wEerlijk berecht, maar door ons" ARCHIEFWET STRANDT IN EERSTE KAMER Groninger coaster zonk-twee ebden Kamerleden ongerust over positie van landmacht Zaak-Eichmann wordt in Nederland of België besproken AFPERSERS OPGEPAKT miel/r dan lekker! 50 Nog niet in Veiligheidsraad? PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Woensdag 22 juni 1960 DEFENSIEDEBAT: lachende ministers, sombere humorist Geen recht Vuist op tafel Weigeren Kwaad Pater slaat vijf keer met auto over de kop GEEN STÜDIELOON Gulden slib van toeristenstroom AANVARING IN KIELER KANAAL Koningin in Leiden Fiscale faciliteiten voor gehuwde onderwijzeres P.v.d.A.Plafond te hoogA.R.Plafond te laag De Bilt: Warmer citroen - frambozen - sinaasappel champagnepils - cider let op de handige beugelsluiting l Vruchten limonade Hoofdkantoor: Goes, L. Versistrsat 90. Postbus 4, Giro 116666, telefoon Directie en administratie 01100- 3436. Redactie: 01100-2317, bij geen gehoor Chef redactie 01100-3991. Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 50, tel. 01180-2009, bij geen gehoor: 01180-4604, Postbus 26. Vlissingen, Nieuwendijk 33, tel. 01184-3224, Postbus 24, Terneuien, bfieuwstraat 38, tel. 01150-3189; Zierikzee, Havenpark 24, teL 01110-2991. Directeur: JAC'Q DE 8MÏT; Chefred.: G. J. BREUKER Zeenwsch Dagblad Losse nummers 13 cent. Abonnementsprijs 0,56 per week, 7,per kwartaal' Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouters 7 cent per woord met een minimum van 1, 16e JAARGANG NO. 4587 BEN GOERÏON ONTMOET FRONDIZI BK ËPÏ? r f M BRUSSEL De premier van Israël, David Ben Goerion, en de president van Argentinië, Arturo Frondizi, gaan de kwestie-Eichmann deze week bespreken. Dat zal denkelijk gebeuren op vrijdag, de laat ste dag van het officiële bezoek van de grijze Israëlische staatsman aan Nederland en de eerste dag van het officiële bezoek van Fron dizi aan België. Omdat het nieuws over de vaststel- werden gesteld door lieden die meer be ling van die bespreking op vrijdag 'zorgdheid toonden voor het welzijn van i'i t'-•ï' .1. vv_ A rlril-f V.ïr.v»4y»o»*»v» /-I-in Vvoctviyi rr/inr i-jc» dooz1 gisteren uit Israëlische bron uit het hoofdkwartier van de Verenigde Na ties in New York kwam en omdat enige uren eerder premier Ben Goe rion, zonder een dag te noemen, in Brussel een bespreking met Frondizi over enkele dagen in c 'lgïe of Ne derland in het vooruit cht had ge steld, is de veronderstelling gewettigd dat Israël in New York al het moge lijke heeft gedaan om uitstel te ver krijgen van de behandeling van de Neureribergse proces tegen de grote klacht van Argentinië in de Veilig-1 oorlogsmisdadigers werd gehouden. De heidsraad. Die klacht zou vandaag in fixeerde mogendheden schiepen voor behandeling moeten worden genomen. jg* doe^e^cud* ad hoc-berechhng. Adolf Eichmann dan begrip voor de „daad van historische gerechtigheid" die Israël uit naam van miljoenen vergaste, dood gemartelde, verhongerde Joodse mannen, vrouwen en kinderen wenst te ver richten. Pas goed kwaad werd hij toen het internationale recht ter sprake werd gebracht. „Er bestond geen internatio naal recht", zei hij, „voordat het De Israëlische premier liet niet blijken ■waar hij met Frondisï zal gaan praten over de kwestie-Eichmann. Hij maakte duidelijk dat het onderhoud alleen vrucht dragend kan zijn indien het tot gevolg heeft dat Eichmann in Israël berecht wordt. Eichmann is volgens Ben Goerion de grootste jodenmoordenaar die nog in leven is. Met de vuist op de tafel hame rend zei hij niet te kunnen geloven dat de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties er toe zal komen Israël te vragen Eichmann te laten berechten door een internationaal tribunaal. b"^d£ SenmSter°nw.fvSi Argentinië eist dat Israël Eichmann hem vrijwillig meegegaan naar Israël en^st "Lam^maz fcraëUUitlevering had beslist niet de wens te kennen ge- Daarna mag Israel uiueveung geven terug te keren naar Argentinië. meSerking van irgeSinië rekenln Argentinië verklaarde onlangs echter ook dat krachtens de genocide-conven tie, cie ook door Israël is ondërtëkend, Eichmann alleen terecht kan staan in het land waar hij zijn misdadén beging. Dat zou dus betekenen dat Argentinië uitlevering van Eichmann aan Israël moest weigerén. den het recht hebben oorlogsmisdadigers te berechten, dan zou het onthouden van dat recht aan Israël een onduldbare dis criminatie zijn. Frondizi verklaarde gisteren in Bern bereid te zijn de kwestie-Eichmann met Ben Goerion te bespreken indien een dergelijk gesprek nuttig kon zijn. „Wij hebben liever geen oorlogsmisdadi gers in ons land," zei hij, „maar de rest van de wereld moet begrijpen dat het internationale recht en de nationale souvereiniteit in het gecrang komen wanneer zo'n oorlogsmisdadiger wordt ontvoerd." Frondizi zei dat Argentinië wat de kwestie-Eichmann betreft niet van inzicht veranderd is. Het was volgens Ben Goerion best mogelijk dat de mannen die Eichmann hadden meegenomen uit Argentinië de wetten van dat land hadden overtreden. „Wij hebben hier echter te doen", voegde hij daaraan toe. „met een man die zes miljoen joden heeft helpen ombrengen en besloten had dat alle joden uitgeroeid moesten worden." Ben Goerion verloor enkele keren bijna zijn zelfbeheersing. Het was geen won der dat hij dan rood aanliep en met zijn vuisten hamerde wanneer hem vragen NAARDEN. De 64-jarige pa ter C. du Ry-van Beest Halle is gis teren in de buurt van Naarden met een grote auto met zeven jongens erin vijf keer over de kop geslagen en in een sloot beland. De jongens kwamen uit Jongens stad Amsterdam. De pater wilde met hen in Huizen gaan ponyrijden. Onder Naarden sprong de rechter- achterband van zijn auto. De pater reed toen ongeveer honderd kilometer per uur. Eerst lukte het hem de zwa re wagen op de weg te houden. Bang voor tegenliggers kwam hij ten slotte toch in de berm terecht. Daar sloeg de wagen vijf keer over de kop. De pater werd eruit geslin gerd en schoot aan een slootkant met zijn hoofd in de modder. Een achter opkomende automobilist trok hem er uit. Met een shock en een schouder fractuur werd hij in een ziekenhuis opgenomen. Zijn passagiers zijn er re delijk goed afgekomen. Van onze parlementaire redacteur DEN HAAG. Als uitlopertje van het debat over het hoger onderwijs, dat voor Pinksteren in de Tweede Ka mer is gehouden, is gisteren de mo tie van de socialist dr. J. G. H. Tans verworpen. Deze vroeg een wettelijke regeling voor vergoeding van studiekosten in deze zin, dat iedereen die voor studie aan een universiteit of hogeschool in aanmerking komt. automatisch recht zou moeten hebben op vergoe ding, waarbij dan uitsluitend gekeken zou moeten worden naar de draag kracht van ouders of verzorgers. De motie kreeg slechts de steun van de pacifisten en werd met 78 tegen 42 stemmen verworpen. Bij het begin van de eerste verga dering van de Tweede Kamer na het Pinksterreces is gisteren de nieuwbe noemde socialistische afgevaardigde mr J Schouwenaar. die al eerder lid is'geweest, beëdigd. Deze is benoemd in de vacature-Vermeer. Met de directie een du-cil en een zeem en vlug! AMSTERDAM. De buitenlandse va- eantiegangers, die hier vorige week enkele dagen hebben vertoefd, hebben ons geen windeieren bezorgd. Zij moeten in ons land voor een bedrag van naar schatting tussen de 20 en 30 miljoen aan devie zen hebben binnengebracht. Dit blijkt uit de weekstaat van De Nederlandsche Bank. De invasie van de vreemdelingen voornamelijk Duitsers heeft nog een ander gevölg gehad. Om de behoeften van de wisselkantoren te dekken, moest veel bankpapier naar de grens worden gezonden, waardoor veel geld in circu latie bleef. En dat gebeurde zomaar tijdens de hóógst ernstige defensie debatten: minister Visser lacht (al is het in zijn vuistje) en zijn staatssecretaris De Jong neemt zichzelve bij de neus (foto links), terwijl de humorist Sieto Hoving (met baard op de rechter foto) op de publieke tribune somber stof stond te vergaren voor zijn politieke cabaret. Mensen laten lachen en bij de neus nemen is ernstig werk, zo te zien De Uranus. KIEL Op zijn eerste zeereis is de zeventienjarige leerling-machi nist Jacob Brouwers uit Slootdorp (Nh.) verdronken. Zijn schip, de Groninger kustvaarder Uranus (499 ton) zonk gistermorgen vroeg na aanvaring in het Kieler kanaal zo snel, dat hij geen kans meer zag zich te redden. De 54-jarige echtgenote van de ka pitein, mevrouw E. Daale-Knegten uit- Rotterdam, overleed kort na de aan varing toen zij al aan wal was. Zij was kort geleden geopereerd. Het ongeluk gebeurde omstreeks twee uur 's morgens. Over de toe dracht is weinig meer bekend dan dat de Uranus aan het keren was, toen zij door het drieduizend ton metende vrachtschip Themis van de K.N.S.M. in Amsterdam werd aangevaren. HOOP VERVLOOG De Uranus zonk snel. Lange tijd koesterden de negen overlevenden de hoop, dat Jacob Brouwers door een ander schip was opgepikt. Een dui- ker sloeg die hoop de bodem in; door een patrijspoort van het gezonken schip had hij het stoffelijk overschot van de jongen gezien. Jacob Brouwers was precies tien dagen zeeman ge weest Het scheepvaartverkeer in het Kie ler kanaal ondervindt grote hinder van de Uranus, die dwars ligt. Al leen het topje van de mast komt nog boven water uit. De Hamburgse fir ma Bugsier is al met de berging be gonnen. De Uranus van de N.V. Kust vaartunie te Groningen werd acht jaar geleden gebouwd. Het schip was met een lading glauberzout onderweg van Brussel naar San Darne in Zwe den. LEIDEN (A.N.P.) Koningin Juliana heeft gisteravond de galavoorstelling be zocht van het openluchtspel Doctor Faustus van Marlowe op het Gerecht te Leiden. Met die voorstelling werd de viering van het 77ste lustrum van de Leidse universiteit besloten. De prinsessen Beatrix en Irene waren ook bij de uit voering aanwezig. Vóór het openluchtspel had de Koningin gedineerd in het stedelijk museum De Lakenhal, waar zij de gast was van de burgemeester van Leiden, jhr. mr. E. H. van Kinschot. Eisen nieuwsdienst DEN HAAG De archiefwet heeft de eindstreep in de Eerste Kamer niet gehaald. De levendige debatten over dit ogenschijnlijk zo taaie onderwerp resulteerden gister middag in een afwijzing van het ontwerp met 28 tegen 17 stemmen. De waarschuwing van staatssecretaris Scholten dat verwerping van de wet een ernstige slag voor het archiefwezen zou betekenen, heeft de meerderheid er toch niet toe kunnen bewegen zich achter het voorstel ie scharen. De stem men voor en tegen liepen door de frac ties heen. De Eerste Kamer distantieerde zich hiermee duidelijk van de Tweede Kamer, die zich zonder veel bedenkin gen met het wetsvoorstel akkoord had verklaard. De verwerping was van his torische betekenis. Slechts zelden komt het voor dat de senatoren hun veto uitspreken over een beslissing van de Tweede Kamer. Het laatst gebeurde dat (een initiatief-voorstel van prof. Oud in 1956 buiten beschouwing gelaten) in 1952, toen de voorstellen tot grond wetsherziening geen genade in de ogen der senatoren konden vinden. Onver wacht kwam die verwerping niet. De storm van vorige week, bij de behan deling in eerste aanleg, was gisteren nog niet gaan liggen Mr. Lichtenauer (c.h.) noemde de vrijwillige afstand van archiefstukken aan de staat net zoiets als de vrijwilligheid van de Oostduitse boeren om hun grond af te staan. Het stuitte hem tegen de borst, dat de archiefwet rustige verzamelaars voor de balie zou kunnen slepen. De katholiek Van Meeuwen meende, dat aanneming van het ontwerp rechts onzekerheid zou doen ontstaan. Hij vroeg om overgangsmaatregelen en wijziging van het strafrechtsartikel, dat volgens hem alleen op gebleken misdrijf zou mogen slaan. Weinig verheffend De anti-revolutionaire hoogleraar Diepenhorst verwachtte van het wets ontwerp alleen maar weinig verheffen de rechtsgedingen. De heer Van Riel (lib.l gaf te kennen dat de regering een nieuwe regeling tussen de publieke en private domein in een algemene wet moet neerleggen en niet verscholen in een archiefwet. Hij achtte het juist als publieke stukken aan overheidsarchie ven worden toegevoegd, maar de burger mag niet bloot staan aan strafrechte lijke vervolging in een in wezen civiele zaak. Laatste poging Staatssecretaris Scholten deed nog een laatste poging de harten voor het ontwerp te winnen, maar hij slaagde daarin niet. Hii voerde aan dat de archiefraad als onafhankelijk ad viserend college over het al dan niet nodig zijn van afgifte zou kunnen worden gehoord. Een beroepsinstantie achtte hij nodig noch nuttig. Ook de strafsanctie kwam nog even ter sprake. Daarvan zei de staatssecre taris dat in de wét geen civielè actie is neergelegd, omdat het immers over publieke stukken gaat. Wel kan de rechter zo nodig de stukken verbeurd verklaren. GENT (ANP). Een primitieve poging tot afpersing, geïnspireerd op de ontvoering van het jongetje Peugeot in Frankrijk, is deze week in Gent mislukt door tijdig inroe pen van poütiehulp. Drie werkloze Gentenaren hadden een vader van vier kinderen gedreigd dat het „twee van zijn kinderen slecht zou vergaan" als hij hun niet een bedrag van ruim 11.009 ter hand stelde. Een man zou het geld in een pakje te de winkel van de bedreigde afhalen. De politie achtte het echter beter de bemiddelaar af te halen en was na een grondig verhoor zo in staat korte tijd later de twee andere daders aan te houden. 100m lOsec. ZURICH (U.P.I.) Het Westduitse sprintfenomeen Armin Hary heeft gister avond als eerste ter wereld de 100 meter gelopen in pre cies 10 seconden. Hary liep zijn nieuwe recordtijd zelfs tweemaal tijdens internatio nale atletiekwedstrijden te Zürich. Na de eerste race, waarin door tijd waarnemers 10, 10 en 9,9 se conde waren afgedrukt, protesteer de de jury tegen deze wereldtijd, omdat Hary een fractie van een seconde te vroeg zou zijn gestart. De Duitser verzocht toen het num mer opnieuw te laten lopen. De 23-jarige Hary startte nu vol komen foutloos en op de eindstreep stonden de drie stopwatches op 10, 10 en 10,1 seconden. Er stond weinig wind (0.6 m per sec.) en de nieuwe wereldrecord tijd maakt alle kans officiële er kenning te verkrijgen. DEN HAAG Wegens het onder- wijzerstekort bij het u.l.o. heeft een groot aantal Eerste-Kamerleden aangedrongen op fiscale faciliteiten voor de gehuwde onderwijzeres. Van onze parlementaire redacteur DEN HAAG. Het defensiedebat in de Tweede Kamer is gisteren be gonnen met een felle socialistische aanval op het „Nieuw-Guinea-gaullis- me" waarmee dit kabinet zou zijn be zield en de „marinehoogmoed", die de landmacht tot sluitpost van de begro ting en kind van de rekening zou heb ben gemaakt. De eerste uren waren geheel in beslag genomen door de rode oppositie, de twee socialisten De Kadt en Wierda, geflankeerd door de prin cipieel eenzijdige ontwapenaar Lank' horst en de hard-dogmatische commu nist Bakker. De liberale militaire des kundige Couzy zorgde tenslotte voor het tegenwicht, zodat de eerste akte sloot met een verdediging van het re geringsbeleid. Tegenover de socialistische bewering dat „imperiale waan" de werkelijke reden is van de verhoging van het defensieplafond tot 1850 miljoen stelde generaal Couzy, dat er slechts een schijn bare tegenstelling bestaat tussen marine, landmacht en luchtmacht. De laatste kan en mag zich slechts voorbereiden op een eerste korte oorlogsfase, de landmacht heeft tot taak een bijdrage te leveren aan het Navosehilü in West- Europa en zweeft dus tussen een korte en langere fase met het accent op kort, terwijl de marine de verbindingslijnen overzee moet beschermen en zich dus moet voorbereiden op een oorlog van langere duur. AMERIKAANS RECEPT Zijn enige bezorgdheid gold eigenlijk het personeel en hoewel hij instemde met de modernere en frissere aanpak van het probleem door deze minister, stelde generaal Couzy toch voor de parate divisies volgens Amerikaans recept op te bouwen, zoodat zij beter zijn afgestemd op de beschikbare man kracht in ons land. Volgens de generaal zou zo'n „pantomic" divisie komen te bestaan uit vijf infanteriebataljons van tweeduizend man, die in werkelijkheid door de consequente indeling van wapens en diensten vijf gevecthsgroepen zouden zijn. Deze organisatie zou ongeveer een 2500 man per divisie minder aan perso neel nodig hebben. Van verkorting van de diensttijd komt volgens generaal Couzy de eerstkomende jaren weinig terecht, daar het tekort aan personeel veel te groot is. Bovendien zou verkorting een te sterke verminde ring van de individuele geoefendheid ver oorzaken. Met het invoeren van de nieuwe bezoldigingsschalen mag niet tot 1 januari 1961 worden gewacht en gene raal Couzy gaf verder de minister in overweging om in navolging van het be drijfsleven te zorgen voor een sterk middenkader bij de landmacht. Hoewel de socialisten zich enkele maanden geleden tijdens het Lauwers- zeedebat van een prioriteitenschema niets aantrokken, eiste thans hun woord voerder De Kadt, dat de regering er maar eens mee voor de dag moest komen om aan te tonen, welke plaats de ver hoogde defensiekosten in dit geheel in nemen. Dit weten wij niet, omdat wij het schema niet kennen, zo zei hij en dit noemde hij een fout en een tekort van ce regering. Overigens meende hij, dat de defensielasten zo al naar be neden kunnen als de verdediging van Nieuw-Guinea werd afgeschaft, waarbij dan in één adem een inperking van de marine werd bepleit Het Nederlandse aandeel in de Navo wilde de heer De Kadt weliswaar een zeer hoge prioriteit geven, maardan moet het zwaartepunt liggen op een goede land- en luchtmacht. De defensie nota verwaarloost volgens hem echter de landmacht. Marinehoogmoed en im periale waan verstoren een harmonische defensieopbouw en bovendien wordt 'het beleid beheerst door nationalistische overwegingen. Tenslotte meende hij, dat de probleemstelling van de dienst- tijdverkorting verkeerd is. Verkorting had voorop moeten staan en vervolgens had men moeten nagaan wat daaraan zou zijn te doen. Zijn partijgenoot Wierda sprak over verouderde begrippen omtrent heer schappij ter zee. ongezonde rivaliteit tussen de drie krijgsmachtonderdelen en een teveel aan sentiment bij de beoor deling van de marinetaak. Hij had ernstige zorgen over de gevechfswaarde van onze divisies en de luchtmacht •krijgt „de zwangere brokken van de aanschaf van de Starfighters en de om schakeling op raketten te verteren." Gisteravond kwam ook de K.V.P.'er Fens met de eis dat de regering het prio riteitenschema op tafel moet leggen. An ders is volgens hem het verhoogde de fensieplafond niet te beoordelen. Voor de K.V.P.-fractie is het mobiel maken van parate divisies primair. Overigens onderschreef hij, al vond hij de defensienota dan wel wat vaag, de nieuwe beleidslijn van minister Visser, evenals dit het geval was met de A.R.- woordvoerder mr. Roosjen. Voor deze was het echter de vraag welke plannen de komende jaren uitvoerbaar zijn zon der Amerikaanse hulp. Mr. Roosjen vreesde, dat de regering te veel op die hulp rekent. Er is toch al zoveel dat wegens geldgebrek niet is te verwezenlijken, dacht hij, van alle plan nen voor ons legerkorps blijft eigenlijk alleen maar de mechanisatie van drie bataljons over. Is het defensieplafond dan niet te laag, zo vroeg hij zich af. Met honderd miljoen meer kunnen we tweemaal zoveel bataljons moderniseren. Dat de marine er zoveel beter voor staat was volgens hem te danken aan de systematische opbouw gedurende tien ja ren onder leiding van de vroegere staats secretaris Moorman, terwijl er in die tijd voor land- en luchtmacht telkens andere plannen waren. Voor deze wapens moet nu ook een beleid op langere termijn komen. Het K.N.M.I. in De Bilt berichtte ons gisteravond om 23.15 uur; Droog weer en op vele plaatsen zonnige perioden. Hogere tempera turen en zwakke wind. MIESJE: Nu gaan wij toch merken dat de zomer is begonnen. 23 juni: zon op 4.20, zon onder 21.04; maan op 4.13. maan onder 20.07. Advertentie grote gezinsfles ct. VAN TUYN DONGEN ct.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 1