Gewoon blij zijn met een nieuwe dag 1SPORT DE NATUUR BAZURKA KAPPIE EN DE KRIELKUNSTMAAN I Uit de keuken Vrijdag 24 juni 1960 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 P. W. RUSSECS De raad van Mar tie Verdenius: Boleet in Utrecht Adonis met muts FLITS GORDON in het heelal Dan Barry GEHEIM AGENT JAMES I BOND lan Fleming siniiiiiiiiiiiiiniiiitiiffliiinmim iniMiMHiiiiiiiiiiniHiiiiii I DE TINTELS Jack Dunkley iinuiiiiiiiiiniiiiiHuiiiiuiiiiiiiiK in en om uw huis Lezing over beroepskeuze voor plattelandsvrouwen HELEBMSIEUGËN' OVeRHAARTËte— FOOMTü&HeeFTOS <3C6DBSF£6»Be- DC RV EN. ZWIJGEND ZITTEN ZlüAANOB LUNCHAI&"" ^.OIEMAN DAAR. DEZATmOe WAGen Die ONS vooRfoufiewo \VOL GOE.' HeUSBN PLOTSS LI NG WAAR MeSLAATVALLSN ER VERSCHIJNEN een hoop boeken in Nederland en ze krijgen, op een enkele uitzondering na, allemaal wel hun recensies in de kranten en weekbladen. Al bijna vijftien jaar krijg ik om de paar weken een boek op mijn werktafeltje met een briefje erbij: „Gaarne bespreken". Dat is dan een boodschap van de boeken-collega en de regels die ik dan over zo'n boek schrijf, verschijnen trouw in de boekenrubriek. Nu is dat anders, ineens, deze week. Een groot en omvangrijk boek wordt recht streeks aan mij geadresseerd en ik ging bladeren, gisteren. Ik ben b 1 ij v e n bladeren en lezen, tot en met de laatste pagina. Hoeveel bladzijden dat zijn kan ik u niet vertellen, want dit is het eerste boek, dat ik in handen krijg met ongenummerde pagina's. Een boek, dat ik met intense belangstelling heb bekeken en daarom niet uit deze hoek wil houden. Wat is eigenlijk „elke dag"? Elke dag elke nieuwe dag is een geschenk wat moet je er mee doen blij mee zijn. WE LATEN dit soort opmerkingen doorgaans maar over aan de iilosoferenden onder ons. Maar doe nu eens heel gewoon én eerlijk, be kijk zo'n nieuwe dag eens, 's mor gens vroeg, uit hel raam, bij op komende zon. Gewoon blij mee zijn, zegt Martie Verdenius in „Dag Nieuwe Dag", het boek dat ik hier bedoel. Mijn dochter is blij met een nieuw jurkje dat ze gisteren heett gekre gen. Mijn zoon is even blij met zijn kleine, rode speelgoedbusje, dat kapot was en door een van de electriciens van onze krant weer gerepareerd is. Mijn vrouw is blij met de tegels, die nu eindelijk in onze douchecel liggen en ikzelf ben blij met het schuifdak in mijn autootje, omdat ik vandaag de warmte van de Tour de France induik. „Dag Nieuwe iDag" kunt u niet in de winkel gaan kopen, maar staat alleen ter beschikking van woningin richters. Maar de foto's, die dit boek te zien geeft, de opmerkingen over dat blij zijn met een nieuwe dag en de prachtige uitgave zijn voor mij re den genoeg u er hier iets over te ver tellen. En te laten zien. Omdat we hier te doen hebben met een unicum, dacht ik. EN U? Waar bent u blij mee? Met dat nieu we overhemd voor uw vakantie, met die nieuwe theekoppen, die auto radio, de gerepareerde dynamo, de op slag op kantoor, de vrije dag van komende week? Zeg het maar, en laten we alsjeblieft gewoon mensen blijven niet zwaartillend en hoogdravend. Gewoon mensen, die blij met iets kun nen zijn, met iets gewoons. Martie Verdenius heeft het zo pre cies gezegd. Wat doe je met een nieuwe dag? Blij mee zijn. Gewoon, omdat die nieuwe dag er weer is, zo maar, cadeau, voor niks. Pak beet die dag. pak helemaal beet. Elke vier en twintig uur op nieuw en probeer er iets van te maken. Als de dag nog aarzelt tussen donker en licht en de straat de slaap uit de ogen veegt ben ik er nog niet het nieuws valt met de deur in huis en dan ineens dag nieuwe dag schoenen aan -— en jurk en de post, die komt nader het eerst weg zoals alle vaders en dan wij allemaal aan het werk zoveel soorten werk op hoog- en laag niveau zwaar en licht en dan hè hè tot rust komen, even of voorgoed en mi begint het eigen leven vader, daar is ie we gaan op huis aan nee, nog lange niet gauw, we zijn allemaal al thuis en nu moet je meteen gaan slapen want de avond laat de dromen binnen, de wenshet verlangen en misschien het geluk van twee mensen en dan komt de nacht die ons weer de nieuwe dag schenkt. Zegt Martie Verdenius. Zo, en voorlopig heb ik dan vader landse grond verlaten en bevind me nu in het hoofdkwartier van meneer Goddet in Lille om de inspan ningen van enige fietsers te gaan vol gen. Tour de France heet zoiets; tot morgen. ft Stel je voor; een maand geleden ben ik op reis geweest en ik bezocht tien klanten, van wie er vijf opdrachten gaven. Drie geef ik er door. Twee weken later ga ik naar een heel an dere plaats, maar ik bel op en zeg: „Ik zit in Den Bosch en meneer Zo- en-Zo wil dat hem direct dit gestuurd wordt en meneer Zus-en-Zo wil dat. Het zijn de opdrachtgevers van de eerste reis, maar de man die de te lefonische opdracht opneemt kan dat onmogelijk weten. En als vlak daar na een rechercheur bij hem komt, zegt hij opgewekt: „Ja, mijn baas heeft me daarjuist nog uit Den Bosch gebeld, kijk maar, hier zijn de orderbriefjes." Kan dat of kan dat niet?" ..Het kan. maar het is wel èrg sluw bedacht." „Iemand die een moord pleegt pro beert zo sluw mogelijk te zijn. want zijn leven hangt er soms van af." „En de afdrukken van de schoen?" „Nog eenvoudiger. De rechercheur, die braaf de orderbriefjes heeft bekeken, gaat naar het huis van de bijna-verdachte en vraagt diens maat schoenen. Ze blijken een maat klei ner te zijn dan de op de plaats van de misdaad gevonden afdrukken. Maar wat dacht je van overschoe nen. Die behoren tenminste één maat groter te zijn dan de schoen zelf. De moordenaar trok ze aan om het geluid van zijn voetstappen te dempen èn misschien om enig mis verstand te zaaien. Toen het regen de en hij naar de coroners inquest moest trok hij ze doodgemoedereerd weer aan, deels uit onnadenkendheid misschien, deels uit overmoed." „Maar hoe kwam hij dan op Aros Killee"" „Precies zoals Willie Grant er vandaan ging: per trein tot Aviemo- re, te voet naar Aros Killee. En het is inderdaad gebleken dat hij met David Grant een afspraak maakte in het Boshuis." „Maar hoe kwam hij er dan uit, na de moord?" „De tragische „samenwerking" tussen David Grant en Roslyn Mac- goullie is maar al te duidelijk ge bleken. Van de deur van de bijkeu ken waren maar twee sleutels: de ene roestige die naast de deur hing en de sleutel die Roslyn in haar be zit had. Maar ze had die lang ge noeg afgestaan aan David om er een duplicaat van te maken. Op het li chaam van de vermoorde David werd dat duplicaat niet gevonden, maar de moordenaar had de sleutel wél. Na de moord, toen hij volledig de tijd nam om zijn vingerafdrukken van de steel van de bijl te verwijde ren. onder andere, doorzocht hij ook de kleding van David Grant en hij vond de sleutel. Iemand die met het slot op de hoogte was kon alleen zo snel verdwijnen. De moordenaar." „Maar hoe werd de moord dan ge pleegd?" „Simpel. De moordenaar maakte een afspraak met David Grant, in de kelder van Aros Killee die zij bei den kenden. Waarom in de kelder? Ook nogal simpel: de moordenaar wist dat David geen enkele gelegen heid voorbij liet gaan om naar de verborgen schat te zoeken. De moor denaar kwam binnen via de hem be kende ingang: het op het oog zo so lide luik in de kelder, bij de wa terloop. Hij verborg zich en wacht te. David kwam en begon te zoeken, in afwachting van de man die de af spraak maakte. Deze man was er al vele uren en hij liep in het huis rond, toen Celestine riep. in de ver onderstelling dat ik op de bovenver dieping rondliep. Zoals ik al dacht verborg hij zich tot het vallen van de avond in de schuur, waar hij ook de bijl aantrof. In de kelder dood de hij David, hij, de oudste uit het geslacht Grant, die de dwingende noodzaak voelde om de bloedwraak te voltrekken. Hij, de man die vol gens zijn telefoontjes aan zijn pro curatiehouder op een geheel andere plaats moest zijn, was in Inverness, want daar fotografeerde ik hem. ge woon, onnadenkend, in een daad zo als wij er vele per dag stellen. Hij kwam uit de express uit Aberdeen en hij liep de stad in. omdat pas ruim een uur later het treintje ging naar 'Aviemore. Dit korte uitstapje werd hem noodlottig. Een simpele foto was genoeg om zijn lot te bezege len." „Dus toch iemand van de elan Grant." „Natuurlijk. De moordenaar was de oudste zoon van Angus Grant; Andrew Grant." EINDE Van onze correspondent UTRECHT. Voor de derde maal heeft een familie in Tuindorp in haar tuin een boleet ontdekt, een reusach tige zwam, die in dit geval een witte 'kleur heeft. Het ding was acht dagen geleden nog zo liefelijk en klein als een viooitje, maar daarna is de groei ingetreden en nu heeft het een omvang van een fietswiel. Kennissen van de familie vragen om een stukje, want ieder wil zo'n wonderlijk ding in zijn tuin hebben. Deskundigen spreken van een reu- zenbouist, ook wel genaamd bouista gigantea of Calvatia gigantea. Nu het de groeistuipen te boven is valt te ver wachten dat hel eerlang zal sneven. Het vreemde gewas voelt sponsachtig aan. ARNHEM Vandaag begint in Lochem een driedaags folkloristisch dansfeest Acht volksdansgroepen uit Duitsland, Oostenrijk, Zwitserland, .Denmarken, Italië, Frankrijk en Ier land zullen met een aantal Nederlandse groepen aan het dansfeest meewerken. Zaterdagmiddag nemen alle groepen deel aan een optocht door Lochem. „NIEUWE DAG" BJIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIU E door Inuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii niininiiyifinnnimiiitutliH VIifI III ll^n ïtl 5 ES =3 door IlIHWHIiniIHHUIIima DSLUCHTWRJd- 1 enAAR.ZG Z.JONT6 VINGZALZE &ROOTOMGEHEELTE VERHITTEN,"l SMBLTEN.C-.EEFHS.VFM /glOSEIN-LMTDEU- FUTfi DINGEN SERINGEN DAG „NIEUWE DAG" heeft een serie verrukkelijke foto's (van Cor van Weele). Eén bootje in ae j heiige ochtend, een lege_ istraat rciet vuilnisbakken, een ontbijt, een tim merman hoog in de lucht op een bouwwerk, een spelend kind op straat, een groepje grondwerkers met schoppen, acht kippen op stok, een stad in ruste en toch lichtend j als een vuurtoren en twee jonge mensen die elkaar diep in de ogen kijken in de hoek van een cafe. Veel, veel meer foto's. Momenten uit ons leven, die we allemaal kennen, maar waar we aan voorbij lopen, die we nu ineens zo voor ons zien, zwart op wit. En dan ineens, zo halverwege dat boek, dan -blijkt, dat we te doen heb ben met een uitgave over slapen en het bed, Over het bed, dat de Ro meinen en Grieken al kenden, dat la ter verdween, in 450 na Christus een strozak werd en in de tijd van Ka- rel de Grote weer bed werd. Aldus licht nog steeds dezelfde schrijfster Martie Verdenius ons in. Over slaap kamers, die pas in het begin van de negentiende eeuw eraan te pas komen ..voor gewone mensen". Over onze pyama's en nachtjaponnen, die ook j eigenlijk niet voor de eerste wereld-1 oorlog populair werden, terwijl men j ,,in vroeger tijden" bloot of in het j ondergoed te bedde kroop. Ja. ja. met! daar tussenin de tijd van de slaap- mutsen ..die de meest spectaculaire Adonis nog een stom, onnozel aanzien kon geven". Langzaam, heel langzaam komen we naar de matrassen toe en dan blijkt dat „Dag Nieuwe Dag", waar van de algehele verzorging in handen was van de lieer Wim de Groot uit Amersfoort een uitgave is van een matrassenfabriek in Utrecht, die be reid was voor een unicum in Neder land te zorgen. „Omdat de directeur een Rotterdammer van geboorte is", wordt gezegd maar daar wil ik af wezen! gj door I W.LoKmann 3g 1 door abc pres» in heb Kouds, ochtendlicht- glllllllllllllllllll|i||||||llllllllllllllllllllllllllllll|lllllll|tlll||l|lllllllllll||llll!llllllll|||||lllllll||l|||(||llll|lllllllllllllllUIIIIIIIIIIIIIIUIIIIIMIIHHIHIIflllllt!HI|||||||||l|||)|||j|||i||||||t|i|||l||||ll||in||llllll|l||ll||jli Bloemkool kan nu geoogst worden en .egelijkertijd kunnen opnieuw jonge plan- en gepoot worden, doch die hebben wel verse grond nodig en ze mogen dus niet repoot worden op een bedje waar zo juist de vroegere kool is geoogst en ook niet op een bedje waar verleden jaar koolsoorten groeiden. Ze hebben vooral jen goed bemeste grondsoort nodig er. het is noodzakelijk er wat oude mest onder te spitten; indien de grond echter voldoende humus bevat kan men ook heel goede resultaten bereiken met de bekende tuin. en gazonkorrelmest. 50. ,,'t Is ja raar spul met die Dub belster." dacht Kappie. „waarom zou hij toch steeds aan zijn eigen maan willen prutsen? En nu volgt hij me weer, loerend op een volgende gele genheid." Hij hield zijn pas in en riep: „Ben je van plan je maan overal te blijven volgen, Dubbelster? Laten we dan samen lopen. Ik hou er niet van als lui zo stil in mijn kielzog varen." Zo liepen zij samen verder in de richting van een stadje. Weinig ver moedde Kappie, dat op dat ogenblik anderen al weer druk in zijn vaarwa ter zaten. In hetzelfde stadje was na melijk even tevoren een helikopter neer gedaald. De inzittenden zaten nu met ernstige gezichten op het politiebureau. „Er is een heel gevaarlijke aanslag pleger op weg naar uw stad, commis saris!" meldde de een. „Hij doet zich voor als een kapitein, maar hij is van plan de hele stad in de lucht te laten vliegen met een hels apparaat, een duivelse contraptie, die eruit ziet als een kleine bol.... GEREF. KERK (vrijgem.) Bedankt voor Vlaardingen: P. Lok <tt IJmuiden. BAPT. GEM. Beroepen te Scheveningen: K. Corpo- raal, kand. te 's-Gravenhage. GOES. De heer K Pels, arts- psycholoog te Utrecht, hield gisteren in de „Prins van Oranje" voor de afde ling Zuid-Beveland West van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen een le zing over „Beroepskeuze Hel aantal belangstellenden was door het warme weer sterk gedund, maar de dames die de lezing hebben gehoord, behoeven van hun komst beslist geen spijt te hebben. De heer Pels schetste eerst de ontwik keling van het begrip beroep en somde vervolgens de eisen van de verschil lende beroepen op. Spreker propageer de de beroepsvoorliehting op de scho len, omdat vee! kinderen zelfs niet we ten wat de vaders als beroep uitoefe nen. Ten slotte volgde de heer Pels de wijze van het onderzoek op de voet, waarbij hij zich vooral bepaalde tot d» test. dag nieuwe dag op hoog en laag niveau misschien het geluk van twee mensen

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 2