Raad Zoutelande komt woensdagmiddag bijeen Over twee jaar begin bouw gereformeerde kerk t Zand Zestig jaar lief en leed Zware boete voor over belaste vrachtauto Weer strand ver ordeningen aan bestaande toegevoegd SCHOUWEN-DUIVELAND KRIJGT ZES GEMEENTEN Jong Ambon belangrijk sterker dan R.C.S. Hotelhouder heeft spijt van handtekening unitas en n.o.a.d. Nationale Kampeerraad zond Ben W. brief met adviezen Restauratie windmolen Gemeente Middelburg wees kerkeraad terrein aan mahktourigjuuua Vrijdag 24 juni 1960 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 4 IJ c speelden gelijk TUINTJES WIEDEN... VOLDOENDE RUIMTE NAUWELIJKS GELEZEN' Schouwse onderwijzers vergaderden in Burgli V.g.l.o. school te Souburg Echtpaar Wagenaar is nog volop actief Dagelijks fietsen Scheepvaart Vlissingen KANTONRECHTER OOSTBIRG Uitslagen „De Trouwe Duif" RAAD WESTKAPELLE BIJEEN Veilig Verkeers-dagen Moderamen vlot met aanbod akkoord Commissie beiioemd Weinig tegenstand in Kamer Raad "s-Gravenpolder Tienduizend Bakkersvakwedstrij d N.C.V.B. bijeen SOVBURGSE SPORTWEEK ZOUTELANDE afgegeven dat er onweer komt, maar 't ziet er naar uit, dat het overwaait. Dit vertelde wet houder P. Legnse van Zoutelande ons gistermiddag, terwijl hij be zig was zijn tuintje te wieden. Met een beetje fantasie kan men in deze woorden een soort sym boliek zien, die men regelrecht kan projekteren op een huidige, slepende kwestie in het dorp: de moeilijkheden rondom de kam peerterreinen. Op het ogenblik lijkt het zo, als of er een soort status quo is inge- treden, maar wie in de boezem van de belanghebbenden kijkt bespeurt maar al te goed dat het in vele kranten uitgesponnen konflikt de gemoederen nog altijd bezig houdt. Het wachten is nu eigenlijk op de raadsvergadering, die destijds uit gesteld is. Wethouder Leijnse deel de mee, dat deze raadsvergadering nu eindelijk is vastgesteld, name lijk op woensdag z9 juni aanstaan de, des middags om twee uur. Waarnemend burgemeester J. da Pree kon ons dit bevestigen. Het zal dan druk worden in de schouwburg" van Zoutelande, zaal Middendorp, waar de raad regelmatig pleegt te vergaderen omdat het oude gemeentehuis door slopershanden is ge veld. Het ontbreekt er nog aan, dat er in het tijdelijk als raadhuis ingerichte pand een bespreekbureau is onderge bracht, maar het zou beslist geen over bodige weelde zijn. Want zelfs in Am sterdam, in Eindhoven, Den Haag en Rotterdam, zijn er mensen die op het eerste telefoontje van de heer De Pree de trein of auto pakken naar Zeeland. De kampeerkwestie in Zoutelande is immers landelijk nieuws geworden. Waarnemend burgemeester De Pree be seft dit ten volle en daarom stuurt hij iedere toevallig binnenlopende journalist met een kluitje in het riet: ,,Ik kan niets zeggen, u hoort het woensdag wel!" Wat we woensdag zullen horen staat eigenlijk al vast. Een belangrijk, zo niet het belangrijkste agendapunt zal worden ingenomen door de ingekomen stukken. Want van dit materiaal maakt een zee,r belangwekkende brief deel uit, een brief verzonden door de Nationale Kampeerraad te Amsterdam en die de heer De Pree enkele dagen geleden heeft bereikt. De burgemeester is ech ter met de brief net zo geheimzinnig als met zijn belastingformulier: ,,De wethouders weten nog niet eens wat er in staat. TJ voelt wel, ik kan het u echt niet vertellen...!" Wat die wethouders betreft, zij zul len hedenmorgen (vrijdag) worden in gelicht over de inhoud in de B. en W.- vergadering. Wethouder Leynse ging dan ook vooraf nog even zijn tuintje wieden, want er mocht soms eens over worden gepraat. In elk geval zag het tuintje er dan netjes uit. Overi gens vertoonde de tuin van wethouder Leynse reeds voor de „kwestie" de ken merken van een lusthof De Nationale Kampeerraad is vlot ge weest met het geven van advies aan het gemeentebestuur van Zoutelande. Nauwelijks enkele weken geleden kwa men de heren uit Amersfoort over om aan de Zeeuwse rivièra poolshoogte te nemen. Zij bezochten daarbij verschei dene kampeerterreinen, wisselen enige woorden met de eigenaars en trokken (zwijgend) hun conclusies. Na afloop van de visite verklaarde de raad nog eens terug te komen. Dat deed zij ook. maar niet op de afgesproken dag. Men kwam een dagje later en ging op de zelfde wijze te werk. Dinsdpg reeds ging het advies van de raad de deur uit om de volgende dag via de brievenbus van de heer De Pree ter bestemder plaatse te komen. Naar het schijnt heeft de Nationale Kampeerraad zich uitgesproken zowel over de bestaande kampeerterreinen Ze hebben1 aIs OVCr nieuw aan te leggen com plexen. Wie zich enigszins kan inwer ken in de gedachtengang van de leden van de raad kan begrijpen, dat de Amersfoortse deputé's zich hebben uit gesproken voor voldoende ruimte, goe de afscherming en uitgesproken zinde lijkheid. Zou het gemeentebestuur van Zoutelande besluiten om binnen afzien bare tijd over te gaan tot de aanleg van een bungalowpark met annex wel licht kampeerterrein hetgeen in de bedoeling ligt aan de weg naar West- kapelle dan zouden de door de Kam peerraad geuite wensen de eisen moe ten zijn die aan het complex zouden moeten worden gesteld. Wethouder Leynse vertelde ons, dat ,,het prachtig was, dat de Kampeer raad met allerlei adviezen kwam, maar dat wil nog niet zegen, dat we ons daaraan moeten houden....!" De be windsman meende dat de Kampeerraad aan de bestaande toestand (de huidige accommodatie van de kampeerterreinen dus) weinig kon veranderen. Over nieuwe projekten, ja daarover kon zij rustig van adviezen dienen, maar zelfs dan nog behielden B. en W. zich volgens de heer Leynse het recht voor die ad viezen om te .buigen in de door henzelf gewenste richting. De heer J. Koppejan een van de kampeerterreinexploitaten, was van oordeel, dat de raad bij haar bezoek tegenover B. en W. zou hebben gespro ken over het doen verdwijnen van ter reinen met te weinig en slechte accom modatie. Hij kon daar wel een beetje inkomen, maar overigens zou de Kam peerraad volgens hem weinig kunnen doen zonder bepaalde serieuze belangen aan tc tasten. Intussen schijnt het in de kringen van de hotelhouders in Zoutelande, die im mers destijds de kat de bel hebben aangebonden, ook geen „eendracht maakt macht" te zijn. Een zeer voor aanstaande hotelier in het dorp heeft namelijk zijn spijt uitgesproken over het feit, dat hij zijn handtekening had gezet onder de petitie van de grote toe ristisch ingestelde zakenlieden. „Ik had het stuk nauwelijks gelezen, naderhand realiseerde ik mij pas goed welk ver zoek ik had gesigneerd...!" Hoe het ook zij, woensdag aanstaan de zal zaal Middendorp waarschijnlijk een uitverkochte voorstelling geven. Een voorstelling die onder regie zal staan van de heer J. de Pree en voor welk evenement wij in het dorp de naam opvingen: „Operatie Toerist...!" I ZIERIKZEE. De met veel span ning tegemoet geziene returnwedstrijd i tussen de ex-eerste klassers Unitas en het Dreiscliorse „N.O.A.D." is in een gelijk spel geëindigd. Beide partijen moesten met enkele in vallers uitkomen. Unitas moest het zon der A. v. d. Hoek stellen, terwijl NOAD invallers had opgesteld voor Han Steen- land en Kees de Waaij. Reeds na 6 minuten smaakte Corrie van der Maas het genoegen om de bal in de NOAD-korf te deponeren en de oranje-witten leidden dus met 10. NOAD kreeg kort hierop enkele goede kansen om gelijk te maken. Zowel me vrouw de Waaij-Bolkenbaas als Van Hattem ikregen een strafworp toegewe zen die echter beide werden gemist. Toch was het mevr. E. de Waaij-Bol kenbaas, die kort hierna de gelijkma ker in de mand deponeerde. Na de rust waren de bezoekers al di rect in de aanval en dit resulteerde reeds na 5 minuten in een befaamde doorloop-goal van Slager. (12). Uni tas stond nu even tegen een achterstand aan te kijken. Tinie v. d. Westen 'be dacht zich echter bij een volgende aan val geen ogenblik en haar schot trof op fraaie wijze doel. (22). Unitas kwam nu sterk naar voren en N. de Jonge gaf de Zierikzeeënaars zo waar een 32 voorsprong. Daarna kwam NOAD weer los en schoten van de Bil en Goudzwaard kwamen op en naast de mand terecht. Na een half uur kwam de gelijkma ker. Mevr. D. Verburg-Ganzemaij kwam even vrij en dit betekende prompt een derde NOAD-treffer. (33). Onder gro te spanning verstreken de laatste mi nuten doch de stand bleef onveranderd, hetgeen de verhouding uitstekend weer gaf. BURGR. Het onderwijzend perso neel van Schouwen-Duiveland heeft in het Wapen van Burgh de jaarlijkse verga dering van de vereniging van onderwij zers en onderwijzeressen bijgewoond. Tijdens deze bijeenkomst die onder voorzitterschap stond van de heer T, Broere, werden de aftredende bestuurs leden, mevrouw N. M. Brouwer-Steur en de heer J. W. Roskam, herkozen. De voorzitter wees er op, dat het vol gende jaar de vereniging honderd jaar bestaat en dat vanzelfsprekend nuMierop, over voor de verrichting! nu reeds plannen moeten worden ge- T van de 37-jarige vlasser M. J. v. G. uit Ede. Deze had om zijn va der een „dienst" te bewijzen per VROUWENPOLDER Het echtpaar C. Wag^naar, dat reeds veertig jaar in Vrouwenpolder woont, hoopt maandag a.s. het unieke feest van een zestigjarige echtverbintenis te vieren. En als of dit nog niet genoeg is kan er als bijzonderheid aan worden toe gevoegd dat de heer en mevrouw Wagenaar, respectievelijk 81 en 79 jaar oud, beiden nog een vol ledige dagtaak voor hun rekaning nemen. Aan de spreekwoordelijke rust van de oude dag wordt daar aan de Zoekweg nog niet gedacht. We vielen op een ongelegen en mis schien zelfs onbeleefd moment binnen. De tafel was gedekt en de aardap peltjes stonden in de laatste fase te sud deren. Maar dat mocht allemaal niet hinderen. „Kom binnen, wij boerenmen sen nemen het niet zo precies." Dat laatste werd wel duidelijk toen we na dat we „gezeten" waren met klimmen de verbazing naar het etensbord van de heer Wagenaar keken. Op dat bord lag namelijk een voor werp van volstrekt ongebrijpelijke her komst. Op het eerste gezicht leek het een kalktablet, maar de zuivfer ronde stuitervorm, en voorts de overweging- dat oudere mensen doorgaans geen kalkgehrek hebben deden dit vermoe den wel enigszins geweld aan. Welnu het raadsel werd spoedig op gelost. Het bleek een ei te zijn, wel iswaar een zeldzaam ei, maar toch doodgewoon van de kip, in zoverre dit doodgewoon te noemen is. Maar de af metingen van het eitje waren gewoon niet te geloven. Het was nauwelijks gro ter dan een stuiter. „Ja", zei mevrouw Wagenaar, „dat is inderdaad een zeldzaamheid en ik heb dan ook niet de moeite genomen om het te koken." „Welnee", antwoordde haar echtge noot, „ik gooi het zo over de aardappe len heen". „We nemen het niet zo nauw," voeg de hij er aan toe, „en dat is misschien wel juist de reden dat we gezond zijn En met deze woorden was het ijs definitief gebroken. De aardappels wer den op een laag pitje gezet en we gin gen er rustig voor zitten. De heer Wagenaar werkt nog volle dagen en zit nog dagelijks op de fiets. Och ja, het gaat allemaal rustigjes aan, dan breekt het lijntje niet, maar niet temin is de regelmaat van dc arbeids dag in het gezin Wagenaar nog nimmer verstoord. En het is de bedoeling dat dit voorlopig nog niet gebeurd ook. Van werken blijf je gezond, en naar het uiterlijk is de heer Wagenaar een spre kend bewijs voor de juistheid van die stelling. Maandag is dus de grote dag. Dan gaan de herinneringen terug naar het jaar 1900 en dat is een zinvolle herden- k ?Vie zich van de geschiedenisles, of Aangekomen 2S/6 Eng. Overseas Pioneer; vertrokken. 22/6 Dts. Argo, Ned. Amstel- stroom. Gepass. naar Antwerpen (Ned. schepen) 22/6 Kreon, Alphacca, Tubo, Al- waki, Paris, Oosterburgh, Catharina-W. (Gent), Silvretta, Nykerk. Gepass. naar zee (Ned. schepen) 22/6 Taurus, Beta, Al batros, prins Willem George Frederik; 23/6 Esma-B, Advent, Axeldijk. Dacapo. OOSTBURG. Weinig goede, gulden af, en vonniste tot 100 gulden woorden had de officier van jus-!boete subs' 30 dag*®- tïtie, - mr. Schenkenburg van1 maakt om dit eeuwfeest te vieren. Het financiële verslag liet een gezonde kaspositie zien. De heer J. M. de Nooijer verhaalde voor de onderwijzers •en onderwijzeressen de rijke geschiede nis van Schouwen-Duiveland. In de mid daguren maakte 'het uitgebreide gezel schap een duinwandeling. THOLEN Wedvlucht van „De trou. we Duif" uit Pont St, Max., 272 km. A, J. A. Wagenaker 1, 5; Joh. Deurlo 2,7; A. de Jonge 3. 10, 17, 32; L. Jan sen 4, 14, 18, 26; D. Jansen 6, 13; M. P. Tazelaar 8, 12, 19,23; L. Laban 9, 11. W.EDVLUCHT UIT Chateaurouse, 555 km. Joh. Deulo 1, 7; Fr. Koppenhol 2, 5; D. Jansen 3, 6, 9; P. den Boef 4; A. Burgers 10. De afdeling Sint-Annaland van de Stichting „Vrederust" telt thans 51 le den. Het bestuur bestaat uit de heren Chr. Kalle, voorzitter en C. van Win kelen, secretaris-pennigmeester. vrachtauto een vrachtje aardap pelen naar Oostburg gebracht. Bij wegcontrole door de rijkspo litie bleek dat de wagen, die een maximaal laadvermogen had van 3050 kg. met bijna 7000 kg. aard appelen was geladen. Hoe G. ook zijn onbekendheid hiermede trachtte aan te tonen, het hielp hem niets. Met klem benadrukte mr. Schenken burg van Mierop hoe levensgevaarlijk overbelaste vrachtwagens op de weg zijn. Deze auto's zijn moeilijk bestuur baar terwijl het remvermogen door overbelasting ernstig wordt belemmerd. De eis luidde 150 gulden subs. 30 dagen. De kantonrechter, in aanmerking ne mende nat hij voor het eerst voor een dergelijk feit terechtstond, deed er 50 WESTKAPELLE. De raad van Westkapelle heeft een nieuw hoofdstuk toegevoegd aan de be staande politieverordeningen be treffende het gebruik van de zeebaden en het strand. Het zal verboden zijn bij afgaand water en oostelijke wind met een lucht bed en dergelijke zich in zee te begeven. Ook zal het verboden zijn tenten op het strand te plaat sen zonder toestemming van B en W. Omdat het wel eens ge beurd is, dat badgasten een grote kuil op het strand maakten en deze voor de duur van hun va kantie als eigendom beschouw den zal dit eveneens verboden zijn. Een volgende bepaling is dat het strand ter bevordering van de rust niet met bromfietsen bereden mag worden Burgemeester Ph. de Meester deelde mede dat het hem als V.V.V.-voorzit ter gelukt was van de Bond tot Red ding van Drenkelingen een vlet met buitenboordmotor te gebruiken. Deze zal zo vlug mogelijk op het badstrand ge stationeerd worden. De voorzitter sprak voorts van een historisch raadsbesluit bij het door de raad vastgestelde uitbreidingsplan aan de Joosjesweg. Het gehele plan beslaat een oppervlakte van circa 32 ha. en zal in twee fasen plaats vinden. Wanneer uitgevoerd zal er plaats zijn voor 103 grote zomerhuizen, 2 dubbele kleine zomerhuizen en 13 kampeerhuis- jes, het plaatsen van 16 caravanzolen, een kampeerterrein, het bouwen van 2 horecabedrijven met dependances, het bouven van een serviceplan en een ben zinestation Nadat de restauratie van de wind molen van de heer Roelse aan de orde was gesteld hield wethouder Lievense een bewogen pleidooi vóór de restau ratie. De voorzitter zei zelfs tot tranen toe bewogen te zijn toen hij zag in welk een desolate toestand de molen verkeerde. Met algemene stemmen werd tenslotte besloten naast de 40% die het Rijk en de 15% die de Provin- j- 7 7 7 7. 1 Acci accu vuui ^ceiduu wcei een «<iix- cie subsidieert het resterende gedeelte j taj veilig-verkeersdagen vastgesteld. Vervolgens kwam het ernstige on geval dat op 7 januari te Oostburg plaats vond tussen de motorrijder J. J. D. uit Zuidzande en een dienstbus van de S.B.M., welke bestuurd werd door E. A. K., chauffeur te Aarden burg, aan de orde. K. werd ten laste gelegd dat hij de doorgang van het verkeer niet had vrijgelaten toen hij met zijn zware en lage bus vanaf de markt te Oostburg de Burchtstraat kwam ingereden, welke straat voor- rangsweg is als onderdeel van de Rijksweg Breskens-Aardenburg. K. meende dat de motorrijder wel met een bijzonder hoge snelheid gere den moet hebben, omdat hij hen niet heeft zien aankomen, toen hij zijn ma noeuvre begon uit te voeren. Het slacht offer betwistte dit. Hij betoogde dat hij niet harder had gereden dan 30 a 40 km. Van het overige wist D., zich prak tisch niets meer te herinneren door de zware hersenschudding die hij tijdens de aanrijding opliep. De eis luidide 100 gulden subs. 30 da gen. Mr. H. de Mul betoogde dat het voorrang hebben, niet wil zeggen dat men carte blanche heeft. Er zijn be paalde omstandigheden waarop degene die voorrang lieeft de plicht rust be hoorlijk uit te kijken. De kantonrechter gaf bij zijn overwegingen waarop hij zijn uitspraak baseerde duidelijk aan, dat op buschauffeurs een zware verant woordelijkheid rust, nog meer dan op andere weggebruikers. De door K. begane overtreding achtte hij bewezen, doch hij wilde hem geen nalatigheid of grove schuld ten laste leggen. De uitspraak luidde 50 gulden subs. 10 dagen. A. C. B., arts te Oost burg was al jaren lang de gelukkige bezitter van een buks. De heer B. die vroeger in IJzendijke heeft gewoond, had in zijn woonplaats de vereiste ver gunning hiervoor. Bij zijn verhuizing naar Oostburg had hij evenwel nagela ten in zijn nieuwe woonplaats een dergelijke vergunning aan te vragen. Tijdens de vorige zitting werd dok ter B. alsnog in de gelegenheid gesteld zich van de vereiste vergunning te voorzien. Ter zitting bleek dat de loco burgemeester van Oostburgals waar nemend hoofd van de politie aan B. de vergunning niet wilde verstrekken. Tegen dit besluit was de arts niet tijdig in beroep gegaan. Dokter B. be schikte dus niet over een vergunning, waarvoor hij werd veroordeeld tot verbeurdverklaring van de buks, bo vendien kreeg hij twee boetes van 1 gulden. GOES. Het verbond voor veilig ver keer heeft voor Zeeland weer een aan- van 8500 gulden voor rekening van de gemeente te doen komend Besloten werd tot het aanschaffen van een portimachine over te gaan. Het Ko ningin Wilhelmina fonds zal een subsi die van 1 cent per inwoner ontvangen. Maandag 27 juni zijn Arnemuiden en Zoutelande aan de beurt, 28 juni Mid delburg en Vrouwenpolder, 29 juni Sou burg en Meliskerke, 30 juni Vlissingen en Aagtekerke en vrijdag 1 juli Kou- dekerke en Serooskerke. MIDDELBURG Voor de bouw van een nieuwe gerefor meerde kerk in Middelburg is op 't Zand even achter de Koningin- nelaan een terrein beschikbaar gekomen. Dit hebben B. en W. van Middelburg in een ten stad- huize gehouden informele bijeen komst meegedeeld aan de kerke- ven", dat B. en W. de keuze hadden gegeven uit twee of meer terreinen dan zou dit, na in de kerkeraad te hebben gediend, zeker eerst in een gemeente vergadering zijn gebracht. Maar in ze kere zin staan we met de rug tegen de muur, méént de heer Olthoff. Het is dit terrein in dit gedeelte van de stad of géén terrein. Met het oog op de lijdensweg inzake raad van de Geref. Kerk. Het kerkbouw van de afgelopen jaren be- i li u j j i i i -4 sloot dan ook de kerkeraad unaniem kollege had de kerkeraad uitge- in principe het aanbod te aanvaarden, misschien zelfs uit eigen ervaring nodi-gcl Oiïl eens te komen praten ondanks het feit dat „wij liever dich- en W. van Oost- de politieke en economische toestand ,iröiu ter biJ de vesten waren neergestreken", en West Souburg en afgevaardigden van die dagen weet te herinneren, komt aan weiK verzoeK Uiteraard gaai- Maar de ligging biedt volgens de heer SOUBERG B. sen de te bouwen kerk zal moeten be vatten en of in verband hiermee het toegewezen terrein voldoende van groot te is. In deze commissie hebben zit ting genomen de heren v. d. Haar, Kerk hof, Kooiman, Zeilmaker en Janse de Jonge, de laatste als voorzitter van de commissie van beheer, die tevens als samenroeper van de commissie zal fun geren. Zodra deze commissie haar er varingen aan de kerkeraad zal hebben gerapporteerd, zal ongetwjfeld de ge meente in een speciale vergadering over de gehele gang van zaken uitvoe rig worden ingelicht. Waarbij men zich dan tevens zal moeten beraden over de financiële aspekten van de zaak. Een zeventigtal bejsarden uit Drei- schor heeft een uitstapje gemaakt. De reis behelsde dit jaa-r een rijtoer over het eilanide hetgeen mogelijk was ge maakt doordat 25 autobezitters hun voer tuig beschikbaar hadden gesteld en ook (omdat de bevolking voor 300 gulden zorgde. Van onze parlementaire redacteur DEN HAAG De kleinste ge meente van ons land, Serooskerke op Schouwen-Duiveland met haar 189 zielen, zal binnenkort opgaan in de nieuw te stichten gemeente Westerschouwen, één van de zes die er in plaats van de achttien nu bestaande gemeenten op dit Zeeuwse eiland zullen komen. De Tweede Kamer bleek gisteren in algemene trekken wel mee te gaan met het voorstel van minis ter Toxopeus, terwille van een betere bestuurbaarheid en op grond daarvan ook gunstiger mo gelijkheden voor de verdere ont wikkeling van dit eiland dat bij de overstromingsramp van fe bruari het zwaarst werd getrof fen. van schoolbesturen met de hooiden der onder dc Indruk van het geheimenis van ne gehoor werd gegeven. Bii de Olthoff toch zeker aantrekkelijkheden. 1-yere scholen zijn bijeen gewe.esL de voortwentelende tijd. Zestig jaar m •l DespieKingen waren van öemeen j)e kerkeraad heeft inmiddels een tezijde aanwezig burgemeester commissie benoemd, die na het verkre- mr 1 nli rip lA/irit rip vvptVimirlprcadvies van een architect, zich zal mi. Jon. cte Wiat, ae wethouders beraden over de vraag hoeveel zitplaat- J. W. Kögeler en A. J. Kaland en oni, voor het geval geen toestemming lief en leed en met onverbreekbare wordt verleend tot het voortzetten van trouw verbonden, liet is waard geme- het 7e en 8c leerjaar aan de lagere morcerd te worden, scholen, te beraadslagen over de sticb- Of het druk wordt weten de heer en ting van een v.g.l.o. school, waarin mevrouw Wagenaar nog niet. Ze hebben onderwijs zal worden gegeven zowe: aan kinderen van het openbaar als van liet bijzonder onderwijs Als gevolg van deze bespreking wordt door iedere in stantie thans in eigen krn.g overlegd oj welke wijze samenwerking mogelijk is en door welke instantie de school zal moeten worden opgericht en be heerd. Gevonden voorwerpen VLISSINGEN. Op het bureau van poll- I tie te Vlissingen zijn inlichtingen te krijgen over de volgende gevonden voorwerpen: Handveger: ketelpak: kinderpistool; kwi- tantiekaarten; looptuigje; vest; zonnebril; speelgoedauto: diverse badhanddoeken: zwembroek: Remark Questionnaire; sleutels; jasje: schoenen; fotootje; handtasje; driewiel- fietsje: tennis-racket; steppen; fietsen; hor loge: broche; luchtbedpomp; dameshoed; verrekijker; boodschaptas met inhoud; abon nementskaart; lineaal; bankbiljet; hangslot; stropdas; badhanddoek; herenondergoed; zwembroek; doos met kinderspeelgoed; por- temonnaie's. sportsweater; hond; net met speelgoed; kindervestje; schoudertas met in houd. TERNEUZEN. Op het bureau van po litie te Terneuzen zijn inlichtingen te krij gen over de volgende gevonden voorwerpen: Zakdoek; grijsgeblokte herensjaal; zwem broek met badhanddoek: kanarie; zakdoek; double ketting: wit kinderschoentje: poppen- wandelwagentje; boodschappennetje; kinder zakdoekje; groene jongenstrui; 3-wielig kin derfietsje; ballpoint; gele plasticbal; kleine plasticbal; z.g.a.n. zwarte dameshandschoen; sigarettenaansteker; zwembroek; sleutels; wanten, blauw wit ceintuur; ketting (scha kelmodel); rood plastic boodschappentas, oor bel; blauw wollen jongenstrui; -blauwe pet met embleem en twee bamboestokken. zeven kinderen en twaalf kleinkinderen, maar die komen beslist niet allemaal. Een van hun kinderen woont in Enge land, een tweede zwalkt op de wereld zeeën en een derde woont ontzettend ver weg. Nee, we kunnen ze onmogelijk alle maal verwachten, zegt mevrouw Wage naar. Jammer is dat natuurlijk wel, maar de dankbaarheid, die het kenmerk van het echte feest is, zal er niet door geschaad worden. Het zal maandag een grote dag zijn. 's-GRAVENPOLDER. De gemeen teraad van 's-Gravenpolder is ter verga dering bijeengeroepen voor donderdag 30 juni a.s. om 8.30 uur. Behandeld zul len worden de verlenging van de kas geldlening van 20.000 met de N.V. Bank voor Nederlandsche gemeenten te 's-Gravenhage. wijziging van de ge meenschappelijke regeling IZA-Zeeland, vaststelling huurverhoging 3 midden standswoningen Raadhuisstraat en een aantal wijzigingen van de gemeentebe groting 1959. Zaterdag geeft de gymnastiekvere niging Spido een demonstratie op het sportterrein te Oud-Vossemeer. de gemeentesekretaris, mr. J. Hooy. Medegedeeld werd, dat het bewuste terrein gepland is in de buurt van meer openbare gebouwen (scholen) en een speelterrein. De gemeente deed de toezegging, dat gratis zal worden ge zorgd voor de aanleg van een parkeer terrein bij de kerk. Dit laatste mag men beslist niet verwaarlozen indien men bedenkt dat het aantal geparkeer de auto's op het Hofplein en in de Bo- gardstraat wijst op een toeneming van het gemotoriseerd vervoer naar de kerk. Het bouwterrein is ongeveer gelegen in het centrum van Stromenwijk-'t Zand-Griffioen. Wanneer de bouwplan nen in deze wijken zullen zijn gereali seerd, zullen daarin ongeveer 10.000 Middelburgers wonen. Op de vraag van het moderamen wanneer het toegezeg de stuk grond beschikbaar komt dat wil zeggen: wanneer daar gebouwd kan worden werd geantwoord: over ongeveer twee jaar. Het onderhoud met B. en W. droeg een zeer gemoedelijk karakter. Zelfs werd er nog over de toekomstige bouw plannen van Middelburg gesproken. Met een soort ultimatum van B. en W. op zak rapporteerde het moderamen aan de kerkeraad zijn bevindingen. Wan neer de zaak zó stond, deelt de heer GOES. Op woensdag 12 en donder dag 13 oktober a.s. wordt in de zalen „Krijger" door de afdelin.*.' Zuid-Beve land van de Nederlandse Bakkers- bond, ter gelegenheid van haar 50-ja- rig bestaan, in samenwerking met net gemeentebestuur en de Kor;. Ned. Gist en Spiritus fabriek te Delft, een Zeeuw se bakkerswedstrijd en tentoonstelling georganiseerd, waarvoor o.m. een com missie van aanbeveling is benoemd. Zij bestaat uit de voorzitters van de Provinciale Zeeuwse-Christelijke en -Ka tholieke Bakkersbond. De regelingscommissie bestaat uit de heren J. de Jonge, Ellewoutsdijk, voor zitter en F. Felius, Goes, J. Felius, Kloetinge, P. Felius, Yerseke, J. Moer land. Krabbendijke, E. J. Spelier, 's Heerenhoek en CJ. Zwartepoorte te 's Gravenpolder, leden. Als secretaris fungeert de heer Meij- ler, commies ter secretarie te Goes. VISMIJN VEERE: Exportgarnalen 1145 kg 301450, handelsgarnalen 47 kg 245, schar 101 kg 16—35, bot 95 kg 16, wijting 49 kg 1670, tong 400 kg 119230, rog 6 kg 1725. paling 5 kg 89251, griet 3 kg 8&—90, tarbot 4 kg 2'26, doorgedraaide vis 682 kg. Het probleem van de gemeentelijke in deling er zijn gemeenten bij van 300, 400 en 500 inwoners! is al veertig jaar oud. Nu er iets gaat gebeuren blijkt de bevolking van in totaal 23.000 mensen er eigenlijk weinig bezwaar tegen te hebben, komen de meeste en krachtigste bezwaren van de gemeentebesturen die straks dreigen te verdwijnen als het nu in behandeling genomen voorstel rechts geldig zal zijn. Het ziet er wel naar uit dat deze inde ling in zes gemeenten er zal komen. Uit de Tweede Kamer zijn althans uitslui tend bedenkingen geopperd van linkse en van uiterst rechtse zijde. De socialis tische woordvoerder Scheps pleitte name lijk voor vijf gemeenten en de staatkun dig-gereformeerde Zeeuwse oud-burge meester Kodde vond eigenlijk dat de zaak maar bij het oude moest blijven. Hij wilde in ieder geval de gemeenten Ouwerkerk, Nieuwerkerk, Oosterland, Dreischor en Renesse behouden afgevaardigde dr. Verkerk, ook burge meester, zij het dan in Zuid-Holland, noemde het een noodzakelijk sluitstuk van de wederopbouw en de herverkave ling, de liberaal Visser dacht dat de be volking zich best zal kunnen aanpassen en de Chr. hist.-woordvoerder mr. Beer- nink vond het juist dat er wat gaat ver anderen daar de nieuwe ontwikkeling levenskrachtige gemeenten vraagt. Wel meenden deze laatste sprekers dat op grond van plaatselijke wensen de kleine kern Schuddebeurs ten noorden van Zierikzee beter bij deze gemeente zou kunnen komen dan bij het nieuw ontworpen Middenschouwen. Minister Toxopeus verdedigde het standpunt dat met de zes nieuwe be- stuurskrachtige gemeenten meer kan ge beuren dan nu het geval is en dan tegen de helft van de kosten. Eén enkele grote gemeente maken van het eiland vol gens de afgevaardigde Scheps de ideale oplossing zou volgens de minister te yeel overhoop halen en ook te veel op één hoop gooien. Daarmee gaf hij met een antwoord op de bezwaren van de S.G.P.-er Kodde, die had geijverd voor het behoud van het oorspronkelijke karakter van de gemeenschappen, dat volgens hem zou hebben te lijden als zij in een groter bestuur geheel zouden worden opgenomen. Middenschouwen is puur agrarisch en daarom past Schudde beurs daar beter bij dan bij Zierikzee. Tot een beslissing kwam het gisteren niet omdat de socialisten een ingewik keld amendement hadden ingediend, dat een opdeling van Middenschouwen in hield zodat er inplaats van zes slechts vijf gemeenten op het eiland zouden komen. VEILING GOES. 23 juni. Export en in dustrieveiling. Kruisbessen 34; Jucund» I 83 II 77; Regina I 95. II 75; Mad. Moutot I 81—86, II 77; Sengana I 82—93, II 72; Mach Fruhernte I) 75; Div. aardbeien afw 45- Frambozen in kratten 36—37, II 75—76: Frambozen voor de Ind. D. Aardbeien met Voor de nieuwe indeling m zes ge- dop per kg: Regina I] 66—92; Sengana I meenten: Westerschouwen, Middenschou-1 11 69: Talisman II 58—81; Mad. wen, Zierikzee, Brouwershaven, Duive- Aardbeien per doos land en Bruinisse, was de meerderheid gana Y28-36, li 2ll27; TalismmUf van de Tweede Kamer wel te vinden. II 25-30; Mad. Moutot I 26 R^de bessen De KVP-er Van Dongen, ook een Zeeuwt achtte het wel de beste oplossing, de AR- KLOETINGE. Voor de afdeling van de N.C.V.B. sprak de heer T. J. Kolk, directeur van Kinderzorg over het onderwerp „Het verwaarloosde kind". Deze boeiende causerie werd met grote aandacht gevolgd. Het was tevens de laatste vergadering van het seizoen. De eerstvolgende wordt gehou- J. Olthoff mee in „Ons Kerkelijk Le- den op woensdag 7 september. SOUBURG In het kader van de sportweek speelde R.C.S. een voetbal wedstrijd tegen Jong Ambon. Direkt na het fluitsignaal rukten de Ambonnezen in een hoog tempo en met een verbluf fende techniek naar het Souburgse doel, forceerden een hoekschop in de tweede minuut en scoorden een fraai doelpunt in de vijfde minuut door een hakbal van Salhuperu, dat echter wegens buiten spel werd afgekeurd. R.C.S.. dat als een stel zwaar zwoegende adspiranten speelde nam toch in de zesde minuut verrassend door Aretids de leiding na een blunder van doelman Salawahe: 10, R.C.S. werd toen gevaarlijker door open aanvallen die door de harde wind verrassend wa ren. Toch miste Salhuteru voor Ambon drie maal voor open doel en een keer faalde het hele binnentrio bij een mak kelijke kans. Net toen men dacht dat Ambon door zijn mooie, maar onproduktieve spel het onderspit moest delven, scoorde Sohilait in de 25ste minuut 1—1, na schitterend voorbereidend werk van Salhuperu. Een minuut daarna wandelde deze balkunste naar door de hele R.C.S.-verdedigmg, schoot in eerste instantie tegen doelman Danielse op maar de tweede keer was het raak 1—2. In de 2de helft lag het tempo veel lager en was de wedstrijd minder aantrekkelijk. Na vele benauwde situaties voor het R.C.S.-doel werd het in de 20ste minuut door Sohilait 1—3. Danielse redde nog twee keer fraai en aan de andere kant belandde een knal hard schot van Arends via de lat over het doel. De uitslag van de volleyball- wedstrijd tussen Zuid-Westers en V.C. Matador was 13. De tussenstanden waren 8—15, 15—13 en 7—15. per doos I 42—49, II 28—40; rode beseen nÜr agt V?' 11 tOO121. Frambozen rI.GI M,1-2,5, J,1. 2'-23' Kersem E»rle< i«o 5 Markiezen I 155—171. II 129 Hr0U.aondcJs 1 ,61' 11 48: Vr. Tan ^.lenltB.Fosteïeinlters n «9—71. VEILING KRABBENDIJKE. 23 juni. Industrie-aardbeien: Jucunda I 79. II 72. aardbeien per doos: Senga Sengana I 34— Ir' l?~23: Talisman I 24—34; II 15—28; Mach. Fr. II 18; Regina II 14; aardbeien per kg: Senga sengana II 72—73: Talismen II 60—67: Mach. Fr. II 47—48: Mad. Mou- 6468; rode bessen per doos: Pro- iuin i8~~35: Jhr' v' Tets 1 44; 11 23~~ VEELING THOLEN, 23 juni. Dore bon- ken 31, gewone 24.04—24.28, poters 15.50— 16^0, eerstelingen bonken 31, gewone 23.50 23.60, poters 14.6015.27, kriel van beide soorten 900960, aanvoer 55 ton, VISMIJN BRESKENS. 23 juni. Expert garnalen 1146 kg, tong 1250 kg, schar 237 kg, schol 17 kg, bot 35 kg, rog 8 kg, griet 2 kg, bot doorgedraaid 2191 kg. VEILING ST. ANNALAND, 23 juni. Do- re bonken 33.03, gewone 23.6525.37, drielin gen 16.6417.40, kriel 11.67, alles per 100 kg, aanvoer 1900 kisten. VEILING ST. MAARTENSDIJK, 23 juni: Doré 1 25,2525,60 2 22,16—25,18; bonken 30,47; drielingen 17,51; kriel 11,42; aan voer 800 kisten. BEURSBERICHT ST. MAARTENSDIJK: Tarwe 32—38. gerst 2627, haver 24—25, groene erwten 3840, schokkers 3D41, bruine bonen 115125, blauwmaaneaad 115—128. ASPERGEVEILING BERGEN OP ZOOM, 23 juni: aa extra 250270, aa 1 210. a extra 250—265, a 1 190, b extra 255. b 1 170, c extra 175—180, c 1 90—95, d 1 40—50, e 1 65, e 2 30. f 1 60—70, stek 23. Aanvoer 7.000 kg.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 4