BANGKOK VENETIË VAN HET OOSTEN PM Wat je ver haalt IS LEKKi Groot deel van de bevolking leeft op de - vele - kanalen DE WATERMAN LEVENDE OUDHEID Zaterdag 25 juni 1960 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 11 ONZE VERSLAGGEVER ONTMOETTE OP ZIJN REIS LANGS DE GOUDEN CIRKEL DE MENSEN VAN BANGKOK, HIJ ZAG HET WERK VAN HUN HANDEN EN HUN BOUWSTIJLEN; HIJ ZAT IN HUN PEPERDURE TAXI'S ZEILEN EN KAMPEREN MET PM MODERN STATION VOOR TILBURG BAREND MAASKANT Kleurrijk Water-straat Deviezenbron Slecht gestemd Te veel taxi's HIJ beseft, «lat er heel wat komt kij ken om de vreemdelingen zoveel mogelijk faciliteiten te geven. Er zijn veel te weinig hotels en veel te veel taxi's die de vreemdeling „afleggen", waartoe de chauffeurs in staat zijn door het (nog) ontbreken van taxime ters. Aan miss Helens tactiek dankte ik het steeds voor de helft van de vraagde prijs in zo'n autootje rijden. Denk aan Uw Op de „drijvende markt" krioelt het van bootjes met groenten en fruit. Advertentie Lees in het juninummer 15 pa gina's uitgebreid zeilnieuws en 10 pagina's vol met de nieuwste vindingen.op kampeergebied, PM voor hen, die op de hoogte willen zijn Lees over een kerk van stro. hypnose bij misdaad bestrijding. plastic zwembaden en nog talloze andere nieuwig heden. Koop bet 128-pagina dikke juni nummer bij een kiosk, boek of tijdschriftenhandel. het beste uit POPULAR MECHANICS Van onze correspondent TILBURG. Tilburg krijgt een nieuw ultramodern station. Het komt aan de grote boulevard, die oost-west door de stad komt te lopen. Tilburg krijgt ook een nieuwe ver- keersring met dubbele rijbanen. Daar voor zullen in de binnenstad ongeveer vijfhonderd huizen moeten worden af gebroken. AZIË heeft vele gezichten. Ik weet zeker, dat ik niet de eerste ben, die dit zegt, maar men ervaart het abrupt soms. Die uitspraak geldt voor politiek en economie, landschap en mensen, leefwijze en kli maat. Men verlaat de broeihitte op bet vliegveld van Karachi en belandt in een tropische on weersbui met de hevigste blik- semschie'hten op weg naar Cal cutta. Het volgende stuk zal ook wel zo zijn, is de verwachting. Maar de hemel is strak en de gouden pagoden van Rangoon glijden rustig onder ons weg. Deze werkelijkheid zou over drachtelijk ook waar kunnen zijn. Vele gezichten. Mooie -vrouwen gelaten dikwijls in Bangkok, met anderhalf miljoen mensen de hoofd stad van een land, dat naar Azia tische maatstaven gerekend, behoort tot de daar beter bedeelde naties. Ik heb ze vooral duidelijk gezien tijdens een urenlange vaartocht over de ri vier en door de „klong", de vele ka nalen. waarlangs een belangrijk deel van de bevolking leeft. Men heeft aan Bangkok de naam: Venetië-van- het-Oosten gegeven. Sommige verge lijken het met Amsterdam vanwege de grachten en de Amstel. Beide typeringen gaan uiteraard mank. Al leen al omdat niets in het Verre Oosten met het Westen kan worden vergeleken. Advertentie TT"EN TOCHT door de klong is inte- t-1 ressant en boeiend, maar vooral kleurrijk. Van begin tot eind bedrij vig. Op de brede rivier uiteenlopende typen boten, een soort kano met oplo pende punten, een soort dekschuit met halfronde overdekking. De scheepjes worden voortbewogen en gestuurd door een lange riem of een 'korte pagaai. In die vaartuigen allerlei waar, soms zijn het tegelijk zeer eenvoudige woonbo ten. Aan de oevers op houten palen de huizen, ook van hout. Die er als krot jes uitzien en die lijken op riante vacantieverblijven, zoals er aan de Loosdrechtse plassen staan. Er tussen staan loodsen, propvol met zakken rijst voor export. Als men gewend is de bedrijvigheid en het geluid van de Rotterdamse haven voor de deur te hebben, doet dit beeld gemoedelijk aan, ondanks de onmiskenbare actie, die deze vloot van klein grut demon streert. In de eigenlijke klong idyllische ge deelten, waar beblacerde bamboe en cocospalmen over het water neigen. Ook „straten" met steeds maar houten bouwsels aan weerszijden. Daar doen de vrouwen de was, een man poetst met een vinger zijn tanden, naakte kinderen rennen het huis uit naar de vlonder en doen hun ochtendplasje. Andere vrouwen dalen een trapje af, spoelen armen en hals schoon en laten zich met sarong en al tot de kin in het water zakken. Kano-achtige scheepjes zijn volge laden met een grote sortering groen ten en fruit. Zwijgend peódelen jonge vrouwen hun waar naar de markt, de beroemde drijvende markt „<Jie iede- een moet hebben gezien". Zij kijken u frank aan, een sigaret nonchalant in de mond. Oudere vrouwen hebben een lelijk figuur en een appelgezichtje. In eenzelfde soort schuitje gaat een man langs de vlonders, met koffie die hij op een klein vuurtje heeft geb/>uwen. Niemand spreekt luid, alleen de kin deren zijn uitbundiger. Zij zijn er in hun naaktheid aan gewend, dat dage lijks honderden en duizenden vreem delingen langs komen, vooral Ameri kanen daarom roepen zij wuivend: „Bye, bye". Ook de middenstand is gevestigd aan de waterkant. Winkels met wat wij noemen kruidenierswaren en co mestibles, kleine warenhuizen soms, textielzaken, die de bloesjes en rokjes boven het water laten wapperen, een modern zakenman met een groot for maat tv-toestel in zijn open etalage. Honden en katten (maar niet de echte Siamese) scharrelen rond op de plan kiers, natuurlijk staat er ook een poli tiebureau, „gastvrij" wegens de open heid en uiteraard tempels. VÓÓR ik de mooiste ervan te zien krijg: eerst de „floating market", een waterstraat van een paar honderd meter lengte, waarin het krioelt van de bootjes met allerhande koopwaar, opnieuw vooral groenten en fruit. Daar worden dus zaken gedaan, maar de vreemdeling merkt er weinig van. Het gaat allemaal zo rustig, men schijnt er alleen maar wat te liggen. Toch is het een levende gemeen schap. Getuige de houtzagerijen, van. •waar mannen met manden aan een stok over de schouder het zaagsel naar schepen dragen. Gezien ook de kleine scheepswerven, waar het prachtige teakhout tot sierlijke scheepjes wordt verwerkt. ALLES tezamen een beeld, dat niet altijd even kleurrijk is, wel steeds boeiend. Het laat een merkwaardig ■maatschappelijk en economisch facet zien van een wereldstad, een Oosterse metropool tegelijk een rijke devie zenbron. Het toerisme naar Thailand immers groeit in een opzienbarend tempo. Van mensen, die ook de beroemde Boeddhistische tempels willen zien en waarop men niet komt uitgekeken. Overigens is Bangkok zó uitgestrekt ■dat men u moet brengen naar de be langrijkste specimina. Want al zijn er 368 tempels, tijdens een bezoek van enkele dagen loopt men de kans de ■mooiste te missen. Zoals de in drukwekkende tempels van de Da geraad en van de Smaragden Boeddha. Met reusachtige, bizarre tempelwach ters en frêle figuren half vrouw-half dier, met een overdaad van bladgoud, onvergelijkbaar inlegwerk en de aan eenschakeling van mozaïekfiguren. Duizenden kleuren en tinten, waarvan de pracht niet vermindert, ook niet als mijn onvermoeide begeleidster miss Helen mij laat zien, dat al die mil joenen mozaïeksteentjes van scherven Chinees en Japans huishoudelijk aar dewerk zijn gemaakt. DE vreemdeling moet ook hebben gedwaald door de Chinese wijk, winkeltjes en kleine bazars, vol mu ziek en lawaai om de aandacht te trek ken. China Town heeft een eetwijk met de uiteenlopendste geuren, er lopen smalle klongs met minder aantrekke lijke geuren doorheen. Daar, zo bewe ren sommigen woont eenderde van Bangkoks bevolking. Het zijn een paar kanten van Bang kok, dat ook zijn kwartieren met vol komen Westerse bouwstijl en leefwijze heeft. Thailand heeft evenwel te waar- Miss Helen in volle aandacht voor de kunstige mozaïekfiguren van miljoenen scherven huishoudelijk aardewerk. 'n gezonde beweging Futs-toebehoren, originelegeschenken! Van onze correspondent NIJKERK Tot veler verrassing stem-! de gisteren in de Puttense gemeenteraad de uit twee man bestaande fractie van de Staatkundig gereformeerden vóór een voorstel, dat het einde inhield van het sluiten van café's op zondag in Nijkerk Achteraf bleek dat de twee SCP-ers bij vergissing vóór hadden gestemd. Toen was het evenwel te laat. 1 Bizarre tempelwachter. -8- de van zijn pittoreske zijde begrepen. Voor de regering was er veel aan ge legen, dat een goede toeristenorgani satie werd opgebouwd. Daarom ontvangt haar directeur, kolonel Chalermchai, mij in een ge bouw, dat imponeert door zijn ruimte. Zijn werk is eigenlijk pas begonnen. Contacten zijn over de hele wereld gelegd en hij heeft de toeristenorgani saties van Hawaiï, Japan en Hong Kong als voorbeelden voor ogen. Een sportieve bezigheid soms, maar in principe fout, Thailand zal er zeker iets tegen ondernemen. Rijst is belang rijk voor het larwk de industriële ont wikkeling moet voortgaan, maar van wege de deviezen moet ook het toe risme in goede ibanen worden geleid. Ten gunste van de toekomst van zijn kinderen die er zo bijzonder talrijk zijn. Deze keer heb ik mij laten leiden door een welbekend spreek woord, en wel dit: ,,Wat je ver haalt is lekker".en ver ge haald zijn de recepten die ik u vandaag wil beschrijven. Ze komen helemaal uit Venezuela en heus heel eerlijk; ze waren volgens mijn gevoel wel heel erg de moeite van het toeberei den waard. U zult echter wel begrijpen dat ik diverse ingredi ënten, omdat wij deze in ons land niet kunnen kopen, moet vervangen door ingrediënten die ervoor gebruikt kunnen wor den. Mijn fantasie heeft deze gerechten aangepast aan ons land, en ik denk dat de smaak goed is gebleven! De Venezo laan eet veel gestoofde vleesgerechten, die aldaar Sancocho worden genoemd, maar ook de naam Aresancocho zult ge dik wijls voor dit soort gerechten horen gebruiken. Ziehier dan de: Aresancocho: Voor 6 personen neemt ge als vlees ongeveer 800 gr. in stukken gesneden malse runderlappen, varkens lappen of lamsvlees, 100 gr. in blokjes gesneden ham, de inhoud van een groot blik knakworsten (dit om de chorizo, de Spaanse worst, die ervoor gebruikt moest worden te vervangen), verder 1 grote bos jonge uitjes die met het groen in stukjes zijn gesneden, 1 teentje knof look, daar meer voor ons gevoel niet kan!een vol mespuntje gemalen ko riander, 1 laurierblad, het sap van 1 sappige citroen, 1 pond geschilde maar heel gelaten tomaten met 5 grote in stukken gesneden aardappelen. En om de pumpkin te vervangen nemen we het niet te rijpe vruchtvlees van 1 kwart meloen, diep uit de schil gesneden. Tot slot komen er op het laatste moment 3 in dikke plakken gesneden niet te rijpe bananen bij. Aldaar gebruikt men hier voor namelijk groene bananen Zo, we kunnen beginnen, en wel zo. We laten in de mixer (als we die heb ben, anders doen we het met een hak mes) de uien, de knoflook, kop ge sneden peterseliebladen, het laurierblad met de koriander en de uien tot een homogene fijne massa „snijden" en „mengen". Dan komt bij deze smeuige massa wat peper, zout, en het sap van de grote citroen. Nu zetten we het in stukken gesneden vlees (we hebben half rund-, half lams- of varkenvlees geno men) met de stukjes ham en de tomaten op. Hierop gieten we zoveel water als nodig is om deze massa slechts heel even te bedekken. Laat aan de kook komen en doe er het smeuïge uienmengsel bij. Zet Advertentie de nieuw ontdekte formule.^ Doosje» van (5b tabf. I f. MS 500 tab!, f. 2S5,1000 tabl. f. 5.50 bij apothekers en drogisten H.Y. H. TEN HERKEU HILVERSUM 1JET de Waterman komen wij aan het elfde teken van de Dieren riem en, om een toepasselijk beeld te gebruiken, in meer bevaren mythologische wateren. De Latijnse naam is Aquarius, waarin water (aqua) ook voor ons nog duidelijk te herkennen is. Onduidelijker is onze naam Wa terman. Een landman is iemand, die op het land woont, maar de water man leeft niet op het water; een timmerman is iemand, die timmert, maar een waterman is niet iemand, dienee, zo komen we er ook niet. Laten we eens naar de Griekse naam kijken: Hydrochoös. Die is wel duidelijk: waterschenker. Zoiets zag men nu in dit ook al weer zo moeilijke sterrenbeeld, waarin geen ster voorkomt, helderder dan de derde grootte, en dat zelfs niet uit een vast aantal sterren bestaat: het varieert volgens de verschillende opgaven van 18 tot 48 sterren. Het moest verbeelden: een staande jongensfiguur met een kruik, waar uit hij water schenkt. Wanneer hij afgebeeld wordt, draagt lüj veelal de Phrygische klederdracht. En daarmee komen we op bekend ter- tein, nl. Troje. de Phrygische stad in het Noordwestelijk gedeelte van Klein-Azië. Dit Troje lag niet ver van de Hellespont, de nauwe verbinding tussen de Middellandse Zee en de Zwarte Zee: het strand biedt een goede ligplaats voor schepen en hel is niet verder dan vijf kwartier gaans van de kust tot de Westpoort van de stad, die op een geïsoleerde heuvel in de vlakte lag, met het ge bergte de Ida in de rug. Iedereen kent dit Troje uit de geschiedenis van de Trojaanse oorlog, die volgens de chronologie der Oude Grieken kort na 1200 v. Chr. gevoerd werd. Maar ook vóór die tijd was de stad al belangrijk en uit opgravingen blijkt, dat er al vele eeuwen eerder belangrijke nederzettingen op deze plaats hebben gelegen. IETS daarvan vinden we ook wel weer in de Griekse mythologie terug, die zoveel historische flarden tot een romantische lappendeken aaneengenaaid heeft. Volgens deze was de oude koning Priamos, die de stad regeerde tijdens de Trojaanse oorlog al de zesde koning van de stam van Dardanos, die weer een zoon was vanhoe raadt u het: Zeus. Zijn moeder was één der Pleiaden. Dardanos' kleinzoon Tros kreeg bij zijn vrouw, een dochter van een der rivieren bij Troje, drie zoons: Ilos, Ganymedes en Assa- rakos. Ilos volgde op en werd Priamos' grootvader. De tweede zoon, Ganymedes, is volgens de meeste bronnen de figuur, die men in de Waterman zag. Hij was in zijn jonge jaren een zo volmaakt voorbeeld van jeugdige schoonheid, dat zelfs Zeus, die over liet algemeen toch een echte vrou wen-man is, zijn ogen niet van hem kon afhouden. Voor de onsterflijken is een mensenleven nog korter dan uoor ons en het was hem een wee moedige gedachte, dat weldra hij de baard op zijn wangen en in zijn keel zou krijgen en via een puiste rige adolescentie zou opgroeien tot een gewoon drukdoenerig mannetje. Hoe dit vergankelijk schoon te con serveren? Er was maar één mogelijkheid: hem naar de Olympos te vervoeren en tot god promoveren. Dan zou hij in zijn lichamelijke ontwikkeling „bevroren" worden op zijn huidig niveau en eeuwig jong blijven. riUS stuurt Zeus zijn koninklijke vogel, de adelaar, naar de aarde, als Ganymedes in het Idagebergte meedoet aan een jachtpartij. Voor zichtig grijpt de vogel hem in zijn klauwen en vliegt voor de ogen van zijn verbouwereerde metgezellen en honden met hem de hoge hemel in, totdat beiden onzichtbaar zijn ge worden. Op de Olympos wordt hij dan de onsterfelijke, jeugdige schen ker van de goden, speciaal van Zeus. Toen de andere jagers aan Gany medes' vader, koning Tros. opge wonden verslag uitbrachten van deze roof, trok hij daaruit meteen de juiste conclusie en klaagde in gebed zijn nood bij Zeus en vroeg hem de rover te straffen of voor een vergoeding te zorgen. Fatsoens- halve kon Zeus nu niets anders dan het laatste doen: hij schonk koning Tros een paar wonderbaarlijk mooie paardenwaarmee de zaak uit de wereld was. Het hele verhaal zal wel ontstaan zijn uit het in bergstreken nu nog gangbare verhaal over een adelaar die een kind rooft, maar in de latere klassieke tijd werd het zeer populair als bewijsplaats, dat de al te grote interesse voor jonge jongens, die toen zeer verbreid was, door Zeus' voorbeeld toelaatbaar geacht mocht worden. nu het deksel op de pan. Ge moet nu beslist een klein uurtje geduld hebben, want deze ragout moet zachtjes gaar stoven. Na verloop van tijd doet u er de stukjes aardappel bij, en laat ook deze nog even gaar worden. Dan ongeveer 10 minuten voor het opdoen komt het in grove stukken gesneden fruit erbij, zijnde de meloen en de bananen. Serveer dit gerecht in soepborden, en geef er wat stokbrood bij. U ziet, het is een volmaakt éénpansgereeht, dat zweeft tussen een dikke soep en een ietwat vloeibare ragout! Als tweede zeer bijzondere schotel mag ik u misschien wel deze rijstepi- sode beschrijven: Arroz con coco: (rijst met cocosnoot) Daar wij tegenwoordig ook in ons land gemakkelijk gemalen cocosnoot kunnen kopen, is ook deze schotel in ons aller bereik. Kook ongeveer 500 gr. rijst droog in zoveel water als gê gewend zijt. Maar doe er vooral geen zout bijtrouwens dat doen we toch al nooit, nietwaar? U kookt deze rijst echter inplaats van 20 minuten (zoals het hoort!) slechts 15 minuten. Dan deponeert u de rijst in een zeef en laat het nog overgebleven vocht weglopen. Zet de rijst in dezelfde pan opnieuw op en doe enbij: ongeveer 100-150 gr. gemalen cocosnoot met Vz tot liter melk. Verder zoveel suiker als uw smaak nodig acht. En hierbij komt dan pas het mespuntje zout! Laat de rijst opnieuw aan de kook komen en vervolgens op een heel klein lammete waarop een asbestplaat gaal-stoven. Deze rijst moet zolang „sudderen" totdat het een room achtig dikke brij is geworden. Eventueel doet u er de laatste 5 minuten de inhoud van Vb flesje half stijf geklopte room bij- Dit is natuurlijk slechts voor zeer fees- tellijke gelegenhedenmaar heel lek ker is het wel! Voor het opdienen roert u de geraspte schil van Vi citroen er doorheen met het sap van een halve citroen en.... bovenop deze heerlijke rijst strooit u een klein beetje kaneel maar zeer met mate! Nu moet mij dit van het hart: ik geef u op een pond rijst op 100-150 gr. gema len cocosnoot, maar ge begrijpt echter wel dat u zich absoluut niet aan deze hoeveelheid behoeft te houden. Immers deze rijst is vooral bijzonder lekker als de cocossmaak in combinatie met de citroen zeer sterk is. Wilt u dit recept eens proberen? Smakelijk eten en tot de volgende keer. Micky Woodhouse Advertentie Want de o.b.-methode is br - om de volgende redenen: o.b. geeft Onmerkbare Bescherming: o.b. tampons, inwendig gedragen, voelt men niet, merkt men niet, ziet men niet Gemakkelijke toe; -ing: Bij o.b. tampons hee.i.nen geen schuif, koker nodig. Men kan ze meenemen in het kleinste tasje en na gebruik onge merkt wegdoen. Volkomen bewegingsvrijheid: Niet langer gehinderd door gordel, zwachtel of spelden, kunt u gewoon alles blijven doen: sport, fietsen, dan sen, uitgaan, baden enz. Onopvallend: o.b. tampons kunnen zich niet aftekenen onder dunne, nauwsluitende kleding of badpak. Absoluut safe: Men voelt zich overal en onder alle om standigheden veilig beschermd. Medisch verantwoord: Wetenschappelijk onderzoek in Ame rika en vele Europese landen heeft aan getoond. dat de o.b. methode aan alle eisen van de moderne hygiëne voldoet. uitvoerige.g. tampons aan rvVr°gePrt'n Mij.'Veracht. aid tampons oor. Mijdrecht. Toezending geschiedt in een discrete, j blanco envelop- tampons de moderne hygiëne Per pakje van 10 tampons voldoende voer maandelijks gebruik. Normaal f 1.Speciaal I 1.25

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 11