Officier zag zijn beschuldiging door getuigen verzwakken Disputen bron van inlichtingen Kansen minderen voor Pohlmann MYSTERIEUZE DOOD VAN APELDOORNSE INWONER Loemoemba lijdt nederlaag Erg weinig voldoening achter groene tafel op ieders lip' Merkwaardige manoeuvre Natu-raLax STEEKSPEL ROND ROSEMARIE Ben was geen jongen die een vliegtuig zou „wegbrengen"' RUSSISCHE SPION GEARRESTEERD Vervolg van pagina 1 FRANSE REGERING WACHT OP ALGERIJNSE BOODSCHAPPER RUSSISCHE SPIONAGE IN NOORWEGEN justitie waarschuwt ouders van meisjes Staking in Liverpool ZEVEN DODEN BIJ ONTPLOFFING IN MUNITIEFABRIEK Donderdag 23 juni 1960 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. Gisteren zijn in de geruchtmakende zaak rond het reclame-vliegbedrijf Trekair de getuigen gehoord, die door de officier waren opgeroepen om zijn beschuldiging te ondersteunen. De getuigen waren echter wei nig belastend voor de directeur Marcel S., die wordt beschuldigd opdracht te hebben gegeven een ver zekerd vliegtuig te laten verongelukken. Advertentie Chief Whip 20 stuks f. 1.- Van onzerechtbankverslaggever "TR "TT AASTRICHT Ook de tweede dag in het Maastricht- 1^. se proces Trekair heeft voor de officier van justitie, A JL mr. Rosingh, nog al wat teleurstellingen opgeleverd. Vrijwel alle getuigen, die hij in het proces tegen Marcel S. had gedagvaard, verkeerden in getuigen a decharge: de ouders van de verongelukte vlieger Ben Kleijn, diens twee broers, de vlie ger Verhoeven, aan wie de dag te voren allerlei sombere ge zegdes waren toegeschreven, een huisgenootje van Ben Kleijn, diens hospita en nog anderen. Alleen aan het einde van de dag gloorde er enig licht voor het open haar ministerie, toen twee getuigen- deskundigen (militaire piloten) aan de hand van verklaringen van Noor se zeelieden de manoeuvres toelicht ten, die Ben Kleijn op 22 januari vlak bij Dover boven zee had uitge voerd. Na halsbrekende toeren laag vlie gen, snel optrekken, om de lengte-as wentelen kwam hij vlak bij de tan- SS-unóf AvVA M.i.TMJSSSy.,. dat hij die nooit zou kunnen gebrui ken, maar mevrouw Kleijn verzekerde: „Dat geoeuroe zo vaak. Kens ging hij naar .nfnka zonder iels bij zich''. De president, mr. Pauiussen, vroeg de moeder of zij haar zoon in staat acntte tot het „wegorengen" van een vliegtuig, om zodoenae verzekeringspenningen te bemachtigen: Mevrouw Kleijn: Nee, meneer. ANDERE BRIEF Evenzo ging het met haar man, de ge meente-ontvanger van Stolwijk. Met hem werd verder het mysterieuze blanco vel letje besproken in de verzegelde enve loppe, die op Ben Kleijns kamer in Maas- tricnt was aangetrolien. Er moest, zo redeneerde de vader, een andere briei geweest zijn. Misschien stond daar wei in van wie zijn zoon geld te yorderen had. Diens spaarbanktegoed was name lijk de laatste tijd bijzonder teruggelopen in een maand met tweehonderd gulden per week. De dag voor zijn dood had Ben nog honderd gulden opgenomen. Ge vraagd naar zijn opinie over het ver ongelukken van de Kokker S 11, ant woordde de heer Kleijn Sr.: ..Sabotage Ben had eens tegen hem gezegd: „Er is iemand die me wel dood kan kijken Die „iemand" was de havenmeester van het vliegveld Beek, vanwaar Trekair in dertijd opereerde. 'Enige sensatie ontstond, toen een huis genootje van Ben Kleijn, een zenuw achtig gichelende teenager (Anna) werd gehoord. Bij de politie had ze verklaard dat haar „mevrouw", Bens hospita, haar had gezegd dat zij Marcel S. vlak na het ongeluk op de kamer van vlieger Kleijn had zien rondscharrelen. Dat was 's nachts geweest. De hospita had deze mededeling van haar meisje later be vestigd. Op grönd hiervan rees de ver denking dat Marcel S. toen de verzegelde brief had geopend en vervangen door een andere met blanco inhoud. Anna en haar werkgeefster kwamen nu verklaren dat zij het allemaal niet meer zo goed wisten. Anna: ,.De politie heeft me verzocht me vrouw te vragen of zij daar iets van had gezien". Verder kwam het meisje niet. Het antwoord van de hospita stond haar niet helemaal meer voor de geest. De president werd hierdoor bijzonder ge-1 prikkeld. „Op meineed staat zes maan den". zo vloog hij op. „Minstens", vulde een van de rechters hem aan. KEUKENPRAAT Later concludeerde de president: „Het kan dus best keukenpraat geweest zijn, wat u aan de politie hebt verteld „Ja knikte Anna, en hikkend van het ner veuze lachen zocht zij een stoel in de zaal. Haar mevrouw bracht het er al niet beter af. Zij wist niet meer of Marcel nu wel of niet op Bens kamer was geweest vlak na het ongeluk. Als dat was ge beurd, dan zou het in ieder geval 's nachts moeten zijn geweest. Een van de rechters vroeg: Uw portaal kraakt zeker niet? Hospita: Jawel, behoorlijk. Rechter: Slaapt u goed Hospita: Nee, slecht. President: U vond het zeker gek, toen u later hoorde dat Marcel S. met een paar anderen die verzegelde brief op Bens kamer had open gemaakt en verbrand? De hospita gaf geen duidelijk antwoord. Verdediger: Dit is een goede ge tuige: zij waagt zich niet aan veronder stellingen President (kwaad): Deze opmerking van u lijkt me nu helemaal niet op haar plaats. NIET GEZEGD Het openbaar ministerie had ook al niet veel aan de volgende getuige, de vlieger Verhoeven. Die had bij kennissen van Ben in Huis ter Heide na het ongeluk verteld dat Kleijn eens had gezegd: „Ik spring nog eens uit die Fokker, als we ermee in onze maag zitten". De kennis sen hadden deze mededeling op een band recorder opgenomen. Nu zei Verhoeven: „Ben heeft dat helemaal niet gezegd. Ik heb het maar verteld om indruk te maken". Verder was hij over vroegere uit latingen al even vaag als zijn voor gangsters. „Ik vergeet wel meer", ver ontschuldigde hij zich, „bijvoorbeeld ook mijn trouwdatum". „Leuk voor uw vrouw", schamperde de president. Even te voren had hij kribbig opgemerkt: „Ik zou u niet graag in mijn vliegtuig heb ben ais piloot". Getuige: Ja zeker, meneer de officier, maar die is niet doorgegaan in verband met de huidige moeilijkheden. Even later loste de officier opnieuw een sarcastisch schot in de richting van „af vallige" getuigen. Verhoeven vertelde dat Trekair in Engeland nog een vliegtuigje had staan, dat echter niet kon worden gebruikt, omdat niemand het op het ogen blik, nu deze strafzaak diende, wilde verzekeren. Officier: Zelfs de luchtvaartpool niet? (De maatschappjj, welker directie secretaris de vorige dag dynamiet had gelegd onder de beschuldiging van vals heid in geschrifte tegen Marcel S.). ONSYMPATHIEK De broers van Ben Kleijn, die in Maas tricht betrokken waren geweest bij het verbranden van de mysterieuze brief, kwamen verklaren dat ze meenden dat er eerst een andere brief moest zijn geweest. Broer Albert: Ik vertrouwde het eigenlijk niet. Broer Fop: Dat verbranden was achteraf dom. Misschien stonden er vingerafdrukken op het papier. Fop vertelde nog dat Ben hem eens had gezegd dat hij de Fokker S 11 een „onsympathiek toestel" vond. Over de toedracht van het ongeluk had de jonge man echtier geen oordeel. Met zijn broer Albert was hij van mening dat Ben nooit voor „wegbrengen" te vinden zou zijn geweest. Rechter: Zou hij ook niet onder de invloed van Marcel S. tot zo iets zijn gekomen? Fop: Ben was erg standvastig. Een hoofdcontroleur van 's Rijks be lastingen verklaarde, gevraagd over de aan S. te last gelegde belastingfraude, dat naar zijn oordeel S. voor de aankoop van een vliegtuig nog wel krediet zou kunnen krijgen. Overigens brachten zijn woorden aan het licht dat S. een geheime bank rekening had, waarvan het te goed niet voor de inkomstenbelasting was op gegeven. Marcel: Mijn boekhouder wist wel van dat saldo, en hij moet er met de opgaven rekening mee hebben gehouden. Tóén bleek, dat tijdens het vooronder zoek verzuimd was om deze boekhouder te horen. De officier van justitie had zeer veel nadruk gelegd op het feit dat de Fokker S 11 niet nieuw meer was. Dat zou dan kunnen verklaren waarom S. er even tueel af had gewild. Maar een getuige- deskundige van een Haagse firma op het gebied van vliegtuigreparaties zei gis teren: „De S 11 was wel nieuw. Het toestel had immers nog praktisch geen vlieguren (40) achter de rug?" OP ROZEN Ziehier een globaal overzicht van de dag van gisteren in het proces dat voor het Maastrichts openbaar ministerie wel het paradepaard van de eeuw had kunnen zijn. Veel onder ede geuite opinies, weinig feitelijk materiaal tegen Marcel S, De verdedigers, de mrs. Sasse van Ysselt en Tripels, hebben het gevoel dat ze op rozen zitten. Zij steken dit niet onder stoelen of banken. Zozeer hebben de getuigen van de offi cier hen geholpen, dat ze van het horen van vier van hun zestien getuigen a de charge hebben afgezien. De overige twaalf zullen morgen voor het voetlicht treden. Mocht men dan aan de pleidooien toe komen, dan zal de verdediging zonder twijfel de onmiddellijke invrijheidstelling van Marcel S. verzoeken. DEN HAAG. De Russische ambas sadeur in Den Haag, de heer P. K. Pono- marenko, heeft zowel bij het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag als KC&JN. ó&mfisxrs C£V£(&AC£75.... ker Sagona in het water terecht. De vleugels van zijn Fokker S 11 knap ten af en het toestel verdween on middellijk in de golven. Vlak voor dit gebeurde viel er een vierkant pakje uit het vliegtuig. De deskundigen, die met een speelgoedvliegtuigje en een bouwdoosschip demonstreerden hoe alles in zijn werk moest zijn gegaan, kwamen eenparig tot de conclusie dat Kleijn een hoogst onervaren vlieger moest zijn geweest. Anders had hij nooit zo boven zee gemanoeuvreerd zoals hij gedaan had. Zijn handelingen waren eigenlijk geheel onbegrijpelijk, als men er van uitging dat hij het vliegtuig opzettelijk op het water had willen laten landen. Kleijn moet in paniek gehandeld hebben. Sprake van motorstoring was er niet geweest, daar over lieten de toch weer op veel pun ten uiteenlopende verklaringen van de Noorse zeelieden geen twijfel. GEEN ANGST Dit resultaat van urenlange verho ren was vrijwel het enige, waarop het openbaar ministerie met enige voldoe ning kon terugzien. Bij haast alles, wat er verder gisteren werd gezegd, spon alleen de verdediging zijde. Daar was de moeder van Ben Kleijn. die de rampzalige sfeer waarin tot nu toe een door haar afgeluisterd telefoongesprek van haar zoon met Marcel S. was ge huld, aanzienlijk afzwakte. De flarden, die zij had opgevangen, luidden als w volgt: I niinïhkste' verrassing "voor de officier: He, Engeland? Is nog al wat. O, jk jjen tijdens mijn verhoor sterk be- ja. die Fokker, dat zou kunnen. Ja, i'nvloed door de politie. Zij drong maar BEÏNVLOED Op een gegeven ogenblik kwam de dat doe ik wel, dat versier ik, dat fiks ik wel. De toon waarop Ben vooral dit laat ste zei, was zeer bemoedigend geweest. Er had geen angst of'twijfel in door geklonken. Men had eergisteren nog al wat na druk gelegd op het feit dat Ben voor zijn vlucht naar Engeland geen nor male reisbagage had meegenomen. Dat zou er op kunnen wijzen dat hij wist, Advertentie daty in daty uit d<a regelmaat van de klok Een uitkomst bij hardnekkige verstopping 60 tabl. f t 35 Ideaal voor kinderen, as. moeders, work buitenshuis steeds in de richting van de beschuldiging van Marcel S.", zo verklaarde Verhoeven. De politieman, die hem gehoord had. werd er bij gehaald. Van enig suggestief vragen was geen sprake geweest, zei die. Doch dat bracht Verhoeven niet op zijn verklaring terug. De dag te voren was een uitlating ter sprake gekomen, die hij vlak na een ongeluk met een vliegtuigje van Trekair in België had gemaakt: „De kruik gaat zo lang te water tot ze barst", had hij gezegd. Ook had hij eens uitgeroepen: ..Geld. geld, geld, is alles waar ze aan denken, mensenlevens tellen niet meer mee". Het klonk, allemaal heel onheil- i spellend, zoals het uit de stukken werd I opgediept. Verhoeven zorgde evenwel I voor een milde interpretatie: „Ik heb dat j gezegd, omdat ik een technischedienst |bij ons bedrijf hoog nodig achtte". Even I later wendde deze getuige zijn koers geheel: „Ben heeft wel eens gezegd dat hij bang was voor sabotage. Hij had het I zelfs eens over zand, dat hij in de ben- i zineleiding had gevonden". De officier viel uit: U is toch een Van onze correspondent PARIJS, Het vliegtuig dat de Franse regering dinsdag naar Tunis had gestuurd om de Algerijnse afge vaardigde een gemakkelijke over tocht naar Frankrijk te bezorgen is in de nacht van woensdag weer te ruggekeerd naar zijn basis. De voor lopige Algerijnse regering heeft er kennelijk geen gebi'uik van willen maken. Men verwachtte echter gisteren te Parijs dat van dit uitstel geen afstel zou komen. De Algerijnse afgevaardig de die de voorbereidende besprekingen voor de komst van de delegatie van de nationalisten moet voeren, zal wel, zo meent men in Franse regeringskrin gen, op andere wijze naar Frankrijk ko men. ,,Het is ons ook om het even, al komt hij via de Noordpool, als hij maar komt." Het ligt voor de hand. dat hij via Frankfort of Rome zal imzen, zoals wij gisteren reeds meldden en dan per auto verder tiaar Parijs zal gaan. In ieder geval heeft deze eerste moei lijkheid reeds aangetoond, hoeveel zorg de onderhandelingen nog met zich bren gen. Men kan dan ook gerust verwach ten, dat er nog maanden mee heen zullen gaan eer i-cn resultaat zichtbaar zal worden. De vraag blijft open of generaal de Gaulle wel graag zoveel tijd ziet verstrijken. De tegenstelling tussen de aanhangers van hetgeen zij noemen een Frans-Algerije en degenen, die zeer wel begrijpen, 'dat de Gaulle opnieuw zijn laatste troeven op laf ei legt om te kunnen behouden wat er binnen het verband van de Franse ge meenschap te behouden valt, neemt al weer toe. bij de officier van justitie het verzoek ingediend ,,een Russische onderdaan" in vrijheid te stellen. Hij heeft ook een of ficieel protest ingediend tegen de ar restatie. Direct na de arrestatie van Smirnot lieeft zijn vrouw met hun kind een toe vlucht gezocht in de Russische ambas sade. Bij de huiszoeking in het Haagse pension constateerde de politie, dat net echtpaar reeds alle maatregelen had ge troffen voor een vertrek naar elders. Smirnof is ongeveer een jaar geleden op aandrang van de Russische ambassa deur in Den Haag als student toegelaten tot het Institute of Social Studies. Zijn studie werd door de Russische overheid betaald. De sociologische studie duurt twee jaar. Smirnof had deze studie half voltooid. Openhartig In het Instituut, dat gevestigd is in het voormalige Paleis Noordeinde, heeft de arrestatie van Smirnof, wiens naam kaartje nog niet van de postbox in de portiersloge is verwijderd, diepe indruk gemaakt. Studenten en hoogleraren rea liseren zich nu hoe ook het Instituut een bron van inlichtingen kon zijn voor iemand die daar op uit was. Immers de studenten komen uit vele landen en staten. De meesten bekleden in hun land reeds een officiële functie en zijn naar Den Haag gekomen om daar een graad te behalen. Anderen zijn voorbestemd om in hun land een hoge functie te gaan bekleden. Alle studenten hebben meer dan nor male kennis omtrent toestanden en fei ten in hun land. In de dispuutgroepen, waar Smirnof ook aan deelnam, werd daar op basis van het wetenschappelijke vertrouwen, openhartig over gesproken. Aan deze disputen nam de Rus ijverig deel. Hij was een voorbeeldig student en hij heeft zijn communistische overtuiging nimmer onder stoelen of banken gesto ken Niettemin was zijn optreden zo dat hij ieders vertrouwen had gewonnen. Zware schok Van onze correspondent BONN Het net om de vertegenwoor diger Heinz Pohlmann werd gisteren weer wat strakker om hem heen ge trokken, maar hij. bleef hardnekkig be weren: „Ik heb Rosemarie Nitribitt op 29 oktober 1957 niet vermoord. Ik ben onschuldig Twee factoren spelen in dit proces om de dood van de prostitué Nitribitt in de Frankfurter rechtszaal een allesbeheer sende rol: tijd en geld. Pohlmanns alles behalve vlekkeloze verleden; de talloze veroordelingen die deze op het oog niet oncharmante man achter de rug heeft; de volstrekte onbetrouwbaarheid waar van al zijn kennissen en vroegere werk gevers getuigen; al deze factoren la ten Pohlmann als een eenzaam mens scnerp naar voren komen. De in een keurig pak gestoken man die de eerste dagen van zijn proces trachtte de rol van „mooie jongen" te spelen, heeft zijn kunsten bijna alle terzijde moeten stellen. Het gaat voor hem thans om levenslang of vrijspraak. De middag Heinz Pohlmann miste voor de middag van 29 oktober 1957 ook gisteren een sluitend en geloofwaardig alibi. Die dra matische dag bood voor hem het vol gende beeld: OSLO (AP). Doordat het geweten van een Poolse vluchteling begon te spreken en hij zich als spion aangaf, is de Noorse politie in staat gesteld een uitgebreid Russisch spionagenet op te rollen. Het Noorse Dagblad voor handel en scheepvaart meldde uit Oslo dat de Poolse vluchteling Podsinsky zich had aangegeven, omdat hij zich schaamde voor zijn spionage tegenover Noorwe gen, het land dat hem als voormalige nazi-slavenarbeider huisvesting en papie ren had verschaft. In 1958 was Podsinsky door een Pool se ambassaderaad aangezocht voor de inlichtingendienst, in welk kader hij in Warschau een spionageschool onder Russische leiding bezocht. Volgens Pod sinsky staat het spionagenet onder lei ding van de Russische ambassade, ter wijl men leden van de ambassades der communistische blokstaten gebruikt voor directeursfunctie bij Trekair aangeboden? het contact met Noorse huurlingen. Van onze correspondent VALKENBURG. In Zuid-Limbuiig heeft de justitie in het bijzonder ouders en opvoeders van jonge meisjes op het hart gedrukt de jongedoehters te waar schuwen voor het gevaar van aanrandin gen. Laat meisjes en vrouwen buiten de bebouwde kommen zo voorzichtig moge lijk zijn en laat ze zo veel mogelijk paden en eenzame wegen vermijden, aldus de waarschuwing. Weer een nieuwe aanranding ditmaal onder de gemeente Meerssen. van een zestienjarig meisje uit Valkenburg leidde tot de justitiële waarschuwing. Het aangerande meisje werd toen ze dezer dagen over een binnenpad van school naar huis liep door een man ge grepen en tegen de grond gedrukt. Ver zet hielp haar niet. Om hulp schreeuwen werd haar belet. De paar angstkreten die zij had kunnen slaken waren echter gehoord door een paar hengelaars die een eindje verder in de Geul zaten te vissen. De mannen gin gen op onderzoek uit en zagen toen een man en een meisje op de grond liggen. De man sloeg meteen op de vlucht. De ijlings gewaarschuwde politie kam de het hele gebied uit en arresteerde ten slotte de 33-.jarige J. R. uit Maastricht. Hij bleek de dader te zjjn. 's Morgens: Pohlmann brengt per auto goederen naar klanten in Offenbach en Frankfort: 12.55 uur. Pohlmann keert terug in zijn woning. 13 uur. Pohlmann belt Rosemarie Nitribitt op. Hij wil haar des middags bezoeken, omdat zij hem daags tevoren had uitgenodigd. 13.30 uuur: Pohlmann betreedt de luxueuze woning van Rosemarie in de Frankfurter Stiftstrasse. „Zij bood mij een borrel aan en begon een gesprek over koetjes en kalfjes. Daarop werd zij ge beld", aldus Pohlmann. Kort daarop maakte de befaamde prostitué hevige scènes met haar werkster, die zij van diefstal verdacht. 13.45 uur. „Meneer Feldmann" belt Rosemarie op en maakt voor die middag een afspraak. Pohlmann speelt daarop de bescheiden vriend en wil afscheid nemen. „Blijf toch zitten, Feldmann komt toch niet", aldus Rosemarie. 14 uur. Meneer „Feldmann" in werkelijkheid een bekende en niet on bemiddelde inwoner van Frankfurt wiens naam geheim wordt gehouden omdat hij niet van de moord wordt verdacht belt aan. Pohlmann verschuilt zich in de keuken; een paar minuten later helpt Rosemarie hem uit zijn benarde positie Pohlmann kan ongezien voor „Feldmann" uit de flat van Rosemarie sluipen. 15 uur. Pohlmann arriveert bij be kenden. 15.15 uur. Hij betreedt zijn eigen woning, waar hij tot de avond blijft. 15.3017 uur. Iemand wurgt Rose marie Nitribitt met een nylonkous en rooft een bedrag van 18.000 mark. Zweet en tranen De getuigen in dit proces schilderden" Pohlmann als een labiele man, die leu genachtig van natuur was, maar wel ijverige buien had. Hij zat altijd in geld nood tot 29 oktober 1957, aldus de getuigen. „Dat is niet waar", zegt Pohl mann, „van verduisteringen en diefstal len van een vroegere werkgever had ik 14.000 mark overgehouden en die in mijn woning verstopt. Dan had ik nog 6.000 mark uit andere niet officiële inkom sten De rechter: „Waarom was in de na middag van die dag uw gezicht vol schrammen?" „Ik had me bij het scheren gesneden". „Waarom deed u zo nerveus en waarom transpireerde u die gehele verdere dag zoals kennissen van u hebben opge merkt?" „Ik had griep en lichte koorts". „Hoe kwam dat bloed op uw broek?" „Het was geen bloed, het waren roestvlekken van mijn auto". En zo gaat dit spel van vraag en ant woord al drie dagen door. Vruchteloos, tot nu toe. Er blijven nog teveel gaten waardoor Pohlmann kan ontsnappen Het heeft een zware schok teweeg gebracht in de gemeenschap van stu denten en hoogleraren van het Insti tuut in het Koninklijk Paleis nu blijkt dat het instituut is misbruikt voor spionage. Uit de gevonden bescheiden ten huize van de Russische student blijkt, dat hij ook buiten het instituut actief is geweest en dingen heeft ge daan, die de veiligheid van de Neder landse staat in gevaar kunnen bren gen. Prof- dr. De Vries, rector van het instituut zei er huiverig van te zijn ooit nog een Rus tot het instituut toe te laten. Smirnof was de eerste, het ziet er wel naar uit, dat hij meteen ook de laatste is. Juist omdat het een internationaal instiuut is waar de mees te studenten intern zijn, is het een kwade zaak als het instituut wordt ge bruikt als voorwendsel om te spione ren. Uit de reacties van studenten van verschillende nationaliteit valt af te leiden, dat in deze gemeenschap nim mer meer een Rus zal worden opge nomen. De Binnenlandse veiligheidsdienst had reeds geruime tijd verdenking tegen Smirnof. Hij is de laatste tijd nauwkeurig in de gaten gehouden tot dat er zekerheid was dat hij dingen had bijeengebracht, die regelrecht op spionage duidden. Toen ook nog bleek, dat Smirnof maatregelen aan het tref fen was om zijn adres te verlaten vaar digde de officier van justitie een arres tatiebevel uit tegen de Rus. Smirnof is de zesde Rus tegen wie maatregelen moesten worden genomen op grond van verdenking van ernstige spionage. De vijf anderen: de Russische journalist Lev Piassarev; de tweede secretaris van de Russische ambassade Wasili Drankof; de militaire attaché kolonel Tsjernof; de marine attaché Zenin en de tolk Soesatsjof, moesten tenslotte worden uitgewezen omdat zij allen in het bezit waren van een diplo matiek paspoort. Met Smirnof is dit niet het geval, zodat vervolging wegens spionage in Nederland tot de mogelijkheden be hoort. LIVERPOOL (Reuter). In de ha ven van Liverpool zijn gisteren onge veer tienduizend havenarbeiders wegens een loongeschil in staking gegaan. Een kleine honderd schepen van allerlei na tionaliteit lag daardoor werkeloos, waar onder de 20.000-tonner Empress of France. De stakers eisen hoger loon en een veertig-urige werkweek. WORMERVEER (ANP) De tien jarige G. J. A. Apeldoorn uit Wormer- veer is gistermiddag, toen hij spelend met vriendjes op weg naar school naar huis was, in de Zaan gevallen. Zijn vriendjes renden naar huis en waarschuwden hun ouders, die op hun beurt de politie waarschuwden. Na twin tig minuten dreggen heeft de politie het lijkje opgehaald. Van een onzer verslaggevers APELDOORN De plotselinge dood van de 47-jarige grondwerker R. van der Veen uit Apeldoorn is tot heden zelfs voor de gerechtelijke deskundige dr. D. Zeldenrust een mysterie. Vergiftiging? Hij weet het nog niet. De Apeldoornse politie, die sinds gistermorgen met deze won derlijke zaak bezig is, gelooft er niet al te erg aan, maar houdt de moge lijkheid van een misdrijf toch open. De heer Van der Veen, een rustig man van de Veerhuizerweg, waar hij met vrouw en twee kinderen woonde, ia, gisterochtend vroeg overleden, nadat hli de avond tevoren tegen zijn vrouw had gezegd: Ze hebben wat in mijn borrel gedaan. Op deze laatste woorden móest de recherche wel verder gaan, al had zij bitter weinig aanknopings punten. YAN KARWEI Vast staat, dat de heer Van der Veen maandagavond van karwei naar huis zou gaan en met zjjn uitvoerder een biertje ging drinken in het kleine, nette café van de heer I. Beeltje aan de Soerenseweg daar waar de buurt schap Wormen aan Apeldoorn grenst. Vast staat, dat de nu gestorven man tegen een paar toevallige kennissen op liep, die hem uitnodigden een partijtje te komen klaverjassen aan hun tafeltje. De mannen gingen van bier over op een borrel en de sfeer werd gezellig maar bepaald niet rumoerig, naar de heer Beeltje zich duidelijk weet te herinneren. Trouwens, deze Van der Veen was geen druk mens. Hij kwam hier maar zelden. Hij dronk nooit veel. Een paar weken geleden is er eens een woorden wisseling in het café voorgevallen, waarbij een lichtelijk aangeschoten be kende van de heer Van der Veen be trokken was. „Die schaamt zich dood" zei Van der Veen maandag. Nee, echt geen drinkebroer, deze man. Aan dat tafeltje moet het, als de overleden grondwerker niet heeft ge fantaseerd, gebeurd zijn: iemand heeft iets in zijn borrel gedaan. NETTE ZAAK De caféhouder komt daar fel tegenop: het is hier een nette zaak en ik let per soonlijk op alles wat er omgaat. Ik had het moéten zien, als er een pilletje in een borrel was verdwenen. De politie heeft gisteren alle kaarters van deze maandagavond ondervraagd. Zij waren stuk voor stuk hoogst ver baasd over de dood van de grond werker, maar niemand wist iets van een pilletje Hij heeft natuurlijk, toen hij thuis kwam, 'een verontschuldiging willen zoeken tegenover zijn vrouw, omdat hij niet helemaal fris meer was, zegt één hunner. VIJF A ZES Vijf tot zes borrels heeft het slacht offer gedronken en een paar biertjes aan de tapkast, waarvan één samen met de heer Beeltje. Hij Js naar huis gefietst (en ik laat niemand gaan, die niet kan^fietseii, zegt de herbergier) en vertelde zijn vrouw bij thuiskomst, dat hij zich niet hele maal in orde voelde. Bij Beeltje was ik ook al niet goed en toen heeft iemand wat in mijn borrel gegooid Het echtpaar is naar bed gegaan. In de loop van de nacht werd de vrouw wakker, omdat haar man kreunde dat hij zich doodziek voelde. De dokter werd gewaarschuwd, die enkel zet pillen voorschreef. Eén ervan heeft hij nog kunnen gebruiken, maar dinsdag morgen vroeg is hij overleden. De politie betrekt de overgebleven zet pillen ook in het onderzoek, dat nog steeds verder gaat. Er zijn geen arres taties verricht. BISHOPTON, (Reuter) In een mu nitiefabriek in Schotland heeft zich een ontploffing voorgedaan in de onder grondse installaties waar nitroglycerine werd bereid. Zeven mensen kwamen om het leven. Boven de fabriek, de grootste in zijn soort in Groot-Britannië, hing nog uren later een enorme oranje paddestoelvor- mige rookwolk. Drie gebouwen werden geheel verwoest. Tot op 30 kilometer af stand sprongen ruiten door de lucht druk. Van onze correspondent BRUSSEL De nederlaag die Kasa- voeboe en het kartel van partijen dat om hem heen is gegroepeerd, dinsdag heeft geleden, is gisteren weer wat goedgemaakt. Dinsdag kwamen alle functies in het bestuur van de Kamer in handen van aanhangers van Loemoemba, die daar mee bewees dat hij inderdaad over een meerderheid beschikt, zodat Ganshof v. d. Meersch hem opdracht gaf een kabinet te vormen. Gisteren echter, toen de Senaat een voorzitter moest kiezen, werd na drie stemronden Ileo gekozen met 41 tegen 39 stemmen. Ileo behoort wel tot Loemoemba's Kongolese natio nale beweging, maar tot de afgescheiden fractie daarvan die met Loemoemba overhoop ligt en thans met Kasavoehoe en diens kartel samenwerkt. Ileo is een rustig en algemeen geacht man die doorgaat voor een goed organi sator. Hij wordt beschouwd als de vader van de Kongolese onafhankelijkheids beweging, want hij was het die in de zomer van 1956 een manifest publiceerde waarin voor het eerst door een Kongo lees in overigens zeer kalme bewoor dingen de wens naar onafhankelijkheid werd uitgedrukt. De verkiezing van Ileo heeft bijzon dere betekenis omdat wanneer in Kamer en Senaat geen twee derden meerderheid wordt bereikt over de persoon van het toekomstige staatshoofd, de voorzitter van de Senaat voorlopig staatshoofd wordt. De overwinning van Ileo wijst er verder op dat het blok-Loemoemba en het blok-Kasavoeboe elkaar nodig heb ben Loemoemba heeft aan de Abako van Kasavoehoe de portefeuille van buitenlandse zaken aangeboden en verder besprekingen gevoerd met de gematigde Bolikango die ook tot het kartel behoort.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 7