WETHOUDER ROOSE REAGEERT Moord in het geheim Vlissingse visser ving elektrische mijn Kritiek op procedure van raadscommissie Gestegen stichting lasten voor „Vrederust" „Ik zal mij tot het uiterste verzetten Vrijdag 24 juni 1960 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 3 55 Reactie van de directeur van gemeentewerken keumeid Raad Terneuzen Spoedig nieuw zwembad TAKELEN OP KADE WAS VERBODEN Wrijving met gemeentewerken „Ik erken fouten Wie moet vergadering van de raad leiden Geitenfokdag in Goes De burgemeester de ambtenaar en het bier Pijpersfestival Wedvlucht „De Reisduif" Raad Kattendijke bijeen Geslaagden chr. lyceum Projektiel vandaag onschadelijk gemaakt Paardenmarkt in Middelburg VREEDZAAM „HANDGEMEEN OP HET MOLENWATER Belangstelling opleiding INTIMIDATIE Jubileum bij herv. gemeente te Bergen Veilig Verkeersdag te 's Heerenhoek Spoorlijn naar haven is van groot belang geSer7adInhetftIerghaedeerriëg jFVr! Dilettanten Toneel won Landjuweel Zandscliipper verdronken Eikerzee neemt oude begraafplaats over „WEST HINDER WORDT GELICHT Gemeente Vlissingen garant voor showboat correcte wijze behandeld door de ge-i meente Goes". Dat was nog voor het provinciaal be-i stuur van Zeeland een rapport werd ge- j zonden over de moeilijkheden over de tekening. 1 Ik heb. zei de heer Roose gistermid dag, nadrukkelijk verboden een teke-J j ning van Sanbella te verzenden naar j Zweden. Ik hefo echter niet bij het in- GOES De heer J. H. Roose, wethouder van de gemeente Goes, j pakken van de post gestaan. De ver- zonden 1 discussie GOES. TERNEUZEN. Bij de ope ning van de raadsvergadering! van donderdagavond bracht de voorzitter, burgemeester mr. H. Rijpstra de raad allereerst dank voor de wijze waarop hij en zijn echtgenote tijdens de installatie plechtigheid waren ontvangen. In deze raadsvergadering' vond een discussie plaats over de noodza- van een nieuw zwem AT bad voor Terneuzen. Naai aanleidmg^van Het raadslid R. Hol (p.v.d.a.) stelde die in het door de raadscommissie uitgebrachte rapport over j van" Sanbella ^nd^nks mijn^eVbod, al- S'steren d°or wethouderRoo- enige vragen over liet nieuw aan te leg- het beleid van het college van B. en W. scherp wordt aangevallen dus en, volgens de commissie, als wethouder het vertrouwen van de raad niet meer kan hebben, zal zich tot het uiterste verzetten tegen een behandeling van het rapport in een geheime vergadering van de raad. ,,Ik kan er toch niet in toestemmen, dat ik in het geheim wordt afgeslacht, om daarna als lijk weer in de openbaarheid te worden gebracht", merkte de wethouder op. de heer Roose. Wethouder Roose bestreed dat in zijn opdracht aan de Zweedse fabriek van bustehouders een plagiaat tekening zou zijn vervaardigd van een soortgelijk be drijf in Goes (Sanbella). De directie van het bedrijf in Zweden heeft, aldus de O GOES. Wethouder Roose heeft gis termiddag- in een persconferentie ver klaard dat z.i. de moeilijkheden in Goes zijn ontstaan door wrijvingen tussen de directeur van gemeentewerken en een deel van het college van B. en W. De heer Roose verklaarde dat er op het bureau van gemeentewerken In Goes een onprettige sfeer heerst. „Een groot deel van het personeel dreigt weg te gaan". Hij weet deze moeilijkheden aan de directeur van gemeentewerken, die hij voorts ook verweet de oorzaak te zijn van de door hem in de raadsver gadering ter sprake gebrachte knoeie rijen. Hiermede bedoelde de heer Roo se diverse verschrijvingen, die volgens hem, hebben plaatsgevonden. Posten worden van de ene naar de andere re kening geboekt en dat is onjuist. In ons raadsverslag. dat gisteren is gepubliceerd, hebben wij vermeld dat de heer Roose sprak over knoeierijen ten stadhuize. De heer Roose deelde ons gisteren mee niet de woorden „ten stad huize" te hebben gebezigd. Ook van an dere zijde maakte men er ons reeds op attent dat wij. kennelijk in het rumoer van de vergadering, de woorden van de heer Roose niet juist hadden verstaan. Ik doelde, zei de heer Roose, op ge meentewerken. Daar vinden knoeierij en plaats. Met industrieterrein zuid-west klopt de zaak weer niet. Ik heb tijdig gewaarschuwd dat de berekening van heer Roose, een tekening gevraagd van een Nederlands bedrijf om de bouwme thoden e.d. in Nederland te kunnen zien. Aan gemeentewerken is opdracht gege ven een schets te vervaardigen, welke ais leidraad zou kunnen dienen. Met na druk is vastgesteld, aldus de heer Roo se, dat het ontwerp van de architect, die Sanbella bouwde, 'beschermd dien de te worden. Hoogstens mocht de plat tegrond als voorbeeld dienen. De heer Roose verklaarde dat hem ook spionna- ge bij Sanbella is verweten. De heer Luyendijk, adviseur van Sanbella heeft dit echter op 24 december 1950 in een gesprek belachelijk .genoemd, In die tijd was er, merkte de heer Roose op al een motie van wantrou wen tegen mij in de maam. Dat is toen niet doorgegaan. Men probeerde klach ten tegen mij te verzamelen evenals te gen de burgemeester. Enkele weken later zaten toevallig in eenzelfde treincoupé, de commissaris der Koningin in Zeeland, de burgemees ter van Goes, de heer Lenshoek uit Kloe- tinge en de heer Luyendijk, adviseur van Sanbella. De heer Luyendijk merk te toen op: „Sanbella is op uitermate 55 GOES Tijdens de gisteren ge houden persconferentie zei wet houder Roose bij het geven van inlichtingen zich sterk gehand'/ capt te voelen door de geheim houding, die de raad in de gehei me vergadering is opgelegd. Hij wilde dan ook niet op de feitelijk heden van het rapport ingaan. Ik erken echter, zei hij, dat er se in een persconferentie ter sprake gebrachte over de dienst gemeentewerken hebben wij de directeur van gemeentewerken, de heer J. Oranje in de gelegen heid gesteld, op de kritiek, die op hem was geuit, commentaar te geven. De heer Oranje verklaarde ons, dat hem tot nu toe niets is geble ken van enige aanmerking van de zijde van het college op zijn beleid, in welke zin dan ook. Overigens ben ik van mening, fouten zijn gemaakt. h Oranie dat het weer 1. Het staangeld van circus Van Be- i zel ae neer Uianje, aat net weer ver is betaald zonder krediet van de raad; 2. Met de gang van zaken t.a.v. de auto van de directeur van gemeente werken zaten wij formeel fout. De si tuatie was al zo van 1952 af. De auto heeft nooit op de begroting gestaan en van Ged. Staten was geen goedkeuring ontvangen. Het hele college van B. en W. wist dat echter en de gemeenteraad eveneens. 3. Ik erken ook. dat het college met de benoeming van een hoofdcommies een psychologische fout heeft gemaakt, die zijn terugslag heeft gevonden op het ambtenarenkorps. Dat heeft het col lege van B. en W. zich niet voldoende gerealiseerd en dat is jamcner. Voor het salaris was gedeeltelijk dekking aan wezig. GOES. Naar aanleiding van de maandaagavond in de gemeen teraad gevoerde besprekingen over het werk van de raadscommis sie die een onderzoek moest instellen naar het beleid van B. en W. en waarbij scherpe beschuldigingen werden gelanceerd in een gela- de directeur van ge"meente=werken nfe't den sfeer, heeft de heer J. H. Roose, wethouder der gemeente Goes kon kloppen. Nu dreigt de gemeente gistermiddag in een persconferentie een toelichting gegeven op di- voor een aanzienlijk bedrag m de bootK te gaan. verse zaken. De heer Roose wilde niet verhelen for meel wel voor de gang van zaken, ook bij gemeentewerken, verantwoordelijk te zijn. Hij vroeg zich echter af of dat ook betekent, dat hij moreel voor alles ver antwoordelijk is. GOES Volgende week woens dag zal de gemeenteraad van Goes weer vergaderen en dan zal het rapport van de commissie worden besproken. Het is echter niet bekend of dit in een openba re dan wel in een besloten verga dering zal gebeuren. Zullen uit de besprekingen besluiten voortvloei en, dan zullen die echter in elk geval in een openbare ergade- ring moeten worden genomen krachtens de gemeentewet. Dient men bijv .een motie van wantrou wen in tegen de burgemeester en een wethouder of tegen meer wethouders dan moet daarover in het openbaar worden beslist. Inmiddels is de vraag interes sant, wie volgende week de ver gadering zal leiden. Het hele col lege van B. en W. is bij liet con flict betrokken en er zijn wettelij ke bepalingen, die in een derge lijk geval voorschriften geben m.b.t. de leiding. Het zou wel eens kunnen zijn dat noch de burge meester, noch een der wethouders de vergadering kan leiden. Dan wordt deze taak in handen gelegd van het oudste raadslid. GOES. De provinciale geitenfok dag. waar de beste geiten uit de gehele provincie te zien zijn, wordt op 30 augustus gehouden in Goes. Hieraan gaan plaatselijke keuringen vooraf, waarbij de dieren worden aangewezen voor de nationale 130 september in 's-Hertogenbosch) of de provinciale ten toonstelling. De plaatselijke geitenkeuringen vin den plaats te; Nieuwvliet op maandag 4 juli; Kamperland, Haamstede, Eiker zee en Renesse op 5 juli; Borssele, Dreischor en Zierikzee op 6 juli; Sou burg op 7 juli; Sint Maartensdijk op 8 juli; Aagtekerke op 11 juli; Oostkapel- le, Serooskerke en Vrouwenpolder op 12 juli; Biggekerke en Koudekerke op 13 juli; Wolfaartsdijk en Wemeldinge op 14 juli en Nieuwdorp op 15 juli. De heer Roose, wiens optreden door de commissie scherp wordt bekritiseerd, met name omdat hij burgemeester Mi- chaëlis zou hebben gesteund in de naar het oordeel der commissie onjuiste han delingen, verklaarde het absoluut niet eens te kunnen zijn met de door de commissie gevolgde procedure tijdens het onderzoek. De heer Roose handhaaf de het standpunt ook woensdagavond door hem m o'e raadsvergadering naar voren gebrachl da: de commissie niet voldoende heeft gestreefd naar nauw keurigheid. De heer Roose zei, aan de rappor teur der commissie te hebben meege deeld een meer gedegen behandeling te wensen, dan het plompverloren ant woorden op niet steeds concrete - vragen. Op woensdag 16 maart 1960 zou hij voor de commissie verschijnen in de raadszaal van het stadhuis. Hij deel de daarop de rapporteur, mr. J. G. van der Burgt, mede dat de pro cedure van hel onderzoek hem. onbekend was en dat hij zelfs niet op de hoogte was van o'e punten van het onderzoek. De heer Roose schreef voorts: „Ik stel voor, dat u mij zij het dan ook zeer summier inlicht over de door uw commissie gedachte procedure. Daar naast zou ik het op prijs stellen in ken nis te worden gesteia var. de concreet omschreven punten waarop het onder zoek betrekking heeft. Indien de com missie van onderzoen mij schriftelijk vragen zal stellen over feiten, die be trekkin? hebben op de aangegeven pun ten, verklaar ik mij zonder reserve be reid, deze vragen naar beste weten ook schriftelijk ie beantwoorden. Voorzo ver, schreef de heer Roose, deze vra gen naar het oordeel van de commissie nog verduidelijking of nadere toelich ting behoeven, ben ik bereid ten aanzien van de behandelde punten nader mon deling met de commissie te overleggen. Ik meen, dat deze werkwijze de pro cedure slechts ten goede zal komen." De heer Roose merite vervolgens nog op dat volledigheid en nauwkeurigheid van groot behang zijn, omdat met het onderzoek het belang van de gemeente is gemoeid. Deze en andere brieven heeft de heer Roose gistermiddag tij dens de persconferentie overgelegd. Op 21 maart ontving de heer Roose een brief van de rapporteur der commissie die hem schreef: „Indien u zich bij het onderhoud der commissie op bepaalde punten niet volledig kunt oriënteren, of voor het geval u zich sommige feiten niet meer kunt herinneren, zal de com missie het u niet euvel duiden dat u klaar waren, hebben wij een ambte naar van gemeentewerken die bij deze affaire was betrokken, gevraagd het antwoord te lezen en hem gevraagd of hij het met de inhoud van de brief eens was. Hij verklaarde, dat de door ons samengestelde brief de feiten juist weer- gai. Het was toen laat in de avond en de burgemeester ging kijken of er nog iets te drinken was. Hij vond twee Hes jes bier. Die hebben wij toen met ons drieën opgedronken. Toen de betrokken ambtenaar in de commissie verscheen werd hem ge vraagd: „Is u 's avonds bij de burge meester iets te drinken aangeboden? Wat hebt u gedronken? Hoeveel glaas jes bier hebt u gedronken? Weet u wel heel zeker, dat wat u nu zegt, de waar heid is. Dronk u dat bier voor of na het lezen, van de brief?" De heer Roose bleek gistermiddag zeer verbitterd te zijn over het feit, dat deze vragen tijdens het onderzoek zijn gesteld. Op deze wijze wordt gesug gereerd, merkte hij op, dat ten huize van mevrouw Michaëlls gasten met een bepaalde bedoeling dronken worden ge voerd. De heer Roose merkte voorts op, dat de commissie hem zelfs niet heeft toe gestaan mede te delen bij welke perso nen men over bepaalde zaken inlichtin gen kon krijgen. Wilde ik een suggestie doen, dan werd daar overheen gepraat. Dan zei de voorzitter der commissie: „Ik heb mijn eigen mening en ik heb geen bewijzen nodig". De heer Roose meende dat er in sterke mate vooroor delen aanwezig zijn geweest bij de le den der commissie. GOES. In verband met het,, •3(1 Jorin r-< terzake geel of slechts \oorlopige me- 3u-.iarig jubileum van het Goese, dedelingen doet. en dan deze later nog tamboers- en pijperkorps wordtaanvult." Uit dit deel van de eorres- a.s. zaterdag te Goes een Zeeuws pijpersfestival georganiseerd. De korpsen Juliana uit Middel burg, Nicoleen uit Kamperland en Jonge Kracht uit Biezelinee! Er" is daarna nog correspondentie over an MTon.. rfoiiroflot tiiocövi r\ a rannnrtoiii' zullen hieraan deelnemen. dat de commissie niet voldoende heeft willen streven naar volledigheid en nauwkeurigheid. Hij deelde mede dit zeer te betreuren. SINT-PHILIPSLAND. De Postdui venvereniging ..De Reisduif' hield een wedvlucht vanuit Chateraux. De uitslag was: 1. 2 en 3 W. Neele, 4 en 5 C. Verwijs. De wedvlucht vanuit Pt. St. Maxense leverde het volgende resultaat op; 1 en 2 C. Verwijs, 3 A. Verwijs, 4 ,T. Reijngoudt en 5 A. Faasse. spreken, tegenspreken of aanvul len van de door de heer Roose gegeven voorstelling van zaken mij niet competeert. Ik ken, zei de heer Oranje, alleen de relatie met het gemeentebestuur, in wiens dienst ik ben. KATTENDIJKE. De gemeenteraad vergadert maandagavond om half acht. De agenda vermeldt onder meer de aanleg van het strand Katse Veer. wij ziging gemeenschappelijke regeling T.Z.A., subsidie aan de muziekvereni ging Oefening en Uitspanning en het vaststellen van de gemeenterekening 1958. KOUDEKERKE. De Vereniging Culturele Belangen Lammerenburg houdt zaterdag haar zomerfeest op het terrein aan de Zuidbeekseweg. Dit feest bestaat uit een ringrijderij om de V.C.B.-wisselbeker, kinderspelen en nog vele andere attracties, 's Avonds con certeert de Harmonie Voorwaarts in de verlichte speeltuin. gen zwembad i.v.m. het feit dat door ka naalverbreding het oude zwembad zeer spoedig zou verdwijnen. In zijn antwoord deelde de vooorzitter mede dat het vast stellen van een definitief plan niet lang op zich zou laten wachten, omdat Ter- neuzen een uitzonderingspositie bekleedt. Het oude zwembad moet nl. verdwijnen in het belang van de overheid. Aan de heer A. H. de Smit werd als nog bouwvergunning verleend door het college van B. en W., na aanvankelijke afwijzing. De vaststelling van diverse verordeningen betreffende de salariëring van het gemeentepersoneel werd door de raad aanvaard. Het voorstel tot deelname in het kapitaal van de N.V. Bank voor Ned. gemeenten met 31 aandelen van elk 1000 gulden werd aangenomen. Voorts werd het voorstel tot wijziging van de begrotingen 1959 en voorlopige begroting 1960 met algemene stemmen aanvaard. GOES Op grond van het eindexa men aan het christelijk lyceum voor Zeeland verkreeg een getuigschrift-al- pha: de heer F. van der Weij te Goes. Het getuigschrift-beta werd uitgereikt aan de heren G. B. P. H. te Kate te Goes, J. Boor te Axel, J. Koilstra te Kruiningen en H. Slabbekoorn <te Kapel- Ie. VLISSINGEN. Voor schipper Lieve de Nooijer en zijn bemanning is het gisteren de onfortuinlijkste visdag van zijn leven geweest. Een weinig welkom souvenir uit de tweede wereldoorlog een Duitse elektrische mijn maakte een voor- tijdig einde aan de vangst. Even na middernacht was de Vlissingen IJl „Maria" met de overige vissersvaar tuigen naar de visgronden tussen Zoutelande en Westkapelle uitgeva ren. Rond negen uur in de morgen, in vol bedrijf, deden zich plotseling moeilijkheden voor met het bak- boordnet. Bij onderzoek bleek een groot cilindervormig voorwerp in het net verward te zijn geraakt. Daar een miin van dit type de vissersmannen onbekend was, werd niet direct aan gevaar gedacht. Schip per De Nooyer veronderstelde veeleer met een benzine- of olietank te doen te hebben. Om het net, dat een waarde van enkele honderden guldens ver tegenwoordigt, te sparen besloot hij de vangst af te breken om in Vlissingen zijn vreemdsoortig „zeeprodukt" voor zichtig op de wal te takelen. In de Vissershaven van Vlissingen aangekomen hoorde De Nooyer dat de politie er alras anders over dacht. Zij waarschuwde onmiddellijk de Mijn- opruimingsdienst van de Koninklijke Marine, die het instrument dadelijk als Duitse mijn herkende. Pogingen van de bemanning om het oorlogstuig op de kade te takelen, hetgeen door het ge wicht van de mijn niet lukte, moesten dan ook dadelijk op bevel van de demonteringsploeg worden gestaakt, MIDDELBURG. Een voor de leek volkomen onbegrijpelijke handel werd gistermorgen op het Molenwater ge voerd: de jaarlijks omstreeks deze tijd op donderdag te houden paarden markt. Handelaren uit alle delen VXL ons land waren op de door het ge boomte tegen de uitbundige zon be- schermde markt tezamen gekomen en bekrachtigden de transacties met de bekende handslag". Als een soort voorspel werd meermalen een soort toneelstuk opgevoerddat het midden had tussen een ballet en een panto mime. Een koper in spé benadert een ver koper in spé. beide beren voegen elkaar enige onverstaanbare woorden langs in de mond geklemde sigaren of pijpen toe en zetten hun wandeling voort. Enige tijd daarna speelt zich hetzelfde toneel ar en dat kan dan nog enige tijd zo doorgaan. Dan blijven de heren bij el kaar staan en de verkoper pakt de koper teder bij de hand en begint de kwaliteiten van het te verkopen paard- (en) op te sommen. Zo nu en dan strijkt hij de koper lokkend langs de hand palm en dan, indien de koper geïnteres seerd is en het paard bekeken, beklopt en betast, vangt de „handslag" aan. Om beurten kletsen de heren elkaar op de knoestige handen en 'als men- het punt van overeenstemming genaderd is, komen de slagen ook harder aan. Op het laatst lijkt het of de heren aan het vuisfcvechten zijn. En dan plotseling is de koop gesloten. De meeste paar den, welke net als hun eigenaars uit vele delen van ons land kwamen, wa ren voor de slacht bestemd. Verder wa ren er paarden voor de trek en enige fokveulens aanwezig. In de verpleegdienst waren 8 ver pleegsters vertrokken. Er waren dit jaar vier 40-jarige jubilarissen en één 25-jarige, terwijl drie leden met pen sioen gingen. Er bestond zeer veel belangstelling voor de opleiding en tal van perso- Op neelsleden deden examen met goed ge- - - resp. Voor de paardenmarkt op het Molen water in Middelburg was weer grote belangstelling.... ook van de zijde van de jeugd. BERGEN OP ZOOM Lurnpirsrin27 juli 7aI in dp cfjp],- volg. Op 1 januari 1959 waren re iVoensaag 2/ juil zal 1n ae sucn 1465 mannelijke cn 433 vrouwelijke v tmgskerk van de inrichting „Vre- derust" de 56ste jaarvergadering worden gehouden van de vereni ging tot christelijke verzorging pleegden opgenomen. Dit aantal was per 31 december 459 en 432. Voor ontspanning van de verpleegden en opwonenden werd zeer veel gedaan. - Het aantal ontspanningsavonden, die van geestes- en zenuwzieken m meestal door de personeelsvereniging Zeeland. i worden voorbereid, neemt gestadig toe. geweest tussen de rapporteur pr wiidino-ewnord zal p'panrrw De rijtoeren mochten zich als andere „up,missie en de heer Roose, waar-' Hel Wij aingSWOOrü zat gespro-, jaren in een grote belangstelling ver- Zoals bekend, zijn de leden van Uit uiteindelijk is voortgevloeid een be- ken worden door ds. P. Homburg. J heugen. Het zwembad dat door de le- 1 jsnrekinv van Hp commissie met. de wel- vll.ciMf,.,, 1 den werd aangelegd, kwam kort gele en weer der commissie Juliana kortgeleden in geheel nieuwe uniformen gestoken, ter wijl ook de uniformen van Nico leen zijn vernieuwd. Alles bij el kaar zal dit ongetwijfeld een fleurig schouwspel leveren. De corpsen worden om 3.30 te Goes verwacht. Na een korte muzikale rond wandeling volgt om 4 uur een optreden op de Markt. Kamperland verzorgt eerst een figuurmars. waarna Jong Ex celsior uit Goes enkele nummertjes ten gehore brengt, waarna Middelburg eveneens een figuurmars zal verzorgen. Hierna verzorgt Biezelinge een concert, waarna Excelsior uit Goes met een fi nale het middagprogramma afsluit. Om 7 uur 's avonds vertrekken alle deelnemende corpsen vanuit hun kleed lokalen voor een muzikale rondwande ling door Goes, waarna om 8 uur in het Schuttershof voor en door de deel nemende verenigingen een gevarieerde avond wordt verzorgd. spreking van de commissie met de wet- aeref Dredikant te Vlissineen den werd aangelegd, kwam kort gele- hmifW ?r j' ,1 1 den klaar en hiervan zal een druk ge- Na de opening, notulen en be- bruik worden gemaakt. spreking van de verslagen van secretaris en penningmeester is de verkiezing van 6 bestuurs leden. houder In deze bespreking ging het over ne gen punten, aldus de heer Roose gister middag, terwijl in de raadsvergadering van 23 december 1959, toen tot instel ling der commissie werd besloten, slechts vijf punten werden genoemd. De heer Roose maakte gisteren be zwaar tegen de wijze waarop de com missie het onderzoek heeft verricht. Er was, merkte hij op, soms sprake van intimidatie en hij gaf daar ook een voorbeeld van. Naar aanleiding van de moeilijkhe den, die waren gerezen over het ver strekken van een tekening aan een Zweeds bedrijf dat zich in Goes zou vestigen, werd, desgevraagd een brief voor het provinciaal bestuur van Zee land opgesteld. Burgemeester Michaëlis en ik deden dit 's avonds laat ten hui zen van de burgemeester. Toen wij A. wegens periodieke aftreding van de heer J. W. van 't Hoff uit St. Lau rens (herkiesbaar); b. in de vacatures ontstaan door het periodieke aftreden v de heren B. J. v. d. Berg uit Mid delburg, drs. A. Elshout uit Koudeker ke. D. Kodde uit Zoutelande en M Krijger uit Bruinisse; c. in de vaca ture ontstaan door het vertrek van de heer S. K. Phaff. 's Middags zal er een gevarieerd programma zijn dat verzorgd zal wor den door de personeelsvereniging van Vrederust. De inrichting Vrederi^t beschikte per 31 december* 1959 t'ver een staf personeel van 162 mannen en 156 vrouwen (resp. 158 en 168 in 1958) Het ndelige saldo over 1959 be draagt 22.722.83. Hoewel enkele posten in de balans van eind 1959 in meer of mindere mate afwijken van de cijfers eind 1958 mag worden gezegd, dat het totaalbeeld weinig of geen veranderin gen onderging. De liquide middelen wa ren minder. Er was op het moment van de jaarafsluiting ruim 54.000 op genomen. Ook dit jaar was er sprake van een koersverbetering van de inbe- zit zijnde effecten, n.l. een bedrag van 11.346.37 dat naar de reserve koers verschillen werd overgebracht. De voorraden liepen t.o.v. het cijfer van de vorige balans terug met plm. 14.000. De lening van de stichting tot chris- BERGEN OP ZOOM. De heer H. J. Schutte sr. uit Bergen op Zoom is vrijdag 1 juli veertig jaar in dienst b;j de hervormde gemeente. De heer Schut te begon ais directeur van het kerk koor. maar is de laatste dertig jaar organist in de Ned. Hervormde kerk. Zijn muzikale loopbaan begon bij de stafmuziek van het zesde regiment te Breda. In 1920 vestigde de heer Schutte zich als musicus in Bergen op Zoom. Hij was meer dan 25 jaar directeur van de zangvereniging „Thools gemend koor", .meer dan dertig jaar directeur van de Chr. gemengde zangvereniging „Sursum Corda" uit Roosendaal, vijf jaar directeur van het Bergen op Zooms strijkorkest, vijftien jaar van de muziek vereniging van Vrederust en zes jaar van de zangvereniging ..Sursum Corda" te Dinteloord. Op 16 december hoopt de heer Schutte zijn diamanten julileum ais musicus te vieren. 'S HEERENHOEK. De gemeente 's Heerenhoek heeft woensdag in het teken van het Veilig Verkeer gestaan. Omstreeks 10 uur verschenen voor het gemeentehuis een viertal auto's waar van er een een testwagen was. Na eerst een rondrit door de gemeente te hebben gemaakt, auerd de mobiele testwagen op de Molendijk geplaatst en werd er aan verschillende automo bilisten de gelegenheid gegeven zich in de wagen te laten testen op ge- zichts- en reactievermogen. De eerste persoon die zich daarvoor meldde was de 83-jarige A. Menheere, te 's Hee renhoek Ille genaamd. Deze krasse grijsaard wilde ook wel eens weten of hij nog als deelnemer aan het verkeer, weliswaar als voetganger, met de tijd meekon. Zijn test was beslist niet slecht, zijn hoge leeftijd in aanmerking genomen. Des middags te 16 uur werden voor de jeugd enige films vertoond in de jeugd- hoeve. De belangstelling van de jeugd was zeer groot, 's Avonds te 20 uur werd een film vertoond voor de volwas senen. De burgemeester, de heer R. O. M. Waelput, leidde deze avond in met een welkomstwoord tot de aanwezigen. Hij wees er o.a. op. dat dergelijke ver- keersdagen voor ieder van groot belang zijn. Vooral voor de jeugd. De jeugd kan veel kwaad stichten in het verkeer met hun spelen op straat. Hij wees er de ouders op, dat het beter was om hun kinderen naar de speelplaats te sturen, waar ze hun hart aan spel kunnen op halen. Veel narigheden kunnen daardoor voorkomen worden. Hierna voerde de heer Bakker van Veilig Verkeer het woord. Ook hij wees op de gedragingen van de mensen in het verkeer. Dit liet veel te wensen over. Per jaar zijn in Nederland nog steeds 2000 doden als slachtoffer van het verkeer. Hierna wer den verschillende verkeersfilms getoond. Door het mobiel teststation werden op deze dag 40 mensen getest. Met langzame vaart zette de Vlis singen III. die een fikse slagzij maakte, koers naar Rammekens. Boven een P'aat die bij laag tij da-oog valt werd de mijn met een groot gedeelte van het kostbare net in het water van de Westerschelde gelaten. Waarschijnlijk zal vandaag (vrijdag) bij eb het ge vaarlijke projektiel onschadelijk wor den gemaakt. De plaats waar de mjjn zich nu be vindt is zodanig, dat bü een voortijdig ontploffen geen schade kan worden aangericht. Het verlies aan materiaal *1! J'angst zal schipper De Nooyer trachten vergoed tc krijgen van de overheid, aangezien de mijn werd op gevist in een gebied dat door het ministerie van marine was geveegd en vrij voor de scheepvaart was aan gegeven. De mijn is van het type, dat w.®r<*. gelegd met onderzeeboten en vliegtuigen. (k.v.p.) de vraag gesteld of de gymnastiekzalen bij bijzondere scholen verbeterd kunnen worden, waarop zowel i ™>rzitter als wethouder Van Mel- le hebben geantwoord, dat, wil men zot bepaalde voorzieningen en verbete ringen geraken, een aanvraag daartoe bij het gemeentebestuur moet worden ingediend. Wordt een gymnastieklokaal voor meer dan een school gebruikt, aan dient de schoolvereniging, die het gebouw exploiteert eventueel de aan vraag m te dienen. De raad sprak vervolgens nog over de uitvoering van diverse werken in ver band met de verbetering van de infra structuur. Hierbij werd geïnformeerd naar de mogelijkheid een spoorlijn te leggen van het havengebied naar de z g.n. Zeeuwse lijn. Uit de discussie bleek, dat een dergelijke aan- en af- voerlijn, waarover met deskundigen door B. en "W. reeds van gedachten is gewisseld, m een grote behoefte zal voorzien. "4e Jij? zal in oost komen te liggen t.z.t. Uit de besprekingen bleek voorts de wegen in oost verder ook de aandacht van B. en W. hebben, voor- al de positie van de Bergweg wordt van tijd tot tijd onder de loep genomen. MIDDELBURG De stichting; Zeeland voor Maatschappelijk en Cultureel Werk heeft de uitslag bekend gemaakt van het Zeeuws Landjuweel, gehouden in het seizoen 19591960. Winnaar werd het Middelburgs Dilettanten Toneel met „Een dreigend huwelijk" van W. Somerset Maugham met een totaal aantal punten van 81%. De verdere uitslag luidt; 2. Onderfibg Kunstgenot (Goes) met „Het huis aan hét meer80 punten, 3. Sint Paulus, Middel- £,u„rg „T1®1 "Een man genaamd Judas", '4/4, Reizend Zeeuws Volkstoneel (Hulst) met „De openbare aanklager" 73%, 5. f'°PP®lc'yk met „De sloep zonder visser" 73,5, 6, Sempre Avanti (Sluiskil) „Van ander ras" 73, 7. Het Vlissings Schouw- spel e Kr°ongetuige" 69, 8. Het Gouw- se Masker (Noordgouwe) met „Het witte schaap van de familie" 674.,9. De Rede rijkers (Goes) „Bonaventura" 66,5 10 Hendrik met „De familie Gregory" 11- Contact (Souburg) „De voetbal pool 64.5, 12. Groede met „Vrouwen op het oorlogspad" 63, 13. Nut en Genoegen (Sehoondijke) met „Anna Christie" 62 5 14. Op drift (Renesse) „Moeders en zonen" 61,5 15. De Schelde (Breskens), 59,5 16. Kunstvrienden (Goes) „De strijd van dr. Benders" 58 punten. THOLEN Nabij Strijenham op de Oosterschelde heeft woensdagmiddag een afschuwelijk ongeval plaatsgevonden. De 64-jange Thoolse schipper C. Kegge van de onderlosser D.N.S. c4 voer met vol ruim met slik achter de sleepboot Genius °!P lee§ te storten bij de in aanleg zijnde Theodorushaven. Kegge, die alleen op de onderlosser voer. maakte de bo dem los, waarop de modder uit het vaar tuig gleed. Plotseling zag de kapitein van de Gemus de schipper achterover in de geopende onderlosser storten. Hij schoot onmiddellijk te hulp doch het slachtoffer was met de modder reeds in de diepte verdwenen. Pogingen tot dreggen waren tevergeefs. De belangrijkste investeringen betref- jen het mortuarium op de begraaf plaatsde huisvesting van patiënten en personeel en enkele posten in de agrarische sector. De leningschulden verminderden met een bedrag van 32.200 door af lossing; nieuwe leningen werden niet opgenomen. Aan enkele personeelsleden, die - - door koop zelf in de huisvesting voor- narn ietVserfo°rgmg Van neur0SePatientenzagen, werden hypothecaire leningen verstrekt. nam iets toe. Het hoogtepunt is hiermede wel be- In totaal werd f 102.050,18 ge- Het verenigingsvermogen steeg met investeerd en f 72.250,18 afgeschreven.11 46.329,87 tot f 358.859,71. ELKERZEE Tijdens de raadsver gadering is medegedeeld, dat G.S. van Zeeland het raadsbesluit tot overneming van de oude begraafplaats van de kerk voogdij der hervormde gemeente niet kon goedkeuren wegens een aantal be zwarende voorwaarden. Omdat de kerk voogdij deze voorwaarden heeft laten vervallen, heeft de raad een nieuw be sluit tot overneming van de oude be graafplaats genomen. Voorts werd besloten, dat de vergun- nings- en verlofslokaliteiten gedurende het tijdvak van 15 juni tot 15 septem ber tot twaalf uur geopend mogen zijn. Aan de christelijke nationale kleuter- schoolvereniging wordt een voorschot op de vergoeding over 1960 toegekend van 1909,65. De vergoeding over 1959 wordt eveneens op dit bedrag vastge steld. Aan de christelijk nationale school worden gelden beschikbaar gesteld voor de verandering van de vloeren, school banken en kachels en het aanschaffen van leermiddelen voor muziekonderwijs. Wegens het vertrek van het raadslid M. van Oeveren werd in zijn plaats be noemd de heer J. J. Elenbaas. VLISSINGEN. Het Belgische licht schip „West-Hinder", dat vorige week na «oor de Noorse tanker „Branita" te zijn aangevaren, tijdens een poging dit schip behouden in Oostende binnen te brengen in de nabijheid van de haven zonk, zal gelicht worden. Het schip is in ondiep water gezonke.n zodat masten en licht toren boven water uitsteken. Donderdagmorgen vertrok uit Vlissin gen de sleepboot „Burgemeester Van Damme" met op sleep het Belgische ber- gmgsvaartuig „Salvor 1". Aangezien dit grote bergingsvaartuig met zeer sterke pompen is uitgerust mag aangenomen worden dat de „West-Hinder" bij aan houdend goed weer spoedig gelicht zal VLISSINGENIn de raadsvergade ring van hedenavond zal een verzoek tot garantiestelling tot 2000 gulden behandeld worden, dat ingediend is door het comité „Vlissingse zomershow". Het verzoek dient tot zekerheidsstelling van een aantal rondvaarten die het comité wil organise ren op de Westerschelde tijdens het hui dige toeristenseizoen. Het grote succes in aanmerking geno men van de showboat in het vori°' sei zoen toen telkens het schip reeds .geruime tijd voor de afvaart geheel bezet was en het belang van een dergelijk evenement voor het toeristisch verkeer achten b en w. van Vlissingen het van belang dat deze tochten doorgang vinden. Dit bedrag zou betrokken moeten worden uit het bedrag van 6000 gulden dat voorkomt op de Ge meentebegroting als subsidie aan het co mité Vlissingse zomershow.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 3