Vijfentwintig ministers en één kabinetswijziging Kasavoeboes partij in regering VLOEDGOLVEN VAN REACTIES OP ONTWERP BEREIKEN KAMER Kleine jongens speelden met i landbouwgif LZdtZA DIER BETER BESCHERMD («WiSïi Negen meisjes aangehouden EEN WAGEN VOLGELADEN MET TOTO-PROTESTEN Zc moest „apart" PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Oaeeb Snelle carrière van een „jeune premier" Conflicten Bezetting; Klacht tegen Soekarno cn zijn kabinet WALLSTREET WIL WORMS STEUNEN Staking K.A.V.B,- en Carftaspool: scherpe protesten Veiligheidsraad eist van Israël: Genoegdoenin g aan Argentinië Bij inhalen omgekomen DEBATTEN OP ZES JULI LICHTBAKENS IN DE STEDEN Mysterie hoeft geen mysterie te zijn Nederlandse haalde 10.000 joodse kinderen uit klauwen van Eichmann! Jammer, als U dit artikel mist! DE BILT: KOELER Hoofdkantoor: Go©s, L. Vorsistraat 90, Postbus <4, Giro 116666, telefoon Directie *n administratie 01100- 2438. Redactie: 01100-2317, bij geen gehoor Chef redactie 01100-3991. Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 50, tel. 01180-2009, bij geen gehoor: 01180-4604. Postbus 26. Vlissingen, Nieuwendijk 33, tel. 01184-3224. Postbus 24, Terneuzen, Nieuwstraat 38, tel. 01150-3189: Zierikzce, Havenpark 24, tel. 01110-2991. Directeur: JACQ DE SMIT; Chefred.: G. J. BREUKER Zeeuwsch Dagblad Losse nummers IS cent. Abonnementsprijs 0,56 per week, 7,par kwartaal Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouters T cent per woord met een minimum ran 1, 16e JAARGANG NO. 4587 Vrijdag 24 juni 1960 LOEMOEMBA GESLAAGD Locmoemba KONGO'S EERSTE MINISTER PRESIDENT, de 34-jarige vroegere PTT-ambtenaar Pa trice Loemoemba, kwam tot zijn huidige hoge positie vooral dank zij zijn onvermoeid streven naar nationale eenheid voor een ver deeld Kongo van tientallen twis tende stammen. Zijn Nationale Kongolese Bewe ging, gesticht in het najaar van 1958, kwam tenslotte als machtig ste en de best georganiseerde partij uit de bus in de verkiezingscam pagne voor Kongo's eerste eigen regering. Eerder een redenaar die werkt met kracht van overtuiging dan een volksmenner met veel ge^- schreeuw, heeft Loemoemba toch een goed gevoel vooz* het hanteren van publiciteit. Tijdens zijn ver kiezingstournee reed hij bv. in een crèmekleurige Amerikaanse cabriolet, begeleid door een band met felle oranje-gele hemden waar zijn gebaard portret op af gedrukt stond. Hij staat voor Kon go „werkelijke onafhankelijkheid, vrij van economisch kolonialisme" voor, en wil elke hulp van buiten af aanvaarden, mits die aan de eerste voorwaarde voldoet. Loemoemba gezien zijn jeugd kan men met recht van Kongo's „jeune premier" spre ken werd geboren in de kraal Wembonjama in de centrale provin cie Kasai en genoot zijn opleiding deels op rooms-katholieke missie- en deels op protestantse zendings scholen. Op 14-jarige leeftijd be sloot hij tegen de wil van zijn vader in alleen het protestantse onderwijs te blijven volgen. In 1954 werd hij klerk bij de PTT in Stanleystad, waarna hij drie jaar later overging naar het bedrijfs leven en nog een jaar later al directeur van een onderneming in Leopoldstad was geworden. Na in 1958 als leider van de Nationale Kongolese Beweging in de politiek te zijn gegaan, kwam hij het vorig jaar met de justitie in aanraking toen een van zijn ver gaderingen in een bloedig' opstootje was ontaard. Niettemin kreeg hij gratie van de Belgische regering om in januari van dit jaar aan de Ronde-tafelconferentie in Brussel te kunnen deelnemen waar Kongo onverwacht binnen vijf maan den onafhankelijkheid aangeboden kreeg. EEN minder prettig geluid is het vonnis dat nog in zijn PTT-tijd tegen Loemoemba werd uitgesproken toen hij geld van de posterijen had ontvreemd „ten behoeve van de strijd om de onafhankelijkheid van Kongo". Van onze correspondent BRUSSEL Kongo, dat over precies een week een souvereine staat wordt, heeft gisteren zijn eer ste regering gekregen. Het is een regering die er zijn raag. althans wat betreft haar omvang: 22 ministers, 3 ministers van staat en 8 staatssecretarissen. Loe moemba. de formateur, heeft zijn kabinet gisteren voorgesteld aan de Belgische minister-resident Ganshof van der Meersch. Een groot deel van de posten in het kabinet van Loemoemba is natuurlijk in handen van diens Kongolese nationale beweging, ne gen van de ministerszetels worden door Loemoemba's aanhangers bezet, terwijl één minister van staat en drie staatssecretarissen eveneens de nationale beweging zijn toegedaan. De rest van de posten is verdeeld over de andere partijen met uitzondering echter van de Abako van Kasavoeboe en de dissidente vleugel van de nationale beweging, die onder leiding staat van Kalonji. Maar gisteravond de regering was pas enkele uren oud was Loe moemba al bezig zijn kabinet te wij zigen. Toen het namelijk Kasavoeboe duidelijk was geworden dat hij zijn eisen te hoog had gesteld en dat hij buitengesloten zou worden, koos hij eieren voor zijn geld en liet Loemoem ba weten dat hij toch wel wilde mee doen en Loemoemba's eisen zou aan- vaarden. Het gevolg van deze verrassende verklaring was dat de premier nu twee van zijn eigen aanhangers moet teleurstellen en hun een ministerspost ontnemen om hen te vervangen door leden van de Abako. Ook een staats secretaris wordt op die manier „ge ruild". Met Kalonji blijft in elk geval de vijandschap bestaan en natuurlijk is het de vraag of de samenwerking met Kasavoeboe van lange duur zal zijn. Conflictstof hoopte zich gisteravond al op. Loemmoemba heeft verklaard dat hij cie kandidatuur van de gematigde Bolikango voor de functie van staats hoofd idie door vele Kongolezen als belangrijker wordt beschouwd dan die van premier) zou steunen. Maar ook Ka savoeboe is erg op die functie gesteld. Er zijn dus al weer twee kandidaten. kele minuten later waren de gebouwen vrijwel uitgestorven, want de meeste in landse ambtenaren in Leopoldstad zijn Bakongo. De staking heeft zich in de loop van de dag ook naar niet-provinciale over heidsdiensten uitgebreid en men vreesde in het begin van de avond dat de staking algemeen zou worden Dat was echter voordat iets bekend werd van de toe nadering tussen Kasavoeboe en Loe moemba. zodat de mogelijkheid bestaat dat de staking vandaag alweer tot het verleden behoort. DJAKARTA (Reuter). Het voorma lige lid van het Indonesische parlement dr. Soetomo heeft gisteren bij het op perste gerechtshof in Djakarta een klacht ingediend tegen president Soekar no en zijn kabinet. Hij beschuldigt hen van schending van- de grondwet, omdat zij het gekozen parlement hebben vér- vangen door een parlement met be i-noemde leden. Het gekozen parlement, waarin dr. Soetomo de Indonesische volkspartij leidde, werd op 5 maart door Soekarno ontbonden, omdat het, naar zijn mening, onvoldoende met de regering had sa mengewerkt. Een vrachtauto vol adhesiebetui gingen met de plannen van de Sport- totalisator voor een ongelimiteerde voetbalpool reed gisteren het Binnen hof op. De heer J. Muilenburg, plaatsvervangend secretaris-penning meester van de KNVB, belast met totozaken, zit links; rechts de heer L. Brunt, secretaris-penningmeester van de KNVB. De adhesiebetui gingen liggen nu „ter inzage van de Tweede-Kamerleden" Van onze correspondent ASSEN Saffraangeel gekleurd, zwaar vergiftigd door een onkruid- werend sproeimiddel, liggen twee kleine jongens in het Asser zieken huis. Pas maandag zullen hun ouders zeker weten of zij in leven zullen blijven. Bijna een week is hel: dan geleden dat Tinus voor in 't Hof (vijf jaar oud) en Freekje Sanders (drie jaar oud) uit Gasseltenijerveen in een sloot voor hun huis een blik met mooi geel poeder vonden. Dapper gingen zij het rond strooien. Ook smeten zij elkaar handen vol in het gezicht. De vader van Freek was de eerste die ontdekte welk poeder zijn zoontje zo mooi geel had gekleurd: een ge concentreerd gif waarvan een be sproeiingsmiddel voor rogge wordt ge maakt, biniti-ortho-cresol. Nog voor het gif kon gaan werken lagen de jongens al in het ziekenhuis. Daar werd hun meteen tegengif toegediend. In kolenhok Het blik vergif was een restant, j eigendom van de 52-jarige landbouwer R. Pepping. In het voorjaar al had hij zijn gewassen bespoten. Het daarna half lege blik zette hij in het kolenhok van het huisje van zijn schoonmoeder, bij wie hij inwoonde. Eind vorige week verhuisde hij naar Sellingen. Het ver gif liet hij staan. Na de verhuizing van haar schoon zoon sloeg de weduwe zondag aan het opruimen. Wat lege en halfvolle blik ken. gooide zij in de sloot voor haar huis, algemeen als stortplaats gebruikt. Hoe heette hij ook alweer? Van een onzer verslaggevers DEN HAAG- Een groep Ame rikaanse staalindustrieën, waaronder de Empire steeltrading uit Wallstreet, heeft de Nederlandse schroothande- laar L. Worms steun aangeboden voor de verwezenlijking van zijn plan om een deel van de Kruppwerken in Duitsland op te kopen: Empire Steel heeft eerst contact opgenomen met de minister van eco nomische zaken in Nederland, alvo rens het voorstel tot medewerking' aan het plan-Worms aan de initiatief nemer voor te leggen. Toen het er gisterochtend nog naar uitzag dat Loemoemba en Kasavoeboe niet tot overeenstemming konden ko men is de Abako van Kasavoeboe actief geworden. De provinciale contrarege ring, die de Abako gevormd had voor dat deel van de provincie Leopoldstad dat door de stam der Bakongo's wordt be woond, verklaarde namelijk dat zij de beschikking wilde hebben over de ge bouwen van de provinciale regering in Leopoldstad. De Belgische autoriteiten weigerden en j zeiden dat de wensen van de Abako eerst na de soevereiniteitsoverdracht be- handeld konden worden. Meteen lieten zij marechaussee aanrukken en de Abakis- ten, die de gebouwen wilden bezetten, j werden verwijderd. De Abako heeft toen het Bakongoper- isoneel in de provinciale diensten aange- jspoord het werk neer te leggen en en- Advertentie Van onze Haagse redactie DEN HAAG „Zo zie je, waar je in de sport al niet toe komt." Dit riep gistermorgen de secretaris-penningmeester van de KNVB, de heer L. Brunt, hoog gezeten op een met stapels dozen volgetaste vrachtwagen. In deze dozen, fraai met rood wit blauw gekleurd, zaten ruim 890.000 kaarten, adhesiebetuigingen van meerderjarige Neder landers met het streven van de stichting Nederlandse sporttotalisator (de stichting van dc KNVB cn de Sportfederatie) om een vrije voetbal pool te krijgen. NEW YORK (Reuter) De Veilig heidsraad van de Verenigde Naties heeft gisteren verlangd dat Israël Argentinië passende genoegdoening zal verschaffen voor de souvereiniteits- schending bij het wegvoeren van Adolf Eichmann naar Israël maar tevens er op gewezen dat de gehele mensheid verlangt dat Eichmann op passende wijze terecht zal staan. De raad aanvaardde met 8 tegen 0 stemmen bij 2 onthoudingen een geamen deerde Argentijnse resolutie, waaruit niet bleek wat de Argentijnse regering onder passende genoegdoening wenst te ver staan. De twee landen die zich van stem ming onthielden waren de Sowjetunie en Polen. Argentinië nam niet aan de stem ming deel. Niet terug De Argentijnse woordvoerder in de raad. dr. Amadeo, weigerde tijdens de debatten over de resolutie ronduit te zeg gen wat Argentinië onder passende ge noegdoening verstaat. De resolutie houdt niet de eis in dat Israël er voor moet zorgen dat Eichmann naar Argentinië terugkeert. Eigen nieuwsdienst DEIL Bij het inhalen is gistermiddag de 23-jarige motorrijder C. D. uit Zaan-- dam op de rijksweg Den BoschUtrecht tegen een tegenligger gebotst. De heer D. kwam op slag om het leven. die lekkere shag ""N. in de 2"--2 handige doos 95 et: De griffie van de Tweede Kamer zat wat omhoog met deze toevloed van stukken. Drie dozen nam men in ontvangst, de rest werd voorlopig af geladen en in een zijgang gezet. Het lijkt wel nieuwe haring, zei een bo de van de Kamer doelend op de va derlandse kleuren. Bij aanvang van de vergadering van donderdagmiddag deelde voorzit ter Kortenhorst droogjes mee dat bin nengekomen waren vierhonderd adres sen van sportbonden, van ruim ze venduizend sportverenigingen en 886.654 sportliefhebbers. Deze zijn op de griffie gelegd ter inzage van de le den „voor zover er plaats is." Tevens krijgen de kamerleden ieder een brief van de stichting Sporttota lisator toegezonden, waarin deze haar diepe teleurstelling uitspreekt over het antwoord van minister Beerman aan de Kamer. De stichting pleit toelichtend met vele argumenten voor een vrije toto voor de sport, met vrijstelling van omzetbelasting. De voorzitter van de stichting, de heer A. H. Martens, wilde desge vraagd niet zeggen wat de stichting zou doen als het wetsontwerp van de regering onverhoopt toch wordt aan vaard. Enige maanden geleden had zijn voorganger, de heer Schroder, verklaard dat de stichting dan niet aan een pool zou willen meewerken. Die verklaring werd de heer Schro der toen min of meer afgedwongen. zei de heer Martens. Wij willen er ons nu niet over uitlaten. Een tweede brief hebben de kamer leden ontvangen van de nationale vereniging Caritas die, precies de memorie van antwoord van minister Beerman volgend, scherpe argumen ten tegen het wetsontwerp stelt. Ca ritas betoogt o.m. dat onvoldoende is toegelicht om welke redenen een wij ziging van de Loterijwet noodzake lijk is, een wijziging die bovendien wettechnisch geen veranderingen aan brengt. Gisteren is in ons blad betoogd dat een uitweg, voor minister Beerman uit de moeilijkheden zou zijn, zijn voorstel in te trekken en de bestaan de toestand te handhaven. „Ontoelaatbaar-' Onder het vergunningenstelsel zou de minister dan mogelijkheden heb ben de door hem gewenste beperken- de bepalingen voor de voetbalpools voor tt schrijven. Over deze moge lijkheid verklaarde de juridische ad viseur van Caritas, mr. H. J. A. Prickartz desgevraagd: Dit zou onzes inziens een ernstige zaak zijn. De minister zou dan een beleid via het vergunningenstelsel gaan voeren, waar voor hij in de Kamer geen meer derheid he-ft kunnen vinden. Het ma nipuleren met de vergunningen bui ten de Kamer om is dunkt ons niet toelaatbaar. Als de minister bet voor stel intrekt, dient de tegenwoordige toestand naar het algemeen rechts gevoel gehandhaafd te blijven. DEN HAAG. Op woensdag 6 juli zal de Tweede Kamer dc „toto", dat wil zeggen de wijzi ging van de Loterijwet en de daarmee samenhangende voor stellen voor het heffen van een loterijbelasting, in openbare be handeling nemen. Het schijnt in de bedoeling te liggen daarbij tegelijkertijd ook de sportnotate bespreken. De voorzitter van de Tweede Kamer, dr. L. G. Kor tenhorst vatte deze drie onder werpen althans samen in de me dedeling die hij gistermiddag de Kamer deed. Wetswijziging op komst Van onze Haagse redact!© DEN HAAG. De regering heeft enkele wetswijzigingen voorgesteld, waardoor dierenkwellers beter kun nen worden aangepakt. Een van de voornaamste verande ringen ondergaat art- 455 van het wet boek van strafrecht, dat zal gaan lui den: Met een hechtenis van ten hoog ste één maand of een geldboete van ten hoogste zeshonderd gulden wordt gestraft: hij die nodeloos een dier pijn of letsel veroorzaakt, nodeloos een dier kwelt of nodeloos de gezond heid van een dier benadeelt; hij die nodeloos aan een dier dat geheel of ten dele aan hem toebehoort en onder zijn toezicht staat, of aan een dier tot welks verzorging hij verplicht is, de nodige verzorging onthoudt. Het woord nodeloos, lichtte het ka binet in het mondeling overleg met de Kamer toe, vergemakkelijkt op- j sporing en vervolging, omdat de be wijslast nu komt te liggen bij de ver dachte. Kan deze zich niet vrijpleiten, dan wordt hij vervolgd. KETTINGHONDEN De ergerlijke misstanden, aldus de regering, op het gebied van de ket tinghonden zijn alom bekend- De nieu we wet moet deze misstand aanvech ten en een hond die permanent bui ten wordt gehouden, in weer en wind, in bescherming nemen. Zodra dé wetswijzigingen van kracht, worden, is zelfs poging tot dierenkwel ling strafbaar, hetgeen thans niet het geval is. Van onze verkeersredacteur DEN HAAG. Naast de overbeken de wegwijzers gaat de A.N.W.B. in de steden lichtbakens plaatsen van een ge heel nieuw type. Het zijn blauwe, transparante lichtbakken, die enkele malen groter zijn dan de borden en pij len die nu in gebruik zijn. Zij komen op hoge palen te staan en de opschrif ten zijn zo groot dat reeds van meer Advertentie 7IJ lachte, het kleine negermeisje, j omdat haar pleegmoeder, die haar uit Zuid-Afrika had meegenomen, dat graag wilde. Zij waren nu in Engeland, het land van haar pleegmoeder, en al die vriendelijke mensen die naar hei vliegveld waren gekomen zouden het erg vreemd vinden als zij ging huilen. Dus lachte de kleine Geraldine Figland. Maar eerst wilde zij weten of dit nu het land was waar kleine meis-, jes met een zwarte huid niet op een i apart stuk van het strand, ver van de kinderen met een blanke huid, behoef den te spelen. Vier jaar Geraldine is nog maar vier jaar. Zij zal spoedig het land, haar geboorte land, waar zij niet met haar blanke pleegmoeder onder één dak mocht wonen, vergeten zijn. Of zij in Enge land ooit echt helemaal gelukkig zal worden? Wie zal het zeggen. Er zijn ook in Engeland vele steden waar de negers zacht gezegd niet wel kom zijn. Links mevrouw Eileen MacDougall, de pleegmoeder van Geraldine; rechts een Engelse vriendin van haar. CANNES. De 24-jarige Nettie Bruins dochter van een arts uit Doornspijk is gistermiddag op het Rivièrastrand bij Cannes door de bliksem getroffen en gedood. Het meisje werkte in verband met haar studie in de Franse taal tijdens haar va kantie als gouvernante in Frankrijk. Zij werd getroffen door de bliksem toen zij met de aan haar zorg toevertrouwde kin- i ^deren op het strand was. Geheimzinnige dood in Apeldoorn APELDOORN. De geheimzinnige dood van de 47-jarige grondwerker R. van der Veen, die dinsdagmorgen over- j leed nadat hij in een cafeetje enige gla- i zen bier en een stuk of vijf, zes bor- reis had gedronken, wordt door de Apel- i 'doorn-se recherche niet meer zo myste rieus geacht als in het begin van het onderzoek. Al is het gerechtelijke sectierapport van dr. Zeldenrust, nog niet binnen, de tekenen wijzen erop, dat de grondwer-1 ker na een dag hard werken te veel alcohol heeft gebruikt op een lege maag'. De man was geen gewoontedrinker, zo dat de vrij ruime hoeveelheid, die hij maandag heeft verorberd, hem hoogst waarschijnlijk noodlottig is geworden. Er is geen enkele aanwijzing in de richting van een vete of een grief te-1 gen de overledene. Met steeds grotere zekerheid wordt dan ook aangenomen dat het verhaal, dat hij zijn vrouw bij thuiskomst vertelde. namelijk, dat iemand „iets in zijn borrel zou hebben gedaan" op fantasie berustte. J dan honderd meter afstand de aanwij zing duidelijk waarneembaar is. Deze lichtbakens lopen naar beneden taps toe, zodat er ook een reliëfwerking in zit. Zij worden geplaatst in de steden ten behoeve van het doorgaande verkeer. Er zullen echter ook aanduidingen op komen die naar het stadscentrum ver wijzen. De plaatsing van deze lichtbakens be. gint binnenkort op de nieuwe ringbaan rondom Eindhoven. Dan komt de Gooi- weg door Amsterdam aan de beurt en vervolgens Arnhem. Van onze correspondent UTRECHT. In de nacht van woensdag op donderdag te kwart voor één heeft een agent van politie negen meisjes aangehouden. Zij bleken afkom stig uit een internaat voor sociale jeugdzorg te Nunspeet en waren onder gelelde op een uitstapje vertrokken. Zij hebben klaarblijkelijk kans gezien dit geleide „af te schudden" en op avontuur te gaan in Utrecht. Vermoe delijk wisten zij niet waar zij terecht I waren gekomen. In ieder geval zijn ze naar hun basis vervoerd, thans per taxi. De fietsen worden de jongedames per bode nagezonden. Het K.N.M.I. in De Kilt berichtte ons gisteravond om 23.15 uur; Veranderlijke be- JLA wolking en plaat- mÊ\ selijk enkele regen- of onweers- buien. In het noor- i—Sf /jjjg-1 den van het land ri matig en langs de V Waddenkust af en "U toe vrij krachtige v noordelijke wind. Elders matige wind uit westelijke richtingen. Minder warm, vooral in de zuidelijke helft van het land. MIESJE: En ik ben zo bang voor onweer. 35 juni; zon op 4.21. zon onder 21.04: maan op 5.53, maan onder 21.35.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 1