Lamp van de broederschap aan Zeeland overgedragen Zeeuwse oorlog symbool in sweduwe nam ontvangst VOORBEREIDING VOOR RUILVERKAVELING Nieuwe kleuterschool Serooskerke (W.) te Rtind Goes bespreekt rapport en beleid Jachthaven in de Braakman officieel overgedragen Festival van pijperkorpsen Lampen brandende Z.V.U. stelde het programma vast Zendingsmiddag Chr. Geref. kerken Raad Nieuwland bij een Geen tegenstanders in 's-H. Arendskerke Jubileum-expositie Kimpe geopend Meer subsidie voor O.K.K. LICHT EN LUCHTIG Practijkschool voor landbouw geopend Kamerfractie K.V.P. bezoekt Walcheren Reddingboot in aktie Maandag 27 juni 1960 ZEEUW SCH DAGBLAD Bag. PLECHTIGHEID OP DE FRANSE MILITAIRE BEGRAAFPLAATS de liefde van hef offer tot thema van zijn toespraak had. Hij wees tenslotte op de verzoening die door Christus: tot stand Is gebracht en eindigde met Je zus' woorden dat wij onze „lampen brandende moeten ho-uden." Na het blazen van de „Last Post" werd een boodschap van de president van de W.V.F. voorgelezen. Deze bood schap riep op om met alle kracht waar over we beschikken te blijven streven naar een betere samenwerking tussen de volkeren onderling en naar een be tere verstandhouding tuisen alle men- sopdat vred I en vrijheid op deze aarde zullen heersen; Vervolgens werd dit credo overhan digd aan de Commissaris der Koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot. In een korte toespraak zei de commis saris dankbaar te zijn dat Zeeland de eer te beurt valt om de lamp een jaar te mogen huisvesten. Tot slot van de plechtigheid vojgde een kranslegging bij het monument, terwijl schoolkinderen op elk igraf afzonderlijk een bloemenhulde neerlegden. Spoedig daarna lag de begraaf plaats weer verlaten als voorheen. Maar de harde feiten bleven ach ter, inscripties in withouten krui sen. „Francais non identifié"; „Mort pour la patrie", gestorven voor het vaderland. Daaronder en kele bloemen op het grint. KAPELLE. Op de Franse mi litaire begraafplaats vond zaterdag middag de herdenking plaats van de Wereld Veteranendag. Tijdens een stijlvolle plechtig heid werd daarbij de zg. „lamp van de broederschap" door een oorlogs weduwe uit Den Haag, mevrouw A. Zegers-Vertiey, overgedragen aan de Zeeuwse weduwe, mevrouw P. Zegers-Thorenaar uit Wol- phaartsdijk. Kransen werden gelegd bij het monument voor de Franse geval lenen, terwijl aan het eind van de plechtigheid bloemen werden neergelegd op elk graf afzonderlijk, door schoolkinderen uit Kapelle. De plechtigheid werd bijgewoond door vertegenwoordigers van de bond van Nederlandse militaire oorlogsslachtoffers, de vereniging van oud-onderofficieren van het Koninklijk Nederlands Indisch le ger en de Nederlandse bond van oud-strijders en dragers van het mobilisatiekruis. De muzikale om lijsting werd verzorgd door de marinierskapel van de Koninklijke Nederlandse Marine. Op de begraafplaats was het jhr. mr. Belaerts van Blokland, de vice-voorzit- ter van de bond van Nederlandse mili taire oorlogsslachtoffers, die een kort overzicht gaf van de weg die de lamp van de broederschap reeds over de we reld 'heeft gemaakt. Hij lichtte de doel stellingen van de Wereld Veteranen Fe deratie toe en verklaarde dat reeds oud strijders uit 24 landen bij deze orga nisatie zijn aangesloten. Het gaat er om aldus de spreker Tijdens de plechtigheid op de Franse militaire begraafplaats te Kapelle legde de jeugd bloemen op de graven van de gevallenen. de wereldvrede niet alleen te zoeken, maar waar mogelijk ook te bestendigen. Daartoe is het een vereiste dat de her inneringen aan de oorlogsslachtoffers en aan de verschrikkelijke strijd waarin zij het hoogste offer brachten, levendig te houden. Bovendien heeft de federatie als ideaal een zo groot mogelijke samenwerking tussen de oorlogsslachtoffers van aile landen tot stand te brengen. De lamp van de broederschap is zo gezien het symbool van de wereldbroederschap, die het doel is van de federatie. Alvorens de overdracht van de lamp plaatsvond werd eerst het woord ge voerd door det'hoofd-vlootaalmoezenier, monseigneur J. F. M. Desain. De aal moezenier stond m het bijzonder stil bij het offer van het leven, dat het hoogste offer is dat iemand brengen kan. Daarom is h,et een offer van de liefde, want niemand heeft een groter liefde voor de naaste, dan wie zijn leven inzet. De ware liefde wordt dan ook gekenmerkt door de onbeperkt heid van de inzet. De spreker riep op om in die lief de te leven en om de helden die in de strijd vielen tot een lichtend voorbeeld te nemen. Terwijl zachte muziek van de mari nierskapel weerklonk werd daarna de lamp van de broederschap door me vrouw Zegers Verhey overgedragen aan mevrouw Zegers Thorenaar. De lamp zal tijdelijk een plaats vinden in het nieuwe gebouw van de provinciale grif fie. Namens de hoofd-vlootpredikant werd het woord gevoerd door de vlootpredi- kant ds. J. W. Sepmeyer, die eveneens GOES. Onder voorzitterschap van mr. F. W. Adriaanse vond de jaarlijk se zomervergadering van de ledenraad van de Z.V.Ü. plaats. De afgevaardigden van de werkgroe pen uitten algemeen hun waardering voor de in bet seizoen 1959-1960 gebo den evenementen. Het bezoek had hier en daar beter kunnen zijn (evenals elders in het land speelt de televisie voorshands nog een vertragende rol), maar algemeen sprak men het vertrouwen uit, dat de belang stelling voor het komende seizoen zich weer in stijgende lijn zal bewegen. Het concept-programma voor het sei zoen 1960-1981 werd uitvoerig bespro ken. Algemeen bleek men een goede ontvangst daarvan bij het Z.V.U.-pu- bliek te verwachten. Het Centraal Bestuur deed mededelin gen omtrent het per X september 1960 in werking treden van de nieuwe Stich ting Cultuurspreiding Zeeland, waarin naast de Z.V.U. ook de Culturele Com missie van de Provinciale Kerkvergade ring der Nederlands Hervormde Kerk in Zeeland, de Zeeuwse Katholieke Cultu rele Federatie, de Federatie van Arbei- dersknnstkrtagen in Zeeland en het District Zeeland van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen deelnemen. Met het Centraal Bestuur was de ver gadering van mening, dat de nieuwe vorm van samenwerking voor Zeeland beloften inhoudt. Geen voorrang verleend TERNEUZEN Op de rijksweg bij de kruising Middenweg is een Belgische auto, bestuurd door F. A. W. uit Bre- dena in botsing gekomen met de brom fietser E. H. C. uit Evergem. (B.). De auto verleende geen voorrang. De brom fietser en zijn duopassagiere werden ge wond. MIDDELBURG. Op de .speelweide in het Zanddorp is zaterdag een clas- sicale zendingsdag gehouden van de christelijke-gereformeerde kerk. Ds. A. W. Drecksler uit Vlissingen, wees zijn openingswoord er op. dat velen de zending als een lierhebberij zien, terwijl dit toch een roeping moet zijn. Uit zijn betoog kon men verder opmaken, dat de zending op veel plaatsen in de we reld gesloten deuren vindt. Het zen dingsterrein op Celebes onder de To- radja's mag als gesloten worden be schouwd. De enige predikant daar aan wezig, ds. W. Geleynse, kan uiteraard niet voldoende aandacht besteden aan de zending. De kerk is het niet gelukt in Kenya een nieuwe zendingsterrein te vinden. Ds. R. Kok uit Ede en ds. D. Slag boom uit 's-Gravenzande spraken over de onderwerpen: „Zodat er een zeer grote vallei zal zijn (Zacharias 14 vers 4, 5) en „Een geopende deur voor een zwakke en toch machtige kerk". Ds S. van der Molen uit Middelburg sloot de middag, die onder prachtige weersom standigheden door ruim driehonderd mensen werd bezocht. De zang werd begeleid door de hoornblazers van de christelijke Muziekvereniging Onda uit Middelburg. V erkeersongevallen MIDDELBURG Op de Nieuwland- seweg is een auto, bestuurd door J. M. uit Goes uit de bocht gevlogen, ramde enkele paaltjes en sloeg enkele malen over de kop. De drie inzittenden brach ten het er betrekkelijk goed af. Zij wer den voor observatie naar een ziekenhuis gebracht, doch konden daarna huis waarts keren. Op het kruispunt bij de Banckert- straat is een bestelauto, bestuurd door W. B. uit Middelburg inbotsing geko men met de Middelburgse bromfietser J. E. H. Beide voertuigen werden licht beschadigd en de bromfietser liep schaaf wonden op. Advertentie r NIEUWLAND. De gemeenteraad vergadert op dinsdagavond 28 juni. Op de agenda staan o.m. vaststelling der vergoeding van de Christelijke schooi over 1959 en een voorstel tot het ver lenen van een bijdrage voor aansluiting op het elektriciteitsnet in onrendabele gebieden. •s-HEE R ARENDSKERKE. Za terdagmiddag is In het verenigingsge bouw een bijeenkomst gehouden, waar op door het afdelingsbestuur van de Z.L.M. nadere toelichting Is gegeven op de plannen voor een vrijwillige ruilverkaveling van de Ankevere- en 's Heer Arendskerke-polder. Het initiatief voor deze plannen is uitgegaan van de plaatselijke afdeling van de Z.L.M. die in de verkaveling van deze polders gezamenlijk 210 ha aan bouw- en welland alsmede boomgaarden een mogelijkheid zag om tot een meer verantwoorde be drijfsvoering te geraken. De vergadering werd geleid door de heer Jacs P. Lindenbergh, die eerst een toelichting gaf op de motieven voor dit plan. Verschillende aangele genheden vragen van de tegenwoordi ge landbouwer dat zijn bedrijf zo ra tioneel mogelijk geleid wordt. Daar voor is de goede ligging, van de gron den een belangrijk onderdeel. Spr. wees er op dat voor een vrijwillige ruilverkaveling een groot gemeen schapsbesef aanwezig moet zijn, om dat de medewerking van alle eige naars vereist wordt. Toelichtingen Ir. W. A. van der Werf, hoofdinspek- teur van de Ned. Heide Mij: gaf daar- MIDDELBURG In het Kunstmu seum te Middelburg heeft mr. P. van Empel, bestuurslid van de Vereniging Het Kunstmuseum, zaterdagmiddag te midden van een zeer groot aantal be langstellenden de jubileum-expositie van de thans in Zeeland wonende Vlaamse schilder Raymond Kimpe of ficieel geopend. Mr. Van Empel zei dat de thans 75-jarige Kimpe de afgelo pen jaren zeer hard gewerkt heeft. Wij zien hier het resultaat: (5 nieuwe doeken. De Vlaamse letterkundige Paul Hey- mond igaf daarna een uiteenzetting over persoon en werk van de schilder. Uit het oeuvre van Kimpe, dat hier geëx poseerd is, blijkt, aldus de schrijver, dat de geboren Gentenaar onverwoest baar is, dat zijn doeken een rijpheid vertonen en de bevestiging vormen van de bewering, dat Kimpe zijn beste wer ken vervaardigde in zijn latere levens jaren. De Sturm und Drang"-iperiode heeft hij ver achter zich liggen. Raymond Kimpe -kwam uit Vlaande ren naar Zeeland omdat -hij dit gewest met zijn stoere trouw en wakkere kracht lief -had gekregen. Hij vond hier de rust die bij zocht. Heymond schil derde Kimpe als het type-Willem Els schot: geen woord teveel. Kimpe ook een kunstenaar van de zuivere maat. Bij hem prevaleert de kosmos boven de chaos. De vrouw overheerst op de tentoon stelling in Middelburg. In strakke lij nen en met scherpe kleuren die gelei delijk aan wegvloeien heeft Kimpe het zwakke geslacht in allerlei situaties ge stalte gegeven. Een boeiende expositie die moeite waard is bezocht te worden. Zij is geopend tot 10 juli, op werkdagen van drie tot zes uur en van acht tot tien uur en op zondagen alleen van drie tot zes uur. WESTKAPELLE. De gemeente raad behandelde een verzoek van 'iet fanfarekorps O.K.K. tot verhoging van de subsidie. De vereniging wil graag overgaan tot de aanschaf van instrumen ten. De meerderheid van B. en W. advi seerde de subsidie van driehonderd gul den te verhogen tot achthonderd gulden per jaar. De heer P. K. van Rooyen (c.h.) was niet tegen het verhogen van subsidie, maar achtte vijfhonderd gulden verho ging per jaar toch wel wat veel. Hij vreesde dat andere verenigingen ook verhoging zullen vragen. De heer J. Minderhoud (gem.bel.) kon zich met het voorstel verenigen, doch vroeg tevens overlegging van de finan ciële bescheiden der vereniging. De heer J. d-e Visser (s.-g.p.) vond een bedrag van achthonderd gulden veel te hoog. Het voorstel werd in stemming ge bracht en met vier tegen drie stemmen aangenomen. Tegen stemden de heren P. Lievens (c.h.), P. K. van Rooyen (c.h.) en J. de Visser (s.g.p.). na een overzicht van de te volgen procedure. Eerst zal men in principe moeten instemmen met de ruilverka veling. Gelijktijdig zal een garantie van 20.gestort moeten worden en daarna kunnen de werkzaamheden eerst goed beginnen. Na overleg mid dels een commissie zal een plan wor den opgesteld, dat eveneens weer de algemene instemming moet verwerven. Spreker zag spoedige kansen op ver wezenlijking mits het een vrijwillige ruilverkaveling wordt. Naar schatting kan op een overheidsbijdrage van on geveer 50 pet. gerekend worden. Gere- cend naar een kostprijs van 600 per ha zal de herverkavelingsrente 15, per jaar per perceel bedragen. Het zal echter duidelijk moeten zijn aldus spr. dat ieders wensen niet voor 100 procent vervuld kunnen worden; het moet aan de andere kant een ge voel van collectieve verantwoordelijk heid zijn die het standpunt over de medewerking aan dit plan bepaalt. Ir R. J. Koopmans eveneens van de Ned. Heide Maatschappij belichtte aan de hand van kaarten enkele praktijk gevallen, waarbij goede resultaten van de verkaveling verkregen werden. In het bijzonder ging deze spreker in op het probleem van de kosten. Jaarlijks kost elke ha ongeveer IJ a 1400 gul den, aldus spr., een bedrag van 18.— ruilverkavelingsrente zal hierbij niet van doorslaggevende betekenis zijn, ge zien de grote voordelen die er mee verbonden zijn. Aan het eind vtn de vergadering meldde zich uit de aanwezigen (onge veer de helft van de eigenaren) geen enkele principiële tegenstander, zodat de voorbereidingen voortgang zullen hebben. Vrouwenpolder verbiedt luchtbedden in zee VROUWENPOLDER. In de raads vergadering kwamen verschillende maatregelen, die in verband met de recreatieve functie van de gemeente moeten worden genomen, ter sprake. De raad besloot onder meer het gebruik van luchtbedden in zee bij alge-mene politieverordening te verbieden. Omtrent het verschijnen in badkleding in het dorp, waren B. en W. van mening dat een verbod in Vrouwenpolder (nog) niet nodig is. Naar aanleiding van het jaarlijkse rapport van de gemeentegeneesheer, waarin werd opgemerkt, dat de toe stand van de kampeerterreinen nog steeds dezelfde is. deelde -de voorzitter mede dat de aanleg van waterleiding voor deze terreinen vertraging heeft on dervonden. Evenwel zijn de terreinhou- de.r,s verplicht een tekening te overleg gen, waarin de plannen worden aange geven, die dan zullen worden voorgelegd aan de P.P.D. in Zeeland. Nog dit na jaar zal de situatie van de kampeer terreinen worden bezien. Voor het verlenen van geneeskundige hulp aan de kampeerders is de gemeen te bereid het verenigingsgebouw af te staan. Over een 'aparte kampeergelegen heid voor padvinders worden -nog be sprekingen gevoerd met de gemeente Middelburg. Over het stopzetten van de busverbinding met Gapinge zal kontakt worden opgenomen met de stoomtram. SEROOSKERKE (W). „Kunt u zich voorstellen, dat lk vroeger, figuur lijk gesproken, met mijn ogen dicht door Serooskerke reed?" vroeg de in- spectrice van het kleuteronderwijs in Zeeland, mej. A. E. G. van Waesber- ge, zaterdagmiddag bij de opening van het nieuwe kleuterschoolgebouw. Dit sloeg dan op de oude school, die nog uit 1S84 dateerde. Het verschil tussen de nieuwe en de oude school is gelijk aan die tussen dag en nacht. De oude school is een donker, somber gebouw, dat eerder op een tucht- dan een kleuterschool lijkt. Van muren en -plafond brokkelt de verf af en het lijktt onvoorstelbaar dat in de kleine benauwde lokalen aan 5 kinde ren onderwijs werd gegeven. Twee oude potkachels zorgen voor de verwarming en het zanitair is onvoldoende. Klein Duimpje De nieuwe school, waar de inspectri- ce door kleuters met vlaggetjes, vuile neuzen en liedjes werd verwelkomd, HOEK. -Het jachthaventje en het daarbij behorende terrein in het recrea tiegebied „De Braakman" Is zaterdag middag overgedragen aan de Royal Sailingclub uit Gent. Bij deze club zijn ook tal van leden uit Zeeuwsch- Vlaanderen ingeschreven. Behalve de haven werd ook het in enkele dagen opgetrokken restaurant geopend. Het Braakmancomité was vertegen woordigd door de burgemeesters van Hoek, Philippine en Biervliet. Namens dit comité sprak burge meester A. F. Hansens van Hoek zijn vreugde uit over de ontwikkeling van het Braakmangebied. Het blijkt dat dit recreatieterrein in een grote behoefte voorziet. Als vertegenwoordiger van de Royal Sailingclub sprak de heer L. Muller uit Terneuzen. Na de opening van het restaurant begaven de gasten zich naar de noor delijke punt van het terrein, waar de jeugdleden zeilwedstrijden hielden. De heer J. Leente uit Gent hield hier een speechje, waarin hij opmerk te dat de jachthaven van grote bete kenis is, niet alleen voor de Belgische leden van de vereniging maar vooral ook voor de jeugdleden uit Terneuzen en omgeving. Er liggen op het ogen blik 28 zeilbootjes in de Braakman. Hij deelde mede dat de burgemees ters van Hoek. Biervliet en Philippine zijn benoemd tot ereleden van de club. De heer W. Muller uit Terneuzen hees daarna de clubvlag en twee jon ge leden, namelijk Jan van der Griek uit Terneuzen en Bernard Hebbelijnck uit Gent trokken resp. de Nederlandse en de Belgische vlag in de op het ter rein staande mast. SCHOONDIJKE. „De opening van de practijkschool voor de land bouw is een gloriedag voor de landbouwer." Met deze woorden begon ir. N. T. A. van Keulen, in specteur van het landbouwonder wijs in Nederland, zijn rede, die hij uitsprak ter gelegenheid van de opening van de landbouwprac- tijkschool te Schoondijke. Deze school is de eerste in haar soort in Nederland. Weliswaar zijn er nog twee soortgelijke -scholen in oprich ting, maar Schoondijke heeft de pri meur, Met de landbouwpractijksehiool aldus ir. Van Keulen. wordt een schakel aan het landbouwonderricht toegevoegd, die we tot nu toe moesten missen. Voorheen lag het accent op het opvoeren van de produktie, thans moet het onderwijs rekening houden met de situatie op de bedrijven. De landbou wers van nu moeten er voor worden behoed het slactitoffer te worden van hun eigen vooruitgang. De welvaart in de landbouw is in hoge mate afhanke lijk van de hoogte der produktiekosten, die voor een belangrijk deel worden ge vormd door de kosten van de arbeid. Volgens recente onderzoekingen be draagt het aandeel van de arbeid in de totale produktiekosten in Nederland voor graan 64 procent, en voor suiker bieten zelfs <5 procent van de op brengst. Voor melk en eieren liggen de Een van de twee slaapzalen, netjes inge richt en voor iedereen acceptabel. cijfers overigens aanmerkelijk lager Hiermee is echter wel gezegd dat de welvaart van de boerenbevolking in ho ge mate afhankelijk zal zijn van de wijze waarop de boer zijn hedrij organi seert. Dit houdt ook hl dat aan het practijk-onderwijs grote aandacht be steed moet worden. Na het uitspreken van zijn rede ver klaarde de heer Van Keulen -de school voor geopend. De receptie die daarna werd gehouden vond plaats in de Rijks Middelbare Landbouwschool, waar nog een zestien tal sprekers het woord voerden. WEGEN WORDEN VERBETERD s-HEERENHOEK. De gemeente raad kwam onder voorzitterschap van burgemeester R. O. M. Waelput in een spoedeisende vergadering bijeen. De hoofdschotel was een voorstel van het verbeteren van de gemeentewegen en de wegen bij de gemeente in onder houd. Vooral de burgemeester Timans- weg en de Werrilaan, vragen om verbe tering van het wegdek. Het door B. en W. opgestelde plan betrekking hebben de op het gedeelte vap de Burgemees ter Timansweg onder langs de dijk, werd uitvoerig besproken, "let plan werd gewijzigd aangenomen overi ge genoemde straten zullt moeten wachten tot dat de bestaan olering zal zijn veranderd in verba' et een algeheel herzieningsplan. Tc -ehoeve van dit plan werd ten laste vr dienst 1959 een bedrag groot 14.0r gereser veerd voor het ontwerp. MIDDELBURG. Op donderdag 30 Juni en vrijdag 1 juli zal een delegatie uit de K.V.P.-fractie van de Tweede Ka mer der Sta ten-Generaal een bezoek aan Walcheren brengen, teneinde zich te in formeren met betrekking tot de gemeen telijke herindeling van Walcheren en het Sioeplan. Donderdagavond vindt een bespreking plaats met de gemeentebesturen van Veere en Vrouwenpolder en vrijdag wor den besprekingen gevoerd met de ge meentebesturen van Domburg, Oostka- pelle, Vissingen, Oost- en West- Souburg en Middelburg. Voorts hoopt de delegatie van gedach ten te wisselen met de directie van de N.V. Kon Maatschappij „De Schelde" te Vlissingen en met het provinciaal be stuur van Zeeland. GOES. Voor het pijpersfesti val, dat zaterdag in Goes is gehou den, bestond een enorm grote be langstelling. Het festival vond op de Grote Markt plaats, waar hon derden hun waardering betoonden voor het door de korpsen gepres teerde. Medewerking werd ver leend door de korpsen uit Bieze- linge, Goes, Middelburg (Juliana), en Goes. Vooraf maakten de korpsen een rond gang door de stad en op de Markt wis selden marsen en concertnummers in de muziektent elkaar af. De prestaties van de deelnemende korpsen la-gen vrij hoog. Dit bleek vooral bij de meer spec taculaire nummers, zoals de figuur marsen. Zaterdagavond was er voor de deelnemende korpsen een gezellige bijeenkomst in het Schuttershof. VLISSINGEN. In de nacht van za terdag op zondag is het jacht „Dorus" tijdens hoog water aan de grond gelo pen op de Hoge Springe nabij Bres- kens. De in Bres-kens gestationeerde motorreddingsboot „President J. V. Wierdsma" liep ter assistentie uit. Aan gezien het door de weinige diepgang on mogelijk was dicht te naderen werd via een lijn een bemanningslid van de red dingsboot op het jacht overgebracht. Na vastgemaakt te hebben sleepte de „President J. V. Wierdsma" het jacht vlot en bracht het behouden de haven van Breskens binnen. maakt een lichte en luchtige indruk. De brede gang, de grote -smaakvolle leslo kalen, de prima verlichting, centrale verwarming en modern sanitair maken de school zonnig, vrolijk en uitermate geschikt voor kleuteronderwijs. Er is een grote speelplaats met een piasvij ver en een zandbak en het geneel wordt door wuivende korenvelden omge ven. De nieuwe Christelijke kleuter school, welke Klein Duimpje heet, kan plaats bieden aan 70 kleuters. Tijdens de officiële opening in het ge meentelijke verenigingsgebouw zater dagmiddag heette de heer C. Huyssoon, voorzitter van -het kleuterschoolbe stuur, de talrijke aanwezigen welkom. Hij wees op het verleden van de nu bij na 80-jaar oude school, die in 1884 bij de opening reeds 45 leerlingen telde, wat vergeleken met nu, al een tame lijk hoog aantal was. In 1956 vond hel eerste gesprek met de inspectrice plaats over de wenselijkheid van een nieuwe school. In 1957 werd een urgentie-aan vraag door de gemeenteraad goedge keurd en in 1959 waren alle benodigde vergunningen „binnen". Op 27 januari van dit jaar werd dan de eerste steen gelegd. Mej. van Waesberge verklaarde in haar felicitatiewoord, blij en dankbaar te zijn, dat de nieuwe school er stond. „Dit mag dan de bekroning zijn van al le moeite en zorg die het schoolbestuur in de laatste drie jaar zich heeft ge troost. Toch moet ik een woord van be wondering uitspreken voor het, ondanks de moeilijke omstandigheden, verant woorde kleuteronderwijs, dat de leid sters in de oude school hebben gege ven." Ds. F. H. A. van der Wind sprak, namens de Vereniging Kinderzorg, het bestuur van de Hervormde School en de hervormde gemeente, zijn verwonde ring uit over het feit, dat 80 jaar gele den -een kleuterschool in een klein Zeeuws dorpje gebouwd was. „De men sen moeten toen, net als nu, verbaasd hebben staan kijken. Maar de laatsten zullen de eersten zijn. Er is hier tot het laatst toe met een totaal verouderde school onderwijs gegeven en nu springt men ineens over op een super-moder ne school". Verder merkte ds. van der Wind op dat het woord Christelijk tegen woordig net zo afgesleten is als en dubbeltje dat door honderden hadden is gegaan en daarom hoopte hij dat de kinderen in een echte Christelijke geest opgevoed zouden worden. Geen bewaarschool Ds. S. van Wouwe sprak de hoopt uit, dat door de nieuwe „kleuterschool" weer te meer het verschil zou blijken met de „bewaarschool" van vroeger. Vele aanwezigen boden eveneens hun gelukwensen aan, o.m. wethouder G. Christiaanse namens het gemeentebe stuur en de architect, de heer L. Jobse. een ontzagwekkend aantal kinderboe ken, werden hoofdleidster, mej. M. Meyers en leidster mej. J. Moens ten bate van de school aangeboden. GOES. Burgemeester Mi- chaëlis heeft de gemeenteraad bijeengeroepen voor een verga dering op woensdag 29 juni a.s. des avonds om zeven uur. De agenda vermeldt slechts een punt, namelijk „Behandeling van het rapport van de commisTie ad hoe, ingesteld bij raadsbesluit van 23 december 1959". Het staat thans dus definitief vast, dat het rapport, dat de raadscommissie heeft opgesteld naar het beleid van het college van burgemeester en wethouders en van elk der leden van het col- lege afzonderlijk, woensdagavond aan de orde zal komen. De raad zal eerst moeten uitma ken of deze behandeling in een besloten vergadering, dan wel in het openbaar zal geschieden. De vergadering, die om zeven uur begint, kan naar ons te ver staan is gegeven, geruime tüd duren. Aan belangstellenden, die op de publieke tribune de beraad slagingen willen volgen, is zelfs het advies gegeven luchtbedden mede te nemen, want de mogelijk heid wordt niet uitgesloten geacht dat hij het eerste hanengekraai van donderdagochtend de raads- leden nog midden in de discussies zullen zitten.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 3