Bemanning verliet schip tweemaal Japans gepeupel viert victorie Verwarring bij reddingswerk in de mist BOTER-KWARTJE WEEGT MR. MARIJNEN ZWAAR Edith stervende De Bilt: Wind PROEFSCHOTEN MET STOOMKATAPULT BIJ VEROLME MILITAIREN LEREN HUN VIJAND KENNEN Justitie zoekt oud-verzetsman SLAGERS- LEERLING REDT BABY PROCO Beklaagden in W.'Duitsland krijgen betere bescherming PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND GEWONDEN NAAR VLISSINGEN Zes gezinnen dakloos door twee branden John de Freese verongelukt KISJIWERK VAN RODE AGITATOREN Boterhandel speculeert op prijsverlaging crème shampoó IN ACTIE TEGEN VALSEMUNTERS Voetbalpools krijgen navordering van omzetbelasting Ongeluk Friendship Geen vermoeidheid of storing Jnbreker in het hol van de leeuw Hoofdkantoor: Goea, L. Voratstraat 90, Postbus 4, Giro 116666, telefoon Directie en administratie 01100- 2438. Redactie: 01100-2317» bij geen gehoor Chef redactie 01100-3991. Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 50, tel. 01180-2009, bij geen gehoor: 01180-4604, Postbus 26, Vlissingen, Nieuwendijk 33, tel. 01184-3224, Postbus 24, Terneuzen, Nieuwstraat 38, tel. 01150-3189; Zierikzee, Havenpark 24, tel. 01110-2991. Directeur: JACQ DE SMIT; Chef red.: G. J. BREUKER Zeeuwsch Dagblad Losse nummers 13 cent. Abonnementsprijs 0,56 per week, 1 7,per kwarta# Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouter» 7 cent per woord met een minimum van 1,—. 16e JAARGANG NO. 4586 Vrijdag 17 juni 1960 TANKER RAMT LICHTSCHIP Eigen nieuwsdienst OOSTENDE In dichte mist heeft gisteravond het bijna 20.000 ton metende Noorse tankschip Branita het Belgische lichtschip West-Hinder aangevaren en zwaar beschadigd. On middellijk na de zware klap waarmee de reusachtige tanker zich in de flank van het kleine rode lichtschip had geboord, meldde de schipper van de West-Hinder de kuststations Oost ende, Zeehrugge en Vlissingen dat er een aanvaring was geweest en dat er dringend hulp nodig was. Even later riep de Noorse tanker Radio-Scheveningen op met eenzelfde boodschap. Het lichtschip was zinkende en de negen op varenden, van wie er twee ernstig gewond waren, gingen in een van de boten. Een Zweedse kustvaarder bracht de gewonden naar Vlissingen, waar zij in de loop van de nacht zouden aankomen en in een zieken huis worden opgenomen. Een van hen, een jongen van vijftien jaar, had een zware shock. Er waren verscheidene schepen in de buurt en van tal van plaatsen kwamen andere schepen naar de plaats van de aan varing. Zij konden echter maar weinig uitrichten omdat de steeds dichter wordende mist het manoeuvreren tot een hachelijke zaak maakte. HANS BROUWER dwars door de rook Van onze correspondent ALMELO. Twee branden in de Almelose Tuindwarsstraat hebben gisteren- zes gezinnen 21 mensen dakloos gemaakt, 's Morgens om kwart over negen werden twee woningen door het vuur ver woest, 's avonds om kwart voor zes verscheen de brandweer voor de tweede maal in de Tuindwars straat. Pal tegenover de huizen die 's morgens in de as waren gelegd, brandden twee woningen af en werden twee andere zo zwaar be schadigd dat ze moesten worden ontruimd. Een defect gasstel in de keuken van de familie Krikke bracht de brandweer in de morgenuren in actie. Terwijl zij een deel van de inboedel in 'veiligheid brachten, gilde mevrouw Krikke terug gekeerd van het boodschappen doen dat haar negen maanden oude baby nog in het brandende huis was. Naar wiegje Een poging om aan de voorkant binnen te komen mislukte, waarna de vijftienjarige siagersleeriing Hans Brouwer het via de achterdeur probeerde. Op aanwijzingen van de angstige moeder zocht hij tastend zijn weg naar het opkamertje, waar de wieg van de kleine Veronica stond. Met een doek voor de mond tegen de verstikkende rook baande hij zich een doortocht naar het wiegje in de hoek van de kamer. Juist voordat het vuur tot het kamertje doordrong, slaagde hij erin de baby in veiligheid te brengen. Buiten gekomen ging hij even van zijn stokje, maar kort daarop sjouwde hij weer ijverig meubels uit het huis. Toen 's avonds om kwart voor zes brand uitbrak bij de familie Beuvink, kwam de brandweer voor een gesloten deur. Buren drongen het huis binnen om te redden wat er nog te redden viel. Het pand werd verwoest, evenals de naast gelegen woning. Twee andere huizen liepen zoveel schade op, dat ze eveneens moesten worden ontruimd. RENSWOUDE (A.N.P.) Tussen Renswoude en Amerongen is gister avond op de autosnelweg Utrecht Arnhem de acteur John de Freese van de toneelgroep Theater te Arnhem verongelukt. John de Freese had gisteravond deel genomen aan een filmopname voor de NCRV-televisie, die ter plaatse werd gemaakt. Na afloop van de opname stak de heer De Freese de weg over. Hij werd gegrepen, door een auto die in de richting Arnhem reed en was op slag dood. Op zijn ver jaardag is woensdag in Leeuwarden de tweejarige Rudolf van Buren in een wasketel met kokend water gevallen. Het ventje werd met. zware brandwonden naar het ziekenhuis ver voerd, waar het gisteren is overleden. Direct na de aanvaring was een deel van de bemanning van het lichtschip in de boot gegaan. Enkelen waren overgenomen door schepen in de buurt, zoals de tanker zelf en de Zweedse kustvaarder Rossen, die met zijn 300 ton gemakkelijker kon manoeuvreren dan de andere vaar tuigen. SLAGZIJ De West-Hinder maakte slagzij en bevond zich in zinkende toestand, maar de boordlichten waren blijven branden èn dé machinekamer tva$ droog gebleven. Dfr schipper vond het dan ook verantwoord pr» »&n bwd terug te keren. Terwijl de twee gewonden door de Rossen naar Vlissingen werden gébracht, waar een ambulance gereed stond om hen naar het ziekenhuis te vervoeren, begon de strijd om het behoud van het getroffen schip. De Belgische sleepboot -Zeetijger kwam langszij, samen met een Belgische loodsboot, om te proberen door pompen de West-Hinder drijvend te houden. Uit Vlissingen vertrok nog de Belgische zee sleepboot Burgemeester van Damme gevolgd door het Nederlandse bergings vaartuig Bruinvis, om eventueel assisten tie te verlenen. RADIO VIEL VIT Om ongeveer half elf kwam het bericht dat de West-Hinder zijn ankers had ge licht en dat het kleine convooi langzaam naar de Belgische kust stoomde en hoopte Zeebrugge of Oostende te kunnen halen. Het gehavende lichtschip maakte toen nog steeds veel water en de radio was uitgevallen. De pompen van de escorterende sche pen konden het binnenstromende water ongeveer bijhouden, maar er bleef gevaar bestaan op zinken. Daarom kregen de zeven man die nog aan boord waren even na elf uur opdracht voor alle zekerheid hun schip te verlaten en over te gaan op loodsboot en sleepboot. Ondertussen werd van de Zeetijger af geprobeerd het grote gat in de flank van de West-Hinder provisorisch te dichten. De West-Hinder, die de scheepvaart moet waarschuwen voor de gevaren van dé gelijknamige zandbak, ligt op 20,5 zeemijlen van Oostende. In tegenstelling tot de meeste Britse en Nederlandse lichtschepen is de West-Hinder voorzien van een eigen voortstuwingsinstallatie. Het schip lag voor zware ankers op zijn station. Het komt slechts zeer zelden voor dat een schip in aanvaring met een lichtschip komt. Eigen nieuwsdienst TOKIO Het jeugdige gepeupel dat het uitstel van het officiële be zoek van president Eisenhower van de Verenigde Staten aan Japan heeft afgedwongen, trok gisteren tierend, joelend, dansend en voortdurend de politie uitdagend door de straten van de hoofdstad. Soortgelijke mas sale uitdagingen van de handhavers van het openbare gezag, die volgens de bekendmaking van de Japanse regering niet in staat werden geacht keizer Hirohito en het buitenlandse Advertentie crème shampoo met el PROCO ffl#f Kijk in de spiegel: uw haar lijkt jonger, is jonger cn van een onge kende schoonheid. Dat is hec geheim van de nieuwe Proco Crème shampoo in tube. Een totaal nieuwe shampoo voor gezond cn golvend haar. Extra voordelig I 65 ct Voldo«nd*-voor-c«. B wassingen 'n Prodent produKt. dus pin Van onze Haagse redactie DEN HAAG Een ontijdig uitge lekt bericht over de boterprijs heeft de minister van landbouw, mr. Marij- nen in een dwangpositie gebracht. In een besloten vergadering heeft het Produktschap voor zuivel woens dag maatregelen voorbereid om de boter op de binnenlandse markt een kwartje per pakje goedkoper te brengen. Een dergelijk besluit be hoeft de goedkeuring van de minis ter van landbouw. Gisteren is het bericht over de ko mende prijsverlaging bekend geworden en is een acute staking van de boter handel opgetreden. De minister kan dan ook moeilijk iets anders doen dan de prijsverlaging goedkeuren, hetgeen voor hem niet aangenaam is zo kort na de beant woording van vragen van het Tweede Kamerlid de heer Borst. Vorige maand nog deelde de minis ter in antwoord op deze vragen mee dat de prijsverlaging van boter niet op komst was. Uitstel De minister schijnt nog van mening te zijn dat prijsverlaging op dit ogen blik niet noodzakelijk is. Wel is de voorraad boter in de koelhuizen nu gestegen tot 18.000 ton, maar alarme rend noemt men dit nog niet. De voor uitzichten voor de afzet zijn evenwel ongunstig en het produktschap heeft zijn besluit grotendeels op deze grond genomen. De goedkeuring van het departement is gisteren nog niet afgekomen en dat de minister wel gaarne enige tijd voor beraad zou wensen, ligt aan de finan ciële consequenties. Een lagere boter prijs betekent dat de melk minder gaat opbrengen en dat dus meer geld bij de melkgarantieprijs moet, geld dat uit de schatkist moet komen. Gisteren nog liet de herziene raming van het Land- bouwegalisatiefonds zien dat er voor 1960 in die garantieprijs 75 miljoen gul den meer bij moet dan was geschat. Hoeveel gaat deze boteroperatie kos ten Het spreekt, dat de minister van fi nanciën daar zeker benieuwd naar zal zijn. DEN HAAG. De zeventien vliegtui gen die de Koninklijke marine op de voorwaarden van wederzijdse hulpverle ning vari Canada zal ontvangen, zijn be stemd voor de Nederlandse Antillen. Het zijn toestellen van het type S 2f. Zij worden in oktober geleverd. De vliegtuigen zullen worden gebruikt voor opleidingen cn gaan de Avengers, waar de marine op de Antillen op het ogen blik mee vliegt, vervangen. Eigen nieuwsdienst AMSTERDAM. Het hoofd van het arrondissementsparket in Amsterdam, mr. W. P. Bakhoven, is op zoek naar de 46- jarige zich journalist noemende Amstel- vener JZ. Hij wenst hem te ondervragen over „wat men een vermogensdelict zou kunnen noemen". De belangstelling van de justitie voor deze oud-verzetsman is in verband gebracht met de valse mun- terij-affaire, waarin vorige week vrijdag zeven arrestaties (in Nederland en Duits land) werden verricht. Mr. Bakhoven ontkende evenwel, dat Z. iets te maken heeft met het drukken van valse francs in de drukkerij in Osna- briick. Of Z. contacten onderhoudt met de uiterst linkse organisatie die deze drukkerij beheerde en zich de vierde in ternationale noemt, wenste hij niet te zeggen. De justitie heeft op dezelfde dag, dat de Amsterdamse redactiestenograaf S. Sch., de Griekse ingenieur M. R. en de echtgenote van de Haarlemse chemigraaf S. O. werden gearresteerd, huiszoeking gedaan in de verlatén woning van Z. in Amstelveen. Z. is sindsdien onvindbaar gebleven. Vermoed wordt, dat hij in het buitenland verblijft, aangezien hij veel internationale contacten onderhoudt. Ex-po-ge Z. heeft enige jaren een vooraan staande rol gespeeld in de vereniging van ex-politieke gevangenen uit de bezet tingstijd. Kortgeleden had hij als secre taris zitting in de internationale ereraad van oud-verzetsstrijders, die een onder zoek zou instellen naar de gedragingen in de oorlogstijd van de inmiddels afge treden Westduitse minister voor vluchte lingenzaken, professor Oberlander. In deze affaire werd de naam van Z. ook in de Westduitse Bondsdag genoemd in verband met de herkomst van een be drag van ongeveer vijfduizend Westduitse marken, dat Z. zou hebben ontvangen. Z. had reeds voor het onderzoek in de zaak-Oberlander een aanvang nam te kennen gegeven, dat deze volgens hem onschuldig was. Mede op grond hiervan was het vertrouwen in de ingestelde commissie van onderzoek spoedig ge schokt. Reeds in een vroeg stadium heb ben o.a. wij van dit wantrouwen blijk gegeven. Kort geleden is de commissie- Oberlander opgeheven. Mr Bakhoven, die het onderzoek in de valse munterij-affaire voor zover het Nederland betreft leidt, deelde mede dat hij contact onderhoudt met de justitie in Osnabrück, staatshoofd dat hem zou bezoeken tegen het gepeupel te beschermen, kwamen ook voor in de meeste an dere grote Japanse steden. Juist de betreurenswaardige vernede ring van de politie door het kabinel- Kisji was het die de volksmenners achter dé schermen, onder wie zich ongetwijfeld ook communisten bevin den, nog driester deed worden en hen deed besluiten het gepeupel ook in de komende dagen te gebruiken om de regering op de knieën te dwingen en het parlement verder te intimideren. Het hoofdbestuur van het grote Japanse vakverbond maakte dadelijk gebruik van de verzwakte positie van het kabinet-Kisji door aan te kondigen dat zaterdag in Tokio 300.000 leden in een massale betoging het aftreden van de regering, zullen eisen. De uiterst-linkse studentenorganisatie die dagenlang duizenden jongeren zo opzweepte tot zij rijp waren voor de bestorming van de parlementsgebouwen, zal de onzekere toestand tot het uiter ste blijven uitbuiten en zolang betogin gen en opstootjes voor de parlements gebouwen blijven uitlokken totdat het parlement heeft gecapituleerd voor het gepeupel en afziet van ratificatie van het Amerikaans-Japanse defensiever drag. GEEN RELLETJES Het gepeupel vierde de overwinning op de overheid gisteren ook met oor verdovend misbaar voor de ambtswo ning van premier Kisji. De politie hield een oog in het zeil maar greep niet in. Botsingen tussen betogers en de politie, althans strubbelingen van enige beteke nis, bleven uit. Premier Kisji schoof in een radio- en televisietoespraak de verantwoording voor het optreden van het gepeupel af op het internationale communisme. Hij verklaarde dat hij er niet aan denkt af te treden. De mislukte bestorming van de par lementsgebouwen blijkt achteraf maar een van de jeugdige betogers het leven te hebben gekost, en niet vier, zoals eerder was gemeld. De politie arres teerde 201 betogers. In totaal liepen 796 mensen kwetsuren op. "P EN gewaarschuwd man telt voor twee. Dat geldt ook voor de militairen, die naar Nederlands Nieuw-Guinea wor den uitgezonden. Op de Mili taire school voor preventieve geneeskunde in Neerijnen luis teren zij hier naar een les over de bestrijding van malaria, die wordt gegeven door het hoofd van de school, luitenant-kolo nel dr. C. de Jong. DEN HAAG De belastingdienst zal omzetbelasting vorderen van de KNVB- en de Caritaspool over de periode Van hun oprichting af tot aan het tijdstip waarop zij een ministeriële vergunning kregen. Dit deelt staatssecretaris Van de Berghe de Tweede Kamer mee. Het betoog van de staatssecretaris komt hierop neer: Tot nu toe zijn loterijen vrijgesteld van omzetbelasting, indien zij legaal zijn en dus een vergunning hebben. De KNVB en Caritas kregen die ver gunning na een veroordeling door de Hoge Raad in januari 1959. Zij draaiden beide echter al veel lan ger zonder vergunning, kunnen dus geen aanspraak maken op vrijstelling over die periode, terwijl de Hoge Raad heeft uit gemaakt, dat zij onder de Loterijwet vallen. Er kan, volgens de staatssecretaris, daarom geen onzekerheid bestaan of zij zijn over hun „illegale" periode omzetbe lasting verschuldigd en hij ziet geen aan leiding deze niet te innen. Oh nee alsjeblieftvandaag nisi staken Van onze correspondent PARIJS. Edith Piaf was gister avond stervende. Zij is opgenomen in het Amerikaanse ziekenhuis van de Parijse voorstad Neuilly. De chansonnière is buiten kennis; alleen haar impresario wordt bij haar toegelaten. De doktoren doen dat ligt voor de hand alles wat zij maar moge lijk achten om het leven van Edith Piaf te redden. Naar het schijnt hebben zij weinig hoop. De compli caties, gevolg van geelzucht en een leverkwaal, zijn uitermate ernstig. BRISBANE (Reuter) De des kundigen die het wrak van de het vorige weekeinde voor de Austra lische kust in zee gestorte Fokker Friendship onderzoeken, hebben tot dusverre „niet de geringste aan wijzing" gevonden dat het ongeluk zou zijn veroorzaakt door materiaal vermoeidheid of door een mecha nische storing. Zij moeten nog een deel van het wrak onderzoeken. Het KNMI in De Bilt berichtte gisteravond om 23.15 uur Afnemende be wolking en bijna overal droog i weer. In het bin nenland hogere temperaturen dan gisteren. Matige, aan de kust af en toe vrij krach tige zuidwestelij ke wind. Miesje: Wat een wind. 18 juni: zon op 4.19, zon onder 21.03; maan op 1.43, maan onder 15.09. ROZENBURG. Bij Verolme op Rozenburg nadert een karwei van 75 miljoen zijn voltooiing. Het betreft de rigoureuze verbou wing van een Engels vliegkamp schip tot de moderne Braziliaan se „carrier" Minas Gerais. Met de uitrusting en apparatuur, Eigen nieuwsdienst BONN. Beklaagden in strafpro cessen in West-Duitsland zullen eer lang een betere bescherming krijgen, zo heeft het Westduitse kabinet be sloten. De voorwaarden voor voorar rest worden verzwaard en beperkte bewegingsvrijheid zal vaak in de plaats kunnen komen van het voor-, arrest, waarvan de duur bovendien in een redelijke verhouding moet komen te staan met de aard van het mis drijf en de strafmaat. De maatregelen maken deel uit -van een ontwerpwet voor wijziging van het bestaande Westduitse strafprocesstelsel, waarbij voortaan film-, radio-en televi sieopnamen tijdens het proces zelf ver boden zullen zijn. Het is de rechter ech ter toegestaan een uitzondering te ma ken voor de voorlezing van het vonnis in een geruchtmakende zaak. Belangrijk is dat de verdediging vroe ger ingeschakeld kan worden. Verdedi ging en beklaagde zullen zich gemakke lijker tegen ongemotiveerde aanvallen teweer kunnen stellen. Politie, officier van justitie en ook de rechters zullen in navolging van de Franse rechtsorde de beklaagde meer dan tot nog toe op zijn rechten moeten wijzen en in ernsti ge gevallen moet de officier van justitie op verzoek van de beklaagde hem nog maals aanhoren. Ook mogen tijdens het proces eventu ele vroegere straffen van beklaagde al leen dan te berde worden gebracht als zij voor de nieuwe zaak of de strafmaat van belang zijn. Een opsomming van vroegere straften hoort voortaan .niet meer bij het verhoor over de levensloop, maar kan slechts naar inzicht van de rechter worden gegeven voor zover zij van pas komt bij het onderhavige mis drijf. BREDA. Een hoofdinspecteur van politie in Breda kreeg in de nacht van 25 op 26 maart bezoek van de beton werker A. C. de J. uit Oosterhout. De man ',iad wat fruit gegeten en nadat hij de kamer had bevuild, was hij ach ter een bank in slaap gevallen. De J. lag daar nog toen de hoofd- inspectuer 's morgens in de kamer kwam. De inbreker werd niet opge merkt en nadat hij zijn dutje had ge daan haalde hij de auto van de politie man uit de garage en zette hij de reis voort. Door een toeval werd hij op weg naar Oosterhout aangehouden, maar hij ontsnapte. In Nieuw-Ginneken stal hij een andere auto, waarmee hij naar Rot terdam reed. Het avontuur eindigde gisteren voor de Bredase rechtbank, die De J. tot twaalf maanden veroordeelde, waarvan drie voorwaardelijk. De officier van jus titie had vorige week anderhalf jaar gevangenisstraf geëist. waarvoor de Braziliaanse rege ring zelf zorgt, komt het gereed maken van dit schip voor Bra zilië op een post van rond 90 miljoen. 240 km De verbouwing is zover gevorderd, dat met de nieuwe stoomkatapult wordt proefgeschoten. Daartoe gebruikt men twintig ton zware tanks op vliegtuigwie len. In enkele seconden wordt aan zo'n stalen wagen een snelheid van 240 km gegeven. Dan schiet hij ongeveer twee honderd meter door de lucht en plonst dan in de Botlek, hetgeen gepaard gaat met een waterzuil van enkele tientallen meters. Gisteren hebben wij de schoten num- mero 94 en 95 gezien, een interessant gezicht, maar daarom is het de mensen van de Britse marine, die de katapult beproeven, niet begonnen. Uitwendig is aan deze installatie in geen enkel opzicht te zien, welk een precisie-instrument het eigenlijk wel is. Zij is 58 meter lang en over die lengte beweegt de sleephaak zich tus sen twee rails, waarvan de evenwij digheid nauwkeurig is tot op een honderdste millimeter. Met het con strueren van de katapult was dan ook twee jaar gemoeid. In de derde week van juli beginnen de technische proeftochten, die tot in augustus voortduren. In september zal Verolme het schip aan Brazilië overdra gen. Het vertrekt dan nog niet naar Zuid. Amerika. Weliwaar is sinds twee weken een bemanning van zevenhonderd koppen aan boord, maar voor ieder zijn plaats en werk kent, gaat er nog een inwerkperiode mee heen. Die zal in Nederland worden doorgebracht. Deze grondige verbouwing en moder nisering kan worden vergeleken met de veranderingen en vernieuwingen, die de Karei Doorman heeft ondergaan. De Minas Gerais heeft eveneens een hoek- dek gekregen, hoewel anders van vorm en constructie.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 1