MV was op de TT niet te verslaan John Surtees vloog in 500cc uit de bocht JÊ Belgen Gendebien-Frère wonnen „24 uur Le Mans" Ieren en Engelsen beheersten het concours hippique Appel trainer van Volendam Renner Ferbrache nog bewusteloos Maandag 27 juni 1960 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 7 HET WASSM00RHEET TE ASSEN Wassen neus Niet forceren Drama-Surtees Belgische poloërs naar Rome Mooi geweest Paardensport te Enschede Nederlanders te veel fouten Uitslagen TT Mexicaan van 18 jaar op tweede plaats Rentmeester-Bakker triomfeerde Flamengo's brak tournee af 28 uur na operatie - Jan Notermans op transferlijst Vervolg Tour de France Nieuwe records Geen schermers naar O.S. Tennisuitslagen Ook golfnederïaag tegen Belgische dames Aad de Graaf faalde te Kopenhagen Koch won in Apeldoorn Trip door de West MEXICO WON VAN NEDERLAND3-1 Nederland wint met 2-0 van Frankrijk Van een onzer verslaggevers ASSEN. Meer dan honderdduizend toeschouwers hebben za terdag rond het circuit van Assen in de gloeiende zon nog eens bevestigd kunnen zien, wat in de races op het eiland Man ook voor dit jaar weer een feit is, namelijk dat de Italiaanse motorfahriek MV Augusta met haar rennersstal in de wedstrijden voor solomo toren weer veruit het sterkst is en dat, in de zijspanklasse, de Duitse BMW's nog steeds de boventoon voeren. Ubbiali in de 125 en 250 cc, Surtees in de 350 en Venturi in de 500 cc voerden het Italiaanse merk opnieuw naar het eerste plan; de Engelsman Fath joeg zijn BMW met zijspan als eerste over de eindstreep. Waren al deze knapen op hun fabrieksmachines voor de enkele Ne derlanders onbereikbaar, toch zullen zij ongetwijfeld respect gekregen hebben voor onze landgenoot, de marine-korporaal Jan Huberts, die op een hem beschikbaar gestelde Japan se machine voor het eerst in deze wedstrijden in de 250 cc een zeven de plaats bereikte en, wat nog voor namer was nét niet door Ubbiali ge dubbeld werd. De teamleider van Honda wist niet hoe hij onze land genoot, nadat deze over de eindstreep was gegaan, moest bedanken. Geen plekje op voorhoofd, hals en wangen van Huberts bleef ongeoend. Omdat MV in alle klassen superieur ■was 1» er van strijd weinig sprake ge weest, zelfs niet tussen de renners on derling want wie bij teamleider Pagani van MV het hoogst genoteerd staat in de strijd om het wereldkampioenschap, gooit ook in de race hoge ogen. Daarom was het in de 125 cc een spel dat ge speeld werd tussen Gary Hoekmg en Carlo Ubbiali. Beiden lagen ver voor het overige veld van renners, met Hocking in eerste en Ubbiali in tweede positie. Af en toe kwam Ubbiali eens op kop door, maar in de „slag om de eerste plaats" viel pas tweê ronden voor het einde de beslissing: Ubbiali nam de kop over en reed met flinke voorsprong op een zege af. Dat ,.de strijd" een wassen neus was bleek wel uit de tijden, die ver beneden die van vorig jaar lagenondanks het feit, dat Ubbiali en Hocking elkaar steeds „opjoegen". Hocking was in feite niets meer dan' een rugdekking, want zou Ubbiali met pech te kampen krij gen, dan zou de eerste plaats MV Augusta toch niet ontgaan In de 250 cc was het al niet anders. Het duo UbbialiHocking was opnieuw veruit superieur: het spel was precies hetzelfde. Veel meer te genieten viel er van het rijden van de 22-jarige Neder lander Huberts op een fabrieksmachine van de Honda. Als gast was hij in het Japanse team opgenomen, toen de race was afgelopen was hg „eregast", want van de renners op een Honda had Huberts zich de snel ste getoond. Heel verstandig heeft hij het gevecht van de sterken gemeden, in de wetenschap, dat hy daarin toch geen rol zou kunnen spelen. Verheugend zou het reeds zijn wan neer hy op deze machine die volgens de Japanners niet was „opgefokt" in dezelfde ronde als Ubbiali zou knnnen eindigen. En dat is de blonde marinier gelukt, een prestatie, waarvoor ver in de Nederlandse historie moet worden teruggegrepen. Geheel volgens de verwachting heeft Surtees de 350 cc-klasse gewonnen. Met een verschrikkeiyk snelle start nam hij onmiddeliyk een kleine voorsprong op het veld van renners, bouwde deze langzaam op en met groot machtsvertoon joeg hij zijn MV naar een zoveelste eerste plaats. Hoeking was ook in deze rit rugdekking voor MV. Jammer was het verloop voor de Tsjech Stastny op zijn Jawa. Tot twee ronden voor het einde zat hij rustig op de derde plaats: hij vormde geen bedreiging voor het duo van MV Augusta, maar werd even min zelf bedreigd. Het leek een succes rijke wedstrijd voor Jawa te worden. Pech schakelde Stastny echter uit, twee ronden voor het einde, toen hy uit de pit reeds het sein had gekregen om zijn machine niet te forceren, daar zijn derde plaats hem zo goed als niet kon ont snappen Toen kwam het drama-Surtees. On middellijk na de start van de zware mo toren schoot Surtees ais een pijl uit de boog weg en het leek erop, dat hij een vervolg ging maken aan zijn 51 over- Eigen nieuwsdienst GRONINGEN. Het Belgische wa- terpolozevental heeft zich dit weekeind van een reis naar Rome verzekerd. Dank zij moeizame overwinningen op Zweden en Groot-Britannië werden de Belgen winnaar van de voorronde van het Olympisch waterpolotornooi in Gro ningen. Een hoge plaats zal België te Rome beslist niet bereiken. Alle drie kandida ten maakten een zwakke indruk en de verschillende overwinningen waren hoofdzakelijk het gevolg van overtredin gen van tegenstanders, die door scheids rechter Henny Keetelaar met een tijde lijke verwijdering werden bestraft. Za terdag won België met 54 van Zwe den, dat na een snelle achterstand van 3—0 uitstekend terugkwam. Johan van den Steen, die in Zeeuws-Vlaanderen het polo heeft geleerd, zorgde uit een viermeterworp voor het beslissende doelpunt en was met drie treffers de succesvolste schutter. Ook Groot-Britannië maakte het de Belgen erg moeilijk. Weliswaar moes ten de Britten spoedig twee doelpunten van De Vis toestaan, maar daarna kwam de strijd in evenwicht. In de tweede helft had Groot-Britannië echter niet minder dan zes minuten nodig om een overtreding van Dumonl af te straffen en dat betekende voor België de red ding (4—3). De eindstand werd: België 2 2 0 0 4 9—7; Zweden: 2 10 12 1010; Groot- Britannië 2 0 0 2 0 810. winningen in 52 races. Maar plotseling, na de eerste ronde, kwam Venturi op kop door, met achter hem Surtees. De pitstop van de gedoodverfde win naar duurde büna een minuut; toen gier de hij met een verschrikkelijke snelheid weg, op jacht naar de groep, Venturi kwam na de tweede ronde weer ais eerste door, toen het veld en vervol gens Surtees, die opnieuyv bij de pits stopte. Weer werd er iets aan de bougies gesleuteld en voor de tweede maal spoot hy weg. Na de derde ronde stopte hij voor de derde maai, de technici van MV hadden vijf minuten nodig om te ont dekken, dat het niet aan de bougies, maar aan de ontsteking lag Vol goede moed startte Surtees maar weer een keerom een half uur latei- lopend terug te keren. Hij was in de grote jacht uit een bocht geslipt; dat kwam Bob Andersen aan de pit vertellen. An dersen verspeelde hiermee rijn goede positie, maar zijn vriend lag hem nader aan het hart dan een klassering. In de volgende ronde kwam Andersen niet te rug, omdat hij bij Surtees gestopt was. De verwonding van de in het stro te recht gekomen renner viel erg mee; hij kon, zij het hinkend, op eigen benen terugkeren. Toen bleek dat de tactiek van MV Augusta goed was, want al was Surtees nu verdwenen, het Italiaanse merk be hield de eerste plaats omdat Ventqri, die als rugdekldng voor Surtees moest fungeren, het veld nu aanvoerde. Wel leek het erop dat hij grote strijd moest voeren met de steeds meer naderende Bob Brown op Norton, maar toen Ven turi uit de pit een seintje kreeg dat het mooi geweest was en dat de gasmanet maar weer moest worden opengedraaid, toen zakte Brown ineens ver terug. Zelfs werd hij nog door een tweede renner van MV bijna van zijn tweede plaats verdrongen, maar de Italiaan Mendogni kwam juist twee seconden tekort. Nog een wereldkampioen moest voor tyd de strijd staken: de Zwitser Cama- tihias, die met Föll in de zijspanklasse reed. Vier ronden had de Zwitser er eerst voor nodig om de Engelsen Harris en Campbell en de Duitsers Fath en Wohlgemuth van de eerste posities te verdringen en zichzelf daar te nestelen. Tot drie ronden voor het einde voerde hij het veld aan, toen werd hij uitge schakeld door een kapotte versnellings bak. Om toóh nog geklasseerd te wor den zette hij zijn motor vlak voor de eindstreep en toen de Engelsen Harris en Campbell als overwinnaars werden afgevlagd, trok hij zijn machine samen met Foil over de streep. Eigen nieuwsdienst ENSCHEDE. De Ierse en Engelse combinaties beheersten zaterdag en zon dag het driedaagse internationale con cours hippique te Enschede. De Ieren wonnen gisteren de landen wedstrijd en de Engelsen zegevierden zaterdag in het springconcours om de grote prijs van de stad Enschede. Aanvankelijk leek het erop, dat de Engelse equipe ook de landenwedstrijd zou winnen. In de eerste ronde reed zo wel Dave Barker met Franco als Lady S. De uitslagen van de TT waren: mï2o« CiC: _Vbbiali (MV-Augusta) 107,86 km in 52.42.2; (gem. 122.795 kmpu); 2. Hocking (Rhodesia), MV Augusta. 52.59; 3. Gandossi (It.). MZ, £2*2o: 1 5edman (Rhodesia) Honda, 53.23 5 Degner (O.Dld.), MZ. 54,07; 0. Suzuki (Japan), Honda, 54.39; 7 Pagani (It.) MV Augusta, 35.25 8 Hailwood (Eng.) Ducati, 56.03 9 Leenheer (Ned.). Ducati; 10. StoJten- kamp (Ned.) beiden op twee ronden. Stand wereldkampioenschap 125 cc: 1. Ubbiali. 16 pnt.; 2. Hoeking (Rho desia) 12 pnt; 3. en 4. Taveri (Zwit serland) en Gandossi (Italië). 4. pnt. 5. en 6. Hepmleman (Nw. Zeeland) en Redman (Rhodesia), 3 pnt. 250 cc: 1. Ubbiali (It.) MV Augus ta, 130,97 km in 58.44 (gem, .133,422 kmpu); 2. Hocking (Rhodesia) MV Augusta, 59.24; 3. Taveri (Zwits.), MV Augusta, 59.51; 4. Hampleman (Nw. Zeeland), MZ, 60.07; 5. Hailwood (Eng Ducati, 61.49; 6. Degner (O.Dld.), MZ. 62.16; 7. Huberts (Ned.), Honga, 62.26; 15. Welp, (Ned.) op twee ronden. Stand wereldkampioenschap 250 cc: 1. en 2. Hocking (Rhodesia) en Ubbia li (Italië), 14 punten; 3. en 4. Provï- ni (It.) en Taveri (Zwits.); 5. en 6. Brown (Au6tr.) en Hemplemau (Nw. Zld), S pnt. 350 cc; 1. Surtees (Eng.), 154.09 km in 1.08.43 (gem. 134.532 kmpu); 2. Hocking (Rhodesia), MV Augusta, 1,09.09; 3. Anderson (Eng.), Norton, 1.11.01; 4. Brown (Austr.), Norton, 1.11.07; 5. Driver (Z.*Afrika). Norton, Norton, 1.11.29; 7. Redman (Rhodesia) Norton, 1.12.21; 18. op twee ronden, Vogelzang (Ned.), Norton. Stand wereldkampioenschap 350 cc 1. Surtees (Eng.) 18 pnt.; 2. Hocking (Rhodesia), 14 pnt.; 3. Hartle (Eng.) 8 pnt.; 4. en 5. Stastny (Tsj.)' en Brown (Austr.), 6 pnt. 500 cc: 1. Venturi (It.), MV Augus ta, 1.32.41 (gem. 134.65 kmpu): 2. Brown (Austr.), Norton, 1.33.11; 3. Mendogni (It.), MV Augusta, 1.33.13; 4. Driver (Z.Afr.), 1.33.46: 5. Hail wood (Eng.), Norton. 1.34.21; 6. Dale (Eng.) Norton, 1.35.21; 12. Elbersen (Ned.) op 3 ronden. cc: 1. Surtees (Eng.) 16 pnt; 2. Ven turi (It.), 14. pnt; 3. Brown (Austr.) 11 pnt.; 4, 5. en 6. Driver (Z.Afr.). Hratle (Eng.) en Hailwood (Eng.), 6 pnt. Zijspanklasse: 1. Harris en Camp bell (Eng.), BMW. 107.86 km in 53.26 (gem. 121.112 kmou): 2. Fath ën Wohl gemuth (Did.). BMW, 53.57; 3 Schei- degger en Burkhartd (Zw.). 54.36: 4. Strub en Cecco (Zw.). BMW. 54.37; 5. Boddice en Stokes (Ene.), Norton, 55.02: 6 Deubel en Hohler (Did.). BMW, 55 23; on 2 roeden. Van der Wal en Van Gelder (Ned.) Norton en Munninehof en Veenman: op 3 ron den; Camathias en FÖ11 (Zwits.) bmw. Stand wereldkampioenschap zijspan nen: i. Fath (Did.) 22 pnt.: 2, Har- ris (Ene.), 14 pnt.: 3. Scheidereer (Did.). 10 pnt.: 4. Camathias. 6 pnt. Surtees uit. tie strijd. Een slipper in een bocht, tijdens de jacht op het veld ran de deelnemers in de IÏ00 cc-klasse, maakte voor de Engelsman een voortijdig einde aan de strijd. De verwondingen vielen mee. Een verstuikte enkel en een flinke schram op de neus. De vader ran Surtees (links) hielp de gedoodverfde winnaar naar de pits terug, evenals een persfotograaf uit Emmendie zijn tverk er voor in de steek liet. FitzAllan Howard met Oorskeit een fout loos en snel parcours. De Ieren S. Hayes met Kilbrack en L. Fitzpatrick met Hi Society waren ook zonder fouten rondge komen, doch zy hadden daarvoor meer tijd nodig gehad. Van de Nederlanders gelukte het alleen Willy Scheeren met Baltimore een fout loos parcours te rijden in 80,7 sec., welke tijd in. de eerste ronde de snelste bleek te zijn. Anton Ebben had daarvoor met Bajazzo twaalf fouten gemaakt en Harry Wouters van den Oudenweyer met Hu- bertus vier. De Duitse en Franse equipes bleven beneden de maat; vooral de Fran sen vielen tegen. In de tweede ronde startte Ebben (Ba- jazzo) met een foutloos parcours, waarna Wouters van den Ouden weyer met Hu- bertus, als tweede Nederlander, vier fou ten maakte. Scheeren was wel de snelste met 80 sec., maar Baltimore maakte acht fouten. De Ieren reden opnieuw bijzonder goed en met foutloze parcoursen van Hayes met Kilbrack en Fitzpatrick met Hi So ciety in respectievelijk 85.5 en 95.5 streef den ze de Engelse equipe voorbij. Voor Dave Barker (Franco) en Lady S. Fitz Allan Howard (Oorskeit) werden respec tievelijk acht en zeven fouten genoteerd en slechts veteraan Talbot-Ponsonby bracht Red Port foutloos over de hinder nissen. Daarmee kwamen de Engelsen op de tweede plaats, Nederland werd derde, Duitsland vierde en Fraankrijk vijfde. Do beste individuele prestatie werd geleverd door de Ieren Hayes met Kilbrack en Fitzpatrick met Hi Society. Na barrage werd laatstgenoemde winnaar. Vele foutlozen In het springconcours om de grote prijs van de stad Enschede overleefden vijf tien combinaties de eerste ronde. In de daaropvolgende barrage reed vooral de jeugdige Engelse amazone Lady S. Fitz Allan Howard met Oorskeit een goed parcours. Zij reed opnieuw foutloos en maakte de snelste tijd (35.3). Een goede prestatie leverde ook luitenant-kolonel Talbot-Ponsonby, die met Red Port na een foutloos parcours in 37.5 sec. de twee de plaats voor zich opeiste. De Duitser dr. Weidenbusch met Wildfeuer werd derde (nul fout en 45.1 sec.), de Ier Hayes met Kilbrack vierde (vier fouten en 38.8 sec.) en J. van Tiel werd met Heidgrafin (vier fouten en 40 sec.) als eerste Neder lander vijfde. Het springcoucours voor equipes van twee ruiters om de prijs van de stad Ol- denzaal leverde na spannende strijd een Engels-Ierse zege op. Lady S. FitzAllan Howard met Oorskeit en S. Hayes met Killrush waren na een foutloos parcours met hun 56.3 sec. juist 0.7 sec. sneller dan onze landgenoten Ben Arts en Wiel Hendrickx met de paarden Hella en Bijou, die er 57 sec. voor nodig hadden. Het Nederlands kampioenschap dres suur om de prijs van St. Joris werd op overtuigende wijze gewonnen door kolo nel A. E. Pantchoulidzew met Lascar. De combinatie verkreeg 543.5 punten vóór mevrouw I. Siem-Roderwald met Barce lona (519.5 pnt.) en J. Pot met Tasso (499 pnt.). In het concours geschiktheidsproef voor jachtpaarden zegevierde mevrouw A. Coebergh-Van Velzen met Ralalee. Wiel Hendrickx kwam met Hella op de tweede plaats. Alfred van J. W. van Dijk werd weer winnaar in het concours eenspan- nentuigpaarden open klasse. A Eigen nieuwsdienst ROTTERDAM. De 39-jartge Bram Appel, middenvoor van Fortuna '54, en oud-speler van het Nederlands elftal, aal in het nieuwe voetbalseizoen als trai ner fungeren van Volendam. Appel volgt daarmee oefenmeester Ger Stro- ker op, die naar liet Amersfoortse HVC overgaat. Stroker had een contract tot juni 1961 bij de Volendammers. maar met wederzijds goedvinden is de ver bintenis na de moeilijkheden van de laatste maanden verbroken. Volendam was voor de bezetting van de trainerspost in onderhandeling met de Oostenrijker Fuchs, die het afgelopen jaar SHS trainde en met Appel. Fuchs gaf ec'pter, terwijl de onderhandelingen met hem in een zeer vergevorderd sta dium waren gekomen, te kennen het liever bij het dit jaar eveneens gede gradeerde Blauw Wit te proberen. Tus sen hem en Blauw Wit is echter nog geen contract afgesloten. Met de aanstelling van Bram Appel is Volendam bijzonder tevreden. De Limburger, die zijn trainerslicentie be haalde in de jaren dat hij als prof in Frankrijk speelde, en zelf twee jaar speler-trainer van het Zwitserse Lausan ne is geweest, komt in volledige dienst. Hij zal zich binnenkort in het westen van het land vestigen. De onderhandelingen met Sparta en DW3 Amsterdam over de aankoop van respectievelijk Jannie Schilder en Klaas Smit, zijn voorlopig afgebroken. Volen dam is niet van plan de hoge bedragen te betalen die voor beide spelers wor den gevraagd. ZFC heeft vier spelers op de transferlijst geplaatst. Het zijn Theo de Groot, voor wie Helmondia be langstelling heeft, T. Hartel, A. Sehuer- man en G. v. d. Vlekikert. De oud-eer- ste-elftalspelers Kat, Van der Horst. Claasen en Michel krijgen geen con tract meer. Kat en Van der Horst gaan naar amateurclubs terug. Spil Kabel heeft zich, tot verwondering van het ZFC-bestuur, ook bij een amateurclub gemeld. Het is nog niet bekend of hij nog een jaar wil bijtekenen voor ZFC. Intussen heeft ZFC de transfersom ge vraagd aan de club KFC voor spil Crok, die op eigen verzoek op de trans ferlijst is geplaatst. ZFC heeft eveneens belangstelling voor de KFC'ers Koel man Blok en Van Vlierden. DUISBURG (ANP) De Nederland se dubbel twee, Rentmeester-Bakker, die verleden week tijdens de roeiwedstrijden op de Bosbaan voor een nieuw baanre cord zorgde, heeft zich zondag ook te Duisburg de sterkste getoond. In de fi nale van dit nummer had de Willem IIIMaascombinatie eigenlijk alleen strijd te leveren met de Belgen Lemai- re en Higny. Rentmeester werd voorts in de finale van het skiffnummer derde, achter Von Groddeck en Hill. Marian Luderus. de Nederlandse skiffkampioene, werd tweede achter Gisela Jager. De belangrijkste uitslagen waren: Skiff: 1. Von Groddeck (Did.) 7.35,2. 2. Hill (O.-Did.) 7.38.5, 3. Rentmeester (Ned.) 7.45.5. Dubbel twee: 1. Rentmeester-Bakker (Ned.) 7.11,1, 2. Lemaire-Higny (Belg) 7.13,8, 3. Gebr. Kraakens (Noorw.) 7.20,0. Skiff dames: 1. Gisela Jager (O.-Did.) 4.06,9, 2. Marian Lu derus (Ned.) 4.14,4. 3. Karin Wolf W.-D]d.) 4.14,5. VETERANENTORNOOI SPARTA Sparta—DFC 0—2; DHC—Wilhelmina 0—0: DHC wms; DHC—DFC 2—0; Sparta—Wilhel mina 0—2. 1 DHC, 2 DFC: 3 Wilhelmina, 4 Sparta. Eigen nieuwsdienst LE MANS. Twee Belgische coureurs hebben met een Italiaanse Ferrari gister avond de grote 24-uursrlt van Le Mans gewonnen. Slechts 25 van de 55 gestarte wagens gingen over de eindstreep, maar het was een betrekkeiyk kalme race, zon der hoogtepunten. Van het tweede tot het 24ste uur lagen Gendebien en Paul Frère vooraan, met een gemiddelde snelheid van 141.89 km p. u. Onder de eerste zeven aankomenden lagen zes Ferrari's. De Mexicaanse won- derknaap Ricardo Rodriguez, die nauwe lijks achttien is, was tweede en de Britse Roy Salvador! kwam op de derde plaats in zijn eigen Aston Martin. De dit jaar opvallend goed verschij nende Britten maakten ditmaal een po vere indruk. De Jaguar- noeh de Aston Martin-fabrieken hadden eigen wagens gezonden. Aan het begin van de race lag de Amerikaan Masten Gregory voor met zijn Maseratl; maar hij stond bijna op zijn gaspedaal en niemand geloofde, dat hij dit slopende tempo zou kunnen volhouden. Het lukte ook niet. Verscheidene andere wagens zetten de achtervolging in en daarbij kregen vele Ferrari's panne. Twee ervan moesten zich zelfs blozend terug trekken: geen benzine meer. Maar toen kwam de Ferrari van Gen debien opzetten en bleef tot het einde op de eerste plaats liggen. Zijn tweede man, Paul Frère, een journalist die hiermee afscheid van het wedstrijdrijden nam, vertelde ons na afloop: „Er gebeurde niet veel bijzonders. We hadden helemaal geen moeilijkheden met de wagen. Alleen had den we last van het nieuwe, verplichte voorruitje. Tüdens de nacht, in de neer striemende regen, was het verschrikkelijk. We waren half-verbind". Het opvallendst was de jonge Ricardo Rodriguez, die zo ongeveer hetzelfde kleine figuur heeft ais Stirling Moss. Het was zijn eerste race in Europa. Zijn twin tigjarige broer Pedro reed in een andere Ferrari, maar moest zich na storingen terugtrekken. Slechts eenmaal hoefde de ambulance uit te rukken. Een toeschouwer had zijn been gebroken. Bij aankomst bleek de „eerste-hulp-mannen", dat het een houten been was Het eindklassement van de 24-unrsrit van Le Mans luidt: X. GendebienFrère (België) met Ferrari, 313 ronden; 2. Ro driguezPilette (Mx./Fr.) met Ferrari, 309 ronden; 3. SalvadoriClark (Eng.) met Aston Martin, 305 ronden; 4. Tavano Coustel met Ferrari, 301 ronden. SCHIPHOL (ANP). De Braziliaan se voetbalclub Flamengo's is niet zoals de bedoeling was van Neder land naar Rusland vertrokken. De spe lers van de vereniging, welke finan cieel niet zo sterk schijnt te staan, zijn zaterdagochtend naar huis teruggekeerd de Europese tournee werd daardoor vroegtijdig afgebroken. Deze gang van zaken is verrassend; zéér zeker voor de spelers, die pas toen zij op Schiphol reeds in het toestel za ten dat hen naar Moskou zou brengen, hoorden, dat de reis niet doorging aan gezien de sponsor deze nog niet had be taald... De Russische Voetbalbond heeft de In ternationale Voetbalbond verzocht maat regelen te nemen tegen deze flagrante contractbreuk. m Van een onzer verslaggevers ASSEN. Op het circuit van Assen, dat door de motorrenners een van de veiligste van Europa wordt genoemd, zijn zaterdag twee ongelukken gebeurd, waarvan alleen dat van de Engelsman Ferbrache ernstige gevolgen heeft. Tijdens de wedstrijd in de 350-cc-klas- se heeft Fer.brache vermoedelijk een ge blokkeerde motor gekregen op het rech te eind voor de bocht bij het Meeuwen- meer. Hij kwam tijdens de val met zijn hoofd op het wegdek terecht. Ferbrache werd naar het Wilhelmina-ziekenhuis te Assen vervoerd, waar zijn toestand ech ter zienderogen achteruit ging. Tegen de avond is hij naar het Academisch Zie kenhuis te Groningen overgebracht. Prof. dr. C. H. Lenshoek, neurochirurg. heeft hem daar onmiddellijk geopereerd. Gisteravond laat, 23 uur na de opera tie, was Ferbrache die een hersen bloeding bleek te hebben nog niet bij bewustzijn. Zijn toestand is zeer kritiek. De andere renner die ten val kwam was de vijfvoudige wereldkampioen John Surtees. In de wedstrijd voor de 500-cc-klasse had hij drie keer een pit stop moeten maken, waardoor hij drie minuten achterstand moest wegwerken. Door een te grote snelheid is hij bij zijn poging de achterstand weg te werken uit de bocht gevlogen, doch gelukkig in de strobalen langs het circuit terecht gekomen. Een geschonden neus en een verstuikte enkel waren de gevolgen. Jansen naar Sparta Eigen nieuwsdienst ROTTERDAM. De derde officiële transferlijst geeft dit keer slechts een enkele verrassing. Notermans bijvoor beeld nu met het Nederlands voet balelftal mee naar de West heeft Fortuna '54 gevraagd hem op de trans ferlijst te plaatsen. Fortuna biedt ver der Ravenstein en Angenent aan. De officiële lijst vermeldt verder de volgende spelers Door de vereniging: DOS: J. van Ca- pelle, G. Voges, J. v. d. Wint, C. de Korver, A. H. v. d. Heiden en B. J. Bomers; Fortuna: Angenent, Raven stein, Liebregts en Gijssel; PSV: Th. v. d. Looy; Elinkwijk: P. Kraak, Frank Mijnals, J. Faber, Westers, G. v. Beek, W. de Jongh en Vonk; ZFC: F. Hartel, Th. de Groot, A. Schuurman en G. Vlek- kert; Wilhelmina: F. Janssen; Hilver sum: v. Garrel, Krans, Mensert, Per- l'ier, J. Siahaya, J. v. Oosterom, Kui pers en Akkermans. Op verzoek van de speler: P. van Miert (DHC)Notermans en Schmidt (Fortuna); Bouwmeester (NAC); Van Wieringen (Zeist); Boelhouwer (Vites se) Wink en Slavenburg (SW)B. van Gardingen ('t Gooi); Ludwig (GVAV)Boom, De Graaf. Sybrandi (Haarlem); Peersman (Sittardia); Pau- le en Bovenius (De Graafschap); Crok (KFC). Verder zijn Sparta en Stormvogels tot overeenstemming gekomen over een transfer van middenvoor Jansen van Stormvogels. Buitenlandse verenigingen (uit Zwitserland, Italië, België en Duitsland) hebben bij Sparta geïnfor meerd naar een eventuele transfer van de Ier Crossan, in wie zij belangstellen. Riviére 19.40 Nencini 19.20 Anglade 20.12 Trepp 20.20 Planckaert 20.16 Pambianco 20.07 W. van Est 19.51 Baldini 19.38 Simpson 20.34 Strehler 20.21 Janssens 20.13 Ferrer 19.59 Junkermann 20.28 Adriaenssens 20.30 Jaroscewicz 20.16 Rohrbach 20.40 Suarez 20.03 Brankart 20.22 Graczyck 21.24 Geldermans 21.24 De overige Nederlanders v. d. Borgh20.43 P. van Est 20.41 Niesten 20.58 De Roo 21.28 Damen 21.20 Kersten 22.10 21.41 22.33 21.57 19.49 22.10 22.20 22.38 22.54 22.10 22.24 22.36 22.50 22.32 22.32 22.55 22.36 23.13 22.59 22.01 22.03 23.17 23.57 23.52 23.59 25.59 26.50 41.21 41.53 42.09 42.09 42.26 42.27 42.29 42.32 42.44 42.45 42.49 42.49 43.00 43.02 43.11 43.16 43.16 43.21 43.25 43.27 44.00 44.37 44.50 45.27 47.19 49.— De machines van MV Augusta waren superieur; tè snel voor de overige mer ken, maar die voerden een flinke onder linge strijd. Van links naar rechts Dick Dale op Norton, Ferbache op AJS die in deze strijd een noodlottige val maakte Bob Anderson op Norton en John Hempleman, eveneens op Norton, Van een onzer verslaggevers ASSEN. Drie snelheidsre cords zijn er zaterdag op het cir cuit van Assen gesneuveld. In de 250 cc legde de Italiaan Provini op MV Augusta een ronde af in 3.21.5, hetgeen een gemiddelde snelheid van 137.647 kmpu was. Het oude record stond met 137.132 kmpu op naam van Ubbiali (1959). Surtees brak in de 350 cc het ronderecord, dat met 3.25 op naam stond van de Australiër Campbell (1957). Surtees deed er 3.22.6 over, hetgeen 136.899 per uur betekende. De Zwitser Camathias reed in de zijspanklasse een eigen record aan diggelen. Had hij in 1959, met bijrijder Cecco, een rondetijd van 3.45.8 gemaakt, nu reed hij, met Föll. een ronde in 3.42.7, een ge middelde van 124.544 kmpu. IVel een damesequipe Eigen nieuwsdienst UTRECHT. In de koele kelderzaal van hotel Smits waren zaterdag de le den van de Koninklijke Nederlandse amateurs schermbond bijeen voor de jaarlijkse vergadering. In zijn openingswoord deelde de voor zitter, de heer G. P. Termohlen, mede dat het bondsbestuur juist een bericht van het N.O.C. had ontvangen waarin dit comité kenbaar maakte, geen sabel en degenschermers naar de Olympi sche spelen in Rome te zenden. Uit de reacties van de vergadering bleek, dat de leden van de K.N.A.S.B. deze maat regel van het N.O.C. zeer teleurstel lend yonden. De erevoorzitter, mr. J. D. Schepers, en de voorzitter deelden echter mede. dat alleen het N.O.C. besliste over uit zending en dat dit comité van oordeel was, dat slechts het damesschermen in Nederland op een behoorlijk internatio naal niveau stond. Bij de behandeling van het financieel verslag kwam tot ui ting, dat door subsidie van het N.O.C. en de K.N.V.B. (toto), de training, vooral van de jeugd, weer op het oude niveau was teruggebracht. De voorzit ter merkte in dit verband op, dat deze training, die regelmatig op het C.I.O.S. te Overveen plaats vindt, goede vruch ten afwerpt. De bestuursverkiezing gaf enige op merkelijke verschuivingen te zien. Ge kozen werden de heren J. Labeij (Da mocles), H. v. Oosten (Parade et Ri poste) en E. H. Wolthuis (Vrije Wapen broeders) allen uit Den Haag, terwijl H. Jacobs (K.O.O.S.) uit Breda werd herkozen. Op voorstel van het bestuur werd de heer G. P. Termohlen voor een jaar tot tijdelijk penningmeester be noemd. De nationale zwemtweekamp tussen ZPC (Charlois) en DVZ (Den Haag) te Charlois werd gewonnen door de Hage naars mét 949,8 tegen 1002,4 pt. Uitslag waterpolo ZPC—DVZ (heren) 2—3. Het Zuiderpark-waterpolotornooi in Den Haag is in de hoofdafdeling bij de dames gewonnen door DVZ. Bij dé he ren werd in de hoofdafdeling Raket triomfator. Het Zuidafrikaansc rugbyteam heeft te Johannesburg met 130 gewonnen van Nieuw-Zeeland. DEN HAAG (A.N.P.). De uitslagen van ae tenniswedstrijden voor promotie naar de eerste klasse waren: Haarlemse LTC—Toeg Hillegersberg II 6-5; Leimonias II—Oranje TC I 47; ALTBSphaerinda 83. DEN HAAG (ANP). De Nederland se golf speelsters hebben in het drielan- dentornooi met België en Frankrijk ook de tweede wedstrijd verloren. In Was senaar werd het tegen de Belgische da mes een negatieve score van 6y>—2V>. De Franse speelsters klopten België met 5%—3%. Tegen België kwamen onze landgeno- tes niet verder dan twee overwinnin gen; één ontmoeting eindigde all square. Eigen nieuwsdienst KOPENHAGEN. De Nederlandse deelnemer aan de grote amateur sprin- tersprijs van Kopenhagen, Aad de Graaf, heeft niet veel succes geboekt. Nadat hij in de eerste heat verslagen was door de Italiaanse wereldkamDioen- Gasparella, verloor hij ocxk de hêrkan- singsrit tegen de Italiaan Giuseppe Beghetto en hij was daardoor in twee wielerritten uitgeschakeld. In de strijd om de eerste plaats werd de wereld kampioen Gasparella door zijn landge noot Gaiardoni verslagen. APELDOORN. Op de wielerbaan le Apeldoorn heeft de Utrechter Koch gister- avond een wedstrijd achter handelsmotoren gewonnen. Tweede werd Van Houweiingen vóór Stakenburg en de Australiër Webb. Een klassementsrit voor amateurs werd een ze- ge voor Voorn uit Kortenhoef met Nikkesen uit Siebengewald op de tweede plaats. Voorts plaatste Nikkesen zich als eerste in de af valrace. MEXICO (AP). Het Neder lands voetbalelftal heeft zfjn eer ste wedstrijd in de West met 3—1 van Mexico verloren, nadat de rust met een achterstand van 10 voor onze landgenoten was ingegaan. Op het op grote hoogte gelegen terrein van de voetbalclub Mexico City heeft het Nederlands elftal gedurende het eerste half uur de strijd in evenwicht kunnen houden. De Nederlanders kregen zelfs kansen de score te openen, vaar schoten van Groot, Rijvers en Van der Gijp gin gen over en naast; de Mexicaanse doel man dook bovendien een gloeiend schot van Van der Linden met een fraaie reactie uit de hoek. En wat Nederland niet lukte, ging wel bij de Mexicanen, want toen na een half uur middenvoor Hector alleen voor doel man Pieters Graafland kwam werd het 10 voor Mexico. Na de hervatting waren de Mexicanen sterker en drukten dit in nog twee doel- punten uit. Linksbuiten Dias scoorde na elf minuten en invaller-middenvoor Gon zales na een half uur in de tweede helft Pas zeven minuten voor tijd slaagde Cor van der Gijp erin het enige tegenpunt te scoren. In het vijf land enhockey tornooi te Ro me, een oefening voor de Olympische Spelen, heeft Nederland met 20 van Frankrijk gewonnen. Italië—Zwitserland eindigde onbeslist; (0—0). Spanje is nog niet aan de start geweest.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 7