Tweedracht niet tot uitbarsting Donderende toejuichingen voor leider van Abako qoeefo***#*,/ NOODWEER IN VEN EO Politie overrompelde opiumsmokkelaar in Rotterdamse haven AANSLAG OP PRESIDENT MISLUKT MAJOOR PLAATST Bliksem doodt jongen Vergiftigde olijven VREDESKANS VOOR ALGERIJE STIJGT ORDERS Argentinië verlegen met de affaire-Eichmann De Bilt: Buien PLEEGOUDERS VOOR BRITSE DRIELING GEVRAAGD CHINEES MET 60 KILO GIF GEVAT LAATSTE NIEUWS Venezuela sluit zlJn g reuzen GEVAAR VOORLOPP BEZWOREN ivegens malversaties overgeplaatst) Russische student wordt vervolgd (T Praktijkschool voor landbouwtechniek Hoop en vrees op alle fronten POLITIE HAMBURG: VOORBEELD VOOR... NIEUWER-AMSTEL Dr. H. E. van Gelder overleden Nieuw wijkgebouw in Souburg Plaatselijk buien Na behandeling in Veiligheidsraad Hoofdkantoor: Goes, L. Vorsts tra at 90. Postbus 4, Giro 116666, telefoon Directie en administratie 01100- 2438. Redactie: 01100-2317, bi] geen gehoor Chef redactie 01100-3991. Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 50, tel. 01180-2009, bij geen gehoor: 01180-4604, Postbus 26, Vlissingen, Nieuwendijk 33, tel. 01184-3224, Postbus 24, Terneusen, Nieuwstraat 38, tel. 01150-3189; Zierikzee, Havenpark 24, tel. 01110-2991. Directeur! JACQ DE SMIT; Chefred.: G. J. BREUKER Zeenwsch Dagblad PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Losse nummers 13 cent. Abonnementsprijs 0,56 per week, 7,per kwartaal' Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouters' 7 cent per woord met een minimum van 1,— 16c JAARGANG NO. 4587 Zaterdag 25 juni I960 KASAVOEBOE STAATSHOOFD DE telefoon van Margaret Veitch heeft gisteren niet stil gestaan. Van over heel Engeland werd deze directrice van de kinderbescherming in Yeovil opgebeld, nadat zij om pleegouders ge vraagd had voor John, Brian en Denise, een drieling van een ongehuwde moeder. De drie zuige lingen worden op het ogenblik verzorgd door mevrouw Johanna Hooper, maar zij en haar man Arthur, kassier bij een bank, hebben al drie eigen opgroeiende kinderen en zijn bovendien pleeg ouders van een zesjarige tweeling, die nu helpt de baby's de fles te geven. De Graafschapsraad van Somerset zal voor elk der kinderen 17,50 per week uitkeren tot zij vijf jaar oud zijn en een extra grote kinderwagen ter beschikking stellen. De verzorgster VENLO Angstaanjagend loei den gisteravond de sirenes van de B.B. over Venlo. Hun sinister gehuil klonk over een verlaten stad. Nood weer dwong de mensen onder de beschermende daken te blijven. De sirenes maakten de noodtoestand compleet. Om kwart over acht was de stad in een Egyptische duisternis gehuld. Overal kletterden regen en hagel neer. Bliksemstralen doorkliefden de lucht. Een van de bliksemstralen had een Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM. De Rotterdamse politie heeft gisternacht een grote slag geslagen: na urenlang geduldig wachten overrompelden enige rechercheurs in een stille hoek van het Rotterdamse havengebied een Chinese schepeling die zestig kilo ruwe opium bij zich had. Zich in het nachtelijk duister onbespied wanend had de Chinees reeds twee jute zakken elk met veertig pondspakken ru we opium overgebracht naar een auto die hij met gedoofde lichten tussen het valgoed had neergezet. Juist toen hij een derde zak wilde inladen sprongen de rechercheurs uit hun schuilhoeken te Verrast door die snelle actie dacht de Chinees er niet aan enige tegenstand te bieden. Geheel verbluft keek hij zwij gend toe hoe de rechercheurs beslag leg den op de even kostbare als voor 's men sen gezondheid zo verderflijke smokkel waar: zestig kilo ruwe opium, de groot ste partij die de politie in Nederland ooit achterhaalde. Veel geld In de internationale handel in verdo vende middelen vertegenwoordigt deze ruwe opium, die thans op het hoofdbu reau van politie te Rotterdam veilig ach ter slot en grendel ligt, een waarde van enige tienduizenden guldens. De Chinese smokkelaar was bij zijn verhoor on het hoofdbureau niet bijster mededeelzaam, maar uit het weinige dat hij wilde loslaten, kon toch wel worden opgemaakt dat er nog enige Chinese schepelingen bij deze zaak waren betrok ken. In de loop van de morgen heeft de recherche nog drie Chinese schepelingen gearresteerd die onder verdenking van medeplichtigheid aan deze smokkelaffaire voorlopig zijn opgesloten. Transito De in beslag genomen partij ruwe opium was vermoedelijk bestemd om via Nederland naar Frankrijk of Duitsland te worden verhandeld. Ook de omvang van deze partij duidt daar op. De Chi nese kolonie te Rotterdam en te Amster dam dekt haar behoefte aan dit verdo vend middel ruimschoots uit de enkele kilo's die hun landgenoten ondanks de strenge controle weten binnen te smok kelen. Het onderzoek naar de vertakkingen van het complot waarvan een der ver voerders tegen de lamp is gelopen, is nog in volle gang. CARACAS (AP) In de loop van de avond gaf de Ve nezolaanse regering opdracht de landsgrenzen te sluiten en geen vliegtuigen meer te la ten vertrekken. Een toelich ting werd niet gegeven, maar kennelijk houdt Betancourts regering rekening met de mo gelijkheid van een staats greep. leiding van het alarmeringssysteem van de B.B. getroffen. Daardoor waren de sirenes gaan loeien. De riolering kon de stortvloed in een half uur tijds viel er 26 millimeter neerslag lang niet aan. De laagste punten van de stad liepen onder water. Op het kruispunt Kloosterstraat Pepijnstraat stond op een gegeven ogenblik meer dan veertig centimeter water. Midden op het kruispunt stond een auto die was blijven steken. De brandweer kreeg van alle kanten verzoeken om kelders en/of beneden huizen leeg te komen pompen. De tenten op het kermisterrein van Venlo hadden het zwaar te verduren. Zij liepen veel schade op. Ten noorden van Venlo leden koren velden en tuinderijen grote schade. Venezuela mobiliseert CARACAS (A.P.) Voor de der de maal in zijn lange politieke loop baan is er een moordaanslag ge pleegd op Romulo Betancourt, Vene zuela's president. Ditmaal overigens wel bijzonder rigoureus: toen Betan court met militaire autoriteiten over de brede Avenida de los Proceres in Caracas reed, op weg naar een parade ter gelegenheid van de dag van het leger, ontplofte een langs de weg geparkeerde wagen met ex plosieven. Betancourt kwam er met lichte brandwonden af, maar het hoofd van het militaire huis van de president, kolonel Armas Alfonzo, liet evenals een jonge militair uit het escorte het leven. Betancourt werd ter behandeling van de brandwonden aan zijn hand naar een ziekenhuis overgebracht, waarheen men ook de ernstig gewonde minister van defensie, diens vrouw en Betancourts lijfarts vervoerde. Versterkingen Om aan alle gebeurlijkheden het hoofd te kunnen bieden zond het leger onmiddellijk pantserauto's en troepen versterkingen naar het presidentiële pa leis, maar alles bleef verder rustig. Korte tijd na de aanslag besloten de lei ders van alle politieke partijen een al gemene mobilisatie af te kondigen ,,ter verdediging van het constitutionele be wind". De bevelhebber van de luchtmacht, generaal Linares, beheert voorlopig de portefeuille van defensie. Over de da ders is niets bekend, maar de minister van binnenlandse zaken stelde aanhan gers van de afgezette dictator Jimenez voor de daad verantwoordelijk. Eigen nieuwsdienst LEOPOLDSTAD Onder donderende toejuichingen is gisteren te Leopoldstad hekend gemaakt dat het parle ment met een redelijke meerderheid van stemmen Joseph Kasavoeboe heeft verkozen tot het eerste staatshoofd van Kongo, dat op 30 juni onafhankelijk wordt. Kasavoeboe had minimaal 148 stemmen nodig, hij kreeg er 159. Op de andere kandidaat voor de functie van staatshoofd, Bolikango, werden 43 stemmen uit gebracht. Elf parlementsleden wisten niet beter te doen dan blanco te stemmen. Voorlopig schijnt nu het gevaar bezworen te zijn dat Kongo nog voor het goed en wel onafhankelijk is geworden, in twee stukken uiteen valt. Kasavoeboe immers staat aan het hoofd van de Abako, die het grootste deel van beneden-Kongo beheerst. Zou hij geen hoge functie hebben gekregen dan zou hij waar schijnlijk met zijn volgelingen een tegenregering hebben gevormd. Er zijn overigens nog zoveel moeilijkheden te overwinnen dat er nog altijd volop kansen zijn op grote conflicten. Dat is gisteren al gebleken toen er werd gestemd over het vertrouwensvotum voor Loemoemba's nieuwe regering. Er werden 74 stemmen voor de regering uitgebracht en slechts één stem tegen. Maar niet minder dan 57 ontevreden kamerleden hadden voor de stemming de zaal verlaten omdat de nieuwe regering geen' programma aan de kamer had gepresen teerd. Ik zei u toch: u hebt een grotere maat nodig Inderdaad is het ontbreken van een regeringsprogramma een opvallende trek geweest in de gebeurtenissen van giste ren. Loemoemba zou echter van plan zijn over een paar dagen met een pro gramma te komen. Ook zijn er uit vele delen van het reus achtige land klachten gekomen van stam hoofden, die teleurgesteld waren omdat zij of hun kandidaten geen enkele post hadden toegewezen gekregen. Loemoem ba heeft zich van die klachten afgemaakt door erop te wijzen dat men het moeilijk iedereen naar de zin kan maken. Ten slotte zijn er verdachtmakingen geuit omtrent de zuiverheid van de stem ming: de meerderheid van 73 stemmen zou tot stand zijn gekomen door een zeer welwillende wijze van tellen; eigenlijk zou de meerderheid slechts 66 stemmen zijn geweest. Al is nu Loemoemba minister-presi dent en Kasavoeboe „nationaal staats' hoofd", zoals zijn titel zal luiden de strijd tussen de twee rivalen behoori stej- lig niet tot het verleden. Kasavoeboe is er de man niet naar het staatshoofdschap op te vatten als een decoratieve functie en Loemoemba JOSEPH KASAVOEBOE zal ongetwijfeld de macht, die hem uit hoofde van zijn premierschap toekomt, niet prijsgeven aan de president. DEN HAAG De Russische stu dent aan het Institute of social stu dies Jan Smirnof, wordt niet uitge wezen maar blijft in voorarrest in Nederland. Op vordering van de officier van justitie, mr. dr. J. C. Maris, heeft de rechter-commissaris een bevel tot in bewaringstelling gelast. Dit betekent dat het gerechtelijk vooronderzoek te gen hem wordt geopend en aangeno men kan worden dat de officier van justitie meent voldoende bewijsmate riaal te kunnen verzamelen voor het uitbrengen van een dagvaarding. Het lijkt daarom waarschijnlijk dat Ömirnof zich voor de Nederlandse rechter zal moeten verantwoorden. De officier heeft meegedeeld, dat hangende het vooronderzoek geen in lichtingen worden verstrekt Eigen nieuwsdienst WIJCHEN. De twaalfjarige Henk Gramsher is gistermiddag door de blik sem omgekomen, toen hij met de loon werker W. Steeg op weg naar zijn huis in Leur bij Wijchen was. Zij stonden samen achter een boer derij te schuilen voor het onweer. Henk Gramsher werd dodelijk door de blik sem getroffen. De lieer Steeg klaagde over hoofdpijn. Eigen nieuwsdienst VLISSINGEN. In Schoondijke in het westen van Zeeuws-Vlaanderen is gisteren een praktijkschool voor landbouwtechniek en arbeidsrationali-sa- tie geopend. De school de eerste van die soort in Nederland sluit aan bij de ge wijzigde omstandigheden van de land bouw, aldus de directeur van het land bouwonderwijs in Nederland, ir. N. J. A. van Keulen, in zijn openingsrede. De arbeidskosten vormen een steeds groter deel van de productiekosten, zo zei hij, en het wordt daarom steeds be langrijker ze zo veel mogelijk te druk ken. De nieuwe school in Schoondijke zal de gelegenheid bieden de mogelijk heden daartoe te onderzoeken. V'ANDAAG beginnen wij op pagina twee een nieuw teuilieton, dat speelt in de Londense dagbladwijk Fleet Street. Het is een spannend ver haal van Andrew Garve, dat de lezer introduceert bij de figuren die Fleet Street bevolken en die voor korte tijd worden opgejaagd door enkele spannende gebeurte nissen in een krantengebouw. Van onze correspondent HAMBURG De burgemeester van Nieuwer-Amstel, de heer D. Reinders, brengt een bezoek aan Hamburg als gast van de politie. De burgemeester wil zich door dit bezoek op de hoogte doen stellen van de technische appa ratuur en uitrusting van de Hamburg- se politie, het optreden tegen en de be handeling van verkeersovertredingen, en van de maatregelen, die door de Hamburgse politie worden genomen in haar strijd tegen de misdaad. Van onze correspondent PARIJS. De voorbereidingen voor de Frans-Algerijnse besprekingen spe len zich, zoals in een expressionistische toneelenscenering, gelijktijdig af op drie platforms: Parijs, Algiers en Tunis. Parijs Te Parijs blijft de "regering vol hoop. Men verwacht dat binnen 24 uur Bo mend j el aan de Franse grens, vermoe delijk via Genève of Frankfort, zal ar riveren om daarna „ergens in Frank rijk" een onderhoud te hebben met Ro ger Moris, de secretaris-generaal voor Algerijnse zaken. In de loon van de volgende week zouden dan Ferhat Ab bas en twee ministers van de nationa listische Algerijnse regering naar Frank rijk kunnen komen. Generaal de Gaulle moet in de jongste ministerraad heb ben gewaarschuwd voor al te voorba rig optimisme; niettemin schijnt hij er van overtuigd dat de wapenstilstand in zicht is. In het moederland blijven de twee grote stromingen zich ontwikkelen, de een vóór een spoedig onderhandelen en de ander tegen het opgeven van „een Frans Algerije". Voor het eerst sedert vele jaren heb ben de drie grote vakbonden (de con fessionele, de socialistische en de com munistische) met de federaties van het Leven in dienst van de kunst DEN HAAG. Dr. H. E. van Gel der, oud-directeur van de Dienst voor schone kunsten van Den Haag, is gistermorgen in de ouderdom van 84 jaar overleden. Hendrik Enno van Gelder is te Am sterdam geboren. Hij studeerde rechten aan de Amsterdamse universiteit en pro moveerde in 1899 als eerste Nederlan der op een sociaal-democratisch onder werp. In 1906 kwam hij als archivaris in dienst van Den Haag. In 1912 werd hij tevens directeur van het gemeente museum. Van 1918 tot 1941 was hij di recteur van de Dienst voor schone kun sten. Publicaties In deze functie heeft hij de stad 's-Gravenhage en de kunst met grote kennis, ondernemingsgeest en liefde voor het schone gediend. Hij publiceerde veel over geschiedkundige en kunsthistori sche onderwerpen. Onder andere schreef hij een Kunstgeschiedenis der Nederlan den en 's-Gravenhage in zeven eeuwen. Zijn gezag als kunsthistoricus was groot. Als organisator van tentoonstellingen heeft hij een grote activiteit ten toon ge spreid. Tijdens zijn ambtsperiode is het nieuwe Haagse gemeentemuseum aan de Stadhouderslaan gebouwd. Dr. Van Gel der was commandeur in de Orde van Oranje-Nassau en ereburger van de residentie. onderwijzend personeel en de studen tenorganisaties een gezamenlijk com muniqué uitgegeven dat thans ruim wordt verspreid. Zij spreken zich daar in uit voor onderhandelen en voor het beëindigen van de oorlog. Ook het zg. comité van Vincennes CBidault, Soustelle c.s.) weert zich hef tig in communiqués en redevoeringen. In Frankrijk zelf heeft het niet veel aanhang. In Algerije zeker meer. Algerije In Algerije het is het tweede plat form is uiteraard alle belangstelling gericht op de houding van het leger. Dat heeft natuurlijk de neiging het feit, dat de nationalisten eindelijk willen'ko men praten, als een militair succes te bezien en het politiek succes van de Gaulle te onderschatten. Anderzijds is er in die leiding wel iets veranderd se dert de opstand van Lagaillarde c.s. en het is niet onmogelijk waarnemers drukken zich voorzichtig uit dat de legerleiding begrijpt dat het leger straks eigenlijk na een akkoord tussen de na tionalisten en de Franse regering be langrijk zal worden. Daar komt bij dat een leger en zeker de gewone soldaat, de Franse loteling, meer gediend is met vrede dan met oorlog. Tenslotte Tunis, de derde scène. Daar doet de regering van Bourguiba alles om Ferhat Abbas en de zijnen ervan te overtuigen dat het in het belang is van de nationalisten om naar Parijs te gaan. Daar heeft men de laatste dagen in nauwe samenwerking met de Franse ambassadeur zich ook veel moeite ge geven, de bij het F.L.N. gerezen mis verstanden zoveel mogelijk uit de weg te ruimen en gevoeligheden te ontzien of op te vangen. Daarbij blijken zich problemen voor te doen van een Oos terse subtiliteit; de status van de eerste afgevaardigde bijv., de huisvesting van de commissie van drie die hem zal vol gen enz. enz. Naar verluidt zouden Ferhat Abbas en de zijnen steeds meer vertrouwen krijgen in het succes van de onderhan delingen. De verklaring van de Franse vakbonden en de studentenorganisaties die de politiek van de Gaulle steunen, heeft bij hen een grote indruk gemaakt, evenals het feit dat langzaam maar ze ker de Franse pers zich aanhanger ver klaart van onderhandelingen en zich meer of minder keert tegen de ultra's, die steeds maar weer willen blijven vasthouden aan het Franse Algerije. SOUBURG. In de Van Perestraat zal hoogstwaarschijnlijk een wijkge bouw van de chr. wijkverpleging ge bouwd worden. De vergunning hiervoor wordt a.s. maandag verwacht. De fun deringen moeten voor 1 juli gereed zijn. Het gebouw, dat in samenwerking met het Groene Kruis wordt gebouwd, zal de magazijnen der twee verenigingen bevatten. Op de tweede verdieping ko men de dienstwoningen der magazijn meester te liggen. Van onze weerkundige medewerker Na enkele dagen hitte zijn er gisteren dan toch onweders hoven ons land losgebarsten. Aan het einde van de middag ontstond er een zware bui hoven het westen van de Veluwe, die zich langzaam over het midden van het land naar het westen verplaatste, tegen de normale draad in. In De Bilt viel in zeer korte tijd zestien mm regen. Daar de luchtdruk hoog blijft in een gebied dat zich van Scan dinavië over de Britse eilanden tot voorbij de Azoren uitstrekt en de depressies boven de Oceaan niet erg veel te betekenen heb ben, zijn er niet direct grote ver anderingen in het weer te ver wachten. Het weer in ons land zal dit weekeinde onder invloed blijven van het zwakke gebied van lage druk boven Centraal-Europa. Er moet op plaatselijke buien worden gerekend, met een ver anderlijke wind, die afkoeling zal brengen, zodra zij van zee waait. Van een onzer verslaggevers APELDOORN Een van de drie officieren die in juni 1958 op staande voet van hun functie hij de aankoop- en uitbestedingsdiensten van het leger werden ontheven op grond van malversaties bij het revideren van legerauto's, plaatst thans weer werk- orders bij dezelfde bedrijven, waar mee hij voorheen in contact stond. Het betreft hier een majoor van het Eerste legerkorps. Hij werd onmiddellijk na de ontdekking dat in één geval 78.500 gulden te veel was betaald aan onrecht matig genoteerde werkuren, naar de troep overgeplaatst. Weer in auto Inplaats van te marcheren, zoals het overplaatsen naar de troep doet ver onderstellen, rijdt deze majoor weer in zijn privé auto op kosten van het Rijk door het gehele land om werkorders te plaatsen. Het zijn nu de auto's van het Eerste legerkorps die voor revisie in aan merking komen, waarvan hij het werk uitbesteedt. Dit geschiedt bij dezelfde bedrijven van voorheen, ofschoon de werkplaatsen op grote afstand van zijn standplaats op de Veluwe zijn gevestitgd. Oude stiel Hoewel het ministerie van oorlog inder tijd zelf had ingegrepen en de onmiddel lijke overplaatsing naar de troep van de betrokken officieren had gelast, schijnt de majoor thans buiten medeweten van het ministerie weer tot zijn oude stiel te zijn teruggekeerd. Hij verricht dit werk nu niet zoals voorheen achter een bureau in Den Haag maar vanuit zijn standplaats op de Veluwe. Het laten ver richten van dit werk op de afdeling uit besteding schijnt hem te zijn opgedragen op grond van de „ervaring" die deze majoor heeft met dergelijk wrrk. De ironie wil, dat het juist deze „erva ring" was die aanleiding gaf deze majoor van zijn functie op dit terrein te ont heffen en hem naar de parate troep over te plaatsen. En de ontdekker.... De controlerende ambtenaar die inder tijd de malversaties ontdekte, is „wegens reorganisatie" overgeplaatst naar een post waar hij geen enkel contact meer i heeft met het werk in de civiele sector I en het uitbesteden van werk. Eigen nieuwsdienst BUENOS AIRES In gewoon diplo matiek overleg moeten Argentinië en Israël maar uitmaken waaruit de „pas sende genoegdoening" zal bestaan die Israël volgens de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties moet verschaffen. Volgens de Argentijnse regering is er na de uitspraak van de Veiligheidsraad in het geschil tussen beide landen geen overleg tussen president Frondizi en premier Ben Goerion meer nodig. Heel wat minder uit de hoogte reageerde Argentinië gisteren op het verzoek van West-Duitsland om uit levering van Josef Mengele, tijdens de tweede wereldoorlog kamparts in het vernietigingskamp Auschwitz. De pro cureur-generaal, Ramón Jascano, deel de mede dat het Argentijnse ministerie van buitenlandse zaken hem van dat verzoek op de hoogte had gebracht. Hij zou het ministerie de volgende week zijn juridische advies geven, zei hij. HOF VAN JUSTITIE Nu Argentinië genoegen heeft moe ten noemen met een formele veroor deling van Israels houding in de kwes- tie-Eichmann, een veroordeling op zuiver juridische gronden, en in de Verenigde Naties geen meerderheid heeft kunnen krijgen voor een eis tot uitlevering van Eichmann door Israël, ziet het er naar uit dat Eichmann in Israël voor zijn rechters zal komen. President Frondizi verklaarde giste ren in Parijs, kort voor zijn vertrek naar Brussel, dat de kwestie-Ejchmann nu afgehandeld moet worden in directe onderhandelingen tussen beide landen of door een mternationaal orgaan. Hij doelde vermoedelijk op het Internatio nale Hof van Justitie. Voor een bespre king van de kwestie met premier Ben Goerion voelde hij niets. Frondizi was een beetje verlegen met de vraag wat er nu zal gebeuren met de andere oorlogsmisdadigers die nog in zijn land verblijven. Elk verzoek om uitlevering, zei hij, zal onderzocht worden, ten minste wan neer het gestaafd wordt met bewijzen. Op de vraag of Argentinië er nog over denkt te blijven aandringen op uitlevering van Eichmann bleef Fron dizi het antwoord schuldig. In het noor den van het land warm en vrij zonnig weer, met mati ge tot vrij krachtige oos telijke wind. Later kans op een bui. In de rest van het land zonnige perioden afge wisseld met buien, bij matige wes telijke winden. Zelfde temperatu ren als gisteren of iets lagere. MIES JE; Ik ga fijn naar het noorden.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 1