Mevrouw Wiebrens ze „dichten is mijn leven" G.S. Drente bezoek KRIS 36 Medisch centrum VU thans halverwege voltooiing BOUW VAN TORENFLAT IN N1EUWVLIET? op Bouwen in de duinen voor eigen risico door Zee/and Overdracht tekeningen Poëzie uit Bruinisse Verzamelwoede Ongelukkige val Geslaagden chr. lyceum Provinciale Staten van Zeeland Welfare-bazar Rode- Kruisgebouw Muziekfestival Verharding dammen Finale „Six aside football" Souhurgse sportweek met goed korfbal geopend Amsterdams elftal tegen Zeeland Drastisch wieden in de Enige gezangen Modernste ziekenhuis van ons land Samenspreking Baarn geeft problemen Zeeuivse atletiekploeg voor Heerenveen Ronde van Kruiningen met veel bekenden Avondvierdaagse begonnen Gymnastiek in dorpshuis Jehovah's Getuigen congresseren Raad Waarde Raad Bruinisse vergadert Goed resultaat voor N.B.G. in Zierikzee r Woensdag 22 juni 1960 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 4 J" AAT in de avond kan men vaak nog licht zien branden op nummer 75 in de Molen straat te Bruinisse En de mensen, die dan vlot nog even een brief moeten posten en aan het verlichte venster voorbij gaan, fluisteren dan tot elkaar: „kijk, mevrouw Wiebrens is weer aan het dichten!" En de dorpsbewo ners hebben geljjk. Want negen van de tien keer als er 's avonds laat nog licht op is in deze vrien delijke woning, zit er een zwij gende vrouw achter haar tafel, die nauwkeurig de haar ingefluis terde gedachten aan het witte pa pier toevertrouwt MET een fonkeling in haar ogen ver- fT1 telt mevrouw Wiebrens, hoe zij reeds in haar jeugdjaren door de schoolopzie ner een gewichtige meneer, waar de kinderen van Brü tegen opkeken werd uitgenodigd voor de klas voor te dragen. „Zonder deze hobby het dichten zo vertrouwde zij ons toe, „zou ik niet meer kunnen leven." Haast elke week worden verscheidene gedichten van haar aan de grote hoeveelheid toegevoegd. Mevrouw Wiebrens vindt het altijd nog jammer, dat zij op elfjarige leef tijd van school moest. Zij beseft dan ook ten volle, dat haar gedichten wei nig literaire waarde hebben, maar zo Voegt zij er aan toe: „er zijn vele men sen hier in de omgeving, die juist het eenvoudige gedicht graag mogen ho ren". Dat de verzen van haar gewaar deerd worden, blijkt wel uit het grote aantal uitnodigingen, dat zij van di verse verenigingen krijgt. Met gerechtvaardigde trots liet ze ons enkele van haar gepubliceerde gedichten zien. T^EN andere boeiende bij zond enheid van •*-* deze vrouw is haar ongekende ver zamelwoede. Uitpuilende mappen bezit zij, waarin de meest uiteenlopende ge dichten van haar worden bewaard. „De Uivervlucht" uit 1934 ligt daar naast de „Brokkenvrouwe van Bruinisse" uit '55. Een nuchtere beschrijving over het Del taplan gaat schuil achter een romanti sche ontboezeming over vallende blade ren. Mevrouw Wiebrens is bijzonder ge steld op haar eigen plaats: „Er is maar één Brü", zegt ze stralendHeel wat van haar proza is dan ook aan haar geboorteplaats Bruinisse gewijd. Zelfs zag zij kans om een com plete geschiedenis van haar woonplaats bij te houden. Die his torie van haar geboorteplaats heeft zij op verscheidene plaatsen bijgehouden. Bij mooi weer WEMELDINGE De onderwijzer A. G. van de christelijke school te Wemel- dinge kwam maandagmiddag met een rijwiel zodanig te vallen dat hij in het ziekenhuis moest worden opgenomen. A. G. reed naast zijn collega O. van de M. die op de brommer was. Bij het naderen van de splitsing Zuidelijke Achterweg- Dorpsstraat moesten beiden remmen voor een naderende auto. Hierbij raakten bei de wielrijders elkaar, waarop A. G. over zijn fiets heen sloeg en ernstige verwon dingen aan het hoofd opliep. Kosten Holland Festival MIDDELBURG Wethouder J. W. Kögeler heeft gisteren in de Middelburg se raadsvergadering meegedeeld, dat de kosten van de beide in de Burgerzaal gehouden uitvoeringen in het kader van het Holland Festival 3119,75 bedroegen. Aan kaarten verkoop kwam binnen (520 betalende bezoekers)/ 872,37 en aan pro grammaverkoop 57,75, zodat de netto kosten waren 2189.63. Het rijk en de pro vincie schonken aan subsidies 2129, zo dat de beide concerten voor de gemeente een uitgaaf betekenden van niet meer dan 65,63. schrijft ze die in de tuin, bij slecht weer in de huiskamer en onder moeilijke omstandigheden zijn haar verhalen zelfs in de kel der neergeschreven. Zó leeft en werkt mevrouw Wie brens, die op haar eigen, beschei den wijze haar omgeving iets mee weet te geven MIDDELBURG. Op 24 juni zal het college van Ged. Staten van Drente een bezoek aan Zee land brengen. Het Drentse colle ge zal bij die gelegenheid een aantal tekeningen van de kunst schilder A. van der Boon over dragen aan Ged. Staten van Zeeland. De kunstschilder A. van der Boon heeft diverse tekenin gen gemaakt in Zeeland en deze na de februariramp 1953 ver kocht en de opbrengst aan het Rampenfonds overgemaakt. Een deel der tekeningen is door het provinciaal bestuur van Drente aangekocht en wordt thans aan de provincie Zeeland overge dragen. Na bezichtiging van het Abdijcom plex in Middelburg zal het gezelschap 's ochtends om kwart over elf in Geers- dijk arriveren, waar de overdracht plaats vindt van het verenigingsge bouw door het prov. bestuur van Drente aan de gemeente Wissenkerke. Het gemeentebestuur van Wissenkerke biedt een lunch aan. Vervolgens wordt in Kamperland een boerderij bezocht, waarna via Kortgene, Wolphaartsdijk en Goes de terugtocht wordt aanvaard. Advertentie GOES. Bij het op 18, 20 gehouden eindexamen van d middelbare schooi voor meis christelijk lyceum voor Zer den de dames: J. M. A. B- der, E. J, A. Elzerman. 1 rins, S. J. van Liere, P. L. .-rauwe te Goes P. Engelse te Heinkenszand, M. C. Nieuwehuyse te 's Heer Arendsker- ke J. E. Veenemans te Yerseke. G. E. Voorhoek te Kapelle en L. Zandijk te Ki abbendijke. .i 21 juni afdeling aan het slaag- V Bon- Erme- V De voetbalwedstrijd ten bate van hulp aan Indonesische landgenoten tus sen Riliandia 1 en een militair elftal ein digde in een 2—2 gelijkspel. Scheepvaart Vlissingen Aangekomen: 20-6 Ned Quo Vadis, De Olaf Bjarke, Lib. Prometheus, vertrok ken 20-6 Dee. Olaf Bjarke, Ned. Quo Va- dis, gepas, naar Antwerpen (Ned. schepen) 20-6 Goote, Heemskerk, Ro land, Libra-R, Baltic. Antje 21-6 Prins Willem George Frederik, Beta, Pacific, Da Capo, Henja. Gepass naar zee (Ned. schepen) 20-6 Ardeas. Kerkedijk, Flar- dinga. Sonsbeek. Eagle, 21-6 Eems. Breezand, Soestdijk, Ceres, Jacob Teek man, Tarzan, Hennie. De heer W. Hack te Zierikzee slaag de aan de christelijke kweekschool te Middelburg voor de akte onderwijzer. De collecte te Borssele ten bate van t.b.c.-bestrijding bracht op 271,30. De afdeling Westkapelle der N.C.V.B. vergaderde o.l.v. mevrouw v. Rooyen van ighem, die een korte meditatie hield naar aanleiding van Kor. 12 vers 1 t/m 11. De heer Van Noppen hield een lezing over „Het leven van Augustinus". De P.V. De Telegraaf Middelburg hield een wedvlucht vanuit Noyons. Er waren 120 duiven in concours. De uit slagen luiden: 12. S. Kodde. 39. C. Daane. 4. J. Jonkheer. 5. M. Walraven 6. D. Hogesteger. 7—10. A. Sturen. 8. A. de Bue. De afdeling Geersdjjk van de N.C.V.B. vergaderde onder leiding van mevrouw E. KasteleinHeystek. De heer Kolk sprak over het onderwerp „De Kinder bescherming in Nederland" In Colljnsplaat werd een voetbal wedstrijd gespeeld tussen Colijnsplaatse Boys I en Wolphaartsdijk I. De gastheren wonnen met 4—2. Te Utrecht zijn dezer dagen voor het examen van Bacteriologisch Analiste (e) geslaagd de dames C. A. Sturm te Goes, J. A. de Groote te Kloetinge en de heer J. P. A. Stevens te Sohore. O De heren J. v. d. Bos en N. van Kooten, ambtenaren ter gemeentesecreta rie te Zierikzee slaagden in Den Haag voor het examen gemeente-ambtenaar I. De inzameling voor het Roode Kruis bracht in Zierikzee 1962,40 op. MIDDELBURG. In de eers te gewone zitting van Provinci ale Staten van Zeeland in 1960, die gisteren is geopend, heeft de heer C. Philipse, lid van Gede puteerde Staten een uiteenzetting gegeven omtrent het bouwen in of op duinen. Het ging met name om de kwestie of door het aan de vergunning tot bouwen ver bonden voorwaarde, dat zonder aanspraak op vergoeding alles moet worden opgeruimd en in de vorige staat hersteld, zodra Ge deputeerde Staten dat bevelen, de belangen van de eigenaar niet onnodig worden geschaad, voor al als het betreft een herstel van de toestand, welke voor de ver woesting vanwege oorlogsgeweld bestond. De heer Plhilipse zei dat eigenaren van de met een publieke verplichting bezwaarde eigendommen, zoals duinen, dijken, andere zeeweringen, openbare wegen en wateren weten, dat zij met die eigendommen niet kunnen handelen alsof die onbezwaard zijn. Steeds zal men rekening moeten houden met de gevolgen van dit publieke odium, dat van ouds op die eigendommen rust. Het zou in het algemeen .niet juist zijn thans van overheidswege een schade vergoeding toe te kennen voor het be staan van die publieke verplichting, om dat men bij verwerving steeds geweten heeft van deze beperking van zijn recht, dat als het ware vanouds bestaat. In de praktijk hebben ziet), deelde de heer Philipse mede, weieens gevallen voor gedaan, dat bij toepassing van de ge wraakte voorwaarde gesproken kan wor den van grove onbillijkheid, in welke gevallen dan onverplicht wel enige scha devergoeding is gegeven. Dit mag echter geen uitgangspunt zijn. De risico van het bouwen op dui nen en zeeweringen moet gedragen wor den door degene die bouwt. Het alge meen belang eist, aldus de heer Phi lipse, het stellen van de gewraakte ri sico-voorwaarde. Gedeputeerde Staten achten het niet verantwoord om thans nog uitzonderingen te maken, ook niet in geval van herbouw van door oor logsgeweld verwoeste opstallen. Betrok kenen moeten nu, ruim zestien jaar na de bevrijding geacht worden hun even tuele rechten te hebben verwerkt, ineen- de de heer Philipse. De lieer D. Kodde (s.g.p.) merkte nog op dat niet alle oorlogsschade is her steld, waarna de heer Philipse er met MIDDELBURG. Het Rode Kruis organiseerde gistermiddag een door dames druk bezochte bazar op de Kin derdijk, waar kunstnijverheidsprodukten van langdurige zieken verkocht wer den. De bezoekende dames keken niet alleen, maar kochten ook flink de bij zonder aardige tasjes, kussens, kleden en wat niet al, welke Middelburgse pa tiënten in een half jaar tijds bij elkaar gewrocht hadden. Het Welfarewerk gaat uiteraard niet alleen om het eindprodukt, maar hoofd zakelijk om het besef van eigen nutte loosheid bij de patiënten weg te ne men. Elke week komen de in Middel burg 23 Welfare-werksters bij de zie ken aan en leren met onnoemelijk veel geduld en liefde ernstige reumapa tiënten kussens te borduren en ten de le verlamde mensen mandjes te vlech ten. Zij leren de zieken door middel hiervan het gevoel van eigenwaarde te herwinnen. De gelden, welke de bazar opbrengt, zijn ten bate van het Rode Kruis en worden o.m. gebruikt om nieuw mate riaal voor het Welfarewerk te bekos tigen. klem op wees dat de geldende regeling van groot belang is voor tde veiligheid. In deze vergadering werd de heer A. H. S. Stemerding (c.h.) benoemd als lid der Staten, bedoeld in artikel 89 der Provinciale Wet. Dit lid der staten wordt, als bij herhaalde stemming in Gedeputeerde Staten blijkt dat men niet tot besluitvorming k.an komen, uitgeno digd in het college van Ged. Staten zijn stem uit te brengen, waardoor dan een beslissing wordt verkregen. In de prak tijk in Zeeland komt het echter vrijwel niet voor dat het voor deze aangelegen heid door Provinciale Staten benoemde lid tot uitoefening van zijn functie komt. De voorstellen van Gedeputeerde Sta ten werden voor onderzoek naar de af delingen verwezen. In de volgende ver gadering, die op 29 juli a.s. zal wor den gehouden, zullen deze voorstellen aan de orde komen. Bazar in Aardenburg AARDENBURG De heer J. M. Pa- ridaen, secretaris van de gemeente Aar denburg, opent donderdagavond om ze ven uur de bazar, die in de garage van de heer Van Damme wordt gehouden. Aan deze bazar, waarvan de opbrengst ten goede komt aan het orgelfonds van de gereformeerde kerk, zijn vele attrac ties verbonden. Tevens is er een door lopende filmvoorstelling. KATS. De muziekvereniging ..Ex celsior" hoopt op 2 juli a.s. haar 25-ja- rig jubileum te vieren met een muziek festival. Hieraan zullen alle Noord-Be- velandse muziekverenigingen hun mede werking verlenen, alsmede de plaatse lijke zangvereniging „Ons Genoegen". Na afloop zal er 's avonds een tap toe worden uitgevoerd door de drum band uit Kortgene. Breedenvlietsedijk wordt weiland SINT-ANNALAND. Nu er nieuwe toegangswegen in de Breedenvlietpolder en in de Annavosdijkpolder zijn aange legd, is de Breedenvlietsedijk voor het verkeer overbodig geworden. Zowel de bermen als de kruin zullen in het ver volg worden gebruikt als weiland. Aan weerszijden van deze oude slaperdijk wordt een verharding aangebracht, ten einde de landbouwers gelegenheid te bieden hun land te bezoeken. THOLEN. De firma Johs. en M. Moerland te Sint-Annaland is op het ogenblik bezig met het verharden van de toegangsdammen tot de verschillen de verkavelde gebieden in het eiland Tholen. Hiervoor wordt gebruik ge maakt van puin van gesloopte woningen en van slakken, die door enkele sche pen in de nieuwe haven zijn aange voerd. VLISSINGEN. Op de terreinen aan de Irislaan worden hedenavond de winnaars- en de verliezersronden ge speeld van het ,,Six-aside" voetbaltor- nooi. De baten van dit tornooi, waar van het eerste gedeelte vorige week gespeeld erd, kornen ten goede aan de „Actie Sporthal". De volgende edstrijden zullen achter eenvolgens gespeeld worden: Zeeland Sport Combinatie—Jong .talbon, Wal cherenVlissingen Combinatie, Zee- landia—Middelburg, Vlissingen—Zee- landia Sport. Het „Six aside football" wordt op een normaal terrein gespeeld doch met slechts zes spelers en wordt buiten het competitie-seizoen gespeeld als aanvullende training. De spelregels zijn nagenoeg hetzelfde als bij het voet bal, echter zonder de buitenspelregel. Een opmerkelijk verschil is ook de puntenwaardering. Voor een doelpunt worden namelijk vier en voor een hoekschop een punt toegekend. Ook zijn twee wisselspel ers toegestaan. OOST-SOUBURG. Onder grote be langstelling vond gisteravond 'L,e ope ning van de sportweek plaats. Om streeks zeven uur vertrokken alle deel nemende verenigingen met medewer king van de muziekvereniging Vlijt en Volharding vanaf het Oranjeplein naar de sportterreinen aan de Spoorstraat. Met een korte toespraak opende burge meester A. H. S. Stemerding vervolgens de sportweek. De korfbalwedstrijden die hierna gehouden wenden warén van een uitstekend gehalte. De uitslag van de wedstrijd Animo I en Swift II was 6—4. De ruststand was 2na de rust wist Animo echter met enige goede scores de overwinning te behalen. Zuidwester I speeld? tegen het Walcherense twaalf tal en won met 84. Baljuw-rit door Walcheren VLISSINGEN. Zaterdag wordt de door Scheldegouwen" en ,.,>De Zeeu wen" georganiseerde jaarlijkse „Shell- Baljuw" rit gehouden, waaraan door auto's, scooters en bromfietsen kan worden deelgenomen. De lengte der bromfietsrit is ongeveer 40 km, gemid delde snelheid 20 km per uur. Voor de overige voertuigen is dit plm. 67 km met een gemiddelde van 36 km per uur. De start is in de garage De Baljuw op de Koudekerkseweg 1 in Vlissingen, de rit gaat over Walcheren en de finish is bij het Strand Hotel op de boulevard in Vlissingen. De ontvangen gelden zijn ten bate van „Sport_steunt Zonneveld' MDDELBURG Het Amsterdamse KNVB amateurelftal dat zaterdag om halt zeven ill Goes tegen het Zeeuws elftal zal uitkomen is als volgt samengesteld: doel: P D Ahrend (OVVOl; achter: H Lenz (APC) en F L Vlietman (Ajsx), midden: J Hazen- donk (Zeeburgia). J C Melchers (De Spar taan) en J Th Burgers (DWV), voor: B Hvtermerk (Blauw Wit). A Parree (JOS), jr'de Haan (JOS), K Vesters (Ajax), P Pe tersen (Ajax). reserves: E C Meijer (Zee burgia), R van Lier (De Spartaan) N van Beeren (Jos) en M Kramer (OWO). Zomeravondvoetbal Rayon Goes: Haringman—Inter Scaldis 4— Typo'sDe Zon 40, DAF SCPIT 25, keuringsdienstVVZB 2—2. Rayon Middelburg: Pingelaars—Kraaien 60, CombinatieBroek Boys 2-2, Brand weerBlauw Wit 2—2. Rayon Sas van Gent: ONACBS 14, SVG—SAS 0—10. Rayon TerneuzenSpadellaRijkswater staat II 7—0, PZEM—Advendo Comb 0—1, Rijkswaterstaat II—PTT 0—6, Scheepswerf —Spadella 35. Rayon Vlissingen: afd. I: Gebr v d Berg —SBLV 1—1. PVSGPC 0—6, PZEM—Uiter ton 5—1, Coal—VAW 4—6, SBLV—Watervo gels 11. afd. II: Gebr v d Berg II—VAW III 2—5, Gebr v d Berg II—SSVV 1—2, GPC II— BW 2—5, PVS I—VAW 1—3. Rayon Zierikzee: PZEM—Neptunus 3—1, Drukkerij L OCWSO 0—1, Prov Water staat—Kon Zeelandia 5—0, Zierikzee vet— Herverkaveling 2—1, PZEM—Prov Waterstaat 1—6. Vrijgemaakte kerkeraad Van een medewerker HILVERSUM De vrijgemaakte kerkeraad van Hilversum heeft zich tot •de paruculiere synode van Utrecht ge wend met bezwaren tegen onschriftuurlij. ke gedachten in verschillende gezangen uit het te Middelburg in 1933 door de toen nog ongedeelde Gereformeerde ker ken aanvaarde bundeltje Enige gezan gen. Het zijn de gezangen 10, 12, 13, 14, 21 en 26 die door een enkele zinsnede of een gedachtengang, soms door de sfeer van het lied aanleiding geven tot bezwaren. De particuliere synode zond de bezwa ren door naar de volgend jaar in As sen bijeenkomende generale synode en voegde daarbij het voorstel om een com missie te benoemen van deskundige broeders („en eventueel ook zusters"). Deze commissie zou de bezwaren van Hilversum moeten beoordelen en ook overigens de 29 gezangen op schriftuur lijkheid toetsen. En voorts zou ze een aantal rechtstreeks aan de Bijbel ont leende liederen moeten verzamelen en beoordelen of deze zonder bezwaar in de kerkdienst zouden kunnen worden ge zongen. De kritiek op de Middelburgse gezan gen leeft niet alleen in de vrijgemaak te kerken. De gezangenvoorstellen, waar. over de gereformeerde synode dit voor jaar geen uitspraak deed, beoogden eveneens een „drastisch wieden" in dit bundeltje, dat in de jaren dertig zoveel stof deed opwaaien. Gemeenschappelijke kerken nu ook in Hilversum Eigen nieuwsdienst HILVERSUM In de Noordoostpol der, Eindhoven, Utrecht en Zwolle heb ben hervormden en gereformeerden een soort kerkpool waarbij de gereformeer den in de ene nieuwe wijk een kerk in brengen voor gemeenschappelijk ge bruik van de kerkruimte en vaak ge scheiden gebruik van de bijgebouwen en de hervormden in een andere nieuwe wijk hetzelfde doen. Than: zijn er plannen in de maak voor Hilversum- Deputaties van beide kerkeraden, aangevuld met leden van de commissie van beheer en kerkvoog den zuilen daarover met elkaar spreken. Eigen nieuwsdienst AMSTERDAM. Een van de snufjes waarmee het nieuwe academische zie kenhuis van de Vrije Universiteit wordt uitgerust is kleun^ntelevisie. In de ope ratiekamers aan de noordkant van het ziekenhuis komen de camera's te staan die het beeld opvangen dat op de scher men in de collegezalen zal verschijnen. Drie jaar geleden, is de bouw begon nen van dit enorme complex waarvan het hoofdgebouw als een elf verdie pingen tellend beton&kelet reeds nu de omgeving van. de Amstelveenseweg en de Parnassusweg tussen de hoofd stad en Amstelveen domineert. Op het hoofdgebouw is aangesloten een behandelhuis van zeven verdiepin gen en een laboratorium voor patholo gische anatomie. In dit complex komen vijftien liften. Over drie jaar is deze behuizing van de medische faculteit helemaal klaar. Dan is ook het zusterhuis gereed, even als de collegezalen, de laboratoria en «e polikliniek. Het zal dan het modern ste ziekenhuis van ons land zijn. Broodnodig Het academische ziekenhuis wordt wel het meest imposante deel van de nieu we universiteitsgebouwen. Het is thans ook het meest nodig. De medische fa culteit is op een tiental ver uiteenli.g- gende plaatsen in de stad gehuisvest, als men zo dit behelpen zou willen noe men, in herenhuizen en afgekeurde scho len. Aan de Rapenburgerstraat is het bio logisch laboratorium gevestigd, dat ge leid wordt door prof. dr. L. Algera. En kele jaren terug werd in de hoofdstad wel het grapje gemaakt, dat minister mr. J. Algera, de broer van de hoogle raar, de zaak van de -tunnenbouw trai neerde omdat de geprojecteerde tunnel- traverse dit gebouwtje zou doen ver dwijnen en dit niet mogelijk w-as zolang do hoogleraar niet aan de Parnassus weg terecht kon. Het is de bedcteling rondom het me disch centrum van de VU de overige universiteitsgebouwen te scharen tot een groot academisch complex aaai de rantd van Amsterdam, die dan al lang de rand van de hoofdstad niet meer zal zijn. Wie isoleert wie? Van een medewerker BAARN. Dat de kerkelijke fronten tussen de beide soorten Gereformeer de kerken in ons land vorige zomer aan het verschuiven gingen, is behal ve aan de samensprekingen te Alme lo ook te danken aan het kerkelijk ge sprek te Baarn tussen de vrijgemaak te en de nietvrijgemaakte kerkeraad ter plaatse. Over het nut en de nood zaak van deze samensprekingen wordt in de vrijgemaakte kring verschillend gedacht. Een illustratie daarvan is het gesprek, dat bij de kerkvisitatie zich ontspon in de Baarnse kerkeraad. De visitatoren vroegen of de kerkeraad door zijn bespreking met de „gebon den" raad niet in strijd kwam met de besluiten van de laatst gehouden sy node der vrijgemaakte kerken, die immers in 1958 geen samenspreking met afgevaardigden van de „gebon den" synode wilde. Maar die synode heeft zich met landelijke samenspre kingen bezig gehouden, zo meent de kerkeraad te Baarn, en met plaatse lijke samensprekingen heeft zij niets te maken. Als de synode daarover een uitspraak deed en de kerkeraden volgden dit zomaar op, dan zou daarmee de macht van de synode over plaatselij ke kerken aanvaard worden en die macht vindt men juist zo erg van de „gebonden" kerken en hun synode Aan het slot van de discussie spraken visitatoren de hoop uit dat Baarn zich niet zou isoleren van de andere vrij gemaakte kerken. Waarop men van Baarnse kant wees op het nogal ver drietige gevaar dat die zusterkerken zich door „onverhoord oordelen" dis- tanciëren van de kerk te Baarn. Het was een zeer broederlijke discussie. Tweede varkensfokdag in Zeeuwsch Vlaanderen St. JANSTEEN Op donderdag 30 juni a.s. hopen de fokkers van het Ne derlands Lan'dva-rken in Oost Zeeuwsch- Vlaanderen elkaar op sportieve wijze in St. Jansteen te bekampen. Derge lijke ontmoetingen geven de fokker meer en nieuwere inzichten in de te volgen fokrichting. Daarnaast geeft een var kensfokdag een overzicht van de stand van de fokkerij en beoogt de uitwisse ling va» fokmateriaal. Voor aankoop van fokmateriaal leent zich een var kensfokdag bijzonder goed, omdat men een overzicht heeft van de plaatsing der dieren en de erfelijke eigenschap pen, zoals groei, voederveftbruik en vruchtbaarheid. Evenals op de eerste fokdag wordt ook tijdens deze fokdag een beoorde- lingswedstrijd gehouden. De bezoekers worden hierdoor sterker bij dc keuring betrokken en komen ongetwijfeld door uitwisseling van gedachten tot een rui mer inzicht van het meest gewenst type varken. MIDDELBURG De Zeeuwse atle tiekploeg. die op 26 juni in Heerenveen uitkomt tegen de ploegen van de dis tricten Groningen-Drenthe, Friesland oost, Twente en Utrecht, is thans sa mengesteld. Zij ziet er als -volgt uit: Heren: 100 meter: C. de Munck AV '56, 200 meter C. de Groot, Dynamo, 400 meter J. Sinke AV '56, 800 meter C. Mulder Dy namo, 1500 meter A- Heydens. Zeel, Sport, 3000 meter H. Cujé, Dynamo Olympische estafette: Zal te Heeren veen samengesteld worden. H. Boste laar, Dynamo zal in ieder geval opge steld worden. 4 x 100 meter C. de Groot Dynamo, C. de Munck AV '56. W. Ak kerman, Dynamo, H. d'Hond-t RKHAV. Verspringen: C- de Groot, Dynamo- Hoogspringen H. Hage, Delta Sport. Hinkstapsprong C. de Groot Dynamo Polstokhoog W. v. d. Linden. Zeel. Sport. Discus: id. Kogelstoten P. Ver- sluij-s, Dvnamo. Speerwerpen L. Maso- lijn AV '56, 110 meter horden P. Ver- sluijs, Dynamo. Aanvoerder H. Culé. Dynamo. Algemeen leider C. Rodts. SEKR. Dames: 100 meter N. Visser, D. Sport of M. Picavet RKHAV (helaas dus niet M. de Meurichy i.v.m. vakan tie), 200 m M. Theune, Marathon, 400 me ter T. Akkerman-Evers, Dynamo, 80 m horden W. Bakk-er-Cyssouw, Marathon, verspringen id., hoogspringen C- Schot, Delta Spont. Kogelstoten M. Riemens AV '56. Discuswerpen E. Schot, Delta Sport. Speerwerpen V. Koster, Mara thon. 4 x 100 meter M. Picavet, RK HAV, M. Theune, Marathon, W. Bak- ker-Cijssouw, Marathon, N- Visser. Del ta Sport. KRUININGEN. Od 2 juli zal „de Ronde v-an Kruiningen" worden verre den. De vereniging „Rentoc", die ook dit jaar de koers organiseert, is reeds druk bezig contrac-ten af te sluiten. Een groot aantal profs en onafhankelijken heeft het contract al getekend. Onder hen bevinden zich Arie van Wetten, Henk van Bastelaar, Werner Swane- veld, Piet van Steenvoorden, Joop Cap- teijn, Leo van der Pluijm, Jan Rol, Joop van der Putten. Ab van Egmond, Huu-b Zilverberg en vele anderen. Opvallend is, dat van de Zeeuwse profs nog maar alleen Jan West dorp uit 's Heerenhoek werd gecontracteerd. Aangenomen mag worden, dat ook Bram van Sluis uit Viis-singen, Jaap Huissoon uit Henkenszand en Piet Rent meester uit Yerseke hun supporters niet zullen teleurstellen. Zij zijn immers zel den in de gelegenheid om in Zeeland aan de start te verschijnen. NIEUWVLIET. Tijdens de gister avond gehouden raadsvergadering deel de burgemeester J. C. Everaars de raad mede een aanvraag te hebben ontvangen voor de bouw van een to renflat van 10 verdiepingen met in to taal 58 flatwoningen. Het gebouw zal uit zijvleugels bestaan, zodat alle wo ningen een uitzicht op zee zullen bie den. De raad, die nogal welwillend hier tegeuoi er staat zal echter pas na de goedkeuring van de herziening van het uitbreidingsplan voor de kust, door G.S. haar fiat er aan kunnen geven. In dit verband deelde de voorzitter mede dat deze enige tijd geleden door de raad vastgestelde herziening naar Middel burg is. B. en W. hebben destijds de aan dacht van G.S. gevraagd voor de on voldoende staat van onderhoud van de twee gedeelten van de kustweg. Ged. Staten hadden thans bericht dat ze de onderhoudsplichtigen -had uitgenodigd het nodige te verrichten om verbeterin gen aan te brengen. De voorzitter merk te op van gevoelen te zijn dat de toestand van de -toegangswegen tot het strand over het algemeen slecht is. Op voorstel van B. en W. werd besloten dit onder aandacht van G.S. te brengen. -Een verzoek om subsidie van de Stich ting verpleeg- en rusthuizen Midden-Zee land werd afgewezen. Toegekend werd een subsidie van 1 cent per inwoner aan de Ned, Vereniging tot Reumatiekbe- st-njding te Den Haag over 1961. De on-twikkelingscommissie W. Zeeuws Vlaanderen kreeg een subsidie over 1960 ten bedrage van ƒ0,10 per inwoner. Zeeuw machine 6 nacht Vervolgens kwam het antwoord van de N.V. Waterleiding Maat schappij Zeeuwsch Vlaanderen aan de orde naar aanleiding van de vragen die de heer Vrieling over bepaalde uitgaven had gesteld. Hieruit bleek o.m. dat inderdaad voor een direkteurswoning 95.000 VRACHTAUTO REED OP BROMFIETSER ZIERIKZEE Op de hoek Minne broerstraat-Kinderstraat vond gistermor. gen een aanrijding plaats tussen een bromfietser en een vrachtauto. C. Z. uit Ouwerkerk kwam op zijn brommer uit de Minnebroerstraat en werd :loor de uit de Kinderstraat komende vrachtauto van de veehandelaar M. tegen de grond gereden. Ofschoon de wagen direct tot stilstand werd gebracht, bleef Z. met een gebroken knieschijf liggen. Het slachtoffer is in het Rode-Kruisziekenhuis opgenomen. ZIERIKZEE. De avondvierdaagse is voor de vijftiende maal begonnen. Er verschenen 821 deelnemers aan de start, van wie er 540 de acht kilometer lie pen en de rest vijftien kilometer voor zijn rekening nam. De eerste en derde etappe voert door Duiveland, de twee de en vierde door Schouwen. Op de laatste avond, donderdag, worden de deelnemers met muziek ingehaald. Tijdens de eerste tocht gebeurde een ongeluk. Het zoontje van de familie L. liep tegen een fiets aan en brak hierbij een been. De jongen werd in het Roode Kruis ziekenhuis opgenomen. SINT-ANNALAND. De grote zaal van het dorpstiuis in Sint-Annaland zal zo worden ingericht, dat er lichamelijke oefeningen kunnen worden gegeven. Voorheen beschikten de beide lagere scholen over een „gymnastiekweitje", ma-ar dit is in verband met de bouw van woningwetwoningen aan de Zuid straat geheel verdwenen. Ook het plein tje tussen de School met de Bijbel en de Nederlands Hervormde Kerk is ten gevolge van de uitbreiding van de kerk niet meer geschikt om er gymnastiek lessen op te geven. Daar alle leer krachten aan de School met de Bijbel en de ooenbare lagere school bevoegd zijn lichamelijke oefeningen te geven, behoeft er geen akonderwijzer te wor den aangesteld. werd besteed. Voor een personeels- avond ter gelegenheid van de her denking van de oprichting van de n.v. werd bijna 8700 gulden en voor de herdenking van het 25-jarig ju bileum van de president-commis saris werd 2003 gulden uitgegeven. B. en W. waren van mening dat er wel zuiniger met de financiën zou kunnen worden omgesprongen. Vooral omdat de waterleiding maatschappij met overheidsgelden moet werken. GOES. In de maand juli worden meer dan 10-000 bezoekers verwacht op het door het Wachttorengenootschap be legde congres in Den Haag, zo deelde mej- Blommers, de plaatselijke opzie ner over het werk van Jehovah's Ge tuigen, ons mede. Voor het bezoeken van de vergadering, die van 7 tot en met 10 juli in de Hout- rusthallen wordt gehouden, zijn omstan dige regelingen getroffen om duizenden congressisten te vervoeren. Per specia le treinen, gecharterde bus en andere vervoersmiddelen zullen zij er heen reizen. Vanuit Goes zullen ongeveer 10 afgevaardigden de reis ondernemen. Het doel van deze meeting wordt door het thema „Vredezoekende bedienaren" aangegeven. Een hoogtepunt is stellig dat de president van dit genootschap, de heer N. H. Knorr uit de Verenigde Staten, die op een wereldtour is, deze vergadering verscheidene malen zal toe spreken. Alles zal op zondag culmine ren in de openbare lezing, welke door de president om 3 nm. in het Engels zal worden uitgesproken en gelijktijdig in het Nederlands zal worden vertaald. De titel van deze toespraak luidt „Ze kerheid gedurende de oorlog van de gro te dag van God de Almachtige". Van Goes en omgeving zullen de afgevaardigden donderdagmorgen naar Den Haag reizen en vier volle dagen daar verblijven. Een speciaal huis vestingsbureau verzorgt door het be zoeken van particulieren accomodatie voor de duizenden bezoekers. Er wordt geschat dat de vergadering door gemiddeld 10.0000 personen uit geheel Nederland bezocht zal worden. Kerkdienst vervalt voor belangstellendendienst Eigen nieuwsdienst AMSTERDAM. De samenkomsten voor buitenkerkelijken van de gerefor meerde kerk -te Amsterdam-Zuid lopen niet zo best meer. Men haalt er zelfs de gemakkelijke en oncontroleerbare televisie bij om het te verklaren. In elk geval: de kerkeraad besloot nu eenmaal -per maand de gewone mor gen kerkdienst in de Raphaelpleinkerk te laten vervallen. In plaats daarvan komt om elf uur een „ambtelijk gelei de eredienst met een speciale gericht heid op -de buitenkerkelijke mens en met een vrije liturgie". Nieuwe directeur van het zendingshuis Oegstgeest OEGSTGEEST Tot directeur van het zendingshuis te Oegstgeest is be noemd ds. H. K. Jonkman, hervormd predikant te Nieuw Beerta in Gronin gen. De huidige directeur ds. H. A. C. Hildering, gaat in september als hulp prediker de hervormden te Elden (Gld.) dienen. Hij was sinds 1953 directeur. Het zendingshuis is meer dan een ad ministratief en -opleidingscentrum voor de Nederlandse zendingsraad, de zen- dmgshogeschool en de Raad voor de zending van de Hervormde kerk. Daar naast geeft het huisvesting aan in ons land verblijvende zendingswerkers met verlof en aan de gezinnen van toekom stige zendingsarbeiders in opleiding. Ds. Jonkman is een zoon van de voor zitter van de Eerste Kamer. Raad Groede vergadert GROLDE De gemeenteraad verga dert donderdagavond. De agenda ver meldt o.a. de volgende punten: het beleid van de N.V. Waterleidingmij. Zeeuwsch-Vlaanderen, vaststelling van de gemeenterekening en de -begroting. WAARDE. De raad zal donderdag 23 juni a.s. c^s avonds half acht bijeen komen. Besproken zullen worden de fi nanciering van de verbouwing van het bestaande verenigingsgebouw annex kleuterschool, en een voorstel tot het vaststellen van een verordening ver plichte winkelsluiting op dinsdagmiddag. Raad Meliskerke bijeen MELISKERKE. De gemeenteraad vergadert donderdagavond om half acht. De agenda vermeldt onder meer een bespreking inzake de uurwerkin,stal lage van de toren, een schrob- en sproelverbod i.v.m. de schaarste van het drinkwater, wijziging van de begro ting 1959 en 1960 en de verlening van 'een crediet voor uitvoering van de pre mieregeling woningverbetering en -split sing 1953. BRUINISSE. De gemeenteraad vergadert woensdagavond. De agenda bevat voorstellen tot het vervroegen van de sluitingstijd van winkels op zater dagavond en het invoeren van een ver plichte vaantieweek voor diversebran ches. Voorts komt het aanleggen van brandvijvers in de kom van de ge meente aan de orde, de heffing van rei nigingsrechten en een voorstel tot het in overweging nemen van het verzoek om in principe een uitspraak te doen over het stichten van een museum in Brui nisse. ZIERIKZEE. Het Nederlands Bij bel Genootschap organiseerde in Zierik zee een ledenwerfactie, omdat in deze gemeente het ledental ver benden het gemiddelde lag. Niet minder dan 132 leden en 43 begunstigers konden door deze actie worden ingeschreven. Aan gif ten werd nog een bedrag van 82 gul den ontvangen. TT-T^éII" -AWMn. BEURSBERICHT GOES, 21 juni. - Hooi ?«SedrVoa4 it 'f8°-f85 P- ton Vlasi-.JÜi£ Percelen vlas verkocht voor 1500-—/ 1800 per ha., met alle werk voor rekening van koper. Eieren: Voor eieren kan een prijs wor den gemaakt van 1.72—1.76 per kir VEILING THOLEN. - Dore bonken ƒ36 f^n°hon? 04Tf3"81, poters 19—20. eerstelin gen bonken 34. gewone 23.14—23.23, poters 19, kriel van beide soorten 14.80. Aanvoer <u ton. ASPERGEVEILING BERGEN OP ZOOM, Zl juni. Aanvoer 12.400 kg. AA extra A 1 184—196. A extra 215—234, 152*—-164, II extra 217—228. B I 137— 138, C ex-tra 139—143, C I 71—72. D I 40— SINT-ANNALAND. Doré bonken 29,94; f^on!r.?2,09~"25; driel- 21.09—21.57; kriel 16.0116.50. Aanvoer 95 ton. SCHERPENISSE. Doré bonken 30.01; gewone 2.40—21.58; driel. 19.02; kriel 14.02. Aanvoer 40 ton. GOES, 21 juni. Export- en industrievei- Img. Kruisbessen Exp. 43. Jucunda I 80, II 72. Regina I 85, II 68: Sengana I 92, II 68; Mad. Moutot I 85, II 78; Mach. Fruhernte I 68, II 68; div. aardbeien afw. 45; fram bozen in kratten I 7888. II 73; frambozen voor de ind. D. Aardbeien in doosjes van 214 ons: Regina I 24—28, II 15—18, afw. 12— 14, Sengana I 22—27, II 16—21, Talisman I 28—38, II 20—26. Mad. Moutot II 21. Red Gauntlet I 41. Aardbeien met dop per kg: Mach. Fruhernte II 57. Regina I 72, II 5264, Sengana I 71—75, II 53—56, Talisman I 73— 93, II 57—64, afw. 48. Mad. Moutot I 86— 92, II 62—78, Rode bessen per doos I 52— 61, II 28—43, id. per kg: II 80—120, fram bozen in doosjes I 23—27, II 2124. Kersen: Early Rivers I 168—173. II 139—145, III 100, Vr. van Werden II 150155. Meikersen H 103—104. Hollanders II 138, Markiezen II 152 155 Br. Bruine II 148. VISMIJN VEERE: Exportgarnalen 566 kg 200349, schar 396 kg 16—29, bot 147 kg 16. wijting 76 kg 1617, tong 5G8 kg 116— 198, rog 18 kg 16—25, paling 14 kg 153— 213. kreeft 1 kg 550, ongesorteerde vis 7 kg 43—90, doorgedraaide vis 1844 kg. VISMIJN BRESKENS. Exportgarnaleii 1539 kg, tong 1172 kg, schar 120 kg, schal 13 kg, wijting 12 kg, griet 7 kg, bot 45 kfr doorgedraaid 1433 kg.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 4