PM Verpakking baart nu al zorgen de Schat 3ros1cille6 DE NATUUR I KAPPIE EN DE KRIELKUNSTMAAN Dinsdag 21 juni 1960 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 2 ZEILEN EN KAMPEREN MET PM Enorm iverkterrein VERWACHTE REACTIES BUISLEIDING OP KORTE TERMIJN FLITS j GORDON in het heelal Dan Barry Een opkomende pijn Sanapirin NOODZAKELIJK in en om uw huis Vragen over aanrijdingen Hoofdweg Rotterdam KLEUTER OVERREDEN 1 Jack i Dunkley Uit de kerken Advertentie Lees in liet junirtuinmer 15 pa gina^ uitgebreid zeilnieuws en 10 pagina's vol met de nieuwste vindingen op kanipeergebied. PM voor hen, die op de hoogte willen zijn Lees over een kerk van stro, hypnose bij misdaad bestrijding, plastic zwembaden en nog talloze andere nieuwig heden. Koop het 128-pagina dikke juni- nummer hij een kiosk, boek of tijdsehriftenhandel. het beste uit POPULAR MECHANICS Yan een* onzer redacteuren ER RAKETPOST. Dat zal het nieuwe strookje worden, dat de VV P.T.T. wellicht binnen niet te lange tijd zal gaan uitgeven en dat JJ wij even gemakkelijk zullen gebruiken als het strookje: Per lucht post, dat in veie gevallen al niet eens meer nodig is. Toekomstmuziek thans nog wel wat onwelluidend door het gebrul en gefluit van raketmotoren maar toch houden behalve de raketspecialisten zich ook al de verpakkingsdeskundigen zich met dit on derwerp bezig. Want al is er nog geen mens de ruimte in geschoten, al lijkt de droom van de vrachtraket wat veraf, toch zal het vraagstuk van het razendsnelle vervoer en zelfs va;n de bevoorrading van de mens in de ruimte van een minstens zo groot belang worden. Op het verpakkingscongres in Dus- seldorp heeft men de talloze vraag stukken, die met het vervoer in de ruimte verband houden, al even aan gestipt. Het voortschrijden van de techniek, in het bijzonder van de ruimtevaart, opent een enorm werk terrein. In ons land beginnen vele indus trieën al een basis hiervoor te leggen. Men denke maar aan de activiteiten, die Philips op dit gebied ontplooit. Maar direct daarnaast wordt nu al onder ogen gezien aan welke voor waarden verpakking moet voldoen wil eèn pakket met duizelingwekkende snelheid worden vervoerd. Dat is niet eenvoudig. Talrijke in gewortelde principes zullen overboord moeten worden geworpen en zoals de mens zich al helemaal heeft ingesteld op de luchtvaart, zo zal hij ook op de ruimtevaart ingespeeld moeten ra ken. „Deze zijde boven" zal bij vervoer in de ruimte een loze fraze worden. Bovendien zal de verpakking zodanig moeten worden, dat de te vervoeren goederen niet zullen lijden van schok ken, kosmische straling, kosmische stormen door uitbarstingen op de zon, ultra-violette straling, chemische reac ties van metalen wanneer zij in een luchtledig komen en ongekend hoge en lage temperaturen. Uitgebreide proeven met levensmid delen hebben aangetoond, dat de smaak kan veranderen wanneer de produkten worden "bevroren in een luchtledig. Ook zal de bekende ge wichtloosheid van invloed op de pro dukten kunnen zijn. In een dergelijke toestand kunnen bepaalde levensmid delen zelfs uiteen vallen en oneetbaar worden. op het vervoer binnen onze dampkring per vliegtuig, zal zijn het vervoer per raket. Het zenden van een luchtpost brief of een luchtpostpakket is nu nog slechts een kwestie van een of meer dagen. Het vervoer per raket zal ,,de wereld nog dichter bij huis" brengen, want dan zal de vervoersperiode een kwestie van enkele uren worden. Dan zal wellicht de bezorging van de brief meer tijd vergen dan de hele reis overzee. Men zal zich geheel op de snelheid moeten gaan instellen niet alleen van het vervoer, maar ook van het laden en lossen van de rakettea en de be zorging aan huis. tVa*t het snelle vervoer zal tot gevolg hebben dat de lading zich ergens kan ophopen en tot een geweldige chaos kan leiden. Ook voor de buisleidingen is een be langrijke taak weggelegd. Men denke maar aan het netwerk van buisleidin gen. dat men thans in West-Europa bezig is te leggen voor het vervoer van olie. Nu al beginnen de maat schappijen, die zich op dit vervoer per tanker toeleggen, de invloed van de buisleidingen te bemerken. Een nieuwe stap in het vervoer zal de pneumatische buis worden. Het schieten van een „patroon" met bij voorbeeld kopij van een redactie naar de zetterij is al vele jaren niets nieuws meer. Het principe is vrij een voudig. Een koker, die precies in een buis past wordt door het afzuigen van De toekomstige postraket gereed voor de start. Langs het kraanvormige toe stel is de post in de raket gebracht en op het bord kan men lezen, dat de post om 2 uur uit Los Angeles vertrekt en om half drie in Londen zal aankomen. de lucht in die buis razendsnel ver voerd. Waarom, zo vragen de ver- voerspecialisten zich af. kunnen op die manier ook niet produkten van de ene naar de andere plaats worden „geschoten", van het ene naar het an dere land, zelfs van het ene naar het j andere continent? Wij staan aan de vooravond van het tijdperk van de raket en de ruimte vaart. Het is een evolutie, waar wij ons bij moeten neerleggen. Al deze dingen zullen binnen enkele jaren tot stand worden gebracht. Het is nog wat moeilijk 'hieraan te wennen. De raket- en ruimtevaart wordt nu nog vaak als een soort „fiction" be schouwd. Maar men bedenke slechts, dat het nog maar goed dertig jaar geleden is dat de eerste mens de At lantische Oceaan overvloog, dat een „Indië-vlucht" een evenement was en dat een Uiver op de voet werd ge volgd op zijn onmetelijk lange reis naar Melbourne Bij Batavus, rijwielen- en motoren- fabrieken te Oudeschoot wordt op 1 ja nuari a.s. de vijfdaagse werkweek van 45 uur ingevoerd. 57 „Wel een legaat, maar het huis niet, Roslyn", zei Justus Reiziger. De woorden drupten in de stilte en iedereen wendde de ogen nu weer naar hem, maar Justus bleef kijken naar Roslyn. De hand van het meis je, die het boekje vasthield, trilde. „Het huis?" vroeg Willie ver baasd. „Aros Killee? Dat kunnen we nu verkopen. Na alles wat er ge beurd is stel ik op het bezit van Aros Killee geen prijs." „Maar Roslyn wel", zei Justus. „Roslyn beschouwt Aros Killee als haar huis, nietwaar Roslyn? Een van mijn stellingen is dat futiliteiten, daden honderd maal per dag ver richt, woorden tientallen keren per dag gezegd, dikwijls de sleutels vormen waarmee men kan doordrin gen tot grotere en veel belangrijker daden. Om te weten dat Roslyn Macgoullie Aros Killee beschouwt als haar huis behoeft men haar slechts één dag in het Boshuis mee te ma ken. Voor mijn vrouw bijvoorbeeld was het na die ene dag een open baring te zien dat er ook nog dienst personeel bestond als Roslyn, zo toe gewijd, zo verzonken en overgegeven aan het werk. Vrouwen zien eerder dan mannen hoe een huis onderhou den wordt en Celestine vestigde mijn aandacht op de smetteloze kamers, de voorraden in een maanden lang onbewoond huis. Roslyn gedroeg zich niet als een dienstmeisje, maal ais een gastvrouw in haar eigen huis. Ze sprak van „mijn keuken", ze gaf een schrobbering als iemand met zijn bemodderde voeten op haar vloer stapte. Woorden, tiental len. keren per dag gebruikt. Bij en in dit huis was zij opgegroeid en bijna Had ze erin kunnen wonen als haar vader en Angus Grant zich niet hadden verzet tegen een huwelijk met de jongste zoon, David. Daar ontging haar de kans meesteresse le zijn op Aros Killee, zoals ze dat in haar hart al was. Er ky/am echter nog een kans en dat was toen David alles op haren en snaren zetten om de verborgen schat van Aros Killee te vinden. Roslyn vertelde me zelf dat zij daar samen over gesproken hebben en het gaat alleen over de mate van de wederzijdse interesse. Roslyn zegt dat er geen sprake was van enige liefdesverhoudingen tus sen haar en David. Ik geloof haar. Het past bij haar persoonlijkheid dat zij, eens afgewezen, nimmer meer in enige liefdesverhouding tot Da- P=n door W. H. van Ecmlandt vid wil staan. Toch was David er dikwijls. David was bezeten door de schat. Samen spraken zij over de schat, waarvan zij, Roslyn, toch niets zou krijgen. Tenzij David haar voor haar hulp bij het zoeken want wie kon beter en vrijwel zon der onderbreking zoeken, wie anders dan Roslyn Macgoullie die de hele dag in het huis was? iets had beloofd. Beloofde hij het huis. Ros lyn? Roslyn had het boekje in dé schoot laten zakken en had met ge bogen hoofd geluisterd naar de zorg- vuldig uitgesproken woorden van Jus tus Reiziger, de man die uit het ver re Holland was gekomen om hier haar geheim te ontsluieren. Zij ant woordde niet, ontkende niets, zat slechts roerloos. „Dat huis moet wel een bijzon dere aantrekkingskracht voor je hebben, als je daarvoor David zelfs wilde helpen Angus Grant te ver moorden." Het hoofd kwam met een ruk om hoog, onder de fel geuite protesten van Willie en Douglas Macgoullie. Onder de voorgaande woorden van Justus waren ze blijven zwijgen, ver baasd, ongelovig, maar naar hun idee ging deze vreemdeling nu te ver. veel te ver. „Oh, het spijt me, maar nu ben ik daar meer dan ooit van overtuigd, Weet u. als Angus Grant is ver moord kan hij onmogelijk door één man vermoord zijn", zei Justus kalm en hij zette daarvoor zijn argumen tatie uiteen. Alle aanwezigen, op Roslyn na, luisterden gespannen. „Roslyn heeft niet ontkend dat er een soort afspraak bestond tussen haar en David, waarbij zij in het bezit zou komen van het huis en hij, David, in het bezit van de er fenis van zijn vader. „Als dat zo is kan alleen deze reconstructie van de dood van Angus Grant juist zijn." „Het is waar", zei inspecteur Wood in de korte stilte, waarin iedereen had gewacht op een pro test, een verdediging van Roslyn, die echter nimmer kwam: „Voor de dood van Angus was alleen het ali bi van David zwak. maar wij kon den alleen wijzen op die zwakte en trachten bewijzen in zijn nadeel te vinden. Die bewijzen waren er niet, alleen vermoedens." „Die vermoedens hoorde ik het eerst uitspreken door Douglas Mac goullie. Bij hem waren het meer dan vermoedens alleen want hij, als ken ner van deze omgeving en als trou we medewerker van de laird, kon weten dat Angus nooit zo, door een ongeluk, kon overlijden. Toen wij vanmorgen hierheen reden krabbelde hij wat terug, omdat hij tot dezelf de conclusie was gekomen als ik. al kon hij ook vanmorgen nog niet zijn haat tegenover David geheel be heersen." Justus zweeg even. Ieder een keek weer naar Roslyn. Het meis je zat nog steeds roerloos en zij probeerde zelfs niet de tranen, die uit haar ogen drupten, weg te ve gen. Ze was verslagen. Haar mond bewoog, maar lange tijd kwam er geen geluid uit. Toen hoorden ze het ene woord, zacht, verstikt, verdedi gend en uitdagend tegelijk. „Ja jaja ..Dat was", zegt Justus Reiziger, ..het beeld in de kamer van inspec teur James Wood, zomaar een kale kamer op een politiebureau van een klein Schots stadje, in de regen. De inspecteur deed geen martiale po ging om haar ter plaatse te arres teren, want hier was geen plaats voor heldhaftigheid, voor brede ge baren en luide kreten. De oude man was al vele maanden dood en nu was er een vreemdeling gekomen die met klinische, koude woorden, dat feit ontleedde. (Wordt vervolgd) Advertentie 'door riijiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii ganwRMmmniiimtiTnirwiwiMw kou of griep, blust Usnel uit met de veelzijdig samengestelde M IJ N H A D DT Flac.WO tril. 1.15 - Koker 50 tril.SO ct.-25 tril. 60 el I En toch zal het nodig zijn, dat wan neer de techniek eenmaal zo ver is, dat een mens in de ruimte gebracht kan worden en. daar enige tijd moet verblijven, bijvoorbeeld op een soort van ruimtestation, hij zeker moet kun nen zijn van een regelmatige bevoor rading. Zal dit de eerste grote stap van de ruimtevaart worden, het vol gende woord is aan de verpakkings deskundigen. Maar voor het zo ver is, zal men het wat dichter bij huis moeten zoe ken. De stap, die logischerwijs volgt Vroeg bloeiende vaste planten die nu reeds uitgebloeid zijn kunnen elders in de tuin op een afgelegen plekje ver plant worden; in hun plaats kan men dan nog eenjarige zomerbloemen zaaien of poten. Tagetes of afrikaantjes kan men nu nog wel in de volle grond van de tuin poten; ze verlangen wel een zon nig plekje en ook een zeer voedzame grondsoort. Hebt u zelf niet gezaaid; de bloemist heeft nu wel jonge plantjes in voorraad en bij hem kunt u dus wel terecht. Er zijn allerlei soorten; hoogop groeiende en laagblijvende. Eigen nieuwsdienst ROTTERDAM. Mevrouw P. van Kranenbrug-Klein, lid van de Rotter damse gemeenteraad voor de Partij van de arbeid, heeft aan B. en W. vra gen gesteld over de verkeerssituatie bij het bezinestation van Caltex op de Hoofdweg. Sinds 1 januari van dit jaar zijn op dit punt zeventien mensen aangereden, zo heeft zij in de kranten gelezen. Als dit cijfer juist is vraagt zij het college zodanige maatregelen te treffen, dat het kruisende verkeer op de gevaarlijke si tuatie wordt geattendeerd. Tenslotte vraagt zij of B. en W. be reid zijn contact met bevoegde instan ties op te nemen om te komen tot bijvoorbeeld het plaatsen van knip perlichten. Eigen nieuwsdienst MONSTER. In de buurt van zijn ouderlijk huis is gistermiddag op de Poeldijkseweg in Monster het vijfjarige jongetje A. W. M. Van Vliet dodelijk aangereden. Het kind stak van achter een rijden de auto plotseling de weg over en werd toen aangereden door een vrachtauto die van de andere kant kwam. H door Iiimiiiiiiiiimiifliiiintiim/miiij liiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiijt Tante Pos zal zichzelf over enkele jaren niet meer herkennen. De traditionele postzakken, die van de postkoetsen tot de straaljagers hun dien sten hebben bewezen, zullen worden vervangen, wanneer de post per raket naar de geadresseerde wordt geschoten. Hoe die nieuwe verpakking er uit zal zien, is nog een vraag. Vele deskundigen breken hun hoofd over dit probleem en een van de toekomstmogelijkheden staat op deze foto af gebeeld. 47. Terwijl de sloep met professor Dubbelster de kust bereikte en de ge leerde tussen het geboomte uit het ge- I zieht verdween, gaf Kappie zijn man nen haastig een aantal bevelen. „Okki, haal mijn rubberboot en blaas hem op! Ik ga die overgehaalde pro fessor achterna. Jullie varen intussen door naar de volgende haven en wach- I ten daar op me, begrepen?" I De mannen knikten zwijgend. Pas, toen het rubberbootje met Kappie bui ten gehoorsafstand was gekomen, raak ten hun tongen los. „Ik vraag me af, of de ouwe nog zo vriendelijk tegen Dubbelster zal zijn, als hij 'm terugvindt!" zei Okki. ,Ik vraag me* af, waarom hij eigen lijk moeite doet om hem terug te vin den," sprak de maat op klaaglijke toon. „In zijn plaats zou ik dolblij zijn, dat ik die professor met zijn akelige kunst maan kwijt was! Daar kan immers niks goeds van komen... i „Net wat je zegt, Tjeerd!" beaamde de meester. ,,Er kan ons door dat si nistere apparaat nog heel wat boven het hoofd hangen....!" Dit laatste was juist. Hoog boven de Kraak en het bootje van Kappie hing een helikopter bewegingloos in de lucht en scherpe ogen spiedden door een sterke kijker naai wat er beneden plaatsvond NED. HERV. KERK Aangenomen naar Spijkenisse: M. G, L. den Boer te Chaam; naar Sneek als predikant voor buitengewone werkzaam heden (arbeid onder de vrijzinnig her vormden) J. J. Kalma te Lekkum. GER .KERKEN i Beroepen te Aduard J Brouwer te Rhenen-Hilsum: te Westerenden J. Zijp, kandidaat te Delft. I Aangenomen naar Maastricht D. Kro- jnemeijer te Oppenhuizen. BAPT. GEMEENTEN Beroepen te Groningen-Zuid J. A. Brandsma te Heerenveen. CHRIST. GEREF. KERKEN Bedankt voor Eemdijkfl B. Bijleveld te Noordeloos. VRIJ EVANG. GEM. Bedankt voor Musselkanaal: C. Zijl stra te Franeker. De heer J v.d. Velde te Tholen slaagde m Den Haag voor het examen Radiotelegrafist tweede klasse. Voor de zomeravondcompetitie kwamen Advendo en P.Z.E.M. in Terneu- zcn tegen elkaar uit. Advendo won me»

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 2