Hoge autoriteit zet nu door Tweemaal gebeld... V ragenstellers fel in de aanval Knoeierijen bij tienduizenden Fraude overal in onderzoek D. SPIERENBURG: Verdrag met Japan grote slag voor communisten 60 UUR T. V. UIT ROME De Bilt: Wind Eremetaal kondigt EISENHOWER NA REIS: WERVELSTORM TEISTERT PHILIPPIJNEN Olie stroomt van Pernis naar Rij n PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Dinsdag 28 juni 1960 KLEINE LIESBET WERD TERUGGEVONDEN Grootse onderzoeken 35.000 documenten oor de statistiek Waarom geheim Schuldige ongemoeid Meer beweging; gewenst Frondizi aan in hoger onderwijs Ernstig verwijt ONTWAPENING Rusland torpedeert overleg in Genève V erdwenen meisje sliep als roos IN ALMELO ONDERZOEK NAAR PYROMANIE Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststraat 90. Postbus 4, Giro 116666, telefoon Directie en administratie 01100- 2438. Redactie: 01100-2317, bij geen gehoor Chef redactie 01100-3991. Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 50, tel. 01180-2009, bij geen gehoor: 01180-4604, Postbus 26. Vlissingen, Nieuwendijk 33, tel. 01184-3224, Postbus 24, Terneuzen, Nieuwstraat 38, tel. 01150-3189; Zierikzee, Havenpark 24, tel. 01110-2991. Directeur: JACQ DE SMIT; Chefred.: G. J. BREUKER Zeeuwsch Dagblad Losse nummers 13 cent. Abonnementsprijs 0,56 per week, 7,per kwartaal Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouters 7 cent per woord met een minimum van 1, 16, JAARGANG NO. 4589 Mr. af. v.d. Goes van Naters C# M. Nederhorst SCHROOT-ZWAM SPLIJT OPEN Van onze speciale verslaggever STRAATSBURG Eindelijk komt er schot in de onderzoekin- gen naar de schrootaffaire. De vice-voorzitter van de Hoge Autori teit, de lieer D. J. Spierenburg, heeft gisteren in het Europese parle ment te Straatsburg gezegd, dat nu ook onderzoekingen naar de miljoenenfraude op gang komen in Duitsland, België, Frankrijk en Italië. Tot nu toe had het er alle schijn van, dat de schrootfraude alleen een Nederlandse zaak was. In zijn verklaring voor het Europese parlement liet de heer Spierenburg duidelijk uitkomen, dat het de Hoge Autoriteit ernst is met het onderzoek naar de schrootfraude. Naast het Zwitserse accountantskantoor zijn nu ook vijf andere accountantskantoren aan het werk. Ook Lloyds re gister is bij het onderzoek betrokken. Vastgesteld is dat over 168.000 ton schroot ten onrechte subsidie is gegeven, aldus de heer Spierenburg. Dit is echter nog maar een begin. In Nederland is het onderzoek praktisch afgelopen. De firma's die verdacht worden van knoeierijen zijn bij de Nederlandse justitie aangegeven. Aan de Duitse justitie zijn 15.000 gevallen van fraude ter hand gesteld. D. Spierenburg Afgewacht moet worden wat de Duitse justitie daarmee gaat doen. Wel is intussen in Duitsland_ vastge steld, dat er ook nog met 75.000 ton Amerikaans legerschroot is geknoeid Voorts werd in Duitsland 31.000 ton binnenlands schroot ten onrechte als derdelandenschroot aangemeld, waar op dus ten onrechte de subsidie van vier dollar per ton is betaald. In België is eej} justitieel onderzoek gaande naar 28.000 ton schroot waar mee geknoeid werd. Andere gevallen in België moeten nog nader worden bekeken. Hoewel het in Frankrijk niet mogelijk bleek het importschroot te controleren is nu toch een middel gevonden om tot een onderzoek te komen. Dit onderzoek moet nog beginnen. De Franseautoriteiten hebben volgens de heer Spierenburg nu hun medewerking toegezegd. Italië moet het onderzoek nog begin nen. Ook daar hebben de autoriteiten meegedeeld, dat zij een onderzoek zullen instellen, o.a. naar de 35.000 documenten, die de Hoge Autoriteit ter beschikking heeft gesteld en waarvan ten aanzien van het grootste deel de verdenking bestaat, dat ermee geknoeid is. De Hoge Autoriteit, aldus de heer Spie renburg, doet al het mogelijke om de schuldigen aan de rechter over te leve ren en het ten onrechte verkregen geld terug te vorderen. Tegenover de positieve mededeling van de Hoge Autoriteit stelden de Nederland se afgevaardigden drs. G. Nederhorst en jhr. Van der Goes van Naters, dat de gang van zaken nog verre van bevredi gend is. „Noemt men het een democratische con trole als na vijf jaar de met namen be kende schuldigen aan de miljoenenfrau des nog altijd vrij rondlopen," zo vroeg mr Van der Goes van Naters. De heer Spierenburg had hierover ge zegd dat de namen van de fraudeurs wel bekend zijn. maar dat het voor de verdere gang van het onderzoek niet wenselijk is nu reeds deze namen in het openbaar te noemen. Daarmee laadt de Hoge Autoriteit wel de schijn op zich, dat zij de zaak in de doofpot wil stoppen, maar de heer Spie renburg bestreed dat dat het geval zou zijn. „Waarom stelt men deze dingen vast zonder dat de schuldigen worden ver volgd". vroeg drs. Nederhorst. „Voor de statistiek misschien, 'om daaruit te kun nen lezen hoe slecht de mensen Z1JJ; Het is veel erger, aldus mr. Van der Goes van Naters. Tijdens het onderzoek is vastgesteld, dat de fraudeurs die do cumenten inleverden, die stukken eerst nog hadden vervalst. Als echt aangebo den documenten bleken handige foto montages te zijn. Waarom werden die vervalsers niet in de kraag gegrepen? Zowel het betoog van de heer Van der Goes van Naters als dat van de heer Ne derhorst steunde voor een belangrijk ge deelte op de publikaties in ons blad. Zij legden het Europese parle ment het door ons uitvoerig beschreven geval van de Steel Travelier voor. Zij noemden het een schande dat na aangifte van de schrootfraude door de directié van de Kas in Brussel gewoon de sub sidie werd uitbetaald op contracten die als vervalst waren aangegeven, zoals dat door ons is beschreven. Ook citeerde de heer Nederhorst de door ons gepubliceerde verklaring van de directeur van het Nederlandse regio nale schrootbureau die reeds in augus tus 1956 de heren van de Kas in Brussel en de directeur van het regionale schroot- bureau in Duitsland ervoor had gewaar schuwd dat getracht werd op import- verklaringen gewoon binnenlands schroot te verhandelen. Ondanks die waarschuwing gingen deze contracten gewoon door. „Hoewel het bekend was dat Duitse douaniers in Hamburg waren omgekocht konden partijen binnenlands schroot even buitengaats worden gevaren om dan triomfantelijk als geïmporteerd derde landenschroot de haven weer binnen te komen", ''zo deelde mr. Van der Goes van Naters mede. ,,Kuntudit bewijzen?" interrumpeerde de heer Spierenburg „Alle waarschuwingen werden in de wind geslagen", antwoordde mr. Van der Goes van Naters. „De controle mocht geen naam heb ben", aldus de heer Nederhorst. „Hoewel de zaken nu wat beter worden aangepakt, moet gezegd worden, dat de controle van nul en gener waarde was." De heer Nederhorst vermeldde dat de Hoge Autoriteit in een geheime vergade ring de namen van de fraudeurs heeft genoemd. Hij vond dat het tijd werd, dat nu aan die geheimhouding een einde komt en dat inderdaad de schuldigen zullen worden aangepakt. ,,Een apert geval van fraude in Gent. De schuldige bleef ongemoeid. In Frank rijk is geknoeid met het meermalen gebruiken van een vergunning. Ook de heer Spierenburg zegt, dat gebleken is dat documenten meermalen zijn gebruikt en wat is er gebeurd? Niets! De schul digen die bekend zijn lopen vrij rond." De heer Nederhorst haalde een onder ede afgelegde verklaring aan van een procuratiehouder van Hansa, die onom wonden toegaf dat nadat de heer Worms een bepaald contract als frauduleus had aangemerkt dit contract slechts voor de schijn was geannuleerd. In werkelijkheid ging deze fraudezaak gewoon door. Dat wordt onder ede verklaard, aldus de heer Nederhorst. En wat gebeurt er? Niets. Hierover ontstaat onrust. Dit ondermijnt de rechtszekerheid." Tussen de heren Van der Goes en de Franse afgevaardigde Poher, de rappor teur van de commissie voor de interne markt, ontstond een ernstig verschil van mening. De heer Van der Goes verweet de rapporteur Poher dat hij met opzet de schrootaffaire in zijn rapport aan het Europese parlement met een dooddoe ner had afgedaan. „Er is bij de heer Poher een duide lijke onwil om deze zaak in het Europese parlement te brengen", aldus de heer Van der Goes. De heer Poher verzette zich heftig tegen deze aantijging. Hij zei dat in de commissie was besloten deze zaak aldus af te doen omdat er toch een verklaring van de Hoge Autoriteit zou komen. In het debat weerlegde de heer Neder horst deze mededeling van de heer Po her. Hij lichtte een sluier op van hetgeen zich in de commissie had afgespeeld en de disputen die daar waren gehouden over het al dan niet openbaar behan delen van de schrootaffaire. De Hoge Autoriteit zal vandaag ant woorden op de vragen, die in het Euro pese parlement zijn gesteld. WASHINGTON (Reuter) President Eisenhower heeft gisteren het Ame rikaanse volk verslag uitgebracht over zijn reis door het Verre Oosten. Hij zei dat het Amerikaans-Japanse veiligheidsverdrag, waarom zoveel te doen is weest, een belangrijke overwinning vormt voor de vrije wereld en een groie nederlaag voor net communisme. Ik geloof, zei de Amerikaanse presi dent, dat de communisten enige tijd ge leden tot de slotsom zijn gekomen dat dergelijke reizen van groot belang zijn voor de vrije wereld. Daarom hebben zij naarstig naar middelen gezocht om ze te doen mislukken. Met hun propaganda hebben zij geprobeerd mijn bezoeken aan de Philippijnen, Formosa, Okinawa, Korea en natuurlijk Japan onmogelijk te maken. Samen met de Chinezen hebben de Russen zich zeer veel moeite gegeven Van onze Haagse redactie DEN HAAG Minister Cals kan geen nauwkeurige omschrijving geven van de toekomstige behoefte aan studenten die het baccalaureaatsexamen hebben afge legd, zoals hem in het voorlopig verslag over de wijziging van de hoger onderwijs wet werd gevraagd. De minister acht het echter van groot belang, dat door de mogelijkheid van de baccalaureaatsstudie ons hoger onderwijs grotere beweeglijkheid krijgt. In hoeverre het onderwijs ervan gebruik zal maken, moet worden afgewacht. Op zichzelf zou het reeds een belangrijke winst zijn als door de invoering van het baccalaureaats examen minder studenten als ongeschikt het hoger onderwijs zouden verlaten. Wellicht zou de nieuwe opleiding kun nen dienen voor de vorming van een type academicus, dat geschikt is voor assiste rende of coördinerende taken, aldus de minister in zijn memorie van antwoord aan de Tweede Kamer. De gemeentelijke universiteit te Am sterdam heeft inmiddels negentien stu denten in de economie geleverddie hel baccalaureaatsexamen hebben afgelegd, de Nederlandse economische hogeschool te Rotterdam 56 en de Katholieke eco nomische hogeschool te Tilburg tot nu toe dertien. Eigen nieuwsdienst DEN HAAG Negenentwintig pro minente Nederlanders plukten gister avond in Den Haag nog niet geheel gerijpte vruchten van liun bemoei ingen met het bezoek dat de Argentijn se president Frondizi van 1 tot 4 juli •aan ons land zal brengen. Tijdens een receptie in Hotel des In- des werden de glanzende stukjes Argen tijns eremetaal d'oor ambassadeur dr. J R. C. Migone uitgereikt', omdat zo sprak dr. Migone de Argentijnse re-; •gering haar erkentelijkheid voor de be- j 'toonde medewerking tot uitdrukking wilj brengen. ii 1 Vier ministers, leden van de koninklij- j I ke hofhouding, staatssecretarissen en j I hoge ambtenaren werden alzo onder- j scheiden in de Argentijnse Ordre de mai •pour le mérite. Bij de voorbereiding van dit bezoek, zei de ambassadeur nog, is niet alleen j •voldaan aan de eisen van gastvrijheid en beleefdheid, maar is ook op sympa thieke wijze begrip getoond voor ,,de op bouwende verantwoordelijkheid die bei- Me landen gemeen hebben". om onlusten in Japan te veroorzaken, die de Japanse regering dwongen haar uit nodiging voor mijn bezoek op het laatste ogenblik in te trekken. Eisenhower is ook van mening dat de Russen tijdens de mislukte topconfe rentie allerlei excuses hebben bedacht om zijn bezoek aan de Sowjetunie niet te laten doorgaan. „Het beste bewijs voor het belang van deze bezoeken", zei de president, die over radio en televisie sprak, „is de moeite die de communisten zich geven om ze niet te laten door gaan." Boven Havanna kronkelde gisteren een onheilspellend zwarte rook kolom, afkomstig van de zware ontploffing in het munitiedepot die aan twee mensen het leven kostte en in de omgeving ern stige schade aanrichtte. PARIJS. Op 1 juli wordt het per- centage van liberalisatie van de Gran- se invoer ten opzichte van de andere landen van de Ö.E.E.S. verhoogd van 90,4 tot 92,3. Ten opzichte van het dol- largebied wordt dit percentage ver hoogd van 88,5 tot 92,1. Voortaan zullen aan het begin van elk kwartaal nieuwe liberalisatiemaat regelen worden genomen. Eigen nieuwsdienst GENÈVE Na de topconfe rentie heeft de Sowjetunie nu ook het ontwapeningsoverleg getorpedeerd. Dit gebeurde gisteren in de tienlandenconfe- rentie over het ontwapenings- vraagstuk, voordat het westen gelegenheid kreeg een nieuw Amerikaans ontwapeningsplan in te dienen dat voorziet in op richting van een internationaal orgaan voor uitoefening van toezicht op naleving van een ontwapeningsverdrag door de Verenigde Naties. MANILLA (Reuter) Een hevige wervelstorm heeft maandag op Luzon, het hoofdeiland van de Philippijnen, de dood veroorzaakt van twee mensen en van mogelijk 24 vissers, die nog ver mist worden. Vijftigduizend mensen raakten dakloos. Bovendien vreest men nog voor het leven van honderden andere vissers die verder op zee voeren en van wie nog niets kon worden vernomen. De tyfoon met de codenaam Olivia deed rivieren buiten hun oevers tre den. verbrak telefoonverbindingen en liet een spoor van vernieling aan ge bouwen en veldgewassen achter. De windkracht bedroeg in hét mid- len van de werveling een 130 km per uur, waarbij als vergelijking moge die nen dat een gemiddelde Nederlandse herfststorm een snelheid van 80 km per uur bereikt en een zeer zware storm tot 110 km oploopt. Moeder en kind gelukkig her enigd na een nacht van angstige spanning, voor de moeder. De kleine Liesbet begreep er weinig van. Zij lag rustig in het grote bos te slapen, toen zij plotseling door vreemde mannen in uni form werd gewekt. In een politiejeep werd zij naar de ouders teruggebracht. Van onze correspondent LAGE VUURSCHE. Slapende als een roos is de tweejarige Lies bet van der Di^zen uit Soestdijk die zondagmiddag in de bossen van La ge Vuursche zoekraakte, gistermor gen teruggevonden. De soldaten J. H. van Nieuwenhui. zen uit Amersfoort en V. Phaff uit Woerden zagen haar liggen in een dic'it larixbosje op het landgoed Pij nenburg, iets meer dan een kilometer van de plaats waar ze verdween. Een groep burgers en tien politie mensen hebben de hele nacht naar Liesbet gezocht. Vanaf gistermorgen drie uur werden zij geholpen door de mannen van de 934e afdeling lichte luchtdoelartillerie uit Huis ter Heide Kunt u niet gewoon i ragen of u hier mag zitten? Eigen nieuwsdienst BUSSUM De Eurovisie en de organisators van de Olympische Spelen hebben over eenstemming bereikt over de televisie-uitzendingen van de Olympische Spelen in Rome. De overeenkomst wordt vandaag ge tekend. De Eurovisie (en ook Oostduitsland, Polen. Tsjeehoslowakije en Hongarije) krijgt het recht vier uur per dag directe reportages uit te zenden. Ook mogen een aantal wedstrijden op de film worden vastgelegd. Nederland krijgt in totaal zestig uren uit de grote pot. Voor de uitzending hier van gaat een ploeg van acht man onder leiding van Siebe van der Zee en Jan Cottaar naar Rome. Zij geven hun eerste reportage op de openingsdag: 25 augustus. Eigen nieuwsdienst VENLO De burgemeester van Ven- lo, dr. L. J. dé Gou, heeft gistermorgen de oliepijpleiding van Pernis naar het Westduitse Rijnland officieel geopend. Hij deed dat in het pompstation van de lei ding te Venlo. De met tankers in Pernis aangevoerde olie wordt nu door de pijp van zestig centimeter diameter naar raffinaderijen bij de Duitse plaatsen Godorf en Wesse- ling bij Keulen gepompt. Een deel gaat vanaf Venlo naar Gelsenkirchen, waar de Gelsenberg Mobil Oil Handels- und Transport-Gesellschaft een raffinaderij heeft. Deze maatschappij heeft met de B.P.M. en de Caltex de aandelen in han den van de N.V. RotterdamRijn pijplei dingmaatschappij, die de pijpleiding ex ploiteert Eigen nieuwsdienst ALMELO De politie te Almelo on derzoekt of bij de drie branden die binnen enkele weken in de Tuindwars straat voorkwamen, sprake is van pyro manie. ondagavond ontdekte de heer Wem- menhoven bij zijn huiskomst dat er brand was in zijn huis. De brandweer had de brand spoedig onder de knie, zo dat de inventaris vrijwel behouden bleef. Een kind dat op de bovenverdieping sliep kon nog worden gered. De branden braken elke keer uit als de bewoners afwezig waren. Daarom wordt gevreesd dat er en pyfomaan aan het werk is geweest. Bij de drie bran den werden in totaal 24 mensen dakloos. Het K.N.M.I. in De Bilt be richtte ons gister avond om 23.15 uur: Veranderlijke bewolking met in .hoofdzaak in het 'noorden van het land enkele lokale buien, mogelijk met onweer. Krachtige en in 't Waddengebied harde noordwes telijke wind. Koel weer met maxi mumtemperaturen van veertien tot achttien graden. MIESJE; Nu die nieuwe platen dan maar eens beluisteren. Van onze weerkundige medewerker Opeens was het gisteren afgelo pen met de zomerse warmte. De afkoeling kwam zonder onweer, wjel een verschil dus met hetgeen zich gewoonlijk in een zomer af speelt. De oorzaak van deze verandering is de daling van de luchtdruk in Scandinavië. Daardoor draaide de wind boven de Noordzee en in zuidelijker gelegen streken naar het noorden, Vandaag zal het nog wat kouder worden, want de wind neemt toe en bovendien wordt de lucht on stabieler, zodat de kans op een bui niet denkbeeldig is, voornamelijk in de noordelijke provincies be staat die mogelijkheid. Daarmee is de zomer voorlopig uit ons land verbannen, de eerstkomende dagen zullen wij deze niet terug zien. Van onze correspondent VENLO. Sommige Duitsers menen in Venlo leuk te zijn wan neer zij op huisbellen drukken waarbij de aanduiding „Twee maal bellen" staat vermeld. „Bellen" be tekent namelijk in het Duits „blaf fen". De „grappenmakers" bellen dan aan en wanneer de deur w.ordt opengemaakt, beginnen zij het blaffend geluid van een hond te imiteren. Een vijftigjarige weduwe te Venlo die een pension exploiteert aan de Boiwaterstraat, was die flauwigheid beu en besloot de Seerste de beste Duitser die kwam blaffen, zijn op treden betaald te zetten. Zij zette een emmer water achter de deur klaar, maar moest toevallig twee dagen wachten vooraleer een grap penmaker aan de bel trok en begon te blaffen. De man aan de deur kreeg de volle laag en stond toen druipnat en bedremmeld te kijken. Het bleek geen Duitser te zijn en de man bad evenmin geblaft. Het was een ver tegenwoordiger in religieuze artike len; hij wilde komen informeren of hij voor een dag of vijf in pension kon komen. Wél bad de man een paar maal gekucht toen de deur werd geopend. Volgens de vrouw was dat kuchen echter net echt blaffen geweest. De vertegenwoordiger heeft naar een ander pension gezocht...

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 1