Tweede Kamergeen mondeling overleg meer Mogelijk komt compromis van Romme prof. EILAND FLAKKEE KRIJGT ZIJN BRUG Dit is student- spion Smirnof 4 ARKS beschuit Warm welkom Ben Goerion E Geen kans voor mr. Beerman ;De Bilt: Buien Rasscndiscriminatie gekritiseerd BESTUURSCRISIS IN OOSTERLAND VOORGELEGD AAN RAAD VAN STATE PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Beschuldigingen van majoor K. in het geheim afgedaan Minister: misschien eerder meer salaris voor militairen Geruchten Toch maximum Wij Zeeuwen PRINSES BEATRIX RALLYDE MEE Kindje in box gestikt Kwalijke handel met boenwas en zeep Oud-wethouder vecht wettigheid raadsbesluiten aan Monteur verbrand Gaston Dominici krijgt gratie Hoofdkantoor: Goe*, L. Vorststraat §0, Postbus 4. Gird 116666, telefoon Directie en administratie 01100- 2438. Hedaotie: 01100-2317, bij geen gehoor Chef redactie 01100-3991. Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 50, tel. 01180-2009, bij geen gehoor: 01180-4604, Postbus 26, Vlissingen, Nieuwendijk 33, tel. 01184-3224, Postbus 24, Ternetizen, Nieuwstraat 38, tel. 01150-3189: Zieriksee, Havenpark 24, tel. 01110-2991. Directeur: JACQ DE SMIT; Chef red.: G. J. BREUKER Zeeuwsch Dagblad Losse nummers 13 cent. Abonnementsprijs 0,56 per week, 7,per kwartaal Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouters 7 cent per woord met een minimum van 1, 16e JAARGANG NO. 4587 Donderdag 23 juni 1960 GEVECHT OM TOTO IS BEGONNEN Van onze Haagse redactie DEN HAAG Vier amendementen uit de Tweede Kamer willen het ontwerp voor de sporttoto van minister Beerman zeer ingrijpend wijzigen. Deze amendementen, ingediend onmiddellijk nadat de Tweede-Kamercommissie voor de wijziging van de loterijwet een blanco eindverslag had uitgebracht, zijn ingediend door Mr. P. A. Blaisse (KVP) en mr. dr. C. Berkhouwer (VVD) die de door de regering voorgestelde maximum prijs van 25.000 gulden willen wijzigen in een onbeperkte hoofdprijs; 1 Mr. dr. C. Berkhouwer (VVD) en mr. P. A. Blaisse (KVP) de maximum inzet van één gulden willen stellen op twee gulden. Mr. W. J. Geertsema (VVD) die in het wetsontwerp de moge lijkheid wil openen voor meer dan één sporttoto. Mr. M. Vrolijk (PvdA) die uitdrukkelijk aan twee sporttoto's een wettelijke basis wil geven, met elk een onbeperkte hoofd prijs en een maximum-inzet van twee gulden. Jan Smirnof wijzer tan disputen Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Juist op de dag dat hij van adres zou ver anderen heeft de Haagse re cherche op aanwijzing van de Binnenlandse veiligheidsdienst een in Den Haag wonende Rus sische student gearresteerd on der verdenking van spionage. Het was de 32-jarige gehuwde Rus Jan Smirnof, uit Moskou afkomstig die een leergang volgde in de sociologie aan het Institute of Social Studies, een internationaal instituut dat ge- De Tweede-Kamercommissie heeft gisteren besloten geen verder monde ling óverleg te voeren met minister Beerman, en nu na de memorie van antwoord de schriftelijke voorbe handeling voor gesloten te verklaren. De wijziging van de loterijwet komt nu in de Kamer, terwijl uit de gewis- 1 selde schrifturen blijkt dat parlement i en regering het volstrekt niet met el kaar eens zijn over dit onderwerp. De commissie heeft gemeend om de i gebruikelijke weg in een dergelijke situ- i atie nog eens gaan praten met de 'minister niet te moeten volgen. Dit; zou tot resultaat hebben gehad dat de behandeling in de Kamer tot na de zomer j zou moeten worden uitgesteld en tot zo-1 lang wilde de commissie niet wachten, j omdat, zoals een kamerlid zich uitdrukte, dit „kankergezwel" in ons politieke leven nu maar -eens uitgesneden moet worden, j De opvattingen over de sporttoto lopen hier en1 daar dwars door de fracties; heen-en wel speciaal bij de katholieken! zouden de kaarten verdeeld liggen. I EN HARTELIJKE GAST is in Nederland hartelijk ontvan gen: gisteren zette David Ben Goerion, minister-presi dent van Israël voet op Nederland se bodem. De wederzijdse harte lijkheid hier weerspiegeld op de gezichten van gast en gastvrouwe op paleis Soestdijk werd vooral veroorzaakt door de oude banden tussen het Joodse en Nederlandse volk en door de vele overeenkom sten tussen Israël als staat en Nederland. Over die banden en overeen komsten is gisteren veel gesproken. De gast zelf noemde bij zijn aan komst gistermorgen op vliegveld Ypenburg de gemeenschappe lijke geestelijke erfenis: de Bijbel en wees op pogingen aan beide zij den om natuurlijke vijanden te overmeesteren: zoals Nederland land verovert en herovert op de zee, zo dringt Israël de woestijn steeds verder terug. Oude banden beschreef minister president De Quay gisteravond aan het regeringsdiner in Den Haag. De wederzijdse vriendschap tussen Nederland en Israël wortelt in vele eeuwen geschiedenis. De vriend schap werd het sterkst in een van de meest bewogen tijdperken uit Nederlands nationaal bestaan de tweede wereldoorlog. DEN HAAG De meerderheid van de Tweede Kamer en minister S. H. Van onze speciale verslaggever DEN HAAG Bij de generale staf berust een rapport onder het zegel zeer geheim. Het is het rap port van de commissie-Mus en het handelt over onverkwikkelijke zaken in de kring van hoofdoffi cieren. Nochtans heeft het geen enkel gevolg en naar ons officieel werd meegedeeld, zal de inhoud nimmer bekend worden. Het enige zichtbare resultaat van dit geheimzinnige rapport is, dat de man die ernstige beschuldigingen had geuit aan het adres van 'hoofdofficieren en hoge burgerfunctionarissen bij de aankoopdien sten van het leger, en daarmee de stoot gaf tot het onderzoek, volkomen onge moeid is gelaten. Deze man is majoor K. De beschuldigin gen, die hij uitte waren vervat in zijn woordnota op het rapport van de com missie Koersen. Hij zond deze nota aan de Staten Generaal en gaf er daarnaast nog een ruimere verspreiding aan. De be schuldigingen werden gepubliceerd. Er was sindsdien een stilte gevallen. Ongeveer een maand geleden hebben wij daaraan herinnerd. Wij hebben er toen onze bevreemding over uitgesproken, dat deze ernstige beschuldigingen maar Tr n- in de lucht bleven hangen. Visser van defensie hebben elkaar gisteren gevonden op het stuk van de 'A ^,a"s n08. f geval, hoewel nu j diensttijdverkorting: Eerst moeten er gTnlral^sta? eef onderz"f in^e" voldoende vrijwilligers van behoorlijke steld naar de aard en de betrouwbaar kwaliteit zijn. beid van de door majoor K. geuite be- Wel beloofde de minister om zover schuldigingen. De chef generale staf stel- mogelijk te gaan en bijvoorbeeld ver korting toe te passen bij de lucht macht, als hij daar kans voor zou zien en dan niet bij andere onderdelen van de krijgsmacht. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Goeree-Over- flakkee krijgt zijn brug over het Hollands. Diep naar Numansdorp en wat heel belangrijk is: op 31 deeem- De Tweéde,Kamer gonsde gistermiddag; ^er 1963 zal kij klaar zijn. De mi- van de geruchten, toen het besluit van de nister van verkeer en waterstaat, commissie bekend werd. De vier amen- drs. H. A. Korthals, gaat ermee ak> dementen zijn toen direct ingediend, zonder dat de initiatiefnemers hét van elkaar wisten. Dit indienen kan eerst ge schieden nadat het eindverslag is vast gesteld-. Er is geen sprake van dat minister Beerman de reis haalt/Dit was vrijwel koord dat de n.v. Brugverbinding te Middelharnis hem financiert. Op korte termijn zal een overeenkomst tussen de Staat en de N.V. worden getekend. Zou gewacht zijn totdat het Rijk het aan de vooravond staat van een der vestigd is in het voormalige meest spectaculaire en geruchtmakende debatten sinds.lange tijd. Wat de uitslag en de consequenties zullen zijn, valt moeilijk te voorspellen. Naar wij ver nemen wordt ernstig rekening gehouden Paleis Noordeinde. De Rus werd dinsdag van zijn bed gelicht in een Haags pension, waar regering tij met vrouw en kind woonde. In wanneer blijkt dat zij voor haar voor- -plic. stellen geen meerderheid kan vinden t kamer van de Rus zijn diveise h t ^hele ontwerp zal terug trekken, bewijsstukken in beslag genomen. Daarbij zijn ontwikkelde enafge- Illtl*ekIvCll ifxukte foto's alsmede een foto- en sten filmcamera waarin nog films uaten. De arrestatie geschiedde op frond van de verdenking, dat Smir- iof zich zou hebben schuldig ge waakt aan handelingen die de vei lheid van de staat der Nederlan- lU,n in gevaar brengen. Het onderzoek onder leiding van iiü officier van justitie in Den Haag, Z h,T af; geld had kunnen fourneren, dan zou algemeen de opvatting bij de Kamer, die de brug pas in 196g zyn opengesteld voor het verkeer. Er is dus nu een tijdwinst geboekt van vijf jaar. De brug wordt binnenkort aanbe steed. De tekeningen zijn klaar. Rijks waterstaat, onder welks directie het werk wordt uitgevoerd, is al bezig met de voorbereidingen. In de n.v. Brugverbinding nemen de provincies Zuid-Holland en Zeeland deel, de gemeenten op Goeree-Over- flakkee en de gemeenten op Schouwen Duiveland. Het Zeeuwse eiland heeft daarom be lang bij de snelle totstandkoming van de brug omdat in 1963 de Grevelingen- dam tussen Schouwen Duiveland en Goeree-Overflakkee klaar zal zijn. Ook zijn bewoners zullen dus binnen drie jaar onafhankelijk zijn van de veren en op ieder moment van de dag en de nacht en bij mist en ijsgang naar het vaste land kunnen rijden. Sommige politici menen dit te kunnen opmaken uit de memorie van antwoord en wel de passages waarin minister Beer man schrijft, dat onder de tegenwoordige wet ook een sporttoto mogelijk is via het vergunningenstelsel, maar dat. zij wets wijziging geboden acht. Politieke waar nemers zien hier een ontsnappings clausule in, waarmee de regering haar gezicht zou kunnen redden. £aa dr. J. C. Maris, is nog gaande. aar Smirnof niet in het bezit is j stellen, dan is de Kamer in de stemming Zou de regering de portefeuillekwestie van een diplomatiek paspoort, be staat de mogelijkheid hem wegens spionage in Nederland te vervolgen. Er is echter nog geen beslissing ge nomen. Advertentie van het ogenblik niet van plan daarvoor ie bukken. Of dit over twee weken, wan neer de behandeling werkelijk begmt, nog zo is valt moeilijk te peilen. Er hangt, volgens onze inlichtingen, een amendement van de katholieke fractie leider prof. Romme in de lucht, welk amendement misschien een meerderheid' voor een compromis zou kunnen vinden I en een reddingsboei voor de regering zou kunnen vormen. Als nadeel voor het terugtrekken van: het regeringsvoor-stel en handhaven van de oude toestand noemde een andere politicus dat de pools dan afhankèlijk i bleven van door de minister vast te stel len voorwaarden. Door middel van deze' I voorwaarden zou hij eveneens een be perkte hoofdprijs en inzet kunnen be- reiken. Volstrekt, onduidelijk is het welke steun de ingediende amendementen van de ver scheidene kamerfracties .zullen krijgen. De aandeelhouders zullen de 36 mil joen gulden op tafel leggen voor de bouw van de brug. Ter compensatie van het renteverlies en voor de kosten van onderhoud zal bruggeld worden Advertentie Nu is er... geheven dat niet hoger zal zijn dan de bestaande veertarieven. Winst mag er volgens de statuten niet worden ge maakt. Vier jaar na het tot stand komen van de dam bij Hellevoetsluis kan de n.v. het Rijk verplichten de brug tegen kostprijs minus verdiende afschrijvingen over te nemen. Het Rijk zal altijd recht van overname hebben. De jaarlijkse opbrengst aan bruggeld wordt geraamd op twee a 3 miljoen gul den. Op het ogenblik ontvangen de Rot terdamse tramwegmaatschappij en Van der Schuyt-Van den Boom-Stanfries, die respectievelijk de diensten Helle- voetsluis-Middelharnis en Numansdorp- Den Bommel onderhouden, per jaar een miljoen gulden aan veergeld. De hogere opbrengst van de brug wordt verwacht uit een toeneming van het verkeer. De bewoners van Schou wen Duiveland zullen immers gebruik gaan maken van de brug, meer toeris ten zullen komen en de bewoners van Goeree-Overflakkee en hun bezoekers zullen er vaker toe komen het Hollands Diep over te steken. De brug zal zo al een winst opbren gen van drie miljoen gulden per jaar. Dat is de schade die nu wordt geleden door het vaak lange wachten van auto's op de steigers voor zij over kunnen. Van Numansdorp zal de brug aan sluiten op de bestaande dam die loopt van het midden van het Hollands Diep naar Ooltgensplaat. Waar brug en dam elkaar zullen raken, komt een groot verkeersplein. Op dat plein zal ook de dam naar Willemstad aansluiten. Brug en dam naar Willemstad zul len een onderdeel vormen van de Be- neluxweg, waarvan het tracee kort ge leden is vastgelegd. De internationale weg zal lopen van Den Haag, via Schipluiden, tussen Vlaardingen en Schiedam door, in de Beneluxtunnel onder de Nieuwe Maas, ten westen langs het dorp Poortugaal, via een te bouwen brug over de Oude Maas en verder naar Numansdorp. De brug over het Hollands Diep I krijgt geen bogen. Het twaalfhonderd i meter lange brugdek zal rusten op tien betonnen pijlers. De breedte wordt 25 meter, ruimte genoeg voor tweebaans- wegen en vier meter brede fietspaden Een wondermiddelWrijf een weinig Cüpp in de nog vochtige huid. Dit voor komt „«(washanden". U merkt 't na één behandeling: de huid blijft gaaf en soepel. Uw handen zijn zacht als fluweel eten Arks tracteert op de ,,Ruyter vruchten hagelslagVraag uw winkelier Van onze correspondent LEIDEN Prinses Beatrix was een van de vele honderden deelnemers aan de autorally, die het Iustrumvierende Leidse studentencorps gisteren hield. De rally eindigde op de Rotterdamse luchthaven,! Van"dé~familie S. aan de Engweg te waar, in een hangar, een „film-dansant" Hoogland is gistermorgen in de box ge-1 werd gehouden De lustrumviering werd f daarna naar Flonade, in het bijzonder kind was aan een haak van de box hèt middel tegen afwashandeh Eigen nieuwsdienst HOOGLAND. Het eenjarige kindje Het K.N.M.I. in De Bilt berichtte ons gisteravond om 23.15 uur: Aanvankelijk vrij' zonnig met hogere tempera turen. Later plaat selijk enkele regen- of on weersbuien. Voor namelijk in het zuiden van het land zwakke tot matige wind in hoofdzaak tussen oost en noord. I naar Flora-hóy verplaatst. MIESJE: Voor vanmiddag de jas mee. 24 juni: zon op 4.20, zon onder 21.04; maan op 5.03, maan onder 20.54. aan beide zijden. Op zoveel voetgangers dat voor hem aparte paden nodig zijn, wordt niet gerekend. Aan de kant van Numansdorp komt er een klapbrug met een doorvaart- breedte van 35 meter. De beslissing van minister Korthals is de bekroning van een actie voor de brug die in 1934 al op Goeree-Overflak kee is begonnen. Een van de initiatief nemers was destijds de heer P. D. Sieling te Melissant. Hij is een man die van volhouden weet, want hij is het ook die nu president-commissaris van de n.v. Brugverbinding is. HAARLEM. De Haarlemse re cherche heeft de 21-jarige Haarlem mer J. van D. gearresteerd, die met hulp van zeven colporteurs in een groot aantal gemeenten in Noordhol land en Zuid-Holland boenwas en zeep verkocht onder het voorwendsel dat de baten ten goede zouden ko men aan blinden en minder validen. Sinds september 1959 had hij daar een bruto winst mee gemaakt van 18.000 gulden. Het winstpercentage bedroeg gemiddeld 242 pet. Hiervan ontvingen de colporteurs dertig pro cent. De goederen zouden afkomstig zijn van de werkplaats voor minder-validen Aurora te Haarlem, waar Van D., als vlag om de lading te dekken, een 58- jarige invalide man J. P.. als knecht had geplaatst die van tijd tot tijd een aantal potjes met boenwas moest vullen. De colporteurs waren uitgerust met een zorgvuldig opgesteld legitimatiebe wijs. waarop o.a. een foto, een handte kening van de opdrachtgever en het stempel van het bedrijf waren geplaatst. Sommige weken was hun gezamenlijke omzet 3000 gulden. Eén van hen had in tien weken tijds 2250 gulden aan pro visie ontvangen. Hoewel de winst aanzienlijk was had Van D. toch nog een zakelijke schuld van 2500 gulden en een groot aantal persoonlijke schulden. Meestal vergokte hij zijn winst in gokautomaten in ca- j fé's. Tegen Van D. is proces-verbaal opge maakt ter zake van verduistering, op lichting. oneerlijke mededinging, over treding Prijsvormingsbesluit 1941. prijs opdrijving- en hamsterwet 1939 en de wet op de handelsnaam. Geen motie Verder deed hij de toezegging dat hij in het kabinet met kracht het voorstel zou verdedigen om de hogere bezoldiging van het militair personeel op een vroeger tijdstip dan 1 januari 1961 te doen ingaan. Daarmee kwam hij tegemoet aan de wens van de hele Kamer en hij zei geen behoefte te hebben aan een duwtje in de rug in de vorm van een uitspraak van de Kamer, die de KVP-er Van Vliet hem beloofde. Een motie in deze geest kon achterwege blijven. de een commissie van drie in onder voor zitterschap van generaal Mus. Overigens is het onderzoek bestem peld als intern en het rapport als ge heim- Er wordt niet meer over ge sproken. Althans officieel niet. Op de bureaus van de generale staf en van de aankoopdiensten gonst het van de wildste geruchten. Niettemin kan worden vastgesteld, dat als de beschuldigingen die majoor K. heeft geuit o.a. aan het adres van meerderen en superieuren onjuist wa ren, hij zeker niet in zijn functie zou zijn gehandhaafd. Ontslag uit de dienst wegens insubordinatie zou ai het min ste zijn. wat daar het gevolg van was geweest. Rijzen de vragen: waren de be schuldigingen die majoor K. heeft geuit waar en welke maatregelen worden er nu getroffen? Officieel is daar nu geen ant woord op te verkrijgen, aldus is ons van gezaghebbende zjjde meegedeeld. Bij alle vreemde situaties, die helaas al zoveel stof hebben doen opwaaien, spant deze geheimdoenerij wel de kroon. Temeer, daar een van de hoofdofficieren ten aanzien van wie majoor K. in zijn nota beschuldigingen had geuit, inmid dels tot generaal werd bevorderd en thans met pensioen de dienst heeft verlaten. Onjuist Bij de openlijke behandeling van het onderzoek naar de beschuldigingen tegenover majoor K.; in de helmaffai- Expogé mr. G. Ch. Aalders, bekend re, de geschiedenis met de jeepwielen, op de eerste dag van het derde lus-1 de motoren, de legerwagens, de gas- trumcongres, dat. in aanwezigheid van j maskers, past nu ook een open prinses Irene, gistermiddag in het Am- bare uitslag van het onderzoek naar sterdamse gebouw Marcanti door de de beschuldigingen, die majoor K. minister van maatschappelijk werk, h ft mej. dr. M. A. M. Klompé, werd ge-1 r opend Het is bepaald onjuist dat men daar Nog onwetend van de eventueel aan nu het zegel zeer geheim op plakt. te nemen resolutie betreffende de scha- AMSTERDAM Op een vandaag te houden werkbijeenkomst van de vereniging van ex-politieke gevange nen uit de bezettingstijd zal het be stuur twee resoluties voorstellen: een protest tegen de nog steeds groeiende rassendiscriminatie en een verzoek aan de regering om tot zeer spoedi ge regeling te komen van de, tussen Nederland en West-Duitsland getrof fen overeenkomst inzake de schade loosstelling aan de slachtoffers van het naziregime. Dit maakte de voorzitter van de deloosstelling. deelde de minister tijdens haar openingsrede mede. dat deze kwes tie inmiddels aan een intern beraad is onderworpen. Ook aan majoor K. is ten deze ge heimhouding opgelegd. Hij wenste geen antwoord te geven op onze vragen daar omtrent. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG. De bestuurscrisis van Oosterland op Schouwen en Dui veland, waar vijf raadsleden en een groot deel van de bevolking de te rugkeer van de burgemeester niet accepteerden, is gisteren ter beoor deling aan de Raad van State voor gelegd. Nadat tijdens het „ziekteverlof" van burgemeester S. W. Laurense door de commissaris van de Koningin in Zee land aan de raadsleden was meege deeld, dat op grond van het onderzoek naar het beleid van de burgemeester het alleen nog maar de vraag was of de burgemeester voor of na de kerst dagen van 1959 zou worden ontslagen, werd enkele weken later de burge meester in zijn functie hersteld. Vijf van de zeven raadsleden, o.W. jtwee wethouders, verklaarden niet meer met de burgemeester te kunnen samen- TNTTVT T-T A A/-< T\ An I HICb UC UU1 gCUlCCSter UC AU1111C11 Sctllieil- "H n j TTz. jA Jari^<4 mon^eurwerken. Zij namen ontslag en protes- vastgeraakt. I A. Honders uit Utrecht is gistermorgen verbrand in een garage aan het Haagse Stuyvesantplein. Hij was met een andere monteur bezig met grondwerk om een oude on dergrondse benzinetank te kunnen ver vangen. Toen de andere monteur even weg •was is opeens brand uitgebroken in de kuil waar de mannen in stonden. .Honders stond in lichterlaaie. Schuim- blussers konden het vuur niet vlug genoeg blussen. Hij stierf aan brand- y wonden in de derde graad. teerden tegen de raadsbesluiten, die tel kens met grote moeite door twee raads leden werden genomen en waarbij een nieuwe raad werd samengesteld. Alle op de kieslijsten vermelde kandidaten hadden intussen bedankt. Oud-wethouder M. Zeijler ging in be roep tegen de besluiten van de incom- kiesdeler hadden gehaald bij de verkie zingen. Deze stelling lichtte de heer Zeijler gisteren nader toe voor de Raad van State die werd gepresideerd door prof. dr. L. J. M. Beel. Namens Gedeputeerde Staten van Zeeland betoogde de heer M. F. de Jon ge. dat de gang van zaken in Ooster land de consequentie is van de weige ring van de vijf raadsleden nog langer aan te blijven als lid van de gemeen teraad. De beoordeling van de terug keer van de burgemeester is een bea sluit van de Kroon. In feite verzetten de raadsleden zich tegen de Kroon, al dus de heer De Jonge. I De Raad van State zal na dit hoor en wederhoor van partijen een advies uitbrengen aan de Kroon. Van onze correspondent PARIJS De 83-jarige Franse boer Gaston Dominici, in 1954 ter dood veroordeeld wegens moord op het gezin Drummond, zal dezer da- roep regen ae Desiuiten van ae incom- gen eratiP ki-Huen Plete gemeenteraad.. Hij betoogde dat ferd^ straffoor prudent CoL gewijzigd in levenslang en nu zal hij over enige dagen profiteren van een buitengewone gratiemaatregel van was gehandeld in strijd met dc geest van de kieswet. De evenredige verte genwoordiging zou in het gedrang zijn gekomen, omdat de gekozenen geen van allen de vereiste 75 pet. van de president de Gaulle.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 1