluisDe heer v. d. Burgt meende o.m. na een onder houd met Van Hattum en Blankevoort te weten dat het financieel gezien geen enkel bezwaar zou opleveren. Van Hattum en Blanke voort deelde daarentegen mee dat de oorspronkelijke begroting van 23.000 gulden dan op 45.000 zou komen, i.v.m. het verplaatsen an het materiaal. „Boendien zou het met de bijkomende werken, zoals de aanleg van een weg nog aanmerkelijk duurder worden", ver klaarde de burgemeester. aan te leggen een scherpe aanval gelanceerd op de hoofdingenieur- direkteur van rijkswaterstaat in Zeeland de heer J. H. v. da Burgt. De voorzitter gaf een kort exposé van de feiten. Er was een plan ontworpen voor de aanleg van een badstrand. Het aantrekkelijke punt, ook al omdat toegangswegen en parkeerterreinen aanwezig waren. Nadat 17 februari jl. de recreatiecom missie akkoord was gegaan met het plan vond op 23 februari een eerste onderhoud plaats met rijkswaterstaat. Hoewel de heer A. Slabber, waterstaatkundig hoofd ambtenaar zich aanvankelijk gereser veerd toonde was deze na kennis geno men te hebben van de plannen er ge heel voor gewonnen. Ook Gedeputeerde Staten verleenden hun goedkeuring zo dat burgemeester Evers van de veron derstelling uit mocht gaan dat de aanleg van het strand doorgang zou kunnen vinden. Op 22 april werd een overeenkomst aangegaan met de aannemers Van Hat- AAGTEKERKE. De gemeenteraad vergadert woensdagavond 29 juni om half acht. Enkele punten van de agenda zijn: De aankoop van grond in het uit breidingsplan en een vaststelling van de vergoeding aan scholen over 1959. ARNEMUIDEN. De raad van Ar- nanciële verhouding tussen rijk en ge meente op tafel ligt, krijgen de ge meenten de boodschap om de belas- tingschroef maar aan te draaien en zo mogelijk over te gaan tot verlaging van de tarieven voor gas, water, elek triciteit, tram of bus. De straf op de overtreding van dit bevel ligt kant en klaar: er komt geen sanering, indien de gemeenten niet aan de wens van de minister gehoor geven. Merkwaardig is, dat er geen prin cipieel verschil is in behandeling van de gemeentelijke heffingen en de ta rieven van de openbare nutsbedrijven. Belastingen moeten naar vaste normen omhoog als de gemeente in aanmer king wil komen voor een reële sane- ringsbijdrage. De straatbelasting bijv. moet van zes tot tien procent van de belastbare op brengst gebouwd, en van drie tot vijf procent ongebouwd. Waarom de minister van binnen landse zaken evenals voordien de minister van financiën inzake de verhoogde grondbelasting weer de exploitatie van buitenbezit extra moet treffen, is ons evenmin duidelijk. Is het dan de bedoeling te demonstreren dat de laatste huurverhoging van twin tig procent te hoog is geweest? Moet het huizenbezit opnieuw on aantrekkelijker worden? Het zijn vra gen, waarop een antwoord moet wor den gegeven, maar wij kunnen dat niet. Tariefsverhoging voor de openbare nutsbedrijven wordt anders bekeken. Tot op heden moesten deze tarieven de ontwikkeling van het loonpeil vol gen. Dat past niet meer in het prijsbe leid van de regering. Akkoord, maar de financiële uitkomst van de nutsbe drijven wordt lager, omdat de post lo nen en salarissen door de laatste loon ontwikkeling hoger zijn geworden. Wie zal deze meerdere uitgaven dan op vangen? Hoe moet de gemeente de hierdoor ontstane tekorten dekken? Zal de regering dit bedrag aan ge miste ontvangsten in de vorm van een saneringsbijdrage aan de gemeente doen toekomen? De circulaire rept hiervan met geen woord. Integendeel zij dringt aan op verlaging der tarieven, indien een ver laging van de kosten van grondstoffen aantoonbaar is. Bovendien worden de bestaande re serves voor de gemeenten nog verder afgebrokkeld. Tenminste 1/30 van de (algemene) reserve zal jaarlijks moe ten worden aangewend tot dekking van het tekort. Van grotere reserves nog meer, maar de hoegrootheid daar van wordt overgelaten aan de hoofd ambtenaren van het departement. Als u dacht, dat na toepassing van deze maatregelen een aanvang zou worden gemaakt met de zonodige sa nering, dan is u er naast. Een klein deel van de tekorten 1958, 1959 en 1960 zal slechts inderdaad voor sanering in aanmerking komen. Waar bij bedacht moet worden, dat alleen de stijging van onvermijdelijke kapitaals- lasten gedeeltelijk in rekening kan worden gebracht. Met de toeneming van alle overige uitgaven houdt men zich „eenvoudigheidshalve" maar niet op. dan volgt het college van burgemees ter en wethouders en vervolgens'de bur gemeester. Evenwel is -de burgemees ter tevens de voorzitter van de gemeen teraad en van het college van burge meester en wethouders. Dat de burgemeester wordt benoemd door de Koningin betekent niet, dat hij ondergeschikt zou zijn aan het centra le gezag. Echter maken de gemeenten deel uit van het rijk, en daarom is toezicht van de regering op de hande lingen van de gemeentelijke bestuurs organen dus ook op de burgemees ter in de gemeentewet uitvoerig ge regeld. Dit blijkt o.a. uit het onbeperk te recht van de Kroon om een burge meester te ontslaan. Dit recht komt uitsluitend toe aan de Koningin. Wel kan de gemeenteraad trachten het ver lenen van ontslag van de burgemees ter te bewerken. Weinig passend in de staatsrechtelijke verhoudingen zou het echter zijn, wanneer een gemeenteraad een verzoek om ontslag van de bur.ge- SCHORE. Op de rijksweg bij de -Vlakebrug zijn zondagavond drie per so- •nenauto's met elkaar in botsing geko men. De auto, bestuurd door L. ui+ Ber- igen -op Zoom, rijdend in de richting Kruiningen, botste tegen de voor hem (rijdende Belgische auto met aan het (Stuur Van K. uit Antwerpen. Het gevolg .van deze botsing was, dat de wagen zwenkte en tegen de auto van S. uit Le- wedorp botste, die uit tegenovergestelde •richting kwam. De auto's werden licht ♦beschadigd. Persoonlijke ongelukken de den zich niet voor. YERSEKE. De deze week aange- j boden mosselmonsters voldoen niet aan het visgehalte. De meeste uit Zeeland af komstige mosselen kwamen niet hoger dan 14 kg. De mosselmonsters van de Waddenzee waren wel beter van kwali teit f2021 kg), maar toch ook niet -groot genoeg. Dit heeft tot gevolg, dat het seizoen hoogstwaarschijnlijk niet ^zal beginnen -op de streefdatum, 4 juli. De kwaliteit van de mosselen kan ech ter in een week een grote verandering ■ondergaan. 111 s DRIEWEGEN. De burgemeester I van Driewegen en Ellewoutsdijk, de heerD. Lodder, is tussen deze ge-1 meenten, terhoogte van het landbouw- j bedrijf Dees met zijn auto in de sloot gereden. De burgemeester liep lichte1 j verwondingen op. De auto werd zwaar beschadigd. GOES. De kinderen van 611 jaar van het jeugdzorgwerk ,,'t Honk" van de j Hervormde Jeugdraad hebben zater dag jl. een allerplezierigst reisje gehad naar ..de Efteling" in Brabant. Op de heenreis hebben ze in de bossen nog een spel gespeeld. In de „Efteling" heb ben ze in kleine groepjes met een leid ster of leider allerlei bezienswaardighe den bekeken en volop genoten van de speeltuin, stoomcaroussel etc. Met de oudere jongens en meisjes is er of wordt er gekampeerd. Zo worden er kampen gehouden in de duinen van Keeamperland voor de jongens. D-e oud ste meisjes hebben een weekend doorge bracht in Westduin bij Zoutelande en een andere groep meisjes gaan naar „Hedenesse" te Cadzand. Het Italiaans Kamerorkest, I Musici, dat vrijdagavond in de Zeeuwse hoofdstad een subliem concert heeft gegeven, was in de loop van vrijdag zo onder de in druk gekomen van de schoonheid van het Zeeuwse landdat de mu sici zaterdagavond er niets voor voelden de thuisreis te aanvaar den, maar besloten tot maandag ochtend in Zeeland te blijven. Vooral de Walcherse dorpen bleken de leden van het orkest te boeien en vrijwel alle dorpen zijn dan ook bezocht. Het orkest stelt er prijs op elke dag te repeteren en daarvoor ver leende mr. Adriaanse, Lange Delft. Middelburg gaarne zijn hulp. Hij stelde zijn huis gastvrij open voor de leden van het Ita liaanse Kamerorkest. Foto: repe titie in de huiskamer. WOLPH AARTSDIJK. De gemeen teraad heeft gistermiddag besloten tot restauratie van het Hoge Huis te Oud- Sabbinge over te gaan. Monumenten zorg heeft hiertoe een subsidie ver leend van negentig procent. Voorts werd tijdens deze vergadering grond verkocht aan de instelling Maat schappelijke Zorg en de P.Z.E.M. De subsidie aan de christelijke gemengde zangvereniging ..Looft den Heer" werd verhoogd tot honderd gulden. Aan de heer J. P. Flikweerd werd eervol ontslag verleend als ambtenaar burgerlijke stand. In zijn plaats werd benoemd de heer P. J. Poley. Tevens werd een kampeerverordening vastge steld. De begrotingen 1959 en 1960 wer den gewijzigd. De P.Z.E.M. werd een bijdrage verleend voor de aansluiting van twee onrendabele gebieden -op het electriciteitsnet. De heer A. van den Brooke uit Oost- kapelle is te Den Haag geslaagd voor het voorlopig diploma scheepswerktuig- kundige. VLISSINGEN. Donderdag middag om vier uur zal tijdens een korte plechtigheid op de rede van Vlissingen de grootste tot nu toe door de Kon. Mij. De Schelde gebouwde tanker aan zijn op drachtgevers Phs. van Ommeren' Shell-tanker wordt in Vlissingen gesloopt VLISSINGEN. Op de rede van s.uouns uba jcupaqdootssdaaqos joop> <sè sleepboot „Merchant Man" met op sleep de tanker „Rosaura" eigendom van het Shell concern. De tanker zal Metaalhandel aan de binnenhaven ge- Vlissingen arriveerde gisteren de Engel gen" een concert geven. •sloopt worden. De „Rosaura" is een z.g. lake tanker en meet ongeveer 3000 ton. Het schip voer tussen Venezuela en Curacao voor de aanvoer van ruwe olie. De „Marchant man" eigendom van de United Towing Company in Londen heeft de tanker over de oceaan gebracht. De jaarlijkse inzameling voor het Roode Kruis brachten in Kapelle-Bieze- linge en Schore 1109,17 op. De uitslagen van het zomeravond- voetbal te Temeuzen waren als volgt: Rijkswaterstaat IIMisstappers 00. Bij het te Breda gehouden examen slaagde voor scheepswerktuigkundige de heer J. W. de Jonge Gzn. te Tholen. in Rotterdam worden overgedra gen. Met de bouw van deze super-tanker is nu ook voor de K.M.S. de nieuwe pe riode van het grotere tankschip ingeluid. De „Barendrecht" valt vooral op door de van het normale type afwij kende bovenbouw, die zich geheel op het achterschip bevindt; bij de klassie ke tanker bevinden zich brug en stuur huis ongeveer midscheeps en de voort stuwing in het achterschip. Aangezien de bemanning van een mo derne tanker, de in een vaste dienst vaart, hoegenaamd geen mogelijkheid tot „passagieren" heeft door de zeer korte perioden die in een haven door gebracht worden is vooral aan de ac comodate van de bemanning grote aandacht besteed. Zo beschikt bijv. ieder bemanningslid over een eigen hut. Opmerkelijk is ook de inrichting van een hobby-werkplaats waar de beman ning de vrije uren aan boord op een nuttige wijze kan doorbrengen. Achter de schoorsteen bevindt zich een eigen zwembad. De „Barendrecht" die een draagver mogen heeft van 32.000 ton heeft een grootste lengte van 202 meter, bij een breedte van 26.80 meter en een bela den diepgang van ongeveer tien meter. Een Schelde-Sulzer motor van 15.600 pk zal de tanker de nodige snelheid ge ven. In de afgelopen tijd is hard aan het schip gewerkt om het tijdig in de vaart te kunnen brengen. Op een juli moet de eerste reis reeds aanvangen. De „Barendrecht" is voor een periode van veertien jaar door Phs. van Ommeren aan de Shell vercharterd. De eerste reis brengt het schip in ballast naar Ban dar Mashur waar ruwe olie wordt gela den voor Europa. De Kon. Mij. „De Schelde" zal nog een tanker van dit type bouwen, die be steld werd door de Engelse „Overseas freighters". nemuiden komt woensdagavond om half acht bijeen. Op de agenda komen de volgende punten voor: de bebouwing en het gebruik van gronden van een ge deelte Zuidwal en bizondere rooilijn voorschriften voor dit gedeelte Zuidwal, schadevergoeding in verband met wer ken in het uitbreidingsplan, vaststelling vergoeding exploitatiekosten van de bij zondere school over 1959 en wijziging begroting 1958, 1959 en 1960. 's-HEER ARENDSKERKE. De ge meenteraad komt dinsdagavond bijeen. De agenda vermeldt een voorstel van B. en W„ waarbij bezwaren worden ge maakt tegen de voorgenomen grenswij ziging met Goes. Verder komen aan de orde het aangaan van een kasgeldlening van 100.000 gulden, de overname van twee wegen door het waterschap, de aankoop van een oud pand in Nieuw- dorp, de aansluiting van onrendabele gebieden op het elektriciteitsnet en een onderhoudscrediet voor de gemeenteto rens. Voorts wordt door het schoolbe stuur van de Chr. school in Nieuwdorp de officiële aanvraag voor een nieuwe school gedaan, waarop de medewerking van de raad wordt verzocht. Deze me dewerking is reeds in principe toege zegd. KRABBENDIJKE. De gemeente raad vergadert donderdagavond om acht uur. De agenda vermeldt onder meer de volgende punten: vergoedingen aan het bijzonder lager onderwijs over het (tijdvak van 1953 tot en met 1957, vergoeding aan het lager, uitgebreid la ger en kweekschoolonderwijs op gere formeerde grondslag, wijziging rangen en salarisverordening voor het admini stratief personeel, partiële herziening van het herbouwplan Oostdijk, wijziging I.Z.A. regeling en wijziging begroting 1959 en 1960. NISSE. De gemeenteraad komt don derdag bijeen. De agena vermeldt het voorstel tot wijziging van de I.Z.A. re geling en het voorstel tot beschikbaar stelling van een bedrag van 450 gulden voor de aanschaf van een projector voor de school, die ook in het vereni- tgingsgebouw kan worden gebruikt. YERSEKE. De gemeenteraad van Yerseke zal dinsdag bijeen komen met de volgende agendapunten; gemeentebe groting 1959, verzoeken tot vaststelling subsidie, aankoop van diverse percelen, aankoop grond saneringsplan Polen, grondverkoop dijkverzwaring, besluit fi nanciering acht woningwetwoningen. MIDDELBURG. De kinderen der zondagsscholen, aangesloten bij de Ned. Zondagsschool Vereeniging, op Walche ren en van Breskens hielden op zater dag jl. hun jaarlijkse Buitenmiddag op Toorenvliedt te Middelburg. Mede door de buitengewoon gunstige weersomstandigheden bood het grote aantal van ruim 5004 kinderen een fees telijke indruk. Onder vrolijke muziek- klanken uit een geluidsinstallatie stroom den om twee uur de kinderen binnen. Om halt drie opende de voorzitter van het District Walcheren, de heer Ch. Schipper te Koudekerke, deze bijeen komst. Het tweede deel van het programma gaf de mogelijkheid aan de diverse groe pen om iets te brengen wat door hun was ingestudeerd. Zeker mag hier ge noemd worden het spel door de kinde ren uit St. Laurens „De vijf wijze en de vijf dwaze maagden". Een groep uit Vlissingen bracht naar voren de grote waarde van het „oude" zondagsschool lied. Verder hebben ook nog andere groepen uit diverse plaatsen en dorpen hun kunnen getoond. Als onderbreking van dit tweede deel mochten diverse zangertjes hun „be kwaamheid" tonen door een vrij zon dagsschoollied voor de microfoon te zin gen. Door het verzorgde programma was de middag spoedig ten einde. Tegen half zes werd deze openluchtbijeenkomst ge sloten door de secretaris van het dis trict, de heer N. Veldhuis uit Vlissin gen. GOES. Tiidens de maandag gehouden examens behaalden het diploma mulo-Ade dames H. A. de Jongh, Middelburg, W. A. Ekkenbus, Breskens, L. Y. Fondse, Middel burg, D. M. Geuze. Middelburg, en de heren H. J. Coppoolse, St. Laurens, C. de Vlieger, Middelburg, D. Minnaard, Yerseke. Het diploma-B behaalden: mej. M. E. Ver wijs, Yerseke, en de heren W. J. Botting, St. Laurens, P. van Keulen, Middelburg, C. M. Versluijs, Wissenkerke, B. L. Bosdijk, Mid delburg, A. J. Sturm, Vrouwenpolder. M. J. Pluijmers, Middelburg, W. M. A. Wilbrink. Zierikzee. A. C. Nieuwenhuize. Yerseke, J. M. Kiviet, Yerseke. C. J. Smolders. Middel burg, M. A. Verrijzer, Middelburg, H. Fasol, Renesse, R. Goorens, Vlissingen, J. v. d. Werfhorst, Midde>ourg, C. de Ridder, Terneu- zen, W. A. Verburg. Terneuzen. M. J. de Vos, Terneuzen. Vijf B-kandidaten werden af gewezen. Zaterdag heild het uniformencomité van de harmonie „Concordia" te Tholen een oliebollenactie. De baten kernen ten goede aan genoemd fonds. De voorzitter wees erop dat het Veer se Meer in de toekomst veel aan Zeeland zou kunnen bieden en hij zei verwonderd te zijn over het feit dat het in Nederland'van na 1945 kenne lijk nog mogelijk is dat de aanvraag van een vergunning door één man kan worden getorpeteerd. „Het praktiscche resultaat is dat er geen badstrand komt en dat hetgeen we in de toekomst in Zeeland voor recreatie trachten te verwezenlijken ten dode op geschreven zal zijn", zei de heer Evers zichtbaar geagiteerd. „Maar we hebbeö het in de kranten kunnen lezen, de heer v. d. Burgt is tegen zeilsport, omdat er gevaar voor de scheepvaart zou be staan. De burgemeester stelde de raad voor in beroep te gaan bij de Kroon. „We binden de strijd aan met rijkeswater- staat en het zal een zware strijd zijn, maar ze is niet slechts gerechtvaardigd maar ook noodzakelijk". Met algemene stemmen werd het voorstel hierop door de raad aanvaard. penlijk had tegengewerkt. Hij was uit- Wethuder C. Burger sprak als zijn mening uit dat ir. v. d. Burgt de zaak genodigd de situatie eens ter plaatse in ogenschouw te komen nemen, maar dit was nooit gebeurd. „Hij heeft het op gehouden, tot de buizen er nietmeer lagen". De oorzitter sloot zich by de mening van de heer Burger aan, en stel de in dit verband de vraag, waarom de heer v. d. Burgt zijn bezwaren niet in februari ter tafel had kunnen brengen. Toelatingsexamen U.T.S. TERNEUZEN. De uitslag van het aan de U.T.S. te Terneuzen gehouden toelatingsexamens voor de kursus 1960- 1961 is als volgt: a. Schakelklas: aanmeldingen 36; te ruggetrokken: 1; afgewezen 6; ge slaagd 29; examendatum 13 juni 1960. Geslaagd: D. Boon, M. Dieleman, H. den Hamer, Axel, L. J. Platteschorre Brouwershaven, H. W. Hamelijnck en J. C. Faas, Breskens; G. A. M. Heijn- drikx, J. C. Groote te Eede-Aardenburg; C. S. de Pooter, Hoek; W. M. Vinke, Hoofdplaat, P. J. P. de Bakker, Kloos- terzande, B. E. M. van Poecke, Koe wacht, W. C. I. Sol, Oostburg, O. Haers, Philippine, A. F. de Vos, Renesse, J. B. de Caluwé, Sas van Gent, G. A. Ze- gers, Sluiskil, C. L. Valent, A. A. L. Verwilligen, J. J. A. Verschelden, W. E. G. Dierick en B. R. F. Snelleman te Sint Jansteen; J. W. P. van Straten, A. Korstanje, J. J. de Klerk en W. Kolijn, Terneuzen, J. J. F. M. Warrens, Vogel waarde, R. v. d. Walle, Westdorpe en C. A. Herrebout, Zaamslag. b. Eerste klassen: aanmeldingen 21: toegelaten zonder examen 1; afgewezen 4;, geslaagd 16. Geslaagd: J. W. de Feyter, Axel; A. J. Oosterling, Hoek; R. A. J. Boon en Voorde, Kloosterzande; H. B. E. M, Suy, Koewacht; C. J. Schout, Oostburg; Sas van Gent; A. E. Rijckaert en T. S. M. de Loete, Sluiskil. A. J. A. J. Ver schuren, J. L. P. Geensen, S. R. Si mons en R. G. P. de Mul, Terneuzen en P. de Putter, Zaamslag. Zonder exa men toegelaten: R. R. Boeting, Wals oorden. ST. PHILIPSLAND. Vermoedelijk door een onverwachte manoeuvre met het stuur van haar auto reed mevrouw D. Timmers-van Nieuwenhuizen te St. Philipsland op de rijksweg van Steen bergen naar St. Philipsland ter hoogte tvan de van de weg en de dijk af en kwam onder in die sloot terecht. De be stuurster liep hierbij geen ernstig letsel op, maar de materiële schade was zeer groot. NISSE. Het nieuw dorpshuis aan het Dorpsplein wordt donderdag 7 juli, 's middags om drie uur geopend. Na de opening wordt het gebouw overge dragen aan de stichting ..Dorpshuis Nisse", waarna in de hall een gedenk plaat zal worden onthuld. Geslaagden Prof. Zeeman- lyceum ZIERIKZEE. Aan professor-Zee manlyceum, Zierikzee. zijn voor hc eindexamen afd. H.B.S-b geslaagd d dames H. T. Argelo te Zierikzee en A van Eldik te Noordgouwe en de heren P. Berman te Dreischor, J. P. Flik- weert te Nieuwerkerk, M. van Lange- raad te Kerkwerve. R. J. Ploeger te Echteld en B. de Ruiter te Bruinisse Afgewezen 1 kandidaat. BERGEN OP ZOOM. Op 1 iul a.s. herdenkt de heer H. J. Schutte 49;Jarig jubileum in dienst van de Ned Herv. kerk te Bergen on Zoom In de dienst van zondag 3 ju' «-> door het kerkbestuur aandr. jubileum worden ges~h

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 3