Rust onder de Loemoemba geeft toe en dreigt MEISJE GERED EN OVERVALLER GEPAKT Agent vond Tony Jones in cel Frans vliegtuig staat klaar voor rebellen CHILI Gemeentebestuur Veisen door predikanten gekapitteld China moordt in Tibet Dubbele heldendaad De BiltBewolkt PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Dinsdag 21 juni 1960 TWEE RIVALEN! BIJEEN Vrede in zicht Minister-president bij opening Cinerama Eigen regering kiezen Verkiezingen eisen „Brand!" - kreet in Bonns parlement Modderige man HALVE KOE VOOR LEEUWENHONGËR Zeer hevig Stormen LAATSTE NIEUWS Verzet van Soustelle Minister stelt voor: MAAK VAN NOP ÉÉN GEMEENTE FATSOEN DE KERN NATRAPPEN r. JONGENOTTER Mysterie rondom een dodelijk ongeluk Vandaag zomer J Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststraat 90. Postbus 4. Giro 116666, telefoon Directie en administratie 01100- 2438. Redactie: 01100-2317, bij geen gehoor Chef redactie 01100-3991. Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 50, tel. 01180-2009, bij geen gehoor: 01180-4604, Postbus 26. Vlissingen, Nieuwendijk 33, tel. 01184-3224, Postbus 24, Terneuten, Nieuwstraat 38, tel. 01150-3189; Zierikzee, Havenpark 24, tel. 01110-2991. Directeur: JACQ DE SMIT; Chef red.: G. J. BRELKER Zeeuwsch Dagblad Losse nummers 13 cent. Abonnementsprijs 0,56 per week, 7,per kwartaal' Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouters 7 cent per woord met een minimum van 1, 16e JAARGANG NO. 4587 ALGERIJNEN NAAR PARIJS beeft kolonisten Eigen nieuwsdienst ALGIERS Nadat gisterochtend bekend was geworden dat de Algerijnse nationalisten inderdaad zouden ingaan op het aanbod van de Gaulle om naar Parijs te gaan om te onderhandelen over een slaken van het vuren, werden in alle grote steden van Algerije bij zondere maatregelen genomen om te voorkomen dat ultra-rechtse elementen andermaal een poging zouden doen om de Gaulle's stre ven naar vrede te saboteren. \TISSCHIEN is dit het beslissende ogenblik geweest in de jongste politieke ontwikkelingen in Kongo: de twee grote rivalen, Kasavoeboe (links) en Loemoemba, geven elkaar een hand nadat Loemoemba had verklaard dat hij bereid is premier te worden met Kasavoeboe als staatshoofd. Maar het is ook mogelijk dat deze gelukkige ontwikkeling in de komende dagen ongedaan wordt gemaakt door nieuwe moeilijkheden. (Telefoto) Via de radio werd bekend ge maakt dat troepen van het leger vlak bij en in de grote steden werden samengetrokken. Samen scholingen werden verboden en alle overheidsdienaren Inregen opdracht alle orders van de re gering stipt en volgens de letter uit te voeren. De overheid zal niet dulden dat er ook maar het geringste wordt onder nomen om de vrede, die nu in zicht schijnt te geraken, weer in gevaar te brengen. Overigens is tot nu toe uit niets ge bleken dat de ultra's van plan zijn zich in nieuwe avonturen te storten om te voorkomen dat Algerije op den duur van Frankrijk wordt afgeschei den. Wel heerst er verbittering over de loop van de gebeurtenissen, maar de indruk overheerst dat de meeste Franse kolonisten zich hebben neer gelegd bij de gedachte dat Algerije te eniger tijd onafhankelijk zal worden. De vrede, of ten minste een staken van het vuren is nu werkelijk in zicht ge komen. Ferhat Abbas, de minister-presi dent van de Algerijnse nationalisten, heeft te Tunis een korte verklaring voor gelezen, waarop hij verder geen com mentaar heeft gegeven. Ook niet in de radiorede welke hij gisteravond over de zenders van Tunis richtte tot het Alge rijnse volk. Hij zei gisterochtend dat de president van Frankrijk duidelijker dan tevoren het recht van het Algerijnse volk op zelf- beslissing had erkend. De voorlopige re gering is ervan overtuigd dat wanneer de volksstemming volkomen vrij en onge hinderd kan plaats vinden, de keuze van het Algerijnse volk de onafhankelijkheid zal zijn. Hoewel de huidige positie van de Gaulle met betrekking tot die volksstem ming en vooral de modaliteiten ervan nog afwijkt van die van de voorlopige Algerijnse regering, zal deze laatste toch een delegatie onder Ferhat Abbas naar Frankrijk zenden om met generaal de Gaulle te spreken. Ter regeling van de reis van die afvaardiging zal een bood schapper door de voorlopige Algerijnse regering naar Parijs worden gezonden. Aan Franse zijde heeft men het ant woord van de Algerijnse nationalisten als een militair en diplomatiek succes voor Frankrijk uitgelegd en dat is het natuur lijk voor een deel ook wel. Daar staat tegenover dat jaren van oorlog toch blijkbaar het verzet van de Algerijnen niet hebben kunnen breken. Een probleem bij dit alles is de verhou ding tussen het F.L.N. (het Algerijnse be vrijdingsfront) en de voorlopige regering- van de Algerijnse republiek. Daarover is het publiek in Frankrijk uiteraard niet goed ingelicht; het is trouwens de vraag of zelfs de Franse regering precies op de hoogte is van de overeenstemming en wrijvingen welke er tussen de machtige verzetsorganisatie en de voorlopige rege ring bestaan. In ieder geval zal er de laatste tijd overleg tussen F.L.N. en de regering zijn gepleegd zodat Ferhat Ab bas en de zijnen weten hoever hun vol machten zullen gaan. De Franse ambassade in Tunis houdt een Frans legervliegtuig ter beschikking van de afgevaardigde die de inleidende besprekingen in Parijs moet gaan voeren. Zodra men daar een voorlopige regeling voor de besprekingen van de afvaardi gingen heeft vastgesteld zullen de namen van de Franse en de Algerijnse deelne mers bekend worden gemaakt. Eigen nieuwsdienst. ROTTERDAM. Minister-president prof. dr. J. E. de Quay heeft het voor zitterschap aanvaard van het comité van aanbeveling voor de gala-avond, waar mee het Cinerama-theater te Rotterdam 14 juli wordt geopend. Het is zeer waar schijnlijk, dat de minister-president de openingsvoorstelling zal bijwonen. Ook o.a. burgemeester J. G. van Walsum en mr. dr. K. P. van der Mandele hebben in het comité zitting genomen. Er bestaat grote belangstelling voor de gala-avond, waarvoor de toegangsprijs 100.bedraagt. Reeds meer dan de helft van de twaalfhonderd plaatsen zijn verkocht. De baten, welke ruim een ton zullen bedragen, gaan naar het Prinses Wilhelmina Fonds ter bestrijding van kanker en het Prinses Beatrix Fonds ter bestrijding van polio. LEOPOLDSTAD (Belga) Ganshof van der Meersch, de Belgische minister president, is bij nader inzien zondagavond toch maar niet naar Brussel ver trokken. Er schenen beloften te zijn voor een betere politieke toekomst en inderdaad is na een gehele dag van onderhandelen bekend gemaakt dat de politieke leiders een compromis hadden bereiktt. Zo werd gisteren, later op de dag, bekend gemaakt dat Loemoemba, die tot nu toe had gedreigd, een eigen regering te vormen bereid is Kasavoeboe, zijn grote tegenstander, te erkennen als staatshoofd, mits hij zelf premier wordt en zijn eigen regering mag kiezen. Daar de Congolezen de functie van staatshoofd als belangrijker zien dan die van premier, zou het kunnen zijn dat dit inderdaad de oplossing wordt van de moeilijkheden. Overigens heeft Loemoemba, die vorige week een vergeefse poging heeft ge daan om een regering te vormen, te kennen gegeven dat hij wellicht binnen zes maanden verkiezingen zou eisen voor de functie van staatshoofd. Er dreigen dus nog steeds moeilijkheden. In hoeverre Kasavoeboe, die is aangewezen als forma teur, nu zal slagen in zijn pogingen om een regering bijeen te brengen waaraan de Belgen over tien dagen de soevereiniteit kunnen overdragen, is nog niet duidelijk. BERGSCHENHOEK Gillend onder de wurgende greep van haar overvaller heeft de 21-jarige Corrie van L. uit Bergschenhoek gister nacht op leven en dood liggen vechten in de modder van de pas besproeide voortuin van de expedi teur W. Jongenotter. Op weg naar huis over de schaars verlichte Rot- tekade te Bergschenhoek, werd het meisje plotseling door een man overvallen, die haar door een heg BONN. In het Bondshuis van het parlementsgebouw aan de Rijn te Bonn klonk gistermiddag de kreet ..brand!" Mei alle herinneringen aan vroegere ongelukken en met name aan de be ruchte Rijksdagbrand in Berlijn, ont stond er op die kreet het begin van een paniek in het parlement. De brand bleek echter erg mee te vailen. In een der vele kelders van het grote witte Bondshuis hadden Amerika nen van de plaatselijke telefoondienst wat onvoorzichtig omgesprongen met brandbare goederen. Er was wat hout in brand geraakt. Rook kwam al gauw in dichte wolken uit de kelder en dat veroorzaakte een uitgebreid heen en weer geloop en een reeks brandmeldin gen. Men bekwam snel van de schrik toen het vuur binnen het kwartier was ge doofd. in de voortuin van de expediteur trok. Om haar gegil te smoren, kneep hjj met beide handen haar keel dicht. Mevrouw Jongenotter schrok op uit haar slaap er. wekte haar man, die zonder zich te bedenken op het gegil in zijn tuin afging. De overvaller ging op de vlucht. Eerst bracht de heer Jongenotter het half bewusteloze meisje in huis, waar zij het bewustzijn verloor. In nacht kleding ging hij de aanrander na, hoe wel hij al spoedig het hopeloze van die achtervolging inzag. De heer Jongenotter haalde daarop een auto uit zijn garage en reed met groot licht op naar Terbregge, zonder een levend wezen te zien. Weer op weg naar huis ontmoette hij in een bocht van de Rottekade een man, wiens kleren dik onder de modder zaten. Op zijn vraag of hij het was geweest die een meisje had overvallen kreeg hij ten antwoord: „wat heb jij daar mee te maken". Dat was voor de expediteur genoeg om uit de auto te komen en de man hardhandig zijn voertuig in te werken. Op dat moment kwam een buurman het donkere pad langs de Rotte op, die maar al te graag bereid was assistentie te verlenen. Samen brachten zij de overvaller naar de woning van de expe- diteur.waar hij werd herkend door het meisje, dat intussen weer bij kennis was gekomen De telefonisch gewaarschuwde politie vond in de voortuin de bril van de Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Diergaarde Blij-, dorp te Rotterdam lenigt de eerste nood van de dieren die slachtoffer zijn geworden van het circusdrama dat zich vórige week te Gorkum heeft afgespeeld. De directie van de diergaarde nam gisteravond het be sluit vandaag een halve koe te gaan brengen, zodat de vijf leeuwen vijf dagen gedwongen vasten kunnen inhalen. Blijdorps diereninspecteur de heer Van Doorn gaat het vlees zelf bren gen. Hij zal zich tegelijk op de hoogte stellen van de toestand waarin de Oostduitse artiesten en hun dieren (waaronder ook acht tien paarden) verkeren. Het staat wel vast, dat de dier gaarde de gestrande circusgroep niet kan opnemen. Hulp gevraagd Ook van andere zijde is hulp ge boden. De club van circusvrienden heeft zeshonderd gulden beschikbaar ge steld om de paarden en leeuwen te voederen. In het clubblad De Piste, waarvan het nieuwe nummer van daag verschijnt, zullen de leden een oproep vinden om bij te dragen in het voederfonds voor de dieren. Ook steun van anderen zal graag worden aanvaard. Er is moeite gedaan om de arties ten aan een nieuw engagement te helpen. Pogingen om dit in België te bereiken zijn nog niet geslaagd. Wel is het gelukt te verhinderen dat gisteren in opdracht van de direc teur van het uit elkaar geraakte circus Europa de staltent van de paarden werd afgebroken. De directeur schijnt plannen te hebben om binnenkort een nieuwe tournee te beginnen op de Wadden eilanden. Wij vernemen dat in Den Haag pogingen zijn gedaan bij het departement van sociale zaken om hem de daarvoor vereiste vergun ning te weigeren op grond van er varingen waardoor andere circus mensen in financiële moeilijkheden zouden zijn geraakt. Het departe ment schijnt niet van zins aan die tussenkomst gehoor te geven. Binnenkort is de benoeming te ver wachten van jhr. mr. G. Beelaerts van Blokland, laatstelijk ambassadeur te Lima, tot ambassadeur te New Delhi. Hij zal de opvolger zijn van mr. H. A, Helb, die binnenkort tot ambassadeur te Mos kou zal worden benoemd. weer Eigen nieuwsdienst LOS ANGELES Opnieuw is Chili door zware aardbevingen getroffen en opnieuw laten de eerste berichten uit Santiago de Chile ons gissen naar de ware omvang van de ramp. Zo hevig waren de aardbevingen dat in Buenos Aires, de hoofdstad van Ar gentinië, aan de andere kant van het halfcontinent Zuid-Amerika, en in Bahia Blanca, in Brazilië, de lampen begonnen te slingeren en huizen op hun grondvesten stonden te schudden. Volgens seismografische waarnemingen in Californië waren de nieuwe aard schokken in Chili zeer hevig en hiel den zij lang aan. Binnen 48 uur voelde de bevolking van het rampgebied zestien aardschokken. Het zwaarst hadden het weer de al grotendeels in puin liggende steden Valdivia, Puerto Montt en Concepción te verduren, steden waar nog maar enkele weken geleden duizenden mensen het leven verloren. Zo hevig v/aren de aardschokken Valdivia dat de huizen daar volgens een ooggetuige „bewogen als schepen op zee". Huilend, om hulp roepend en biddend verdrongen talloos velen zich op straat. Het ontbreken van nieuws uit de op nieuw getroffen rampgebieden zou vol gens de Chileense overheid te wijten zijn aan de verbroken telegraaf- en telefoonverbindingen. Over per radio binnengekomen berichten uit die gebie den liet men in Santiago evenals tij dens de recente ramp weer bijna niets los. Iu de provincie Valdivia eisten in de nacht van zondag op maandag aard verschuivingen 18 mensenlevens. In vele steden en dorpen stortten talloze bouwvallig geworden huizen in- De aardbevingen gingen gepaard met stormen en zware regenval. Kroesjtsjef en Nfkrumah, de premier van Ghana, zullen staatsbezoeken aan eikaars landen brengen. De data voor de bezoeken moeten nog worden vast gesteld. IVou zie je zelf waar het huishoudgeld blijft PARIJS (Reutel) Twee honderd politieke tegenstan ders van de Gaulle, onder lei ding van Soustelle, hebben gezworen te zullen vechten voor een Frans Algerije, dat deel uitmaakt van het moe derland. Zij zullen zich ver zetten tegen de besprekingen tussen de Gaulle en de Alge rijnse nationalisten. Van onze Haagse redactie DEN HAAG. In de Noordoost polder zal, volgens voorstel van mi nister Toxopeus, één gemeente wor den ingesteld die het hele gebied van de polder omvat. De naam van de gemeente zal zijn: Noordoostpolder, overeenkomstig het advies van de poldercommissie en de Zuiderzeeraad. Dit wetsontwerp volgt op het bijna twee jaar geleden ingediende ontwerp dat vier gemeenten wilde stichten met een overkoepelend gemeentelijk of- gaan. Het bleek, aldus minister Toxopeus, dat deze opvatting niet aansloot bij de werkelijkheid. Ondanks de grote opper vlakte is de Noordoostpolder een een heid in aardrijkskundige, economische en sociologische zin. Vier gemeenten zouden de bestuurskrachten versnippe ren. Het ontwerp werd dan ook in maart 1960 ingetrokken. Over de vraag bij welke provincie de Noordoostpolder zal komen is nog steeds geen beslissing genomen. Van een onzer verslaggevers VELSEN. De herhaalde excu ses van het Velsense gemeentebe stuur aan de Duitse jeugd voor de houding van oud-burgemeester mr. M. M. Kwint in het jaar 1958 „geen woord Duits en geen hand druk ook" heeft de ganse con troverse rondom deze figuur weer doen oplaaien. In een open brief aan het ge meentebestuur heeft de Hervormde predikant ds. L. Brink gisteren zijn afkeuring over deze houding van Veisens college vertolkt door loco-burgemeester H. de Boer, ondubbelzinnig laten blijken. Bij zijn standpunt heeft de Luther se voorganger in de IJmond, ds. J. Roskam zich in een adhesiebetuiging van harte aangesloten. Ds. Roskam merkt in een brief aan het college op: „Het valt mij als zielszor.ger in uw gemeente steeds weer op, hoe weinig inspirerend slechte manieren en het ontbreken van de goede toon aan de kant van de overheid werken op de bevolking..." Tevens heeft ds. PHILADELPHIA fReuter) John Kelly, de vader van prinses Gracia van Monaco, is gisteren in zijn woning te Philadelphia onverwacht overleden. De heer Kelly is enige weken geleden ge opereerd. Korte tijd na die operatie keerde hij uit het ziekenhuis naar huis terug. Op 13 juni bezocht de prinses haar vader. Zijn toestand was toen zeer goed. Roskam een onderhoud bij de com missaris der Koningin in Noordhol land aangevraagd. In de" open brief van ds. Brink betreurt deze het, dat de gemeente lijke overheid geen streep heeft ge zet onder de gebeurtenissen rondom mr. Kwint en diens aftreden. Na te hebben vastgesteld, dat het aftre den van de burgemeester niet eens is gememoreerd in de raadsvergade ring van 31 mei en dat het college zich in het geheel niet heeft laten vertegenwoordigen op des heren Kwints afscheidsreceptie, verwijt ds. Brink de overheid een gebrek aan normaal menselijk fatsoen. De kern van het betoog van de pre dikant wordt evenwel gevormd door het feit, dat het college de bekende excuses heeft aangeboden aan de Duit se jongeren. Dit, nadat vrij spoedig na de gewraakte ontvangst in 1958 het college buiten de burgemeester om, zij-n verontschuldigingen al had gepresenteerd. Wethouder De Boer heeft die fout hiermede naar het oordeel van ds. Brink niet hersteld. Maar een stuk af gesloten verleden weer opgehaald en daarmee de oud-burgemeester een trap na gegeven, en zich zélf daar mee schuldig gemaakt. Of was soms het excuus van 1958 niet welgemeend dat het nu herhaald moest worden? - in nachtkleding op speurtocht dader, de negentienjarige J. B. van der P. die bekende dat hij het meisje van de tramhalte was gevolgd en haar had overvallen om zoals hij zei, haar van haar tas te beroven. De man is op gesloten. Hij zal vandaag aan de offi cier van justitie in Rotterdam worden voor geleid. Het meisje is onder be handeling van een keelarts. Van onze correspondent LONDEN Het was stil langs de Theems. Een koele zomerbries speelde door het lover van do oeverduinen. Het was half drie gisterochtend. Om 02.31 schreef de bobby in zijn boekje: „schijn baar dronken heer in avondtoilet in telefooncel." De politieman liep er langs. Tien minuten later nog eens. De heer was er nog. telefoon in de hand. Het geval bevreemdde de agent. Hij noteer de: 2.46: nog geen vin verroerd. 2.59: dito. 3.09: nog steeds stokstijf. 3.14: actie. De bobby opent de deur van de cel. „Sir!" Geen antwoord. Hij kijkt nog eens waar had hij dat gezicht eerder gezien? - - nee, dat KON nietSir!" Voorzichtig stak hij zijn hand uit naar Tony Armstrong-Jones, gemaal van prinses Margaret, juist van de hu welijksreis teruggekeerd. Maar ondanks de tropenzon zag hij zo bleek! De man was steenkoud en bewegingloos. Maar ineens glimlachte de agent. Ac tie was niet nodig. Dit was het wassen beeld van Tony, dat vrijdagavond uit het wassenbeeldenmuseum van Madame Tussaud was gestolen. Zonder verdere scrupules nam de bobby Tony Arm strong-Jones onder de arm, en in een overvalwagen mee naar het bureau Bow Street, waar een paar museum mannen de pop later kwamen ophalen. De wassen Tony had slechts écn schrammetje op zijn hand opgelopen, waar gauw een waspleister op geplakt werd. Volgens een krantejongen is het was senbeeld vrijdagavond door drie heren in een Rolls Royceauto ontvoerd. Na juridisch onderzoek: GENEVE iReuter). Een werkgroep van de Internationale Commissie van Juristen in Geneve heeft na een lang durig onderzoek communistisch China's optreden m Tibet veroordeeld als schen ding van de rechten van de mens en van het recht op leven. Het rapport, dat midden juli zal wor- den vrijgegeven, vermeldt wijdversprei de moordacties in Tibet die niets te maken hadden met een militair neer slaan van de opstand, maar slechts met daden van genocide, volkerenmoord, als poging om het Tibetaanse geloof uit te roeien. Niettemin meende de commissie van onderzoek onvoldoende bewijs te heb ben voor een uitroeiing van 'de Tibeta- nen als ras of volk door genocidemetho- j den, erkend bij internationaalrecht. Van een correspondent HENGELO Gisteren is in Hengelo de 44-jarige heer G. H. Nijhoff overle den, die vorige week dinsdag op de Oeverweg door een militaire jeep werd aangereden. In die week is niet komen vast te staan, wat precies de doodsoor zaak is geweest: werd het slachtoffer aangereden door de jeep of viel hij door de schrik bij het inhalen van zijn fiets met het hoofd tegen de weg? De heer Nijhoff kreeg in elk geval een schedelbasisfractuur. Marechaussee en gemeentepolitie heb ben het geval onderzocht, waarbij de chauffeur van de jeep, een majoor uit Amersfoort, beweerde dat hij de fiet ser niet had geraakt. Er waren op de jeep geen sporen van een aanrijding. Getuigen van liet ongeluk stonden te ver weg om een betrouwbaar verhaal te kunnen vertellen. Het K.N.M.I. in De Bilt berichtte ons gisteravond om 23.15 uur: Bewolking, maar ook enkele opklaringen. Op de meeste plaatsen droog weer. Zwakke tot matige noordelijke wind. Dezelfde temperaturen als gisteren of iets hogere. MIESJE: Ik zou toch nog best een beetje bruiner willen worden. Vanmorgen om 10.43 uur zal het dan zo ver zyn: het afscheid van de lente. Een traan behoeft daar voor niet te worden gelaten, im mers wij krijgen er iets beters voor terug, tenminste dat is de algemene opvatting, al valt dat betere wel eens bitter tegen. De zomer stelt het wel eens zonder- zomerweer. Ook vandaag zal het weer er niet zomers uit zien, hoewel de zomer niet ver weg is. Gisteren werd in het Alpenland en in Zuid- Frankrijk een temperatuur van 30 tot 35 graden gemeten en in Enge land was liet met 25 graden ook al lekker. Trouwens, in het zuiden van ons land was het niet kwaad, daar kwam de temperatuur gister middag op 21 graden; het noorden bracht het plaatselijk niet verder dan 15 graden. Het gebied van hoge druk boven de Britse eilanden verplaatst zich heel langzaam naar het oosten, komt dus dichter bij ons land. Van daag zullen de buien, waarvan gis teren hier en daar nog melding is gemaakt, weer verleden tyd ge worden zijn. Vermoedelijk zullen er meer galen in het wolkendek komen, zodat de bewoners van de noordelijke provincies iets warmer weer zullen krijgen en dus ook iets van de zomer zullen kunnen merken, maar de echte zomer warmte zal er voor ons nog niet bii zijn. u

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 1